Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Μπορεί να σας ακουστεί λίγο κάπως.....
Προτιμώ να είναι ένας άντρας ομοφυλόφιλος στο σώμα κ άντρας στην ψυχή παρά να είναι άντρας στο σώμα κ ομοφυλόφιλος στην ψυχή....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μα οι ομοφυλόφιλοι άνθρωποι είναι και στην ψυχή. Ερωτεύονται το ίδιο φύλο, δεν ερεθίζονται μόνο σεξουαλικά με αυτό.
Καταλαβαίνω τι πας να πεις, αλλά imho το εκφράζεις τελείως λάθος (και μειωτικά προς τους ομοφυλόφιλους) άθελα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Μπορεί να σας ακουστεί λίγο κάπως.....
Προτιμώ να είναι ένας άντρας ομοφυλόφιλος στο σώμα κ άντρας στην ψυχή παρά να είναι άντρας στο σώμα κ ομοφυλόφιλος στην ψυχή....

?:confused:

Δηλαδή; Για πες τα χαρακτηριστικά του να είσαι "άνδρας" που αποδίδουν τόσα θετικά στον όρο αυτό και τα αντίστοιχα αρνητικά του όρου "ομοφυλόφιλος"...

Ο συσχετισμός της ανδρικής σεξουαλικότητας με την πυγμή, την "ανδρεία" (λέμε π.χ. αυτός έχει @@), την ντομπροσύνη και τα λοιπά σούπερ χαρακτηριστικά είναι καθαρά σεξιστικά κατάλοιπα των ανδροκρατικών κοινωνιών οι οποίες ακόμη καλά κρατούν και επιβάλλουν τους "νόμους" τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Ελατε βρε παιδια...:P
Λεει το γνωστο σε ολους:
"πο....ς στην ψυχη να μην ειναι ο αλλος"
Κατι το οποιο ειναι λαθος να εχει την λεξη που... ΑΚΑ gay, μιας και το αναγαγει σε κατι πολυ κακο/καταστροφικο/σιχαμερο.
Η ιδια εκφραση υπαρχει και με το
"να μην ειναι πορνη στην ψυχη".
Παλι αναγαγωντας την πορνη σε κατι οπως τα παραπανω.
Προσωπικα δεν συμφωνω με καμια απο τις παραπανω εκφρασεις οπως διατυπωνονται,αλλα συμφωνω στο νοημα τους.
Να μην ειναι σκ@τοψυχος ο αλλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Καταρχήν ζητώ συγνώμη... Δεν το λέω για να μειώσω κανέναν!!!!
Εννοώ οτι ξέρω άντρες ομοφυλόφιλους που μπορεί να διαλέγουν να έχουν ερωτικές επαφές με άντρες αλλά σαν άνθρωποι, χαρακτήρες κλπ είναι πολύ σωστοί, ευθείς, ειλικρινέις, ντόμπροι κ δεν σε μαχαιρώνουν πισώπλατα. Σε αντίθεση με κάποιους "βαρβάτους" άντρες που έχουν ερωτικές επαφές με γυναίκες αλλά έχουν συμπεριφορά γυναικούλας... κουτσομπολία, πισώπλατες μαχαιριές, ψέματα κλπ...
Έγινα καθόλου σαφής???:redface:

Ακριβώς αυτό που λέει ο Μαριο!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poniro Ksotikouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Αυτό που λες Stalitsa είναι πως δεν καθορίζει πλήρως η σεξουαλικότητα την συμπεριφορά , αλλά συνεχίζεις να χρησιμοποιείς εκφράσεις όπως ομοφυλόφιλος στην ψυχή και γυναικούλα.
Δηλαδή, έμμεσα δέχεσαι πως είναι πιο πιθανό να έχουν αυτή τη συμπεριφορά λόγω της σεξουαλικότητας τους, απλά αναγνωρίζεις και μερικούς σωστότερους..

Είναι ύπουλο αυτό, γιατί κοροιδεύουμε τους εαυτούς μας πως είμαστε αντικειμενικοί, χωρίς να καταλαβαίνουμε την προκατάληψη μας που διαιωνίζουμε . :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αυτό που λες Stalitsa είναι πως δεν καθορίζει πλήρως η σεξουαλικότητα την συμπεριφορά , αλλά συνεχίζεις να χρησιμοποιείς εκφράσεις όπως ομοφυλόφιλος στην ψυχή και γυναικούλα.
Δηλαδή, έμμεσα δέχεσαι πως είναι πιο πιθανό να έχουν αυτή τη συμπεριφορά λόγω της σεξουαλικότητας τους, απλά αναγνωρίζεις και μερικούς σωστότερους..

Είναι ύπουλο αυτό, γιατί κοροιδεύουμε τους εαυτούς μας πως είμαστε αντικειμενικοί, χωρίς να καταλαβαίνουμε την προκατάληψη μας που διαιωνίζουμε . :P
+1000000!!!
Exactly my thoughts!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
καλα... θα βγω λίγο off topic αλλά οι κοπέλες του forum δεν εξοργίζεστε που ο "άνδρας" έχει όλα τα θετικά (αν πεις σε κάποια "είσαι ανδράκι" έχει θετική χροιά) και η γυναίκα όλα τα αρνητικά ("είσαι γυναικούλα")

Εμένα, που δεν είμαι και κοπέλα, με εκνευρίζει που έχουν μείνει αυτά τα σεξιστικά μοντέλα σκέψης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
καλα... θα βγω λίγο off topic αλλά οι κοπέλες του forum δεν εξοργίζεστε που ο "άνδρας" έχει όλα τα θετικά (αν πεις σε κάποια "είσαι ανδράκι" έχει θετική χροιά) και η γυναίκα όλα τα αρνητικά ("είσαι γυναικούλα")

Εμένα, που δεν είμαι και κοπέλα, με εκνευρίζει που έχουν μείνει αυτά τα σεξιστικά μοντέλα σκέψης...
Προσωπικά το έχω αναφέρει αυτό στο θέμα που είχα ανοίξει "Υποβόσκων φαλλοκρατισμός" αλλά ως συνήθως "ωωωχου, άντε πάλι αυτή η υστερική φεμινίστρια" η αντίδραση -και- απο τις γυναίκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
εμένα μου αρέσουν τα λεσβιακά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
δεν καταλαβαινω γιατι να υπαρχει προβλημα
ο καθνας κανει τις ειλογες του στο πωε θ ζησει την ζωη του/της εαν θελεια ειναι ομοφυλοφιλος/η τοτε μεγια του κα χρα του, δενεχυμε εμες οι υπολοποι ΚΑΝΕα α ΚΑΝΕΝΑ δικαιωμα να τος κρινουμε για τη επιλογη τους.

εγω προσωπικα δεν εχω ΚΑΝΕΝΑ προβλημα με τους ανθρωπους αυτους, για ανθρωπους μιλαμε οχι για ζωα η φρικια την φυσης οπω τους χαρακτιριζουν μερικοι.

εχω φιλους και φιλες που ειναι ομοφυλοφιλοι και μια χαρα περναμε οταν βγαινουμε :)


ΥΓ @Βρεφος - :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Hunter η σεξουαλικότητα ΔΕΝ είναι επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.

gsova

Δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 782 μηνύματα.
εγώ ρε παιδιά να -μά την Παναζία- όταν βλέπω άντρες γκεϋ στεναχωριέμαι πολύ... (ίσως να το έχω ξαναγράψει και κάπου -δεν θυμάμαι). Δεν μου έρχεται να τους κράξω ή να τους γιουχάρω, απλά στεναχωριέμαι... και όσο πιό εμφανίσιμοι είναι, τόσο περισσότερο στεναχωριέμαι :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
εντάξει, ούτε επιλογή είναι, αλλά ούτε είναι γραμμένο 100% στα γονίδια. Όπως οι περισσότερες από τις ανθρώπινες συμπεριφορές είναι κάπου στο ενδιάμεσο.

Υπάρχει η σεξουαλική τάση, αλλά αν το περιβάλλον σε καταπιέσει έντονα για να την αλλάξεις, τότε την αλλάζεις. Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις είτε ατόμων με ομοφυλοφιλικές τάσεις που τελικά "καταντάνε" ετεροφυλόφιλοι για να μην κοντραριστούν με το περιβάλλον και εν τέλει αποδέχονται τόσο έντονα την νέα σεξουαλική ταυτότητα που τελικά γίνονται ομοφοβικοί , αλλά και με ετεροφυλοφιλικές τάσεις που τελικά αναπτύξανε αντίθετη από το φύλο τους σεξουαλική ταυτότητα (αν και αυτό δεν το ίδιο με την ομοφυλοφιλία) λόγω των συνθηκών. Διάβασα για ιστορίες αγοριών που τους φερόντουσαν σαν κοριτσάκια είτε από ανάγκη (πόλεμος - στράτευση των αγοριών) είτε από διαστροφή των γονέων (πάντα ήθελαν ένα κοριτσάκι αλλά ο κακός θεούλης τους έστειλε αγοράκι :P)

Αυτό που θέλω να πω είναι πως η τελική σεξουαλική ταυτότητα που εμφανίζει και πολύ πιθανόν αποδέχεται το άτομο δεν ταυτίζεται απαραίτητα πάντοτε με τις αρχικές σεξουαλικές τάσεις.

Φυσικά αυτό δεν λέει και τίποτα. Είτε είναι στην φύση, είτε είναι επιλογή, παραμένει απόλυτο και αναφέρετο δικαίωμα του καθενός το ποιον ερωτεύεται, με ποιον θα κάνει έρωτα και με ποιον θα επιλέξει να συμπορευτεί στην ζωή του...

Εdit: σχετικά με την "λύπηση"

Το ξέρω ότι ακούγομαι σαν καμιά φεμινίστρια :P αλλά επειδή έχω ασχοληθεί λίγο με το θέμα της σεξουαλικής ταυτότητας και της κοινωνικής ταυτότητας, είναι άξιο λόγου το γεγονός ότι οι περισσότεροι "λυπούνται","απεχθάνονται","τους χτυπάνε άσχημα" περισσότερο οι άνδρες ομοφυλόφιλοι, παρά οι γυναίκες. Και αυτό συμβαίνει και πάλι λόγω της ανδροκρατικής κοινωνίας που έχει αποδώσει όλα τα θετικά στην ανδρική σεξουαλική ταυτότητα (ανδρεία, ντομπροσύνη, δύναμη κτλ) και τα αρνητικά στην γυναικεία (ευαισθησία, αδυναμία κτλ). Αυτό έχει ως αποτέλεσμα όταν ένας άνδρας "υιοθετεί γυναικεία σεξουαλική ταυτότητα" πιστεύουμε ότι αποκτά και όλα τα αρνητικά της ταυτότητας αυτής. Αντίθετα, όταν μια γυναίκα "υιοθετεί ανδρική σεξουαλική ταυτότητα" τότε κληρονομεί αυτόματα και όλα τα θετικά του Θεού που προορίζονταν για τους άνδρες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Είναι όντως θλιβερό, κυρίως λόγω της αντιμετώπισης της κοινωνίας.
Πάντως διάβασα ένα άρθρο για τη "δράση δρόμου" και χάρηκα, η κοινωνία έχει αρχίσει να αλλάζει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
εγώ ρε παιδιά να -μά την Παναζία- όταν βλέπω άντρες γκεϋ στεναχωριέμαι πολύ... (ίσως να το έχω ξαναγράψει και κάπου -δεν θυμάμαι). Δεν μου έρχεται να τους κράξω ή να τους γιουχάρω, απλά στεναχωριέμαι... και όσο πιό εμφανίσιμοι είναι, τόσο περισσότερο στεναχωριέμαι :(

Aυτοί δεν στεναχωριούνται καθόλου. Κάποτε είχα πει ότι ένας gay είναι πολύ πιο ασφαλής και ευτυχισμένος από έναν ''κανονικό'' και ότι οι κανονικοί πάσχουμε από το άγχος του ευνουχισμού χωρίς να το παραδεχόμαστε. Σήμερα είδα ξανά την ταινία ''Η Πόλη των γυναικών'' και δυστυχώς βλέπω συνέχεια πάρα πολλά κοινά με τον πρωταγωνιστή Marcello. Δες την ταινία και θα καταλάβεις ;) σε πόσο αξιοθρήνητη θέση βρισκόμαστε οι νορμάλ και δεν το έχουμε καταλάβει. Εμάς να κλαις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
βρισκόμαστε οι νορμάλ και δεν το έχουμε καταλάβει.

Υπονοείς οτι οι ομοφυλόφιλοι δεν είναι "νορμαλ";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Υπονοείς οτι οι ομοφυλόφιλοι δεν είναι "νορμαλ";

Απλά πρέπει να χρησιμοποιούμε κάποια λέξη, πώς να το πω ? Αποκλίνοντες ? Λέω ότι αυτή η ομάδα των αντρών με την αποκλίνουσα σεξουαλική συμπεριφορά απ'όσα έχω ερευνήσει και δει, έχουν λύσει από πολύ νωρίς τις ψυχολογικές τους συγκρούσεις και αδιέξοδα, και είναι πολύ περισσότερο ψυχαναλυμένοι από εμάς.
Η πίεση των εφηβικών ετών είναι τέτοια που τους ωθεί πολύ πιο εύκολα να ψαχτούν και μετά να κοιταχθούν στον καθρέφτη και να πουν ''ναι είμαι gay''.
Τις δικές μου ''φελινικές'', σουρεάλ, κωμικοτραγικές καταστάσεις δεν θα τις είχα περάσει ποτέ αν ήμουν gay, είμαι σίγουρος γι'αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Οκ,οι ομοφυλόφιλοι άνθρωποι είναι και πρέπει να μεταχειρίζονται χωρίς ρατσισμό.ΑΛΛΑ εγώ βλέπω τα τελευταία χρόνια μια τάση να πας πείσουν ότι η ομοφυλοφιλία είναι φυσικό.Για παράδειγμα,σε όλα τα ελληνικά σίριαλ(και στα ξένα το ίδιο συμβαίνει μάλλον)παρουσιάζεται ένας χαρακτήρας-άντρας που είναι ομοφυλόφιλος.Δηλαδή εντάξει,είπαμε να μη τους αποκλείουμε απ'το κοινωνικό σύνολο αλλά όχι και να μας πλασάρουν ότι το σωστό είναι να είσαι ομοφυλόφιλος.;)
Επίσης η Michelle-δεν κάνω προσωπική επίθεση αλλά σχολιάζω την άποψή σου- σε ένα ποστ του 2005 που βαριέμαι να ψάξω τώρα είχε αναρωτηθεί αν είναι κακό ένα παιδί να γεννηθεί ομοφυλόφιλο.Which means,δεν υπάρχει πρόβλημα να είμαστε ομοφυλόφιλοι,αντίθετα είναι φυσικό,σωστά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top