Καταναλωτική αγωγή: Oικογένεια και άλλα πρότυπα

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
παντως θα μου εχει τυχει καμια φορα στο σχολειο κανα παιδι φτηνιαρης με ρουχα που δεν τα βαζω ουτε για να παω στο περιπτερο του οποιου ολα τα ρουχα μαζι με την ντουλαπα να κανουν οσο η ζωνη μου να με σχολιασει χωρις φυσικα να του δωσω καμια σημασια γιατι σιγα μην δινω σημασια σε καθε λετσο που ειναι για γελια .

:(
Γιατί βρε αγόρι μου έτσι;
Ειναι πολύ σπουδαίο να έχεις μεγαλώσει άνετα χωρίς να σου έχει λείψει τίποτα, όπως σπουδαίο είναι να έχεις σωστή συμπεριφορά και να μην κρίνεις απο τα ρούχα έναν άνθρωπο... Ενας λέτσος μπορεί να σου προσφέρει όχι την υλική αλλά τη συναισθηματική ευτυχία....
Θέλω να πιστεύω πως θύμωσες επειδή σου την έπεσαν πολλοί μαζί (σε κάποια σημεία όχι άδικα) και σου μιλώ όσο πιο αντικειμενικά γίνεται. Προσπάθησε να μην επηρρεάζεσαι και να διαχειρίζεσαι σωστά το λόγο σου με επιχειρήματα ορθά, να διακρίνεις λογικά που έχεις δίκιο και που έχεις άδικο και είμαι σίγουρη κι εσύ θα μπορέσεις να μάθεις απο τους άλλους και οι άλλοι απο σενα. Θα ήταν καλή ιδέα να δείξεις αυτή τη συζήτηση στους γόνεις σου και να συζητήσεις μαζί τους. Καλή επιτυχία στο σχολείο σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
:(
Γιατί βρε αγόρι μου έτσι;
Ειναι πολύ σπουδαίο να έχεις μεγαλώσει άνετα χωρίς να σου έχει λείψει τίποτα, όπως σπουδαίο είναι να έχεις σωστή συμπεριφορά και να μην κρίνεις απο τα ρούχα έναν άνθρωπο... Ενας λέτσος μπορεί να σου προσφέρει όχι την υλική αλλά τη συναισθηματική ευτυχία....
Θέλω να πιστεύω πως θύμωσες επειδή σου την έπεσαν πολλοί μαζί (σε κάποια σημεία όχι άδικα) και σου μιλώ όσο πιο αντικειμενικά γίνεται. Προσπάθησε να μην επηρρεάζεσαι και να διαχειρίζεσαι σωστά το λόγο σου με επιχειρήματα ορθά, να διακρίνεις λογικά που έχεις δίκιο και που έχεις άδικο και είμαι σίγουρη κι εσύ θα μπορέσεις να μάθεις απο τους άλλους και οι άλλοι απο σενα. Θα ήταν καλή ιδέα να δείξεις αυτή τη συζήτηση στους γόνεις σου και να συζητήσεις μαζί τους. Καλή επιτυχία στο σχολείο σου...
Πιστευεις πως οι γονεις του ειναι καλυτεροι?Εγω νομιζω πως αυτοι τον ωθησαν σε αυτην την κατασταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Πιστευεις πως οι γονεις του ειναι καλυτεροι?Εγω νομιζω πως αυτοι τον ωθησαν σε αυτην την κατασταση

Κοιτα, πρόκειται ακόμα για ενα παιδί. Σίγουρα δεν έχει τόση εμπειρία στο λόγο ακόμα και στην ίδια τη ζωή. Σε καμμία περίπτωση αυτό σημαίνει πως τον δικαιολογώ σε κάποιες φράσεις κι απόψεις του. Ομως απ'οσο είδα ξωπίσω έλεγε και ξέλεγε σε σημεία και αυτό τον εβαλε σε μια θέση αυτόματα πιο αδύναμη. Ισως και ο ίδιος είναι μπερδέμενος με την όλη συζήτηση κι είναι απλώς θυμός ή εγωισμός ή αποτελέσματα κακοαναθρεμένου (vs καλοαναθρεμένου) παιδιού που όλ' αυτά αλλάζουν αρκεί να ωριμάσει κάποιος και να διαχειριστεί σωστότερα τις καταστάσεις της ζωής.
Σχετικά με την οικογένεια, δε θα κρίνω ανθρώπους που δε γνωρίζω, άλλωστε ο χαρακτήρας δε μαθαίνεται, αν τελικά πρόκειται περί χαρακτήρα ή μόνο μιας σπασμωδικής εφηβικής αντίδρασης. Γι αυτό του πρότεινα να κάνει αυτή τη κουβεντα μαζί τους, είναι και μια πολύ καλή ευκαιρία να εμβαθύνει στη σκέψη του;)
Αν εξακολουθήσει σε 5 χρόνια να έχει την ίδια αντίδραση ή άποψη - πως δεν αξίζει κάποιος που ντύνεται φθηνότερα πχ-, τότε θα αποδεχτώ το χαρακτήρα του, που και τελικά θα είναι αυτός.
Προς το παρόνεικάζω και λέω την αποψη μου όσο πιο αντικειμενικά κι ως παρατηρήτρια της συζήτησης...
Τη δική μου άποψη πάνω στο θέμα την είπα κάπου παραπίσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Βάγγο, βλέπεις ένα ζευγάρι παπούτσια της LV που κοστίζει 7.000 ευρώ. Ας υποθέσουμε πως το θέλεις και έχεις και τα λεφτά. Το αγοράζεις;

ναι
αφού το θέλω και έχω τα λεφτά , γιατί όχι ;
αλλά γιατί το θέλω ; επειδή έχει 7 χιλιάρικα ;
και κυρίως , ποιος μ@λ@κ@ς μου έδωσε 7 χιλιάρικα ;

Βάγγο, υποθετικά μιλώντας πάντα, τα παπούτσια που αγόρασες με 7.000 ευρώ, μετά από 3 χρόνια έχουν παλιώσει και δεν τα χρειάζεσαι ιδιαίτερα αφού έχεις ήδη αγοράσει άλλο ζευγάρι. Τα χαρίζεις στον φτωχό, ξυπόλυτο και ρακένδυτο ζητιάνο;

όχι , να δουλέψει και να τα βγάλει μόνος του
εγώ ξέρεις πόσες εργατοώρες ζητιάνευα από τους γονείς μου ;

Ενδιαφέρον. Για πες. :)

δεν λέω
η συζήτηση έχει αρχίσει να γίνεται αλλόκοτη - εγώ δεν θα ξαναμπώ στο στέκι και θα πάω στο ζόναρς για λουκουμά
και εσείς εδώ θα λέτε το μακρύ σας και το κοντό σας

έχετε πολύ λίγη επιρροή πάνω μου για να μου αλλάξετε μυαλά , προτιμώ την οικογένεια μου , τους φίλους μου και τον χρήστο ζαμπούνη - γιατί λοιπόν δεν πάτε για σόπινγκ στα μπρέσκα και για καφέ στον Μήτσο , να ησυχάσουμε ;
η ερώτηση είναι ρητορική , σας αρέσει να ποστάρετε
και εμένα , για αυτό πάω στο τρακ οφ δε ντέι με το σουρτούκι , όσοι πιστοί προσέλθετε
θα υπάρξει μπουφές με σπιτικά τυροπιτάκια , πορτοκαλάδα και ταξική πάλη (ο δόκτωρ βγάζει σπυράκια)
λιτό αλλά θα είμαστε όλοι ευχαριστημένοι
όλοι ; όχι
γιατί να πίνω την ίδια πορτοκαλάδα με σένα
είμαι πιο έξυπνος , πιο όμορφος , πιο σπουδαίος
ίσως και πιο πονηρός
και εγένετο καπιταλισμός
όμως το σουρτούκι θέλει να κεράσει τυροπιτάκια - και δεν τρώγονται κρύα
Πάμε

π.σ.
Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : Σήμερα στις 14:53. Αιτία: merge. Βάγγο, να χρησιμοποιείς το κουμπί επεξεργασία αν θες να προσθέσεις κείμενο στο ποστ σου
έχεις επεξεργαστεί 500 ποστ μου
θα σου έλεγα ευχαριστώ , αλλά δεν μ' αρέσει το φόρεμα σου
αν και θα ήταν ωραίο τσαλακωμένο στην πολυθρόνα μου
(μέικ σεκς , νοτ φλέιμς)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Βαγγο...μαλλον κατι εχεις μπερδεψει.Λες οτι ξερεις απο ποιοτητα και ειναι αυτο που σε ενδιαφερει.Εμ....δεν ξερεις απο ποιοτητα..απλα σου εχει γινει ακλονητη πεποιθεση ότι,οτιδηποτε ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ...ειναι και το καλυτερο.Το βαμβακι ειναι βαμβακι,το λινο ειναι λινο..το μεταξι ειναι μεταξι..και το πλαστικο ειναι πλαστικο.Σαφεστατα υπαρχουν και ποιοτητες..αλλα μεχρι ενα σημειο φτανει η πραγματικη αξια τους.Τα υπολοιπα ειναι απλα...ΦΙΡΜΕΣ.Πληρωνεις ΦΙΡΜΕΣ δηλαδη..και οχι ποιοτητα.Και προφανως θελεις να νιωσεις σημαντικος με αυτον τον τροπο.Δικαιωμα σου...εννοειται,αλλα οταν βρισκεσαι σε ενα φορουμ,.λογικο ειναι να μπει και ο αλλος και να πει τη γνωμη του.Ή μηπως το εγραψες μονο και μονο για να σου πουμε..πωπω..τι καταπληκτικα που ειναι,και ποσο τρομερος εισαι που δινεις τοσα λεφτα για ενα ζευγαρι παπουτσια;Για σκεψου...τι δειχνει αυτο,απο ψυχολογικης αποψεως και μονο.Προσωπικη μου αποψη..και εχω δικαιωμα να την πω..ειναι οτι τοση υπερβολη για οτιδηποτε πανακριβο..δειχνει ατομο χαμηλης αυτοεκτιμησης..(γενικα μιλω..γιατι δεν σε ξερω)που προσπαθει να παρει αξια απο τα πανακριβα ρουχα και υλικα αγαθα,και να δειξει ΟΤΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΞΙΑ.Στα λεω με την καλυτερη προθεση..μπας και σκεφτεις λιγο.Δεν κανουν τα ρασα τον παπα αγορι μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Εμενα μου αρεσουν τα λεφτα , μου αρεσει η πολυτελεια , μου αρεσει να εχω πραγματα που οι αλλοι δεν εχουν , θελω να περνω παντα το καλυτερο το ακριβοτερο και το πιο σημαντικο δεν μου αρεσει η φτηνια .

αχ βρε μικρουλη μου:) σ'αρεσουν τα λεφτα του μπαμπα, σ'αρεσει η πολυτελεια και θελεις παντα το καλυτερο γιατι ο μπαμπας στα προσφερει απο μικρο και δεν φταις ουσιαστικα γιαυτο. αν μεγαλωνες σε μια αλλη οικογενεια ισως μιλουσες πολυ διαφορετικα. δεν φταιες εσυ που μεγαλωσες σε μια ευρωστη οικογενεια που δυστυχως ομως δεν σου εμαθε το σημαντικοτερο. οτι τα υλικα αγαθα ειναι το πιο ασημαντο πραγμα στη ζωη.

καλα κανεις και σ'αρεσουν τα πραγματα με ποιοτητα αφου εχεις την δυνατοτητα να το κανεις αλλα προσεξε να μαθεις κατι που ευχομαι καποτε να μαθεις με τον ευκολο τροπο. οι ανθρωποι που αποκαλεις λετσους σκεψου οτι και αυτοι παιδια της ηλικιας σου ειναι απλα δεν εχουν τα χρηματα που εχεις εσυ. ειναι ανθρωποι με αισθηματα οπως και εσυ. η μαμα τους μπορει να μην εχει χρηματα να τους φτιαξει φαγητο το βραδυ. μπορει να μην εχουν χρηματα να φανε στο σχολειο μια τυροπιττα αλλα αν χρειαστεις βοηθεια σε μια δυσκολη στιγμη ισως ειναι οι μονοι που θα σε βοηθησουν. η ανθρωπια καλο μου δεν βρισκεται στα πλουτη ουτε στα ακριβα ρουχα αλλα στην ψυχη.

αγοραζε κατι καλο αντι πολλα ανωφελα αλλα μην υπερβαλλεις. πολυ καλη ποιοτητα μπορεις να βρεις και με λιγοτερα χρηματα πιστεψε με. και αυτο που θα πω αφορα ολους μας. καμια φορα ξοδευουμε πολλα σ'ενα ζευγαρι παπουτσια ενω το επομενο λεπτο αν χρειαστει να δωσουμε βοηθεια καπου αρχιζει να μας τρωει το σαρακι για ενα ευρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Πέρα από την πλάκα, σε περίπτωση που λέει αλήθεια ο Βάγγος, θεωρώ ότι δε φταίει ο ίδιος αλλά οι γονείς του.
Πολλοί γονείς κακομαθαίνουν τα παιδιά τους για διάφορους λόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Πιστευεις πως οι γονεις του ειναι καλυτεροι?Εγω νομιζω πως αυτοι τον ωθησαν σε αυτην την κατασταση

Πέρα από την πλάκα, σε περίπτωση που λέει αλήθεια ο Βάγγος, θεωρώ ότι δε φταίει ο ίδιος αλλά οι γονείς του.
Πολλοί γονείς κακομαθαίνουν τα παιδιά τους για διάφορους λόγους.

Όπως δεν θα θέλαμε να μπερδεύουν τους γονείς μας σε ένα θέμα, καλύτερα να αφήσετε τους γονείς του απ' έξω. Δεν τους γνωρίζετε. Ίσως να μην υπάρχουν καν. Ίσως να μην έχουν άλλες επιλογές. Αλλιώς σε ένα θέμα που κάποιος θα εκφραστεί με τρόπο που δεν θα μας αρέσει θα πιάσουμε τους γονείς του στο στόμα μας για τις λάθος απόψεις του; Είναι άδικο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μα δεν τους έβρισα or something.
Απλά είπα τι πιστεύω.
Από κάπου διαπλάθουμε το χαρακτήρα και τη νοοτροπία μας, δε νομίζεις.
Επηρεαζόμαστε από τους φορείς κοινωνικοποίησης και αναμφισβήτητα η οικογένεια είναι ένας τέτοιος φορέας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αλλιώς σε ένα θέμα που κάποιος θα εκφραστεί με τρόπο που δεν θα μας αρέσει θα πιάσουμε τους γονείς του στο στόμα μας για τις λάθος απόψεις του; Είναι άδικο....
Δεν είναι ακριβώς έτσι στην προκειμένη περίπτωση αγαπητή φίλη. Ένας 16χρονος δεν κερδίζει δικά του χρήματα κι αυτό ορίζεται από το σύνταγμα και τους νόμους. Συνεπώς, ναι, ένα μέρος της ευθύνης εύλογα πέφτει στους γονείς του. Τα έχει πει καλύτερα η Ρέζιντεντ, δεν χρειάζεται να τα επαναλάβω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Δεν είναι ακριβώς έτσι στην προκειμένη περίπτωση αγαπητή φίλη. Ένας 16χρονος δεν κερδίζει δικά του χρήματα κι αυτό ορίζεται από το σύνταγμα και τους νόμους. Συνεπώς, ναι, ένα μέρος της ευθύνης εύλογα πέφτει στους γονείς του. Τα έχει πει καλύτερα η Ρέζιντεντ, δεν χρειάζεται να τα επαναλάβω.
Πάρα πολλοί 16χρονοι εργάζονται σε διάφορες δουλειές (σερβιτόροι, σε ντελίβερι) παρ' ότι απαγορεύεται. Ο φίλος μας μάλλον αποκλείεται από τέτοιες δουλειές. Μπορεί να ζει με τους παππούδες του. Δεν θα κρίνουμε εδώ πως τον μεγάλωσαν, όποιοι τον μεγάλωσαν, επειδή ήταν απόλυτος σε ένα θέμα που πηγάζει από το νεαρό της ηλικίας του. Μπορεί οι γονείς του να του έχουν μιλήσει, αλλά δεν είναι εύκολη υπόθεση ένα παιδί επάνω στην εφηβεία. Ίσως και να απέχουν εντελώς από τις θεωρίες αυτού του παιδιού. Για φανταστείτε να μας διάβαζαν; Πως μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι είναι ίδιοι και όχι καλύτεροι;; Αυθαίρετο είναι αυτό. Σαν να λέμε ο εγκληματίας έχει πατέρα εγκληματία, η εταίρα μάνα εταίρα, ο κλέφτης γονείς κλέφτες και πάει λέγοντας....τεσπά απλά ένα παιδί 16 ετών θέλει άλλη προσέγγιση τουλάχιστον από εμάς που έχουμε παιδιά και ξέρουμε πως είναι.....(δεν χρειάζεται να του επιτεθόμαστε όλοι μαζί....)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Καταρχην εκφραζουμε την αποψη μας,δεν κανουμε κατι κακο.

Τα λεφτα απο που τα βρισκει?Πολυ πιθανον οι γονεις του να τον δινουν τοσα πολλα

Αμα δεν εχουν προβλημα με αυτο τοτε ειναι συνενοχοι

Αν παλι δεν θελουν να τον στεναχωρησουν για αυτο και του κανουν τα χατιρια τοτε ειναι κακομαθημενο και παλι φταινε οι γονεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Πάρα πολλοί 16χρονοι εργάζονται σε διάφορες δουλειές (σερβιτόροι, σε ντελίβερι) παρ' ότι απαγορεύεται. Ο φίλος μας μάλλον αποκλείεται από τέτοιες δουλειές. Μπορεί να ζει με τους παππούδες του. Δεν θα κρίνουμε εδώ πως τον μεγάλωσαν, όποιοι τον μεγάλωσαν, επειδή ήταν απόλυτος σε ένα θέμα που πηγάζει από το νεαρό της ηλικίας του. Μπορεί οι γονείς του να του έχουν μιλήσει, αλλά δεν είναι εύκολη υπόθεση ένα παιδί επάνω στην εφηβεία. Ίσως και να απέχουν εντελώς από τις θεωρίες αυτού του παιδιού. Για φανταστείτε να μας διάβαζαν; Πως μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι είναι ίδιοι και όχι καλύτεροι;; Αυθαίρετο είναι αυτό. Σαν να λέμε ο εγκληματίας έχει πατέρα εγκληματία, η εταίρα μάνα εταίρα, ο κλέφτης γονείς κλέφτες και πάει λέγοντας....τεσπά απλά ένα παιδί 16 ετών θέλει άλλη προσέγγιση τουλάχιστον από εμάς που έχουμε παιδιά και ξέρουμε πως είναι.....(δεν χρειάζεται να του επιτεθόμαστε όλοι μαζί....)

Δεν κρίνουμε ποιοι και πώς μεγάλωσαν το νεαρό, διαπιστώνουμε όμως από τις διατυπώσεις στο βαθμό που αντικατοπτρίζουν απόψεις ότι πολύ πιθανόν:
α. Είτε του δίνουν όσα χρήματα ζητάει, είτε "εξοικονομεί" από παχυλό χαρτζιλίκι έχοντας όλα τα έξοδα του καλυμμένα και με το παραπάνω, τη στιγμή που άλλα 16χρονα δεν βγαίνουν για εβδομάδες για να εξοικονομήσουν χρήματα για ρούχα που χρειάζονται ή βιβλία ή μια άλλη δραστηριότητα
β. Όταν λέει "θέλω mac" ή "έχω μαζέψει τα χρήματα για να πάρω mac" προφανώς κανείς δεν του είπε ότι το mac το αγοράζουμε όταν έχουμε ανάγκες που καλύπτονται από το συγκεκριμένο μηχάνημα, αλλοιώς η αγορά του για σερφάρισμα και μόνο είναι "πήρα μια ferrari στο παιδί για να πηγαίνει στο περίπτερο για τσιγάρα"
γ. Σαφώς και δεν είναι αμαρτία να ξέρει κανείς και να διαλέγει ποιοτικά και όμορφα πράγματα ή έστω και ακριβά όταν αυτά τα δύο συμβαδίζουν (όπως τα αντιλαμβάνεται κανείς) κάποιος όμως θα έπρεπε να του πει ότι στα 16 σου μπορείς να μην ρίχνεις μια περιουσία στα ποδαράκια σου όχι για τίποτε άλλο αλλά γιατι αν ξέρεις την αξία τους, τότε λογικά θα πρέπει να στενοχωρηθείς όταν όλο και κάτι θα πάθουν. (λέω εγώ τώρα)

Αυτά όμως πρέπει να τα πει γονιός και να πει εγκαίρως, αλλοιώς όχι από πράξη αλλά από παράλειψη (του γονέα πάντα σε αυτές τις ηλικίες) εμφανίζονται αναρτήσεις όπως η τελευταία του vaggos την οποία εάν την δουν οι γονείς του πολύ φοβάμαι ότι θα του πουν "παιδάκι μου τί έμπλεκες εκεί μέσα? τί ξέρουν αυτοί?"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Καταρχην εκφραζουμε την αποψη μας,δεν κανουμε κατι κακο.

Τα λεφτα απο που τα βρισκει?Πολυ πιθανον οι γονεις του να τον δινουν τοσα πολλα

Αμα δεν εχουν προβλημα με αυτο τοτε ειναι συνενοχοι

Αν παλι δεν θελουν να τον στεναχωρησουν για αυτο και του κανουν τα χατιρια τοτε ειναι κακομαθημενο και παλι φταινε οι γονεις

Δεν είπα ότι είναι κακό, αλλά άδικο να κρίνουμε...άλλωστε το θέμα είναι ρούχα παπούτσια όχι κριτικάρετε γονείς. Έτσι νομίζω....Τέλος πάντων δεν έχει νόημα η συνέχεια άλλωστε είμαστε όλοι off topic.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πάρα πολλοί 16χρονοι εργάζονται σε διάφορες δουλειές (σερβιτόροι, σε ντελίβερι) παρ' ότι απαγορεύεται. Ο φίλος μας μάλλον αποκλείεται από τέτοιες δουλειές. Μπορεί να ζει με τους παππούδες του. Δεν θα κρίνουμε εδώ πως τον μεγάλωσαν, όποιοι τον μεγάλωσαν, επειδή ήταν απόλυτος σε ένα θέμα που πηγάζει από το νεαρό της ηλικίας του. Μπορεί οι γονείς του να του έχουν μιλήσει, αλλά δεν είναι εύκολη υπόθεση ένα παιδί επάνω στην εφηβεία. Ίσως και να απέχουν εντελώς από τις θεωρίες αυτού του παιδιού. Για φανταστείτε να μας διάβαζαν; Πως μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι είναι ίδιοι και όχι καλύτεροι;; Αυθαίρετο είναι αυτό. Σαν να λέμε ο εγκληματίας έχει πατέρα εγκληματία, η εταίρα μάνα εταίρα, ο κλέφτης γονείς κλέφτες και πάει λέγοντας....τεσπά απλά ένα παιδί 16 ετών θέλει άλλη προσέγγιση τουλάχιστον από εμάς που έχουμε παιδιά και ξέρουμε πως είναι.....(δεν χρειάζεται να του επιτεθόμαστε όλοι μαζί....)
Ας αφήσουμε τις εικασίες. Μόνος του αναφέρθηκε στους γονείς του.
Επειδή ακριβώς έχουμε παιδιά τα οποία μάλιστα μεγαλώνουμε στην Ελλάδα του ΔΝΤ, ξέρουμε πολύ καλά πώς είναι.
Έπειτα δεν κρίνονται οι γονείς ως πρόσωπα, αλλά η ενέργειά τους να τροφοδοτούν αυτό το παιδί με χαρτζιλίκι που του επιτρέπει να αγοράζει παπούτσια στο ύψους ενός επιδόματος ανεργίας!!! Μακάρι να μας διάβαζαν.

Οι παρομοιώσεις σου, θα πρέπει να σου πω για άλλη μια φορά, καθώς και οι αιτιάσεις σου, είναι αβάσιμες. Πώς αποτρέπεις έναν ανήλικο από υπέρογκες αγορές; Μα είναι πολύ απλό: Του δίνεις να διαχειρίζεται τόσα χρήματα όσα χρειάζεται ένα παιδί της ηλικίας του. Αν έχει αποταμιευτική συνείδηση και μπορεί να μαζέψει τα χρήματα που απαιτούνται για ένα τόσο ακριβό ζευγάρι παπούτσια, με 'γεια του με χαρά του.

Κανείς δεν του την έπεσε με τον τρόπο που το εννοείς. Αντιμετωπίστηκε σαν ισότιμος συνομιλητής και μας έσουρε κι από πλευράς του κάμποσα...
Αντιθέτως οι αυτόκλητοι συνήγοροι -και μάλιστα με έλλειμμα επιχειρημάτων, δεν βοηθούν ούτε τον νεαρό, ούτε τη συζήτηση, αφού υποβιβάζουν στην ουσία αυτόν που φαίνεται να προστατεύουν.

Τέλος πάντων δεν έχει νόημα η συνέχεια άλλωστε είμαστε όλοι off topic.
Τα ποιοτικά standards του e-steki καθορίζονται από την ειδική ομάδα που έχει συσταθεί γι' αυτή τη δουλειά και η οποία φροντίζει να αξιοποιεί όσα ποστ μπορούν να αξιοποιηθούν ή απομακρύνει όσα ποστ χαλούν την ομαλή ροή των συζητήσεων. Συνεπώς δεν χρειάζεται να αγωνιάς. Εάν οι Editors το κρίνουν σκόπιμο, θα μεταφέρουν όσα ποστ δεν χρειάζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Ας αφήσουμε τις εικασίες. Μόνος του αναφέρθηκε στους γονείς του.
Επειδή ακριβώς έχουμε παιδιά τα οποία μάλιστα μεγαλώνουμε στην Ελλάδα του ΔΝΤ, ξέρουμε πολύ καλά πώς είναι.
Έπειτα δεν κρίνονται οι γονείς ως πρόσωπα, αλλά η ενέργειά τους να τροφοδοτούν αυτό το παιδί με χαρτζιλίκι που του επιτρέπει να αγοράζει παπούτσια στο ύψους ενός επιδόματος ανεργίας!!! Μακάρι να μας διάβαζαν.

Οι παρομοιώσεις σου, θα πρέπει να σου πω για άλλη μια φορά, καθώς και οι αιτιάσεις σου, είναι αβάσιμες. Πώς αποτρέπεις έναν ανήλικο από υπέρογκες αγορές; Μα είναι πολύ απλό: Του δίνεις να διαχειρίζεται τόσα χρήματα όσα χρειάζεται ένα παιδί της ηλικίας του. Αν έχει αποταμιευτική συνείδηση και μπορεί να μαζέψει τα χρήματα που απαιτούνται για ένα τόσο ακριβό ζευγάρι παπούτσια, με 'γεια του με χαρά του.

Κανείς δεν του την έπεσε με τον τρόπο που το εννοείς. Αντιμετωπίστηκε σαν ισότιμος συνομιλητής και μας έσουρε κι από πλευράς του κάμποσα...
Αντιθέτως οι αυτόκλητοι συνήγοροι -και μάλιστα με έλλειμμα επιχειρημάτων, δεν βοηθούν ούτε τον νεαρό, ούτε τη συζήτηση, αφού υποβιβάζουν στην ουσία αυτόν που φαίνεται να προστατεύουν.


Τα ποιοτικά standards του e-steki καθορίζονται από την ειδική ομάδα που έχει συσταθεί γι' αυτή τη δουλειά και η οποία φροντίζει να αξιοποιεί όσα ποστ μπορούν να αξιοποιηθούν ή απομακρύνει όσα ποστ χαλούν την ομαλή ροή των συζητήσεων. Συνεπώς δεν χρειάζεται να αγωνιάς. Εάν οι Editors το κρίνουν σκόπιμο, θα μεταφέρουν όσα ποστ δεν χρειάζονται.

Εγώ αυτόκλητος συνήγορος; Κάποιο λάθος κάνεις. Εσείς τόσες ημέρες ημέρες που υποστηρίζετε την άλλη πλευρά ποιού συνήγοροι είστε; Μόνο εσύ έχεις το δικαίωμα της γνώμης; Ότι πεις εσύ έχει βάση; Ότι του είπατε όλες αυτές τις ημέρες ήταν με επιχειρήματα; Τέλος πως γνωρίζεις αν οι γονείς του δεν διαθέτουν εισοδήματα που του επιτρέπουν τέτοιες αγορές; Επίσης δεν διαφωνώ πως ήταν απαράδεκτος στα τελευταία του σχόλια, αλλά δεν μίλησα για τους γονείς του. Το ότι είμαστε off topic, το είπα όχι για να σου δείξω πως να κάνεις την δουλειά σου, (που φαίνεται να την γνωρίζεις καλά) και ούτε αγωνιώ όπως ειρωνικά αναφέρεις, αλλά γιατί το θέμα έγινε κουλουβάχατα. Και πως είσαι τόσο σίγουρη (ακόμη κι εγώ ) πως το παιδί αυτό δεν τρολλάρει και δεν ψεύδεται;; Τέλος δεν θέλω όπως γράφεις να τον προστατέψω, ούτε όμως και να τον στήσω στα 6 μέτρα. Μόνο επίθεση ξέρεις να κάνεις; Δεν χρειάζεται, μπορείς να με διαγράψεις, έτσι θα μείνεις κυρίαρχος του παιχνιδιού.....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Πάρα πολλοί 16χρονοι εργάζονται σε διάφορες δουλειές (σερβιτόροι, σε ντελίβερι) παρ' ότι απαγορεύεται. Ο φίλος μας μάλλον αποκλείεται από τέτοιες δουλειές


όχι βέβαια ,

απλά έχουν πέσει όλοι να τον φάνε
με το πρώτο μηνιάτικο πήρε παπούτσια
και πάνω στον χρόνο , αν δεν απολυθεί , θα πάρει την πολυθρόνα

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εγώ αυτόκλητος συνήγορος; Κάποιο λάθος κάνεις. Εσείς τόσες ημέρες ημέρες που υποστηρίζετε την άλλη πλευρά ποιού συνήγοροι είστε; Μόνο εσύ έχεις το δικαίωμα της γνώμης; Ότι πεις εσύ έχει βάση; Ότι του είπατε όλες αυτές τις ημέρες ήταν με επιχειρήματα; Τέλος πως γνωρίζεις αν οι γονείς του δεν διαθέτουν εισοδήματα που του επιτρέπουν τέτοιες αγορές; Επίσης δεν διαφωνώ πως ήταν απαράδεκτος στα τελευταία του σχόλια, αλλά δεν μίλησα για τους γονείς του. Το ότι είμαστε off topic, το είπα όχι για να σου δείξω πως να κάνεις την δουλειά σου, (που φαίνεται να την γνωρίζεις καλά) και ούτε αγωνιώ όπως ειρωνικά αναφέρεις, αλλά γιατί το θέμα έγινε κουλουβάχατα. Και πως είσαι τόσο σίγουρη (ακόμη κι εγώ ) πως το παιδί αυτό δεν τρολλάρει και δεν ψεύδεται;; Τέλος δεν θέλω όπως γράφεις να τον προστατέψω, ούτε όμως και να τον στήσω στα 6 μέτρα. Μόνο επίθεση ξέρεις να κάνεις; Δεν χρειάζεται, μπορείς να με διαγράψεις, έτσι θα μείνεις κυρίαρχος του παιχνιδιού.....:)
Σε καλώ να μου υποδείξεις σε ποια από τις δημοσιεύσεις μου έχω επιτεθεί, είτε στον Βάγγο, είτε στην οικογένειά του... :confused:
Λυπάμαι που δεν έχεις καταλάβει το πνεύμα των τελευταίων μου δημοσιεύσεων, μα τι να γίνει; Συμβαίνουν αυτά.
Ας κάνω μια τελευταία προσπάθεια:
Επειδή κανείς μας δεν μπορεί να γνωρίζει το background κανενός συνομιλητή, ή τους λόγους για τους οποίους γράφει (αν είναι δηλαδή troll ή ξωτικό ή άνθρωπος), φροντίζουμε να σεβόμαστε όλους τους συνομιλητές, ανεξαρτήτως ηλικίας ή κοινωνικής θέσης, να τους θεωρούμε ισάξιους και πάντα να κρίνουμε ιδέες και όχι ανθρώπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
όχι βέβαια ,

απλά έχουν πέσει όλοι να τον φάνε
με το πρώτο μηνιάτικο πήρε παπούτσια
και πάνω στον χρόνο , αν δεν απολυθεί , θα πάρει την πολυθρόνα

:P

Το σχόλιο σου δείχνει ότι έχεις χιούμορ και μάλιστα εξαιρετικό. Κι εγώ του έκανα πλάκα του Βαγγέλη πιο πάνω...δεν ζω στην αποστείρωση. Για την ακρίβεια το είχα πάρει για πλάκα, νόμιζα ότι μας δουλεύει όλους στην αρχή και δεν έδωσα και πολύ σημασία. Απλά είπα ένα και μοναδικό που με πείραξε. Σαν συνομιλητή στην παρέα.

Σε καλώ να μου υποδείξεις σε ποια από τις δημοσιεύσεις μου έχω επιτεθεί, είτε στον Βάγγο, είτε στην οικογένειά του... :confused:
Μιλώ για την επίθεση σε εμένα, τουλάχιστον εγώ το ύφος σου έτσι το εξέλαβα...τώρα θα μου απαντήσεις πως κατάλαβα λάθος κλπ....εντάξει και πάλι δεν χάνεις τίποτα να πατήσεις διαγραφή. Τα λέμε.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Βαγγο...μαλλον κατι εχεις μπερδεψει.Λες οτι ξερεις απο ποιοτητα και ειναι αυτο που σε ενδιαφερει.Εμ....δεν ξερεις απο ποιοτητα..απλα σου εχει γινει ακλονητη πεποιθεση ότι,οτιδηποτε ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ...ειναι και το καλυτερο.Το βαμβακι ειναι βαμβακι,το λινο ειναι λινο..το μεταξι ειναι μεταξι..και το πλαστικο ειναι πλαστικο.Σαφεστατα υπαρχουν και ποιοτητες..αλλα μεχρι ενα σημειο φτανει η πραγματικη αξια τους.Τα υπολοιπα ειναι απλα...ΦΙΡΜΕΣ.Πληρωνεις ΦΙΡΜΕΣ δηλαδη..και οχι ποιοτητα.
ακριβως αυτο..

η αξια των πρωτων υλων δεν πανε τοσο ψηλα..


ειναι οτι τοση υπερβολη για οτιδηποτε πανακριβο..δειχνει ατομο χαμηλης αυτοεκτιμησης..(γενικα μιλω..γιατι δεν σε ξερω)που προσπαθει να παρει αξια απο τα πανακριβα ρουχα και υλικα αγαθα,και να δειξει ΟΤΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΞΙΑ.

χτυπησες διανα τωρα..

και κλασσικο συμπτωμα καταθλιψης ειναι να αγοραζεις παραπανω αχρειαστα καμια φορα υλικα αγαθα για να χαρεις καπως,,και να γεμισεις τη ζωη σου..


το εχω περασει ,,το εχω νιωσει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top