Τόσο δύσκολο είναι να κάνεις σχέση;

lila8

Νεοφερμένος

Η lila8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Αυτό που λένε ότι έρχεται εκεί που δεν το περιμένεις είναι από τα μεγαλύτερα ψέμματα που κυκλοφορούν. Είναι πολύ σπάνιο η άλλη/ή ο άλλος να σε "ερωτευτεί" που λέμε με την πρώτη ματιά, ειδικά όταν μιλάμε και για ενήλικες, δυστυχώς ο κόσμος είναι πολύ φοβισμένος στην εποχή μας.
Αυτο που λες το πιστευω και εγω...μια φίλη μου μου λέει ξεχασε το και θα ερθει, δεν είναι όμως εύκολο...αλλωστε τι ισχυει αυτο ή ο επιμένων νικα;
Τελος πάντως πολλες φορες σκεφτομαι τι να φταιει..αλλωστε πολλοι λένε ότι δεν είναι θέμα ομορφιας..αλλά και πάλι οσο περνάει ο καιρός γινεται πιο δυσκολο, γιατι π.χ συναντιεσαι με παλιους φίλους και μιλας για αγορια κτλ κ τους φαινεται παραξενο που δεν εχω και εγω αισθανομαι ασχημα, όπως και τα αδερφια μου μεγαλυτερα μεν αλλα εχουν...κ μην μου πειτε οτι θα κανω σχεση για μενα κ οχι για να το λεω στους αλλους..το ξερω αυτο απλα βρισκεσαι σε δυσκολη θεση όταν οι αλλοι μιλανε για τ φιλους τους και εσυ δεν εχεις τι να πεις..
:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Όπως είπε και ο Αριστοφάνης στο Συμπόσιο του Πλάτωνα, οι άνθρωποι κάποτε αποτελούνταν από 4 πόδια, 4 χέρια και 2 πρόσωπα . Ο Δίας φοβόταν τη δύναμή τους και τους χώρισε στη μέση, με αποτέλεσμα να ψάχνουν το άλλο τους μισό όλη τους ζωή, για να νιώσουν ολοκληρωμένοι πάλι. Πολλοί το πιστεύουν σαν δήθεν καρμικοί έρωτες και ζωδιακές μπούρδες. Αν ΘΕΛΕΙΣ να ερωτευτείς αρκεί να περιμένεις, κάποια στιγμή θα εμφανιστεί αυτός/αυτή που είναι για σένα. Και αν τον βρεις μην τον αφήσεις / χάσεις. Εγώ το πιστεύω ότι κάπου υπάρχει κάποιος που είναι ο ιδανικός για τον καθένα. Μπορεί να είναι αφελές, μπορεί να μην αποδεικνύεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danielhealthy

Νεοφερμένος

Ο Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Δεν είναι δύσκολο να κάνεις σχέση.Σοβαρή και σωστή σχέση είναι δύσκολο να κάνεις και ακόμη πιο δύσκολο είναι να την κρατήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ρενακι

Νεοφερμένος

Η ρενακι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
οταν λες να ψαξεις ....τι να κανεις δηλ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Αν ΘΕΛΕΙΣ να ερωτευτείς αρκεί να περιμένεις, κάποια στιγμή θα εμφανιστεί αυτός/αυτή που είναι για σένα. Και αν τον βρεις μην τον αφήσεις / χάσεις. Εγώ το πιστεύω ότι κάπου υπάρχει κάποιος που είναι ο ιδανικός για τον καθένα. Μπορεί να είναι αφελές, μπορεί να μην αποδεικνύεται...

Αρκεί η αναμονή στο ακουστικό για το ιδανικό..να μην είναι σε χρόνο όσο το προσδόκιμο της ζωής κάποιου-ας..:P Επίσης από την στιγμή που δεν υπάρχουν ιδανικοί άνθρωποι παρά μόνο άνθρωποι ανθρωπένιοι, γιατί να αναλωθούμε σε κάτι ιδανικό και ουτοπικό; Η ζωή είναι γύρω μας και είναι άσχημο να μένουμε θεατές αφήνοντας τα χρόνια να περνούν (χωρίς πισωγύρισμα) περιμένοντας τον ιδανικό άνθρωπο από τον κόσμο του παραμυθιού..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Η ζωή είναι γύρω μας και είναι άσχημο να μένουμε θεατές αφήνοντας τα χρόνια να περνούν (χωρίς πισωγύρισμα) περιμένοντας τον ιδανικό άνθρωπο από τον κόσμο του παραμυθιού..;)
Και τι προτείνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
«Boυρ στο πατσά» των γνωριμιών και όχι αναμονή για μάννα εξ' ουρανού. Τίποτε δεν χαρίζεται απλόχερα. Βέβαια σε καμία περίπτωση δεν εννοώ τις "από σκοπού" γνωριμίες, αλλά γενικότερα έναν εξωστρεφή χαρακτήρα που του αρέσει η κοινωνικοποίηση και οι γνωριμίες με άλλα άτομα. Από εκεί και πέρα θα πρέπει όλα τα ενδεχόμενα να είναι ανοιχτά, χωρίς να σημαίνει ότι η κάθε γνωριμία θα πρέπει να οδηγήσει οπωσδήποτε σε κάποια ερωτική σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
«Boυρ στο πατσά» των γνωριμιών και όχι αναμονή για μάννα εξ' ουρανού.
Μάλιστα. Μετά αν σε πουν "λιγούρι" ποιος θα φταίει; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,861 μηνύματα.
Δεν είναι καθόλου δύσκολο να κάνεις σχέση αν έχεις μάθει να λες ωραία ψέμματα....πρώτα στον ίδιο σου τον εαυτό. Αν είσαι απ' τους ανθρώπους που βλέπουν την πραγματικότητα φάτσα κάρτα, τότε είσαι αναγκασμένος να περιμένεις...το ψέμα του άλλου! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Μάλιστα. Μετά αν σε πουν "λιγούρι" ποιος θα φταίει; :hmm:

Επεξήγησα παρακάτω. :) Καλύτερη είναι η τέλεια αδράνεια; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Μεση λυση,να βουτας την ευκαιρια απο τα μαλλια αλλα οχι σαν λυσσαρης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Επεξήγησα παρακάτω. :) Καλύτερη είναι η τέλεια αδράνεια; :hmm:
Προτείνεις δηλαδή τον συμβιβασμό σε έναν μέτριο έρωτα που πιθανώς θα σε κάνει δυστυχισμένο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Επεξήγησα παρακάτω. :) Καλύτερη είναι η τέλεια αδράνεια; :hmm:

Βαριά συζήτηση, δύσκολη ώρα.
Η τέλεια αδράνεια στο ερωτικό κομμάτι έχει και διαφορετική όψη. Το γεγονός ότι δίνεις χρόνο για πολύ πιο επικοιδομητικά πράγματα απο το να σαχλαμαρίζεις με έρωτες. Όταν είναι να συμβεί θα συμβεί, και θα συμβεί για κάποιο λόγο ο έρωτας. Δεν τον κυνηγάμε (αλλά ούτε αδιαφορούμε όταν μας τύχει), έρχετε απο μόνος του όταν έρθει η στιγμή. Αν είναι δυνατόν να κάθομαι να βγαίνω συνέχεια για να διευρύνω τον κύκλο μου,να κάνω γνωριμίες για να.... βρω γκόμενα??? Ο χριστός και η παναγία. Αν το κάνω αυτό θα το κάνω γιατί το γουστάρω όχι για να γ@..σω..


Το πρώτο μισό:Βέβαια σε καμία περίπτωση δεν εννοώ τις "από σκοπού" γνωριμίες
Αντιφάσκει σφόδρα με το δεύτερο μισό:αλλά γενικότερα έναν εξωστρεφή χαρακτήρα που του αρέσει η κοινωνικοποίηση και οι γνωριμίες με άλλα άτομα.

Απλώς γιατί ο λόγος που προτείνεται να γίνει το δεύτερο είναι το πρώτο. Αλλιώς είναι απο τη φύση του κάποιος έτσι οπότε δεν θα ήταν άξιο σχολιασμού.

On topic: Κατά τη γνώμη μου ναι είναι πολύ δύσκολο να κάνεις σωστή σχέση για πολλούς και διάφορους λόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maroulina

Νεοφερμένος

Η Μαριλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Το δύσκολο δεν είναι να κάνεις μία σχέση. Το δύσκολο είναι να μπορείς να την στηρίξεις με λόγια και με πράξεις! Ο έρωτας δεν είναι κάτι για το οποίο θα πρέπει να δυσανασχετούμε αλλά κάτι για το οποίο θα πρέπει να παλεύουμε! Όχι δεν είμαι ρομαντική! Για την ακρίβεια δεν είμαι καθόλου ρομαντική. Αλλά αν θέλεις να βρεις μία κοπέλα ή έναν άντρα για να ξεκινήσετε μία σχέση το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να μάθεις να εκτιμάς πρώτα τον εαυτό σου και να πιστεύεις ότι αξίζεις να έχεις κάποιον στο πλευρό σου ο οποίος θα νοιάζεται για σένα, ακόμα και όταν σκέφτεσαι για One-night-stand! Αν αυτός που έχεις δίπλα σου δεν σε σέβεται και δεν θέλει να περνάς καλά τότε δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος είναι δίπλα σου! Ο φθόνος και η κακία δεν πρόκειται να σε οφελήσουν...
Όσο για τον έρωτα ... όταν γουστάρεις κάποιον/α τόσο πολύ σε σημείο που να πιστεύεις ότι είσαι ερωτευμένος... (και δεν λέω αγαπάς γιατί η λέξη αγαπώ είναι πολύ μεγάλη και αναφέρεται σε ένα πολύ ιδιαίτερο συναίσθημα) τότε δεν θα πρέπει να αισθάνεσαι πιεσμένος και αναγκαασμένος να προσπαθείς να καταφέρεις κάτι, αλλά θα πρέπει να σκέφτεσαι τρόπους για να περνάς καλά με αυτόν/ην που είστε μαζί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
στα λόγια όλα ωραία τα λέτε Μαριλένα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maroulina

Νεοφερμένος

Η Μαριλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
χαχαχαα ίσως και να τα λέω ωραία... επειδή όμως δεν τα λέω τυχαία, τα πιστεύω κιόλας γιατί δεν μου λέτε κι εσείς την άποψή σας για το θέμα; τι από αυτά που είπα δεν σας φάνηκε σωστό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,874 μηνύματα.
χαχαχαα ίσως και να τα λέω ωραία... επειδή όμως δεν τα λέω τυχαία, τα πιστεύω κιόλας γιατί δεν μου λέτε κι εσείς την άποψή σας για το θέμα; τι από αυτά που είπα δεν σας φάνηκε σωστό;

Τα λες ωραία. Τα κάνεις εξίσου ωραία;

Μακάρι, γιατί η διαφορά λόγου και πράξεων ξέρεις ποιά είναι; Ότι το λογο μπορείς να τον διατυπώσεις χωρίς κόπο, και ναι μπορεί να θεωρήσεις ότι τα πιστεύεις αυτά, και οντως να υπάρχει πιθανότητα να είναι κτήμα σου.


Όμως στις πράξεις, πρέπει να βουτηχτείς στα σκατά ως το κούτελο με το συμπάθειο για την έκφραση. Όταν γίνει αυτό, τότε είναι που τεστράρονται τα πιστεύω σου κατα πόσον είναι κτήμα σου ή όχι. Αν με την πρώτη δυσκολία προσπαθήσεις να μεταβάλλεις τα πιστεύω σου για να ξεφύγεις σε μια βολική-δειλή κατάσταση, τότε αυτά τα πιστεύω είναι επίπλαστα και υπαρκτά για λόγους εντυπωσιασμού των αρσενικών.

Η πραγματική γυναίκα αντιμετωπίζει τη ζωή στις πράξεις, όπως και στα λόγια. Κάθε άνθρωπος, όχι μόνο η πραγματική γυναίκα.

Αν στην πράξη είσαι τέτοια, εγώ σου βγάζω το καπέλο. Είσαι;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
χαχαχαα ίσως και να τα λέω ωραία... επειδή όμως δεν τα λέω τυχαία, τα πιστεύω κιόλας γιατί δεν μου λέτε κι εσείς την άποψή σας για το θέμα; τι από αυτά που είπα δεν σας φάνηκε σωστό;

Απλά η πολύ φιλοσοφία σε τέτοια θέματα δεν βοηθάει, γιατί η ίδια η ζωή δεν είναι φιλοσοφία. Όσοι προσπάθησαν να ερμηνεύσουν την ζωή φιλοσοφικά, απλά παρέμειναν θεατές στο πέρασμα των χρόνων και στο τέλος τους έφυγε η ζωή, χωρίς να καταλάβουν αν έζησαν..

Ο valder νομίζω ότι απάντησε πολύ σωστά. Σχεδόν οι περισσότερες κοπέλες αναλώνεστε σε μια φιλοσοφική θεωρία περί της ζωής στα 17-25 σας και μετά από τα 25 σας, ξεκινάτε να ανακαλύψετε την ζωή γιατί βλέπετε ότι ο χρόνος φεύγει και πιθανόν να χαλάσει τα σχέδια περί 2ης-3ης-...κτλ σχέσης, μελλοντικής οικογένειας,..και άλλων πραγμάτων προσωπικών ή επαγγελματικών...:)

Θέλω να νομίζω Μαριλένα, ότι ο κάθε άνθρωπος μέσα από τον καθημερινό αγώνα της επιβίωσης, προσπαθεί να σέβεται τον εαυτό του. Το πρόβλημα περί δυσκολίας έναρξης μιας σχέσης, εμφανίζεται όταν αρχίζουμε και μιλάμε για χαρακτηριστικά στοιχεία, ταμπέλες και στάνταρντς. Δυστυχώς ζούμε στην εποχή των ψηφιακών εικόνων και του μονταρισμένου φαίνεσθαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
«Boυρ στο πατσά» των γνωριμιών και όχι αναμονή για μάννα εξ' ουρανού [..] σε κάποια ερωτική σχέση.
Είναι άλλο πράγμα να είσαι εξωστρεφής και άλλο να είσαι ...χμ, πώς το λένε; Α, ναι! Πέφτουλας.

Εννοώ πως η εξωστρέφεια έχει να κάνει γενικά με την αντιμετώπισή σου στον περίγυρό σου και όχι στο πώς αντιμετωπίζεις το άλλο φύλο. Δεν είναι κακό να είσαι πιο ανοιχτός στους άλλους, αρκεί να μην εκτίθεσαι. Στο βωμό της κοινωνικότητας να φτάνεις να γίνεσαι εσύ θύμα ή να αλλοιώνεσαι. Να κάνεις αυτό ακριβώς που λες, να χτίζεις ένα πλαστό φαίνεσθαι, πολύ μακρινό από το είναι. Δεν έχει νόημα, κάποια στιγμή θα φύγει το make up και θα δουν όλοι ποιος είσαι.
Καλύτερη είναι η τέλεια αδράνεια; :hmm:
Αδράνεια, ε; Γιατί όχι; Μπορείς να μείνεις αδρανής μέχρι να βρεις εκείνον τον special someone που θα σε βγάλει από το sleep mode που έχεις βάλει τον εαυτό σου. Γιατί να έχεις ταμπελίτσα όπως λες νέα, μόνη ψάχνει; Γιατί να ψάχνεσαι γενικά; Αν έρθει, καλώς -ή κακώς- να έρθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
με την ίδια λογική και γιατί να μην ψάχνεται;

το "καλώς ή κακώς" είναι τόσο αοριστολογικό...που ο καθένας το ερμηνεύει όπως θέλει ίσως και αδράνεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top