• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

«Τα παιδιά των ανθρώπων»ή Ανθρώπινη Γονιμότητα στην εποχή μας

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
ΤΟ ΘΕΜΑ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΓΙΑ ΕΓΚΥΟΥΣ!
Θέλουμε να είσαστε χαρούμενες κορίτσια! ;)


Σήμερα έμαθα κακά νέα από δύο γυναίκες (η μία είναι η καλύτερή μου φίλη η άλλη η ξαδέρφη μου)εγκύους. Η ξαδέρφη μου έχασε το δικό της παιδί (είναι στο 2ο μήνα) επειδή δεν ήταν -είπε ο γιατρός σε καλή θέση μέσα στη μήτρα της και δεν μεγάλωνε σωστά- και η καλύτερή μου φίλη είναι σε συνεχή παρακολούθηση στο νοσοκομείο επειδή της είχαν βρει ζάχαρο αυξημένο και ο γιατρός την είχε βάλει σε αυστηρή δίαιτα με αποτέλεσμα ο πλακούντας να ατροφήσει, το μωρό να μην τρέφεται κανονικά και να είναι τώρα στον 8ο μήνα και το μωράκι της να είναι μόνο 1700 γραμμάρια. :(

Η καλύτερή μου φίλη είναι μια από τις 7 γυναίκες που γνωρίζω από το κοινωνικό μου περιβάλλον που μην μπορώντας να τεκνοποιήσει (λόγω κάποιου προβλήματος του συζύγου της) προχώρησε σε εξωσωματική γονιμοποίηση με ότι συνεπάγεται αυτό.
Ξέρω όπως είπα άλλες 6 γυναίκες που γέννησαν ή βρίσκονται τώρα στη διαδικασία της εξωσωματικής...

Γνωρίζω επίσης περίπτωση (κόρη στενού οικογενειακού μας φίλου) που ενόσο ο γιατρός την "προετοίμαζε" για εξωσωματική και ήταν πεπεισμένος ότι η κοπέλα δεν μπορεί να συλλάβει κανονικά, εκείνη έμεινε έγκυος. :confused: Τώρα έχει ένα υγιέστατο αγοράκι 2 ετών.

Τι γίνεται?... Μήπως κάτι δεν πάει κάλα? Μήπως τα ποσοστά των ζευγαριών που δεν μπορούν να τεκνοποιήσουν, συνεχώς αυξάνουν? Υπάρχει πιθανότητα να έχουν μερος της ευθύνης οι γιατροί? Έχετε κι εσείς τέτοια υποψία για την ανθρώπινη γονιμότητα ή είμαι υπερβολική?

Τι φταίει? Η ζωή μας, η μολυνση του περιβάλλοντος, η διατροφή, το άγχος? Τι? :(
Μήπως τείνουμε προς το να επαληθεύσουμε την ταινία "Τα παιδιά των ανθρώπων"?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Κατ αρχάς η μη τεκνοποίηση με τα προβλήματα στη γέννα είναι διαφορετικά πράγματα.
Τα προβλήματα τοκετού με την πρόοδο της επιστήμης, την ενημέρωση και το σωστό περιβάλλον, έχουν μειωθεί στο ελάχιστο σε σχέση με τα παλιά χρόνια.

Όσον αφορά τα προβλήματα γονιμότητας δε γνωρίζω κάποια μελέτη που να δείχνει αύξηση ποσοστού στην εποχή μας. Ισως να αυξήθηκαν οι δυσλειτουργίες λόγο άγχους. Όπως και να χει και στο τομέα αυτό η επιστήμη έχει προχωρήσει και με εξωσωματικές και άλλες μεθόδους εξισορροπεί την κατάσταση.
Προσωπικά δεν έχω ιδιαίτερη ανησυχία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Circadian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Τι γίνεται?... Μήπως κάτι δεν πάει κάλα? Μήπως τα ποσοστά των ζευγαριών που δεν μπορούν να τεκνοποιήσουν, συνεχώς αυξάνουν? Υπάρχει πιθανότητα να έχουν μερος της ευθύνης οι γιατροί? Έχετε κι εσείς τέτοια υποψία για την ανθρώπινη γονιμότητα ή είμαι υπερβολική?

Τι φταίει? Η ζωή μας, η μολυνση του περιβάλλοντος, η διατροφή, το άγχος? Τι? :(
Μήπως τείνουμε προς το να επαληθεύσουμε την ταινία "Τα παιδιά των ανθρώπων"?:hmm:

Καλά, μην τρελαίνεσαι. Αφού αναπαραγόμασταν όταν ο μέσος όρος ζωής ήταν κάτω απ'τα 40, όταν οι γυναίκες γεννούσαν μέσα σε στάβλους κι έξω θέριζε η πανούκλα, λες να κωλώσουμε τώρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αυτό το "μήπως φταίνε οι γιατροί", τώρα που κολάει;
Τι να κάνουμ δηλαδή που η επιστήμη μας διαψεύδει;
Δεν είμαστε ούτε Θεοί, ούτε μάγοι, ούτε παντογνώστες.
Η Ιατρική δεν είναι Μαθηματικά 5+5=10 και πάει και τελείωσε.
Είναι μια συνεχώς εξελισόμενη επιστήμη που καθημερινά αναιρεί όσα γνωρίζουμε μέχρι σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
H Ιsi μάλλον εννοεί μήπως οι ιατροί σκοπίμως προσπαθούν να προωθούν τις εξωσωματικές για οικονομικούς λόγους.. έχω την εντύπωση πως αυτό ήθελε να πει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
αυτό ήθελε να πει η Isi... :) Ευχαριστώ kajira! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αααα, οκ τότε.
Υπάρχουν και οι απαταιώνες, τι να κάνουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Κι εγώ ξέρω περίπτωση γυναίκας πάντως που της είχε πει πως μόνο με εξωσωματική θα μπορούσε να κάνει παιδί (και αν..), εκείνη δεν μπήκε στον κόπο φοβούμενη την ψυχική ταλαιπωρία και τελικά έμεινε έγκυος μόνη της κανονικά.. (της πήρε λίγο παραπάνω να το εντοπίσει βέβαια, αφού όλα τα συμπτώματα τα απέδιδε αλλού! :P )

Εχω την εντύπωση πάντως πως είναι και λίγο τρομολαγνεία όλο αυτό.. εννοώ πως το παρουσιάζουν σαν να είναι μεγαλύτερο πρόβλημα απ' όσο πραγματικά ειναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
λοιπόν εγώ το διάβασα το θέμα και δεν είναι ακατάλληλο για τις εγκύους :P No worries!
είναι πιο πολύ γιαυτούς που τώρα είναι στις προσπάθειες για κύηση :P

Αναφέρεις διαφορετικές περιπτώσεις και καταστάσεις
Στην περίπτωση του λιπόβαρου μωρού πιστεύω ότι είναι καθαρό λάθος του γιατρού της
Κάθε μήνα το έβλεπε στον υπέρηχο, θα έπρεπε να δει ότι δεν μεγαλώνει σωστά το μωρό! (εμένα κάθε μήνα μου λέει πόσο μήκος είναι, μετράει το κεφάλι και σε λίγο καιρό ξέρω ότι θα αρχίσει να μου λέει και το βάρος του!)

όσο για τις άλλες περιπτώσεις...
Καταρχάς πιστεύω ότι υπήρχαν από πάντα αυτές οι περιπτώσεις που αναφέρεις, αλλά δεν τολμούσε ο κόσμος να τα πει από ντροπή.
Στο στενό μου κύκλο έχω 4 γυναίκες μεγάλης ηλικίας που καμία τους δεν κατάφερε να κάνει παιδιά
Απλά παλιότερα δεν υπήρχαν ούτε οι επιστημονικές μέθοδοι ώστε να προσπαθούν συνεχώς με τεχνητά μέσα (εξωσωματικές) ούτε και το κουράγιο να πει μια.... δεν κάνω παιδιά. Ήταν ταμπού.

Επιπλέον, όλοι ξέρουμε ότι το κάπνισμα μειώνει τις πιθανότητες, το άγχος, η κακή διατροφή....
ΟΛΟΙ τα ξέρουν αυτά κι όμως δεν προσπαθούν να τα αλλάξουν
Ξέρω περίπτωση που έκανε το πρώτο της με εξωσωματική λόγω αυξημένου άγχους και στρες και το δεύτερο... ξαφνικά.. τσουπ έμεινε έγκυος :P
Όταν λες της γυναίκας.. κόψε ρε συ το κάπνισμα για να μείνεις έγκυος πιο καλά και πιο εύκολα σου λέει "α θα το κόψω ΟΤΑΝ μείνω έγκυος"
Τράβα ρε κανα γυμναστήριο, φάε καμια σαλάτα, απέκτησε φυσική κατάσταση ΛΙΓΟ... δεν προλαβαίνω....

Τέλος... φυσικά υπάρχουν και οι γιατροί που κάνουν την τρίχα τριχιά και εκμεταλλεύονται όλες τις παραπάνω καταστάσεις ώστε να βγάλουν κανα φραγκάκι παραπάνω
Μπορεί ο άλλος να έχει ήδη το δικό του χάλι και πρόβλημα αλλά κι όταν ο γιατρός βλέπει ότι το ίδιο το άτομο δεν κάνει ΤΙΠΟΤΑ για να βοηθήσει τον εαυτό του... μ@λ@κας είναι κι αυτός? Τους τα παίρνει χοντρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Κι εγώ ξέρω περίπτωση γυναίκας πάντως που της είχε πει πως μόνο με εξωσωματική θα μπορούσε να κάνει παιδί (και αν..), εκείνη δεν μπήκε στον κόπο φοβούμενη την ψυχική ταλαιπωρία και τελικά έμεινε έγκυος μόνη της κανονικά.. (της πήρε λίγο παραπάνω να το εντοπίσει βέβαια, αφού όλα τα συμπτώματα τα απέδιδε αλλού! :P )

Εχω την εντύπωση πάντως πως είναι και λίγο τρομολαγνεία όλο αυτό.. εννοώ πως το παρουσιάζουν σαν να είναι μεγαλύτερο πρόβλημα απ' όσο πραγματικά ειναι..
Μπορεί να είναι και τρομολαγνεία, αλλά είναι πολύ λεπτο το σημείο που ορίζει πότε μπορείς να κάνεις παιδιά, και πότε όχι.
Αν μια γυναίκα, ή ένα ζυγάρι καλύτερα, βρίσκεται σε χαμηλότερα επίπεδα από τα φυσιολογικά, είναι απίθανο να τεκνοποιήσει.
Με τη φύση όμως, δεν μπορεί να τα βάλει κανείς, αφού έστω και ένα κύτταρο είναι ικανό να σε διαψεύσει.
Αν τώρα αυτό εκλαμβάνεται από κάποιους ως αδυναμία τεκνοποίησης, δεν μπορεί να είναι απόλυτα κατακριταίο, με δεδομένο και το γεγονός οτι η ηλικία προχωράει και τα περιθώρια στενεύουν, η εξωσωματική ίσως να φαντάζει πιο σίγουρη λύση από το ρίσκο της αναμονής.
Δεν είναι πάντα έτσι βέβαια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τι να σας πω..ίσως είμαι επιρρεασμένη από τα ταυτόχρονα κακά νέα... :( Πάντως η φίλη μου έχει μια φίλη που προσπαθεί κι εκείνη να μείνει έγκυος. Έχει αλλάξει 3-4 γιατρούς και προκοπή δεν έχει δει. Κανενας από τους 3-4 δεν της είπε να στα ματήσει τις προσπάθειες και να σκεφτεί π.χ. την υοθεσία... Το αποκορύφωμα ήταν ένας που της πήρε (όπως της είπε εκ των υστέρων) 2 ωάρια παραπάνω (και μάλιστα με καισαρική τομή ενώ μου είπε η φίλη μου πως κάπως αλλιώς έπρεπε να τα είχε πάρει-δε ξέρω πως) την έβαλε να πληρώνει για τη συντηρησή τους, μέχρι να τα χρειαστεί και καλά, και μετά από κάποιο χρονικό διαστημα της είπε πως κάτι είχαν πάθει τα ωάρια και ήταν άχρηστα... :hmm: Εγώ γιατί πιστεύω πως τα πούλησε? Είμαι τρελή γιατρέ μου?:hmm:

Με τη φύση όμως, δεν μπορεί να τα βάλει κανείς, αφού έστω και ένα κύτταρο είναι ικανό να σε διαψεύσει.
Δε ξέρω γιατί αλλά αυτό ήταν πολύ ελπιδοφόρο και γλυκό! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ξέχασα!!!
έχω μια φίλη που προσπαθούσε επί δύο χρόνια να μείνει έγκυος!
είχαν φτάσει στο σημείο να αρχίσουν το τρέξιμο για σπερματογραφήματα κλπ

κάποια στιγμή έγινε κάτι με τη δουλειά τους κι είπαν "οκ, στοπ τώρα οι προσπάθειες γιατί δεν μας παίρνει τώρα και μια εγκυμοσύνη"
Τον άλλο μήνα έμεινε έγκυος η γυναίκα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Τι να σας πω..ίσως είμαι επιρρεασμένη από τα ταυτόχρονα κακά νέα... :( Πάντως η φίλη μου έχει μια φίλη που προσπαθεί κι εκείνη να μείνει έγκυος. Έχει αλλάξει 3-4 γιατρούς και προκοπή δεν έχει δει. Κανενας από τους 3-4 δεν της είπε να στα ματήσει τις προσπάθειες και να σκεφτεί π.χ. την υοθεσία... Το αποκορύφωμα ήταν ένας που της πήρε (όπως της είπε εκ των υστέρων) 2 ωάρια παραπάνω (και μάλιστα με καισαρική τομή ενώ μου είπε η φίλη μου πως κάπως αλλιώς έπρεπε να τα είχε πάρει-δε ξέρω πως) την έβαλε να πληρώνει για τη συντηρησή τους, μέχρι να τα χρειαστεί και καλά, και μετά από κάποιο χρονικό διαστημα της είπε πως κάτι είχαν πάθει τα ωάρια και ήταν άχρηστα... :hmm: Εγώ γιατί πιστεύω πως τα πούλησε? Είμαι τρελή γιατρέ μου?:hmm:



Δε ξέρω γιατί αλλά αυτό ήταν πολύ ελπιδοφόρο και γλυκό! :)
Oντως εδώ κάτι μυρίζει,
Φτου, όλα σε σένα τυχαίνουν......;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αυτό δεν έτυχε σε μένα! :) Εγώ μόνο μια καισαρική χρειάστηκα! :) Αλλά γύρω μου ακούω όλο τέτοιες περιπτώσεις, σε βαθμό να αισθάνομαι ένοχη που τεκνοποίησα φυσιολογικά. :(:(
Εννοείται πως υπερβάλλω, αλλά καταλαβαίνεις τι θέλω να πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αυτό δεν έτυχε σε μένα! :) Εγώ μόνο μια καισαρική χρειάστηκα! :) Αλλά γύρω μου ακούω όλο τέτοιες περιπτώσεις, σε βαθμό να αισθάνομαι ένοχη που τεκνοποίησα φυσιολογικά. :(:(
Εννοείται πως υπερβάλλω, αλλά καταλαβαίνεις τι θέλω να πω...
Να σου πω την αλήθεια, μάλλον δεν καταλαβαίνω.....
Αφού έκανες καισαρική πως γέννησες φυσιολογικά;
Και δεν πολυκατάλαβα τι ακριβώς έκανε εκείνος ο γιατρός...
Εκανε καισαρική στη φίλη σου και της πήρε δυό ωάρια;
Και τι είναι τα ωάρια να τα πάρει έτσι; Μπιφτέκια;

Κάπως μου κάνει όλο αυτό...:hmm::hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Να σου πω την αλήθεια, μάλλον δεν καταλαβαίνω.....
Αφού έκανες καισαρική πως γέννησες φυσιολογικά;
Και δεν πολυκατάλαβα τι ακριβώς έκανε εκείνος ο γιατρός...
Εκανε καισαρική στη φίλη σου και της πήρε δυό ωάρια;
Και τι είναι τα ωάρια να τα πάρει έτσι; Μπιφτέκια;

Κάπως μου κάνει όλο αυτό...:hmm::hmm::hmm::hmm:

Μάλλον δε χρησιμοποίησα τις σωστές λέξεις :redface:
Συνέλαβαφυσιολογικά, αλλά γέννησα με καισαρική (όταν έσπασαν τα νερά ο γιατρός είδε πως το μωρό είχε κάνει κακάκια και έπρεπε να βγει)
Η κοπέλα που λέω είναι φίλη της φίλη μου που είναι τώρα στο νοσοκομείο. Δεν θυμάμαι ακριβώς την ιστορία, αν βρω σήμερα που θα πάω να τη δω ευκαιρία, θα τη ρωτήσω πάλι.
Η ουσία είναι πως της είχε καταψύξει δύο ωάρια για μελλοντική χρήση και μια μέρα την πήρε τηλ. πως τα ωάρια αυτά έχουν πρόβλημα και θα τα καταστρέψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Nαι, αυτό είναι τουλάχιστον περίεργο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*marouli*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία με τα κιτρινα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,001 μηνύματα.
Απαπα..Περίεργα πράγματα αυτά..Δεν ξέρω,εγώ στεναχωριέμαι όταν βλέπω γυναίκες να προσπαθουν και να θέλουν τόσο ένα μωράκι και να ταλαιπωρούνται γι'αυτο ενώ κάτι άλλες "μητέρες" κακοποιούν τα δικά τους ή τα παρατάνε..Γίνομαι έξαλλη με αυτό!!
Και παρόλο που είμαι μικρή πολλές φορές σκέφτομαι ότι ίσως και εγώ βρεθώ σε αυτή τη θέση και θα 'θελα να μπορώ να εμπιστεύομαι τον γιατρό μου αλλά με όλα αυτά που συμβαίνουν γύρω μου τρομάζω ρε γμτ..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
ρε παιδια... εγω ενα πραγμα δεν καταλαβαινω...:worry:
ωραια κανουν προσπαθεια εξωσωματικης οι εν λογω γυναικες μια φορα βλεπουν οτι οι γιατροι τις εκμεταλλευονται...βλεπουν οτι δεν πιασανε με την πρωτη... γιατι δεν βαζουν στο μυαλο τους την ιδεα της υιοθεσιας; δεν το καταλαβαινω αυτο... επειδη δεν θα ειναι δικο τους δλδ το παιδακι που θα παρουν; ισα ισα... θα κανουν πολυ μεγαλο καλο ετσι και μπορει αμεσως μετα να μεινουν εγκυες εντελως φυσικα χωρις εξωσωματικες και λαλακιες.
εγω εχω ακουσει περιπτωση κοπελας που δεν μπορουσε να κανει παιδακι(ειχε εξαντλησει ολες τις μεθοδους) και υιοθετησε ενα και αμεσως μετα εμεινε εγκυος και τριβανε οι γιατροι τα ματια τους.
χωρια που η καθε εξωσωματικη κοστιζει να μη πω ποσο... κι αν θα πιασεις...:/:
εγω προσωπικα δεν θα εμπαινα σε μια τετοια ψυχοφθορα διαδικασια...δεν υπαρχει λογος... χιλιες φορες να υιοθετησω ενα και να δωσω χαρα και οικογενεια σε ενα παιδακι που ποτε δεν θα ειχε διαφορετικα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ρε παιδια... εγω ενα πραγμα δεν καταλαβαινω...:worry:
ωραια κανουν προσπαθεια εξωσωματικης οι εν λογω γυναικες μια φορα βλεπουν οτι οι γιατροι τις εκμεταλλευονται...βλεπουν οτι δεν πιασανε με την πρωτη... γιατι δεν βαζουν στο μυαλο τους την ιδεα της υιοθεσιας;

γιατί είναι δεδομένο ότι όπως και στη φύση δεν γίνεται με την πρώτη πάντα το ζητούμενο, έτσι και με την τεχνητή μέθοδο, δεν είναι σίγουρο ότι θα πιάσει με την πρώτη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top