Αγανακτισμένοι στις πλατείες της Ελλάδας

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Κι εαν σαν προβατο τα εβλεπα ολα αθωα και αμολυντα, τοτε σε ποιου φαν κλαμπ θα ανηκα?
Στο fan club της γειτόνισσάς μου, που μου είπε σήμερα το πρωί ευθαρσώς πως και ένα σκουπόξυλο να της έβαζε το πασόκ για βουλευτή θα το ψήφιζε.....:worry: Γιατί τόσες παρωπίδες....
Για να τελειώνουμε με αυτό, όσοι δεν θέλατε να νιώσετε πρόβατα και δεν κατεβήκατε καλά κάνατε. Αν δεχθώ το ενδεχόμενο να είναι όλο στημένο....θα χρειαστώ μια καλή εξήγηση για όλο αυτόν τον πληθυσμό που συγκεντρώθηκε και διαδήλωσε σε χρόνο dt. Τι τους έταξαν και ποιοί;;; Κουλούρι με σουσάμι;; Και μην μου πείτε πως όλοι αυτοί ήταν του τσίπρα....γιατί τώρα θα είχε βγεί κυβέρνηση....Μήπως καναλάρχη;; με τι αντάλλαγμα θέση στο greek idol; Τι λέτε ρε παιδιά πρέπει να σε πάρει κάποιος από το χεράκι για να σε πάει να διαδηλώσεις την αγανάκτησή σου;; Κι εσύ τι είσαι έρμαιο του καθενός για να μην ξέρεις που πρέπει να πας και πότε;; Τότε θα δεχθώ πως όλοι οι Έλληνες που κατέβηκαν είναι ηλίθιοι και κατευθυνόμενοι. Να πιστέψω κάτι τέτοιο για ένα μεγάλο κομμάτι του πληθυσμού μας;;;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
247129_211350905571783_210627972310743_608822_1491619_n.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Πάντα θα υπάρχουν και αυτοί που θα λένε το μακρύ τους και το κοντό τους επί παντός επιστητού . Γι'αυτό δεν σχολιάζω αυτά που διάβασα σε προηγούμενες σελίδες. Όλα συνοψίζονται εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Τότε θα δεχθώ πως όλοι οι Έλληνες που κατέβηκαν είναι ηλίθιοι και κατευθυνόμενοι. Να πιστέψω κάτι τέτοιο για ένα μεγάλο κομμάτι του πληθυσμού μας;;;:confused:

Συ είπας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυκτικός και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Ήμουν εξαιρετικά επιφυλακτικός για την αυθόρμητη αυτή κίνηση... μέχρι και σήμερα το απόγευμα. Αναθεώρησα πλήρως!

Νομίζω ότι η κίνηση αυτή ήταν εξαιρετικά ενθαρρυντική για μένα μετά την απύθμενη απογοήτευση μου από τις φοιτητικές εκλογές και δη από το τμήμα μου.

Αύριο πάλι! Ελπίζω να' μαστε περσσότεροι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Και εσύ Πέτρο είπες, αλλά αποδείξεις;;;; Και μην μου πεις το ποστ 13 γιατί θα προβληματιστώ στο τι θεωρείς πραγματική συνομωσία.....:hmm:

Σημ: ες αύριον τα σπουδαία, πάω στο μαντρί μου....εέεεε στο κρεβάτι μου ήθελα να πω. Καληνύχτα....τα λέμε πάλι αύριο που θα έχει ξημερώσει μια καινούρια συνομωσία....:)

άντε και οι υπόλοιποι που πήγατε στη συγκέντρωση στο μαντρί σας....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Θα έλεγα, τους "πάμε (αγανακτισμένοι) πλατεία", δεν μπορούμε και δεν είναι το ζητούμενο να τους κατατάξουμε με βάση την αυθόρμητη ή κατευθυνόμενη προσέλευση, αλλά βάσει αυτού που τους ενώνει-τους χωρίζει-τους πληγώνει, δηλαδή την αίσθηση που τείνει να γίνει βεβαιότητα ότι το μέλλον διαγράφεται ζοφερό και αβέβαιο!

Μακάρι να διαψευστώ, όμως πολύ φοβάμαι ότι το...."δυστυχώς επτωχεύσαμεν" θα ακουστεί για τρίτη φορά στην ιστορία του τόπου από "επίσημα" χείλη και τούτη τη φορά θα πιστωθεί στον υιό του πατέρα του, ο οποίος το είχε προβλέψει με την διορατικότητα που τον διέκρινε! Να απεύχεστε να γίνει πρωθυπουργός της χώρας ο...γιός μου, είχε πει!

Θα μου πεις, ο γιωργάκις μόνο φταίει για το μαύρο (μεταφορικά και κυριολεκτικά) χάλι μας και στο ότι η Ελλάδα, κατά πάσα πιθανότητα, θα "βαρέσει κανόνι" ; Όχι βέβαια, αλλά έτσι εκπληρώνεται η προφητεία! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Κι εαν σαν προβατο τα εβλεπα ολα αθωα και αμολυντα, τοτε σε ποιου φαν κλαμπ θα ανηκα?

:redface::redface::redface:...:hmm::hmm::hmm:...:(:(:(: ...νομίζω, των Γιωργαντωνάκηδων, καλή μου!

Θα μου πεις, ο γιωργάκις μόνο φταίει για το μαύρο (μεταφορικά και κυριολεκτικά) χάλι μας και στο ότι η Ελλάδα, κατά πάσα πιθανότητα, θα "βαρέσει κανόνι" ; Όχι βέβαια, αλλά έτσι εκπληρώνεται η προφητεία!

Δαίμονά μου, ναι, αυτή τη στιγμή φταίει πρωτίστως ο "γιωργάκις", ως αυτόκλητος αυτουργός στην υλοποίηση του όλου σεναρίου. Γιατί θεωρώ πως, σε τελευταία ανάλυση, όλες οι προφητείες που έχουν ποτέ διατυπωθεί, δεν είναι παρά σεναριακές προτροπές, πως τους κληροδόχους τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ήμουν εξαιρετικά επιφυλακτικός για την αυθόρμητη αυτή κίνηση... μέχρι και σήμερα το απόγευμα. Αναθεώρησα πλήρως!

γιατί ; φοβήθηκες μήπως σε αποκλείσουν οι "φίλοι" σου στο facebook ;
lol

btw ο Ρένος που έχεις στο αβατάρ σου, δεν νομίζω να ήταν και πολύ ενθουσιασμένος από όλο αυτό αν έκανε τη σύγκριση με την εποχή που είχε εισβάλλει στο κοινοβούλιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τι ακριβώς χλευάζεις Dr. Strangelove; Την απόγνωση των συνανθρώπων σου; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Άνθρωποι χωρίς ιδεολογία

οι ανθρωποι εχουν ιδεολογια, τα κομματα ειναι που δεν εχουν.
γιατι να ειμαστε αρνητικοι σε μια ειρηνικη διαμαρτυρια? γιατι να ειμαστε αρνητικοι που ο απλος ο κοσμος μπορει επιτελους να δειξει με απλο και χωρις αιματα και ξυλοδαρμους τροπο οτι δεν του αρεσει η κατασταση που εχει δημιουργηθει? καλυτερα ειναι δηλ. να σφαζονται στους δρομους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Δεν ξέρω αγαπητή μου πως θα εξελιχθεί η κατάσταση. Μακάρι να μείνει ειρηνική η διαμαρτυρία αλλά το γνωστό σύνθημα "να καεί, να καεί..."
για άλλα μας προετοιμάζει. Αλήθεια σε τι κατάσταση θέλουμε να φτάσουμε, να στήνουμε γκιλοτίνες στο δρόμο ;
Και αν μου πείς ότι πρόκειται περί χαβαλέ, μόνη σου θα υποτιμήσεις αυτές τις συγκεντρώσεις. Κλείνετε τις πλατείες για χαβαλέ δηλαδή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Τι ακριβώς χλευάζεις Δημήτρη; Την απόγνωση των συνανθρώπων σου; :worry:

αυτό που κρύβεται από πίσω και χρησιμοποιεί την απόγνωση ενός πράγματι μεγάλου αριθμού συμπατριωτών μας - όχι όμως όλων. Με αποδείξεις γνωρίζω ότι υπάρχουν αρκετοί που συμμετέχουν σε όλα αυτά και δεν νοιώθουν καμμία απόγνωση. Ειδικά μια παρέα διορισμένων πασόκων στο δημόσιο που γνωρίζω και κάτι κυράτσες του fake-book που λίγο οι ορμονικές διαταραχές τους, λίγο η υποσυνείδητη ανάγκη τους να νεάζουν, λίγο οι κομματικές τους πεποιθήσεις και όχι η αληθινή αγάπη τους για την χώρα τις ώθησαν εκεί. Και πάντως, η κυβέρνηση δεν θα πέσει έτσι. Οι γέροντες έχουν δίκιο, αλλά δεν ξέρουν τι κρύβεται από πίσω. Το μικρό μου όνομά δεν θα ήθελα να το χρησιμοποιείτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,853 μηνύματα.
Ωραία και; Υπάρχουν και κυράτζες και πασοκοβολεμένοι και ένα σωρό τουρλουμπούκια....

Κατεβαίνει ο κόσμος στους δρόμους; Εκφράζει συλλογικότητα εκεί που ήταν στον καναπέ του; Κάνει συνελεύσεις; Οργανώνεται ειρηνικά; Στην πορεία το κίνημα θα αποφασίσει τι δρόμο θα ακολουθήσει.... Το σίγουρο είναι ότι ενισχύεται η "Σπίθα"! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
αυτό που κρύβεται από πίσω και χρησιμοποιεί την απόγνωση ενός πράγματι μεγάλου αριθμού συμπατριωτών μας - όχι όμως όλων. Με αποδείξεις γνωρίζω ότι υπάρχουν αρκετοί που συμμετέχουν σε όλα αυτά και δεν νοιώθουν καμμία απόγνωση. Ειδικά μια παρέα διορισμένων πασόκων στο δημόσιο που γνωρίζω και κάτι κυράτσες του fake-book που λίγο οι ορμονικές διαταραχές τους, λίγο η υποσυνείδητη ανάγκη τους να νεάζουν, λίγο οι κομματικές τους πεποιθήσεις και όχι η αληθινή αγάπη τους για την χώρα τις ώθησαν εκεί. Και πάντως, η κυβέρνηση δεν θα πέσει έτσι. Οι γέροντες έχουν δίκιο, αλλά δεν ξέρουν τι κρύβεται από πίσω. Το μικρό μου όνομά δεν θα ήθελα να το χρησιμοποιείτε.
Ξέχνα τι (νομίζεις ότι) γνωρίζεις και κατέβα να ΔΕΙΣ και ν' ακούσεις.
Το όνομα το αφαίρεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Δεν μπορώ να προσθέσω προς το παρόν κάτι άλλο επί της ουσίας.

Αυτό που κρατάω είναι ότι ενώ προσπάθησα να κάνω ένα διάλογο πολιτισμένο και με επιχειρήματα, αντ' αυτού η διαφορετική άποψη την οποία εξέφρασα εγώ και άλλοι αντιμετωπίσθηκε λίγο πολύ με χλευασμό και αδικαιολόγητες ύβρεις. Και καλά οι ...συνήθεις ύποπτοι αλλά το άσχημο είναι ότι αυτό προήλθε και από ανθρώπους που εκτιμώ. Και τώρα σας αφήνω. Ξεκινά το «μακρύ» ταξίδι μου για την ανεμόεσσα Κάρπαθο προς ολοκλήρωσιν της θητείας...

Υ.Γ. Να καεί το μπ******ο η βουλή. Και μαζί του να φύγει και όλη η γάγγραινα της πολιτικής ζωής όπως οι ΜΚΟ και τα «κοινωνικά δίκτυα» των ζάπλουτων επαναστατών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Κι εαν σαν προβατο τα εβλεπα ολα αθωα και αμολυντα, τοτε σε ποιου φαν κλαμπ θα ανηκα?
Δεν νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος μετά την εφηβεία που πιστεύει σε οτιδήποτε "αθωο και αμολυντο", το ουσιαστικό είναι ως μη αθώοι και μη αμόλυντοι να βρούμε ένα κοινό τρόπο/ δρόμο. Αν περιμένουμε το "αθωο και αμολυντο" για να συμμετάσχουμε σε οτιδήποτε ας συνεχίσουμε παρτάκηδες για πάντα.
γιατί ; φοβήθηκες μήπως σε αποκλείσουν οι "φίλοι" σου στο facebook ;
lol
Όχι οι φίλοι του δεν είναι τόσο απόλυτοι όπως εσύ.:whistle:
Δεν ξέρω αγαπητή μου πως θα εξελιχθεί η κατάσταση. Μακάρι να μείνει ειρηνική η διαμαρτυρία αλλά το γνωστό σύνθημα "να καεί, να καεί..."
για άλλα μας προετοιμάζει. Αλήθεια σε τι κατάσταση θέλουμε να φτάσουμε, να στήνουμε γκιλοτίνες στο δρόμο ;
Και αν μου πείς ότι πρόκειται περί χαβαλέ, μόνη σου θα υποτιμήσεις αυτές τις συγκεντρώσεις. Κλείνετε τις πλατείες για χαβαλέ δηλαδή;
Όταν μια συγκέντρωση έχει τόσο κόσμο υπάρχουν και οι χαβαλέδες, και οι θυμωμένοι, και οι πρώην πασόκοι, και οι δημόσιοι υπάλληλοι, και οι άνεργοι, και οι μικροεπιχειρηματίες και... και... και... Δεν πας για χαβαλέ, είσαι χαβαλές... έχει διαφορά.
Το θέμα είναι όχι ποιοι θα επικρατήσουν αλλά αν θα βγει κοινή συνιστώσα από αυτό το μίγμα. Και το ποια θα είναι αυτή η συνιστώσα θα εξαρτηθεί από το ποιοι θεωρούν ότι πρέπει να συμμετέχουν.

Όταν ήμουν 20 χρονών ένας λόγος που ήθελα "να είμαι εκεί" ήταν γιατί ήθελα να ξέρω αν αυτά που γράφαν οι εφημερίδες έχουν σχέση με την πραγματικότητα. Ο ελάχιστος λόγος για να περάσεις έστω είναι αυτός, τώρα μάλιστα που η πληροφόρηση μας είναι τόσο μα τόσο γελοία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Νομίζω ότι αυτό που αποδοκιμάζει ο dr.strangelove -και θα συμφωνήσω μαζί του- είναι όσους πάνε στην συγκέντρωση για ¨εξιλέωση¨, και μετά αυτοαναιρούμενοι και αντιφατικά θα συνεχίσουν πολιτικές επιλογές και σαθρές κοσμοθεωρίες, που οδήγησαν σε αυτό για το οποίο αμφιθυμικά διαμαρτύρονται, και δεν συνάδουν με την δήθεν δυσαρέσκεια που μοστράρουν.... Σαν πολλούς θαμώνες της εκκλησίας ας πούμε... Κουβαλάνε τις μύριες πουστιές στην πλάτη τους,και ακάθεκτα τις συνεχίζουν με το που βγαίνουν από αυτή, αλλά ρίχνουμε και καμιά μετάνοια για ξεκάρφωμα και για εξιλέωση...

Συγχωρέστε με, αλλά αναιμική την θεωρώ την συγκέντρωση... Αν η Ελλάδα έπαιρνε το Εuro , ή ο Λούκας- πώς τον έλεγαν, την πρώτη θέση στη Eurovision , θα έβγαιναν αναλογικά και συγκρίνοντας με την δύναμη των γεγονότων πολλοί περισσότεροι, και εδώ που τα λέμε δεν ξαφνιάζομαι...Αυτό που τσίγκλισε και αφύπνισε, τελικά, σε μεγάλο βαθμό ήταν που μας ¨την είπαν¨ οι Ισπανοί, και όχι τόσο τα γεγονότα αυτά καθαυτά... Το οποίο και θεωρώ τραγελαφικό και κλαυσίγελο, αλλά και πάλι δεν ξαφνιάζομαι... Τα περισσότερα πανό ήταν απάντηση στους Ισπανούς, και όχι μήνυμα στους πολιτικούς. Οοοοοκ..... Μας ένοιαζε πρωτίστως να δώσουμε απάντηση στους Ισπανούς.... :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μπορώ να μιλήσω μόνο για την πλατεία που έζησα, στον Λευκό Πύργο.
Τα δύο απογεύματα που προηγήθηκαν μετά από μια πρώτη αμηχανία που έκανε τον κόσμο να περιφέρεται άναρχα προσπαθώντας να βρει το ρυθμό αυτής της εκδήλωσης αγανάκτησης, οργανώθηκαν συνελεύσεις όπου μίλησε όποιος είχε κάτι να πει. Αμούστακοι έφηβοι, σκυφτοί γέροντες, φοιτητές, νοικοκυρές, αλλοδαποί. Η πρώτη συνέλευση έγινε χωρίς μικρόφωνα και λίγοι κατάφεραν να παρακολουθήσουν τα τεκταινόμενα.
Χθες όμως, στη δεύτερη συνέλευση, υπήρχε ντουντούκα που αργότερα αντικαταστάθηκε από μικροφωνική εγκατάσταση με δύο ηχεία.
Από τους περίπου 20-25 ομιλητές που παρακολούθησα (ακολούθησαν πολλοί-πολλοί άλλοι), δεν υπήρξε ούτε ένας που να μην έχει κάτι ενδιαφέρον να πει κάτι που να μην με αγγίξει ακόμη κι αν διαφώνησα με κάποια από αυτά που ακούστηκαν. Όσοι μίλησαν δεν θύμιζαν σε τίποτα τα κενά παράθυρα της τηλεόρασης.
Οι άνθρωποι που ζουν γύρω μας σκέπτονται, προβληματίζονται και έχουν άποψη.
Μπορείτε να τους παρουσιάζετε ως Πασόκους, Νεοδημοκράτες, εκκλησιαζόμενους, άθεους κ.ο.κ. Οι ίδιοι κατεβαίνουν στις πλατείες και δηλώνουν ευθαρσώς "ΑΝΘΡΩΠΟΙ".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
....................... Οι ίδιοι κατεβαίνουν στις πλατείες και δηλώνουν ευθαρσώς "ΑΝΘΡΩΠΟΙ".

Η εξουσία δεν καταλαβαίνει από τέτοιυ είδους δηλώσεις, νομίζω. Ειδικά σε τέτοιους καιρούς που καταληστεύει τα πάντα:) Αυτή οτι αρπάξει και εμείς ότι σώσουμε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top