png σε ιστοσελίδες

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πολλές φορές έχω βρεθεί σε θέση να ξέρω οτι αν χρησιμοποιήσω png με τις δυνατότητες που παρέχει θα μου λύσει κυριολεκτικά τα χέρια απ'οτι αν χρησιμοποιούσα gif ή jpeg...
Ωστόσο είναι γνωστό το πρόβλημα με τον ΙΕ που αν δεν έχεις service pack 2 δεν εμφανίζει σωστά τα διαφανή pixel στα png...
Εσείς πιστεύετε οτι αξίζει τον κόπο? Πχ σε λίγο καιρό θα κάνω σε κάποιο subdomain του e-steki κάποιο online βιογραφικό και portfolio, αξίζει τον κόπο να βάλω pngs ώστε σε όσους δεν χρησιμοποιούν ΙΕ ή χρησιμοποιούν αλλά έχουν sp2 να το βλέπουν κουκλί και όσοι δεν έχουν να πάρουν τα ******* μου? Ή να θυσιάσω ελαφρώς την εμφάνιση ώστε να φαίνεται σωστά σε όλους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Αν έφτιαχνες δύο εκδοχές ας πούμε ,μια με png(to οποίο δε ξέρω τί είναι βέβαια:P ) kai μια με jpeg ,και να έβαζες και ένα scriptaki που να εντοπίζει τί browser έχει ο επισκέπτης και να του εμφανίζει την ανάλογη σελίδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από plain:
Αν έφτιαχνες δύο εκδοχές ας πούμε ,μια με png(to οποίο δε ξέρω τί είναι βέβαια:P ) kai μια με jpeg ,και να έβαζες και ένα scriptaki που να εντοπίζει τί browser έχει ο επισκέπτης και να του εμφανίζει την ανάλογη σελίδα;
Χμμμ καλή ιδέα... Αλλά αν είναι μεγάλη η σελίδα δεν θα είναι μεγάλη κούραση? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Γράψε κάτω με μικρά γράμματα: "Ίσως οι χρήστες internet explorer να μην βλέπουν την σελίδα όπως σχεδιάστηκε" ή κάτι τέτοιο , έτσι θα είσαι καλύμενη πιστεύω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Α Μichelle μου ,δε ξέρω τί είναι αυτό το .png .Προγραμματισμός είναι;

άκυρο.τώρα είδα το link.na tο δω και επιστρέφω.Πάντως και του exposed ωραία η ιδέα

Αλλά να προσθέσω ότι για τη συγκεκριμένη εφ΄σον είναι για επαγγελματικούς λόγους ,θα προτιμούσα να δίνεις δυο εκδοχές,δε ξέρω μου φένεται πιο επαγγελματικό,ενώ το δεύτερο πιο ερασιτεχνικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Arty2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arty2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Δυστυχώς θα σου προτείνω να μην χρησιμοποιήσεις PNG με alpha transparency εκτός και αν απεθύνεσαι σε ειδικό και όχι γενικό (άσχετο κτλ) κοινό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Arty2:
Δυστυχώς θα σου προτείνω να μην χρησιμοποιήσεις PNG με alpha transparency εκτός και αν απεθύνεσαι σε ειδικό και όχι γενικό (άσχετο κτλ) κοινό.
Αν κάνω 2 εκδόσεις όπως είπε η plain και αποφασίζει ένα sciptάκι ποιά θα δει ο επισκέπτης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arty2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arty2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Μπορείς να το κάνεις αλλα δεν έχει μεγάλο νόημα... το έχω προσπαθήσει και εγώ και είναι απλά χαμένος κόπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
:(
Και σε πόσα χρόνια θα μπορούμε να χρησιμοποιούμε κανονικά png? :mad:
Αν χρησιμοποιήσω χωρις μερική διαφανεια αλλα μόνο με ολική ώστε απλά να μην έχω τον περιορισμό των 256 χρωμάτων του gif? Πάλι δεν θα φαίνεται σωστά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arty2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arty2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Θα φαίνονται λίγο off τα χρώμματα (παρα πολύ λίγο). Όσο για τον χρόνο όχι πολύ, μέσα στο 2006 θα βγει ο ΙΕ7. τωρα το πόσοι και πότε θα κάνουν ανανέωση είναι άλλο θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καταλαβα... Μέχρι το 2010 τουλάχιστον ας τα ξεχάσουμε τα png... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Λεπόν...η ώρα είναι περασμένη...είμαι και λίγο μπούφος...απ'οσα κατάλαβα όμως

Γιατί να κουραστείς περισσότερο;Δε θα ξανασχεδιάσεις από την αρχή το site,τη μορφή των εικόνων απλώς θα αλλάξεις(αρχείο-->αποθήκευση ως )

Επίσης αυτό το ολική διαφάνεια τί χρειάζεται;Αφού οι εικόνες έτσι πέρνουν το φόνμτο του background δε διακρίνονται,διακρίνονται;Τί χρειάζονται λοιπόν;Δεν είναι το ίδιο με το να αφήνεις κενό εκείνο το σημείο του background;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
ολική διαφάνεια είναι ας πούμε το κένο που ανέφερες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
άρα η εικόνα με ολική διαφάνεια δεν προσφέρει τίποτα :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Προσφέρει αλλά καλλίτερα θα στα εξηγίσει η michelle που τα κατέχει πολύ περισσότερο... Μην ξεχνάμε ότι είναι η Disigner του e-steki :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μα μιλάμε για ολική διαφάνεια μόνο σε ορισμένα πίξελ όχι σε όλη την εικόνα! Όπως πχ στα εικονίδια, ώστε σε κάθε χρώμα φόντο να εμφανίζονται σωστα. :)

Όσο για το αν θα κουραστώ περισσότερο, ε αν είναι πολλές οι εικονες... Άλλωστε δεν είναι απλά ένα save as, πρέπει να κάνω ολόκληρη μανούβρα για να φαίνεται ωραίο και δίχως png :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Και εγώ θα σου πρότεινα να παίξεις με .gif ακομα. Σε 2-3 χρόνια png
(αν και πολύ θα ήθελα να κάνεις σειλίδες που να μή φαίνονται σωστά στον explorer... αλλά πάντα η λογική μου ήταν οτι πρέπει να γράφεις όσο πιό συμβατό content μπορείς. )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis:
αν και πολύ θα ήθελα να κάνεις σειλίδες που να μή φαίνονται σωστά στον explorer...

Τότε μπορείς να ικανοποιήσεις αυτές τις σαδιστικές τάσεις σου βάζοντας ένα απο τα png avatars στην κατηγορία Tiles. Όλα png είναι :P :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Γράψε κάτω με μικρά γράμματα: "Ίσως οι χρήστες internet explorer να μην βλέπουν την σελίδα όπως σχεδιάστηκε" ή κάτι τέτοιο , έτσι θα είσαι καλύμενη πιστεύω
Ή βάλε ένα από εκείνα τα μπανεράκια που λένε "IE sucks" :P
Σοβαρά τώρα, μπορείς στις να ενσωματώσεις το φόντο στις εικόνες ώστε να φαίνονται σε εκείνα τα σημεία σαν να είναι διαφανείς.. 2 κλικ είναι αν έχεις μονόχρωμο φόντο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top