Αθεΐα ή αποδοχή της ύπαρξης του Θείου

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Το παράδειγμα σου θα έπρεπε να έχει ως αντιστοιχία να φιλήσει κι αυτός κάποιον του ίδιου φύλου με το ζόρι γιατί αλλιώς θα θεωρήσουν οτι τους απορρίπτει ή να σηκωθεί να φύγει όταν αρχίσουν και φιλιούνται. Προφανώς και το δευτερο είναι καλύτερο.

Δεν σε υποχρέωσαν να παντρευτείς κι εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Βασικα εγω εκει που διαφωνω μαζι σου ειναι στο οτι αντιτιθεσαι στη θρησκεια. Ειναι κι αυτο μια μορφη φανατισμου και ρατσισμου.

Ειναι η ιδια διαφορα με τον ετεροφυλοφιλο και τον αντι-ομοφυλοφιλο.

Ειμαι σιγουρη οτι θα μπορουσα να τα πω καλυτερα αλλα ειμαι με 3 ωρες υπνο.....

Είμαι αντίθετη στην ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΗ θρησκεία, σε αυτή την πλύση εγκεφάλου που γίνεται. Ας πιστευει κάποιος οτι υπάρχει θεός, ας πιστευει και στον αόρατο ροζ μονόκερο, δεν έχω κανένα πρόβλημα, αρκεί να είναι ΔΙΚΕΣ του σκέψεις και όχι σκέψεις που του επέβαλλαν άλλοι. Και όσο βλέπω μια θρησκεία να προσπαθεί να επιβληθεί με το ζόρι, τόσο θα την πολεμώ με κάθε τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Βασικα νομιζω οτι ο παραλληλισμος με τους ομοφυλοφιλους ειναι λιγο ατοπος και δεν μπορει να υπαρξει επιτυχης αντιστοιχια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν σε υποχρέωσαν να παντρευτείς κι εσύ.

Οχι, το να τον αναγκασει να φιλησει καποιον του ιδιου φυλου ειναι το αντιστοιχο με το να σε αναγκασουν να κανεις θρησκευτικο γαμο. Το να πας στον γαμο τους ειναι απλα αποδοχη της δικιας τους θεσης. Αλλωστε ουτε τον σταυρο σου κανεις εκει, ουτε λεφτα δινεις, ουτε ορκιζεσαι τιποτα.

Χμμμ σε αυτό έχετε δίκιο.
Ωραία, αναθεωρώ με άλλη αναλογία:
Να υποχρεώσουν κάποιον που ξέρουν οτι είναι ετεροφυλόφιλος να πάει μαζί τους σε gay bar.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Μα και το να μπεις σε εκκλησία το ίδιο είναι!! Μη βλέπεις πως έχει καταντήσει σήμερα! Κανονικά είναι μόνο για τους χριστιανούς.

Όσον αφορά την εικόνα σου απάντησα παραπάνω, και το οτι μπαίνεις σε εκκλησία το ίδιο είναι. Και εφόσον για το φίλο σου υπάρχει, τον προσβάλλεις καταπατώντας το έτσι. Είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο με την εικόνα κατ'εμε.

Ίσως είναι το ίδιο, όμως την εικόνα την φιλάς για να εκφράσεις το σεβασμό σου στον Θεό τους και στον Άγιο που απεικονίζει τέλος πάντων. Ενώ στην προκειμένη περίπτωση, μπαίνεις στην εκκλησία για να παρακολουθήσεις τον γάμο του φίλου σου. Για εκείνους είναι ιερό ,για εσένα δεν είναι. Δεν τους προσβάλλεις, δεν θα ασπαστείς κάτι χριστιανικό ούτε θα εκφράσεις κάτι που δεν πιστεύεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Είμαι αντίθετη στην ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΗ θρησκεία, σε αυτή την πλύση εγκεφάλου που γίνεται. Ας πιστευει κάποιος οτι υπάρχει θεός, ας πιστευει και στον αόρατο ροζ μονόκερο, δεν έχω κανένα πρόβλημα, αρκεί να είναι ΔΙΚΕΣ του σκέψεις και όχι σκέψεις που του επέβαλλαν άλλοι. Και όσο βλέπω μια θρησκεία να προσπαθεί να επιβληθεί με το ζόρι, τόσο θα την πολεμώ με κάθε τρόπο.

Ακριβως αυτο. Εγω εκει διαφωνω καθετα. Οταν λες πολεμω κατι, ο,τι κι αν ειναι αυτο, εισαι αυτοματως ρατσιστης. Αντιτιθεσαι στην ανεξιθρησκεια. Πολεμας το διαφορετικο. Εισαι το ιδιο φανατισμενη με αυτους που υποστηριζεις οτι εχουν υποστει πλυση εγκεφαλου.
Και σε τελικη αναλυση ο χριστιανισμος δεν προσπαθει να επιβληθει με το ζορι, απλα ειναι η θρησκεια που επικρατει στην Ελλαδα, ελληνικη παραδοση ας πουμε. Περασαν χροοοοοοονια απο τις σταυροφοριες γιου νοου.

Χμμμ σε αυτό έχετε δίκιο.
Ωραία, αναθεωρώ με άλλη αναλογία:
Να υποχρεώσουν κάποιον που ξέρουν οτι είναι ετεροφυλόφιλος να πάει μαζί τους σε gay bar.


Εεεεε χμμμμ ειμαι μη-ομοφοβικη ετεροφυλοφιλη και ανετα θα πηγαινα σε gay bar.
Αλλιως θα ηταν μεγιστη υποκρισια εκ μερους μου να υποστηριζω οτι δεν εχω προβλημα με τους ομοφυλοφιλους. Για μπαρ μιλαμε, οχι για οργιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Εισαι το ιδιο φανατισμενη με αυτους που υποστηριζεις οτι εχουν υποστει πλυση εγκεφαλου.

Και εγώ αυτό πιστεύω. Δεν είναι "σωστό" να υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν χωρίς να ερευνούν (αν και αυτό γνωρίζετε δεν ανήκει στους επίσημους ισχυρισμούς της εκκλησίας) αλλά πρέπει να τους αποδεχτούμε. Άλλωστε η θρησκεία είναι ένα απο τα πολλά πράγματα που μας δίνει η οικογένεια απο την γέννηση μας (βλ.βάπτιση), όποια θρησκεία και αν είναι αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
βασικά παιδιά σε αυτό που συζητάτε, αν η αθεΐα θεωρηθεί πίστη (στην ανυπαρξία του Θεού) τότε είναι το ίδιο ένα ζευγάρι χριστιανών να καλεί έναν μουσουλμάνο να πάει στον γάμο τους. Η εκκλησία το επιτρέπει; Δεν ξέρω... ρωτάω!

Πάντως, αν και μιλάω εκ του ασφαλούς αυτή τη στιγμή, και εγώ αν ήμουν άθεος θα δεχόμουν να πάω σε τυπικές θρησκευτικές κοινωνικές γιορτές (γάμοι, βαφτίσια, πασχαλινό τραπέζι κτλ). Αυτό που δεν θα ήθελα θα ήταν η συμμετοχή μου στο θρησκευτικό τους κομμάτι (να ψάλλω, να κοινωνήσω, να πάω Κυριακή εκκλησία για προσευχή κτλ), γιατί εννοείται ότι απλά δεν θα είχαν κανένα απολύτως νόημα για εμένα. Ίσως θα πήγαινα από ανθρώπινη περιέργεια :P (όπως π.χ. θέλω να πάω σε αλλόθρησκες εκκλησίες για να δω πως είναι ή θέλω να δω πως είναι οι γιορτές και τα έθιμά τους).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
βρε μη κολλάτε με το αν οι άθεοι θα πάνε στην εκκλησία που παντρεύεται ο φίλος τους...πάτε και καθίστε όξω:P
κανείς δε θα το καταλάβει, αφήστε και που πολλοί χριστιανοί το κάνουν:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Μα το να πηγαίνεις στην εκκλησία είναι ενίσχυση της θρησκείας!

Λάθος. Είναι ενίσχυση της Εκκλησίας, όχι της θρησκείας. Υπάρχουν πολλοί ένθεοι ή spiritual που δεν πατάνε το πόδι τους στην Εκκλησία. 'Οταν βρέθηκα κάποιες φορές σε καθολική εκκλησία γαληνεύω, αυτό δεν σημαίνει ότι ασπάζομαι και ενισχύω τον καθολικισμό ή τον Πάπα αλλά το κάνω γιατί μου ταιριάζει περισσότερο ως χώρος. Χρειάζομαι ένα ή περισσότερα ιερά στην ζωή μου για να μην καταλήξω γουρούνι.Την ίδια γαλήνη και πνευματικό φως μπορώ να εισπράξω και σε ένα μικρό ορθόδοξο εκκλησάκι στο βουνό, την ίδια και στην ταράτσα μου κοιτώντας τα αστέρια. Αν το'χεις μέσα σου θα το αναζητήσεις παντού, οπουδήποτε υπάρχει σεβασμός και θαυμασμός γι'αυτήν την Ανώτερη Διάννοια, την πρωταρχική Αρχή. Ο Θεός δεν υπάρχει, είπε κάποτε ένας σοφός. Ο Θεός ΕΙΝΑΙ. Δεν φυλακίζεται από εκκλησίες και κυρίως δεν είναι κάτι το διαννοητικό, είναι βιωματικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
βρε μη κολλάτε με το αν οι άθεοι θα πάνε στην εκκλησία που παντρεύεται ο φίλος τους...πάτε και καθίστε όξω:P
κανείς δε θα το καταλάβει, αφήστε και που πολλοί χριστιανοί το κάνουν:D

και είσαι και πρώτος στην σειρά στις μπομπονιέρες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Λίγο έλειψα και δεν σας προλαβαίνω. Λοιπόν, πρώτον, σας παραπέμπω στην υπογραφή μου :P
Πιο συγκεκριμένα,

βρε μη κολλάτε με το αν οι άθεοι θα πάνε στην εκκλησία που παντρεύεται ο φίλος τους...πάτε και καθίστε όξω:P
κανείς δε θα το καταλάβει, αφήστε και που πολλοί χριστιανοί το κάνουν:D
Βασικά αυτό ακριβώς σκεφτόμουν να κάνω, λολ.
βασικά παιδιά σε αυτό που συζητάτε, αν η αθεΐα θεωρηθεί πίστη (στην ανυπαρξία του Θεού) τότε είναι το ίδιο ένα ζευγάρι χριστιανών να καλεί έναν μουσουλμάνο να πάει στον γάμο τους. Η εκκλησία το επιτρέπει; Δεν ξέρω... ρωτάω!

Πάντως, αν και μιλάω εκ του ασφαλούς αυτή τη στιγμή, και εγώ αν ήμουν άθεος θα δεχόμουν να πάω σε τυπικές θρησκευτικές κοινωνικές γιορτές (γάμοι, βαφτίσια, πασχαλινό τραπέζι κτλ). Αυτό που δεν θα ήθελα θα ήταν η συμμετοχή μου στο θρησκευτικό τους κομμάτι (να ψάλλω, να κοινωνήσω, να πάω Κυριακή εκκλησία για προσευχή κτλ), γιατί εννοείται ότι απλά δεν θα είχαν κανένα απολύτως νόημα για εμένα. Ίσως θα πήγαινα από ανθρώπινη περιέργεια :P (όπως π.χ. θέλω να πάω σε αλλόθρησκες εκκλησίες για να δω πως είναι ή θέλω να δω πως είναι οι γιορτές και τα έθιμά τους).
Συμφωνώ απόλυτα, και στο πρώτο, και στο δεύτερο κομμάτι. Αλλά δεν θα είνει ενοχλητικό για τους άλλους να κάνουν πχ όλοι μαζί το σταυρό τους και εσύ να απέχεις;
Εεεεε χμμμμ ειμαι μη-ομοφοβικη ετεροφυλοφιλη και ανετα θα πηγαινα σε gay bar.
Αλλιως θα ηταν μεγιστη υποκρισια εκ μερους μου να υποστηριζω οτι δεν εχω προβλημα με τους ομοφυλοφιλους. Για μπαρ μιλαμε, οχι για οργιο.
Κι εγώ είμαι μη-ομοφοβική ετεροφυλόφιλη και θα είχα για τους παρακάτω λόγους:
  1. Νιώθω πολύ άβολα όταν πρέπει να απορρίψω κάποιον που μου την πέφτει, σε οποιοδήποτε φύλο κι αν ανήκει. Δεδομένου οτι εκεί (όπως και σε πολλά straight bars) πηγαίνουν αρκετοί για να βρουν σύντροφο, είναι πολύ πιθανόν να αναγκαζόμουν να το κάνω.
  2. Αν άρχιζαν να πηγαίνουν με τους σωρούς ετεροφυλόφιλοι σε γκει μπαρ, τότε χάνεται το νόημα και στο τέλος κάνεις κακό στους ομοφυλόφιλους. Διότι αν ήμουν ομοφυλόφιλη, πολύ θα ήθελα να πάω σε ένα τέτοιο και να ξέρω οτι όποια βλέπω, δεν πρόκειται να με απορρίψει λόγω ερωτικών προτιμήσεων (όπως κατα κόρον θα γίνεται στην καθημερινή ζωή που αποτελούν μειοψηφία) αλλά μόνο αν δεν της αρέσω. Ε, αν αρχίσουν να πηγαίνουν πολλοί στρείτ, αυτό χάνεται.
  3. Αν με δει κάποιος γνωστός, αυτόματα θα με θεωρήσει λεσβία οπότε έτσι και πάω να υποστηρίξω ξανα ομοφυλόφιλο, όπως κάνω συχνά, θα λένε "ααα είναι λεσβία, το κάνει επειδή έχει συμφέρον". Εδώ μου το έχουν πει τόσες φορές ήδη, που να με έβλεπαν και σε κανένα γκει μπαρ!
  4. Δεν μου αρέσουν γενικώς τα bars :P
Ακριβως αυτο. Εγω εκει διαφωνω καθετα. Οταν λες πολεμω κατι, ο,τι κι αν ειναι αυτο, εισαι αυτοματως ρατσιστης. Αντιτιθεσαι στην ανεξιθρησκεια. Πολεμας το διαφορετικο. Εισαι το ιδιο φανατισμενη με αυτους που υποστηριζεις οτι εχουν υποστει πλυση εγκεφαλου.
Και σε τελικη αναλυση ο χριστιανισμος δεν προσπαθει να επιβληθει με το ζορι, απλα ειναι η θρησκεια που επικρατει στην Ελλαδα, ελληνικη παραδοση ας πουμε. Περασαν χροοοοοοονια απο τις σταυροφοριες γιου νοου.
Με την ίδια λογική και ο ρατσισμός απέναντι στους ρατσιστές είναι ρατσισμός.
Δεν αντιτίθεμαι στην ανεξιθρησκεία, προσπαθώ για την ανεξιθρησκία, την οποία κάθε οργανωμένη θρησκεία που αποτελεί επίσημη θρησκεία κράτους (όπως ο χριστιανισμός στην ελλάδα) την καταπατά!
Δεν προσπαθεί να επιβληθεί με το ζόρι ο χριστιανισμός;;; Για διάβασε το πόστ του μοναχού που απαντά στον exophrenic. Λέει αυτά ακριβώς που θα σου έλεγα τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα, και στο πρώτο, και στο δεύτερο κομμάτι. Αλλά δεν θα είνει ενοχλητικό για τους άλλους να κάνουν πχ όλοι μαζί το σταυρό τους και εσύ να απέχεις;

Προσωπικά δεν θα με πείραζε. Δηλαδή έτσι όπως το σκέφτομαι δεν θα με έκανε να αισθάνομαι και ιδιαίτερα άβολα αν πήγαινα σε έναν π.χ. βουδιστικό ναό ως απλός παρατηρητής και μη μυημένος στην θρησκεία του Βουδισμού και να έβλεπα τους γύρω μου να κάνουν τα δικά τους. Θα το επεδίωκα να σου πω την αλήθεια, αλλά από προσωπικό ενδιαφέρον για την θρησκειολογία (κυρίως από κοινωνιολογική σκοπιά) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Προσωπικά δεν θα με πείραζε. Δηλαδή έτσι όπως το σκέφτομαι δεν θα με έκανε να αισθάνομαι και ιδιαίτερα άβολα αν πήγαινα σε έναν π.χ. βουδιστικό ναό ως απλός παρατηρητής και μη μυημένος στην θρησκεία του Βουδισμού και να έβλεπα τους γύρω μου να κάνουν τα δικά τους. Θα το επεδίωκα να σου πω την αλήθεια, αλλά από προσωπικό ενδιαφέρον για την θρησκειολογία (κυρίως από κοινωνιολογική σκοπιά) :P
Χμμμ ναι, αλλά σε μια εκκλησία; Ήδη υπάρχει αρκετός ρατσισμός απέναντι στους άθεους, που να πας και στα λημέρια των θρήσκων... Σαν να ακούω το σούσουρο "τι θέλει εδώ αυτή η άθεη; Δεν ντρέπεται λίγο; Μα μέσα στην εκκλησία; Οκ, ας πιστευει ο,τι θέλει, αλλά να μην έρχεται και στην εκκλησία μας!" κλπ κλπ
Βέβαια αν δεν πας, πάλι σου σούρνουνε άλλα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Χμμμ ναι, αλλά σε μια εκκλησία; Ήδη υπάρχει αρκετός ρατσισμός απέναντι στους άθεους, που να πας και στα λημέρια των θρήσκων... Σαν να ακούω το σούσουρο "τι θέλει εδώ αυτή η άθεη; Δεν ντρέπεται λίγο; Μα μέσα στην εκκλησία; Οκ, ας πιστευει ο,τι θέλει, αλλά να μην έρχεται και στην εκκλησία μας!" κλπ κλπ
Βέβαια αν δεν πας, πάλι σου σούρνουνε άλλα :P
εμ κι εσύ μη πάς με μπλουζάκι "Είμαι άθεη" βρε παιδί μου:P:D

πιο πιθανό το κόβω να σου τα σούρουν που δε πήγες, όχι γιατί είσαι άθεη, αλλά γιατί δε τίμησες το γαμπρό/το νεκρό/κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Εχουμε τεχνικο προβλημα λογω ατοπου παραλληλισμου οπως προειπα και δεν μπορω να σου ξαναπαντησω στο θεμα του γκει μπαρ.
Ο ρατσισμος εναντια στους ρατσιστες δεν ειναι ρατσισμος. μπρρδσφλξασογρρ μπερδευτηκα.
Εν πασει περιπτωση το τι πιστευεις ειναι δικο σου θεμα. Οταν πιστευεις κατι που ειναι αντιθετο σ'αυτο που πιστευει καποιος αλλος, δεν εισαι ρατσιστης. Οταν πολεμας αυτο που πιστευει ο αλλος και το απορριπτεις εμπρακτα, επιτηδες, επιδεικτικα, δεν ξερω πως αλλιως να το πω πω πω επρεπε να εχω κοιμηθει λιγο παραπανω, τοτε εισαι ρατσιστης. Ετσι λεω εγω τωρα, δεν ξερω. Και ενταξει, δεν ειπες οτι θα πας εξω απο την εκκλησια την ωρα του γαμου και θα φωναζεις συνθηματα αλλα το "δεν ερχομαι στο γαμο σου γιατι δεν πιστευω" εμενα μου ακουγεται επιτηδευμενο και σνομπ. Δεν μιλαμε για Κυριακατικη λειτουργια, μιλαμε για γαμο.

Μα ειναι σαν να εκανες εσυ πολιτικο γαμο και να μην ερχοντουσαν οι χριστιανοι φιλοι σου. Με το να ερθουν δεν θα δηλωναν αθεοι, για σενα θα ερχοντουσαν ουτε και θα αποκυρητταν τον θεο τους στην εισοδο.

Και τεσπα κι εγω που ειμαι αγνωστικιστρια δεν προσπαθησα ποτε να μειωσω τα πιστευω των υπολοιπων γιατι απλουστατα αυτο πιστευουν, δεν με ενοχλουν σε κατι και σε τελικη αναλυση μαγκια τους και ΤΥΧΗ τους που εχουν απο καπου να πιαστουν.

Ενδεχεται οταν συνελθω απο τη νιρβανα να μπω να rephrase για να μην με περασετε και για μεθυσμενη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
εμ κι εσύ μη πάς με μπλουζάκι "Είμαι άθεη" βρε παιδί μου:P:D

πιο πιθανό το κόβω να σου τα σούρουν που δε πήγες, όχι γιατί είσαι άθεη, αλλά γιατί δε τίμησες το γαμπρό/το νεκρό/κλπ.
Δεν θα πάω φυσικά με μπλουζάκι "είμαι άθεη" (:P) αλλά αν πχ κάνουν όλοι το σταυρό τους και εγώ δεν τον κάνω και με ξέρουν και μερικοί απο πριν οτι είμαι άθεη, ε το βλέπω το σούσουρο, να, έρχεται, το ακούω :P
Άρα καταλήγουμε στο συμπέρασμα οτι ό,τι και να κάνω θα μου τα σούρουν :P

Εν πασει περιπτωση το τι πιστευεις ειναι δικο σου θεμα. Οταν πιστευεις κατι που ειναι αντιθετο σ'αυτο που πιστευει καποιος αλλος, δεν εισαι ρατσιστης. Οταν πολεμας αυτο που πιστευει ο αλλος και το απορριπτεις εμπρακτα, επιτηδες, επιδεικτικα, δεν ξερω πως αλλιως να το πω πω πω επρεπε να εχω κοιμηθει λιγο παραπανω, τοτε εισαι ρατσιστης. Ετσι λεω εγω τωρα, δεν ξερω. Και ενταξει, δεν ειπες οτι θα πας εξω απο την εκκλησια την ωρα του γαμου και θα φωναζεις συνθηματα αλλα το "δεν ερχομαι στο γαμο σου γιατι δεν πιστευω" εμενα μου ακουγεται επιτηδευμενο και σνομπ. Δεν μιλαμε για Κυριακατικη λειτουργια, μιλαμε για γαμο.

Μα ειναι σαν να εκανες εσυ πολιτικο γαμο και να μην ερχοντουσαν οι χριστιανοι φιλοι σου. Με το να ερθουν δεν θα δηλωναν αθεοι, για σενα θα ερχοντουσαν ουτε και θα αποκυρητταν τον θεο τους στην εισοδο.

Και τεσπα κι εγω που ειμαι αγνωστικιστρια δεν προσπαθησα ποτε να μειωσω τα πιστευω των υπολοιπων γιατι απλουστατα αυτο πιστευουν, δεν με ενοχλουν σε κατι και σε τελικη αναλυση μαγκια τους και ΤΥΧΗ τους που εχουν απο καπου να πιαστουν.
Αν δεν έρθουν στον πολιτικό μου γάμο επειδή τους το απαγορεύει η θρησκεία τους, δεν έχω πρόβλημα ειλικρινά. Ας κάτσουν απέξω, όπως θα έκανα εγώ με την εκκλησία. Αλλιώς θα το πάρω ως δικαιολογία.
Όσο για τον ορισμό του ρατσισμού κατ'εσε, συνεπάγεται οτι ο ρατσισμός απέναντι στους ρατσιστές είναι κι αυτός ρατσισμός. Επίσης συνεπάγεται οτι το να πολεμάς για να σταματήσει να γίνεται κλειτοριδεκτομή είναι κι αυτός ρατσισμός. Όπως και το να πολεμάς για να σταματήσουν να φοράνε οι γυναίκες μπούρκα και να αντιμετωπίζονται σαν ζώα σε κάποια κράτη. Όλα αυτά σύμφωνα με τον ορισμό σου είναι ρατσισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Όσο για τον ορισμό του ρατσισμού κατ'εσε, συνεπάγεται οτι ο ρατσισμός απέναντι στους ρατσιστές είναι κι αυτός ρατσισμός. Επίσης συνεπάγεται οτι το να πολεμάς για να σταματήσει να γίνεται κλειτοριδεκτομή είναι κι αυτός ρατσισμός. Όπως και το να πολεμάς για να σταματήσουν να φοράνε οι γυναίκες μπούρκα και να αντιμετωπίζονται σαν ζώα σε κάποια κράτη. Όλα αυτά σύμφωνα με τον ορισμό σου είναι ρατσισμός.

Οχι γιατι εκει δεν πολεμας τα πιστευω κανενος, πολεμας την επιβολη των πιστευω. Αν καποια θελει να κανει κλειτοριδεκτομη και της το απαγορευσεις εισαι ρατσιστης, αν πολεμησεις αυτον που θελει να της το ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ δεν εισαι. Το θεμα ειναι να μπορει ο καθενας να κανει/λεει/πιστευει ο,τι θελει οσο αυτο δεν επηρεαζει καποιον αλλον.
Live and let live.

Επισης ο αθεισμος σου δεν σου απαγορευει να μπεις σε εκκλησια. Δηλαδη αν δεν πιστευω στην θεωρια της εξελιξης δεν κανει να μπω σε μουσειο φυσικης ιστοριας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Οχι γιατι εκει δεν πολεμας τα πιστευω κανενος, πολεμας την επιβολη των πιστευω. Αν καποια θελει να κανει κλειτοριδεκτομη και της το απαγορευσεις εισαι ρατσιστης, αν πολεμησεις αυτον που θελει να της το ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ δεν εισαι. Το θεμα ειναι να μπορει ο καθενας να κανει/λεει/πιστευει ο,τι θελει οσο αυτο δεν επηρεαζει καποιον αλλον.
Live and let live.

Επισης ο αθεισμος σου δεν σου απαγορευει να μπεις σε εκκλησια. Δηλαδη αν δεν πιστευω στην θεωρια της εξελιξης δεν κανει να μπω σε μουσειο φυσικης ιστοριας;

Μα τουλάχιστον όσον αφορά τη μπούρκα, απ'οσο ξέρω ΘΕΛΟΥΝ και τη φοράνε, έτσι τις έχουν μάθει, το ίδιο και για τη θέση της γυναίκας, τις έχουν μάθει οτι και καλά είναι κατώτερες! Αν αγωνίζεσαι να σταματήσει αυτό, είσαι ρατσιστής;
Same goes και με τη θρησκεία. Exactly the same.

Απάντησε μου στο παρακάτω:
Σύμφωνα με την άποψη σου, απο τους χριστιανούς στην ελλάδα, πόσων η θρησκεία είναι αποτέλεσμα πλύσης εγκεφάλου και πόσων είναι αποτέλεσμα επιλογής; Κάνε μια εκτίμηση για το ποσοστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
και τις κλειτοριδεκτομές πολλές θέλουν και τις κάνουν. Αυτό που πρέπει να γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις μαθημένων πρακτικών ζωής (όπως η μπούρκα) το ζητούμενο είναι να ασκήσει κανείς πιέσεις για να επιτραπεί η ελευθερία κάποιας να ΜΗΝ φοράει μπούρκα. Άπαξ και γίνει αυτό, η αλλαγή στις πρακτικές ζωής θα έρθει μόνη της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top