Eurovision 2011

Eurovision 2011
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 20)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Άραγε να υπάρχει στοίχημα για το ποιο θα βγει τελευταίο;

υπαρχει! οπως υπαρχει και για 3αδα-τετραδα, διαφορα ποντων του πρωτου νικητη απο το δευτερο κλπ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Λοριέν σε αγαπάω, σε εκτιμάω αλλά θα διαφωνήσω μαζί σου σε ένα πράγμα: το οτι η Eurovision eίναι διαγωνισμός τραγουδιού μας βάζει όλους σε ένα τριπάκι να κρίνουμε τα πάντα πολύ αυστηρά και να τα υπεραναλύουμε. Αν αυτά τα τραγούδια έβγαιναν έτσι χύμα χωρίς το backround του διαγωνισμού είμαι σίγουρη οτι πολλά θα μας άρεσαν κιόλας χωρίς να κοιτάμε το μαλλί της μιανής ή το κούνημα του αλλουνού. Είμαι φαν της Eurovision επειδή την παρακολουθώ από μπέμπα. Για να συνεχίσω να αγαπάω τυο θεσμό προσπαθώ να μην μπλέκω στο τι μου αρέσει ούτε πολιτικά ούτε εμφανισιακά κριτήρια, ακούω το τραγούδι, μόνο αυτό. Θεωρώ οτι ήσουν λίγο πιο επικριτικός από όσο θα έπρεπε. Αφήσου και θα δεις οτι 2-3 τραγουδάκια θα σου αρέσουν.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
6η μέρα και σειρά στη δεύτερη πρόβα τους είχαν οι υπόλοιπες 9 χώρες του πρώτου ημιτελικού.

Second rehearsals - Day 6:


Μάλτα
Σαν Μαρίνο
Κροατία
Ισλανδία
Ουγγαρία
Πορτογαλία
Λιθουανία
Αζερμπαϊτζάν
Ελλάδα

https://www.youtube.com/watch?v=HS-Z9j6PIM8
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αν αυτά τα τραγούδια έβγαιναν έτσι χύμα χωρίς το backround του διαγωνισμού είμαι σίγουρη οτι πολλά θα μας άρεσαν κιόλας χωρίς να κοιτάμε το μαλλί της μιανής ή το κούνημα του αλλουνού.
μπα,,νομιζω συνηθως τα τραγουδια για eurovision ειναι χειροτερα απο της εξω αγορας καθε χωρας,,πχ της Ελλαδας..

δεν ξερω γιατι..για τη eurovision κανουν ολοι προχειροδουλειες,,στελνοντας χειροτερα τραγουδια απο τα ντοπια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Διαφωνώ Άγγελε. Απλά όπως είπα τα βάζουμε στο μικροσκόπιο και τα κρίνουμε με λεπτομέρεια. Επίσης σημαντικό σημείο είναι κι οτι είναι live performance οπότε η ποιότητα του στούντιο χάνεται κι ακούγεται ακόμα χειρότερα.

Παράδειγμα: Τουρκία 2009, πολύ πιασάρικο τραγούδι, φοβερό πρόμο, άκου το playback και άκου και πώς τραγούδησε αυτή στο live, σαν να της πατάγαν κάλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Διαφωνώ Άγγελε. Απλά όπως είπα τα βάζουμε στο μικροσκόπιο και τα κρίνουμε με λεπτομέρεια. Επίσης σημαντικό σημείο είναι κι οτι είναι live performance οπότε η ποιότητα του στούντιο χάνεται κι ακούγεται ακόμα χειρότερα.
αυτα που εχουμε στειλει εμειςσχεδον παντα,,δεν ακουγονται καν μετα στην εγχωρια αγορα,,τοσο χαλια ειναι..
φτιαγμενα συνταγες πακετο..

σαφως χειροτερα απο πολλα καλα ντοπια ελληνικα

απο το 2000 και μετα που στειλαμε..ολα ετσι ειναι,,(πες μου ενα απο το 2000 και δωθε που το ακουμε σημερα ως καλο,,)


ειμαι υπερ της eurovision ,αλλα εχει πεσει πολυ η ποιοτητα της τα τελευταια χρονια..και κυριως απο τοτε που μπηκε αποκλειστικα το televoting για κερδη,,τοτε εγιναν ολα τα σουργελα,ξεκωλες,καραγκιοζιλικια,,και εφτασαν σε υψηλες θεσεις..με μπολικο κουνημα και γδυσιμο -τρελα)

στην αρχη ηταν μονο κριτες,,και δεν το εβλεπε ο κοσμος ,τηλεθεαση κλπ..τωρα το ισορροπησαν,,με 50-50 κριτες κοινο..
ετσι ελπιζω και βλεπω,,οτι δεν θα ξαναβγουν ψηλα καραγκιοζιλικια τυπου ουκρανιας,ρουσλανα αλλα και λιγο my number one)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Λοριέν θα μου επιτρέψεις κάποια σχόλια δίπλα από τα δικά σου.:)

Καθε χρονο , παιρνω μια ιδεα απο Eurovision για 2 λογους : 1ον να θυμαμαι την σαβουρα που κυκλοφορει και να εκτιμω καλυτερα την καλη μουσικη, και 2ον, μπας και κατα λαθος παει κανενα κομματι της προκοπης .

Συνοπτικα λοιπον, τα ακουσα και εχω να πω :

1. Αλβανία : Μαπα. Και γελοιο βιντεοκλιπ επισης.
Η γυναίκα έχει θεϊκή φωνή και το τραγούδι δεν είναι τόσο κακό.
2. Αρμενια : Μπουμ μπουμ, τσακα, τσακα, your kiss is λαϊκα,λάϊκα.....θελω τα καμμενα εγκεφαλικά μου κυτταρα πίσω!
Συμφωνώ. Η Αρμενία τα τελευταία χρόνια δίνει καλά τραγούδια, τι έπαθε;
3. Αζερμπαιτζαν : Κλισέ pop της σειρας. Η επιτομη του ξαναζεσταμένου.
Α αυτό είναι ένα από τα αγαπημένα μου. Μου αρέσει πολύ το πάθος του τραγουδιστή, μου αρέσει πολύ και το τραγούδι. Αχ μωρέ μιλάς λες και όλα τα νέα τραγούδια που βγαίνουν είναι θεϊκά και σε χάλασε αυτό!
4. Κροατια : Αλλο ενα της σειρας. Λιγοτερο μαπα απο το προηγουμενο (3). Η τραγουδισ3 δεν ξερει να χορευει.
5. Φιλανδια : Πιο φιλοτιμη προσπαθεια, αλλά μαπα τιτλος, ενω οι στιχοι ειναι...λιγοτερο μαπα. Τουλαχιστον ακουγεται.
Η φωνή του είναι πολύ πρωτότυπη, ο ίδιος πολύ γλυκός κι αθώος και μαγκιά του λέω εγώ που τολμάει να βγει μόνος του.
6. Γεωργια : Οκ, 1ο τραγουδι που ξεχωριζει απο τη μαζα. Και συνδυασμος με χιπ-χοπ. Και φαινεται οτι δε τους νοιαζει η μαζα.
Πάνε να χτυπήσουν το κοινό της ροκ, αυτό και της Τουρκίας. Δοκιμασμένη συνταγή.
7. Ελλαδα : Σαν παστιτσιο με γαρνιτουρα hamburger. Δε λεει τπτ, οκ δεν αυτοκτονησα κιολας, ουτε ειναι οι χειροτεροι στιχοι, αλλα μεχρι εκει... (και μη παρεκει)
Και λίγα είπες...:P
8. Ουγγαρια : Οχι κατι καινουργιο, αλλα μια χαρα μελωδια, πολυ καλη φωνη και παρουσια. Και χορευτικο αμα λαχει. Αν και metal-ass, το κραταω.
Το δεύτερο πιο αγαπημένο μου τραγούδι, έχει όλα τα προσόντα για να κερδίσει, το μόνο που λίγο με χαλάει είναι η ηλικία της τραγουδίστριας (είναι αυτό που έλεγα, οτι κρίνουμε την παραμικρή λεπτομέρεια).
9. Ισλανδια : Gay. Next.
10. Λιθουανια : Παλι οχι κατι νεο. Πιο κλασσικο ομως, πολυ καλη φωνη, στοχευει σε μεγαλυτερης ηλικιας ατομα να ψηφισουν.
11. Μαλτα : Στην αρχη καλα ηταν...αλλα μετα ηρθε μια ξεφωνισμενη αδελφη και αρχισε να τραγουδαει. Και καλα. Ουστ.
13. ...πηδηξα ενα νουμερο να δω αν προσεχετε ντε !
12. Νορβηγια : Αντι να δεις κανενα γομαρι να τραγουδαει για τους Vikings, σκανε μυτη κατι μαυρες και τραγουδανε χωρις μουσικη. Τρεχα γυρευε. Συμπαθητικη η τραγουδιστρια, αλλά δε την εσωζε ουτε ο Θορ με αυτο το πραμα.
Η Νορβηγία είναι γεμάτη μαύρους τελικά, δεν το ήξερα χαχα.
13. Πολωνια : Δεν αρκει μια σεξυ τραγουδιστρια με οκ φωνη. Ουτε φωτισμος. Και σιγουρα τα πιθηκακια που χορευουν γυρω γυρω δε βοηθανε.
Μωρέ θα πάρει ψήφους αυτή γιατί θα βγει μισόγυμνη, άκου με που σε λέω.:mad:
14. Πορτογαλία : What the fucking fuck was that ??!! I mean...fuck! Ξεπαγωσαν καποιους απο το 1960 που ειχαν βγει για διαδηλωση ; Αυτο λογικα πρεπει να παει για ρεκορ λιγοτερων ψηφων.
Γελοίο αλλά τουλάχιστον περνάει ένα μήνυμα.
15. Ρωσια : Oh god. Αυτοι πανε για τις ψηφους απο τα κοριτσακια, (απο 10 εως 20, συν καποιες μεχρι 40 + μερικες τεκνατζουδες)
Α ...το τραγουδι ειπαμε να σχολιασουμε....ε...μπουρδα.
16. Σαν Μαρινο : Οκ. Αλλά μια απ'τα ιδια.
17. Σερβια : Ξεμωραθηκαν. Απο την επομενη πρεπει να βαλουνε dress code για τους καλλιτεχνες. "Πως ; Με αυτο θα βγειτε στη σκηνη κυρια μου ; Συγνωμη, αποκλειεστε αυτοματως".
18. Ελβετια : 40% των στιχων ηταν "να να να να". Ε να...πατε απο κει πουρθατε. Η κοπελα κουναει το χερακι της σαν το λαγουδακι που χτυπαει το ποδι κατω, και η βσικη της κινηση στη σκηνη ειναι βηματακια εμπρος.....βηματακια πισω....και παμε παλι.....
Κάτσε βρε καμάρι μου, το Satellite πέρσυ τι διαφορετικό είχε; Αντιγραφή κάνανε οι άνθρωποι. Τουλάχιστον η κοπέλα είναι γλυκειά, έχει καλή φωνή κι είναι αξιοπρεπής αν μη τι άλλο. Άσε που η μελωδία σου κολλάει.
19. Τουρκία : Πανε για τη συνταγη του ρυθμικου ροκ. Φτωχο ομως. Οκ ο τραγουδιστης.
20. Αυστρια : Συμπαθητικη τραγουδιστρια, καλη φωνη, πανε για τις ρομαντικες ψηφους. Δεν συγκινηθηκα.
21. Λευκορωσια : Ακουστηκε σαν κατι διαφορετικο αρχικα, αλλα πολυ "πατριωτικο" για τα γουστα μου.
Αν δεν ξέρεις, στην αρχή το τραγούδι λεγόταν Born in Belarussia, αλλά το αποσύρανε για ευνόητους λόγους. Οι στίχοι τώρα είναι ό,τι λάχει εμείς οι βλάχοι, ό,τι προλάβανε βάλανε μέσα.
22. Βελγιο : Καλο μηνυμα, τολμηρη συνταγη. Δε θα κερδισει. Και δεν ειναι να το ακουσεις πανω απο 1 φορα.
23. Βοσνια Ερζεγοβινη : Αν εξαιρεσω τα ρουχα και το ολο στυλ, κατι μου αρεσε. Λιγο μελαγχολικο, παραπονιαρικο, και τουλαχιστον ειχε στιχο.
24. Βουλγαρια : Πως λεμε αλλιως το λαχανο ; Ε .. ετσι.
25. Κυπρος : Δε φτιαχνεται καμια σεφταλιά καλυτερα;
Ναι ρε γαμώτο, τι δευτεράτζα τραγούδι είναι αυτό; Και χάλια μουσική, ελληνικός στίχος, μια μπούρδα και συγνώμη που το λέω.
26. Δανια : Ξερατο. Επισης βραβειο για τα χειροτερα κουρεματα/χτενισματα.
27. Εσθονια : Χωρις να συνταρασσει, μου φανηκε σιωπηλα ...cute. Και ειχε δουλιτσα στα χορευτικά. Ηθελα καλυτερη ενορχηστρωση. Ενω ειχε μελωδια για να ανεβεις, ηταν καπως αδειο και στατικο.
Στην αρχή δεν του είχα δώσει σημασία αλλά όταν το παρατήρησα μου άρεσε η νεανικότητα των παιδιών και βλέπω οτι έχει ανέβει πολύ στις προβλέψεις. Πάει για πρώτη πεντάδα.
28. FYROM : Μη σφιγγεσαι αμα δε σου βγαινει.
29. Ιρλανδια : Τους ειχα δει στο X Factor και εκει ηταν καλυτεροι. Στη σκηνη ειναι καλοι, απλά δεν εχουν καλη φωνη. Την εχουν βελτιωσει ομως.
Ixxxxxxxxxxxxxxxxxxx:sick:
Με εκνευρίζουν οι Ιρλανδοί που γελοιοποιούν τη Eurovision.

30. Ισραηλ : Και νομιζα οτι οι τιτλοι τραγουδιων δε θα μπορουσαν να γινουν χειροτεροι : Ding Dong...εμετος....
31. Λετονια : Σουπερ gay, σουπερ λαθος, σουπερ αχταρμάς. Απλά ...σουπερ βλακεια.
32. Μολδαβια : wannabe rock. Neeeextt!
33. Ρουμανια : Φτανει παι με τους ιδιους στιχους "θα αλλαξω τον κοσμο", κ την ιδια cheesy χαρτινη επιπεδη μουσικη.
34. Σλοβακια : Aδιαφορο.
35. Σλοβενια : Κατι εχει αυτο, αλλα δε με απογειωσε. Ενδιαφερον σχετικα με τον ανταγωνισμο.
36. Σουηδια : Οκ σαν εμφανιση, προσπαθησαν κατι αλλο, αλλα το παιδι δεν ξερει να κινηθει, παραλιγο να πεσει σε μια φαση. Στα συν ομως οτι βρηκαν καποιον να θυμιζει Christian Bale lolz
37. Ολλανδια : Χαλαρο, δε με επιασε πονοκεφαλος, αλλα περασε ηδη και ξεχαστηκε. Χλιαρο.
38. Ουκρανια : Βλεπε 37. Μονο που αυτο ειναι πιο κλισε. Και θελεις να ανεβεις να δειρεις και τα αγγελακια.
39. Γαλλια : Καλη φωνη, αλλα τι το θελαν τωρα τενορο στη Eurovision? Fail.
Γιατί ποιος λέει τι μουσική πρέπει να περιέχει η Εurovision?:hmm:
40. Γερμανια : Περιεργο, αλλά διαφορετικο. Και καλη σκηνοθεσια στο βιντεοκλιπ.
Το τραγούδι μου φαίνεται πολύ βαρετό και έχω σκυλοβαρεθεί αυτήν τη δήθεν αθωότητα της τραγουδίστριας. Ας το χωνέψουμε, κανείς στα 18 του δε γίνεται σούπερ σταρ με το σπαθί του.
41. Ιταλια : Καλο. Ποιοτικο. Ασχετα αν δε σας αρεσει το ειδος.
42. Ισπανια : Παρα τσουρου τσουρου τσουρου.......ετσι λεει το στιχοι...ειπαμε...επιπεδο....Ας τους ταριχευσει καποιος!
43. Βρετανια : Αδιαφορο boy-band. Καλυτερα να φερναν νικητες από Britain's Got Talent.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αρέσκει μου πολλά της Κύπρου.

https://www.youtube.com/watch?v=fkKTRYrz5KY
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Την έβδομη μέρα οι πρώτες χώρες του δεύτερου ημιτελικού έκαναν τη δεύτερη και τελευταία πρόβα τους.

Second rehearsals - Day 7:


Βοσνία-Ερζεγοβίνη
Αυστρία

Ολλανδία

Βέλγιο

Σλοβακία

Ουκρανία

Μολδαβία

Σουηδία

Κύπρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Την όγδοη μέρα τη δεύτερη πρόβα τους έκαναν κι οι δεύτερες χώρες του δεύτερου ημιτελικού, ολοκληρώνοντας έτσι τις πρόβες και των δύο ημιτελικών.

Second Rehearsals Day 8

Ιρλανδία
Δανία
Λετονία
Λευκορωσία
Εσθονία
Ρουμανία
Σλοβενία
Ισραήλ
Fyrom
Βουλγαρία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Κι εφόσον ολοκληρώθηκαν οι πρόβες των χωρών δύο ημιτελικών, σειρά έχουν οι πρόβες των χωρών του τελικού, δηλαδή των Big Five.

First rehearsals Day 8 - Οι χώρες του τελικού:

Γαλλία
Ιταλία
Ηνωμένο Βασίλειο
Γερμανία
Ισπανία

Second Rehearsals Day 8 - Οι χώρες του τελικού:

Γαλλία
Ιταλία
Ηνωμένο Βασίλειο
Γερμανία
Ισπανία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Τρίτη 10 Μαϊου 2011 - Eurovision 2011 - Πρώτος ημιτελικός

Έφτασε η ώρα που οι φαν της Γιουροβίζιον και γενικά της μουσικής, περίμεναν πώς και πώς. Ξεκινά σήμερα ο πρώτος ημιτελικός του 56ου Διαγωνισμού της Γιουροβίζιον, την Πέμπτη 12 Μαΐου είναι ο δεύτερος ημιτελικός και το Σάββατο 14 Μαΐου ο τελικός. Στο φετινό διαγωνισμό, που διεξάγεται στο Ντίσελντορφ της Γερμανίας, συμμετέχουν 43 χώρες, από τις οποίες μόνο οι 38 θα διαγωνιστούν, αφού η Γαλλία, η Γερμανία, η Ισπανία, το Ηνωμένο Βασίλειο και η Ιταλία που επιστρέφει μετά από 13 χρόνια στο διαγωνισμό, περνάνε απευθείας. Στον πρώτο ημιτελικό διαγωνίζονται 19 χώρες όπως και στο δεύτερο ημιτελικό, με την Ελλάδα να συμμετέχει στον πρώτο ημιτελικό και την Κύπρο στο δεύτερο. Από κάθε ημιτελικό θα επιλεγούν 10 τραγούδια με ψηφοφορία, 50% τηλεψηφοφορία κοινού και 50% βαθμολογία της κριτικής επιτροπής, όπως και στον τελικό. Παρουσιαστές και των δύο ημιτελικών καθώς και του μεγάλου τελικού θα είναι οι Anke Engelke, Judith Rakers και Stefan Raab. 19ος ο Λούκας Γιώρκας
Οι χώρες που διαγωνίζονται στον πρώτο ημιτελικό είναι 1η Πολωνία, 2η Νορβηγία, 3η Αλβανία, 4η Αρμενία, 5η Τουρκία, 6η Σερβία, 7η Ρωσία, 8η Ελβετία, 9η Γεωργία, 10η Φινλανδία, 11η Μάλτα, 12η Άγιος Μαρίνος, 13η Κροατία, 14η Ισλανδία, 15η Ουγγαρία, 16η Πορτογαλία, 17η Λιθουανία, 18η Αζερμπαϊτζάν και 19η Ελλάδα. Σύμφωνα με τους ειδικούς, η συγκεκριμένη τελευταία θέση είναι ό,τι καλύτερο θα μπορούσε να κληρωθεί για την ελληνική συμμετοχή «Watch My Dance», με ερμηνευτές τον Λούκα Γιώρκα και τους Stereo Mike, αφού θα θυμούνται τόσο η κριτική επιτροπή όσο και το κοινό περισσότερο το τραγούδι.
Η Κύπρος στον 2ο ημιτελικό
Η Κύπρος δυστυχώς τα τελευταία χρόνια πρέπει να περάσει από ημιτελικούς για να διαγωνιστεί στον τελικό. Φέτος διαγωνιζόμαστε στον 2ο ημιτελικό στην 9η θέση, με το τραγούδι «Σαν άγγελος σ’ αγάπησα» με συνθέτη τον Ανδρέα Αναστασίου, στιχουργό το Μιχάλη Αντωνίου και ερμηνευτή τον Χρίστο Μυλόρδο. Το τραγούδι επιλέγηκε μετά από εγχώριο διαγωνισμό όπου υποβλήθηκαν 11 συνθέσεις από 7μελή κριτική επιτροπή που όρισε το ΡΙΚ. Στο δεύτερο ημιτελικό διαγωνίζονται επίσης κατά σειρά συμμετοχής 1η Βοσνία Ερζεγοβίνη, 2η Αυστρία, 3η Ολλανδία, 4η Βέλγιο, 5η Σλοβακία, 6η Ουκρανία, 7η Μολδαβία, 8η Σουηδία, 9η Κύπρος, 10η Βουλγαρία, 11η Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας, 12η Ισραήλ, 13η Σλοβενία, 14η Ρουμανία, 15η Εσθονία, 16η Λευκορωσία, 17η Λετονία, 18η Δανία και 19η Ιρλανδία.
Άσχημες οι προβλέψεις για μας
Οι προβλέψεις για την ελληνική συμμετοχή δεν είναι και οι καλύτερες, καθώς η Ελλάδα «παίζει» στις θέσεις 17-24 για την τελική κατάταξη, σύμφωνα με τα τελευταία προγνωστικά, ενώ ακόμα χειρότερες είναι αυτές για το νησί μας που βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις. Βέβαια, τίποτα δεν είναι αδύνατο, καθώς οι αποδόσεις για το νικητή αλλάζουν σχεδόν κάθε μέρα, ενώ δεν είναι λίγες οι φορές που στο παρελθόν, κάποια χώρα που δεν ήταν ανάμεσα στα φαβορί, έκανε την έκπληξη και έπαιρνε την πρωτιά. Μεγάλο φαβορί θεωρείται η Γαλλία, με τις Εσθονία, Ηνωμένο Βασίλειο, Σουηδία και Γερμανία να την ακολουθούν.


(Πηγή)


Χτες έγιναν οι πρόβες με τα τελικά ρούχα που θα φοράνε οι τραγουδιστές. Ας δούμε λοιπόν παρακάτω αυτές τις πρόβες:


Πρώτος ημιτελικός - Dress rehearsal - Day 9


1 Πολωνία
2 Νορβηγία
3 Αλβανία
4 Αρμενία
5 Τουρκία
6 Σερβία
7 Ρωσία
8 Ελβετία
9 Γεωργία
10 Φινλανδία
11 Μάλτα
12 Άγιος Μαρίνος
13 Κροατία
14 Ισλανδία
15 Ουγγαρία
16 Πορτογαλία
17 Λιθουανία
18 Αζερμπαϊτζάν
19 Ελλάδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
To τραγούδι που μου άρεσε περισσότερο!! Μετά το ελληνικό βέβαια!!!!
https://www.youtube.com/watch?v=aFV0Tcy9OXc&feature=related
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
To τραγούδι που μου άρεσε περισσότερο!! Μετά το ελληνικό βέβαια!!!!
https://www.youtube.com/watch?v=aFV0Tcy9OXc&feature=related


I agree...
όσο για το πιο κιτσς.........
https://www.youtube.com/watch?v=nnEPrMLV0I0 της Πορτογαλίας... και εμείς έχουμε την οικ. κρίση αλλά δεν φτάσαμε και εκεί:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
To τραγούδι που μου άρεσε περισσότερο!! Μετά το ελληνικό βέβαια!!!!
https://www.youtube.com/watch?v=aFV0Tcy9OXc&feature=related

Πολύ ψευτιά μου έκανε εμένα... Και το χιπ χοπ μέσα??? Seen that before...

I agree...
όσο για το πιο κιτσς.........
https://www.youtube.com/watch?v=nnEPrMLV0I0 της Πορτογαλίας... και εμείς έχουμε την οικ. κρίση αλλά δεν φτάσαμε και εκεί:D

Βασικά το τραγούδι αυτό γράφτηκε πριν τα πολλά προβλήματα της Πορτογαλίας...
Αλλά κατα τ' άλλα συμφωνώ απόλυτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Ολοκληρώθηκε χτες ο πρώτος ημιτελικός της Eurovision 2011 και 10 χώρες κατάφεραν να μπουν στον τελικό. Πριν σχολιάσω αυτές τις χώρες, να πω οτι υπήρχαν τεχνικά προβλήματα στη μετάδοση των πρώτων χωρών αφού από όσο ακούστηκε κόπηκε κάποιο καλώδιο που επέτρεπε τη μετάδοση των δημοσιογράφων στις χώρες τους. Κατά συνέπεια, τουλάχιστον στην Ελλάδα που γνωρίζουμε, κάποια από τα πρώτα τραγούδια μεταδόθηκαν χωρίς σχόλια της δημοσιογράφου κι έτσι η μετάδοση αναγκαστικά έγινε από το τηλέφωνο (αθάνατη τεχνολογία που άλλους τους ανεβάζεις κι άλλους τους ρίχνεις στα τάρταρα!:P). Αυτό που έχω να πω είναι ντροπή στους τόσο προσεκτικούς Γερμανούς. Αξίζει να σημειωθεί πως κανένα τραγούδι από τις πρώτες 5 χώρες που εμφανίστηκαν δεν πέρασε στον τελικό. Τυχαίο; Δε νομίζω!:P Πάντως έμαθα οτι η Νορβηγία σκέφτεται να προχωρήσει σε μηνύσεις γιατί θεωρεί οτι αυτό το πρόβλημα επηρέασε τη θέση της στον τελικό. Άλλο σχόλιο που θέλω να κάνω είναι η ηλικία των παρουσιαστών: χάθηκε να βάλετε 2 νέα άτομα, με ομορφιά και νειάτα και βάλατε τα χούφταλα; Α επίσης, γιατί βάζανε πριν το τέλος του τραγουδιού αυτό το γκρι τετράγωνο με τους κωδικούς; Χλασαμε αρκετή χορογραφία από αυτό. Ας ήταν τουλάχιστον διαφανές και κάποιο πιο απαλό χρώμα...

Πάμε τώρα στην κριτική των τραγουδιών που πέρασαν στον τελικό:

1. Σερβία
Μεγάλο σοκ για μένα οτι πέρασε αυτό το τραγούδι. Η δεκαετία των 60s ξανάρχεται;
2. Ρωσία
Αλοίμονο αν δεν περνούσε η υπερδύναμη Ρωσία με ένα αδιάφορο τραγούδι τύπου Ρουβά.
3. Ελβετία
Ένα γλυκανάλατο αλλά συμπαθητικό τραγουδάκι, με μια γλυκειά τραγουδίστρια που ποντάρει στην απλότητα και την ποιότητα, αν και οι στίχοι δεν είναι και ευφάνταστοι.
4. Γεωργία
Δυνατό ροκ κομμάτι, τα ρούχα τους πολύ κιτς, πιστεύω πως αυτό το τραγούδι ψηφίστηκε από ροκάδες και ήταν η αιτία που δεν πέρασε η Τουρκία παρ' όλο που είχε κι αυτή ροκ κομμάτι.
5. Φινλανδία
Πολύ γλυκό τραγούδι, με οικολογικό νόημα, ταξιδιάρικη μουσική κι ένας πολύ χαριτωμένος τραγουδιστής που είχε τα κότσια να βγει μόνος του στη σκηνή αποδεικνόντας πως το απλό είναι και καλό.
6. Ισλανδία
Απαρατήρητο μου πέρασε, δεν το θυμάμαι καν.
7. Ουγγαρία
Ένα από τα τρία αγαπημένα μου, πολύ ωραία φωνή, ωραίο και δυνατό τραγούδι, ήθελα να δω λίγες παραπάνω φωνητικές ικανότητες της τραγουδίστριας που ξέρω οτι έχει. Με χαλάει λίγο η ηλικία της.
8. Λιθουανία
Τραγούδι που σαφώς ψηφίστηκε από τις επιτροπές που συνήθως αποτελούνται από άτομα μεγαλύτερης ηλικίας. Μια πολύ όμορφη μπαλάντα και υπέροχη φωνή της κοπέλας. Με χάλασε λίγο το πολύ αποκαλυπτικό μπούστο της που δεν κολλούσε με την παρουσίαση του τραγουδιού.
9. Αζερμπαϊτζάν
Αναμενόμενο να περάσει στον τελικό, είναι από τα φαβορί. Ο ήχος κάκιστος, οι φωνές τους δεν ακούγονταν, και οι δύο έχουν πολύ καλές φωνές και στη μετάδοση αυτή ακούγονταν από το υπερπέραν. Ελπίζω να διορθωθεί στον τελικό.
10. Ελλάδα
Μεγάλη έκπληξη για μένα! Δεν το περίμενα. Πάντως κι οι δύο τραγούδησαν πολύ καλά το κομμάτι τους, με πείραξε που δεν έδειξε το σημείο που ο Λούκας πετάει κάτω το κοντάρι (πώς λέγεται; ) του μικροφώνου. Τι να πω, καλή επιτυχία να έχουμε, μου άρεσε που ακούστηκαν ελληνικά σε όλη την Ευρώπη.

Πάμε στα σχόλια των τραγουδιών που δεν πέρασαν:

Πολωνία
Όμορφη παρουσία (αν και ημίγυμνη, νισάφι πια με τις ημίγυμνες!), χάλια φωνή, λίγο καλό τραγούδι που το χάλασε η φωνή.
Νορβηγία
Δυνατό τραγούδι αλλά η φωνή της δεν έβγαινε, περίμενα βέβαια να περάσει.
Αλβανία
Μου άρεσε πολύ αυτό το τραγούδι, η φωνή της είναι πολύ καλή αλλά ποιος να ωηφίσει την καημένη την Αλβανία;:(
Αρμενία
Boom boom...go home Armenia
Τουρκία
Μεγάλη έκπληξη που δεν πέρασε η Τουρκία αν και το τραγούδι ήταν αρκετά καλό. Απλά οι ροκάδες ψήφισαν τη Γεωργία instead. Ε πόσα κομμάτια να γίνουν κι αυτοί οι ροκάδες; Πάντως χάρηκα λίγο που δεν πέρασε η Τουρκία, το είχαν πολύ σίγουρο.:whistle:
Μάλτα
Τα σχόλια που κάναμε ήταν οτι είναι σαν γύφτος, λέτσος, σαν το Ζαχαράτο όταν κάνει τη Μαρινέλλα.:D
San Marino
Κοιμήθηκα, σόρρυ.
Κροατία
Αυτό το κολπάκι με το φόρεμα πώς το έκανε;:eek:
Πορτογαλία
Εντάξει, περάσατε το νόημά σας, άντε γεια τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
του αζερμπαιτζαν ηταν το πιο εμπορικο,,θα κανε επιτυχια σιγουρα..

της γεωργιας ηταν ικανοποιητικη ροκια..

το παιδακι με την οικολογια ηταν για ρομαντικους..

ευχαριστηθηκα που δεν περασε η τουρκια στον τελικο..πολυ σπανιο αυτο.που παντα μας επαιζε στην τελικη δεκαδα..

με αυτα που βλεπω δεν αποκλειω να ειμαστε στη 10αδα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top