Αγανακτισμένοι στις πλατείες της Ελλάδας

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Μαρύ, είμαι άνεργος, ελεύθερος κι αγανακτησμένος, ακριβώς για τους ίδιους λόγους που αναφέρεις παραπάνω (στο 276):redface:...Μπορώ να πηγαίνω στον (Λευκό) Πύργο των Αγανακτησμένων, επειδή ακριβώς σ' αγαπώ;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Μαρύ, είμαι άνεργος, ελεύθερος κι αγανακτησμένος, ακριβώς για τους ίδιους λόγους που αναφέρεις παραπάνω (στο 276):redface:...Μπορώ να πηγαίνω στον (Λευκό) Πύργο των Αγανακτησμένων, επειδή ακριβώς σ' αγαπώ;:redface:

παρντόν ; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Οταν λες ότι εκφράζεις τον αγανακτισμο σου στην καθημερινότητα σου..μπορεις να το κάνεις πιο συγκεκριμένο;Τι ακριβώς εννοείς;Τι ακριβώς κάνεις δηλαδη,που να τον εκφράζει;Εγώ πάντως με αυτά που γράφεις καταλαβαίνω ότι κάνεις το ακριβώς αντίθετο απο αυτά που λες.Μαλλον δεν εκφράζεις πουθενά τον αγανακτισμό σου,αν υπάρχει.Και σαφέστατα είναι δικαίωμα σου,αλλά και να κατηγορούμε τους άλλους που τον εκφράζουν...:hmm:..μου θυμίζει αυτό το....όσα δεν φτάνει η αλεπιού,τα κάνει κρεμαστάρια..

Δεν με ενδιαφέρει καθόλου τι πιστεύει κάποιος που δεν με γνωρίζει, για εμένα. Με ενδιαφέρει να λέω τις απόψεις μου, κι από κει κι έπειτα δέχομαι και κάθε ουσιαστικό αντίλογο.
όταν λέω όι εκφράζω τον αγανακτησμό μου στην καθημερινότητα εννοώ ότι προσπαθώ να μην κάνω πράγματα τα οποία στιρίζουν κάποιους λίγους... Και αντιδρώ σε ό,τι δεν με εκφράζει ή σε ό,τι θεορ κοροιδία. Το θεωρώ χαζό να μπω στην διαδικασία να απαρυθμώ. εξάλλου δεν πρόεκειται για διαφήμιση. Αλλά... το μόνο που ξέρω είναι ότι όοολοι αυτοί οι αγανακτησμένοι - οι περισσότεροι, όχι όλοι - μ'εχρι χτες ήταν στον καναπέ τους, άφαντοι από κάθε άλλη διαμαρτυρία και ξαφνικά ξ'υπνησαν(?) !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.

provatooo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η provatooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
θα ηθελα να εφιστησω την προσοχη σας σε ενα βιντεακι πολυ διδακτικο θα ελεγα. δεν μιλα για τους αγανακτισμενους, αλλα γενικα για τη κατασταση που βιωνουμε. https://www.youtube.com/watch?v=Pgb71Hxi8hE&feature=player_embedded#at=2486

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει πως οι πρώτοι που είναι εκεί είναι οι άνεργοι. Μια από τις πρωινές δράσεις, λαμβάνει χώρα έξω από τον ΟΑΕΔ στη Δωδεκανήσου εάν ενδιαφέρεσαι.
(Σε μια συνέλευση, ρώτησε κάποιος πόσοι είναι οι άνεργοι εδώ και γέμισε ο τόπος χέρια).
Αν πάλι δεν ενδιαφέρεσαι, δεν χρειάζεται να ψάχνεις δικαιολογίες. Πρότεινε κάτι άλλο...
πρώτα απ όλα συζήτηση κάνουμε, δεν είναι ανάγκη να είσαι επιθετική. δεν είχα ιδέα για την πρωινή αυτή δράση αφού συνήθως παρευρίσκομαι στον Λευκό Πύργο τις βραδυνές ώρες.
δικαιολογία δεν ψάχνω καμιά. ούτε κρίνω και ιδιαίτερα δεν κατακρίνω. και επίσης δεν θυμάμαι να έκανα κάποια συγκεκριμένη πρόταση, για να υποβάλλω και δεύτερη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Δεν με ενδιαφέρει καθόλου τι πιστεύει κάποιος που δεν με γνωρίζει, για εμένα. Με ενδιαφέρει να λέω τις απόψεις μου, κι από κει κι έπειτα δέχομαι και κάθε ουσιαστικό αντίλογο.
όταν λέω όι εκφράζω τον αγανακτησμό μου στην καθημερινότητα εννοώ ότι προσπαθώ να μην κάνω πράγματα τα οποία στιρίζουν κάποιους λίγους... Και αντιδρώ σε ό,τι δεν με εκφράζει ή σε ό,τι θεορ κοροιδία. Το θεωρώ χαζό να μπω στην διαδικασία να απαρυθμώ. εξάλλου δεν πρόεκειται για διαφήμιση. Αλλά... το μόνο που ξέρω είναι ότι όοολοι αυτοί οι αγανακτησμένοι - οι περισσότεροι, όχι όλοι - μ'εχρι χτες ήταν στον καναπέ τους, άφαντοι από κάθε άλλη διαμαρτυρία και ξαφνικά ξ'υπνησαν(?) !
Αρχικά θα σου πω οτι έχεις κάθε λόγο να νοιώθεις και πιστεύεις ότι θέλεις.

Αλλά να ξέρεις οτι απο αυτά που γράφεις δεν βγαίνουν τα συμπεράσματα που προβάλεις.

Λες οτι είσαι
[FONT=&quot]αγανακτισμένη [/FONT]και συνεχίζεις να δουλεύεις σε δύο δουλειές και παράλληλα σπουδάζεις. :hmm:
Ο λόγος σου μου μοιάζει με τον λόγο που είχαν οι κουρασμένοι πρώην υπουργοί του ΠΑΣΟΚ το 2004, όταν ζητούσαν να τους ψηφίσουμε επειδή είχαν αποκτήσει πείρα απο την πολιτική.:eek::eek::eek:

Οτιδήποτε άλλο παρά με
[FONT=&quot]αγανακτισμένη [/FONT]μου μοιάζεις.
Αν ήσουν πραγματικά αγανακτισμένη, τότε θα μιλούσες για την κατάργηση του συντάγματος αυτής της χώρας και για όλα τα άλα εκτός απο αυτά που λες.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
. Αλλά... το μόνο που ξέρω είναι ότι όοολοι αυτοί οι αγανακτησμένοι - οι περισσότεροι, όχι όλοι - μ'εχρι χτες ήταν στον καναπέ τους, άφαντοι από κάθε άλλη διαμαρτυρία και ξαφνικά ξ'υπνησαν(?) !


τουλάχιστον ξύπνησαν ...μήπως να παραδειγματόσουν ...δηλαδή τί έπρεπε να κάνουν ???
να συνεχίσουν να μεμψιμοιρούν άπρακτοι..?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
δεν είχα ιδέα για την πρωινή αυτή δράση αφού συνήθως παρευρίσκομαι στον Λευκό Πύργο τις βραδυνές ώρες.
Εκτίθεσαι, διότι οι πρωινές δράσεις ανακοινώνονται κάθε βράδυ... :whistle:
και επίσης δεν θυμάμαι να έκανα κάποια συγκεκριμένη πρόταση, για να υποβάλλω και δεύτερη..
Μα ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα, ότι δεν έκανες καμία πρόταση. Δεν έχεις καμία εναλλακτική πρόταση αντί της μόνης διαθέσιμης, που είναι η παρουσία των αγανακτισμένων στις πλατείες. Αυτό είπα.

Αρχική Δημοσίευση από MaryVeg:
Αλλά... το μόνο που ξέρω είναι ότι όοολοι αυτοί οι αγανακτησμένοι - οι περισσότεροι, όχι όλοι - μ'εχρι χτες ήταν στον καναπέ τους, άφαντοι από κάθε άλλη διαμαρτυρία και ξαφνικά ξ'υπνησαν(?) !
Αυτό το επιχείρημα, όσο και να προσπαθώ, δεν μπορώ να το καταλάβω. Κατηγορείτε τον κόσμο επειδή έστω και την ύστατη στιγμή αποφάσισε ν' αντιδράσει; Πρωτάκουστο. :confused:
Μεταξύ ενός ανθρώπου που πριν καθόταν στον καναπέ του και τώρα είναι στις πλατείες κι ενός που πριν καθόταν στον καναπέ του και τώρα κάθεται ...στην πολυθρόνα του, τι είναι προτιμότερο; :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μεταξύ ενός ανθρώπου που πριν καθόταν στον καναπέ του και τώρα είναι στις πλατείες κι ενός που πριν καθόταν στον καναπέ του και τώρα κάθεται ...στην πολυθρόνα του, τι είναι προτιμότερο; :hehe:
Κυρία, κυρία, κυρία! Να πω; (:P)

Προτιμότερο κυρία είναι εκείνος που κάθεται στην πολυθρόνα, γιατί είναι πιο ... άνετος τύπος

:upside:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Προτιμότερο κυρία είναι εκείνος που κάθεται στην πολυθρόνα, γιατί είναι πιο ... άνετος τύπος

:upside:
προτιμοτερος ειναι αυτος που καθεται στην τουαλετα,,γιατι τουλαχιστον ειναι παραγωγικος..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Erida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Τι ανησυχεις και συ.. Απλα κατσε στο καναπε και παρακαολουθα την ζωη σου να γινεται δσκολοτερη και δυσκολοτερη, να παραβιοζονται τα δικαιωματα σου και να προσβαλλονται οι αξιες σου, μεχρι να πιασεις πατο. Μα ναι, ειναι αδιανοητη αν οχι απαραδεκτη η οργη των πολιτων. Στην πυρα!
Don't worry, be happy.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
βασικα,,στην αθηνα ,και ααντε στη θεσσαλονικη να γινει κατι..
εδω πχ στην Πατρα τι να κανεις?

ποσοι να μαζευτουν?και ποιοι θα τους δουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Τι ανησυχεις και συ.. Απλα κατσε στο καναπε και παρακαολουθα την ζωη σου να γινεται δσκολοτερη και δυσκολοτερη, να παραβιοζονται τα δικαιωματα σου και να προσβαλλονται οι αξιες σου, μεχρι να πιασεις πατο. Μα ναι, ειναι αδιανοητη αν οχι απαραδεκτη η οργη των πολιτων. Στην πυρα!
Don't worry, be happy.

η ζωή θα γίνει έτσι και αλλιώς δυσκολότερη, έιτε δέν πληρώσουμε τα χρέη, οπότε χρεωκοπεί η ελλάδα, είτε πληρώνουμε οπότε πρέπει να γίνουν θησίες.

το πλοίο βουλιάζει, και οι επιβάτες βγήκαν στο κατάστρωμα να διαληλώσουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Πνιγόμαστε ως χώρα...και πάμε για πουρνάρια στο Σύνταγμα! :hmm:
Αγανακτισμένοι με κουταλοπίρουνα, κατσαρόλια, μοτοσυκλέτες davinson, ξέμπαρκες 40-50άρες που ψάχνουν σεξ, νταούλια και ντέφια! Φιλοσοφίες αέργων κομματικολάγνων - αποτυχημένων λαοπλάνων ενημερώνουν τα πλήθη του Συντάγματος περί του αποτυχημένου Κεϋσιανικού μοντέλου, περί άλλων αυτονόητων πραγμάτων τα οποία εδώ και 30 χρόνια θεωρούνταν απαράδεκτα αν κάποιο πολιτικό κόμμα τα εφάρμοζε...μπρος στα φράγκα και στις ψεύτικες - ωραίες υποσχέσεις που μοίραζε και ο έξυπνος λαός των αγανακτισμένων ήθελε να ακούει. Ένα πολύχρωμο τσίρκο από εκείνα που χαρακτηρίζουν τους γελωτοποιούς και γραφικούς φτωχούς Έλληνες τα τελευταία 180 χρόνια. Οι Έλληνες πάντα αδικούνται, πάντα θίγονται,...πάντα το ένα, πάντα το άλλο, αλλά κατόπιν εορτής με κροκοδειλήσια αγανάκτιση "ξεσπάνε" όταν έχει πετάξει το πουλί. Ποτέ δεν φταίει ο κακός μας και ο θεότρελος εαυτός. Ο Ηρόδοτος είχε πει, ότι η μόνιμη σύντροφος των Ελλήνων ήταν, είναι και θα είναι η φτώχεια...και αυτό γιατί ο Έλληνας ποτέ δεν μπαίνει σε καλούπια και ποτέ δεν πειθαρχεί σε κανόνες. Θέλει να είναι πάντα ηγέτης του εαυτού του. Όλοι οι Έλληνες θέλουν να είναι ελεύθεροι καθιστώντας την ελευθερία τους "τραμπουκο-"φασισμό για τους συμπολίτες τους.

Κουράστηκα από τα αυτονόητα. Τι υποδομές έχει η Ελλάδα για να ρίξουμε ένα λιθαράκι προκοπής; Φοβάμαι ότι χτίζουμε παλάτια στην άμμο. Δεν θα ήθελα να πληρώσουμε πολύ όλοι μας, ακριβά τις δράσεις των αγανακτισμένων και την κατάρρευση των αμμοδομημένων παλατιών, εμείς οι υπόλοιποι που αγανακτούμε πολλά χρόνια πριν (πρήστηκε το συκώτι μας), όταν οι αγανακτισμένοι ήταν οι βολεμένοι και οι κοιμισμένοι. Τότε που όλα φαίνονταν fun and games.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
βασικα,,στην αθηνα ,και ααντε στη θεσσαλονικη να γινει κατι..
εδω πχ στην Πατρα τι να κανεις?

ποσοι να μαζευτουν?και ποιοι θα τους δουν?
Καλά τώρα εσύ ψάχνεις δικαιολογίες. Κάθε φορά που έχω περάσει, είχε αρκετό κόσμο. Όχι τόσο όσο την πρώτη μέρα, αλλά είχε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Οι Έλληνες πάντα αδικούνται, πάντα θίγονται,...πάντα το ένα, πάντα το άλλο, αλλά κατόπιν εορτής με κροκοδειλήσια αγανάκτιση "ξεσπάνε" όταν έχει πετάξει το πουλί. Ποτέ δεν φταίει ο κακός μας και ο θεότρελος εαυτός. Ο Ηρόδοτος είχε πει, ότι η μόνιμη σύντροφος των Ελλήνων ήταν, είναι και θα είναι η φτώχεια...και αυτό γιατί ο Έλληνας ποτέ δεν μπαίνει σε καλούπια και ποτέ δεν πειθαρχεί σε κανόνες. Θέλει να είναι πάντα ηγέτης του εαυτού του. Όλοι οι Έλληνες θέλουν να είναι ελεύθεροι καθιστώντας την ελευθερία τους "τραμπουκο-"φασισμό για τους συμπολίτες τους.
Ποιοι Έλληνες αγόρι μου; Κοίτα γύρω σου. Να 'ταν μόνο οι Έλληνες και η Ελλάδα το πρόβλημα...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ποιοι Έλληνες αγόρι μου; Κοίτα γύρω σου. Να 'ταν μόνο οι Έλληνες και η Ελλάδα το πρόβλημα...
Ρε isi μην τρελαινόμαστε. Σαφώς και το κίνημα "αγανακτισμένοι" έχει πυροδοτηθεί από κάποιον ή κάποιους. Μπορεί η πυροδότηση να έγινε από κάποιον άνεργο, μπορεί η πυροδότηση να έγινε με 100% καλές προθέσεις, μπορεί όμως και όχι. Δεν υπονοώ ότι το κίνημα αυτό δεν είναι κάτι εποικοδομητικό για τον Ελληνισμό. Αλλά δεν είναι τυχαίο. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί υπερ μας ακόμη και αν έχει προκληθεί από τις πιο σκοτεινές δυνάμεις του κόσμου. Όμως κάνεις δεν γνωρίζει τι κρύβεται πίσω από όλο αυτό. Κάνεις δεν μπορεί.

Περίπου πριν ενάμιση χρόνο είχα δημοσιεύσει βίντεο που ευρωβουλευτές μιλούν για το πρόβλημα της Ελλάδος. Πριν βγει ο ΓΑΠ στις εκλογές, η Ελλάδα ήταν σχετικά καλά, ασχολούνταν με το ποια παιχνίδια στο playstation έπαιζε ο Καραμανλής, ασχολούνταν με το πόσες λίμνες, βουνά και λαγκάδια ανταλλάχθηκαν αλλά και με πόσες φορές κάποιος μπορεί να μπει στην ουρά για το επίδομα των πυρόπληκτων. Μέσα σε μια μέρα στην ουσία έγιναν όλα αυτά. Μέσα σε μια μέρα αποφασίσαμε ότι εδώ και χρόνια η Ελλάδα δεν έχει καλή οικονομία ... Έλα τώρα, δεν είναι τυχαία όλα. Μπορεί απλά το χτένι να έφτασε στο κόμπο, μπορεί και κάτι πιο πολύπλοκο ή κάτι ακόμη πιο απλό. Αλλά τυχαία δεν είναι όλα αυτά.

Το Πάσχα με έναν συμμαθητή από το γυμνάσιο, που πλέον είναι αναρχοαριστός και πρώτο όνομα στις πορείες (:P), επέμενε να βάλουμε στοίχημα 200€ ότι αμέσως μετά το Πάσχα (εννοούσε τις φοιτητικές-μαθητικές διακοπές) θα ξεκινήσουν νέα "επεισόδια" που όχι μόνο θα συμμετέχει όλη η Ελλάδα, όχι μόνο θα διαρκέσουν εβδομάδες, αλλά δεν θα τολμάει να πλησιάσουν τα ΜΑΤ και άλλα είδη στρουμφάκιων. Έπεσε λίγο έξω στο "αμέσως", αλλά αντικειμενικά έχασα το στοίχημα. Προφανώς είχε καλύτερη πληροφόρηση από εμένα ... πληροφόρηση και τυχαιότητα δεν πάνε μαζί.

Και το τραβάω ακόμη περισσότερο. Έστω λοιπόν μια ωραία βράδια εκεί που κάθεσαι κάτω από το λευκό πύργο. σκάνε μύτη μερικές διμοιρίες ΜΑΤ και οι θερμοκέφαλοι της παρέας βγάζουν μολότοφ (και μην μου πεις ότι ξέρεις τι έχει ο καθένας στην αθώα μαύρη eastpack με τα χαριτωμένα από μπλάνκο συνθήματα και ονόματα συγκροτημάτων), τα ΜΑΤ απαντάνε με καπνογόνα. Εσύ τι θα κάνεις; Έστω ότι θα προσπαθήσεις να φύγεις, και έστω ότι θα καταφέρεις. Πόσοι ανεξάρτητοι θα κάνουν το ίδιο; Πόσοι ανεξάρτητοι δεν θα ενωθούν με τους θερμοκέφαλους μιας και έχουν πλέον τον ίδιο εχθρό; Και στο τέλος πως θα πείσεις τις επόμενες γενιές ότι ναι μεν τον Ιούνιο του 2011 απλά ξέφυγε από τον έλεγχο και ότι πράγματι ήταν μια κίνηση ανεξάρτητων αγανακτισμένων;

Είπαμε είναι ωραίο και πολύ όμορφο αυτό που συμβαίνει μέχρι στιγμής. Αλλά μην το τραβάμε τόσο στα άκρα. Δεν ξέρουμε τι ακριβώς συμβαίνει, δεν ξέρουμε τίποτα. Είναι πολύ νωρίς για ασφαλή συμπεράσματα. Καλά κάνεις και ακολουθείς τον ένστικτο σου και υποστηρίζεις όλο αυτό. Άλλα όποιος επιθυμεί μπορεί να ακολουθήσει το δικό του ένστικτο και να κρατάει μια πισινή. Έξαλλου όλο αυτό γίνεται για χάρη της δημοκρατίας, αυτή είναι η δημοκρατία που μας "πουλάτε"; Εγώ αυτό που βλέπω από τους ένθερμους υποστηρικτές του όλου κινήματος είναι μια ευθιξία σε όσους εκφράζουν μια διαφορετική και αντίθετη σκέψη από την δική σας. Αυτό είναι δημοκρατία; Αυτό είναι ειρηνική διάθεση για την ζύμωση δημοκρατικών ιδεών; Ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω. Το ΔΝΤ μάλλον είναι πιο εξηγημένο, το λέει στα ίσια "Σας δίνουμε τα τάδε, θέλουμε τα τάδε, αν δεν συμφωνείτε δεν πειράζει ... καλό βράδυ!"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Το ΔΝΤ μάλλον είναι πιο εξηγημένο, το λέει στα ίσια "Σας δίνουμε τα τάδε, θέλουμε τα τάδε, αν δεν συμφωνείτε δεν πειράζει ... καλό βράδυ!"


όπως είπε και ο δόκτωρ :


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Καλά τώρα εσύ ψάχνεις δικαιολογίες. Κάθε φορά που έχω περάσει, είχε αρκετό κόσμο. Όχι τόσο όσο την πρώτη μέρα, αλλά είχε.
ειχε κοσμο στην πλατεια Γεωργιου?

όντως δικαιολογιες ψαχνω..:worry:

ε,,ειμαι επαρχια εδω,,πουυυ να ερχομαιι..:P

(πάντως ποιο αποτελεσμα εχει πρακτικα?ουτε που ενδιαφερονται οι αθηναιοι..)
έξω απο τη βουλη τσουζει,,στην αθηνα που ειναι όλοι οι πολιτικοι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top