• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Άνθρωποι με περισσότερες έλικες dna

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Συχνά ακούω τώρα τελευταία για υποθέσεις ανθρώπων που έχουν περισσότερες από δυο έλικες dna (link). Μάλιστα οι συνωμοσιολόγοι μιλούν συχνά ότι ο στόχος είναι "φτάσουμε" στις 12 (:worry:). Σίγουρα είναι θέμα που σηκώνει και θα τραβήξει πολύ αερολογία. Ωστόσο προσωπικά θα με ενδιέφερε αν ειδήσεις σαν αυτή που παρέθεσα είναι πραγματική και αν ναι, αν αυτό ήταν αποτέλεσμα ανθρώπου ή τύχης/φύσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Πολύ ωραίο θέμα.
Διάβασα ότι κανονικά έχουμε 12 έλικες, εκ των οποίων οι 2 είναι ενεργές, οι λοιπές όχι. Δε θυμάμαι πολλά από τη βιολογία που έχω διδαχθεί.
Δέχθηκα ένα μέιλ που ανέφερε τα λεγόμενα μίας αναλύτριας: ότι τα παιδιά που γεννιούνται από εδώ και στο εξής έχουν τρεις έλικες. Επίσης, ανέφερε ότι σταδιακά, το dna κάποιων ενηλίκων μετετρέπεται σε τρίκλωνο. Παρέθετε τα πιθανά συμπτώματα αυτής της μεταλλαγής:
- εμβοές
- ταχυκαρδίες
- Κατάθλιψη
- αίσθηση επερχόμενης αλλαγής.
Μια ανάλυση χρειάζεται..θα το προσδιόριζε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Απ'οσο εχω ακουσει/διαβασει, δεν ειδα υποθεσεις (πληθυντικος) αλλά ενα μεμονομενω γεγονος οπως στο λινκ που παρεθεσες με το παιδακι. Φαινεται να συνεβη, αλλά για να ειμαι πιο σιγουρος τι ακριβως ειναι, θα ηθελα κατι πιο ειδικο/επισημο, απο καναλια ειδησεων.

Note: μη πιστευετε οτι κυκλοφορε σε email, κυκλοφορει πολλή σαβουρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Πιθανολογώ ότι με αφορμή το ποστ μου αναφέρθηκες στην αξιοπιστία των μέιλ. Επρόκειτο για κάποιο που παρέθετε την προέλευση της είδησης. Ως πληροφορία καταγράφεται και όχι ως κάτι δεδομένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Συχνά ακούω τώρα τελευταία για υποθέσεις ανθρώπων που έχουν περισσότερες από δυο έλικες dna (link). Μάλιστα οι συνωμοσιολόγοι μιλούν συχνά ότι ο στόχος είναι "φτάσουμε" στις 12 (). Σίγουρα είναι θέμα που σηκώνει και θα τραβήξει πολύ αερολογία. Ωστόσο προσωπικά θα με ενδιέφερε αν ειδήσεις σαν αυτή που παρέθεσα είναι πραγματική και αν ναι, αν αυτό ήταν αποτέλεσμα ανθρώπου ή τύχης/φύσης.

Το DNA εχει δυο ελικες γιατι αυτο ειναι η πιο σταθερη δομη του που μπορει ελευθερα να υπαρξει στη φυση. Γινεται να εχεις τριπλη ελικα, λεγεται H - DNA εχει ορισμενους (λιγους) βιολογικους ρολους στους βιολογικους οργανισμους (The formation of triple-stranded DNA prevents spontaneous branch-migration1
). Δεν ειναι καθολου σταθερο σαν δομη γιατι οι δεσμοι υδρογωνου που ενωνουν τις ελικες δεν ειναι αρκετα σταθεροι οταν πρεπει σε ενα ηλεκτροαρνητικο ατομο πας να στουμποσεις πανω απο ενα υδρογονο. Και μετα ειναι και αλλα προβληματα, απο ποια ελικα θα δημιουργηθει το RNA κτλ κτλ.

Παρεπιπτωντος οπως ειναι πολυ προφανες το πιτσιρικι εχει ενα καρο προβληματα απο την παραπανισια ελικα στο 7ο χρωμοσωμα του (το DNA γενικως σαν κατασκευη γαμαει και σπερνει, γιαυτο και το παιδι ζει, επειδη ολο το υπολοιπο αναπληρωνει)

Πολύ ωραίο θέμα.
Διάβασα ότι κανονικά έχουμε 12 έλικες, εκ των οποίων οι 2 είναι ενεργές, οι λοιπές όχι. Δε θυμάμαι πολλά από τη βιολογία που έχω διδαχθεί.
Δέχθηκα ένα μέιλ που ανέφερε τα λεγόμενα μίας αναλύτριας: έλεγαν ότι τα παιδιά που γεννιούνται από εδώ και στο εξής έχουν τρεις έλικες. Επίσης, ανέφερε ότι σταδιακά, το dna των κάποιων ενηλίκων μετετρέπεται σε τρίκλωνο. Παρέθετε τα πιθανά συμπτώματα αυτής της μεταλλαγής:
- εμβοές
- ταχυκαρδίες
- Κατάθλιψη
- αίσθηση επερχόμενης μη προσδιορισθείσας, όμως, αλλαγής.

οχι δεν υπαρχουν αυτα τα πραγματα που λες, χωροταξικα και μονο δεν μπορεις να εχεις 12ελικο dna απλα δεν υπαρχει αρκετος χωρος για κατι τετοιο. Ξες απλα δεν γινονται απο χημικης πλευρας, δεν ειναι αν και ισως, απλα δεν γινεται.

edit:

να εξηγησω λιγο τι γινεται με το παιδακι.

το χρωμοσωμα νουμερο 7 του παιδιου, υποθετω το ΕΝΑ απο τα δυο χρωμοσωματα νουμερο 7 εχει μια παραπανω ελικα. Αυτο ειναι τραγικα κουφο, σχεδων αδυνατων στο ανθρωπινο γονιδιομα, αν δεν δω κατι πιο συγκεκριμενο δεν μπορω να καταλαβω ακριβως τι παιζει. Αλλα, τεσπα απο βιοχημικης πλευρας μπορεις να το κανεις, το αλλο του χρωμοσωμα λειτουργει μαλλον εξου και το παιδι δεν εχει παιθανει.

απο οτι ξερουμε για αυτο το χρωμοσωμα σχετιζεται με την αναπτυξη του οστικου ιστου, με ορισμενες απο τις καλωδιωσεις του προσθιου λοβου, την αναπτυξη, την οραση...

Το νουμερο 7 ειναι το μοναδικο το οποιο μπορει να δωσει ζωντανο εμβρυο με ΤΡΙΑ χρωμοσωματα, οποιοδηποτε αλλο και το εμβρυο παιθαινει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Έχεις την καλοσύνη να μου πεις ποια είναι η επαγγελματική σου ιδιότητα; Ακούγεσαι πολύ βέβαιος, θα χρειαζόμουν κάποια διαπιστευτήρια ώστε να ξέρω με ποιον μιλώ, μια και πρόκειται για ένα θέμα επιστημονικής εξειδίκευσης.
Ή μάλλον, δε χρειάζεται, είσαι ελεύθερος από εμένα. Τόση σιγουριά, με βρίσκει αντίθετη, με απωθεί, για την ακρίβεια. Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ή μάλλον, δε χρειάζεται, είσαι ελεύθερος από εμένα. Τόση σιγουριά, με βρίσκει αντίθετη, με απωθεί, για την ακρίβεια. Ευχαριστώ.
To ότι κάποιοι δεν δίνουν το cv τους φόρα-παρτίδα σε ένα φόρουμ δεν σημαίνει ότι σώνει και ντε είναι "μπαχαλάκηδες" (τουλ στα "σοβαρά" θέματα όχι στα chat'n'fun προφανώς).
Κατά κανόνα, σε αυτό τουλάχιστον το φόρουμ, άνθρωποι που μεταφέρουν εξειδικευμένες γνώσεις (όπως οι παραπάνω) δεν γράφουν μλκ (ή - για να είμαι ακριβής- δεν γράφουν με τόση σιγουριά τέτοιες λεπτομέριες αν δεν .. κατέχουν αυτό που πραγματεύεται το θέμα, και αν κάνουν λάθος συνήθως είναι...κατα λάθος)

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Βιοχημεία δεν έχω μελετήσει ακόμη τόσο,από αυτά που λέει ο epote πάντως δε βλέπω τίποτα παράλογο.

Πολύ ωραίο θέμα.
Διάβασα ότι κανονικά έχουμε 12 έλικες, εκ των οποίων οι 2 είναι ενεργές, οι λοιπές όχι.

Ακούγεται απίθανο.Χωροταξικά και μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Έχεις την καλοσύνη να μου πεις ποια είναι η επαγγελματική σου ιδιότητα; Ακούγεσαι πολύ βέβαιος, θα χρειαζόμουν κάποια διαπιστευτήρια ώστε να ξέρω με ποιον μιλώ, μια και πρόκειται για ένα θέμα επιστημονικής εξειδίκευσης.
Ή μάλλον, δε χρειάζεται, είσαι ελεύθερος από εμένα. Τόση σιγουριά, με βρίσκει αντίθετη, με απωθεί, για την ακρίβεια. Ευχαριστώ.

Αποφοιτος λυκειου. Τοση γνωση χημειας χρειαζεται καποιος για να καταλαβει οτι dna με τριπλη ελικα δεν ειναι ιδιαιτερα σταθερο.

Αυτο και την ικανοτητα να διαβασεις οποιαδηποτε ημιτεχνικη εξηγηση του τι ειναι το δεσοξυριβοζικο νουκλεικο οξυ.

To DNA αποτελειται απο δεσοξυριβοζη (μια ζαχαρη) απο την οποια εξεχει μια νουκλεοβαση (τεσσερις διαφορετικες βασικα, γουανινη, θυμινη, κυτοσινη, αδενινη). Ολο αυτο το πραγμα λεγεται νουκλειδιο, πολλα νουκλειδια το ενα πανω απο το αλλο σχηματιζουν μια ελικα του dna. Τα νουεκλιδια δενουν μεταξυ τους με φοσφορικες ομαδες που σχηματιζουν φωσφοδιεστερικους δεσμους. Οι νουκλεοβασεις εξεχουν καθετα σε αυτη την δομη.

Το προβλημα ειναι οτι οι νουκλεοβασεις ειναι ριζες, εξ ορισμου δηλαδη ειναι ασταθεις χημικες ενωσεις πρεπει να βρουν ενα "ταιρι" ωστε να ειναι ενεργειακα σταθερες. Το "ταιρι" που βρισκουν ειναι μια ακριβως ιδια "αντιθετη" δομη που παει και κολαει πανω στην πρωτη σχηματιζοντας την δευτερη ελικα του DNA που ειναι ιδια με τη πρωτη αλλα αντιπαραλληλη αυτο γιατι η αδενινη παει με τη θυμινη και η κυτοσινη με την γουανινη.

Αυτο που λεω "κολαει" πανω στη πρωτη ειναι δυο πραγματα 1) δεσμοι υδρογωνου και 2) δεσμοι που λεγονται αλληλεπιδραση π-π (αυτο ειναι το μοναδικο πραγμα που εχω πει μεχρι τωρα και θα πω που ειναι εκτος υλης τριτης λυκειου). Οι δεσμοι αυτοι σχηματιζονται αναμεσα σε αρωματικες ενωσεις, δηλαδη σε οργανικες ενωσεις που τα μορια του ανθρακα σχηματιζουν ενα δακτυλιο ο οποιος εχει ενα κβαντικου τυπου φαινομενο κατα το οποιο η διπλη ενωση κανει γυρω γυρω στον δακτυλιο.

Ο λογος που το DNA σχηματιζει διπλη ελικα ειναι οπως καταλαβαινεις απο τα παραπανω ενεργειακος, οτιδηποτε πιο πολυπλοκο ειναι ασταθες γιατι οι ηλεκτροχημικες δυναμεις μεταξυ των μοριων ειναι πολυ ασθενεις. Φαντασου το ως εξις, μια καρεκλα μπορει να κατσει εναν κωλο. Μπορεις να βαλεις περισοτερους να κατσουν σε μια καρεκλα, αλλα θα ειναι αβολα και αυτο που θα γινει τελικα ειναι οτι θα φυγουν και θα μεινει παλι μονο ενας.

Καταλαβαινεις μεχρι εδω?

Το τριπλο DNA ειναι οριακα σταθερο, οτιδηποτε παραπανω και πολυ απλα οι δεσμοι υδρογωνουν δεν ειναι αρκετα ισχυροι για να συγκρατισουν μια τετοια δομη, συν το οτι οι δεσμοι π-π ειναι λιγακι χωροταξικοι, δεν μπορεις να χωρεσεις πολλα αρωματικα μορια το ενα πανω στο αλλο ΚΑΙ να διατηρησεις την ενωση σταθερη. Το μολυβι (που γραφει) ειναι ετσι, πολλοι αρωματικοι δεσμοι ο ενας πανω στον αλλο, αλλα ειναι τρομερα ασταθες εξου και "λιωνει" πανω στο χαρτι και γραφεις.

Οι δεσμοι υδρωγονου δεν ειναι αρκετα σταθεροι γιατι εξαρτονται μεταξυ αλλων και απο τις αποστασεις μεταξυ των μοριων, οσο πιο πολλα ηλεκτραρνητικα μορια βαζεις τοσο πιο μακρυα θα ειναι μεταξυ τους απο το υδρογωνο και τοσο πιο ασταθης θα ειναι η ενωση.

Το τριπλο DNA σχηματιζεται οταν μια ακομα ελικα συνδεεται στις δυο με κατι περιεργους δεσμου που λεγονται Hoogsteen, δεν θα τους εξηγησω γιατι τοτε οντως παει πολυ μακρια, αλλα ειναι αυτο που σου λεω δεν ειναι σταθερο ολο αυτο το πραγμα λογο αποστασεων και δυναμεων. Για παραδειγμα η παραπανησια ελικα ειναι παραλληλη με μια απο τις δυο υπαρχουσες αλλα αυτο εχει τοπροβλημα οτι οι φοσφορικοι δεσμοι αποθουν ο ενας τον αλλο λογο αποστασης.

Θελεις ακομα το βιογραφικο μου? Τι σημασια εχει τι ειναι το βιογραφικο μου, μπορεις καλιστα να ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ και να ΜΟΡΦΩΘΕΙΣ απο μονη σου και να επιβεβαιωσεις (η να διαψευσεις) τα οσα λεω. Δεν ειναι τοσο δυσκολο, οπως ενας βιολογος εμαθε βιολογια ετσι μπορεις και εσυ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΒΙΒΛΙΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Το προβλημα ειναι οτι οι νουκλεοβασεις ειναι ριζες, εξ ορισμου δηλαδη ειναι ασταθεις χημικες ενωσεις πρεπει να βρουν ενα "ταιρι" ωστε να ειναι ενεργειακα σταθερες.


Μπερδεύτηκα.Για να είναι ρίζες,δεν πρέπει να έχουν μονήρες ηλεκτρόνιο κάπου;

Το "ταιρι" που βρισκουν ειναι μια ακριβως ιδια "αντιθετη" δομη που παει και κολαει πανω στην πρωτη σχηματιζοντας την δευτερη ελικα του DNA που ειναι ιδια με τη πρωτη αλλα αντιπαραλληλη αυτο γιατι η αδενινη παει με τη θυμινη και η κυτοσινη με την γουανινη.

Αυτο που λεω "κολαει" πανω στη πρωτη ειναι δυο πραγματα 1) δεσμοι υδρογωνου
Και ξαναμπερδεύτηκα.Ο δεσμός υδρογόνου σχηματίζονται από ρίζες,ή απλά ανάμεσα σε υδρογόνο και κάτι ηλεκτραρνητικό;

και 2) δεσμοι που λεγονται αλληλεπιδραση π-π (αυτο ειναι το μοναδικο πραγμα που εχω πει μεχρι τωρα και θα πω που ειναι εκτος υλης τριτης λυκειου). Οι δεσμοι αυτοι σχηματιζονται αναμεσα σε αρωματικες ενωσεις, δηλαδη σε οργανικες ενωσεις που τα μορια του ανθρακα σχηματιζουν ενα δακτυλιο ο οποιος εχει ενα κβαντικου τυπου φαινομενο κατα το οποιο η διπλη ενωση κανει γυρω γυρω στον δακτυλιο.
Είσαι oficially ο πρώτος που μου το έμαθε αυτό.Ενδιαφέρον:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πιθανολογώ ότι με αφορμή το ποστ μου αναφέρθηκες στην αξιοπιστία των μέιλ. Επρόκειτο για κάποιο που παρέθετε την προέλευση της είδησης. Ως πληροφορία καταγράφεται και όχι ως κάτι δεδομένο.
Aυτονοητο. Ολα πληροφοριες ειναι ομως. Γιαυτο η πηγη τους εχει σημασια.


Και μη του λες τετοια του epote γιατι θα κατσει να κανει παλι επιδ......oh ...too late :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Αποφοιτος λυκειου. Τοση γνωση χημειας χρειαζεται καποιος για να καταλαβει οτι dna με τριπλη ελικα δεν ειναι ιδιαιτερα σταθερο.

Αυτο και την ικανοτητα να διαβασεις οποιαδηποτε ημιτεχνικη εξηγηση του τι ειναι το δεσοξυριβοζικο νουκλεικο οξυ.

To DNA αποτελειται απο δεσοξυριβοζη (μια ζαχαρη) απο την οποια εξεχει μια νουκλεοβαση (τεσσερις διαφορετικες βασικα, γουανινη, θυμινη, κυτοσινη, αδενινη). Ολο αυτο το πραγμα λεγεται νουκλειδιο, πολλα νουκλειδια το ενα πανω απο το αλλο σχηματιζουν μια ελικα του dna. Τα νουεκλιδια δενουν μεταξυ τους με φοσφορικες ομαδες που σχηματιζουν φωσφοδιεστερικους δεσμους. Οι νουκλεοβασεις εξεχουν καθετα σε αυτη την δομη.

Το προβλημα ειναι οτι οι νουκλεοβασεις ειναι ριζες, εξ ορισμου δηλαδη ειναι ασταθεις χημικες ενωσεις πρεπει να βρουν ενα "ταιρι" ωστε να ειναι ενεργειακα σταθερες. Το "ταιρι" που βρισκουν ειναι μια ακριβως ιδια "αντιθετη" δομη που παει και κολαει πανω στην πρωτη σχηματιζοντας την δευτερη ελικα του DNA που ειναι ιδια με τη πρωτη αλλα αντιπαραλληλη αυτο γιατι η αδενινη παει με τη θυμινη και η κυτοσινη με την γουανινη.

Αυτο που λεω "κολαει" πανω στη πρωτη ειναι δυο πραγματα 1) δεσμοι υδρογωνου και 2) δεσμοι που λεγονται αλληλεπιδραση π-π (αυτο ειναι το μοναδικο πραγμα που εχω πει μεχρι τωρα και θα πω που ειναι εκτος υλης τριτης λυκειου). Οι δεσμοι αυτοι σχηματιζονται αναμεσα σε αρωματικες ενωσεις, δηλαδη σε οργανικες ενωσεις που τα μορια του ανθρακα σχηματιζουν ενα δακτυλιο ο οποιος εχει ενα κβαντικου τυπου φαινομενο κατα το οποιο η διπλη ενωση κανει γυρω γυρω στον δακτυλιο.

Ο λογος που το DNA σχηματιζει διπλη ελικα ειναι οπως καταλαβαινεις απο τα παραπανω ενεργειακος, οτιδηποτε πιο πολυπλοκο ειναι ασταθες γιατι οι ηλεκτροχημικες δυναμεις μεταξυ των μοριων ειναι πολυ ασθενεις. Φαντασου το ως εξις, μια καρεκλα μπορει να κατσει εναν κωλο. Μπορεις να βαλεις περισοτερους να κατσουν σε μια καρεκλα, αλλα θα ειναι αβολα και αυτο που θα γινει τελικα ειναι οτι θα φυγουν και θα μεινει παλι μονο ενας.

Καταλαβαινεις μεχρι εδω?

Το τριπλο DNA ειναι οριακα σταθερο, οτιδηποτε παραπανω και πολυ απλα οι δεσμοι υδρογωνουν δεν ειναι αρκετα ισχυροι για να συγκρατισουν μια τετοια δομη, συν το οτι οι δεσμοι π-π ειναι λιγακι χωροταξικοι, δεν μπορεις να χωρεσεις πολλα αρωματικα μορια το ενα πανω στο αλλο ΚΑΙ να διατηρησεις την ενωση σταθερη. Το μολυβι (που γραφει) ειναι ετσι, πολλοι αρωματικοι δεσμοι ο ενας πανω στον αλλο, αλλα ειναι τρομερα ασταθες εξου και "λιωνει" πανω στο χαρτι και γραφεις.

Οι δεσμοι υδρωγονου δεν ειναι αρκετα σταθεροι γιατι εξαρτονται μεταξυ αλλων και απο τις αποστασεις μεταξυ των μοριων, οσο πιο πολλα ηλεκτραρνητικα μορια βαζεις τοσο πιο μακρυα θα ειναι μεταξυ τους απο το υδρογωνο και τοσο πιο ασταθης θα ειναι η ενωση.

Το τριπλο DNA σχηματιζεται οταν μια ακομα ελικα συνδεεται στις δυο με κατι περιεργους δεσμου που λεγονται Hoogsteen, δεν θα τους εξηγησω γιατι τοτε οντως παει πολυ μακρια, αλλα ειναι αυτο που σου λεω δεν ειναι σταθερο ολο αυτο το πραγμα λογο αποστασεων και δυναμεων. Για παραδειγμα η παραπανησια ελικα ειναι παραλληλη με μια απο τις δυο υπαρχουσες αλλα αυτο εχει τοπροβλημα οτι οι φοσφορικοι δεσμοι αποθουν ο ενας τον αλλο λογο αποστασης.

:offtopic::eek:
χρειαζομαι επειγοντως βοηθεια για να περασω βιοχημεια1 που χρωσταω απο το β εξαμηνο!:offtopic:

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top