Ημερολόγιο Θετικής Σκέψης

anisixos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anisixos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Διαβαστε αυτες τις προτασεις απο το ημερολογιο θετικης σκεψης και πειτε μου τι σημαινουν για εσας και τι προσπαθει να υπονοησει ο συγγραφεας :

-Ευλογημενος ειναι εκεινος που δεν ψαχνει για τιποτα. Δε θα απογοητευτει ποτε.

-Η συντριβη δεν ειναι πικρη μεχρι να την καταπιεις.

-Η μονη ανικανοτητα στη ζωη ειναι η κακη συμπεριφορα.

-Οταν πιστευετε οτι δε χωνευετε καποιον, δοκιμαστε να τον γνωρισετε καλυτερα.

Η πρωτη προταση δεν ειναι απαισιοδοξη; Δηλαδη η ζωη ειναι γεματη απογοητευσεις οποτε καλυτερα να μην ψαχνουμε τιποτα για να μην απογοητευτουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Η πρώτη πρόταση είναι χαζή. Σαν να σου λέει μην ελπίζεις τίποτα, μην έχεις όνειρα κτλ. Παραίτηση δηλαδή από τη ζωή.
Είχα πάρει ένα τέτοιο ημερολόγιο κάποτε. Βλακεία μου. Στο τέλος το έσκισα και κατέληξε στον κάδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ανήσυχε φίλε μου, με ανησυχείς...

Επειδή όπως έχω πει και σε άλλο θέμα, αν δεν μπορείς να καταλάβεις κάτι τέτοιες φράσεις και νοήματα μόνος σου, δεν έχει νόημα να σου το εξηγήσει κάποιος άλλος, δεν θα αναφερθώ σε συγκεκριμένη φράση...

Όμως θα πω το εξής, κάθε φράση, είναι εν δυνάμει αισιόδοξη και απαισιόδοξη ταυτόχρονα... Εξαρτάται από το άτομο που την διαβάζει και πως την αντιλαμβάνεται... Άλλος την βλέπει με τον έναν τρόπο, άλλος με τον άλλον και κάποιοι πιάνουν το νόημά της, αλλά δεν τους λέει και πολλά...

Μην αναζητάς εξηγήσεις σε τέτοιες ερωτήσεις... Βούτα στην θάλασσα των απαντήσεων και βρες τες... Ή πέθανε προσπαθώντας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
-Ευλογημενος ειναι εκεινος που δεν ψαχνει για τιποτα. Δε θα απογοητευτει ποτε.

-Η συντριβη δεν ειναι πικρη μεχρι να την καταπιεις.


Φουλ πεσιμιστικά μου φαίνονται. Μήπως είναι του Schopenhauer; :hmm:
Και καλά "Θετικής Σκέψης" σου λέει μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anisixos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anisixos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Αυτο λεω κι εγω Θαλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Η πρώτη πρόταση είναι χαζή. Σαν να σου λέει μην ελπίζεις τίποτα, μην έχεις όνειρα κτλ. Παραίτηση δηλαδή από τη ζωή.




λολ, όχι και χαζή
μπορείς να την κρίνεις με χίλιες δύο εστιάσεις, μα ένα πράγμα που δεν της λείπει, είναι η νοημοσύνη :P




Υγ.
Είχα πάρει ένα τέτοιο ημερολόγιο κάποτε, το έσκισα και κατέληξε στον κάδο.



Τα ανακυκλώσιμα υλικά ΔΕΝ τα πετάμε στον κάδο.
Μπαν :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Διαβαστε αυτες τις προτασεις απο το ημερολογιο θετικης σκεψης και πειτε μου τι σημαινουν για εσας και τι προσπαθει να υπονοησει ο συγγραφεας :

-Ευλογημενος ειναι εκεινος που δεν ψαχνει για τιποτα. Δε θα απογοητευτει ποτε.


Η πρωτη προταση δεν ειναι απαισιοδοξη; Δηλαδη η ζωη ειναι γεματη απογοητευσεις οποτε καλυτερα να μην ψαχνουμε τιποτα για να μην απογοητευτουμε;

Ίσως όμως να θέλει να σου πει να μην ζητάς περισσότερα απ' όσα μπορείς να καταφέρεις, ώστε να μην απογοητευτείς στο τέλος..... όταν τελικά δεν γίνουν αυτά που προσδοκούσες. Πάντως η φιλοσοφία γενικά παίζει τον ρόλο του ισορροπιστή, γι' αυτό και τα περισσότερα αποφθέγματα είναι περισσότερο ρεαλιστικά (και από κάποιους εκλαμβάνονται και ως πεσιμιστικά) από το να σε αφήνουν να πετάς στα σύννεφα (όχι ότι κι αυτό είναι κακό);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Πάντως η φιλοσοφία γενικά παίζει τον ρόλο του ισορροπιστή,


failol
τα λέει αυτά κάποιος με υπογραφή Καμύ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
failol
τα λέει αυτά κάποιος με υπογραφή Καμύ :P
Ναι αλλά πιο πριν είχε υπογραφή rempeske!!!!!!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
λολ, όχι και χαζή
μπορείς να την κρίνεις με χίλιες δύο εστιάσεις, μα ένα πράγμα που δεν της λείπει, είναι η νοημοσύνη :P




Υγ.




Τα ανακυκλώσιμα υλικά ΔΕΝ τα πετάμε στον κάδο.
Μπαν :mad:

Είπα χαζή, για να μη χρησιμοποιήσω άλλη λέξη. :)

Όσο για την ανακύκλωση, τότε δεν ήξερα καν ότι υπήρχε στο νησί. :P
Ακόμα και τώρα στο χωριό μου δεν έχει, μόνο στην πόλη.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top