Τερματισμός υποστήριξης του Internet Explorer 7

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ο Internet Explorer 7 είναι φυλλομετρητής (το πρόγραμμα που χρησιμοποιείτε για να βλέπετε ιστοσελίδες) που βγήκε σχεδόν 5 χρόνια πριν. Έκτοτε έχουν δημοσιευτεί 2 νεότερες εκδόσεις του, ο Internet Explorer 8 το Μάρτιο του 2009 και φέτος το Μάρτιο ο Internet Explorer 9. Μόλις το 5% των επισκεπτών μας χρησιμοποιεί Internet Explorer 7, ενώ ο χρόνος που απαιτείται για να τον υποστηρίζουμε είναι πολύ παραπάνω από 5%.

IE7browser.gif

Κατά συνέπεια, αποφασίσαμε να τερματίσουμε την υποστήριξη του, σε περίπου 1-2 μήνες από τώρα, ώστε τον επιπλέον χρόνο που αφιερώναμε στην υποστήριξη του να τον διοχετεύσουμε σε άλλα θέματα. Θα μας επιτρέψει επίσης να έχουμε μικρότερο κώδικα, ώστε η σελίδα να είναι γρηγορότερη σε όλους τους φυλλομετρητές.

Συνιστούμε σε όσους τον χρησιμοποιούν να αναβαθμίσουν σε Internet Explorer 9 ή σε κάποιο άλλο σύγχρονο φυλλομετρητή, όπως:
όχι μόνο για το e-steki, αλλά και για να εκμεταλλεύεστε τις σύγχρονες δυνατότητες όλων των sites, να τα βλέπετε πιο όμορφα, να είναι πιο γρήγορα και να είστε πιο ασφαλείς κατά την περιήγηση σας στο διαδίκτυο. Για τους ίδιους λόγους, καλό θα ήταν να αναβαθμίζετε τους φυλλομετρητές σας τακτικά. Είναι μια διαδικασία το πολύ 5 λεπτών, πολύ απλή ακόμα και για αρχάριους και κάνει καλό σε όλους.

"Είμαι στη δουλειά/σχολή και δεν έχω δικαιώματα να αναβαθμίσω τον φυλλομετρητή τους ή να εγκαταστήσω άλλον!"
Μην ανησυχείς, υπάρχει λύση και γι'αυτό :)
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις Google Chrome Frame, το οποίο σου επιτρέπει να χρησιμοποιείς Google Chrome μέσα στον Internet Explorer, για ορισμένα sites μόνο.

Επίσης, μια εναλλακτική είναι να χρησιμοποιήσεις portable φυλλομετρητη, τον οποίο "εγκαθιστάς" σε κάποιο USB stick και τον έχεις μαζί σου όπου πηγαίνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Chrome λέμε και κλαίμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Chrome λέμε και κλαίμε
Το καλό με τον Chrome είναι ότι αναβαθμίζει αυτόματα, οπότε ξεχνάς τα updates εντελώς.

Δεν είμαι ιδιαίτερα fan της rendering engine του (Webkit) αλλά κι εγώ αυτόν χρησιμοποιώ λόγω ταχύτητας, συγχρονισμού με το Google account μου και αυτόματων updates. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Το καλό με τον Chrome είναι ότι αναβαθμίζει αυτόματα, οπότε ξεχνάς τα updates εντελώς.

Δεν είμαι ιδιαίτερα fan της rendering engine του (Webkit) αλλά κι εγώ αυτόν χρησιμοποιώ λόγω ταχύτητας, συγχρονισμού με το Google account μου και αυτόματων updates. :)

Παρομοίως.
Πολλοί λένε ότι ο Firefox είναι ο καλύτερος browser όμως γενικά νομίζω ο Chrome είναι κατά πολύ γρηγορότερος και αν μη τι άλλο πιο εύχρηστος.Και ο Opera είναι καλό εργαλείο, ακόμα το χρησιμοποιώ συχνά.
Μα να το αστείο:



Για τον Firefox,τι να πεις ίσως πολλοί δελεάζονται από τα δεκάδες add-ons.Όμως ο Safari από που κι ως που 10%?Για τον ΙΕ, νταξει, σε καμιά 2-3 χρόνια θα σβήσει, εκτός κι αν γίνει κάτι απρόσμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Την rendering engine του Firefox τη θεωρώ την καλύτερη όλων, αλλά είναι τόσο αργός που αναγκάστηκα 1-2 χρόνια πριν να αλλάξω σε Chrome. Την Opera τη θεωρώ την πιο "σωστή" με την έννοια ότι ακολουθεί πιο πιστά από όλους τα web standards, αλλά λόγω περιορισμένων πόρων (είναι η μόνη που δεν βρίσκεται στη Silicon Valley αλλά εδρεύει στη Νορβηγία), δεν προχωράει όσο γρήγορα θα έπρεπε.

Ο Safari είναι προεγκατεστημένος στο OSX, οπότε έτσι εξηγείται το ποσοστό του.

Έχε υπόψιν ότι τα στατιστικά που παραθέτεις δεν είναι universal, διαφέρουν δραματικά ανά χώρα. Για παράδειγμα στη Ρωσία, η Opera είναι 1η ή ενίοτε 2η. Επίσης διαφέρουν πάρα πολύ ανά site: Στο e-steki το 30-35% χρησιμοποιεί Internet Explorer, ενώ στο προσωπικό μου blog που απεύθυνεται σε developers αποτελεί με το ζόρι ένα 5% (όλες οι εκδόσεις του μαζί).

Πάντως, οι τελευταίες εκδόσεις του IE δεν είναι και τόσο του πεταματού (ειδικά ο ΙΕ10 που ετοιμάζεται).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Ένα μεγάλο ποσοστό εργαζόμενων μπαίνει στο στέκι όσο είναι στην δουλειά (για να χαζέψει επειδή βαριέται στην δουλειά). Τις περισσότερες φορές οι υπολογιστές αυτοί είναι κλειδωμένοι και έχουν ως browser έναν παλιό internet explorer. Θα δημιουργηθεί πρόβλημα σε αυτούς τους χρήστες.

Επίσης σε πολλά πανεπιστήμια και σχολεία υπάρχει το ίδιο πρόβλημα στους υπολογιστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ένα μεγάλο ποσοστό εργαζόμενων μπαίνει στο στέκι όσο είναι στην δουλειά (για να χαζέψει επειδή βαριέται στην δουλειά). Τις περισσότερες φορές οι υπολογιστές αυτοί είναι κλειδωμένοι και έχουν ως browser έναν παλιό internet explorer. Θα δημιουργηθεί πρόβλημα σε αυτούς τους χρήστες.

Επίσης σε πολλά πανεπιστήμια και σχολεία υπάρχει το ίδιο πρόβλημα στους υπολογιστές.
Post updated ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υδραυλικός και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
μπραβο παιδια καλα κανατε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tr1990

Νεοφερμένος

Ο tr1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 62 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Με τόση ποικιλία στους φιλομετρητές δεν θα υπάρξει πρόβλημα από τον τερματισμό υποστήριξης κάποιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Είπα να δοκιμάσω τον internet explorer 10 στα windows 8 που κατέβασα μπήκα στο στεκι και εμφανίζει πολλά προβλήματα (σχεδιαστικά) στην υποστήριξη αυτού του browser.






 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top