Οδηγείτε ποδήλατο;

sukerakos13

Νεοφερμένος

Ο sukerakos13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
σαν παιδι και εγω οδηγαω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

provatooo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η provatooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
ααα! εγω και ο γιγαντας μου (GIANT) ειμαστε αχωριστοι!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Οχι ποια!!!! :mad::(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Μικρός δεν το αποχωριζόμουν.
Πριν μερικά χρόνια το θυμήθηκα και έκανα κάποιες διαδρομές.
Τώρα πια το έχω ξεχασμένο στο υπόγειο του σπιτιού μου, και αγνοείται η τύχη του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

provatooo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η provatooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 276 μηνύματα.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Έι παίδες, το σκέφτομαι για Θεσσαλονίκη. Βλέπω αρκετό κόσμο τελευταία. Κανείς να μοιραστεί εμπειρίες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Η αδερφη μου και ο ξαδερφος μου πλεον πανε στη δουλεια τους με ποδηλατο...
Γυμναζονται, δεν εκνευριζονται απο την κινηση στους δρομους και δεν ψαχνουν για θεση παρκαρισματος...
Εν ολιγοις, ειναι ευχαριστημενοι με αυτην τους την επιλογη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

provatooo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η provatooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Έι παίδες, το σκέφτομαι για Θεσσαλονίκη. Βλέπω αρκετό κόσμο τελευταία. Κανείς να μοιραστεί εμπειρίες;

εδω! χρησιμοποιω ποδηλατο καθημερινα στη θεσσαλονικη για το σχολειο,κολυμβητηριο κτλ αλλα και για βολτες. σε σχεση με το αστικο που χρησιμοποιουσα καμια σχεση απο αποψη χρονου, αλλα και ποιοτητας θα λεγα.
οντως οι ποδηλατες εχουν αυξηθει το τελευταιο καιρο. σημερα μαλιστα ηταν και η πανελληνια ποδηλατοπορεια και ξεπερασαμε τις 1500 συμμετοχες απο τις 500 που ειχαμε περσυ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Έι παίδες, το σκέφτομαι για Θεσσαλονίκη. Βλέπω αρκετό κόσμο τελευταία. Κανείς να μοιραστεί εμπειρίες;
Πέφτει κλέψιμο, είσοδοι πολυκατοικιών και πανεπιστήμια είναι χώροι που δε συνίστανται να το αφήνεις. Όταν το δένεις πρέπει να το δένεις πίσω ρόδα - σκελετό - παλούκι με κάποια αξιοσέβαστη αλυσίδα, ιδίως αν το έχεις πονέσει (και οικονομικά και γενικώς) το ποδήλατο για να το αποκτήσεις γιατί εξαφανίζονται στο άψε σβήσε.
Έχει σημασία πού κινείσαι, π.χ. κάποιος που μένει Άνω Πόλη ή Συκιές ή Νεάπολη δεν τον συμφέρει να κατεβαίνει κέντρο με ποδήλατο γιατί οι ανηφοριές στην επιστροφή θέλουν κώλο και μάλλον θα καταλήγεις να το σέρνεις ιδρωκοπώντας.
Αν μένεις χαμηλά και προσφέρεται η παραλία για σύνδεση με κέντρο, τότε συμφέρει ιδιαιτέρως -και χρονικά και οικονομικά.
Εγώ κάνω Καλαμαριά - Κυανού Σταυρό σε 30' με το ποδήλατο, ενώ με το αυτοκίνητο κυμαίνεται από 20' (Κυριακή μεσημέρι) μέχρι και 60'+ αν υπολογίσουμε ότι πρέπει να φάω τον τόπο για να βρω να παρκάρω κάπου που δε θα με ξυρίσουν/γράψουν/σπάσουν συν την τρελή κίνηση που έχει όποιος δρόμος κι αν διαλέξω (Όλγας, Δελφών, Ν. Εγνατία, περιφερειακός... ο ένας χειρότερος απ'τον άλλον σε ώρες αιχμής).

Το ποδήλατο είναι καλό αν πηγαίνεις από παραλία και μετά χρησιμοποιείς τους ποδηλατοδρόμους. Όταν είσαι σε δρόμους που δεν έχουν ποδηλατοδρόμους και έχουν περιορισμένο πεζοδρόμιο αποτελείς πρόβλημα και κινδυνεύεις κιόλας (π.χ. Όλγας. Έχω πετύχει επανειλημμένα βλαμμένους ποδηλάτες να πεταλιάζουν μπροστά από το λεωφορείο πάνω στη λεωφορειολωρίδα 10 το πρωί Δευτέρας. Τι έχουν στο μυαλό τους...)

Αρνητικό είναι ότι πρέπει να έχεις κάποιο αδιάβροχο μαζί σου συνεχώς, ότι μπορεί να σου κλέψουν μόνο τη σέλα (teehee! ^_^) και να πρέπει να το κουβαλήσεις μέχρι το επόμενο μαγαζί ποδηλατικών ειδών (γι'αυτό αγοράζουμε σέλα του κώλου ή αφήνουμε την default σκληρή ή την πεπαλαιώνουμε με ειδικές τεχνικές τεχνητής φθοράς), είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ να οδηγάς ποδήλατο πάνω στο δρόμο γιατί αρκετοί οδηγοί αυτοκινήτων/μηχανών είναι πολύ ανεύθυνοι, πολύ ανεγκέφαλοι και πολύ απρόβλεπτοι και αν εμπλακείς σε ατύχημα με αυτοκίνητο η καλύτερη περίπτωση είναι κάνας μήνας στο νοσοκομείο -όσο προσεκτικός κι αν είσαι, εφόσον αναγκάζεσαι να κάνεις ποδήλατο έχοντας οχήματα να έρχονται από πίσω σου, μισό μερίδιο ευθύνης της ασφάλειάς σου εναπόκειται στον οδηγό που ακολουθεί, το ίδρωμα-ξεϊδρωμα ιδίως γι'αυτούς που δεν πολυασχολούνται (στην αρχή) θα είναι πολύ και επιβαρύνεσαι από άποψη υγείας αν ιδρώνεις και ξεϊδρώνεις εν κινήσει ιδίως το χειμώνα.

Μου έχει τύχει να κάνω ποδήλατο πάνω στο δρόμο (μπροστά από το Ποσειδώνιο, λίγο πριν τη στροφή της Express Service, κοντά στο Μ. Μουσικής) να ανοίξει την πόρτα ένας απ'τα παρκαρισμένα και να δω τη ζωή μου σε αλλεπάλληλα πλάνα, να έρχεται φορτηγάκι πίσω μου και το ποδήλατο πετάχτηκε καμιά εικοσαριά μέτρα μπροστά ενώ εγώ έξυσα με τα πλευρά την κωλαπόρτα του κοιμισμένου. Χρειάστηκε το αποθεματικό της τύχης καμιάς δεκαετίας για να γλιτώσω απ'αυτό το συμβάν χωρίς σοβαρά τραύματα.

Γενικώς όμως, συμφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους. Χρειάζομαι τόσο για διασκέδαση οσο και για γυμναστική και θεραπεία ενός προβλήματος που έχω, να ξεκινήσω να κάνω ποδήλατο. Επειδή δεν έχω κάνει για πολλά χρόνια και οι ελληνικοί δρόμοι δεν είναι και οι ασφαλέστεροι σκοπέυω να πηγαίνω σε διάφορα απόμερα μέρη με το αυτοκινητο και να κάνω εκεί ποδήλατο.

Δεν έχω ιδέα όμως τι παίζει από αγορά ποδηλάτων. Σε τι τιμές κυμαίνονται; Γνωρίζω ότι μπορούν να φτάσουν και σε πολύ υψηλές τιμές τα επαγγελματικά αλλά δεν ενδιαφέρομαι φυσικά γι αυτά.

Ένα καλό ποδήλατο για να ξεκινήσει κανείς που να είναι οικονομικό αλλά όχι και το χειρότερο που υπάρχει, ποιό είναι; Τί να ψάχνω; Πού; Ξέρετε κανένα καλό μέρος; Έχω καιρό να συναντήσω ποδηλατάδικο..

Ευχαριστώ για την βοήθεια σας.

Σημείωση:
Πρώτο μήνυμα από το συγχωνευμένο θέμα με τίτλο "Ποδήλατα".
Τα μηνύματα 90 έως 94 και 171 έως 174 προέρχονται από το συγχωνευμένο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Απόμερα μέρη εννοείς μέσα στην πόλη, δηλαδή δρομάκια με τσιμέντο ή έξω από την πόλη, δηλαδή χωματόδρομοι? Για το πρώτο ενδιαφέρεσαι για ποδήλατο πόλης, για το δεύτερο βουνού μάλλον. Πήγαινε σε ένα κατάστημα που πουλάνε ποδήλατα και ρώτα για αυτό που θες. Θα σε αφήσουν και να δοκιμάσεις ποδήλατα. Από μάρκες δεν ξέρω, αλλά αφού θες κάτι οικονομικό μην πάρεις ideal, γιατί είναι ποιοτικά αλλά ακριβά. Μπορείς να βρεις σε καλύτερη τιμή ποδήλατο άλλης μάρκας με περισσότερα εξαρτήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Πάντως αν μένεις Φάληρο δεν θα ζοριστείς και πολύ να βρεις μέρος για να κάνεις ποδήλατο...υπάρχει και η Εσπλανάδα πίσω από την Συγγρού η οποία είναι ότι πιο κοντά σε ποδηλατόδρομο έχουμε στην Ελλάδα!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Specialized, εξαιρετικά ποδήλατα σε τιμές που ξεκινούν από 300 ευρώ και τελειώνουν όσο κάνει ένα νέο μικρό αυτοκίνητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Έχει και πιο απλά ποδήλατα, πχ, μάουντεν μπάικς(αρκετά καλά μπορώ να πω), από 80-90 ευρώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ερωτησεις στους ποδηλάτες:
Ισχύει ο κ.ο.κ. στα ποδήλατα για το κράνος;
Eπίσης, μήπως γνωρίζετε καταστήματα στην Αθήνα, που να έχουν ποικιλία σε ποδήλατα και καλές τιμές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Τα ποδήλατα, που πλέον που έχουν γίνει της μόδας, δεν είναι για τις πόλεις που πλέον.

Τουλάχιστον μέχρι πριν λίγο καιρό αυτοί που οδηγούσαν ποδήλατο ήταν έμπειροι τώρα οι περισσότεροι είναι άπειροι και οδηγάνε χωρίς πολλές φορές να γνωρίζουν τον κοκ. Τα ποδήλατα δεν έχουν καθόλου παθητική και ενεργητική ασφάλεια και τα κράνη που φοράνε οι ποδηλάτες (αν τα φοράνε) είναι της πλάκας. Τα ποδήλατα ούτε καθρέφτες δεν έχουν για να δουν αν κάποιος τους προσπερνά ούτε φλας. Τα νοήματα με τα χέρια αναγκάζουν το ποδηλάτη να οδηγά με το 1 χέρι ενώ ο κοκ ακόμα και για τα αυτοκίνητα λέει να οδηγάμε με τα δυο χέρια.

Αυτό με τις λεωφορειολωρίδες που θα εφαρμοστεί στην Αθήνα πιλοτικά είναι απαράδεκτο. Οι λεωφορειολωρίδες είναι για τα λεωφορεία και τα ΜΜΜ. Πως να το κάνουμε δεν μπορούν να ακολουθήσουν την ταχύτητα των υπολοίπων ΜΜΜ.

Αν οι μηχανές είναι 1 φορά σκοτώστρες τα ποδήλατα είναι 10 φορές. Όποιος θέλει να ξεφορτωθεί το τουτού ας πάρει παπάκι. Τα ποδήλατα είναι για βόλτες σε επαρχιακούς δρόμους όχι μεταφορικό μέσο των πόλεων.

Αυτά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Εγώ οδηγώ ποδήλατο μόνο τα καλοκαίρια, γιατί το έχω στο εξοχικό μου. Κάνω μακρινές βόλτες εκεί με τις φίλες μου ή μόνη. Δυστυχώς δεν μπορώ να το φέρω στην πόλη μου, γιατί δεν έχει ποδηλατόδρομους (όπως για π.χ. στην Θεσσαλονίκη ή εξωτερικό). :/:
Γενικά μου αρέσει πολύ, εξάλου είναι ένας καλός τρόπος γυμναστικής.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Είχα μέχρι προχθές ένα Mongoose αλλά το πούλησα και πήρα ακριβώς αυτό.
specialized hardrock disk
Ναι, οδηγώ και μάλιστα σχεδόν κάθε μέρα.

@ fockos
Τα ποδήλατα δεν έχουν καθόλου παθητική και ενεργητική ασφάλεια: wrong
υπάρχουν καταπληκτικά ποδήλατα με άψογα φρένα, αναρτήσεις, άκαμπτους και πανάλαφρους σκελετούς που τα κάνουν μακράν ασφαλέστερα από μοτοσυκλέτες της "απλής" κατηγορίας
τα κράνη που φοράνε οι ποδηλάτες (αν τα φοράνε) είναι της πλάκας: wrong
όχι βέβαια, υπάρχουν ασφαλέστατα κράνη και εξοπλισμοί για τους ποδηλάτες, εξοπλισμοί όμοιοι με αυτούς των μοτοσυκλετών
Τα ποδήλατα ούτε καθρέφτες δεν έχουν για να δουν αν κάποιος τους προσπερνά: wrong
Με δέκα ευρώ δικό σου.
Φλας με 18 ευρώ.
o κοκ ακόμα και για τα αυτοκίνητα λέει να οδηγάμε με τα δυο χέρια: λέει πολλές τέτοιες μαλακίες ο Κ.Ο.Κ.!
Επίσης ο Κ.Ο.Κ. λέει για τους μοτοσυκλετιστές πως ο καλλίτερος τρόπος να δείξεις πρόθεση αλλαγής πορείας είναι τα ίδια σου τα χέρια.
Πως να το κάνουμε δεν μπορούν να ακολουθήσουν την ταχύτητα των υπολοίπων ΜΜΜ: wrong
Σε συνθήκες κυκλοφοριακής φόρτισης ένα ποδήλατο είναι το ίδιο γρήγορο με ένα μηχανάκι πόλης.
Αν οι μηχανές είναι 1 φορά σκοτώστρες τα ποδήλατα είναι 10 φορές: wrong
Όχι βέβαια, προσπάθησε να φρενάρεις μία μηχανή βάρους 200 κιλών μαζί με τον αναβάτη και το εξοπλισμό (σύνολο δλδ κοντά στα 300 κιλά) με δύο δισκόφρενα εμπρός και ένα πίσω με 30χλμ/ώρα και μέτρα το χρόνο ακινητοποίησης και ύστερα κάνε το ίδιο σε ένα ποδηλάτο με βάρος το πολύ 14-15 κιλά και με τον αναβάτη να ανεβάζει το συνολικό βάρος στα 110 με δισκόφρενο και εμπρός και πίσω.

@ mindcircus: Δεν είναι παράνομο να μη φοράς, αλλά καλό θα ήταν να φόραγες.
Πόσα θες να δώσεις και τι ποδήλατο θέλεις να πάρεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Γενικα οδηγω ποδηλατο!!!!οταν σπουδαζα σπαρτη ειχα αγορασει καινουριο ποδηλατο για να πηγαινω στο πανεπιστημιο που ηταν εκτος πολεως και απο το κεντρο ηταν κανα 20 λεπτο μακρια με τα ποδια!
τωρα που ειμαι αθηνα ουτε κατα διανοια!!δεν θελω να αυτοκτονησω!!!!
μλολις ομως επιστρεψω στο πατρικο μου θα χρησιμοποιω ποδηλατο καθε μερα αφου μενω σε επαρχια και δεν εχει κινηση οποτε δεν κινδυνευω να γινω αλοιφη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Eνα μετριο ποδηλατο, ποσα χιλιομετρα την ωρα μπορει να πιασει;
Με συνηθισμενο αναβατη βεβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top