Περιπέτεια με τράπεζα...

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Πριν 3 εβδομάδες με κλέψανε στο ΜΕΤΡΟ, στο σταθμό Συντάγματος. Πηγαίνω στο Αστυνομικό Τμήμα της περιοχής, δηλώνω την κλοπή καθώς και τι περιείχε το πορτοφόλι που εκλάπη. Μου λέει ο αστυνομικός, μην βγάλεις αμέσως καινούρια ταυτότητα γιατί συνήθως τα πορτοφόλια βρίσκονται σε διάστημα 2 εβδομάδων περίπου. Την προηγούμενη Παρασκευή πηγαίνω στο υποκατάστημα της Alpha Bank στο Κολωνάκι να κάνω μια ανάληψη. Δυστυχώς δεν είχα λάβει ακόμα τους καινούριους κωδικούς από την χρεωστική κάρτα άρα ήμουν υποχρεωμένος να περάσω από το ταμείο. Πηγαίνω λοιπόν με το διαβατήριο, λέω στην κοπέλα τον αριθμό λογαριασμού (ναι θυμάμαι όλο αυτό το μακρινάρι) και μου λέει ότι δεν μπορεί να με εξυπηρετήσει διότι στο σύστημα έχει περασμένη ταυτότητα. Της λέω ότι και το διαβατήριο είναι επίσημο έγγραφο, μπλα μπλα μπλα, αν θέλετε λέει πηγαίνετε στο κατάστημα που ανοίξατε το λογαριασμό. Δηλαδή αν ο λογαριασμός ανοίχτηκε στα Χανιά, όπου και μεγάλωσα, θα έπρεπε να πάω εκεί. Και πως θα πάω κυρία μου εκεί, με τι λεφτά; Και γιατί δεν το κάνετε υπηρεσιακώς; Και γιατί δεν δέχεστε ένα επίσημο έγγραφο; Μα γιατί μπορεί να έχει παραχαραχθεί. Δηλαδή η ταυτότητα που μου κλάπηκε δεν μπορεί να έχει παραχαραχθεί....Μάλιστα...
Πηγαίνω σήμερα στο υποκατάστημα του Π. Φαλήρου να καταθέσω μια επιταγή. Εδωσα διαβατήριο, δεν τους πείραξε. Οταν μπαίνουν λεφτά σε λογαριασμό δεν τους πειράζει...Λέω στην υπάλληλο ότι επειδή είχα ένα θεματάκι στο Κολωνάκι να περάσει το διαβατήριο για να μπορώ να κάνω τη δουλειά μου, και όταν με το καλό βγει η καινούρια ταυτότητα περνάμε και αυτά τα στοιχεία. Μου λέει ότι έχετε ανοίξει το λογαριασμό στο άλλο υποκατάστημα να πάτε εκεί. Της λέω δεν μπορώ να κάνω αυτή τη δουλειά, έχω και δουλειές. Στείλτε ένα αίτημα και θα έρθω σε λίγο να το υπογράψω. Γυρνάω μετά από λίγο, δίνω στον προϋστάμενο το διαβατήριο και το χαρτί της αστυνομίας και μου λέει να βάλω μια υπογραφή. Οι υπογραφές δεν ταιριάζουν θα σου μπλοκάρω το λογαριασμό. Κάτσε ρε φίλε, δηλαδή εγώ που άνοιξα το λογαριασμό όταν έβγαλα και ταυτότητα, πρέπει να κάνω την ίδια ακριβώς υπογραφή με τώρα που είμαι 28; Δεν σου αρκούν ρε μεγάλε τα επίσημα έγγραφα; Τον ρώτησα τι μπορεί να γίνει και δεν έλαβα απάντηση...
Μαζί μου είχα και το χαρτί της εφορίας καθώς και αντίγραφα λογαριασμών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Το θεμα υπογραφης η αληθεια ειναι μεγαλο θεμα...
Και πολλες φορες βαζει την τραπεζα/υπαλληλους σε μπελαδες.
Καποιος πηρε δανειο, ο επαγγελματικος δεν εδωσε σημασια στην υπογραφη που εβαλε να δει δλδ εαν ταιριαζει με αυτη που εχουν στο συστημα και τωρα τρεχουν, διοτι αυτος ισχυριζεται οτι ουδεποτε εχει υπογραψει και η αληθεια ειναι οτι οι υπογραφες διαφερουν αρκετα. (μεσες ακρες ανεφερα)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εμένα έχουν έρθει με αντίγραφο της υπογραφής που είχα δώσει (αλλάζω συνέχεια υπογραφή) και μου είπαν πολύ ευγενικά: "Μπορείτε μήπως να υπογράψετε με τρόπο που να μοιάζει με αυτή εδώ;" :lol:
Κατά τα άλλα, ζήτα χαρτί από την αστυνομία πως έχασες την ταυτότητα και επίκειται να βγάλεις άλλη. Ή απλώς βγάλε μία, βγαίνει αμέσως κι αμα την βρεθεί, την καταστρέφεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Κων/να, δεν ξέρω αν διάβασες προσεκτικά το post μου, αλλά πήγα με το χαρτί της Αστυνομίας, το διαβατήριο και είχα μαζί μου και χαρτί της εφορίας καθώς και αντίγραφα λογαριασμών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Άλλαξε τράπεζα. Επίσης βοηθάει να βάλεις τις φωνές και να απειλήσεις πως θα φωνάξεις την αστυνομία. Και να το κάνεις κιόλας δηλαδή, αν δεν αντιδράσουν.
Δεν βρίσκω λόγο να μη σε εξυπηρετήσουν αν είχες όλα αυτά τα χαρτιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Δεν μπορώ να αλλάξω τράπεζα για τους εξής λόγους:
1. Εχει λογαριασμό όλη η οικογένεια.
2. Εχω πιστωτική με πρόγραμμα smart health
3. Εργάζεται φίλη μας και την παίρνουμε τηλέφωνο και μας εξυπηρετεί

Λυση για το πρόβλημά μου υπάρχει, απλά δεν μπορώ με κάποιους ανθρώπους. ΟΚ, από τη μία έχει δίκιο, από την άλλη, όταν λέει αυτά τα πράγματα με θεωρεί πλαστογράφο. Αφού κύριε με θεωρείς πλαστογράφο, κάλεσε την αστυνομία και πες ότι ο πελάτης δεν μπορεί να κάνει την ίδια υπογραφή και επίσης έλεγξε και στον Τειρεσία αν το διαβατήριο και η Ταυτότητα εμφανίζονται κλεμμένες. Αν όχι απλά δεν μπορείς να εξυπηρετήσεις τον κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
To άλλο καλό είναι ότι καμία τράπεζα δεν δέχεται δίπλωμα αντί ταυτότητας. 'Ολες οι χώρες το χρησιμοποιούν παντού, εμάς δεν μας κάνει!
Να σας πω κι ένα άλλο...πάμε να βγάλουμε μια πιστωτική στον boyfriend με ταυτότητα και εκκαθαριστικό. Μας λέει αυτός ότι δεν του φτάνουν και θέλει και μισθοδοσία. Πάμε και βγάζουμε όλη την κίνηση στον λογαριασμό μισθοδοσίας και την πάμε στον βλάκα να δει ότι όντως έχει εισόδημα ακόμα και δεν είχε μόνο πέρυσι, όπως φαινόταν στο εκκαθαριστικό. Και τότε τι μας λέει? Οτι δεν του κάνει λέει και θέλει το χαρτί με τα στοιχεία του εργοδότη. Δηλαδή αμα ήταν ελεύθερος επαγγελματίας τι θα έκανε? Αμα δούλευε στο καφενείο του μπάρμπα-Μήτσου τι θα έκανε?
Και αφού τελικά του πάμε το χαρτί του εργοδότη, λέμε να βγάλουμε και μια πρόσθετη για μένα με την ταυτότητα. Οοοοοχι βέβαια, λέει ο γκάου, θέλω και το εκκαθαριστικό. Μα ρε άνθρωπε δεν κάνω δήλωση καν, ασε που για πρόσθετη ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ! Εγώ θα σε μάθω την δουλειά σου?
Τέλος πάντων, με τα πολλά, περιμένουμε την έγκριση για την πρώτη και θα πάμε μετά σε άλλο υπάλληλο μπας και βγάλουμε άκρη με όλους τους πυροβολημένους που έχουν προσλάβει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top