Σχέση με άτομο στον ίδιο χώρο εργασίας

Θα κάνατε ποτέ σχέση με άτομο στον ίδιο χώρο εργασίας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 17)
  • Δεν έχω πρόβλημα

    Ψήφοι: 10 58.8%
  • Ποτέ!

    Ψήφοι: 1 5.9%
  • Εξαρτάται

    Ψήφοι: 6 35.3%

foreverinlove

Νεοφερμένος

Ο foreverinlove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ένα ζήτημα που απασχολεί πολλούς ανθρώπους είναι η σύναψη σχέσης με άτομο που εργάζεται στον ίδιο εργασιακό χώρο με αυτούς, αφού οι περισσότεροι από εμάς εργάζονται και πολλοί έχουν βρεθεί στον πειρασμό (αν δεν το έχουν κάνει ήδη) να προτείνουν ραντεβού σε συναδέλφους.
Προσωπικά έχω 1 σχετική εμπειρία, που η κοπέλα δεν δέχθηκε επειδή έχει σαν αρχή να μην κάνει σχέσεις στον ίδιο εργασιακό χώρο.
Οι σχέσεις αυτές είναι πολύ ευκολότερες από την άποψη ότι γνωρίζεσαι αναγκαστικά με τα άλλα άτομα και βλέπεις πολλά στοιχεία του χαρακτήρα τους. Αν έχεις και περιορισμένο ελεύθερο χρόνο και κύκλο γνωριμιών εκτός δουλειάς, είναι ίσως η μόνη λύση.
Δεν κατάφερα να βρω συγκεκριμένες μελέτες-στατιστικές για τους γάμους (και τα διαζύγια) την εργασία (και σε σχέση με τους υπόλοιπους γάμους), αν και κάπου είχα διαβάσει ότι είναι σχετικά μεγάλο το ποσοστό, αλλά απ'όσο ξέρω υπάρχουν αρκετές τέτοιες περιπτώσεις τόσο στις δουλειές που έκανα και κάνω όσο και σε αυτές γνωστών. Όσοι βρουν σχετικά στοιχεία, θα ήταν πολύ χρήσιμη η δημοσίευσή τους σε αυτή τη συζήτηση.

Εσείς θα είχατε ενδοιασμούς και τι 'προφυλάξεις' θα παίρνατε για να διαφυλάξετε τη σχέση σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Θα ελεγα πως ειναι καλη φαση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Μεγαλύτερη βλακεία απο αυτή δεν μπορεί να κάνει κάποιος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Μεγαλύτερη βλακεία απο αυτή δεν μπορεί να κάνει κάποιος...

όντως , τα ξενοπηδήματα δεν οδηγούν πουθενά
τι θα πει , το αφεντικό σου , όταν δει ότι τον απατάς ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Πάντως, με τα χαοτικά προγράμματά μας νομίζω πως οι σχέσεις με άτομα από τον χώρο εργασίας είναι, καλώς ή κακώς, η εύκολη λύση.

'Εχω ακούσει πολλές ιστορίες. Συνήθως δημιουργούνται παρατράγουδα, αλλά ξέρω και περιπτώσεις με happy end. Όπως φίλη μου που παντρεύτηκε πριν λίγο καιρό τον αγαπημένο της, με τον οποίο γνωρίστηκε στην προηγούμενη δουλειά της!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Προσοχή. Μεγάλη προσοχή.
Γιατι Dr.; Δεν ειπαμε να ξεχνας την δουλεια και να το ''ριχνεις'' στον ερωτα βεβαια ...,αλλα γιατι χρειαζεται προσοχη μια σχεση που αναπτυσεται στον εργασιακο χωρο ;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Γιατι Dr.; Δεν ειπαμε να ξεχνας την δουλεια και να το ''ριχνεις'' στον ερωτα βεβαια ...,αλλα γιατι χρειαζεται προσοχη μια σχεση που αναπτυσεται στον εργασιακο χωρο ;:hmm:
Ισχυρότατο αφροδισιακό, αποτελεί μια σχέση σε εργασιακό περιβάλλον. Και σε αυτή την περίπτωση ο έρωτας είναι τρελός. :crazy::crazy::crazy::crazy::crazy:
Ανάλογες δε με το περιβάλλον είναι και οι υπερβάσεις των εμπλεκομένων.

Αλλά, θα πω και το εξής σοφότατο:
Στην δουλειά σου και την γειτονιά σου, μοναχά κάτω απο προϋποθέσεις.
Διαφορετικά, άπα πα πα πα. Ποτέ !:P:P:P:P:P
Καίει! Τζίς κάνει...;););)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Δεν εχω προβλημα αλλωστε λογικο ειναι να γινει τιποτα καμια φορα αφου συνεργασαι
μπορει να γινει και κατι πιο προσωπικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δεν εχω προβλημα αλλωστε λογικο ειναι να γινει τιποτα καμια φορα αφου συνεργασαι
Ναι, κάτσε να χωρίσεις να δούμε μετά πόσο πολύ θα συνεργάζεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
No way....
Φοβάμαι τα παρατράγουδα :P
Δεν είμαι τόσο ανώτερος άνθρωπος που μετά από καβγά, χωρισμό - δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο- να μπορώ να συνεργαστώ άνετα, χωρίς μούτρα και χαμόγελο με τον άλλον, σαν να μην συνέβει ποτέ τίποτα....
Απλά πιστεύω ότι είναι πολύ δύσκολο όταν υπάρχει προσωπική σχέση να μην εμπλακεί ή να μην επηρεάσει την επαγγελματική συνεργασία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Απλά πιστεύω ότι είναι πολύ δύσκολο όταν υπάρχει προσωπική σχέση να μην εμπλακεί ή να μην επηρεάσει την επαγγελματική συνεργασία....
Bασικά το πιο περίεργο κομμάτι είναι ότι επηρεάζεται και η συνεργασία με όλους τους υπόλοιπους...
Ειδικά όταν προσπαθείς να το κρύψεις, -δεν κρύβεται για πολύ, ας μη γελιόμαστε- αρχίζουν τα σχόλια και τα κουτσομπολιά από τρίτους.... Όταν το εκφράζεις ανοιχτά (εγώ αυτό έκανα), πάλι γίνεστε αντικείμενο προς μελέτη και προς συζήτηση...
Να μην αναφέρω , δε, το ενδεχόμενο ο σύντροφός σου να βρίσκεται -συμπτωματικά- σε ανώτερη βαθμίδα από σένα....;)
Εκτός των συμπερασμάτων για τις τακτικές και τις μεθόδους σου στα πηγαδάκια, ή που θα σε πλησιάζουν πιο πολύ (να προσεγγίσουν το μέσο), ή που θα απομακρυνθούν (α. σε θεωρούν @ουτάνα, β.φοβούνται μην μεταφέρεις σχόλια και τα εκ των έσω)
Να μην αναφέρω το ενδεχόμενο να είσαι παντρεμένη....(δις @ουτάνα) (στην πυρά)
Εγώ πάντως το διασκέδαζα...:P Αλλά δεν θέλω να μου ξανατύχει, όχι για τους παραπάνω λόγους (@έστηκα), απλώς χάνω τ'αυγά και τα πασχάλια, και δεν αποδίδω το ίδιο καλά στη δουλειά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
...............
Οι σχέσεις αυτές είναι πολύ ευκολότερες από την άποψη ότι γνωρίζεσαι αναγκαστικά με τα άλλα άτομα και βλέπεις πολλά στοιχεία του χαρακτήρα τους. Αν έχεις και περιορισμένο ελεύθερο χρόνο και κύκλο γνωριμιών εκτός δουλειάς, είναι ίσως η μόνη λύση..........................
Επικεντρώνομαι στο νόημα που βγαίνει από τα ποιο πάνω. Καμιά σχέση δεν είναι ευκολότερη από αυτή που έχεις. Και αυτό για τον απλούστερο λόγο ότι την έχεις, ενώ τις άλλες απλά τις ονειρεύεσαι.

Αρα :

  • αδιαφόρησε για το όλα τα θετικά, όπως λες της εργασίας
  • αδιαφόρησε επίσης για δύο ημέρες για την υποψήφια και την τρίτη ημέρα πέρασε από μπροστά της λες και κάνεις περίπατο στα ιμαλάϊα μόνος σου
  • την τέταρτη ημέρα και αφού από τα λεγόμενα σου είσαι φουλ in love, κράτα ένα αποξηραμένο τριαντάφυλλο - (σε μια εβδομάδα κρεμασμένο στον καθρέπτη του αυτοκινήτου σου ανάποδα με αυτές τις ζέστες έχει πάρει τα ποιο παράξενα χρώματα που μπορείς να φανταστείς) – και να είσαι σίγουρος ότι θα φαντάζεται και θα αναρωτιέται αν θα είναι αποδέκτης ή κάποια άλλη θα έχει την χαρά να της το προσφέρεις.
  • τώρα, έχεις ανατρέψει το σε βάρος σου προηγούμενο και ακολούθα την τακτική της γάτας.

Δεν έχω δει γάτα να ρωτάει το ποντικάκι αν θέλει να είναι το γεύμα της.

Μετά αν καταφέρεις να την κερδίσεις, κάτσε να σκεφτείς για τα θετικά και τα αρνητικά μιας σχέσης στον ίδιο εργασιακό χώρο.


Θα προσθέσω μοναχά ότι όσο ποιο υπεύθυνη θέση έχεις, τόσο ποιο μεγάλες είναι οι δυσκολίες για εσένα και αυτό δεν αναλύεται έτσι απλά.
Εδώ ταιριάζει απόλυτα η πρόταση, <<στην δουλειά σου και την γειτονιά σου, ποτέ>>!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν έχω δει γάτα να ρωτάει το ποντικάκι αν θέλει να είναι το γεύμα της.

Μετά αν καταφέρεις να την κερδίσεις, κάτσε να σκεφτείς για τα θετικά και τα αρνητικά μιας σχέσης στον ίδιο εργασιακό χώρο.

Επειδή, όμως, εδώ δεν μιλάμε για γάτες και ποντικάκια, αλλά για ανθρώπινα συναισθήματα, θα σου κάνω μία διόρθωση, αν μου επιτρέπεις.

Πρώτα να κάτσει να ζυγίσει τα θετικά και τα αρνητικά και μετά να κάνει κίνηση! :)
Δεν παίζουμε με τα παιχνιδάκια μας. Έχουμε να κάνουμε με ανθρώπους και δεν πρέπει να παίζουμε με τα συναισθήματά τους.
Τη μία να κορτάρεις κάποια κι όταν πέσει "αααα, το μετάνιωσα... βλέπω πως θα έχω αρνητικές επιπτώσεις, αν συμβεί το τάδε ή το τάδε" και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.

Φιλικά,
Lysippe
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Επειδή, όμως, εδώ δεν μιλάμε για γάτες και ποντικάκια, αλλά για ανθρώπινα συναισθήματα, θα σου κάνω μία διόρθωση, αν μου επιτρέπεις.

Εξ από ανέ – καθεν και από πάντα - (μην υιοθετείτε λανθασμένες προτάσεις όπως την προηγούμενη) - οι διορθώσεις ήταν για εμένα αποδεκτές. Σωστές ή λανθασμένες, απλά δεκτές. Μου δίνουν την δυνατότητα να απαντήσω με την σειρά μου και εγώ.
Πρώτα να κάτσει να ζυγίσει τα θετικά και τα αρνητικά και μετά να κάνει κίνηση!
Το θέμα μας είναι ο εργασιακός χώρος και η θέση μου είναι ότι θεωρώ λάθος να ψάχνεις θετικά και αρνητικά.
Δεν παίζουμε με τα παιχνιδάκια μας. Έχουμε να κάνουμε με ανθρώπους και δεν πρέπει να παίζουμε με τα συναισθήματά τους.
Ναι με ανθρώπους, αλλά κάποιες φορές είναι καλύτερα να αφήνουμε το ένστικτο να βγαίνει πηγαίο.
Τη μία να κορτάρεις κάποια κι όταν πέσει "αααα, το μετάνιωσα...
Θεωρώ ότι η πρώτη ματιά είναι η σημαντικότερη. Οπότε γνωρίζεις με την πρώτη ματιά αν αφιερώσεις χρόνο για να αποξηράνεις το τριαντάφυλλο, όπως προέτρεψα. Αν ακολουθήσει, ο έχων την απορία, την συμβουλή μου και περιμένει μια ολόκληρη εβδομάδα να αποξηράνει το τριαντάφυλλο, ε τότε δε χρειάζεται καν, να σου πει ότι σε κορτάρει.
βλέπω πως θα έχω αρνητικές επιπτώσεις, αν συμβεί το τάδε ή το τάδε" και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.
Ο έρωτας είναι τυφλός, οπότε αν βλέπεις για θετικές και αρνητικές επιπτώσεις, έχεις χάσει. Μοναχά οι μπακάληδες κρατούσαν τεφτέρια και λογάριαζαν κάποιες εποχές.

Οπότε πρωτίστως ερωτέψου και μετά φρόντισε και αγωνίσου η σχέση σου να κρατήσει, έστω και σε έναν εργασιακό χώρο.

Κανόνες στον έρωτα, ποιος μπορεί να βάλει;
Φιλικά,
Lysippe

Φιλικά

Μάξιμος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Πριν μερικούς μήνες ήρθε μια καθηγήτρια γαλλικών στο φροντιστήριο. Κάποια μέρα της είπα να πάμε για καφέ. Η τύπισσα, τόσο πολύ της κόβει, που είπε στην ιδιοκτήτρια ότι την παρενοχλώ. Πόσο μυαλό μπορεί να έχει;
Αν ήταν έξυπνη, θα έβγαινε μαζί μου και αν έκανα κάποια κίνηση θα μου έλεγε ότι έχει σχέση. ΗΜΑΡΤΟΝ με ορισμένες.

Γενικά από το χώρο εργασίας δεν κάνω καθόλου παρέες γιατί υπάρχουν ρουφιάνοι, και δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Πριν μερικούς μήνες ήρθε μια καθηγήτρια γαλλικών στο φροντιστήριο. Κάποια μέρα της είπα να πάμε για καφέ. Η τύπισσα, τόσο πολύ της κόβει, που είπε στην ιδιοκτήτρια ότι την παρενοχλώ. Πόσο μυαλό μπορεί να έχει;
Αν ήταν έξυπνη, θα έβγαινε μαζί μου και αν έκανα κάποια κίνηση θα μου έλεγε ότι έχει σχέση. ΗΜΑΡΤΟΝ με ορισμένες.

Γενικά από το χώρο εργασίας δεν κάνω καθόλου παρέες γιατί υπάρχουν ρουφιάνοι, και δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί.
Mηπως εκτος απο προταση για καφε της εκανες και στενο μαρκαρισμα;;)Γιατι δεν μπορει να πηγε στην ιδιοκτητρια να μιλησει για παρενοχληση μονο εξαιτιας μιας προσκλησης σε καφε...:hmm:εκτος αν ηταν καρακομπλεξαρα -που φαινεται απο χλμ μακρυα...-αρα παλι εσυ φταις που πηγες να μπλεξεις με ''προβληματικο'' ατομο:/:...
Τι το θες μωρε cacofonix...αφου δεν τραβαει αστο ....μην εχεις και προβληματα με τη δουλιτσα...
Το χαριτωμενο παντως ειναι οτι λες πως στον εργασιακο χωρο δεν κανεις καθολου παρεες....:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Εκανα μια εξαίρεση Ρόζα. Και στενό μαρκάρισμα να της έκανα, δεν έχει καμία δουλειά να μιλήσω στην άλλη, καμία όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
άμα και τα δύο άτομα έχουν την ίδια περίπου θέση και καθήκοντα στην εταιρεία..οκ ,κάτι γίνεται.
το χειρότερο είναι να κάνεις σχέση με προϊστάμενο..αρχίζουν ζήλιες, ανταγωνισμός, ......άσε που άμα θες να τον/την χωρίσεις και είναι διευθυντής, μπορεί να σε απολύσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Εκανα μια εξαίρεση Ρόζα. Και στενό μαρκάρισμα να της έκανα, δεν έχει καμία δουλειά να μιλήσω στην άλλη, καμία όμως.

exm...αυθαίρετο. Επίσης, τυπικά, μια χαρά δικαίωμα έχει αν θεωρούσε ότι το μαρκάρισμα είναι ... πιο στενό από ότι θεωρούσε στα όρια του πρέποντος. just for the record αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top