Επιλογή διανομής Linux

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Tα suse ειναι πιο κοντά στο περιβάλλον των windows.
Είναι και αυτό free; Έχεις link να το κατεβάσω;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
πολυ δυσκολα εως αδυνατον, εδω σε P4 2.0Ghz δεν ετρεχε σε μενα με 2GB ram
το μηχανημα αυτο τωρα φιλοξενει το ραδιο του E-Steki :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
πολυ δυσκολα εως αδυνατον, εδω σε P4 2.0Ghz δεν ετρεχε σε μενα με 2GB ram
το μηχανημα αυτο τωρα φιλοξενει το ραδιο του E-Steki :P
Δηλαδή πάει το όνειρο για mac με λίγα χρήματα ε;
:(
Ας μείνουμε στα Linux λοιπόν, εκτός αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι...

ΥΓ: Και το κουτάκι (mac mini) ζαχάρωνα πολύ αλλά δεν έχω ούτε 500 ευρώ σε αυτή τη φάση...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Είναι και αυτό free; Έχεις link να το κατεβάσω;:hmm:

free.Εψαξα λίγο και βρήκα αυτά εδώ

Νομίζω οτι τα πρωτα λινκς θα σου κάνουν.(cd1-cd5).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
free.Εψαξα λίγο και βρήκα αυτά εδώ

Νομίζω οτι τα πρωτα λινκς θα σου κάνουν.(cd1-cd5).
5 Cds :confused: , ελαφρύ λειτουργικό σου λέει μετά...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Για τα mac έχεις καμιά ιδέα ή καμιά γνώμη hunter;
Μοναχέ, δηλαδή μπορώ να βάλω Mac στον:
  • 933 megahertz Intel Pentium III
  • 32 kilobyte primary memory cache
  • 256 kilobyte secondary memory cache
  • 512 Megabytes Installed Memory
που έχω τώρα;


AAA! Όχι! Δεν γίνεται... :P Είναι εντελώς διαφορετική η αρχιτεκτονική των Mac. Τρέχουν σε δικό τους υπολογιστή της apple και όχι σε PC :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
AAA! Όχι! Δεν γίνεται... :P Είναι εντελώς διαφορετική η αρχιτεκτονική των Mac. Τρέχουν σε δικό τους υπολογιστή της apple και όχι σε PC :(
Υou see? I am ΆΣΧΕΤΟΣ...:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ερώτηση: με drivers και το Linux τι γινεται; Τους εντοπίζει και τους κατεβάζει μόνο του μέσω net;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The_Steve

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Ερώτηση: με drivers και το Linux τι γινεται; Τους εντοπίζει και τους κατεβάζει μόνο του μέσω net;:hmm:
χαχαχχ ωραίο ανέκδοτο ...

Φυσικά και όχι, ο Linus και οι οπαδοί τους μετέφεραν τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις, δηλαδή τον μαζοχισμό, και στους κώδικες τους με αποτέλεσμα ότι έκανες εύχρηστα και όμορφα στα Windows να τα ξεχάσεις στο Linux.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Οι drivers δεν θα είναι μεγάλο πρόβλημα... Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι να κατεβάσεις encoders για να παίζεις μουσική ταινίες κτλ Εγω τουλάχιστον όταν είχα Linux για ένα (μικρό) διάστημα μου έσπασαν τα νεύρα από αυτό! Δεν μπορούσα να παίζω Mp3 που είχαν ελληνικό όνομα αλλά ούτε και πολλούς τύπους αρχείων βίντεο :(

Το περιβάλλον του Ubuntu είναι απλά Τ Ε Λ Ε Ι Ο ! ! ! Αλλά δεν είναι ακόμα αρκετά user-friendly το λειτουργικό στο σύνολό του :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Και πάλι δε κατάλαβα όμως τι πρέπει να κάνω με τους drivers?:|
Θα δει εύκολα το λειτουργικό τις κάρτες και το modem μου;:/:
Θα με καθοδηγήσει το Linux σχετικά με το τί πρέπει να κατεβάσω προκειμένου το σύστημα να αρχίσει να λειτουργεί κανονικά;:hmm:

Και γενικά ποιά η διαφορά του ubuntu και του suse;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η διαφορές είναι τεράστιες ειδικά αν μιλήσουμε στο κώδικα. Είναι πολές λεπτομέριες που ακόμη και εγώ δεν τις ξέρω όλες.

Όσο για τους Drivers αν πρόκειτε για 56k modem μάλλον πρέπει να το ξεχνάς.
Αν είναι για DSL έχεις ελπίδες κυρίως αν έχει erthenet θύρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Η διαφορές είναι τεράστιες ειδικά αν μιλήσουμε στο κώδικα. Είναι πολές λεπτομέριες που ακόμη και εγώ δεν τις ξέρω όλες.

Όσο για τους Drivers αν πρόκειτε για 56k modem μάλλον πρέπει να το ξεχνάς.
Αν είναι για DSL έχεις ελπίδες κυρίως αν έχει erthenet θύρα
dsl είναι το modem και δεν έχει ethernet...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Φόβαμαι ότι θα δυσκολευτείς αρκετά είδικα αν πρόκειτε για το Crypto F200
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
οντως το crypto ειναι για τα μπαζα σε linux, ειδικα σε Ubuntu που ειναι debian based
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν ξέρω τότε ... ίσως να δουλεύει ...

Γενικά ετοιμάσου , όταν βάλεις linux, κόψεις τον κάφε ... το Linux αρκετά νεύρα σου δημιουργεί από μόνο του δεν χρειάζεσαι και άλλα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Δεν ξέρω τότε ... ίσως να δουλεύει ...

Γενικά ετοιμάσου , όταν βάλεις linux, κόψεις τον κάφε ... το Linux αρκετά νεύρα σου δημιουργεί από μόνο του δεν χρειάζεσαι και άλλα :P
:hmm:
crap... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Windows xp sp2. Δεν υπάρχει καλύτερο για την περίπτωσή σου.

Λειτουργικό mac δε μπορείς να βάλεις επίσημα σε winpc (το ανάποδο γίνεται με τις ευλογίες της apple) . Ανεπίσημα όμως μπαίνει σε συγκεκριμένο hardware.Υπάρχει κατάλογος συμβατού hardware.Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να στον βρώ. Προσωπικά δε στο συνιστώ γιατί η διαδικασία είναι λίγο περίπλοκή.
Αποψή μου οτι ο χρόνος που θα σπαταλήσεις για το linux δεν αξίζει...

Βάβαια η καλύτερη λύση είναι αυτή του Monaxos... o απόλυτος φορητός
:inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top