Μονόπετρο... παρεξηγημένο ή όχι;

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Τις τελευταίες μέρες με αφορμή ένα dvd που είχαμε δει έχει γίνει μεγάλο θέμα συζήτησης. Ότι το μονόπετρο είναι η νέα μόδα που έχει έρθει στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια. Ήταν κάποιες κοπέλες που τις άκουσα να λένε "Εγώ αν δεν δω μονόπετρο δεν παντρεύομαι, δεν λέω το ναι, δεν μετράει η πρόταση" κ.ο.κ. Έμεινα με το στόμα ανοιχτό αλλά μάλλον δεν πρέπει να τοποθετηθώ ακόμα.
Μου είπαν για ένα ζευγάρι που ο άνδρας πήγε και χρεώθηκε 5.000€ για να πάρει μονόπετρο για να κάνει πρόταση γάμου στη γυναίκα του..
Και εγώ αναρωτιέμαι και θα ήθελα πολύ να το συζητήσουμε. Πόσο σημαντικό και για ποιο λόγο είναι σημαντικό (αν είναι) το μονόπετρο? Είστε από τις γυναίκες που η πρώτη σας σκέψη (μετά την πρόταση), είναι να το πάω να δω σε ένα χρυσοχοίο πόσα χρήματα έδωσε ο καλός μου ή Πραγματικά δεν σας νοιάζει? Ή μήπως οι γυναίκες θεωρούν "απόδειξη αγάπης" αν θα τους πάρουν μονόπετρο και δεν δίνουν βάση σε άλλα ουσιαστικά πράγματα;
Αν το αγόρι σας σας έλεγε ξεκάθαρα ότι δεν έχει χρήματα (απλά και ξεκάθαρα) για να πάρει ένα μονόπετρο και προτιμάει να κάνει κάποιες οικονομίες για το σπίτι σας πχ. θα σας κακοφαινόταν??
Είναι δεδομένο ένα καλό δαχτυλίδι σε μία πρόταση γάμου ή οι περισσότεροι άνθρωποι τελικά "χαλάνε τη ζαχαρένια τους" για βλακείες και δεν βλέπουν την ουσία?
Θα θέσω την άποψή μου στη συνέχεια..:)
:) :) :) Σας περιμένω!!!

**Αν έχει ανέβει παρεμφερές θέμα δεν το έχω δει:confused:
Να διευκρινήσω ότι δεν αφορά εμένα, τη σχέση μου, δεν είμαι σε αυτό το στάδιο και το λέω ώστε όποιος έχει τελείως μα τελείως διαφορετική άποψη δεν τίθεται θέμα "παρεξήγησης"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Μονόπετρα, αγορά το νυφικό, μπάτσελορ πάρτυ κτλ βοηθάνε την βιομηχανία γάμων για να πλουτίσει
Πρέπει δηλαδή να έχει 5.000€ ή πρέπει το νυφικό να το πληρώσεις 4.500€ για να το φορέσει μια μέρα? Το πιο κλασσικό είναι όταν πάς να αγοράσεις ένα κουστούμι, αν τολμήσεις να πεις γαμπριάτικο σε ξεκινάνε απο 700 - 1.000€ και πάνω
Δεν είπα να μην το κάνεις όλα καλά είναι απλά όχι να πληρώσεις και κερατιάτικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Καλά, εγώ δεν είμαι κοπέλα, αλλά όλα αυτά τα "έθιμα" περί γάμου τα βρίσκω τουλάχιστον ηλίθια και δεν αποδεικνύουν τίποτα. Το χρήμα κινεί τον κόσμο με λίγα λόγια. Για εμένα είναι έθιμα με μηδαμινό ουσιαστικό περιεχόμενο, τα οποία έχουν δημιουργηθεί για οικονομικούς και μόνο λόγους.

Η αγάπη δεν μετριέται σε χρυσάφι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Καλά, εγώ δεν είμαι κοπέλα,

Πάλι καλά που μας το διευκρίνησες βρε μοναχέ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Θεωρητικά θα σου πω, ότι δεν έχει σημασία. Θα μου φανεί ο άλλος χλεχλές, αν μου φέρει ένα δαχτυλίδι ναααα και μετά με πάει για νυφικό στον Βερσάτσε κλπ κλπ.
Άλλωστε αν ο άλλος είναι ο άντρας της ζωής σου, θα το ξέρεις, θα σου έχει δείξει την πυγμή του, αν το θέλεις, και δε θα περιμένεις ένα δαχτυλίδι, για να σου κοπούν τα γόνατα.

Πρακτικά, όμως, δεν στέκομαι στο απόλυτο μίνιμουμ. Το λέω, γιατί μιλάγαμε με τη Φανή, για το θέμα "Πρόταση γάμου".
Εγώ θα 'θελα να κάνει πρόταση. Αυτός, όχι εγώ. Όχι ότι θα μου έρθει κεραυνός και θα κοιτάω το κοινό κραδαίνοντας το βραβείο και μιλώντας για το πόσο δεν το περίμενα... Εννοείται ότι αν η σχέση πάει για γάμο, το θέλουν και το ξέρουν και οι δύο.

Αλλά δε θέλω να με πάει με ελικόπτερο στο βουνό που έχει θέα όλη την πόλη, να με ποτίσει σαμπάνια και να μου εμφανίσει ένα διαμάντι...


Για μένα θα μετράει η απόφασή του, να κάνει πρώτος τη δυναμική κίνηση, να πει να πάμε στο επόμενο βήμα και στην αιωνιότητα μαζί, να μου δείξει ότι το εννοεί έτσι (και όχι "εεε, βασικά, είμαστε 4 χρόνια μαζί... θα παντρευτούμε ορ γουάτ;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Για μένα θα μετράει η απόφασή του, να κάνει πρώτος τη δυναμική κίνηση, να πει να πάμε στο επόμενο βήμα και στην αιωνιότητα μαζί, να μου δείξει ότι το εννοεί έτσι (και όχι "εεε, βασικά, είμαστε 4 χρόνια μαζί... θα παντρευτούμε ορ γουάτ;"

Αυτο. :D
Αλλωστε δεν φοραω και δαχτυλιδια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
το ζήτημα δεν είναι το δαχτυλίδι, αλλά η αγάπη. συμφωνώ με το γίδι. να μου κάνει πρόταση κ αν θέλει να μου περάσει κ λαστιχάκι για δαχτυλίδι...

αν περιμένεις το σούπερ νυφικό, το σούπερ δαχτυλίδι κτλ για να νιώσεις ευτυχισμένη, μάλλον έχεις χάσει την ουσία κ το πνεύμα του γάμου...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Βασικά εμένα μου έκανε πρώταση γάμου αφού παντρευτήκαμε με 'ένα δαχτυλίδι με πολλά διαμαντάκια κάνει; :)

Πιστέυω ότι ο γάμος είναι πολλύ συμαντικός άλλα η πρόταση είναι κάτι που μπορεί να το λέει για την υπόλοιπη ζωή της συνεχόμενα, δεν παιζει ρόλο το μονοπετρο άλλα ο τρόπος που θα το ζητήσεις απλά άν ΄'εχεις και ένα καλό δακτυλίδι δεν σε χαλάει κιόλας:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εμένα όλοι αυτοί με τα μονόπετρα που φαίνονται ανόητα κυριλόμουτρα. Θέλω πολύ ο μάλλων σύζυγος να μου κάνει μια ρομαντική πρόταση (είμαι λίγο χαζογκόμενα σε αυτά), αλλά μονόπετρο; Εγώ είμαι μια κοπελίτσα σχεδόν πάντα άβαφτη και με αγάπη στα χιπορούχα, με φαντάζεστε με μονόπετρο;:ermm:

Μια βερούλα όταν επισημοποιηθεί η σχέση ναι, προς Θεού όχι χρυσή. Αλλά θεαθήναι και γκλαμουριές μακριά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
κι εγω δεν ειμαι πολυ του μονοπετρου...σιγα δλδ...αν ο αλλος δεν σου παρει μονοπετρο πρεπει να τον κρεμασεις δλδ; ΕΛΕΟΣ!!!
εχω μια φιλη που ελεγε στον δικο της τρεις την ωρα θελω μονοπετρο κλπ... και ενω ειχαν να φτιαξουν και το σπιτι που ειχε η κοπελα για να μεινουν το παιδι δεν της πηρε τελικα μονοπετρο παντρευονται με το καλο και η δικια σου επειδη δεν της εφυγε η ιδεα ελεγε μετα...αααααααα...οταν θα γεννησω θα ρθει με το μονοπετρο στην κλινικη αλλιως δεν θα δει το παιδι του.:confused::confused::confused::confused:
αυτα εγω τα θεωρω ΛΑΛΑΚΙΕΣ!!!! ενα δαχτυλιδι δλδ κανει τη διαφορα; σιγα πια...
νταξ κι εγω πηρα μονοπετρο με καθαρο μπριγιαν παρακαλω αλλα δεν απαιτησα να μου το παρει ο αντρας μου.
οταν αρραβωνιαστηκαμε και μου δωσαν χρηματα οι συγγενεις εβαλα κι εγω επιπλεον και το πηρα...και σαμπως ποσες φορες το βαλα απο τοτε;
2; 3; παραπανω δεν νομιζω...δεν ειμαι της αποψης η μου παιρνεις δαχτυλιδι η δεν παντρευομαι...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εμείς πάντως εν όψη του γάμου, όταν ήρθε η ώρα, βάλαμε καινούργιες κουρτίνες στο σαλόνι αντί για μονόπετρο :P
αυτά είναι όταν έχεις ήδη κοινό ταμείο με τον άλλον πριν τον γάμο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paty

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Paty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 1,385 μηνύματα.
Μονόπετρο...??Είναι κάτι τελείως τυπικό που επισημοποιεί τον γάμο.Θα προτιμούσα βέβαια αν είχαμε οικονομικό πρόβλημα να αφήσουμε τα χρήματα για πιο σημαντικά πράγματα για το νέο μας σπίτι και την οικογένειά μας παρά για το μονόπετρο..Στο κάτω κάτω δε με εκφράζει κιόλας...Με ένα λευκόχρυσο δαχτυλίδι κάτι γίνεται...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
εγώ πάλι συμφωνώ (για μια ακόμη φορά!) λέξη προς λέξη με τη μπεεεεεεε

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Σαν γυναίκα στο μυαλό μου υπάρχει και το μονόπετρο :redface: (βρε τι μας κάνουν οι ταινίες ε; :P)

Λοιπόν σοβαρά τώρα... Δεν με νοιάζει αν θα έχω δαχτυλίδι... με νοιάζει όμως, όπως είπε και το γιδάκι, η πρόταση του να γίνω γυναίκα του... Η απόφαση του ότι θέλει μαζί μου να περάσει το υπόλοιπο της ζωής του, ότι θέλει εμένα και μόνο εμένα δίπλα του και μου το ζητάει....


Ε...ναι λοιπόν....θέλω την πρόταση μου! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Ηamsteraki μου δυτυχως υπαρχουν αρκετες κοπελες με τις αποψεις σαν αυτες που εγραψες στο πρωτο σου ποστ και που σε κανουν να καταλαβαινεις οτι τελικα για ολους ακομα και η αγαπη μετριεται με μεταλα,πετρες κτλ κτλ.:whistle:
Εγω παιδακια μου γνωριζοντας πολυ καλα την φυση μου εαν εχω λεφτα και πραγματικα μου περισευουν τοτε πολυ ευχαριστως να της παρω και μονοπετρο και διπετρο και μια κοτρονα σαν το Mενιρ του εβελιξ να το εχει να το βλεπει και να το χαιρεται.:D
Εαν ομως αυτα τα λεφτα δεν υπαρχουν τοτε θα χρειαστει να "αρκεστει" σε κατι φυσιολογικο.Καλο και συμβολικο για τον λογο που υποτιθεται οτι υπαρχει.;)
Εκτος και αν μια πετρα 500 καρατιων χωραει περισσοτερη αγαπη και δινει περισσοτερη ευτυχια στο ζευγαρι απ' οτι καποιο αλλο δαχτυλιδι...

Προσωπικα αυτο που εχω στο μυαλο μου και που θελω ειναι να "της" κανω την προταση γαμου με πολυ ρομαντικο και ξαφνικο τροπο...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Χμ…αν είχε μεγάλη οικονομική άνεση το αγόρι που θα με ζητούσε σε γάμο, ναι, θα περίμενα ένα ακριβό μονόπετρο. Τσιγγουνιές θα κάνουμε τώρα?…:P

Και φυσικά φίλοι μου η αγάπη δεν μετριέται με το μέγεθος του διαμάντι που σου προσφέρουν. Πείρα ένα μεγάλο μονόπετρο κάποτε και στο πακέτο τύλιξε και τα κέρατα μόνο που ήμουν τυφλή (όπως η κάθε ερωτευμένη) και δεν τα είδα από την αρχή. Και όχι τίποτα…σιχαίνομαι και τα μπιζού…(ναι... ειμαι παράξενη γυναίκα)…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lala

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άσπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Δείτε την ταινία Ματωμένο Διαμάντι και μετά μάλλον δε θα θέλετε μονόπετρο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
σημαντικο ρολο για μενα εκεινη την στιγμη γιατι κακα τα ψεμματα οι περισσοτερες γυναικες ονειρευονται αυτην την στιγμη, ειναι το τι θα πει... ποσο γλυκα θα το φερει.. αλλα κ ποσο τα εννοει... βασικα στης μερες μας πλεον δεν υπαρχει αυτη η ανυσηχεια στον αντρα αν θα πει ναι η οχι η γυναικα...
πανω κατω ξερει πιστευω,
δεν θα με χαλαγε ενα μονοπετρο αν κ δεν ειναι του στιλ μου...
αλλα κ να μην μου το εδινε παλι δεν θα ειχα προβλημα...

κ τελος στανταρ θα καταλαβενα ποσο εκανε εφοσον εχουμε κοινο ταμειο:P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Είδα και εγώ πρόσφατα το blood diamond και κατάλαβα πόσο μάταιος είναι ο κόσμος. Σιχάθηκα τον εαυτό μου πραγματικά.

Εάν κάνω ποτέ πρόταση θα είναι με πλαστικό δαχτυλίδι από παγωτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Προσωπικά τα θεωρώ όλα αυτά τυπικούρες και δεν έχω όνειρο ούτε να δω μονόπετρο ούτε να βάλω νυφικό, ούτε... ούτε...

Και όντως, το ΜΑΤΩΜΕΝΟ ΔΙΑΜΑΝΤΙ με έκανε να μη θέλω ποτέ μου να αγοράσω διαμάντια (όχι ότι τα ήθελα και από πριν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top