Εύα Στεφάνη, επιστολή υποστήριξης.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
"Αν παρακολουθήσατε την υπόθεση της κατάσχεσης από την Αστυνομία, το Σάββατο που μας πέρασε, του έργου της Εύας Στέφανη από την έκθεση ArtAthina μετά από ανώνυμη καταγγελία για προσβολή της δημοσίας αιδούς και των εθνικών συμβόλων και της σύλληψης του γενικούδιευθυντή της διοργάνωσης κ. Μιχάλη Αργυρού, που διανυκτέρευσε στο Τμήμα Αμαρουσίου, για να αφεθεί ελεύθερος την Κυριακή και να περάσει σήμερα Δευτέρα αυτόφωρο, μπορείτε να επισκεφθείτε το https://artlogokrisia.blogspot.com για να διαβάσετε το κείμενο συμπαράστασης, το οποίο μπορεί κανείς να υπογράψει στέλνοντας μέιλ στη διεύθυνση artlogokrisia@gmail.com."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Λογοκρισία, σε γνωρίζω από την κόψη

ΒΡΥΚΟΛΑΚΙΑΣΕ και πάλι η αλήστου μνήμης λογοκρισία, επέδραμε με την Αστυνομία στην έκθεση «ArtAthina», «συνέλαβε» ένα έργο τέχνης και μαζί τον γενικό διευθυντή της έκθεσης. Η δημιουργός του έργου, Εύα Στεφανή, καταζητείται!

ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ αυτά τα απαράδεκτα στη δημοκρατική Ελλάδα του 2007, όπου είναι απαράδεκτο να περιορίζεται η έκφραση και να διώκονται οι δημιουργοί της τέχνης με όποια δικαιολογία. Δεν κρίνεται η τέχνη από την Αστυνομία, ούτε από την όποια εξουσία και προπαντός δεν λογοκρίνεται και δεν απαγορεύεται.

ΕΚΤΙΘΕΤΑΙ η τέχνη ελεύθερα στην κοινή κρίση των πολιτών. Εσπευσε, όμως, χθες και η εξουσία, διά του υπουργού Πολιτισμού Γιώργου Βουλγαράκη, να καταδικάσει μεν την αστυνομική επιδρομή, αλλά και έμμεσα να τη δικαιολογήσει.

ΑΝΤΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ μια ξεκάθαρη θέση ο κ. Βουλγαράκης και επειδή η έκθεση τελεί υπό την αιγίδα του υπουργείου του, αλλά προπαντός επειδή οφείλει να υπερασπίζεται τον πολιτισμό, αντέδρασε με δήλωση του τύπου «ναι μεν, αλλά».

ΕΙΠΕ ο υπουργός ότι «το συγκεκριμένο έργο δεν είναι σύμφωνο ούτε με την αισθητική ούτε με τις αρχές μου, πλην όμως κάθε καλλιτέχνης φέρει το βάρος της υπογραφής του». Και πρόσθεσε πως οι καλλιτέχνες έχουν «την ελευθερία της δημιουργίας και οι πολίτες το δικαίωμα να απορρίπτουν ή όχι ό,τι πιστεύουν πως προσβάλλει τα εθνικά μας σύμβολα».

ΚΑΤΑΡΓΕΙΤΑΙ, όμως, με τη «σύλληψη» του έργου η ελευθερία της δημιουργίας, αλλά αφαιρείται και από τους πολίτες το δικαίωμα να απορρίψουν ή όχι, κύριε υπουργέ του Πολιτισμού. Γι' αυτό και έπρεπε με παρέμβασή σας να επιστραφεί στην έκθεση το έργο.

ΥΠΑΡΧΕΙ το προηγούμενο με την αποκαθήλωση ως «βλάσφημου» του έργου του ζωγράφου Τιερί ντε Κορντιέ από την έκθεση «Outlook» το 2003 επί κυβερνήσεως ΠΑΣΟΚ (αν και τελικά με τη συναίνεσή του). Ο τότε υπουργός Πολιτισμού Ευάγγ. Βενιζέλος υπερασπίστηκε την απόφαση «αποκαθήλωσης» του έργου, δηλώνοντας ότι «και η τέχνη συναντά ορισμένα όρια, τα οποία θέτει είτε ο νόμος είτε η κοινωνική δεκτικότητα». Απαντήσαμε τότε ότι η ελευθερία της τέχνης και της έκφρασης δεν έχει όρια, απλούστατα δεν υπάρχει κανείς που μπορεί να τα βάλει.

ΕΙΧΕ ΕΚΤΕΘΕΙ διεθνώς η χώρα με εκείνη την «αποκαθήλωση». Το ίδιο και τώρα εκτίθεται, με την επιδρομή λογοκρισίας. Ηδη με ομαδική διαμαρτυρία αντιδρούν καταξιωμένοι άνθρωποι από όλους τους χώρους της τέχνης.

ΑΝΤΙΔΡΩΝΤΑΣ, η Εύα Στεφανή χαρακτήρισε απαράδεκτη την αφαίρεση του έργου της που, όπως είπε, εντάσσεται στην πολύχρονη ενασχόλησή της με ζητήματα που διερευνούν με κριτικό τρόπο την αντίστιξη μεταξύ του άκαμπτου δημόσιου λόγου και του ιδιωτικού μας κόσμου.

ΕΔΕΙΧΝΕ το επίμαχο έργο-βίντεο αμυδρά μέσα από κλειδαρότρυπα το απόκρυφο σημείο γυναίκας και ακούγονταν τα πρώτα μουσικά μέτρα του Εθνικού Υμνου, του Υμνου προς την Ελευθερίαν, την κάθε ελευθερία. Φυσικά και της τέχνης, την οποία θα υπερασπιζόταν, αν είχε κληθεί ως μάρτυρας ο Διονύσιος Σολωμός.

ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ οι υπερπατριώτες λογοκριτές να εγκαλέσουν και τον Οδυσσέα Ελύτη για βλασφημία που διέπραξε με τον στίχο του: «Ενα στήθος νέας γυναίκας είναι ήδη άρθρο μελλοντικού Συντάγματος».


ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 04/06/2007

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
"Λογοκρισία, σε γνωρίζω από την κόψη

ΒΡΥΚΟΛΑΚΙΑΣΕ και πάλι η αλήστου μνήμης λογοκρισία, επέδραμε με την Αστυνομία στην έκθεση «ArtAthina», «συνέλαβε» ένα έργο τέχνης και μαζί τον γενικό διευθυντή της έκθεσης. Η δημιουργός του έργου, Εύα Στεφανή, καταζητείται!

ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ αυτά τα απαράδεκτα στη δημοκρατική Ελλάδα του 2007, όπου είναι απαράδεκτο να περιορίζεται η έκφραση και να διώκονται οι δημιουργοί της τέχνης με όποια δικαιολογία. Δεν κρίνεται η τέχνη από την Αστυνομία, ούτε από την όποια εξουσία και προπαντός δεν λογοκρίνεται και δεν απαγορεύεται.

ΕΚΤΙΘΕΤΑΙ η τέχνη ελεύθερα στην κοινή κρίση των πολιτών. Εσπευσε, όμως, χθες και η εξουσία, διά του υπουργού Πολιτισμού Γιώργου Βουλγαράκη, να καταδικάσει μεν την αστυνομική επιδρομή, αλλά και έμμεσα να τη δικαιολογήσει.

ΑΝΤΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ μια ξεκάθαρη θέση ο κ. Βουλγαράκης και επειδή η έκθεση τελεί υπό την αιγίδα του υπουργείου του, αλλά προπαντός επειδή οφείλει να υπερασπίζεται τον πολιτισμό, αντέδρασε με δήλωση του τύπου «ναι μεν, αλλά».

ΕΙΠΕ ο υπουργός ότι «το συγκεκριμένο έργο δεν είναι σύμφωνο ούτε με την αισθητική ούτε με τις αρχές μου, πλην όμως κάθε καλλιτέχνης φέρει το βάρος της υπογραφής του». Και πρόσθεσε πως οι καλλιτέχνες έχουν «την ελευθερία της δημιουργίας και οι πολίτες το δικαίωμα να απορρίπτουν ή όχι ό,τι πιστεύουν πως προσβάλλει τα εθνικά μας σύμβολα».

ΚΑΤΑΡΓΕΙΤΑΙ, όμως, με τη «σύλληψη» του έργου η ελευθερία της δημιουργίας, αλλά αφαιρείται και από τους πολίτες το δικαίωμα να απορρίψουν ή όχι, κύριε υπουργέ του Πολιτισμού. Γι' αυτό και έπρεπε με παρέμβασή σας να επιστραφεί στην έκθεση το έργο.

ΥΠΑΡΧΕΙ το προηγούμενο με την αποκαθήλωση ως «βλάσφημου» του έργου του ζωγράφου Τιερί ντε Κορντιέ από την έκθεση «Outlook» το 2003 επί κυβερνήσεως ΠΑΣΟΚ (αν και τελικά με τη συναίνεσή του). Ο τότε υπουργός Πολιτισμού Ευάγγ. Βενιζέλος υπερασπίστηκε την απόφαση «αποκαθήλωσης» του έργου, δηλώνοντας ότι «και η τέχνη συναντά ορισμένα όρια, τα οποία θέτει είτε ο νόμος είτε η κοινωνική δεκτικότητα». Απαντήσαμε τότε ότι η ελευθερία της τέχνης και της έκφρασης δεν έχει όρια, απλούστατα δεν υπάρχει κανείς που μπορεί να τα βάλει.

ΕΙΧΕ ΕΚΤΕΘΕΙ διεθνώς η χώρα με εκείνη την «αποκαθήλωση». Το ίδιο και τώρα εκτίθεται, με την επιδρομή λογοκρισίας. Ηδη με ομαδική διαμαρτυρία αντιδρούν καταξιωμένοι άνθρωποι από όλους τους χώρους της τέχνης.

ΑΝΤΙΔΡΩΝΤΑΣ, η Εύα Στεφανή χαρακτήρισε απαράδεκτη την αφαίρεση του έργου της που, όπως είπε, εντάσσεται στην πολύχρονη ενασχόλησή της με ζητήματα που διερευνούν με κριτικό τρόπο την αντίστιξη μεταξύ του άκαμπτου δημόσιου λόγου και του ιδιωτικού μας κόσμου.

ΕΔΕΙΧΝΕ το επίμαχο έργο-βίντεο αμυδρά μέσα από κλειδαρότρυπα το απόκρυφο σημείο γυναίκας και ακούγονταν τα πρώτα μουσικά μέτρα του Εθνικού Υμνου, του Υμνου προς την Ελευθερίαν, την κάθε ελευθερία. Φυσικά και της τέχνης, την οποία θα υπερασπιζόταν, αν είχε κληθεί ως μάρτυρας ο Διονύσιος Σολωμός.

ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ οι υπερπατριώτες λογοκριτές να εγκαλέσουν και τον Οδυσσέα Ελύτη για βλασφημία που διέπραξε με τον στίχο του: «Ενα στήθος νέας γυναίκας είναι ήδη άρθρο μελλοντικού Συντάγματος».


ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 04/06/2007"



Πού ζούμε ρε παιδιά; Έλεος. Βρωμοξεφτιλισμένα μίζερα όντα οι πολιτικοί αυτής της χώρας. Οι μπάτσοι ή ρίχνουν ξύλο(βλ. Πολυτεχνείο 2006) ή επεμβαίνουν στις καλλιτεχνικές δημιουργίες(βλ. "Art Athina") άντε να ρίξουν και κανένα πρόστιμο, ειδικά τώρα και με τον νέο ΚΟΚ.

Ξεφτίλα(φτού!). Αηδιάζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ντροπή τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Πού ζούμε ρε παιδιά; Έλεος. Βρωμοξεφτιλισμένα μίζερα όντα οι πολιτικοί αυτής της χώρας. Οι μπάτσοι ή ρίχνουν ξύλο(βλ. Πολυτεχνείο 2006) ή επεμβαίνουν στις καλλιτεχνικές δημιουργίες(βλ. "Art Athina") άντε να ρίξουν και κανένα πρόστιμο, ειδικά τώρα και με τον νέο ΚΟΚ.

Δήλωσε ο εκπρόσωπος της ΕΛ.ΑΣ. "Εγώ σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ οτι η Ελληνική Αστυνομία υπολειτουργεί" :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Δήλωσε ο εκπρόσωπος της ΕΛ.ΑΣ. "Εγώ σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ οτι η Ελληνική Αστυνομία υπολειτουργεί" :P :P


Αν είναι δυνατόν. Μην το ξαναπείς αυτό(:P ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
δεν ντρεπονται λιγακι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ οι υπεύθυνοι του blog που έγινε για διαμαρτυρία των καλλιτεχνών για το θέμα αυτό σβήσανε όλα τα σχόλια και τα απαγορεύσανε! Λίγο οξύμωρο δεν είναι από την μία να πολεμάς την λογοκρισία και από την άλλη μόλις πουν κάτι στον χώρο σου που δεν σου αρέσει να το λογοκρίνεις με αυτόν τον τρόπο; :hmm:

Επί του θέματος, εννοείται πως τάσσομαι κατά πάσης φύσεως λογοκρισίας τόσο στην τέχνη, όσο και στα βιβλία ή στην έκφραση γνώμης επειδή τυχαίνει τα όσα λες να εξοργίζουν το κατεστημένο. Αν περιμέναμε να συμφωνούμε πάντα με τις υφιστάμενες ιδέες τότε δεν θα υπήρχε ζύμωση και πρόοδος στην ιστορία και εγώ θα είχα καεί ήδη μαζί με άλλους μάγους και μάγισσες ή αντιφρονούντες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ντροπή... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Ρε παιδιά ρίξτε τους παιάνες και σκεφτείτε λίγο πιο αντικειμενικά. Έχω υπηρετήσει την Τέχνη ως κλασσικός κιθαριστής και το απόσταγμα της όλης μου εμπειρίας είναι ένα και μοναδικό:

Η Τέχνη θέλει ταπεινότητα και η ταπεινότητα στους σύγχρονους «δημαγωγούς της τέχνης» έχει χαθεί εδώ και καιρό!

Δεν είμαι Ν.Δ. δεν είμαι ΛΑΟΣ δεν είμαι τίποτα. Έχω όμως βαρεθεί να διαβάζω τις τυμπανοκρουσίες των ιμπρεσάριων της Τέχνης λες και αυτοί οι τύποι νομίζουν ότι σηκώνουν στις πλάτες τους την απόλυτη αλήθεια.

Είχαν ρωτήσει τον Μάνο Χατζηδάκη για τη λογοκρισία και ενώ την είχε καταδικάσει, είχε επίσης σημειώσει: «Μερικοί γίνανε διάσημοι από αυτήν»!

Λευτεριά στην κυρία Στεφάνη και στον ιμπρεσάριό της. Είναι απαράδεκτο να διώκεται ποινικά ο καλλιτέχνης ακόμα και όταν «παραστρατεί». Αλλά....

Η Τέχνη είναι για να μας ανοίγει τις ψυχές και όχι να μας σκανδαλίζει. Το συγκεκριμένο έργο πρέπει να απομονωθεί, να μελετηθεί από δημοκρατικές επιτροπές και αν από κοινού συμφωνηθεί να προβληθεί και πάλι. Σε αντίθετη περίπτωση, η Τέχνη θα συνεχίσει να ζει και χωρίς το έργο της κυρίας Στεφάνη.

Ζούμε σε μια οργανωμένη κοινωνία και έχουμε πάνω απʼ όλα κάποιους ηθικούς νόμους συμβίωσης μεταξύ μας. Τα ιερά και τα όσια κάποιων ανθρώπων πρέπει να είναι σεβαστά από όλους. Τα κρυφά νοήματα, οι συμβολισμοί και τα υπονοούμενα, πρέπει να παρουσιάζονται ταπεινά και σοφά. Όπως ο Καζαντζάκης στον «Τελευταίο Πειρασμό» που ακόμα και η συντηρητική εκκλησιαστική αρχή, έχει πια αποδεχτεί.

Σίγουρα μερικές φορές τα πράγματα γίνονται επικίνδυνα. Εδώ κάποιος είχε αναφερθεί αλληγορικά στο διάσημο «πανί που το ράβει η ράφτρα» και τον τρέχανε στα δικαστήρια. Αλλά , αν μη τι άλλο, δεν έγινε ξαφνικά ο κύριος Βουλγαράκης φασίστας ούτε εμείς περισσότερο δημοκράτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Το συγκεκριμένο έργο πρέπει να απομονωθεί, να μελετηθεί από δημοκρατικές επιτροπές και αν από κοινού συμφωνηθεί να προβληθεί και πάλι.

Ποιοι θα τις ορίσουν; Με ποια κριτήρια κάποιοι θα μου πουν τι να εκλαμβάνω ως τέχνη και τι όχι; Γιατί δεν μου δίνεται το δικαίωμα να απολαμβάνω τα έργα που θέλω, εφόσον έχω πληρώσει είσοδο για να τα δω;

Ποια η διαφορά να πάω να πληρώσω για να δω ένα αιδοίο υπό την υπόκρουση των πρώτων δευτερολέπτων του εθνικού ύμνου (σοκαριστικό για πολλούς, το κατανοώ) και του να πάω να πληρώσω και να δω πορνό ταινία σε έναν κινηματογράφο; Και στις δύο περιπτώσεις πληρώνω ένα αγαθό που έχω επιλέξει να "καταναλώσω" ελεύθερα, χωρίς κανένας να με προσβάλει.

Και τι θα πεί "Ιερά και Όσια κάποιων ανθρώπων"; Ποιων ανθρώπων; Αν εμένα τα ιερά μου και τα όσια είναι ο κομμουνισμός και μόνο (ή ο ναζισμός) αυτό αυτόματα σημαίνει ότι δεν πρέπει κάποιος να τα κατακρίνει; Ή μήπως δεν ήταν ιερά και όσια τα όσα καταπάτησε ο Γαλιλαίος με το "Η Γη γυρίζει" ή οι εκατοντάδες καλλιτέχνες που άρχισαν να ζωγραφίζουν γυμνά κορμιά, τη ώρα που η Εκκλησία τους κυνηγούσε;

Τα "Ιερά και Όσια" είναι κάτι πάααααααρα πολύ σχετικό. Ότι είναι για εσένα ιερό και όσιο δεν είναι και για εμένα. Κανένας δεν σε αναγκάζει να υποστείς την κριτική μου για το δικό σου ιερό και όσιο (εφόσον πληρώνει κανείς για να δει την άποψή μου για το ιερό κ όσιό σου είτε μέσω του εισιτηρίου στην γκαλερί είτε μέσω του βιβλίου, είτε μέσω της ταινίας μου που θα παιχτεί ένα κινηματογράφο).

Αν τα λίγα αυτά δευτερόλεπτα ταινίας παιζόταν δημόσια (υπό την έννοια ότι ο καθένας θα είχε πρόσβαση έστω και καταλάθως σε αυτή) θα έλεγα ότι ίσως κάτι πάει λάθος. Από τη στιγμή που όσοι είδαν το έργο αυτό το είδαν ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ, ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΣ και ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ τις προειδοποιητικές πινακίδες για το τυχόν ακατάλληλο του έργου, δεν βρίσκω από που κ ως που το κράτος έχει κάθε δικαίωμα να παρέμβει :)

Υ.Γ. Το 2ο πρόσωπο δεν αναφέρεται σε εσένα parafernalia, γενικά μιλάω :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Ειχε δεν ειχε πετυχε τον σκοπο της.Ακουστηκε κι αυτη...;)
Απο wannabe "καλλιτεχνες" αλλο τιποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Πωπω, εχω βαρεθει πια αυτες τις διαφημισεις απο τυπους που δεν εχουν τιποτα να δειξουν και υποτιθεται οτι κοπτονται για την ελευθερια της τεχνης και δεν ξερω γω τι.
Σε μενα ο εθνικος υμνος και η σημαια, και τα συμβολα δε λενε τιποτα, κι ουτε νομιζω οτι ενα εργο εκθεσης που απευθυνεται ετσι κι αλλιως σε ανθρωπους που ασχολουνται με τα καλλιτεχνικα και αρα εχουν "ελαστικοτερες" ιδεες θα ενοχλησει εστω εναν απ'αυτους που θα το παρακολουθησουν, σε καποιον αλλον ομως ειναι κατι πραγματικα σημαντικο.
Δεν ειναι το ιδιο να γ@μ@ς ενα καρπουζι οπως στην outlook και να αυνανιζεσαι με τον υμνο, πως να το κανουμε.
Δεν ειμαι ουτε πορωμενη, ουτε εθνικιστρια, ουτε τιποτα, αλλα αυτα που γινονται ΜΟΝΟ για να προκαλεσουν κι οχι για να δειξουν ΚΑΤΙ, ενα τοσο δα λεπτακι εμπνευσης και δημιουργιας, ε, οχι, μη τους κανουμε και φιρμες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Χαχα!!!:P
Το περισταυικο με το καρπουζι το ειχα και εγω στο μυαλο μου...
Κατα τ'αλλα περιττω να σου πω οτι συμφωνω 100%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Ειχε δεν ειχε πετυχε τον σκοπο της.Ακουστηκε κι αυτη...;)
Απο wannabe "καλλιτεχνες" αλλο τιποτα...

Απλά ενημερωτικά, η κυρία δεν είναι οποιαδήποτε. Έχει λάβει αρκετά βραβεία τόσο εγχώρια όσο και εκτός Ελλάδος :) Γενικά από όσο διάβασα είναι αρκετά γνωστή στον κύκλο της.

Και το ερώτημά μου παραμένει: Άσχετα με το αν συμφωνούμε ή όχι με το συγκεκριμένο εργο τέχνης/βιντεάκι κτλ (εμένα με αφήνει εντελώς αδιάφορο αν και το βρίσκω κακόγουστο για τα δικά μου μέτρα) δεν νομίζετε ότι ο καθένας έχει το δικαίωμα να απολαμβάνει την τέχνη για την οποία πληρώνει; Είναι το ίδιο πράγμα και με τα βιβλία. Υπάρχουν χοντρές πατάτες εκεί έξω. Αλλά όπως και να το κάνουμε, ο καθένας είναι ελεύθερος να αγοράσει/απολαυσει όποιο βιβλίο του κάνει κέφι...

Περί ορέξεως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Εγω συμφωνω μ'αυτο που λες, οτι ο καθενας μπορει να απολαμβανει αυτο που πληρωνει κτλ κτλ.
Διαφωνω με τον σκοπο του εργου. Δεν μπορει να δημιουργηθηκε για να περασει στο ντουκου, δεν μπορει να εγκριθηκε χωρις να ψυλλιαστει τιποτα ο διευθυντης της εκθεσης, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. ΕΓΙΝΕ για να προκαλεσει!
Αν εμενα μου ερθει στην επομενη εκθεση να κατουραω τη σημαια, γιατι να μη βαφτιστει καλλιτεχνης κι ο αναρχικος που την καιει;
Αυτη την υποκρισια που ολοι καταδικαζουμε τη λογοκρισια κι ολοι την αλλη ωρα καταδικαζουμε αλλες πραξεις παρομοιες δεν καταλαβαινω (εννοειται οτι μιλαω γενικα).
Την εν λογω κυρια δεν την ξερω, αλλα οτι ΤΩΡΑ θα βρεθουν πολλοι που θα μαθουν ποσο σημαντικη ειναι και ποσα βραβεια εχει παρει λεει πολλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Τι να σου πω μοναχε.:P
Εγω εχω ακουστα μονο για ενα διασκευασμενου σεναριου που πηρε και οτι ειχε βγαλει μερικες ταινιες μηκρου μηκους...απο εκει και περα...
Τωρα αυτο που λες οτι ο καθενας απολαυμανει οτι πληρωνει, εμενα στα αυτια μου αντιηχει με το ρητο "Με τον παρα μου, μαμω και την κυρα μου"...
Προσωπικα πιστευω ακραδατα οτι η "τεχνη" εει γινει διακιολογια για πολλα...
Απο εκει και περα δεν ειμαι υπερ κανενος ειδους λογογκρισιας ετσι?Απλως στην ζωη μου ξερω οτι για ολα υπαρχει ενα μετρο.Τωρα θα μου πεις πρεπει να επιβληθει με την αστυνομια ή ετσι?
Απλως με την "τεχνη" τα εχω βαλει τωρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
άρα είσαι κατά και της πορνογραφίας στους κινηματογράφους επειδή κάποιοι (κατανοητό) προσβάλλονται από τις εικόνες αυτές; :hmm:Και αναφέρω την πορνογραφία σε κινηματογράφο γιατί είναι παρα πολύ κοντινό παράδειγμα με αυτό...

Δεν ξέρω ρε παιδιά. Εγώ πιστεύω ότι ο καθένας μπορεί να σκέφτεται και να απολαμβάνει ότι θέλει, από τη στιγμή που δεν το επιβάλλει σε κανέναν άλλο... Δηλαδή μερικοί κάνανε λες και με το ζόρι μας βάλανε να δούμε το βιντεάκι αυτό (δεν ξέρω αν το είδατε, αλλά ήταν τόσο αίσχος η εικόνα που έπρεπε να ξέρεις από πριν ότι βλέπεις ένα γυναικείο όργανο :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
νταξ, εμενα προσωπικα δε μαρεσε (ουτε η "τεχνη" της ουτε η αντιδραση της ελας!)
αλλα οκ, καποιοι το παρατραβηξαν.


ειχε επιτυχια παντως το Blog της αμαλιας και βλεπω οτι πολλοι το ξεκινησαν το χομπι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Monaxe εγω δεν ειμαι καθολου υπερ της λογοκρισιας, ειδικα αυτου του ειδους, μπουκαρουμε για να κατεβασουμε το βιντεακι απο ενα υπογειο εκθεσης.
Αλλα δεν μπορω να πιστεψω κιολας οτι αυτο εγινε κατα λαθος η οτι δεν φανταστηκαν οτι θα προκαλουσε τετοιου ειδους αντιδρασεις.
Δεν το επεβαλαν σε κανεναν να το δει (οπως αλλωστε κι οι διαφοροι που καινε τις σημαιες), αλλα ηξεραν οτι ετσι θα προβληθουν, εκει στραβωνω εγω.

Και οχι, δεν ειμαι κατα της πορνογραφιας στους κινηματογραφους, αλλα δεν ειναι καθολου το ιδιο.
Δεν με πειραζει το εργο, με πειραζει που εγινε μονο για να γινει αυτος ο χαμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top