Τα πάντα περι πεθερικών και πεθερόπληκτων!

Ποιά πρέπει να κυριαρχεί στην καρδιά ενός άντρα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 54)
  • Ειμαι γυναίκα και λέω νύφη

    Ψήφοι: 23 42.6%
  • Ειμαι άνδρας και λέω νύφη

    Ψήφοι: 12 22.2%
  • Ειμαι γυναίκα και λέω μάνα

    Ψήφοι: 4 7.4%
  • Ειμαι άντρας και λέω μάνα

    Ψήφοι: 2 3.7%
  • Ποιος μπορεί να τα βάλει με αυτά τα δύο θηρία;

    Ψήφοι: 13 24.1%

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Είναι πιστευετε εφικτό να τα πηγαίνει κάποιος καλά με τους γονεις του/της συντρόφου του μακροπρόθεσμα? Γιατί βέβαια όλοι δείχνουν το καλό τους πρόσωπο αρχικά και μετά αποκαλύπτονται. Εσείς συνήθως τα πηγαίνετε καλά με τους γονείς του συντρόφου σας? Αν όχι έχετε να θυμηθείτε κάποιο ακραίο περιστατικο που να σχετίζεται με αυτό το θέμα?

Μου ήρθε η ιδέα γιάυτό το θέμα καθώς αναλογίζομαι πόσο αλληλοσυμπαθιόμασταν με τη μητέρα του συντρόφου μου στην αρχή της σχέσης μας και φοβάμαι ότι τώρα αρχίζει και χαλάει η σχέση μας, με βλέπει σαν απειλή, νομίζει οτι με το ζόρι τον κρατάω πάνω στη Θεσσαλονικη και ότι τον έχω κάνει να αλλάξει και ότι..."παλιά δεν ήταν έτσι", κατάσταση που με λυπεί ιδιαίτερα δεδομένου οτι είμαι βέβαιη οτι δεν αληθευουν αυτά που πιστεύει... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Στην μακρόχρονη σχέση που είχα τα πήγαινα θαυμάσια...και γενικά ποτέ δεν είχα προβλήματα...Μέχρι στιγμής όλες με συμπαθούσαν....την καλύτερη ατάκα την έχω ακούσει από πεθερό στο τηλ όταν η τότε σχέση μου έλειπε (δεν είχαμε κινητά τότεεεεεεεεεε) και δεν ήθελα να ενοχλήσω ξανά και γυρνάει και μου λέει: "Ματάκια μου, ο έρωτας και οι νέοι,δεν έχουν ώρα"...Είχα λιώσει...ακόμα το λέω στο παιδί αυτό για τον πατέρα του...είμαστε πλέον φίλοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ka-li

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ka-li αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Τα πηγαίνουμε αρκετά καλά όσο παραμένουμε στα τυπικά. Δεν είναι κακοί άνθρωποι απλά είμαι αλλιώς μαθημένη και μ' εκνευρίζουν :angry:. Σταμάτησα να ασχολούμαι και όλα είναι καλύτερα. Ακριβώς την ίδια άποψη για τους δικούς μου έχει ο καλός μου. Το καλό είναι ότι αμφότεροι είναι διακριτικοί (τους κόψαμε τον αέρα εγκαίρως!!!).

Σημαντικό είναι κατά τη γνώμη μου να μην έχεις και πολλά πολλά μαζί τους (συμβουλές κλπ). Στην περίπτωσή σας όμως που ο καλός σου είναι μικρούλης είναι πάρα πολύ πιθανό να αντιδράσει η μαμά του με την ίδιο τρόπο που αντέδρασαν πολλοί σε ένα άλλο γνωστό-agnwsto forum όταν τέθηκε το θέμα της ηλικίας.

Το άσχημο είναι ότι ο καλός σου είναι εξαρτώμενος από τους δικούς του σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό από ό,τι είσαι εσύ... Υπομονή παιδάκια!!! :console:Σημαντικό είναι να παραμείνετε ψύχραιμοι για να καταλάβουν οι γονείς ότι και τον κώλο τους να χτυπάνε κάτω δεν θα πετύχουν τίποτα!!!

Και πού 'σαι συνονόματη, μην μασάς!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,823 μηνύματα.
Εγω όσα πεθερικά και αν είχα, καλά τα πήγαινα μαζί τους. Το ίδιο και οι κοπέλες μου με τους γονείς μου. Να φανταστείτε μια πρώην μου έβγαινε με τη μάνα μου για shopping και γυρνάγανε σπίτι σα 2 καλές φίλες μετά! :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το κακό είναι ότι η δικοι μου γονείς είναι πολύ πολύ χειρότεροι και ψυχροί... Ο πατέρας μου ούτε που θέλει να τον γνωρίσει γιατί τη θεωρεί σχέση της πλάκας λόγω ηλικιών (!) και νομίζει οτι αυτός φταίει που η κορούλα του δεν ειναι η άριστη φοιτήτρια που ονειρευόταν :rolleyes: και η μητέρα μου μια φορά που μας είχε φιλοξενήσει Αθήνα μας είχε βάλει σε χωριστά δωμάτια και με ειχε βάλει να της υποσχεθώ οτι δεν θα κοιμηθώ μαζί του και μια μέρα με πήρε καταλάθος ο ύπνος στο κρεβάτι του (άληθεια κατα λάθος! νύσταζα πολυ!) και απο τότε μου το χτυπάει συνέχεια, δεν δέχεται να μας φιλοξενήσει ποτέ ξανα ούτε να τον ξαναδεί γιατι λεει "αθέτησα το λόγο μου"! :rolleyes: :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω γνωρίσει ακόμα γονείς αλλά με τους θείους και τις θείες τα πηγαίνω μια χαρά :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trobas

Νεοφερμένος

Ο trobas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Ax Λια τι κριμα και ο Γαλανος οταν τα ειχε με μια κοπελια 5 χρονια μεγαλυτερη του οι γονεις μας (συχωρεμενοι) αντιδρουσαν σφοδρα, τωρα ομως που ο καλος θεουλης τους εχει μαζι του ειναι ελευθερος να κανει οτι θελει.

Σχετικα με εσενα θεωρω οτι η πεθερα σου δεν σε θελει για το λογο οτι δεν εισαι καλη συντροφος για το αγορι της αλλα ισως οχι και τοσο καλη babysiter.

Ειναι δυσκολη τελικα η ζωη αλλα τι να κανουμε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Για τα υπόλοιπα θα πω απλά οτι κάθε άποψη είναι σεβαστή αλλα που κολλάει η babysitter? :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Για τα υπόλοιπα θα πω απλά οτι κάθε άποψη είναι σεβαστή αλλα που κολλάει η babysitter? :rolleyes:
Τι που κολλάει, ΣΙΓΑ ΕΓΩ μην πλήρωνω ξένη babysitter για τον ΓΙΟ ΜΟΥ... Θελώ μια και τσάμπε και καλή....


Αιντε Αιντε μου φαίνετε μερικοί ξέχασαν να μπουν στον 21ο αιώνα ...

για το λογο οτι δεν εισαι καλη συντροφος
Και που το ξέρεις εσυ αυτό; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Michelle... αν μου επιτρέπεις σχετικά με τον πατέρα σου και την "σχέση της πλάκας"... νομίζω ότι αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ο πατέρας σου πιστεύει ότι δεν έχετε αισθήματα ο ένας για τον άλλο, αλλά ότι αυτή η σχέση το πιο πιθανό είναι να μην είναι η "παντοτινή" λόγω της μικρής ηλικίας και των δύο σας.
Κάτι που αν και κανένας μας δεν το εύχεται, είναι συνήθως η αλήθεια χωρίς όμως να σημαίνει και τίποτα και χωρίς να είναι κανόνας.

Στο θέμα μας τώρα...
αντιμετώπιζα πρόβλημα με πεθερικά όταν ήμουν πολύ μικρότερη και δεν ήξερα πως να χειριστώ και να αντιμετωπίσω καταστάσεις και γενικά τους μεγαλύτερους από μένα ανθρώπους. Γενικώς οι περισσότεροι φοβόντουσαν μην "τυλίξω" τον κανακάρη τους με καμιά εγκυμοσύνη! (λες και έγραφα πουθενά στο κούτελο ότι εγώ θέλω να παντρευτώ :P πράγμα που φυσικά και δεν έστεκε!)
Από κάποια στιγμή και μετά μεγαλώνοντας και αφού εξασκήθηκα αρκετά στον όρο "διπλωματία" έχω πάρα πολύ καλές σχέσεις με τα "πεθερικά" και με θέλουν για "νυφούλα" τους (ίσως βέβαια να φταίει και η προίκα μου :hehe: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris

Νεοφερμένος

Η Chris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Κατά κύριο λόγο με τις πεθερές και τους πεθερούς δεν είχα προβλήματα...

Είχα όμως με τις αδερφές!!!!! Ναι, με τις αδερφές!! :blink:
Προφανώς ένιωθαν οτι τους κλέβω τον πολύτιμο αδερφούλη τους..!!!
Ειδικά, μια συγκεκριμένη νόμιζε οτι ήμουν με τον αδερφό της επειδή έχει περιουσία!! Σε μεγάλη εκτίμηση τον είχε που δεν πίστευε οτι θα μπορούσε ο αδερφός της να βρει κάποια που να τον θέλει γι' αυτό που είναι...
Ο δε κύριος την είχε για αγγελούδι!!! Κορώνα στο κεφάλι του!!!
Που να 'ξερε...
Ε... Μετά από ενάμιση χρόνο, χόντρυνε πολύ το πράγμα με το πρόβλημα της και αφού είδα οτι ο κύριος δεν κάνει κάτι για να της κλείσει το στοματάκι (είπαμε, την είχε για αγγελούδι) φόρτωσα και της τον έστειλα πακέτο!!!

Δεν άκουγα ούτε παρακάλια, ούτε τίποτα πλέον!!! Άργησε...
Χάρισμα της!!! :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Οι πρώην πεθεροί μου (:)) έδειχναν συμπάθεια, αλλά γενικά δεν ήμαστε και πολύ κοντά, αφενός γιατί ήταν κάπως κλειστοι και αφετέρου γιατί κι εγώ δεν πάω πίσω :rofl:.

Οι τωρινοί με έχουν σαν παιδί τους :D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Michelle... αν μου επιτρέπεις σχετικά με τον πατέρα σου και την "σχέση της πλάκας"... νομίζω ότι αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ο πατέρας σου πιστεύει ότι δεν έχετε αισθήματα ο ένας για τον άλλο, αλλά ότι αυτή η σχέση το πιο πιθανό είναι να μην είναι η "παντοτινή" λόγω της μικρής ηλικίας και των δύο σας.

Κι όμως, μου έχει πει οτι το πιστεύει όχι λόγω της δικής μου ηλικίας αλλά επειδή ο Πάνος είναι μικρότερος! (!) Αν ήταν συνομήλικος δηλαδή δεν θαα το έλεγε! :wacko:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.

e-stekoumenos

Νεοφερμένος

Ο e-stekoumenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Σε γενικές γραμμές εγώ ήμουν πάντοτε αυτός που ένιωθε λίγο περίεργα με τους γονείς της κάθε κοπέλας μου και ειδικά με τους πατέρες.Γνωρίζω το κόλλημα που έχουν οι πατέρες με τα κορίτσια τους και οτι δεν είναι οτι το καλύτερο γι αυτούς να συνεβρίσκονται με αυτόν που "τακτοποιεί" την κορούλα τους ,χωρις να είναι καθόλου σίγουρο οτι θα την παντρευτεί κιόλας.Ξέρω ακούγονται λιγάκι αναχρονιστικά αυτά αλλά μη νομίζετε οτι το μυαλό των περισσότερων πατεράδων έχει ξεκολλήσει απο αυτά τα συμπλέγματα.Τέλος πάντων,όσες φορές πήγα σε σπίτι γονιών ήμουν κάτι παραπάνω απο τύπος και υπογραμμός αλλά δεν είναι και το καλύτερο μου αυτές οι συναντήσεις.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Τα πήγαινα και τα πάω και τώρα μια χαρά.Δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από e-stekoumenos:
Σε γενικές γραμμές εγώ ήμουν πάντοτε αυτός που ένιωθε λίγο περίεργα με τους γονείς της κάθε κοπέλας μου και ειδικά με τους πατέρες.Γνωρίζω το κόλλημα που έχουν οι πατέρες με τα κορίτσια τους και οτι δεν είναι οτι το καλύτερο γι αυτούς να συνεβρίσκονται με αυτόν που "τακτοποιεί" την κορούλα τους ,χωρις να είναι καθόλου σίγουρο οτι θα την παντρευτεί κιόλας.Ξέρω ακούγονται λιγάκι αναχρονιστικά αυτά αλλά μη νομίζετε οτι το μυαλό των περισσότερων πατεράδων έχει ξεκολλήσει απο αυτά τα συμπλέγματα.Τέλος πάντων,όσες φορές πήγα σε σπίτι γονιών ήμουν κάτι παραπάνω απο τύπος και υπογραμμός αλλά δεν είναι και το καλύτερο μου αυτές οι συναντήσεις.;)

Νομίζω ότι έχεις δίκιο:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καλά η κατάσταση είναι πλέον ανυπόφορη. Μπροστά μου κάνει την καλή και απο πίσω μου μέχρι και ...χοντρη πήγε να με βγάλει στον Πάνο (έλεος δλδ 57 κιλά είμαι!!). Σήμερα μου το είπε και φρίκαρα! Και γενικά, κάνουν πλέον ο,τι μπορούν για να μας απομακρύνουν και να μας κάνουν χαλάστρα. Αλλά δεν θα τους περάσει. Μπορει να "πονάει χέρι" αλλά δεν πρόκειται να κοπεί. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Καλά η κατάσταση είναι πλέον ανυπόφορη. Μπροστά μου κάνει την καλή και απο πίσω μου μέχρι και ...χοντρη πήγε να με βγάλει στον Πάνο (έλεος δλδ 57 κιλά είμαι!!). Σήμερα μου το είπε και φρίκαρα! Και γενικά, κάνουν πλέον ο,τι μπορούν για να μας απομακρύνουν και να μας κάνουν χαλάστρα. Αλλά δεν θα τους περάσει. Μπορει να "πονάει χέρι" αλλά δεν πρόκειται να κοπεί. :mad:

Το καλύτερο όπλο είναι η απάθεια, η ηρεμία και το χαμόγελο...Έτσι τους σπάς τα νεύρα γιατί περιμένουν από σενα να ξεσπάσεις και δεν τους "κάθεται" :)

με άλλα λόγια, play dumb;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Εγώ με τους γονε΄ςι του αγοριού μου τα πάω παρα παρα πολύ κάλά και εκείνοι μαζί μου. Αλλά γιατί να μην τα πηγαίνουμε απο την στιγμή που βλέπουν πως προσέχω τον γιο τους.


Μισέλ είναι η ηλικία του Πάνου έτσι που η μητέρα του φοβάται πως τοβ παρασύρεις.
Σε κάποιο ποστ ο Πάνος είχε πει οτι δεν το ήξεραν οι γονείς του, μήπως τώρα που το έμαθαν τους ήρθε κάπως απότομα????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top