Παπούτσια! Πως τα καθαρίζουμε;

panabarbes

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Έχω κάτι πάνινα παπούτσια,για την ακρίβεια είναι all star χρώμα άσπρο και τώρα με τις βροχές έχουν γίνει μαύρα..στην κυριολεξία μαύρα!Το πλαστικό καθαρίζεται εύκολα..την μαυρίλα στο πάνινο πως την βγάζω;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Νερό και απορρυπαντικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panabarbes

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Είχα δοκιμάσει απορρυπαντικό αλλά δεν βγήκε..έτριβα μια ώρα και πάλι όταν στέγνωσαν είχε μείνει λίγη μαυρίλα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Αν τα αφήσεις να μουλιάσουν; Ή αν χρησιμοποιήσεις άλλο απορρυπαντικό, πιο "δυνατό"; Ή αν τα βάλεις στο πλυντήριο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panabarbes

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Οκ θα τα αφήσω να μουλιάσουν και βλέπω. Thx :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Με απορρυπαντικό (σε σκόνη που είναι) για πλύσιμο ρούχων στο χέρι.

Ε, βάλτε τις λέξεις στη σειρά. :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Έχω κάτι πάνινα παπούτσια,για την ακρίβεια είναι all star χρώμα άσπρο και τώρα με τις βροχές έχουν γίνει μαύρα..στην κυριολεξία μαύρα!Το πλαστικό καθαρίζεται εύκολα..την μαυρίλα στο πάνινο πως την βγάζω;:worry:

Νερό και απορρυπαντικό;

πώς σου ήρθε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Τα χώνεις στο πλυντήριο και βγαίνουν πεντακάθαρα. :D
(σου μιλάει η πείρα :pfff:)
Ούτε μούλιασμα ούτε τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Χρειάζομαι τη βοήθειά σας!
Γενικότερα, έχω τρέλα με τα παπούτσια, οπότε δεν μπορώ να διαννοηθώ να πετάξω καποιο απο την ντουλάπα μου.
Πρίν απο κάποια χρόνια είχα αγοράσει ενα λευκό αθλητικό παπούτσι. Ειναι απο καραβόπανο και δέρμα εξωτερικά και δερμα μέσα. Το δέρμα που έχει εξωτερικά είναι βαμμένο ασημί. Αρχικά το έπλενα σε μία λεκάνη με χλιαρό νερό και απορρυπαντικό πλυντηρίου τρίβοντάς το με μια οδοντόβουρτσα. Μετά απο κάποια πλυσίματα όμως και αφού έκανα το λάθος και άφησα το απορρυπαντικό να ακουμπήσει το δέρμα, ξέβαψε το χρώμα. Σκέφτηκα λοιπόν να τα ξαναβάψω ασημι με μαρκαδόρο ανεξίτηλο:redface:. Και είναι ματ!!! Εγω θέλω να γυαλίζει!! Ξέρετε αν υπάρχει πουθενά βαφή για παπούτσια ασημι? Η σκετο γυαλιστικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

partblah1990

Νεοφερμένος

Ο partblah1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
υπάρχουν και επώνυμες κρέμες καθαρισμού που κάνουν αυτή τη δουλειά ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Αλήθεια? Μπορείς να μου πείς ποιές και που μπορώ να βρω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Σε οποιοδήποτε μεγάλο super market και σε οποιοδήποτε οργανωμένο τσαγκαράδικο πουλάνε αφρούς καθαρισμού παπουτσιών και βαφές παπουτσιών

Καθαριστικά υποδημάτων και Δερμάτων

Πόσο συχνά
Λοιπόν, τα παπούτσια από δέρμα καλής ποιότητας μπορούν να γυαλίζονται μια φορά το μήνα, για να έχουν μεγάλη διάρκεια ζωής, αν χρησιμοποιούνται και φθείρονται κάτω από κανονικές συνθήκες. Όπως καθαρίζετε και φροντίζετε τα άλλα πράγματά σας, που χρειάζονται στεγνό καθάρισμα, το ίδιο πρέπει να κάνετε και για τα παπούτσια σας. Καθαρίστε τα και γυαλίστε τα, όποτε αυτό είναι απαραίτητο. Αν τα παπούτσια σας φθείρονται ελάχιστα, καθαρίστε μια φορά το μήνα, γυαλίστε και λουστράρετε μόνο όταν χρειάζεται.
Καθαριστικά δέρματος
Πριν γυαλίσετε και απλώσετε ένα αδιάβροχο προστατευτικό στα παπούτσια, πρέπει πρώτα να τα καθαρίσετε. Η βρωμιά, τα υπολείμματα και οποιαδήποτε φερτά στοιχεία ενσωματώνονται εύκολα στο δέρμα. Ένας καλός καθαρισμός θα βοηθήσει επίσης να αφαιρέσετε γδαρσίματα και άλλους δευτερεύοντες λεκέδες από τα παπούτσια. Για να καθαρίσετε το κάθε δέρμα με το κατάλληλο καθαριστικό και τον καλύτερο τρόπο, προσδιορίστε ποιο τύπο δέρματος έχετε. Τα λεία δέρματα αντιμετωπίζονται διαφορετικά από τα σουέτ ή τα nubuck.
Οδηγίες καθαρισμού
Λεκέδες από άλατα στα παπούτσια, μπορούν να αφαιρεθούν με νερό και ξίδι. Φτιάξτε μίγμα με 1 φλιτζάνι καυτό νερό και μια κουταλιά της σούπας άσπρο ξίδι. Ανακατώστε καλά και επιθέστε με ένα μαλακό πανί στο παπούτσι, τρίβοντας ήπια στο σημείο του λεκέ. Αφήστε να στεγνώσουν με τον αέρα. Οι βούρτσες των παπουτσιών μπορούν επίσης να χρησιμοποιηθούν στα δερμάτινα παπούτσια. Με τη βοήθειά τους μπορούμε να αφαιρέσουμε σκόνη και υπολείμματα.

πηγή

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Αυτό που με προβληματίζει είναι το χρώμα. Θα βρω ασημί? Δεν ξέρω όπου κι αν έψαξα δεν βρήκα αυτό που θέλω. Μόνο γυαλιστικό δεν παίζει να βρώ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αυτό που με προβληματίζει είναι το χρώμα. Θα βρω ασημί? Δεν ξέρω όπου κι αν έψαξα δεν βρήκα αυτό που θέλω. Μόνο γυαλιστικό δεν παίζει να βρώ?


:hmm:

μία με τα λάστιχα, μία με τα παπούτσια...
εσύ παιδί μ πρέπει να έχεις πρόβλημα επαφής με το έδαφος. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Μη το ξαναπείς αυτό με προσβάλεις!:redface:
Εκτός απο το τι πατάω γερά στα πόδια μου, είμαι και πολύ ισορροπημένη!!:P

Το θέμα με τα λάστιχα το έλυσα!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Αυτό που με προβληματίζει είναι το χρώμα. Θα βρω ασημί? Δεν ξέρω όπου κι αν έψαξα δεν βρήκα αυτό που θέλω. Μόνο γυαλιστικό δεν παίζει να βρώ?
Τι ακριβώς ψάχνεις;;;;
Γιατι χρώματα να πάρεις πινελάκι ή μαρκαδόρο για ύφασμα πουλάει και το Πλαίσιο...και ασημί και ματ και γυαλιστερά και ότι θες
όπως αυτό

ή αυτό

Εύκολο στη χρήση η σειρά METALLIC ενδείκνυται για έντονες μεταλλικές αποχρώσεις,περιλαμβάνει δύο χρώματα(violet,olive).
Κατάλληλο για χρήση σε χαρτί,χαρτόνι,ξύλο,πλαστικό,μέταλλο,γυαλί ακόμα και σε υφάσματα που περιέχουν έως και 20% συνθετικές ίνες(αντοχή σε πλύση στους 40βαθμούς C).
Δυνατότητα χρήσης απευθείας από το σωληνάριο.

Το καλύτερο είναι να ρωτήσεις ένα οργανωμένο τσαγκαραδικο....;)

Επίσης για πλύσιμο και καθάρισμα πολύ καλά ειναι τα μωρομάντηλα.... καθαρίζουν τέλεια......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
εεε....χμμμμμ...

τα all star.....δεν τα πλένεις......

είναι το μόνο παπούτσι που όσο λερώνει , τόσο "ομορφαίνει"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Είχα κάτι παπούτσια πσσσσσ πολύ ωραία ρε παιδι μου.
Τα αγαπούσα τόσο πολύ.
Για 3,5 χρόνια δεν τα αποχωριζομουν (είχα και άλλα βέβαια,αλλά αυτά ήταν το σήμα κατατεθέν μου)
Όχι λευκά,αλλά ζαχαρί χρώμα,όχι ακριβώς αθλητικά,ταίριαζαν και με καλά ρούχα.
Ειδικά με το ασυνήθιστο στυλ ντυσίματος που έχω,ήταν ό,τι πρέπει.
Είχαν και σατέν κορδόνια,αχχχχχχχ
Τέλοσπαντων,τα έβαζα πολύ συχνά στο πλυντήριο,μιας και έχω μανία με την καθαριότητα.
Όσπου φέτος ,την τελευταία φορά που τα έβαλα να πλυθούν,διαλύθηκαν :(
Αυτά κάνει η υπερβολική αγάπη :cry_x:

είχα ανάγκη να το μοιραστώ μαζί σας ..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

morphine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η morphine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 297 μηνύματα.
3,5 χρονια??? Oh dear.. it was about time to let them go! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top