Νέα πρόστιμα στον ΚΟΚ

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πολύ δύσκολο αυτό που λες για να φύγεις από το παρμπρίζ. Δεν το έχω δει ποτέ εγώ τουλάχιστον. Αφού είναι σε γωνία τα πόδια, λογικά θα σκαλώνουν και δε θα πεταχτείς. Αλλά και αυτό να γίνει, θα κόψει την ορμή του σώματος τόσο η στάση που έχεις στο αμάξι, όσο και το παρμπρίζ που θα σπάσει πρώτα και θα απορροφήσει πολύ δύναμη. Οπότε το πολύ πολύ να φύγεις στο καπώ
Πανευκολα εκτοξευεσαι εξω και μακρια απο το αμαξι χωρις ζωνη.Το οτι δε το εχεις δει, μη το εχεις και κριτηριο στο οτι ειναι δυσκολο να γινει. Εκτος αν παρακολουθεις βιντεο απο ατυχηματα με τη σεσουλα :P

Δες ποσο ευκολο ειναι : (αν σοκαρεσαι πολυ ευκολα , σε προειδοποιω να το ξερεις οτι δειχνει κανονικα, οχι κοντα με αιματα κλπ, αλλα βλεπεις τα σωματα)

https://www.youtube.com/watch?v=A2mOyFL4hiA
https://www.motorwatch.com/audio_video/video/pursuit_crash.wmv


Oσο αφορα την αυστηροτητα, για καποιους νομους καλα εκαναν, απλα μεταηυ τους καποιες παραβασεις εχουν παραλογες σχετικες ποινες. Δε μπορει να πεισει κανενας οτι ειναι το ιδιο αξιοποινο να περνας με κοκκινο και το ιδιο να παρκαρεις σε θεση αναπηρου πχ.

Και φυσικα σημασια εχει πως εφαρμοζονται οι κανονες, καθως υπαρχει παντα το φαινομενο του να κοβουμε κλησεις για να εισπρατουμε (πχ κρυμμενοι με τα ρανταρ σε σημεια οπου αλλαζει το οριο ταχυτητας, κοντα σε διοδιο κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
ΔΕ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ!!! και hands free?

Το ολο νοημα ειναι οτι

α) Μπορει να μπλεξει τιποτα με τα χερια σου και να χασεις τον ελεγχο
β) Αποσπαται η προσοχη σου απο την οδηγηση.

Προσωπικα το βρισκω λογικο, και αν και δεν γνωριζω, θα προτιμουσα να μην υπαρχει η εξαιρεση ουτε για το μπλεδοντι. Ουτως ή αλλως, ενταξει, δεν θα πεθανουμε κιολας αν δεν μιλησουμε στο τηλεφωνο για καποια ωρα. Ή αν ειναι αναγκη, αλαρμ, και κανε ο,τι θες. :D

Πιστεύω πως αν πραγματικά το κάνουν θα έχουν ελπίδες αφού είμαι σε ιδιωτικό χώρο. Πώς μπορεί να μου πουν τί 8α κάνω? Πρώτα απ' όλα είναι αντισυνταγματικό.

Γιατι το να κανεις ναρκωτικα σπιτι σου επιτρεπεται; Σε ιδιωτικο χωρο εισαι παλι, και μονο στον εαυτο σου κανεις κακο. Επομενως, ειναι ακριβως ιδια περιπτωση. ;) Για να μην πω οτι στις ΗΠΑ (Ελλαδα δεν γνωριζω) ειναι παρανομο...να αυτοκτονησεις! (τωρα θα μου πεις, αντε, βαλτε μου προστιμο αφου πεθανω! :P )

Oσο αφορα την αυστηροτητα, για καποιους νομους καλα εκαναν, απλα μεταηυ τους καποιες παραβασεις εχουν παραλογες σχετικες ποινες. Δε μπορει να πεισει κανενας οτι ειναι το ιδιο αξιοποινο να περνας με κοκκινο και το ιδιο να παρκαρεις σε θεση αναπηρου πχ.

Οκ, αυτα τα δυο δεν ειναι το ιδιο σημαντικα, αλλα το ιδιο λενε πολλοι πχ για το να παρκαρεις πανω σε πεζοδρομιο. Σκεψου οτι στην πρωτη περιπτωση, καποιος αναπηρος μπορει να χρειαστει να διανυσει πολυ μεγαλυτερη αποσταση οντας σε πολυ δυσχερεστερη θεση απο σενα μονο και μονο γιατι εσυ παρκαρες σε μια θεση που δεν δικαιουσαι, ενω στη δευτερη αναγκαζεις τους πεζους να κατεβουν μεσα στο δρομο με κινδυνο της ζωης τους (αν πχ ειναι παιδια, ποσο μαλλον αναπηροι) Δεν τα θεωρω ασημαντα και αυτα τα αδικηματα, το αντιθετο. :)

EDIT: ΥΓ: Και μιας και παρατηρησα τον τιτλο του θεματος. Το ολο νοημα ρε παιδια δεν ειναι να κανουμε ο,τι λεει ο ΚΟΚ απο φοβο του προστιμου, αλλα επειδη ειναι λογικο και καλο για την ασφαλεια ολων μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Aκομα και το παρκαρισμα πανω σε πεζοδρομιο δεν ειναι το ιδιο σημαντικο. Σχεδον ποτε ενα αυτοκινητο δεν κλεινει ολο το πεζοδρομιο ωστε οι οποιοι πεζοι να μπαινουν στο δρομο και να κινδυνευουν. Αλλα οπως και να χει, ποσα ατυχηματα συμβαινουν απο παρκαρισμα σε πεζοδρομιο...και ποσα απο παραβιαση κοκκινου ή στοπ ;

Καμια συγκριση προφανως. Και αυτο θα πρεπει να αντανακλαται στις ποινες.

Το σιγουρο ειναι οτι ολα αυτα πρεπει να τα κανουμε γιατι ειναι (συνηθω΅) το σωστο, και οχι για να μην μας κοψουν κληση οπως σωστα λες.

Στο αρχικο λινκ, σημασια εχει και η τελευταια παραγραφος :

"Πρόταση για τρεις αλλαγές
Πιο αυστηρές ποινές και λιγότερο αυστηρά πρόστιμα θα έπρεπε να περιλαμβάνει ο αναθεωρημένος Κώδικας Οδικής Κυκλοφορίας. Παρά το γεγονός ότι οι εκπαιδευτές οδηγών αν και αποτελούν εκείνους που θα κληθούν να διδάξουν τον ΚΟΚ δεν είχαν συμμετάσχει σε καμία από τις σχετικές επιτροπές, είχαν εξαρχής προτείνει τρεις βασικές αλλαγές: Η πρώτη ήταν η θέσπιση κοινωνικής προσφοράς για τους παραβάτες. Παράλληλα είχαμε ζητήσει μέτρα, τα οποία θα τιμωρούν τον παραβάτη και όχι το αυτοκίνητο. Αν για παράδειγμα ο οδηγός υποπέσει σε σοβαρή παράβαση, το μέτρο αφαίρεσης του διπλώματος είναι σωστό, αλλά δεν συμβαίνει το ίδιο με την αφαίρεση των στοιχείων κυκλοφορίας του οχήματος. Ενα αυτοκίνητο συχνά εξυπηρετεί μία ολόκληρη οικογένεια και η στέρησή του δημιουργεί σημαντικά προβλήματα. Η τρίτη μας παρατήρηση ήταν ο ΚΟΚ να γίνει επιτέλους εύκολα αναγνώσιμος και αντιληπτός. Να πάψει να αποτελεί ένα κείμενο νομικής μορφής. Γι αυτό και είχαμε προτείνει την έκδοση ειδικού και λεπτομερούς φυλλαδίου με σκίτσα και φωτογραφίες.".

Και κατι αλλο. Καλοι οι νομοι, αλλα αμα δεν υπαρχει η καταληλη παιδεια και στους οδηγους και στους υπαλληλους της τροχαιας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Aκομα και το παρκαρισμα πανω σε πεζοδρομιο δεν ειναι το ιδιο σημαντικο. Σχεδον ποτε ενα αυτοκινητο δεν κλεινει ολο το πεζοδρομιο ωστε οι οποιοι πεζοι να μπαινουν στο δρομο και να κινδυνευουν. Αλλα οπως και να χει, ποσα ατυχηματα συμβαινουν απο παρκαρισμα σε πεζοδρομιο...και ποσα απο παραβιαση κοκκινου ή στοπ ;

Καμια συγκριση προφανως. Και αυτο θα πρεπει να αντανακλαται στις ποινες.

Εδω που μενω εγω παντως καθημερινα συμβαινει να παρκαρουν ολοκληρα τα αυτοκινητα τους πανω στο πεζοδρομιο, με αποτελεσμα πχ προχθες να ειναι ενας πατερας με τα παιδια του και να κανουν ποδηλατο στο πεζοδρομιο και να ανγκαστουν τα παιδια να κατεβουν στο δρομο, με αποτελεσμα το ενα να φυγει απο την πορεια του και παρολιγο να πεσει σε αυτοκινητο! :mad: Ή φαντασου να ηταν ατομο σε αναπηρικο καροτσακι.

Φυσικα και δεν λεω οτι ειναι το ιδιο σημαντικα ή οτι θα επρεπε να εχουν το ιδιο - χρηματικο - κοστος, απλα οτι πρεπει και σε αυτες τις περιπτωσεις (που απλα δεν ειναι το ιδιο επικινδυνες για θανασιμα ατυχηματα, και ετσι συμβαινουν καθημερινα) να υπαρξουν "βαρια" προστιμα.



Και κατι αλλο. Καλοι οι νομοι, αλλα αμα δεν υπαρχει η καταληλη παιδεια και στους οδηγους και στους υπαλληλους της τροχαιας...

Καλο να το λεμε, και αναμφισβητητα εχεις δικιο αλλα...δυστυχως λιγοι εχουν την παιδεια να τα εφαρμοσουν αυτα, τοσο την οδηγικη, οσο και την κοινωνικη...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
πλουσιοι θα γινουν οι ταριφες.

ωραια βαλανε προστιματα, ας κοιταξουν ομως και την αλλη πλευρα, βαλε ρε ζωον τα ΜΜΜ να δουλευουν 24/7 να μπορει να εξυπηρετηθει ο κοσμος που θα βγει το βραδυ, και με αυτον τον τροπο και βοηθας αυτους αλλ και το περιβαλλον - ζωον ε ζωον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Πανευκολα εκτοξευεσαι εξω και μακρια απο το αμαξι χωρις ζωνη.Το οτι δε το εχεις δει, μη το εχεις και κριτηριο στο οτι ειναι δυσκολο να γινει. Εκτος αν παρακολουθεις βιντεο απο ατυχηματα με τη σεσουλα :P
tks με γλίτωσες απ τον κόπο να ψάχνω για αποδείξεις :P

Το ολο νοημα ειναι οτι

α) Μπορει να μπλεξει τιποτα με τα χερια σου και να χασεις τον ελεγχο
β) Αποσπαται η προσοχη σου απο την οδηγηση.

Προσωπικα το βρισκω λογικο, και αν και δεν γνωριζω, θα προτιμουσα να μην υπαρχει η εξαιρεση ουτε για το μπλεδοντι. Ουτως ή αλλως, ενταξει, δεν θα πεθανουμε κιολας αν δεν μιλησουμε στο τηλεφωνο για καποια ωρα. Ή αν ειναι αναγκη, αλαρμ, και κανε ο,τι θες. :D

το θεωρώ υπερβολικό όλο αυτό...
με αυτό το σκεπτικό θα έπρεπε να απαγορεύουν τις συνομιλίες με τους συνεπιβάτες :confused: να απαγορεύεται το ραδιόφωνο γιατί εγώ τα πρωινά που πάω για δουλειά, πολλές φορές γελάω πολύ δυνατά με τις βλακείες που λένε σκοπίμως για να μας φτιάξουν το κέφι πρωί πρωί
πιο λογικό βρίσκω να έπρεπε να χώσουν 500 ευρώ πρόστιμο σε όποιον πίνει την φραπεδούμπα στο αμάξι αγκαζέ με το τσιγαράκι του
στο ένα χέρι ο καφές, στο άλλο το τσιγάρο και το τιμόνι μοναχό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Νομίζω οτι τα νέα μέτρα πρέπει να είναι η αρχή μιας κατάστασης που θα πρέπει να προσαρμοστούμε όλοι οι Έλληνες. Ελπίζω να είναι μόνο η αρχή και όχι το τελικό μέτρο. Θα πρέπει να υπάρχει παιδεία στο θέμα οδήγησης και όχι η αναρχεία που επικρατεί σήμερα...

Για την ζώνη πρέπει να καταλάβουμε ΟΛΟΙ οτι μπορεί να μας σώσει την ζωή και να μην το βλέπουμε σαν αγγαρία... Δεν είναι μαγκιά να παρανομούμε... δεν είναι μαγκιά να περνάς με κόκκινο, δεν είναι μαγκιά να κάνεις σφήνες, δεν είναι μαγκιά να τρέχεις σαν τρελός μέσα στην πόλη, δεν είναι μαγκιά να τρυπάς την εξάτμηση για να αισθάνεσαι οδηγός WRC, δεν είναι μαγκιά να το παίζεις bass-starlet σε γειτονιές την ώρα που ο κόσμος κοιμάτε, δεν ειναι μαγκιά να αφήσεις κάποιον πίσω και να πεις "φαε τη σκόνη μου", δεν ειναι μαγκιά να μην αφήσεις την γιαγιά να περάσει τον δρόμο, δεν ειναι μαγκιά να μην παραχωρίσεις προτεραιότητα σε κάποιον άλλο...

Για εμένα και μικρό είναι το μέγεθος των προστήμων... Αν δεν εισαι παράνομος δεν έχεις κάτι να φοβηθείς... και το κινητό μπορεί να περιμένει 5 λεπτά μέχρι να βρείς κάπου να κάνεις δεξιά με αλάρμ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Respect Founes!

Αρκεί ρε παιδιά να σας πω ότι έχοντας συνηθίσει 4 χρόνια στην Κύπρο (όπου το 99% φοράει ΠΑΝΤΑ ζώνη, ακόμη και αν μετακινηθεί 5 λεπτά με το αυτοκίνητο)
όταν είμαι Ελλάδα, μόλις μπω στο αυτοκίνητο βάζω αυτόματα ζώνη, πριν καν ανάψω την μηχανή του αυτοκινήτου και τότε αρχίζει η καζούρα από τους δικούς μου. "Είσαι υπερβολικός! Θα πάμε εδώ δίπλα.", "Μην κάνεις σαν γυναικούλα", "Σου έχουμε εμπιστοσύνη, γιατί να βάλουμε ζώνη;", "Με σφίγγει η ζώνη", "Μωρά είμαστε και θα βάλουμε ζώνη στα πίσω καθίσματα;" και άλλα πολλά τέτοια!

Εμένα μου φαίνεται ανόητο να μην φοράς ζώνη, που είναι το πιο απλό πράγμα στον κόσμο για να σώσεις την ζωούλα σου σε περίπτωση ατυχήματος! Δεν είναι θέμα εμπιστοσύνης στον οδηγό, δεν είναι θέμα φόβου, δεν είναι θέμα "μόδας", αλλά είναι θέμα ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΟΥ!!!

Ελπίζω κάτι να γίνει τώρα με τον νέο ΚΟΚ. Βαρέθηκα την κουτοπονηράδα μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Η αντίδρασή μου στα νέα μέτρα, δεν είναι επειδή δε φοράω ζώνη. Από την πρώτη μέρα που οδήγησα φορούσα και πλέον μου έχει γίνει αντανακλαστική αντίδραση.

Η αντίδρασή μου στο όλο θέμα είναι πως τα μέτρα είναι καθαρά φοροειρπρακτικά. Πιστεύω πως ούτε που τους νοιάζει αν θα σκοτωθείς επειδή δε φοράς ζώνη ή κράνος. Κοιτάν μόνο πως θα πάρουν τα 700.
Το ξέρετε πως το κράνος που ζητάνε να φοράμε φορολογείται σαν είδος πολυτελείας??? Με αυτό τον τρόπο θα παροτρύνουν τον κόσμο να φορέσει κράνος? Το αναγκαίο το φορολογούν σαν πολυτέλεια.

Πόσοι άνθρωποι σκοτώνονται από τις κακοτεχνίες στους δρόμους ή καταστρέφουν τα αμάξια τους σε λακούβες? Πόσοι περνάν ΚΤΕΟ με μέσο και οδηγούν αυτοκίνητα καρμανιόλες? Πόσοι παίρνουν δίπλωμα με μίζα? Αν νοιάζονταν για την ασφάλειά μας θα κοιτούσαν να τα διορθώσουν κ όλα αυτά.

Επίσης τα μέτρα δεν θα είναι αξιοκρατικά καθώς αν σταματήσουν κάποιον και τους βγάλει αστυνομική ταυτότητα θα περάσει σαν κύριος. Γιατί εγώ να πληρώσω τα 700 αν τύχει και περάσω ένα μπλόκο χωρίς ζώνη και με δούνε?

Συμφωνώ να υπάρχει εκστρατεία, αλλά εδώ τα πράγματα είναι υπερβολικά. 700 ευρώ η ζώνη με βασικό μισθό 650 ευρώ? Ελβετία γίναμε ρε παιδιά?

Είμαι εναντίον του τρόπου που ισχύουν τα μέτρα σήμερα γενικότερα. Γιατί δεν μπορεί να θεωρείσαι μεθυσμένος με το αλκοτέστ που κάνουν και μόλις σε γράφουν να σε αφήνουν να γυρίζεις σπίτι!!! Αν εγώ σκοτώσω κάποιον στον δρόμο μετά ποιός θα φταίει, εγώ που ήπια ή η αστυνομία που με έπιασε και με άφησε να οδηγήσω? Άρα το αλκοτέστ γίνεται μόνο για να με γράψουν, όχι για την ασφάλεια στους δρόμους.

Συνεχίζω να πιστεύω πως τα μέτρα είναι φοροεισπρακτικά και πως αν νοιάζονταν για την ζωή και την ασφάλειά μας, δεν θα κοιτούσαν μόνο το πορτοφόλι αλλά θα κάναν κ άλλες ενέργειες.

Υ.Γ.: Για ένα παράδειγμα με ναρκωτικά που αναφέρθηκε παραπάνω, η διακίνηση διώκεται, όχι αυτός που κάνει χρήση. Αν αποδειχθεί με εξετάσεις πως είσαι χρήστης δεν σε κάνουν τίποτα.

edit: Τώρα είδα τα video και δεν πιστεύω πως κάποιος που πηγαίνει έτσι θα σκεφτεί να βάλει ζώνη για να μην κινδυνέψει η ζωή του!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Σε άλλα συμφωνώ και σε άλλα διαφωνώ από αυτά που είπες, αλλά δεν κατάλαβα αυτό:

Επίσης τα μέτρα δεν θα είναι αξιοκρατικά καθώς αν σταματήσουν κάποιον και τους βγάλει αστυνομική ταυτότητα θα περάσει σαν κύριος. Γιατί εγώ να πληρώσω τα 700 αν τύχει και περάσω ένα μπλόκο χωρίς ζώνη και με δούνε?

Τι εννοείς; αν σε σταματήσουν και έχεις ταυτότητα δεν σε γράφουν; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Σε άλλα συμφωνώ και σε άλλα διαφωνώ από αυτά που είπες, αλλά δεν κατάλαβα αυτό:



Τι εννοείς; αν σε σταματήσουν και έχεις ταυτότητα δεν σε γράφουν; :confused:

μαλλον εννοει καποιον ο οποιος υπηρετει στο σωμα της ελληνικης αστυνομιας

στην ροδο εχουμε το αλλο προβλημα δεν σταματανε αυτους που φορανε κρανος

δηλ αυτη που φορανε κρανος αλλα δεν εχουν χαρτια ειναι η εξυπνη της υποθεσεις?

εγω που εχω κ αδεια κ διπλωμα κ ασφαλεια ειμαι ηλιθεια που εχω πληρωσει 5 φορες 80 για κρανος...

θα μου πειτε κ εσεις γιατι δεν φορας,το φοραω αλλα οχι παντα...
πολλες φορες ξεχνιεμε

κ τους εχω ρωτησει κ μου λενε οτι σημερα τους εχουν πει οι ανωτεροι να γραφουν μονο κρανος δεν ειναι να τρελενεσε???????:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Τι εννοείς; αν σε σταματήσουν και έχεις ταυτότητα δεν σε γράφουν; :confused:

Εννοώ πως ένας αστυνομικός δεν γράφει ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ άλλον αστυνομικό η στρατιωτικό. Έχουν κάτι που το 8εωρούν σαν συναδελφική αλληλεγγύη. Μόλις δείξεις ταυτότητα από σώματα σε αφήνουν να περάσεις έτσι.

Εγώ δλδ γιατί να είμαι ο μ@λ@κας και να πληρώνω τα πρόστιμα που οι άλλοι επειδή είναι "σινάφι" δεν γράφουν ο ένας τον άλλον και δεν πρόκειται ποτέ να ελεγχθούν στον δρόμο και να πληρώσουν πρόστιμο σαν Έλληνες πολίτες?
Κάποιοι είναι πιο ίσοι απέναντι στον νόμο. Και αυτοί οι κάποιοι που με γράφουν και επιβάλλουν τον νόμο είναι οι ίδιοι που δεν υπόκεινται στις διατάξεις του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Υ.Γ.: Για ένα παράδειγμα με ναρκωτικά που αναφέρθηκε παραπάνω, η διακίνηση διώκεται, όχι αυτός που κάνει χρήση. Αν αποδειχθεί με εξετάσεις πως είσαι χρήστης δεν σε κάνουν τίποτα.

Ψιλο-off topic, αλλα εχεις την εντυπωση δηλαδη οτι αν καπνιζεις με την ανεση σου ενα τσιγαριλικι στο δρομο, ή σταματησεις σε ενα παγκακι να χτυπησιες την πρεζα σου, δεν σου λεει κανενας τιποτα; :worry: :hmm: Φυσικα διωκεται και η χρηση! :)

Γενικοτερα τωρα, οντως δεν εφαρμοζονται καλα πολυ νομοι, οντως μπορει να το κανουν για φοροεισπρακτικους λογους, και οντως οι δρομοι στην Ελλαδα (οι περισσοτεροι) ειναι ελεεινοι. Αυτο, ομως, δεν αναιρει το γεγονος οτι ο Ελληνας γενικα θορυβειται μονο οταν ειναι να πληρωσει καποιο προστιμο, γιατι αλλιως "Ελα μωρε, εγω ειμαι μαματος οδηγος, οδηγαω και με το κινητο" ή "Ελα μωρε, εμενα δεν με πιανουν δυο ποτηρακια, μα χαρα διαυγης ειμαι!" ;) Επομενως, εχει τη χρηση του και το υψηλο προστιμο, και εφοσον εγω ειμαι νομοταγης (ή καλυτερα σωστος οδηγος), δεν με πειραζει! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Παιδια ειμαι υπερ του να κοπουν οι μαμακιες στους Ελληνικους δρομους.
Ολα αυτα που περιγραφει ο Founes πιο πανω πολυ σωστα.
Αλλα τα προστιμα που μπαινουν σε καθε χωρα δεν πρεπει να ειναι αναλογα και με την μεση οικονομικη της κατασταση?
Ειναι δυνατον μια παραβιαση να ειναι ιση ή και μεγαλυτερη με τον βασικο μισθο του Ελληνα?
Τι διαολο με προπο αποφασιζουν τα ποσα?
Ο maik τα εγραψε παρα πολυ σωστα πιο επανω.:thumbup: (τωρα το προσεξα οτι θα εγραφα τα ιδια οποτε δεν συνεχιζω)
Και στο τελευταιο που γραφει ο maik να ξερετε πως δεν ισχυει μονο στυλ "Αστυνομικος-αστυνομικο ή στρατιωτικο.Και συγγενη μπατσο να εχεις μπορεις να την γλυτωσεις.)
Φιλη μου εχει γλυτωσει ετσι και αν τελικα την μετρουσαν ειχε πιει τοσο που θα της επερναν το αμαξι και το σπιτι.
Προσωπικα ομως οσο υπερ και αν ειμαι στην επιβολη προστιμων και ποινων θελω αυτες να γινονται με λογικη και οχι με στυλ "Χωσε 'κει ρε κι αλλο στο προστιμο!"
Γιατι μετα παμε στο ρητο "ειπαμε του τρελου να χεσει και πηγε και ξεκ@λιαστηκε"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Παιδια ειμαι υπερ του να κοπουν οι μαμακιες στους Ελληνικους δρομους.
Ολα αυτα που περιγραφει ο Founes πιο πανω πολυ σωστα.
Αλλα τα προστιμα που μπαινουν σε καθε χωρα δεν πρεπει να ειναι αναλογα και με την μεση οικονομικη της κατασταση?
Ειναι δυνατον μια παραβιαση να ειναι ιση ή και μεγαλυτερη με τον βασικο μισθο του Ελληνα?
Τι διαολο με προπο αποφασιζουν τα ποσα?
Ο maik τα εγραψε παρα πολυ σωστα πιο επανω.:thumbup: (τωρα το προσεξα οτι θα εγραφα τα ιδια οποτε δεν συνεχιζω)
Και στο τελευταιο που γραφει ο maik να ξερετε πως δεν ισχυει μονο στυλ "Αστυνομικος-αστυνομικο ή στρατιωτικο.Και συγγενη μπατσο να εχεις μπορεις να την γλυτωσεις.)
ακρυβος αυτο συζητουσαμε πριν λιγο στην δουλεια η καμαριερες μου
αν τους γραψουν για ζωνη θα δωσουν ολο το μισθο τους κ ισως δεν τοις φτανει κ ολας ειναι δυνατον?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
εχεις την εντυπωση δηλαδη οτι αν καπνιζεις με την ανεση σου ενα τσιγαριλικι στο δρομο, ή σταματησεις σε ενα παγκακι να χτυπησιες την πρεζα σου, δεν σου λεει κανενας τιποτα; :worry: :hmm: Φυσικα διωκεται και η χρηση! :)

Σε δημόσιο χώρο ναι. Μέσα στο σπίτι μου δεν μπορεί να μου πει τίποτα! Πολύ συγκεκριμένο αυτό που πιάσαμε τώρα, αλλά ο χρήστης σπάνια μπαίνει φυλακή. Και να τον πιάσουν έξω -που σπάνια το κάνουν- τον αφήνουν ελεύθερο μετά από κάποιες ώρες.:)

Γενικοτερα τωρα, οντως δεν εφαρμοζονται καλα πολυ νομοι, οντως μπορει να το κανουν για φοροεισπρακτικους λογους, και οντως οι δρομοι στην Ελλαδα (οι περισσοτεροι) ειναι ελεεινοι. Αυτο, ομως, δεν αναιρει το γεγονος οτι ο Ελληνας γενικα θορυβειται μονο οταν ειναι να πληρωσει καποιο προστιμο, γιατι αλλιως "Ελα μωρε, εγω ειμαι μαματος οδηγος, οδηγαω και με το κινητο" ή "Ελα μωρε, εμενα δεν με πιανουν δυο ποτηρακια, μα χαρα διαυγης ειμαι!" ;) Επομενως, εχει τη χρηση του και το υψηλο προστιμο, και εφοσον εγω ειμαι νομοταγης (ή καλυτερα σωστος οδηγος), δεν με πειραζει! :)

Ας γίνουν και αυτοί σωστοί και ας μην ρίχνουν για ακόμη μια φορά το μπαλάκι στον κόσμο.
Ελπίζω πως ποτέ δεν θα πληρώσω πρόστιμο για ζώνη γιατί όπως προανέφερα την φοράω πλέον μηχανικά. Δεν μιλάω όμως για αλληλεγγύη σ' αυτόν που δε φοράει ζώνη, αλλά για την κοροϊδία μπροστά στα μούτρα μας.

Προσωπικά το θεωρώ προσβολή να με ελέγχει κάποιος που δεν 8α τον γράψουν ΠΟΤΕ επειδή δε θα έχει κράνος ή επειδή πίνει και ξέρει πως δε θα ελεγχθεί.
Το θεωρώ κοροϊδία να με λένε να φοράω ζώνη τη στιγμή που βλέπω μέσα στην πόλη να μη λειτουργούν φανάρια και να μην υπάρχει σήμανση.
Το θεωρώ κλεψιά και ηθική αυτουργία σε δυστύχημα να με γράφουν για αλκοόλ και μετά να με αφήνουν να οδηγώ.
Το θεωρώ κλεψιά να παίρνω 650 ευρώ τον μήνα βασικό μισθό και να πληρώνω 350 ή 700 ευρώ για ζώνη!

Ναι, είμαι νομοταγής αλλά θέλω να βλέπω λογικά πράγματα γύρω μου και να μην υποβαθμίζουν τη νοημοσύνη μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Συμφωνώ να υπάρχει εκστρατεία, αλλά εδώ τα πράγματα είναι υπερβολικά. 700 ευρώ η ζώνη με βασικό μισθό 650 ευρώ? Ελβετία γίναμε ρε παιδιά?

συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, δεν τους ενδιαφέρει, είναι φοροεισπρακτικά τα μέτρα κι όχι από ενδιαφέρον για την ζωή του πολίτη.
Παρόλα αυτά, μέσα απ την δική τους είσπραξη, υπάρχει και το όφελος του πολίτη, η προστασία της ίδιας του της ζωής αφού από μόνος του είναι ΑΝΙΚΑΝΟΣ να καταλάβει το αυτονόητο που σε όλες τις ανεπτυγμένες χώρες αντιλαμβάνονται!
Οχι δεν πιστεύω ότι ο σκοπός αγιάζει τα μέσα, αλλά στην προκειμένη, ναι, τα αγιάζει!
Ναι σε όλα όσα λες, ναι υπάρχουν κακοτεχνίες, ναι υπάρχει ο ΦΠΑ πολυτελείας για τα κράνη, ναι σε όλα!
Ναι όμως και στο να ΦΟΒΑΤΑΙ τελικά ο πολίτης το πρόστιμο ΜΠΑΣ ΚΑΙ κάνει αυτός τουλάχιστον αυτό που πρέπει έστω και με το φόβο!!
Ναι στα 700 στη ζώνη αφού αλλιώς δεν καταλαβαίνουμε κι ας μην είμαστε Ελβετία. (για δες... κυκλοφορεί Ελβετός χωρίς ζώνη? περνάει Ελβετός με... πορτοκαλί φανάρι?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Για ακομα μια φορα στην Ελλαδα αποδκνυεται οτι αντι να στρωθει ο κ@λος κατω των αρμοδιων να βρουν την χρυση τομη (η οποια ειναι συνηθως η πιο δυσκολη να βρεθει) προτιμουν να πανε σε αποφασεις γκιλοτινας.(ειδικα της τσεπης μας)
Και απο την αλλη εχουμε τον Ψωμιαδη να κυκλοφορει ααααααααρχοντας χωρις κρανος και να λεει:
"Οταν κατεβαινω 50φορες απο την μηχναη την ημερα δεν μπορω να το βαζω και να το βγαζω συνεχεια!"
Αλλα φυσικα...ετσι ειναι!εμεις οχι απλως κατουρ@σαμε στο πηγαδι...μαλλον ειμασταν μεσα στο πηγαδι κι αλλοι μας κατουρησαν.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Θα έχουμε μεγάλο πρόβλημα με αυτό τον καινούργιο ΚΟΚ. Καλά πες, ότι το κράνος και η ζώνη σώζουν ζωές και οι ζωές των νέων είναι πολύτιμες για τη χώρα.

Αυτό το 0.25 αλκοόλ ρε παιδιά, τι λογική έχει; Υπάρχει περίπτωση να το εφαρμόσει κανείς; Η μισή Ελλάδα θα κυλήσει στο βούρκο της παρανομίας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Το 0,25 σε πόσο ποτό αναλογεί; Ας πούμε για μπύρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top