Αξίζει να βάλω Linux;

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ασε dood, δεν ενδιαφερομαι για δυκτια.Μαλλον ubuntu θα βαλω
Ευχαριστω παντος για την προταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μολις τα windows μου εδωσαν εναν παραπνω λογο για να κανω καπος βιαστικα την κινιση και αρχηζω να κανω back up τωρα κιολας.
Να ανοιξω καινουργιο topic για κατι ερωτισειςσχετικα με το back up η να τα πω εδω μια και εχουν ψιλο σχεση και για να μην τρωμε bandwidth;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
εγινε ενα μικρο split ... θα το βρειτε εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

menace82

Νεοφερμένος

Ο Αντώνιος Δημόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Λοιπόν,

Για διανομή σου προτείνω τις εξής:
SuSE Linux 10
Ubuntu Linux 5.10
Kubuntu Linux 5.10
είναι οι πλέον εύχρηστες διανομές.

Έχω εξαφανίσει τα Windows, δεν τα χρησιμοποιώ... Και στο σπίτι και στην δουλειά χρησιμοποιώ Linux. (SuSE Linux 10 στο σπίτι και Kubuntu Dapper στην δουλειά.) Δεν έχω κανένα πρόβλημα, παίζω αρκετά από τα παιχνίδια που έπαιζα στα Windows (με Wine τα Earth 2150, Praetorians και με Cedega τα Max Payne 2, Need for Speed: Most Wanted, Sims2, C&C:Generals κ.α.) σύν το ότι παίζω και αρκετά "γηγενή" παιχνίδια όπως το Unreal Tournament 2004, Doom3, SimCity 3000, TuxRacer κ.α. Οπότε το θέμα των παιχνιδιών δεν αποτελεί πρόβλημα για μένα.... Αν δεν θέλεις να παίζεις τα τελευταία παιχνίδια την στιγμή που εμφανίζονται στα ράφια των καταστημάτων, δεν θα έχεις πρόβλημα. Τα υπόλοιπα λειτουργούν ΑΨΟΓΑ! Έχω κάρτα τηλεόρασης που δουλεύει καλύτερα και από τα Windows, DVD με πεντακάναλο ήχο, mp3, κλπ.

Φρόντισε να μην χρησιμοποιήσεις πειρατικές εκδόσεις των γηγενών παιχνιδιών καθώς και των εμπορικών εφαρμογών για Linux. Βοήθησε και εσύ στο να αποκτήσει το Linux και άλλα παιχνίδια καθώς και εφαρμογές. Αν χρησιμοποιούμε πειρατικά, δεν πρόκειται να γίνει ποτέ mainstream λειτουργικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Μπορώ να έχω και τα δυο λειτουργικά σε ένα υπολογιστή;
Εναλλακτικά μπορώ να έχω σε έναν 20gb σκληρό το Linux και στον 80gb τα windows;
Είμαι noob με τα Linux, αλλά θέλω πάση θυσία να αλλάξω τα windows.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μπορώ να έχω και τα δυο λειτουργικά σε ένα υπολογιστή;
Εναλλακτικά μπορώ να έχω σε έναν 20gb σκληρό το Linux και στον 80gb τα windows;
Είμαι noob με τα Linux, αλλά θέλω πάση θυσία να αλλάξω τα windows.

Μπορεις να εχεις και τα δυο λειτουργικα σε εναν υπολοογιστη.
Θα πρεπει να τα εχεις σε διαφορετικά partitions.
Αναλογα με τη διανομη που θα εγκαταστησεις θα πρεπει να φτιαξεις τον boot loader ή μπορει να τον φτιαχνει μονη της η διανομή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Bασικά λέω να ανοίξω ένα νέο θέμα, έτσι ώστε κάποιος που γνωρίζει να με καθοδηγήσει βήμα-βήμα και εν τέλει να καταλήξει αυτό το θέμα κάτι σαν οδηγός.
Τι λές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NINJAKI

Περιβόητο μέλος

Η ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.
λινουξ σακς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.

NINJAKI

Περιβόητο μέλος

Η ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Bασικά λέω να ανοίξω ένα νέο θέμα, έτσι ώστε κάποιος που γνωρίζει να με καθοδηγήσει βήμα-βήμα και εν τέλει να καταλήξει αυτό το θέμα κάτι σαν οδηγός.
Τι λές;

Οκ.Βασικά ασχολουνται κι αλλοι με linux εδω μεσα οποτε ολο και καποιος θα μπορει να βοηθησει. ;)
Υπαρχουν παντως ετοιμοι οδηγοι στο ιντερνετ.
Εγω χρησιμοποιω suse.
Ποια διανονη σκεφτεσαι να χρησιμοποιησεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
πέτα τα windows και βάλε mac
Mέσα είμαι, εγώ λειτουργικό θέλω να αλλάξω...
Βασικά ένα ibook ήθελα να πάρω αλλά δεν έχω τα λεφτά.
Πάμε παρακάτω, μπορώ να βάλω και Mac;:hmm: Αυτό δε το ήξερα...

Οκ.Βασικά ασχολουνται κι αλλοι με linux εδω μεσα οποτε ολο και καποιος θα μπορει να βοηθησει. ;)
Υπαρχουν παντως ετοιμοι οδηγοι στο ιντερνετ.
Εγω χρησιμοποιω suse.
Ποια διανονη σκεφτεσαι να χρησιμοποιησεις;
Δέ ξέρω τι είναι η διανομή, είμαι τρελός noob σου λέω...:P
Ρίχνω κάτι ματιές στα υπόλοιπα θέματα αλλά δε πολυκαταλαβαίνω.
Bill μπορώ να βάλω και mac; Είχα χρησιμοποιήσει παλαιότερα και είχα εντυπωσιαστεί από mac.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δέ ξέρω τι είναι η διανομή, είμαι τρελός noob σου λέω...:P
Ρίχνω κάτι ματιές στα υπόλοιπα θέματα αλλά δε πολυκαταλαβαίνω.
Bill μπορώ να βάλω και mac; Είχα χρησιμοποιήσει παλαιότερα και είχα εντυπωσιαστεί από mac.

Με mac δεν εχω ασχοληθει καθόλου.
Διανομές ειναι οι διαφορες εκδοσεις linux. πχ. fedora,suse,ubuntu.
Οτι χρειαστεις και μπορω να βοηθησω πες μου.Και εγω ψιλονουμπ ειμαι ακομα στο χωρο του linux.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Άκου (ή μάλλον διάβασε), κατεβάζω το ubuntu γιατί τελικά έκανα σωστή υπόθεση για το τι είναι...:P
Όπως βλέπω είναι 400Mb, όταν κατέβει είναι έτοιμο για εγκατάσταση;
Δηλαδή διπλοκλικάρω και όλα οκ; (Πολύ αισιόδοξος είμαι;)
Μπορώ να το εγκαταστήσω στο μικρο σκληρό μου και κατά την εκκίνηση να επιλέγω με ποιό από τα δύο θα ξεκινήσω.
Και μία τελευταία χάρη, κάνε ένα PRINT SCREEN και ανέβασε μου αν θες τη ταπετσαρία από το linux σου να δω τι γίνεται....
Επαναλαμβάνω είμαι noob (aka απίστευτα άσχετος), αλλά θέλω να μάθω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Άκου (ή μάλλον διάβασε), κατεβάζω το ubuntu γιατί τελικά έκανα σωστή υπόθεση για το τι είναι...:P
Όπως βλέπω είναι 400Mb, όταν κατέβει είναι έτοιμο για εγκατάσταση;
Δηλαδή διπλοκλικάρω και όλα οκ; (Πολύ αισιόδοξος είμαι;)
Βασικά πρέπει να το γραψεις σε cd/dvd .Επειτα κανεις boot απο το cd/dvd σου.Αυτο το οριζεις απο το bios.
Η εγκατασταση διαφερει απο αυτη των windows.Πρεπει να διαλεξεις ενα partition(ενα σκληρο) για την εγκατάσταση και ενα για το swap.
Προτεινω με καποιο προγραμμα να χωρισεις καποια partitions απο τους δισκους σου για να μην γινει καμιά στραβη.
Κανε ενα partition για linux και αλλο ενα μικρό για το swap.
Στην εγκατάσταση θα σου προτεινα να μην κανεις την recommended που θα σου βγαλει.Προτεινω να επιλεξεις εσυ πώς θα τα εγκαταστησεις.
Μπορώ να το εγκαταστήσω στο μικρο σκληρό μου και κατά την εκκίνηση να επιλέγω με ποιό από τα δύο θα ξεκινήσω.
Εννοείς εξωτερικό σκληρό ετσι;
Δεν ξερω τί ακριβώς παίζει εκεί αλλα νομιζω οτι θα δημιουργούνται προβλήματακια..
Και μία τελευταία χάρη, κάνε ένα PRINT SCREEN και ανέβασε μου αν θες τη ταπετσαρία από το linux σου να δω τι γίνεται....
Επαναλαμβάνω είμαι noob (aka απίστευτα άσχετος), αλλά θέλω να μάθω...
Επειδη ειμαι στη σχολη αυτη τη στιγμη δεν το χω προχειρο.Αυριο θα στο στειλω.;)

Επιπλέον θα σου προτεινα να βρεις καποιο live cd.Με αυτο μπαινεις σε περιβαλλον της διανομης που ειναι το live cd.Ετσι ερχεσαι σε μια επαφη με την διανομη χωρις να χρειαστει να την εγκαταστησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Βασικά πρέπει να το γραψεις σε cd/dvd .Επειτα κανεις boot απο το cd/dvd σου.Αυτο το οριζεις απο το bios.
Η εγκατασταση διαφερει απο αυτη των windows.Πρεπει να διαλεξεις ενα partition(ενα σκληρο) για την εγκατάσταση και ενα για το swap.
Προτεινω με καποιο προγραμμα να χωρισεις καποια partitions απο τους δισκους σου για να μην γινει καμιά στραβη.
Κανε ενα partition για linux και αλλο ενα μικρό για το swap.
Στην εγκατάσταση θα σου προτεινα να μην κανεις την recommended που θα σου βγαλει.Προτεινω να επιλεξεις εσυ πώς θα τα εγκαταστησεις.
Εννοείς εξωτερικό σκληρό ετσι;
Δεν ξερω τί ακριβώς παίζει εκεί αλλα νομιζω οτι θα δημιουργούνται προβλήματακια..
Επειδη ειμαι στη σχολη αυτη τη στιγμη δεν το χω προχειρο.Αυριο θα στο στειλω.;)

Επιπλέον θα σου προτεινα να βρεις καποιο live cd.Με αυτο μπαινεις σε περιβαλλον της διανομης που ειναι το live cd.Ετσι ερχεσαι σε μια επαφη με την διανομη χωρις να χρειαστει να την εγκαταστησεις.


Βασικά:
1)Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την υπερπολύτιμη βοήθεια σου.
2)Πάμε να τα πούμε εδώ https://www.e-steki.com/forum/showthread.php?t=1098&page=2 που είμαστε περισσότερο εντός θέματος... Συνεχίζω εκεί...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Έχω πάρει ένα laptop με 160GB, Windows (σ)Vista.
Το desktop μου (80GB) σκέφτομαι να το αδειάσω στο laptop (ό,τι χρειάζομαι απ' αυτό) και να του ρίξω ένα format (το πρώτο στα 4+ χρόνια που το 'χω).

Να βάλω linux? :confused:
Να κάνω ένα partition να τα δοκιμάσω ίσως; :hmm:
Έχω ακούσει ότι θα με παιδέψουν. :ermm:


//Πολλοί linux-όπληκτοι μαζευτήκαμε. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Κατά την γνώμη μου αν κάνεις partition κάνε τουλάχιστον 20GB.

Ότι θα σε κουράσουν, θα σε κουράσουν. Πρόσεξε όμως να έχεις τουλάχιστον ένα υπολογιστή με windows :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Affliction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Γιατί να μη δοκιμάσει όποιος θέλει ένα live CD όπως knoppix ή Ubuntu κι αν του αρέσει να το εγκαταστήσει ή αν δεν απλά να το βγάλει από το CD-Rom του? Γλυτώνεις και χρόνο και κόπο format.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Franky5465

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Βασικά αυτή είναι η βέλτιστη λύση.
Βάζεις το live cd σου και μετά αν σου αρέσει συνεχίζεις και ψάχνεις και λεπτομέρειες για την εγκατάσταση εφόσον το προηγούμενο βήμα δεν σου κοστίζει τίποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top