Τι όνειρο είδατε χθες;

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Εγώ είδα ότι πήρε φωτιά ένα παντελόνι μου... :P

Αυτό που λένε ότι ότι βλέπεις στ' όνειρό σου βγαίνει και στην πραγματικότητα..αληθεύει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Εάν αληθεύει αυτό, η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να κατευθυνθείς στην κοντινότερη παραλία με τα πόδια (τα αυτοκίνητα είναι ηλεκτρικές συσκευές και ως γνωστόν παίρνουν εύκολα φωτιά...) και να κατασκηνώσεις εκεί μέχρι να είσαι σίγουρη ότι η περίοδος πραγματοποίησης του ονείρου έχει περάσει. Αν και πιστεύω ότι δεν υπάρχει τέτοια περίοδος, το παντελόνι σου θα πάρει φωτιά όπως και αν έχει. Τώρα θα είναι σε τρεις μέρες, τρία χρόνια, τρεις δεκαετίες ( ; ) κανείς δεν ξέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
γιάννη...χαχαχαχαχα :)

εγώ πάλι χθες είδα ότι ήμουν σε μια αποφοίτηση, με μια συμφοιτήτριά μου, και αποφοιτούσε μια φίλη μου τελείως άσχετη με την συμφοιτήτριά μου :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Τελευταία είμαι τόσο κουρασμένη που δε θυμάμαι τι όνειρο βλέπω. :P
Εντάξει, θυμάμαι πχ ποιον είδα ( :inlove: ) αλλά δε θυμάμαι την πλοκή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToxicLips

Δραστήριο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Εγώ είδα κάτι που με τρόμαξε :( Έτρεχα σε μια ερημιά λες και ήθελα να προλάβω κάτι.. αλλα δεν υπήρχε τίποτα σαν έρημος φανταστείτε... Το θέμα είναι οτι το έχω δει 2 φορες!!! Αυτό σημαίνει κάτι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Juliette!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Juliette! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Ειδα οτι φιληθηκαμε παθιασμενα με εναν που θελω στην πραγματικοτητα.. κι οτι μου ζητησε να τα χαλασω με αυτον που ηδη ειχα σχεση για προχωρησουμε... ενω στην πραγματικοτητα δεν ειμαι με κανεναν

θεε μου:eek:... τωρα που το εγραψα εδω συνειδητοποιω τι σημαινει το ονειρο μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Απ' το Πάσχα κι έπειτα έχω στερέψει, περίεργο, γιατί έβλεπα πολλά όνειρα πριν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Juliette!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Juliette! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
παντα βλεπουμε ονειρα Δημητρη.. απλως αν στο ενδιαμεσο δεν ξυπνησεις, δυσκολα τα θυμασαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToxicLips

Δραστήριο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Έχω ακούσει ότι βλέπεις ασχημα όνειρα γιατι έχει πέσει ο παλμός της καρδιάς σου, οπότε αυτά σου τον ανεβάζουν.. :confused:Αναρωτιέμαι αν συμβαίνει και το ανάποδο: όταν βλέπεις ωραία όνειρα η καρδιά σου χτυπάει πολύ γρήγορα και πρέπει να πέσει ο σφυγμός?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Έχω ακούσει ότι βλέπεις ασχημα όνειρα γιατι έχει πέσει ο παλμός της καρδιάς σου, οπότε αυτά σου τον ανεβάζουν.. :confused:Αναρωτιέμαι αν συμβαίνει και το ανάποδο: όταν βλέπεις ωραία όνειρα η καρδιά σου χτυπάει πολύ γρήγορα και πρέπει να πέσει ο σφυγμός?:hmm:

Αν συνέβαινε τότε εγώ δεν θα είχα δει κακό όνειρο ποτέ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Eγώ είδα κάτι πραγματικά περίεργο χθές. :worry:

Βασικά έδειχνε ότι ήμουν σε έναν χώρο διασκέδασης,κάτι σαν bar,αλλά σκοτεινό με περίεγη διακόσμηση μέσα.
Καθώς έβγαινα ήταν ένας τύπος έξω που κουβαλούσε κάτι αμπούλες αίματος,που μπορούσαν να σε αφήσουν αναίσθητο. :confused:
Πήγε να μου πετάξει μια,αλλά την απέφυγα,μετά πάλι πήγε να μου προκαλέσει κακό με μια περίεργη ουσία,
αλλά πήδηξε πάνω μου μια κοπέλα από το πουθένα και με έσωσε. :confused:

Είδα επίσης ότι τα είχα φτιάξει με ένα παιδί εντελώς άκυρο,που δεν έχω δεί από κοντά ποτέ.
Αλλά πραγματικά μέσα στο όνειρο ένιωθα λές και τον ήξερα από πάντα οr sth. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά ξύπνησα λίγο αγχωμένη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cuius Cuius

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Δεν βρήκα κάποιο αντίστοιχο topic, οπότε είπα να φτιάξω εγώ ένα...

Προσπαθείτε να ερμηνεύσετε τα όνειρά σας; Αν ναι, χρησιμοποιείτε ονειροκρίτη ή την εμπειρία σας;

Χθες είδα ένα πολύ περίεργο όνειρο: Βρισκόμουν στη βεράντα του σπιτιού μου, κάπνιζα πολύ (δεν είμαι καπνίστρια κανονικά) και διαπληκτιζόμουν με τις φίλες μου. Στον ονειροκρίτη διάβασα ότι θα υπάρξουν κακές εξελίξεις στις προσωπικές μου σχέσεις.

Τώρα, αυτό μπορεί να είναι αλήθεια; Ή μήπως είναι μήνυμα από το υποσυνείδητο (διότι αυτές τις μέρες όντως η παρέα βρίσκεται σε μια ανακατωσούρα); Το όνειρο μπορεί να ερμηνεύει το μέλλον ή να δίνει πληροφορίες για το παρελθόν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Ολοκληρη η διαδικασια με τα ονειρα ειναι πολυ περιπλοκη.πολλες φορες δειχνουν τους μεγαλυτερους φοβους μας(καποιους δεν τους γνωριζουμε) και αλλες φορες τις επιθυμιες μας.αλλες φορες δειχνουν γεγονοτα απο το παρελθον.τωρα το θεμα εινα οτι πολλοι αμφισβητουν την αποψη οτι τα ονειρα προμηνυουν το μελλον αλλα απο προσωπικη εμπειρα εγω ειμαι υπερ αυτης της αποψης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
εγώ πιστεύω πολύ στα όνειρα και όσες φορές έχω δει κάτι κακό μου έχει τύχει δυστυχώς...τώρα τελευταία βλέπω άδειες βρύσες και στο γοογκλ που έψαξα είδα πίκρες και στεναχώριες!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Μη μου μιλάτε για υποσυνείδητα γιατί εδώ και ένα χρόνο ολόκληρο βλέπω ότι είμαι έγκυος και πάντα έχω επιπλοκές, άλλες φορές βλέπω ότι το χάνω με ανατριχιαστικές λεπτομέρειες και ξυπνάω πάντα με έναν πόνο στο στομάχι...
Είμαι 17,5, δεν έχω την επιθυμία να γίνω μανούλα από τώρα...

what's wrong with me???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cuius Cuius

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Μη μου μιλάτε για υποσυνείδητα γιατί εδώ και ένα χρόνο ολόκληρο βλέπω ότι είμαι έγκυος και πάντα έχω επιπλοκές, άλλες φορές βλέπω ότι το χάνω με ανατριχιαστικές λεπτομέρειες και ξυπνάω πάντα με έναν πόνο στο στομάχι...
Είμαι 17,5, δεν έχω την επιθυμία να γίνω μανούλα από τώρα...

what's wrong with me???

Ίσως έχεις επηρεαστεί από κάποια γνωστή σου η οποία απέβαλλε... Ή φοβάσαι ενδόμυχα ότι θα έχεις προβλήματα αργότερα... Ποιος ξέρει... σου εύχομαι μόνο να μην επαληθευτεί.

Καλού κακού, κάνε και κανένα τεστ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Τα όνειρα είναι χημικά ερεθίσματα,κι αντικατοπτρίζουν καταστάσεις που το νευρικό σύστημα δεν πρόλαβε να επεξεργαστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Ίσως έχεις επηρεαστεί από κάποια γνωστή σου η οποία απέβαλλε... Ή φοβάσαι ενδόμυχα ότι θα έχεις προβλήματα αργότερα... Ποιος ξέρει... σου εύχομαι μόνο να μην επαληθευτεί.

Καλού κακού, κάνε και κανένα τεστ.

Δεν έχω καμία γνωστή που να ήταν έγκυος πόσο μάλλον να απέβαλλε....τέτοιους φόβους δεν έχω, γιατί πολύ απλά δε σκέφτομαι εγκυμοσύνη από τώρα. Ένα χρόνο επαναλαμβάνεται το ίδιο όνειρο, αα, και δυο φορές μόνο το έχω γεννήσει, τις άλλες με βλέπω είτε στο κρεβάτι να πονάω, είτε να βλέπω ότι αιμορραγώ και το χάνω...

τα ψιλά γράμματα δεν παίζουν σε καμία περίπτωση, οπότε έχω το κεφάλι μου ήσυχο... :)

Αλλά έχω κουραστεί να το βλέπω αυτό το όνειρο. Τι ιστορίες πλάθω για να τις ονειρευτώ, αλλά τίποτα. Πάντα καταλήγω στα ίδια. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Τα όνειρα είναι χημικά ερεθίσματα,κι αντικατοπτρίζουν καταστάσεις που το νευρικό σύστημα δεν πρόλαβε να επεξεργαστεί.


Ο Φρόυντ πάντως επέμενε
πως πρόκειται για μηχανισμούς απεκφόρτισης επιθυμιών,
οι οποίες δεν μπορούν να βρούν έκφραση,
λόγω των μηχανισμών άμυνας του συνειδητού.
Περισσότερα στην "Ερμηνεία των Ονείρων".



Υγ. σκέτα "χημικά ερεθίσματα";
πω... τώρα ποτέ πια δεν θα χαρώ όνειρο :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top