Καπνιστής με μη;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Είμαι σίγουρη ότι αρκετοί από εδώ βιώνετε αυτή την κατάσταση, είτε από την πλευρά του καπνιστή που έχει σχέση με μη καπνιστή που τον ενοχλεί το τσιγάρο, είτε από την ανάποδη. Πώς το αντιμετωπίζετε; Έκοψε ο καπνιστής το κάπνισμα; Απλά το συνήθισε ο μη καπνιστής; Βρήκατε μια μέση λύση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Eγώ πάντως όταν ήμουν με κάποιον που κάπνιζε τόσο λίγο ώστε να μπορεί σχεδόν να θεωρηθεί μη καπνιστής, περιόρισα δραματικά το κάπνισμα και για μια περίοδο μάλιστα δεν κάπνιζα(με) και καθόλου.
Η μαμά μου από την άλλη που είναι φανατική αντικαπνίστρια δεν μπόρεσε ποτέ να πείσει τον μπάμπα μου έστω να το μειώσει, αλλά πραγματικά δεν ξέρω πως άντεχε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Δεν το αντιμετώπισα ποτέ σε μακροχρόνια σχέση μου! Η αλήθεια είναι οτι όποτε έβγαινα με κάποιον που δεν κάπνιζε μου φαινόταν κάπως περίεργο, αλλά ποτέ δεν περιόρισα την δική μου επιθυμία για κάποιον που στην τελική δεν ήξερα και καλα!! Η μόνη φορά που το έκανα και θα το ξαναέκανα όσες φορές κι αν χρειαζόταν ήταν για συμπαράσταση στο φίλο μου ο οποίος θα έκανε χειρουργείο και δεν έπρεπε ούτε πρίν αλλα ούτε μετά να καπνίζει!
Βέβαια όταν ο άλλος δεν καπνίζει, ασυναίσθητα το περιορίζεις και εσύ το τσιγάρο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Mετα την απομάκρυνση από το ταμείο ουδέν λάθος αναγνωρίζεται.
Η εγγύηση δεν καλύπτει ψυχολογικές δυσαρέσκειες, και η επιστροφή οφείλετε να γίνεται σε εύλογο διάστημα

καπνιστή που έχει σχέση με μη καπνιστή που τον ενοχλεί το τσιγάρο, είτε από την ανάποδη.
Δηλαδή καπνιστή, που τον ενοχλεί το τσιγάρο, που έχει σχέση με μη καπνιστή που δεν τον ενοχλεί το τσιγάρο; :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Με ενοχλεί το κάπνισμα, αλλά τι να κάνεις όταν αγαπάς; :P

Εν γένει οι περισσότερες σχέσεις μου ήταν με μη-καπνιστές και κάποιες (με την πιο καθοριστική συμπεριλαμβανόμενη) με καπνιστές. Μπορώ να πω ότι χαίρομαι όταν ο άλλος κάνει προσπάθειες να το μειώσει όταν είμαι μαζί του, εκνευρίζομαι όταν βγαίνει έξω από το εστιατόριο ή διακόπτει την ταινία για να καπνίσει και τρελαίνομαι όταν ανάβει τσιγάρο στην κρεβατοκάμαρα (στο συγκεκριμένο είμαι κάθετη κι έχω κάνει πολλούς καυγάδες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
εγω εδω και κανα χρονο εχω κοψει το τσιγαρο και απο τοτε δε μπορω ουτε να το μυριζω. ο φιλος μου δεν ειναι φανατικος καπνιστης, καπνιζει μονο οταν βγει και ειναι με παρεα που καπνιζει. παρολο που βλεπει οτι με ενοχλει και οτι δακρυζουν τα ματια μου απο τον καπνο δεν κανει καμια κινηση να το σβησει. -.-'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Λια, επεσες στην καταλληλη περιπτωση, συνηθως το μπλεξιμο μου ειναι με μη καπνιστες.
Προσωπικά ήμουν απο πιο νέα και εξακολουθώ να είμαι φανατική καπνίστρια. Οπως επίσης ξερω πως οταν το κοψω, θα γινει ουσιαστικά και μαχαιρί δια παντός. Οσοι μου λένε να το κόψω, έχουν απόλυτο δίκιο. Οσοι όμως προσπαθούν να μου επιβληθούν έχουν απόλυτα άδικο.

Μεγαλωνοντας, συνειδητοποιησα πως δεν ειναι υποχρεωμενος ο αλλος να εισπνεει τον καπνο μου οποτε εμενα μου ερθει, αλλά ούτε και να μου επιβάλλουν τις απόψεις τους, κι ετσι ή καπνιζω λιγοτερο (και το κανω σε ολους τους μη-καπνιστες που ειναι διπλα μου, ανεξαρτητα αν ειναι σχεση φιλικη η ερωτικη) η οταν μου ρθει απομακρυνομαι ή ρωταω ''σε πειραζει, μπορω;'' Ειναι βασικο να σεβεσαι τις επιθυμιες του αλλου αλλά κι ο αλλος τις δικές σου. Δηλαδή δε θ'ανάψω τσιγάρο σε κλειστό χώρο χωρίς να έχω ρωτήσει πρώτα. Αν θέλει καλώς, αλλιώς το κάνω κάπου έξω.
Κακά τα ψέμματα ο πιο υποβιβασμένος είναι ο καπνιστής, και κάνει κακό στην υγεία και την τσέπη του και υπομένει τις αρνήσεις, αλλά έτσι είναι το σωστό κατά τη γνώμη μου. Αν ο μη καπνιστής αντιληφθεί πως ο καπνιστής έχει ανάγκη το τσιγάρο, δε θα ενδιαφερθεί κι εκείνος με τη σειρά του μόνο για την πάρτη του, αλλά θα καταννοήσει την ανάγκη του άλλου και θα το επιτρέπει κάποιες φορές.
Απαιτείται μια συμφιλίωση και δυστυχώς ο εγωισμός δε θα την αφήσει να καλλιεργηθεί.
Εχω ακούσει για ζευγάρι που χώρισε γι'αυτόν τον λόγο, όταν εμειναν μαζί.

Και σ'αυτό που ρωτας, αν εχουν νιονιο και οι δυο στο κεφαλι τους, ναι, η ενδιαμεση λυση υπαρχει, ανοχή και συμβιβασμός στο κομμάτι αυτό, σεβασμός ο ένας στα θέλω του άλλου, αλλά οφείλεται να το γνωρίζουν αυτό και οι δύο, ανοιχτόμυαλοι και πολύ αγαπημένοι. Στο τέλος μπορεί κάποιος απο τους δύο να κάνει την τελική υποχώρηση, συνήθως ο πιο δυνατός κι αυτό δε σημαίνει ο μη καπνιστής...
Μπορεί πιο δυνατός να φανεί ο καπνιστής και να το κόψει, μπορεί ο πιο δυνατός να φανεί ο μη καπνιστής και να κάνει βιώμα στη ζωή του να εισπνέει και λίγη νικοτίνη - σίγουρα κάποια ακόμα θα τον χαλούν (είτε τρωγοντας ορισμένα ανθυγιεινά, είτε εισπνέοντας το καυσαέριο, είτε πίνοντας αναψυκτικά κοκ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Με ενοχλεί το κάπνισμα, αλλά τι να κάνεις όταν αγαπάς; :P

Σωστο ποιντ, αρκεί να μην το βλέπεις μόνο πως εσυ προσπαθείς, αν προσπαθεί κι ο άλλος θα έχει το δικαίωμα να πει ''μου αρέσει το τσιγάρο, αλλά τι να κάνεις οταν αγαπας;'';)
Τι θα εκανα εγώ σε αυτές τις περιπτώσεις που αναφέρεις

εκνευρίζομαι όταν βγαίνει έξω από το εστιατόριο
Γενικότερα το τσιγαρο είναι μια απόλαυση και μια συνήθεια στην καθημερίνοτητα. Οπως δηλαδή θα πιούμε νερό μετά το φαγητό ή θα πλυνουμε το πρόσωπό μας το πρωί όταν ξυπνάμε έτσι θα κάνουμε το τσιγάρο μας μετά το φαγητό, μετά το σεξ και κατά τη διάρκεια μιας ταινίας αν είμαστε σπίτι. Στο εστιατόριο κι εγώ θα έβγαινα έξω. Θυμάμαι στην Αγγλία, έτρωγα κι έφευγα αμέσως, δεν υπηρχε λόγος για μενα κανένας να μείνω παραπάνω αφού είχα φάει και δε μου επιτρεπόταν το τσιγάρο. Μπλα μπλα και τσιγάρο πάνε μαζί. Αποδεχτείτε το για να σας αγαπάμε:P:) Αστειάκι, δε σας αγαπαμε μονο γι αυτο:P
Ειπαμε, μετα το φαί, τσιγάρο.;)

ή διακόπτει την ταινία για να καπνίσει
Στο κομμάτι ταινίας, θα μπορούσα μιαμιση ώρα να μην καπνίσω, όπως θα έκανα και στο σινεμά. Αν ενοχλούσε, δε θα διέκοπτα, αλλά αργότερα θα πηγαινα σε άλλο χώρο να καπνίσω με την ησυχία μου.

και τρελαίνομαι όταν ανάβει τσιγάρο στην κρεβατοκάμαρα
Εδώ σημαντικό. Δεν πρέπει να καπνίζουμε στο υπνοδωμάτιο διότι εισπνέουμε όλο το βράδυ. Στην προκειμένη, μετά τις αγκαλιές και τα φιλιά ενδεχομένως, να έκανα ένα σύρσιμο προς ένα άλλο χώρο του σπιτιού, να απολάμβανα το τσιγαράκι μου και να επέστρεφα δριμύτερη κι ευτυχισμένη (σεξ και τσιγάρο= μεγιστη ευτυχία:P)


Επίσης, αφού ''είδες'' πως έκανα αρκετές υποχωρήσεις, οφείλεις να κάνεις κι εσύ για μένα. Καφετέριες ή μπαράκια οπου απαγορεύεται το κάπνισμα, δεν τις πλησιάζουμε, αρκεί φυσικά στις άλλες να υπάρχει εξαερισμός ή να'ναι ανοιχτός χώρος. Στην περίπτωση που ποτέ περαστεί ο τότε... νόμος, θα πάρουμε άλλες αποφάσεις.
Ειμαι λογική, όχι πείτε μου, είμαι η δεν είμαι;:P;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ ρε παιδιά όταν είμαι μαζί του το κόβω σχεδόν τελείως. Δεν το αντέχει καθόλου. Χτες, μη έχοντας καπνίσει για 1 ολόκληρη εβδομάδα, κάπνισα ΈΝΑ τσιγάρο, σε άλλο δωμάτιο. Μόλις με είδε το κατάλαβε αμέσως και άρχισε να λέει πόσο απαίσια βρωμάει, ότι προτιμάω το τσιγάρο από αυτόν, ότι νοιάζεται για μένα και δεν μπορεί να με βλέπει να καταστρεφω την υγεία μου κτλ Ούτε συμβιβασμό δεν δέχεται και όταν του λέω ότι σε όλες τις σχέσεις καπνιστων με μη, κάνει κι ο μη καπνιστής μια υποχώρηση λέει ότι είναι επειδή είναι Έλληνες και στην Ελλλάδα έχουμε τεράστιο ποσοστό καπνιστών (αυτός είναι Άγγλος). Any advice? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εξηγησέ του πως καταλαβαίνεις γιατί τα λέει όλα αυτά και τον νοιάζεσαι ακόμα περισσότερο που σε προσέχει τόσο, αλλά είσαι ενήλικη και πρέπει να μπορείς να επιλέγεις ελεύθερα αυτό που θέλεις, χωρίς η επιλογή σου αυτή να σχετίζεται με το αν τον αγαπάς ή τον θες ή δεν ξέρω τι άλλο. Πες του πως νιώθεις πολύ άσχημα που τον ενοχλεί τόσο, αλλά είναι άδικο να τίθεται ζήτημα επιλογής ανάμεσα σε εκείνον ή το τσιγάρο, ειδικά όταν μιλάμε για ένα τσιγάρο την εβδομάδα. Τέλος ρώτα τον αν θέλει να κάνεις πράγματα με το ζόρι ή επειδή τα θες.. λογικά θα ηρεμήσει. Αν δεν δουλέψει τίποτα, φέρτον μου για καφέ και θα στον φτιάξω εγώ :P (μα κι εσύ βρε κοπελιά, εδώ ίδια εθνικότητα έχεις και δεν μπορείς να συνεννοηθείς.. τώρα βρήκες να ξαναρχίσεις το κάπνισμα; :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Του τα έχω πει όλα αυτά. Λέει ότι θλίβεται πολύ να με βλέπει να το κάνω αυτό στον εαυτό μου, και ότι δεν αντέχει τη μυρωδιά με τίποτα, του φαίνεται χειρότερη από σκατά και είναι και turn-off.

Ρε μιλάμε χτες είχα καπνίσει μόνο ένα, έπλυνα μετα δόντια κ χέρια, άλλαξα ρούχα, αρωματίστηκα και πάλι το κατάλαβε αμέσως. Του μυρίζει ακόμα και μετά απο λούσιμο και ντους!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αχ τι καλός! :inlove:
(μη μου ρίξεις ban, δεν μπορώ να συνεννοηθώ :P)

Θεωρώ πώς αυτή τη σύγκριση την κάνει σε στυλ νάζι για να πετύχει το σκοπό του, να κόψεις δηλαδή το τσιγάρο.
Άμα λάχει, δώσε του να δοκιμάσει και αυτός. :crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Του τα έχω πει όλα αυτά. Λέει ότι θλίβεται πολύ να με βλέπει να το κάνω αυτό στον εαυτό μου, και ότι δεν αντέχει τη μυρωδιά με τίποτα, του φαίνεται χειρότερη από σκατά και είναι και turn-off.

Ρε μιλάμε χτες είχα καπνίσει μόνο ένα, έπλυνα μετα δόντια κ χέρια, άλλαξα ρούχα, αρωματίστηκα και πάλι το κατάλαβε αμέσως. Του μυρίζει ακόμα και μετά απο λούσιμο και ντους!!!
Εντάξει, θλίβεται, ξεθλίβεται δεν είναι ο μπαμπάς σου, πες του πως είναι major turn off να συμπεριφέρεται ως τέτοιος. Δλδ αυτός δεν κάνει τίποτα που κάνει κακό στον εαυτό του; (ποτό, καφές, ηλιοθεραπεία, junk food?) Πως θα του φαινόταν να έκανες σαν μαμά του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μα δεν είναι μόνο το ότι κάνω κακό στον εαυτό μου, είναι και το ότι σιχαινεται ακόμα και την παραμικρή μυρωδιά τσιγάρου... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Συγγνωμη κιολας αλλα υποψιάζομαι πως προσπαθεί να στο επιβάλει. Καλο θα ηταν να του πεις πως με τον τρόπο αυτο δεν μπορει να καταφερει και πολλα!
Προσπαθησε να του εξηγησεις οτι το γουσταρεις αυτο που κανεις και εφοσον δεν τον ενοχλεις αμεσα(με το να εισπνεει τον καπνο), το προβλημα ειναι δικο σου απο δω και περα!!

Τι στο καλο, τη βιονικη μυτη εχει?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ε ναι βρε Λιάκι μου, αλλά καπνίστρια σε γνώρισε. Δεν έχει νόημα να αλλάξεις κάτι στον εαυτό σου αν δεν το θες από μόνος/η σου, είναι αφόρητα εγωιστικό εκ μέρους του να στο ζητάει και μάλιστα έμμεσα με γκρίνια και ταλαιπωρία. Στο φινάλε αν αρχίσεις κι εσύ να είσαι απόλυτη όπως εκείνος, ε, πρέπει να το διαλύσετε το μαγαζί - κακώς έκανες πίσω εξαρχής τόσο πολύ και τώρα έχει τον "αέρα" να γκρινιάζει για ένα τσιγάρο την εβδομάδα. Πες του πως σου αρέσει να καπνίζεις, πως δεν σ' αρέσει να καταπιέζεσαι και πως που και που θα καπνίζεις - όπως εσύ δεν του λες τι να κάνει, έτσι δεν του επιτρέπεις να κάνει κι εκείνος το ίδιο. Δλδ τι θα γίνει; Θα τρελαθείς; Και αν διαφωνήσετε κάποια στιγμή σε κάτι πιο σοβαρό, τι θα γίνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
sorry για το οφφ, αλλα εχετε δει το επεισοδιο στο sex and the city, οπου η καρυ καπνιζει κρυφα απο τον εινταν?
https://www.youtube.com/watch?v=n9ikD6SxntI&feature=related
βαλτε το μετα το 2 λεπτο! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
(...) Ούτε συμβιβασμό δεν δέχεται και όταν του λέω ότι σε όλες τις σχέσεις καπνιστων με μη, κάνει κι ο μη καπνιστής μια υποχώρηση λέει ότι είναι επειδή είναι Έλληνες και στην Ελλλάδα έχουμε τεράστιο ποσοστό καπνιστών (αυτός είναι Άγγλος). Any advice? :(

Εγώ τώρα, γιατί έχω την εντύπωση ότι το τσιγάρο είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου και από τη στιγμή που διαπιστώνεται τέτοια διαφορά νοοτροπίας αύριο μεθαύριο θα βγουν κι άλλα?:whistle:

Και δε μιλάω για τη διαφορά Ελλήνων - Άγγλων, αλλά για το ότι απ' ό,τι φαίνεται κάποια πράγματα τα θεωρεί ζητήματα αρχής και δύσκολα θα υποχωρήσει, από την άλλη όμως, εάν και για σένα η ελευθερία του ενός τσιγάρου την εβδομάδα/ημέρα/ώρα είναι επίσης θεμελιώδες ζήτημα για να μην αισθάνεσαι καταπιεσμένη τότε μιλάς ανοιχτά (συμφωνώ με την προλαλήσασα Kajira) και οριοθετείς (πολιτισμένα πάντα:ropalo:) μέχρι που δέχεσαι επεμβάσεις στις προσωπικές σου επιλογές. Ιδιαίτερα μάλιστα από τη στιγμή που κάνεις ό,τι είναι δυνατόν για να μην ενοχλείται ο άλλος από αυτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ τώρα, γιατί έχω την εντύπωση ότι το τσιγάρο είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου και από τη στιγμή που διαπιστώνεται τέτοια διαφορά νοοτροπίας αύριο μεθαύριο θα βγουν κι άλλα?:whistle:

Και δε μιλάω για τη διαφορά Ελλήνων - Άγγλων, αλλά για το ότι απ' ό,τι φαίνεται κάποια πράγματα τα θεωρεί ζητήματα αρχής και δύσκολα θα υποχωρήσει, από την άλλη όμως, εάν και για σένα η ελευθερία του ενός τσιγάρου την εβδομάδα/ημέρα/ώρα είναι επίσης θεμελιώδες ζήτημα για να μην αισθάνεσαι καταπιεσμένη τότε μιλάς ανοιχτά (συμφωνώ με την προλαλήσασα Kajira) και οριοθετείς (πολιτισμένα πάντα:ropalo:) μέχρι που δέχεσαι επεμβάσεις στις προσωπικές σου επιλογές. Ιδιαίτερα μάλιστα από τη στιγμή που κάνεις ό,τι είναι δυνατόν για να μην ενοχλείται ο άλλος από αυτές.

Μπα, μέχρι στιγμής κοντεύουμε χρόνο και όλα είναι σούπερ, δεν είναι καθόλου η κορυφή του παγόβουνου.

Πάντως το συζητήσαμε και πάλι και είπε ότι αν είναι τόσο σημαντικό για μένα, θα προσπαθήσει να συμβιβαστεί. Έλα όμως που εγώ πάλι δεν νιώθω άνετα να καπνίσω, αφού ξέρω πόσο τον πειράζει, ακόμη κι αν "με αφήνει" :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Οι παρακάτω συνειρμοί γράφτηκαν με μουσικό background αυτό

Τι ακριβώς ψάχνουμε τώρα; Μια γενική γραμμή για το αν το κόβουμε το τσιγάρο για την σχέση ή μήπως δεν είμαστε έτοιμοι να κάνουμε την θυσία και περιμένουμε η "κοινωνία" να μας δώσει το κατάλληλο boost για αυτή την καθωσπρέπει απόφαση; Τι εννοώ, μα φυσικά την ελεύθερη βούληση.

Πάμε μια μια μικρή ανακεφαλαίωση, φυσικά μια υγιή σχέση (οποιαδήποτε μορφής, εμάς εδώ βέβαια μας ενδιαφέρει η ερωτική-συντροφική) θα μας αλλάξει. Είτε ασυνείδητα, είτε με επίγνωση. Στο πρώτο αναφέρομαι στις αλλαγές που θα προκαλούσε έτσι και αλλιώς ο χρόνος στα μεμονωμένα μέλη, απλά τώρα λόγο της επιθυμίας του να ενώσουν τις ζωές τους, αυτή η επιρροή που θα είχαν ούτως αλλιώς ο καθένας ξεχωριστά, τώρα θα τους επηρεάσει μαζί. Αν και βαθιά "καπιταλιστής", αναγνωρίζω ότι στις διαπροσωπικές σχέσεις υπάρχει μια μυστήρια μίξη κομμουνισμού, αναρχίας και χάους. Θέλω να πω ότι οι αλλαγές που περνά ένα άτομα δεν μεταφέρονται στην σχέση με ορθολογικά κριτήρια. Η δεύτερη περίπτωση, είναι για εμένα αυτό που αποκαλώ παιχνίδι εραστών. Αν οι ερωτευμένοι δεν μπορούν να παίξουν όπως ακριβώς π.χ. παίζει μπάλα μια παρέα από 10χρόνα, δεν είναι υγιής. Αναφέρομαι φυσικά όταν το ένστικτο (στο εξής διαίσθηση) ξεπερνά το νου. Αν το νου τον παρομοιάσουμε με ένα μοτερ που περιστρέφει έναν έλικα, επειδή δεν μπορούμε να σταματήσουμε εύκολα τον έλικα (ίσως μόνο προσωρινά) χωρίς να κλείσουμε το μοτέρ, η διαίσθηση θα βρίσκεται σε εκείνο τον επίπεδο που ούτε ο αέρας ούτε ο ήχος του νου δεν θα παρεμβαίνουν στην διαίσθηση.

(αλλάζω μουσικό background)

Οι αλλαγές, άρα και οι θυσίες, θα γίνουν με αυθόρμητο τρόπο σε οποιαδήποτε περίπτωση. Ναι μεν το άτομο, ανάλογα με το επίπεδο διαύγειας, μπορεί να γνωρίζει ότι βρίσκεται σε φάση αλλαγών ακόμη και από την ίδια στιγμή που ξεκινήσουν οι αλλαγές, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα είναι με αυθόρμητο τρόπο. Ένα προσωπικό παράδειγμα που μάλιστα είναι και απόλυτα σχετικό με το κάπνισμα: Όταν η προσωπική μου τροχιά ήταν έτοιμη να συγκρουστεί με την τροχιά μιας σημαντικής, για εμένα, κοπέλας (προφανώς μη καπνίστριας), τότε εντελώς αυθόρμητα έκοψα το τσιγάρο, χωρίς μάλιστα το παραμικρό πόνο ή δυσαρέσκεια. Ήξερα τι έκανα σχεδόν από την πρώτη μέρα. Όμως δεν ήταν κάποια απόφαση, ο νους μου απλά παρατηρούσε εμένα να κόβω το τσιγάρο. Δεν συμμετείχε στην όλη την διαδικασία. Μάλιστα, επειδή μετά από 12 μήνες ξανά άρχισα το κάπνισμα, ο νους μου κάποια στιγμή αποφάσισε να κόψω το τσιγάρο και μιμήθηκε και τυποποίησε εκείνη την διαδικασία. Το πλάνο του νου πρέπει να ήταν τελειότερο από εκείνο της διαίσθησης. Η παραμικρή κίνηση ήταν πλήρως και τέλεια τεκμηριωμένη. Όχι μόνο απέτυχε, αλλά χρέωσα και την τότε σχέση με τούτη την θυσία. Καταστροφή στο τετράγωνο

Ο αρχετυπικός συμβολισμός της διαίσθησης δεν είναι διόλου τυχαίος (αναφέρομαι στο τρίτο μάτι/άντζα τσάκρα). Ο νους μπορεί να προσομοιώσει πολλές λειτουργίες, ακόμη και συναισθήματα. Αυτό έχει αναπαραχθεί ακόμη σε επιστημονικούς χώρους και μάλιστα με απολαυστικά πειράματα. Αφού κατάφεραν να κατανοήσουν τι ακριβώς γίνεται κατά την διάρκεια της σεξουαλικής συναίρεσης ενός ποντικού, εντόπισαν την διαδρομή και τα σημεία που περνά ηλεκτρικό φορτίο κατά την εκσπερμάτωση. Έτσι λοιπόν στην διαδρομή και τα σημεία αυτά συνδέσαν ηλεκτρόδια που αν πατιόνταν το αντίστοιχο κουμπί, έδιναν το συγκεκριμένο ηλεκτρικό φορτίο. Το αποτέλεσμα είναι ότι ο ποντικός πάταγε το κουμπί για παραπάνω από 24ώρες συνεχόμενα! Περισσότερες από 3000 φορές το λεπτό ... σταμάτησε μόλις πέθανε από εξάντληση.

Πιστεύω ότι και ο νους μπορεί να προσομοιώσει ανάλογες εμπειρίες. Είναι ευφυής ο άτιμος και έχει την πλεονεκτική θέση όταν λειτουργεί το συναίσθημα αυτός να παρατηρεί, ο νους δεν κουράζεται πότε. Ακόμη και στον ύπνο μας λειτουργεί. Έτσι λοιπόν, μπορούμε να πείσουμε με εκπληκτική πειθώ το σώμα μας να κάνει μια θυσία. Ακόμη και αν τα καταφέρουμε, φοβάμαι ότι αυτή την θυσία όχι μόνο θα την χρεώσουμε κάπου αλλά παράλληλα θα περιμένουμε αντάλλαγμα ακόμη και η κοινωνία ήταν με το μέρος μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top