Αδικούνται άραγε τα "καλά παιδιά" στις σχέσεις με το άλλο φύλο;

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από zxr:
-"Πως μπορείς να είσαι με κάποιον που δεν ταιριάζεις, δεν επικοινωνείτε, δεν έχετε ουσιαστική επαφή; Τι είναι αυτό που θα σε κρατήσει αργότερα σε ένα γάμο αν δεν μάθεις να ζείς μέσα σε αυτές τις έννοιες;" -"Τα παιδιά..."


:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
Αν και κανονικά για κλάματα είναι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από zxr:
-"Πως μπορείς να είσαι με κάποιον που δεν ταιριάζεις, δεν επικοινωνείτε, δεν έχετε ουσιαστική επαφή; Τι είναι αυτό που θα σε κρατήσει αργότερα σε ένα γάμο αν δεν μάθεις να ζείς μέσα σε αυτές τις έννοιες;" -"Τα παιδιά..."

Άλλη μία συνηθισμένη "γυναικεία" απάντηση :
- Πως μπορείς να είσαι με κάποιον που δεν ταιριάζεις, δεν επικοινωνείτε, δεν έχετε ουσιαστική επαφή; Τι είναι αυτό που θα σε κρατήσει αργότερα σε ένα γάμο αν δεν μάθεις να ζείς μέσα σε αυτές τις έννοιες;
- Μέχρι τότε θα τον έχω αλλάξει!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από zxr:
Ευχαριστώ! :)

Είπα να το αποφύγω αλλά αφού επιμένεις... Πρόσεξε ατάκες!

-"Γιατί χωρίζεις;" -"Θέλω να ζήσω κι άλλες εμπειρίες"

-"Μα καλά πως μπορείς να είσαι με κάποιον με τον οποίο δεν ταιριάζεις;" -"Ε, δεν ταιριάζουν όλοι οι άνθρωποι μεταξύ τους."

-"Πως μπορείς να είσαι με κάποιον που δεν ταιριάζεις, δεν επικοινωνείτε, δεν έχετε ουσιαστική επαφή; Τι είναι αυτό που θα σε κρατήσει αργότερα σε ένα γάμο αν δεν μάθεις να ζείς μέσα σε αυτές τις έννοιες;" -"Τα παιδιά..."

Επιμένετε ακόμα για αυτά περί ωρίμοτητας και να σου κάνει κλίκ ο άλλος; :whistle:
Σίγουρα υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις(δυστυχώς) αλλά πρόκειται για αρρωστημένες καταστάσεις όπου όλα δείχνουν ότι δεν ταιριάζεις (ή δεν αξίζει να είσαι-ανάλογα με την περίπτωση) με το συγκεκριμένο άνθρωπο αλλα εσύ αγνοείς πλήρως τις (αποδειξεις)ενδείξεις.
Συνήθως αυτές οι σχέσεις συντηρούνται γιατί ο ένας απο τους δύο ζει με την "ψευδαίσθηση της ιδανικής σχέσης" μη θέλοντας να αντικρύσει και να αντιμετωπίσει την πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lawnmower man

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
~~Σημείωση από Petros~~
Έγινε ένωση θεμάτων
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Γιατί τα καλά παιδιά δεν είναι sexy;
Γιατί τα καλά παιδιά είναι πάντα (είναι; ) οι χαμένοι; (και εδώ ο χαμένος δεν τα παίρνει όλα)
Γιατί τα καλά παιδιά παραμένουν καλά παιδιά;

Λίγο γενικά τα ερωτήματα αλλά δείξτε λίγο κατανόηση σε έναν παθόντα...

Περιμένω παρατηρήσεις - εμπειρίες - απόψεις και από "καλά" αλλά και "κακά" παιδιά μπας και βγάλουμε καμιά άκρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Προσπάθησε φίλε μου να αποκτήσεις μέσα σου λίγη κακία.Πίστεψε με,στην σημερινή εποχή είναι απαραίτητη.Δεν μπορώ να σου πω το γιατί συμβαίνει αυτό (θα ήταν παράτολμη προσπάθεια να πει κάποιος με βεβαιότητα)

Όλα αυτά από ένα άτομα που ήταν πολύ καλό παιδί,και τώρα συχνά φέρεται σκληρά και επιθετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δε νομιζω οτι ισχυουν ολα αυτα που ρωτας. (οπως τα εχεις διατυπωσει εννοειται)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Δε νομιζω οτι ισχυουν ολα αυτα που ρωτας. (οπως τα εχεις διατυπωσει εννοειται)

Θεωρώ προσωπικά πως δεν ισχύει το 3ο ερώτημα του φίλου,και ότι τα πρώτα 2 ισχύουν σε πολύ μεγάλο βαθμό

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μπαα. Επαναλαμβανω οτι ετσι οπως εχουν διατυπωθει, κατα τη γνωμη μου δεν ισχυουν.
Δεν ειναι ολα τα καλα παιδια , μη sexy, δεν ειναι ολα τα καλα παιδια "χαμενοι". Και μερικες φορες χανεις κατι αλλα κερδιζεις κατι αλλο. Μπορει οχι αμεσως, αλλα σιγουρα κατι σημαντικοτερο, απο καποιο ατομο που δεν σε ηθελε επειδη εισαι "καλο παιδι".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Γιατί τα καλά παιδιά δεν είναι sexy;

Mμμμ...δεν νομίζω ότι το σέξι πάει ανάλογα το χαρακτήρα... Καλό παιδί= σπασικλάκι εμφανισιακά κακό παιδί=σέξι... Και το τι θεωρεί ο καθένας σεξι σε ένα άτομο νομίζω ότι και πάλι είναι υποκειμενικό.

Γιατί τα καλά παιδιά είναι πάντα (είναι; ) οι χαμένοι; (και εδώ ο χαμένος δεν τα παίρνει όλα)

Όντως είναι; :hmm: Εδώ μιλάμε για σχέσεις που δεν είναι κάτι το στατικό... Και τι εννοούμε καλό παιδί; Καλό παιδί που; Γενικά; Κι εγώ μπορεί να είμαι γενικά καλό κορίτσι και οι παρέες μου να πίνουν στο όνομα μου και στις ερωτικές μου σχέσεις να γίνομαι μία σκύλα και μισή... Σε μια σχέση όλοι κερδίζουν, όλοι κάτι μαθαίνουν... άλλοι πονάνε λιγότερο, άλλοι περισσότερο, άλλοι καθόλου... Δεν μπορούμε όμως να βάλουμε όρια και θεωρίες... Ο χαμένος είναι αυτός που μένει πίσω και πονάει; Και ποιος λέει ότι αυτός που φεύγει δεν πονάει ίσως και περισσότερο αλλά έχει τη δύναμη να φύγει από μια κατάσταση; Ο χαμένος ποιος είναι; Αυτός που νιώθει περισσότερα αλλά δεν έχει ανταπόκριση; Μα έχουμε να κάνουμε με ανθρώπους... Υπάρχει άτομο που ενώ ήμασταν καιρό μαζί ποτέ δεν έμαθε ότι εγώ γι' αυτόν πέθαινα...ακόμα και όταν εγώ έληξα την σχέση, εγώ κυλιόμουν στα πατώματα σε αντίθεση με αυτόν.... τελικά ποιος από τους δυο μας ήταν ο χαμένος; :hmm:

The winner takes it all λέει ένα τραγούδι...αλλά εμείς οι ίδιοι τοποθετούμε τους εαυτούς μας στους winners ή στους loosers...κανένας άλλος....

Γιατί τα καλά παιδιά παραμένουν καλά παιδιά;

Μμμ...παραμένουν;:hmm: Οι άνθρωποι αλλάζουν.... και αν είμαστε καλά ή κακά παιδιά εξαρτάται με ποιον έχουμε απέναντι μας, τι νιώθουμε, τι θέλουμε να πετύχουμε, τι θέλουμε να κρύψουμε, τι ανασφάλειες έχουμε... καλό 'η κακό παιδί μπορούμε να γίνουμε σε κλάσματα δευτερολέπτου.... ανάλογα με τις περιπτώσεις....

Θυμάμαι κάτι που είχε γράψει η Κουε και όταν το είχα διαβάσει κουνούσα το κεφάλι καταφατικά... Σε γενικές γραμμές έλεγε (γιατί δεν το θυμάμαι καλά): "Μακάρι να μην βρεθεί να σε πληγώσει κάποιος τόσο πολύ που θα λες θα σας πηδ@ω όλους και θα σηκώνομαι να φεύγω"

Αν εγώ έχω αυτό τον τρόπο σκέψης π.χ. τώρα...είμαι κακό κορίτσι...right; :hmm: Αλλά όταν ηρεμήσω... όταν ξεπεράσω αυτό το στάδιο δεν ανήκω σε κανέναν και κανένας δεν θα με πληγώσει ποτέ ξανά...και ερωτευθώ και μπω σε μια σχέση ξανά και εμπιστευθώ τον σύντροφό μου τότε θα γίνω πάλι καλό κορίτσι; :hmm:

Αυτό που θέλω να πω...είναι ότι δεν υπάρχει θεωρία...δεν υπάρχουν κανόνας... Υπάρχει η αλληλεπίδραση των ανθρώπων...μιλάμε για σχέσεις εδώ... για διαφορετικούς χαρακτήρες με ελαττώματα και προτερήματα και ανασφάλειες... Αλίμονο αν μπορούμε την κάθε σχέση να την ανάγουμε σε μαθηματική συνάρτηση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
- Μέχρι τότε θα τον έχω αλλάξει!!!

Σοφόοο!!! :D

Τα "καλά αγόρια" δεν λένε ψέμματα. Και τα καλά κορίτσια για να "αγκιστρώσουν"....θέλουν το ψεμματάκι τους! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Η προσωπική μου άποψη για τη so-called "γοητεία" των κακών παιδιών είναι το απωθημένο που έχουν όλες σχεδόν οι γυναίκες να πάρουν ένα ρεμάλι και να το φέρουν στο υποτιθέμενο ίσιο δρόμο. Όσο κλισέ κι αν ακούγεται νομίζω ότι ως ένα βαθμό είναι αλήθεια. Προφανώς είναι μεγάλη υποθεση να μπορεί κάποια να πει "Θυμάσαι πώς ήταν εκείνος πριν, ένα χαμένο κορμί, για χάρη μου όμως τα άφησε όλα πίσω και έστρωσε.."

Το πρόβλημα είναι ότι πολύ σπάνια τα κακά αγόρια αλλάζουν (πόσο μάλλον για τα μάτια μιας κοπέλας, όσο κι αν το ελπίζει εκείνη) και η κατάληξη είναι η γνωστή: ο νεαρός καβαλάει τη μηχανή του και φεύγει, η κοπέλα πάει στο "καλό παιδί" φίλο για παρηγοριά, περνάνε ωραία για λίγο μέχρι την ωραία πρωία που σκάει κάτω από το μπαλκόνι παλι η μηχανή και η νεαρά δεν αντέχει να δώσει στο ρεμάλι της άλλη μια ευκαιρία "γιατί αυτή τη φορά ήρθε μονος του, άρα έχει ήδη αρχίσει να αλλάζει!" (ενώ ο μόνος λόγος που ήρθε αυτός ήταν κατά πάσα πιθανότητα επειδή του είχαν τελειώσει πάλι τα λεφτά...)

Φαύλος κύκλος δηλαδή, ούτε οι μεν βάζουν μυαλό ποτέ ούτε οι δε!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lawnmower man

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Love's Secret

Never seek to tell thy love,
Love that never told can be;
For the gentle wind does move
Silently, invisibly.

I told my love, I told my love,
I told her all my heart;
Trembling, cold, in ghastly fears,
Ah! she did depart!

Soon as she was gone from me,
A traveler came by,
Silently, invisibly
He took her with a sigh.


By William Blake


(Αν ζητηθεί μπορώ να παραθέσω και μια μεταφρασμένη περίληψη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Η προσωπική μου άποψη για τη so-called "γοητεία" των κακών παιδιών είναι το απωθημένο που έχουν όλες σχεδόν οι γυναίκες να πάρουν ένα ρεμάλι και να το φέρουν στο υποτιθέμενο ίσιο δρόμο. Όσο κλισέ κι αν ακούγεται νομίζω ότι ως ένα βαθμό είναι αλήθεια. Προφανώς είναι μεγάλη υποθεση να μπορεί κάποια να πει "Θυμάσαι πώς ήταν εκείνος πριν, ένα χαμένο κορμί, για χάρη μου όμως τα άφησε όλα πίσω και έστρωσε.."

Το πρόβλημα είναι ότι πολύ σπάνια τα κακά αγόρια αλλάζουν (πόσο μάλλον για τα μάτια μιας κοπέλας, όσο κι αν το ελπίζει εκείνη) και η κατάληξη είναι η γνωστή: ο νεαρός καβαλάει τη μηχανή του και φεύγει, η κοπέλα πάει στο "καλό παιδί" φίλο για παρηγοριά, περνάνε ωραία για λίγο μέχρι την ωραία πρωία που σκάει κάτω από το μπαλκόνι παλι η μηχανή και η νεαρά δεν αντέχει να δώσει στο ρεμάλι της άλλη μια ευκαιρία "γιατί αυτή τη φορά ήρθε μονος του, άρα έχει ήδη αρχίσει να αλλάζει!" (ενώ ο μόνος λόγος που ήρθε αυτός ήταν κατά πάσα πιθανότητα επειδή του είχαν τελειώσει πάλι τα λεφτά...)

Φαύλος κύκλος δηλαδή, ούτε οι μεν βάζουν μυαλό ποτέ ούτε οι δε!:)

Χιχι, αυτό μου θυμίζει σενάριο ελληνικής ταινίας, "Από τα αλώνια στα σαλόνια". Δε νομίζω ότι έχει πολλή βάση στη σημερινή εποχή ή τέλος πάντων, δεν το βλέπω εγώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Είναι σίγουρο πως έχουμε όλοι στο μυαλό μας τους ίδιους ορισμούς για το τί είναι κακό και τι καλό παιδι? :hmm:
Από εκεί μάλλον πρέπει να ξεκινήσουμε και μετά να αναλύσουμε ποιός χάνει τι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Νομίζω ότι εξαρτάται από το άτομο, τι θέλει, τι έχει αποκομίσει. Συνήθως το "κακό" παιδί είναι αυτό που κουβαλάει μια "αλητεία" και μυστήριο. Αλλά πιθανώς να μην είναι καθόλου κακός σαν άτομο, λίγο εφετζής και τίποτα άλλο.:D

Για μένα κακό παιδί είναι αυτός που φλερτάρει με όλες, αισθάνεσαι ότι παίζει μαζί σου κι αποζητάς αποκλειστικότητα που αυτός δεν θέλει να δώσει. Συνήθως με τέτοιους βρίσκω μπελά, αν κι έχω φάει μικρότερη κολλήματα και με τους εφετζήδες που ανέφερα πριν.

Τώρα πια, αυτό που ζητώ είναι το άκρως αντίθετο του κακού παιδιού. Θέλω μερικά πράγματα που μικρότερη τα έβλεπα ξενέρωτα. Και βασικά οι προτεραιότητες αλλάζουν. Στα 20 μου αν ο άλλος δεν ήταν αλκοολικός δεν είχε πιθανότητες μαζί μου!:P Τώρα δεν έχω στο μυαλό μου τέτοιες βλακείες για το τι είναι cool!

Βέβαια, τόσο εγώ όσο και οι περισσότερες κοπέλες που έχω συζητήσει, δεν μπορούμε να ανεχτούμε τον "ανιαρό" τύπο. Τι να τον κάνω αν μου λέει ναι σε όλα, αν ασχολείται όλο μαζί μου, αν δεν έχει παρέες και δραστηριότητες και θέλει να βγαίνει συνέχεια μαζί μου. Και δυστυχώς υπάρχουν πολλοί τέτοιοι, που γκρινιάζουν ότι δεν βρίσκουν γκόμενα επειδή είναι καλά παιδιά!:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lawnmower man

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Βέβαια, τόσο εγώ όσο και οι περισσότερες κοπέλες που έχω συζητήσει, δεν μπορούμε να ανεχτούμε τον "ανιαρό" τύπο. Τι να τον κάνω αν μου λέει ναι σε όλα, αν ασχολείται όλο μαζί μου, αν δεν έχει παρέες και δραστηριότητες και θέλει να βγαίνει συνέχεια μαζί μου. Και δυστυχώς υπάρχουν πολλοί τέτοιοι, που γκρινιάζουν ότι δεν βρίσκουν γκόμενα επειδή είναι καλά παιδιά!:confused:

Δεν έχω αντίρρηση σε ότι αναφέρεις για τον "ανιαρό" τύπο, ίσως λίγο σε ότι αφορά στο να σου λέει σε όλα ναι... Καμιά φορά ξέρεις, αν είσαι ερωτευμένος, θέλεις να τα δώσεις όλα στον άλλο... Βέβαια όπως λέει το ποιήμα που παρέθεσα παραπάνω, όταν το κάνεις αυτό, διώχνεις τον άλλο μακριά σου. Είναι από τα παράδοξα που με προβληματίζουν.

Το παράδοξο όμως που με προβληματίζει περισσότερο από όλα είναι ότι το "καλό" παιδί συνήθως παραγκωνίζεται όχι σαν ανιαρός αλλά σαν "φίλος". Δηλαδή έχουμε το παράδοξο πως ενώ η κοπέλα (θα αναφερθώ στην περίπτωση άνδρα "καλού" παιδιού), τον εκτιμάει, τον συμπαθεί ιδιαίτερα, αναζητάει την παρέα του, του λέει σε μερικές περιπτώσεις ότι τον έχει και ανάγκη και δεν θέλει να τον χάσει (από φίλο), παρόλα αυτά δεν μπορεί να τον δεί ερωτικά. Εκεί βασίζω το ερώτημά μου "Γιατί τα καλά παιδιά δεν είναι sexy".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Το παράδοξο όμως που με προβληματίζει περισσότερο από όλα είναι ότι το "καλό" παιδί συνήθως παραγκωνίζεται όχι σαν ανιαρός αλλά σαν "φίλος". Δηλαδή έχουμε το παράδοξο πως ενώ η κοπέλα (θα αναφερθώ στην περίπτωση άνδρα "καλού" παιδιού), τον εκτιμάει, τον συμπαθεί ιδιαίτερα, αναζητάει την παρέα του, του λέει σε μερικές περιπτώσεις ότι τον έχει και ανάγκη και δεν θέλει να τον χάσει (από φίλο), παρόλα αυτά δεν μπορεί να τον δεί ερωτικά. Εκεί βασίζω το ερώτημά μου "Γιατί τα καλά παιδιά δεν είναι sexy".

Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες! Αν ένα "καλό παιδί" δεν είναι ανιαρό, κι έχει χιούμορ κι ενδιαφέροντα, τρελές είμαστε να το αφήσουμε;:D Σίγουρα υπάρχουν και εξαιρέσεις, μου φαίνεται όμως ότι αναφέρεσαι μόνο σε αυτές και όχι στον κανόνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Το παράδοξο όμως που με προβληματίζει περισσότερο από όλα είναι ότι το "καλό" παιδί συνήθως παραγκωνίζεται όχι σαν ανιαρός αλλά σαν "φίλος". Δηλαδή έχουμε το παράδοξο πως ενώ η κοπέλα (θα αναφερθώ στην περίπτωση άνδρα "καλού" παιδιού), τον εκτιμάει, τον συμπαθεί ιδιαίτερα, αναζητάει την παρέα του, του λέει σε μερικές περιπτώσεις ότι τον έχει και ανάγκη και δεν θέλει να τον χάσει (από φίλο), παρόλα αυτά δεν μπορεί να τον δεί ερωτικά. Εκεί βασίζω το ερώτημά μου "Γιατί τα καλά παιδιά δεν είναι sexy".

Παίζει σημαντικό ρόλο η χημεία... να σου κάνει κλικ ο άλλος... πραγματικά...τι να την κάνω την σχέση με ένα καλό παιδί όταν δεν λιώνω; :hmm:Να συμβιβαστώ γιατί πολύ απλά είναι καλό παιδί και θέλει να με έχει βασίλισσα; :/:

Και νομίζω ότι όλες θέλουμε το καλό παιδί... δεν νομίζω ότι θέλουμε κάποιον να μας τρέχει και να μας βασανίζει και να μας πονάει... Το θέμα είναι πάντα ποιος μας κάνει κλικ.... και όχι δεν μας κάνουν κλικ μόνο τα κακά παιδιά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lawnmower man

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Παίζει σημαντικό ρόλο η χημεία... να σου κάνει κλικ ο άλλος... πραγματικά...τι να την κάνω την σχέση με ένα καλό παιδί όταν δεν λιώνω; :hmm:
:wall: Κουφός είμαι και δεν έχω ακούσει ποτέ αυτό το κλίκ; :/:

Και νομίζω ότι όλες θέλουμε το καλό παιδί... δεν νομίζω ότι θέλουμε κάποιον να μας τρέχει και να μας βασανίζει και να μας πονάει...

Νομίζω πως η τραγική πλειοψηφία τον ανθρώπων δεν κάνει επιλογές οι οποίες είναι οι καλύτερες για αυτόν. Αφήνουμε πολλές φορές τα απωθημένα, τις ανασφάλειές και την ματαιοδοξία μας να επιλέγουν για εμάς. Κυνηγάμε τα πρότυπα και τα στερεότυπα και αδυνατούμε να δούμε την πραγματικότητα.

Κάτι ακόμα για το καλό παιδί (βασισμένο σε στατιστικά): Δεν θα προσπαθήσει ποτέ να κερδίσει την κοπέλα που κυνηγάει με ψεύτικα λόγια ή πράξεις. Είναι ειλικρινής με τα αισθήματά του και τις προθέσεις του και δεν κάνει παιχνίδια. Δυστυχώς αυτό όμως τελικά δεν προβάλεται ως αρετή αλλά ώς αδυναμία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Σίγουρα αδικούνται τα ''καλά παιδιά''. Το λέω ως καλό παιδί :) Είμαι πολύ συγκρατημένος, καθόλου θρασύς και πολύ δύσκολα ανοίγομαι. Πάντα με ''ανοίγουν'' οι άλλες, όχι εγώ εκείνες. Λύνομαι πολύ μετά την πρώτη γνωριμία. 'Εχω συζητήσει με πολλές γυναίκες, και φιλικά και ερωτικά και η συντριπτική πλειοψηφία έχει πει ''σε θέλω πιο κωλόπαιδο''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top