Ορφανο σπουργιτάκι...

tirogaridaki_23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tirogaridaki_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Σήμερα πήγα με τα παιδιά στο σχολείο , να κάνουμε πρόβα στο θεατρικό,καιβρήκαμε ένα σμπουργιτάκι μικρό. Δεν μπορεί να πετάξει κ έτσι το πήρα εγώ σπίτι μου να το ταισω.Του δίνω όμωςβρεγμένο μπισκοτάκι πτι-μπερ και δεν πολυτρώει..Ξέρει κανείς από πουλάκια;;Λέτε να πεθάνει χωρίς τη μητέρα του; Τι να κάνω;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Με συριγγα (χωρις την βελονα φυσικα) κατευθειαν το φαγητο μεσα στο στομα και βαθια στον λαιμο.
Και να "αντιδρασει λιγο" δεν πνιγεται.
Απλως θελει πολυ σιγα και μαλακα.
Παντως να ξερεις απο τωρα οτι πολυ δυσκολα θα τα βγαλει περα εαν ειναι μικρο σε ηλικια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tirogaridaki_23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tirogaridaki_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Εχει όλα του τα πούπουλα όμως. Πετάει και πέφτει κάτω. Τώρα κοιμάται στο δάχτυλό μου...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το φαγητό τι πρέπει να είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tirogaridaki_23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tirogaridaki_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Το φαγητό τι πρέπει να είναι?
Σάμπως ξέρω;; Τα σπουργιτάκια τρώνε τα πάντα νομίζω. Ψωμάκι..σποράκια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tirogaridaki_23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tirogaridaki_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Εχω πάρει μιαοδοντογλυφίδα τη βουτάω στο ΄βρεγμένο μπισκοτάκι και το βάζω στο στόμα του μετο ζόρι.τρώει λίγο και μετά δεν ξανατρωει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Γι'αυτο σου λεω αυτο με την συριγγα.
Για να παρει εστω και με το "ζορι" τα θρεπτικα συστατικα.
Ψωμακι νιανια με γαλα και με την συριγγα στον λαιμο.
Μπισκοτακι με γαλα ή νερο και το παραπανω.
Κομματακια κρεας παρα πολυ καλα αλεσμενα (νιανια κυριολεκτικα) και κατευθειαν στον λαιμο.
Το νιανια ειναι απαραιτητο πρωτων για το στομαχακι του,δευτερον γιατι ετσι τα λαμβανει απο την μανα του (επισης μεσα στο στομα κατευθειαν) και τριτων για να χωρεσουν απο το στομιο της συριγγας.
Γιατι για να βρεις μυγακια,σκουλικακια ειναι δυσκολο...
Τωρα το θεμα ειναι που θα βρεις συριγγα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tirogaridaki_23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tirogaridaki_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Έλα ντε...τωρα το άφησα να κοιμηθεί δεν το ενοχλώ. Άύριο θα πάρω σύριγγα και θα το ταΪσω. Με την οδοντογλυφίδα δε γίνεται δουλειά λες ε; Άσε που σκέφτομαι μην έχει τη γρίπη των πτηνών!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως μπορούν να την κολλήσουν τα σπουργίτια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tirogaridaki_23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tirogaridaki_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως μπορούν να την κολλήσουν τα σπουργίτια...
Γιατι; Αυτά δεν είναι πτηνά;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Με την οδονττογλυφιδα δεν γινεται πολυ δουλειά γιατί παραείναι μικρή η ποσότητα δεν παει και κατευθείαν στον λαιμό...(μην το τραυματίσεις κιόλας)
Ενώ με την σύριγγα ειναι πιο βολικό και πιο σύντομο για αυτό.
Δεν θα το τουμπανιάσεις κιόλας,αλλά οσο να κάνει θα πάρει καλυτερα τα συστατικά.
Μην ξεχάσεις λίγο κρεατάκι μόνο μιας και ειναι το μόνο που πλησιάζει τα σκουλικάκια κτλ κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tirogaridaki_23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tirogaridaki_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Μην ξεχάσεις λίγο κρεατάκι μόνο μιας και ειναι το μόνο που πλησιάζει τα σκουλικάκια κτλ κτλ.
δεν πιστευα οτι έπρεπε να του δωσω κρεας! ωμο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Υeap ή εστω λιιιιγο βρασμενο, αλλα να ειναι νιανια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Ναι ναι! Μόνο με σύριγγα γίνεται δουλειά! Ο μπαμπάς μου (κηπουρός γαρ) έχει φέρει δυο φορές σπουργιτάκια στο σπίτι, σε παρόμοια κατάσταση, τα ταίσαμε με σύριγγα, αλλά δυστυχώς ήταν πολύ μικρά και δεν τα κατάφεραν. Γενικά, έχε υπόψιν σου ότι είναι αρκετά δύσκολο να επιβιώσουν :(
Βέβαια από την άλλη, ένας φίλος του πατέρα μου που έχει τρέλα με τα πουλιά, όταν το καναρίνι του έκανε αβγά και τα παράτησε τα πουλάκια που βγήκαν, τα έπαιρνε μαζί του στην δουλειά και κάθε μισή ώρα τα τάιζε, και απ' ότι ξέρω, τα πουλάκια μεγάλωσαν και είναι μια χαρά!!
Σου εύχομαι ότι καλύτερο για το πουλάκι και καλή υπομονή! Να το προσέξεις το βράδυ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Σήμερα πήγα με τα παιδιά στο σχολείο , να κάνουμε πρόβα στο θεατρικό,καιβρήκαμε ένα σμπουργιτάκι μικρό. Δεν μπορεί να πετάξει κ έτσι το πήρα εγώ σπίτι μου να το ταισω.Του δίνω όμωςβρεγμένο μπισκοτάκι πτι-μπερ και δεν πολυτρώει..Ξέρει κανείς από πουλάκια;;Λέτε να πεθάνει χωρίς τη μητέρα του; Τι να κάνω;;

Κι εγώ έχω ένα καναρίνι που βρήκα στο δρόμο και έχει ένα τεράστιο όγκο κάτω απο το μάτι του. Ζει έτσι περίπου 3 μήνες απο τότε που το βρήκα και ο κτηνίατρος μου είπε οτι μάλλον είναι καρκίνος αλλά καλοήθης :P Είναι μία γλυκα όμως:D

Αγόρασε τροφή για πουλιά και δώσε του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Εαν ειναι μικριο παντως να μην του παρει απο τωρα σπορους.δεν κανει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
συριγγουλα, καλο μου. μονο.
αχουτο!!! κοιμαται οντως στο δαχτυλακι σου? :)
ελπιζω να σου ζησει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
ελπιζω να πανε ολα καλα...
αχουτοοοοοοοοοοο

στηλε φωτο......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Πέρνα το πάντως και μία βόλτα απο κτηνίατρο. Δεν νομίζω να κοστίσει κάτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Σήμερα πήγα με τα παιδιά στο σχολείο , να κάνουμε πρόβα στο θεατρικό,καιβρήκαμε ένα σμπουργιτάκι μικρό. Δεν μπορεί να πετάξει κ έτσι το πήρα εγώ σπίτι μου να το ταισω.Του δίνω όμωςβρεγμένο μπισκοτάκι πτι-μπερ και δεν πολυτρώει.

Συγχαρητήρια και μόνο για την κίνησή σου να πάρεις το ζωάκι σπίτι σου μπροστά στα μάτια των παιδιών, δίνοντάς τους έτσι ένα απλό -αλλά τόσο σημαντικό- παράδειγμα ανθρωπιάς και αγάπης. Τέτοιοι εκπαιδευτικοί χρειάζονται, σαν κι εσένα. Μπράβο και πάλι.

Σου δίνω κάποια sites. Ίσως να σε βοηθήσουν.

https://www.ornithologiki.gr/

https://www.birds.gr/

https://www.my-pet.gr/index/ (εδώ πάνε στο forum καλύτερα)

https://www.interpet.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top