• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ορθοδοντική - Σιδεράκια

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Υποθέτω λευκά , εννοείς τα διάφανα ; Και εγώ στην ηλικία σου έβαλα σιδεράκια και τα έβγαλα στη τρίτη γυμνασίου. Ο ορθοδοντικός με συμβούλευσε να ΜΗΝ βάλω τα διάφανα που δεν φαίνονται , γιατί είναι μπελάς για ένα μικρό παιδί στα 13 καθώς και ότι θέλουν ΠΟΛΥ περισσότερη προσοχή. Ηρέμησε, δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου, πολλοί φορούν σιδεράκια και μετά όμως έχουν ένα υπέροχο χαμόγελο ενώ αυτοί που κοροιδεύουν είναι κάτι ανώριμα παιδιά με στραβά δόντια (συνήθως). Μπορώ να σου προτείνω όμως να ρωτήσεις για τα speedy σιδεράκια. Είναι λίγο πιο ακριβά από τα κλασσικά, είναι μικρότερα σε μέγεθος και κάνουν τη δουλειά που θα έκαναν τα κλασικά στο μισό χρόνο. Αντί για 5 χρόνια έκανα 3 ! Το κόστος για τα διάφανα είναι ΤΡΑΓΙΚΟ. Πολύ περισσότερο και από τα speedy και από τα κανονικά. Πραγματικά μην σκας, δεν αξίζει.

Καλύτερα να γράφεις με ελληνικά όχι greeklish.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ritaki20

Νεοφερμένος

Η ritaki20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Μπορείτε να προτείνετε κάποιον καλό ορθοδοντικό για ενήλικες στην αθήνα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Γενικά δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με τα δόντια μου αλλά θα θελα στο μέλλον να "φτιάξω" τρία δοντάκια που είναι λίγο στραβά..

Θα θελα λοιπόν να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς...πόσο κοστίζει περίπου και πόσο χρόνο χρειάζεται..επίσης αν υπάρχει καμία πιο γρήγορη μέθοδος,πόσο κοστίζει και αν υπάρχει τέτοιος γιατρός στην Ελλάδα...
Όπως είπα δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα απλά θέλω να τα φτιάξω κι αυτά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Γεια σου Φιλόδοξη. Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Δεν γνωρίζω φυσικά την έκταση του προβλήματος σου, όμως αυτά τα 3 δοντάκια είναι στραβά προφανώς επειδή δέχτηκαν πιέσεις από τα γύρω δόντια. Για να επανέλθουν θα χρειαστεί να αποκτήσουν σταδιακά νέα θέση όλα τα δόντια σου και να βρουν κι αυτά τη δική τους. Ένας ορθοδοντικός θα μπορούσε να σε κατατοπίσει καλύτερα.

Η κλασσική ορθοδοντική θεραπεία κοστίζει από 3.500 μέχρι... εξαρτάται από τον γιατρό και τη δουλειά που θα χρειαστεί να γίνει.
Μην το αφήνεις όμως γι' αργότερα! Όσο μεγαλώνεις, τόσο περισσότερος χρόνος θα χρειαστεί για να μπουν τα δόντια στη θέση τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Κοιτάξτε πήγα μια μέρα στον οδοντίατρο για την ακρίβεια εχθές και μου είπε πως πρέπει να βάλω σιδεράκια για 2 χρόνια μέχρι να πάω δηλαδή 3η γυμνασίου.
Φοβάμαι πάρα πολύ πως τα άλλα γυμνασιάκια θα με κοροϊδεύουν επειδή είναι πολύ ενοχλητικά. Γι' αυτό τον λόγο άμα είναι να φορέσω σιδεράκια να φορέσω λευκά για να μην το καταλάβει κανείς... Σας παρακαλώ άμα ξέρει κανείς από σας πόσο κοστίζουν τα λευκά σιδεράκια να μου το πει σας παρακαλώ. Ευχαριστώ πολύ...

μην αγχωνεσαι!!!! γιατι να σε κοροιδευουν?ισα ισα προσπαθεις να φτιαξεις κατι π προφανως σε ενοχλει? δηλαδη θα ηταν καλυτερα αν τα αφηνες στην τυχη τους και στραβωναν τελειως?
βαλε απο τα κανονικα, τα αλλα ειναι και πιο ακριβα και θελουν περισσοτερη προσοχη.Στο κατω κατω μικρο κοριτσακι εισαι διασκεδασε το!!!!!;)
εμενα μου αρεσαν πολυ,φορουσα σε ολο το γυμνασιο και στην πρωτη λυκειου και πηγαινα καθε εβδομαδα στον ορθοδοντικο να μου αλλαξει λαστιχακια (τα εβαζε σε κατι δοντακια π εχουν επανω τα σιδερακια!!!!)
συνδυαζα μαλιστα και το χρωμα στα λαστιχακια με τα γυαλια!!!!! τρελη μοδα!!!!:P
ο μαθηματικος καθε φορα πριν με βαλει να λυσω ασκηση στον πινακα ηθελε να του δειξω τι χρωμα εβαλα σημερα!!!!!:clapup:
το σημαντικοτερο ειναι να καταλαβεις εσυ οτι δεν θα γινεις ασχημη αν βαλεις σιδερακια ισα ισα θα γινει πιο ομορφη αφου μετα τα δοντια σου θα ειναι ολοισια!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Γεια σου Φιλόδοξη. Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Δεν γνωρίζω φυσικά την έκταση του προβλήματος σου, όμως αυτά τα 3 δοντάκια είναι στραβά προφανώς επειδή δέχτηκαν πιέσεις από τα γύρω δόντια. Για να επανέλθουν θα χρειαστεί να αποκτήσουν σταδιακά νέα θέση όλα τα δόντια σου και να βρουν κι αυτά τη δική τους. Ένας ορθοδοντικός θα μπορούσε να σε κατατοπίσει καλύτερα.

Η κλασσική ορθοδοντική θεραπεία κοστίζει από 3.500 μέχρι... εξαρτάται από τον γιατρό και τη δουλειά που θα χρειαστεί να γίνει.
Μην το αφήνεις όμως γι' αργότερα! Όσο μεγαλώνεις, τόσο περισσότερος χρόνος θα χρειαστεί για να μπουν τα δόντια στη θέση τους.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση:)!Θα το κοιτάξω:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
υπάρχουν και τα invisalign τα οποία δεν είναι μόνιμα κολλημένα στα δόντια και δεν φαίνονται. Τα βγάζεις μόνο για να φας και να βουρτσίσεις τα δόντια σου. Αλλά το κόστος είναι πολύ πιο μεγάλο από τα κλασσικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.


Απ' αυτό έδωσαν στην κόρη μου όταν τελείωσε η θεραπεία, για συντήρηση.
Από προσωπική εμπειρία πάντως, ό,τι βγαίνει και μπαίνει... δύσκολα βλέπεις αποτέλεσμα, εκτός κι αν είσαι ιδιαίτερα σχολαστικός ή το πρόβλημα είναι πολύ-πολύ μικρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Εγώ είχα βάλει από τα άλλα που βγαίνουν και μοιάζουν με retainers, με την διαφορά ότι έχουν μια βίδα που πρέπει να την γυρίζει κάθε εβδομάδα ο ορθοδοντικός. Την πρώτη φορά δεν είδα αποτελέσματα γιατί δεν τα φορούσα. Την 2η φορά ίσιωσαν αλλά έκανα την βλακεία να μη φοράω τα retainers το βράδυ και σε συνδιασμό με τους φρονιμήτες έχουν στραβώσει λίγο και πρέπει να ξαναβάλω σιδεράκια :( Στην αρχή τα invisalign ήταν για απλές περιπτώσεις, αλλά πλέον έχουν βελτιωθεί αρκετά και κάνουν θαύματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Γνωρίζουμε πόσο στοιχίζουν αυτά;;...

Και δηλαδή κάποιος που δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα αντί για σιδεράκια μπορεί να βάλει αυτά;...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Νομίζω είναι 3 φορές πιο ακριβά από τα κοινά σιδεράκια. Αν δεν είσαι δύσκολη περίπτωση μπορείς να βάλεις invisalign. Αλλά πλέον και αρκετά δύσκολες περιπτώσεις διορθώνονται με αυτά. Το κόστος εξαρτάταια από την περίπτωση γιατί νομίζω σου στέλνουν καινούρια σιδεράκια κάθε εβδομάδα. Αν πάρει ένα χρόνο μέχρι να ισιώσουν τα δόντια θα κοστίσει λογικά περισσότερο από ότι αν χρειαστείς 5 μήνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Μάλιστααα:hmm:..ευχαριστώ πολύ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiger8755

Νεοφερμένος

Η tiger8755 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους σας
Θέλω να κάνω ορθοδοντική θεραπεία να βάλω σιδεράκια οι τιμές είναι περίπου 3.000 έως 4.500 έχω ακούσει, θα ήθελα να μου προτείνετε καλά ιατρεία με καλές τιμές και έμπυρους σε περιοχές αττική νότια προάστια [FONT=&quot]στείλτε μου π.μ [/FONT]
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
τοσα λεφτα για σιδρακια; Ρε παιδια εαν καποιο αποφασισει σε ενηλικη ηλικια να "φτιαξει " τα δοντια του τοτε θα πρεπει να υπολογιζει τοσα χρηματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Κι εγω επρεπε να ειχα βαλει γιατι τα δοντια μου ειναι ελαφρως στραβα.. Και επειδη δεν ηταν εντονο το προβλημα μου, με ειχαν αφησει να αποφασισω αν θα βαλω ή οχι, και τωρα το μετανιωσα γιατι αν ειχα βαλει τωρα θα ηταν καλυτερα..

Καλο κουραγιο στην κορουλα σου και να μην στεναχωριεται :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gogoula1989

Νεοφερμένος

Η gogoula1989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδιά!:clapup:Θέλω να βάλω γλωσσικά σιδεράκια (εσωτερικά). Θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε κάποιον ορθοδοντικό με καλές τιμές. Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
ο ορθοδοντικος μου ειπε πως αν με αυτο το σφυξιμο κλεισουν ολοκληρωτικα τα κενα των δοντιων που ειχα βγαλει στην αρχη της θεραπειας..υπολογιζει πως κοντα στις αποκριες θα τα βγαλω:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Και δηλαδή κάποιος που δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα αντί για σιδεράκια μπορεί να βάλει αυτά;...

Βασικα,νομιζω οτι αυτα ειναι μασελακια...αλλα υπαρχουν και σιδερακια διαφανη(που ειναι κολλημενα στα δοντια)!!Αλλα ναι,νομιζω οτι ορισμενοι που δεν εχουν σημαντικο προβλημα δεν χρειαζονται σιδερακια...ειναι αναλογα την περιπτωση ομως!! :)
Εγω για παραδειγμα,που ειχα τεραστιο προβλημα,αρχικα ειχα βαλει μασελακια,μετα σιδερακια και μετα παλι μασελακια...:/: τι τυραννιες θυμηθηκα τωρα???:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Ξεθαβω το θεμα.
Θελω να κανω μια ερωτηση:Τα σιδερακια μπαινουν μονο σε προ-ενηλικη ηλικια η μπορει και καποιος ενηλικας να βαλει;
Και εαν βαλει,ποσο αποτελεσματικα θα ειναι;
Και τελος εαν δεν μπορει να βαλει διορθωνεται κατι στην οδοντοστοιχια με χειρουργικη επεμβαση, η ειναι χαμενος κοπος πλεον;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
χμμμ οταν ειχα βαλει εγω πιο μικρη θυμαμαι κ διαφορους μεγαλους να ερχονται με σιδερακια!:D
οποτε λογικα μπορείς να βαλεις. σίγουρα τα δόντια θα ειναι πιο ακαμπτα αλλα ειμαι βεβαιη πως υπαρχουν πραγματα που μπορεις να κανεις!
αν εμενες στο λεκανοπεδιο θα σου συστηνα κ τον ιατρο μου που ηταν τρομερος αλλα τι να σε κανω που μενεις βολο

(αν δεν αφορα εσενα το θεμα, τα σχολια πανε στον... ενδιαφερομενο τσπ :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top