Πόσους καφέδες πίνετε την ημέρα;

Πόσους συνήθως καφέδες ανά ημέρα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 364)
  • Με το ζόρι έναν (σπάνια πίνω καφέ)

    Ψήφοι: 78 21.4%
  • Έναν - Δύο

    Ψήφοι: 132 36.3%
  • Τρείς - Τέσσερις

    Ψήφοι: 31 8.5%
  • Τέσσερις - Πέντε

    Ψήφοι: 13 3.6%
  • Περισσότερους

    Ψήφοι: 9 2.5%
  • Δεν πίνω καφέ

    Ψήφοι: 101 27.7%

ΓΙΩΡΓΟΣ95

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΩΡΓΟΣ95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Νιγρίτα (Σέρρες). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
1 την εβδομάδα (περίπου)
Συνήθως φραπέ μέτριο-σπάνια με γάλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Εγω πινω 1 φραπε μετριο την ημερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Didonia

Νεοφερμένος

Η Υπερτατη Ελληνιδα Θεα(ΕΓΩ ΕΣΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Προσωπικά δεν πίνω καφέ,παρά μόνο σε ιδίαιτερες περιπτώσεις όπως να κάτσω να ξενυχτίσω πάνω απότο βιβλίο..!Χμ....και άμα άω το βράδυ σε καφετερια ....μπορέι να τσιμπήσω κανένα φραπουτσίνο!Έτσι για άποψη!
Παρόλα αυτά..η υπερβολική δόση καφέ δεν κάνει καλό στα νεύρα!Άρα ...πρέπει να τον μειώσετε βαρύμαγκες!:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
2-3 φραπεδάκια τη βδομάδα, ειδικά αν ξυπνάω νωρίς- γλυκά!

Άρα ...πρέπει να τον μειώσετε βαρύμαγκες!:P:P:P

Εκτός από το να μάθω τάβλι πρέπει και να μάθω να πίνω φραπε, αν θέλω να γίνω σωστός θεσσαλονικιός φοιτητής. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theseus

Νεοφερμένος

Ο Theseus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγιοι Θεόδωροι (Κόρινθος). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Δε πινω καθολου καφε, απλα δε μου χρειαζεται :kill::kill:(?:worry::worry:?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δε πινω καθολου καφε, απλα δε μου χρειαζεται :kill::kill:(?:worry::worry:?)
αα,μπραβοο.

και γω.
ποτέ δεν καταλαβα γιατι ειναι απαραιτητος ο καφες ..
για να ανοιξει το ματι,για να δουλεψεις κλπ

και μεις πώς ξυπναμε το πρωι?και πώς δουλευουμε?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
και μεις πώς ξυπναμε το πρωι?και πώς δουλευουμε?:worry:

Δεν είναι απαραίτητος ρε συ... Απλά είναι μία συνήθεια... Έτσι μάθαμε κυρίως... Ειλικρινά, εντελώς ασυναίσθητα πλέον το πρώτο πράγμα που θα κάνω ξεκινώντας την μέρα μου είναι να πιω καφέ... Όχι πως με πιάνει, αλλά απλώς πρέπει να το κάνω...

Το θετικό βέβαια είναι ότι τον έχω ελαττώσει τον τελευταίο καιρό... Περίπου 2 την μέρα... Και δύσκολα θα πιω τρίτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Άγγελε το ότι εσύ ζεις με έναν δεδομένο πρότυπο ζωής δεν σημαίνει και ότι οι υπόλοιποι ακολουθούν αυτό ή κάποιο παρόμοιο πρότυπο ζωής. Πρέπει να κατανοήσεις ότι υπάρχουν και άλλοι τρόποι ζωής πολύ διαφορετικοί. Πρέπει λοιπόν κάθε φορά που κατακρίνεις κάτι, να σκέφτεσαι ότι κάποιοι το χρειάζονται ακόμη και με πιθανότητες να το πας. Όποτε σταματά να βγάζεις συμπεράσματα μόνο με το εγώ, γίνε επιτέλους μέλος της κοινωνίας.

Σε κάποιους αρέσει ο καφές. Πλέον το έχω έθιμο να παίρνω μια φορά το 3μήνο 1/2 κιλό Blue Mountain, ασχέτως αν κάνει 40€ το κιλό. Πολλοί είναι σαν εμένα, μάλιστα για πολλούς ένα προσεγμένος καφέ espresso, δίνει μεγαλύτερη εμπειρία ευχάριστης από ένα ανάλογο καφέ. Αυτό το πράγμα βέβαια δεν περιμένουμε ούτε να αποδεχτείς, ούτε να το κατανοήσεις. Περιμένουμε να πάψεις να ασχολείσαι του.

Στην τελική, δεν ξέρεις τον ρυθμό ζωής των άλλων ανθρώπων. Εσύ απλά μπορείς να βοηθάς τους γονείς, ενώ ένας άλλος φοιτητής να έχει δυο δουλείες για να τα βγάζει πέρα, όποτε για να βγάλει πέρα και την εξεταστική η καφεΐνη να είναι τουλάχιστον απαραίτητη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Υπαρχει καποιος λογος να μην πιω καφε;;:confused: Oυτε η πιτσα ειναι απαραιτητη..ανετα ζουμε και χωρις αυτην.Την τρωμε ομως...οπως και πολλα πολλα αλλα.Ε αγγελε;;:P
Εναν καφε πινω βασικα.Το πρωι.Δεν ξερω γιατι,αλλα αν πιω απογευμα..με χαλαει εντελως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisopsaro

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xrisopsaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 213 μηνύματα.
στις πανελληνιες επινα καθε μερα...αρχισα εκει κοντα στα χριστουγεννα....προς το τελος επινα μεχρι 2....εμενα ποτε δεν μου αρεσε ιδιαιτερα....επινα σπανια καφε εξω....αμα ειμαι ξεκουραστη το βραδυ δεν κοιμαμε!!!!!τωρα λοιπον μου εγινε συνηθεια(παρολο που ειπα μολις τελειωσαν οι εξετασεις οτι δεν θα πινω πολυ συχνα)πινω σχεδον καθε μερα απο εναν....παλια επερνα φραπε γλυκο με γαλα αλλα ο νες δεν ειναι και οτι το καλυτερο(ακομα πινω αλλα σε σπιτια αν παω...προσπαθω ομως αν δεν εχουν αλλο καφε να πινω κατι αλλο πχ σοκολατα κρυα)...τωρα προσπαθω να συνηθισω τον φρεντο καπουτσινο γλυκο που εχω ακουσει οτι ειναι καλυτερος(αυτα περι καλου κακου σχετικα με το στομαχι)...το χειμωνα πινω γαλλικο κυριως φουντουκι και ελληνικο...φυσικα γλυκο!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πρέπει λοιπόν κάθε φορά που κατακρίνεις κάτι, να σκέφτεσαι ότι κάποιοι το χρειάζονται ακόμη και με πιθανότητες να το πας. Όποτε σταματά να βγάζεις συμπεράσματα μόνο με το εγώ, γίνε επιτέλους μέλος της κοινωνίας.
δεν κατεκρινα,,απλα ρωτησα?

Στην τελική, δεν ξέρεις τον ρυθμό ζωής των άλλων ανθρώπων. Εσύ απλά μπορείς να βοηθάς τους γονείς, ενώ ένας άλλος φοιτητής να έχει δυο δουλείες για να τα βγάζει πέρα, όποτε για να βγάλει πέρα και την εξεταστική η καφεΐνη να είναι τουλάχιστον απαραίτητη.
δεν πινουν ολοι οι εργαζομενοι καφε..
και δεν νομιζω ολοι οι καφεινοεθισμενοι ή απλα που τους αρεσει ο καφες να ειναι πιο δουλευταραδες απο μενα..

και στις εξετασεις ολα τα παιδια πινουν απειρους καφεδες και ξενυχτανε.
και γω δεν ξενυχτησα ποτέ ουτε ηπια καφε,για να διαβασω..
και ειχα πιασει 20 -19..

οποτε δεν χρειαζεται απαραιτητα καφεινο ντοπα..
για να δουλεψει ο ανθρωπος..
υπαρχουν και ανθρωποι που ΔΕΝ χρειαζονται ντοπα καφεινη για να δουλεψουν..

οπως μου λες να κατανοησω..ετσι να κατανοησεις και εσυ..




απλα διακριτικα λεω,,οτι συνηθως η αναγκη για καφε ειναι εθισμος και οταν εχεις στερηση...
απλα κοιμασαι κλπ.. και εχεις συμπτωματα..

μπορει αν κοψεις για εβδομαδες τον καφε,,πχ να μην τον χρειαζεσαι τελικα για να ανοιξει το ματι,,κλπ

σαν το τσιγαρο ενα πραγμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
μπορει αν κοψεις για εβδομαδες τον καφε,,πχ να μην τον χρειαζεσαι τελικα για να ανοιξει το ματι,,κλπ
Με την καμία.
Δεν έπινα καφέ για 2-3 μέρες και είχα έντονες ταχυκαρδίες μέχρι που τον ξανά ξεκίνησα.
Αγαπάμε καφέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Άγγελε, σου ανέπτυξα δυο διαφορετικές φιλοσοφίες ανθρώπων που πίνουν καφέ. Σε καμία περίπτωση δεν υπονοούσα ότι μπορείς να συγχωνεύσεις αυτές τις 2 ομάδες. Μου έχει τύχει μια περίοδο να πίνω καφεΐνη μόνο και μόνο για καταφέρω να βγω δυο φορές μέσα στο ίδιο βράδυ (μέχρι τις 2-3 με την τότε σχέση και μετά με ανδροπαρέα :P)

Υπάρχουν τόσοι χιλιάδες λόγοι να πιει κανείς καφέ, αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω. Έχει καλώς αν δεν μπορείς να κατανοήσεις τους λόγους, άλλα αυτό δεν σημαίνει ότι έχεις το δικαίωμα να επιμένεις. Στην τελική φαντάζεσαι κάθε μέρα κάποιος να σου έλεγε "Τι έγινε Άγγελε, πήγες για τρέξιμο σήμερα; Όχι; Ρε Άγγελε, καταστρέφεις την υγεία σου". Μπράβο σου αν έχεις βρει κάποιον τρόπο για ξεκούραστη υγιεινή ζωή, αν και πραγματικά δεν πιστεύω ότι μπορείς να κάθεσαι και να είσαι υγιής. Ωστόσο το αναδιατυπώνεις συνεχώς γνώσεις που είναι σε όλους γνωστές, χωρίς μάλιστα να διαθέτεις την όρεξη για συζήτηση είναι κουραστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν έπινα καφέ για 2-3 μέρες και είχα έντονες ταχυκαρδίες μέχρι που τον ξανά ξεκίνησα.
δηλαδη πριν πιεις καφέ,,ειχες ταχυκαρδιες?

απλα συνδρομο στερησης ειναι..


"Τι έγινε Άγγελε, πήγες για τρέξιμο σήμερα; Όχι; Ρε Άγγελε, καταστρέφεις την υγεία σου".
αυτο ειναι κατι που δεν κανω..αλλο..;)


οκ καταλαβαινω τι λες..:)



και δεν λεω οτι ο καφες ειναι μονο κακος ή μονο εθισμος οπως το τσιγαρο..

αλλα κανει και αρκετα καλα,,και θεραπευει συχνα. θεματα του κεφαλιου..

απλα εμενα δεν μου αρεσει σαν γευση..:D

απλα ειμαι γενικα κατα του εθισμου,,αυτο με ενοχλει..και το επισημαινω συχνα..

καφεινη νικοτινη αλκοολ και αλλα..

οταν κατι γινεται εθισμος,,και ο ανθρωπος πια λεει,,"μου ειναι απαραιτητο" ενω πριν ζουσε και χωρις αυτο..

ε,,με πιανει μια κριτικη διαθεση..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Με την καμία.
Δεν έπινα καφέ για 2-3 μέρες και είχα έντονες ταχυκαρδίες μέχρι που τον ξανά ξεκίνησα.
Αγαπάμε καφέ.

Δεν σε προβληματίζει που θα έπρεπε να συμβεί το ανάποδο;

δηλαδη πριν πιεις καφέ,,ειχες ταχυκαρδιες?

απλα συνδρομο στερησης ειναι..
Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω ότι το σύνδρομο στέρησης του καφέ μεταφράζεται σε αδικαιολόγητη υπνηλία. Αυτό κατανόησα από σχετικά κείμενα που έχω διαβάσει αλλά και από την εμπειρία μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
δηλαδη πριν πιεις καφέ,,ειχες ταχυκαρδιες?

απλα συνδρομο στερησης ειναι..
Τον καφέ τον ξεκίνησα νωρίς, γυμνάσιο γιατί δεν την πάλευα με το διάβασμα.
Οπότε όχι, δεν είχα.
Άλλωστε, πριν δημιουργηθεί η ανάγκη για κάτι πώς θα υποστείς τις συνέπειες του;

Ναι, δηλώνω εθισμένη! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ναι, δηλώνω εθισμένη! :D
οκ...
Σε λένε Θεοδωρα.. και ΔεΝ είσαι καλα..:hehe::hehe::rolleyes:8):worship:


Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω ότι το σύνδρομο στέρησης του καφέ μεταφράζεται σε αδικαιολόγητη υπνηλία.
μπααα,,οχι μονο..(κυρίως ισως..)

η καφεινη ενεργει παραξενα, στο νευρικο συστημα..,


βασικα δεν μου αρεσει για ειναι υπερβολικα πικρο..(προτιμω κακαο ..)
εσεις που τον πινετε δεν τον νιωθετε ετσι στη γλωσσα σας?
σας αρεσει η γευση που τον πινετε?οπως ενα φαι πχ..
ή η αισθηση της καφεινης μετα?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Κι εγώ όσες φορές δεν ήπια καφέ το πρωί είχα έντονους πονοκεφάλους.
Δυστυχώς είναι εξάρτηση, ναι ενεργεί στο νευρικό σύστημα, και ομολογώ ότι ειδικά τον πρωινό τον θεωρώ απαραίτητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δηλαδη,,οι περισσοτεροι που πινουν καφε..

το κανουν επειδη τους αρεσει η γευση?
οπως πινουμε το κακαο ή μια πορτοκαλαδα πχ?


ή επειδη εχουν αναγκη τη δυναμη της καφεινης για τη δουλεια τους?
και απλα ανεχονται και με διαφορα γλυκαντικα την πικραδα?

την πρωτη φορα που ήπιατε καφε,,σας αρεσε η γευση?ή σας κακοφανηκε ως πολυ πικρη?


αυτη ειναι η διαφορα του καφέ απο αλλα φαγητα ή χυμους..

οτι πινεται και ως εργαλειο ενισχυσης οργανσιμου,,και οχι μονο επειδη μας αρεσει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Για αυτό το λόγο υπάρχουν πολλά είδη καφέ όπως και πολλά είδη φαγητών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top