Απορίες μαγειρικής

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
10 αυγά
30 κουταλιές τριμμένο πτι μπερ
10 κουταλιές ζάχαρη
10 κουταλιές καρύδια κοπανισμένα
Λίγο βούτυρο

Ετοιμασία για την καρυδόπιτα
Χτυπάμε σε μία λεκάνη καλά τους κρόκους των αυγών με την ζάχαρη μέχρι το μίγμα μας να γίνει αφράτο.
Χτυπάμε τα ασπράδια των αυγών σε μαρέγκα και τα ρίχνουμε προσεκτικά στην λεκάνη μας.
Προσθέτουμε το πτι μπερ και τα καρύδια δουλεύοντας συνεχώς το μίγμα μας και το ρίχνουμε σε βουτυρωμένο ταψί.
Ψήνουμε το γλυκό μας στους 200°C για 50 λεπτά περίπου.


1 κιλό νερό
1 κιλό ζάχαρη
2 βανίλιες
1 κουταλάκι κονιάκ

Ετοιμασία για το σιρόπι
Βάζουμε σε μια κατσαρόλα το νερό με την ζάχαρη, τα ανακατεύουμε καλά και αφού βράσουν για 5 λεπτά περίπου ρίχνουμε τις βανίλιες και το κονιάκ και κατεβάζουμε την κατσαρόλα από την φωτιά και περιχύνουμε την καρυδόπιτα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
:eek:
Αυτό πρέπει να είναι. Πού το βρήκες;;;;;;
Σ' ευχαριστώώώ veni είσαι θεά.:redface:

Αλλά 10 αυγά;Πιο λίγα έβαζε η μαμά. :(
Και χωρίς αλεύρι κάτι; Ουάααα :]
ΦΧΑΡΙΣΤΩ θα το δοκιμάσω και θα σου πω.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
τη δουλειά του αλευριού την κάνουν τα πτι μπερ....
είναι παραλλαγή καρυδόπιτας που χρησιμοποιει σιμιγδάλι ...αντι για σιμιγδάλι βάζεις πτι μπερ...;)
βάλε λιγότερα αυγά.....6 το σύνολο...;)
καλή επιτυχία!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
τη δουλειά του αλευριού την κάνουν τα πτι μπερ....
είναι παραλλαγή καρυδόπιτας που χρησιμοποιει σιμιγδάλι ...αντι για σιμιγδάλι βάζεις πτι μπερ...;)
βάλε λιγότερα αυγά.....6 το σύνολο...;)
καλή επιτυχία!!!!

Αααααααααα μωρέ, τι καλή που είσαι! Σ' ευχαριστώώώ πολυύ.:D
:kissing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Θα ήθελα τη γνώμη σας..
Έχω μια συνταγή για τσουρεκάκια που εκτέλεσα πρόσφατα. Σκέφτηκα την επόμενη φορά να τα κάνω γεμιστά με σοκολάτα.Είναι προτιμότερο να λιώσω τη σοκολάτα σε μπεν μαρί ή να βάλω κομμάτι σοκολάτας μέσα στη ζύμη και να το αφήσω να λιώσει στο ψήσιμο?
Ευχαριστώ...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Θα ήθελα τη γνώμη σας..
Έχω μια συνταγή για τσουρεκάκια που εκτέλεσα πρόσφατα. Σκέφτηκα την επόμενη φορά να τα κάνω γεμιστά με σοκολάτα.Είναι προτιμότερο να λιώσω τη σοκολάτα σε μπεν μαρί ή να βάλω κομμάτι σοκολάτας μέσα στη ζύμη και να το αφήσω να λιώσει στο ψήσιμο?
Ευχαριστώ...:)
Νομίζω πως δεν έχει νοημα να τη΄λιωσεις πιο πριν σε μπεν μαρι γιατι ετσι κι αλλιως θα λιωσει στο ψησιμο. Οποτε κομματακια σοκολατας μεσα στη ζύμη που ειναι κ πιο ευκολο.:)
Μπορείς να βάλεις κ μερεντα αντι για σοκολατα αν θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Σκέφτηκα ότι θα είναι και πιο εύκολο στη μορφοποίηση έτσι...αλλά είπα να ρωτήσω γιατί με τη σοκολάτα δεν έχω καταπιαστεί ιδιαίτερα.
Ευχαριστώ για την απάντηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Τα έχω δοκιμάσει και δεν υπάρχει λόγος να λιώσεις την σοκολάτα. Θα λιώσει κατά το ψήσιμο και θα γίνει πολύ καλή...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Τα έχω δοκιμάσει και δεν υπάρχει λόγος να λιώσεις την σοκολάτα. Θα λιώσει κατά το ψήσιμο και θα γίνει πολύ καλή...!!!

Ευχαριστώ για την απάντηση!
Θα τα φτιάξω και αν το αποτέλεσμα είναι το επιθυμητό θα ανεβάσω τη συνταγή:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toi_toi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο toi_toi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.
και φωτο και φωτο! :P
ασχετο αλλα αν η συνταγη ειναι καλη δωστην τωρα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση!
Θα τα φτιάξω και αν το αποτέλεσμα είναι το επιθυμητό θα ανεβάσω τη συνταγή:P.

παλιά δούλευα βοηθός ζαχαροπλάστη, οπότε σχετικά με τα τσουρέκια γεμιστά έχω να σου προτείνω και το ακόλουθο...

1. φτιάχνεις το τσουρέκι κανονικά.
2. ετοιμάζεις σιρόπι.(νερό, ζάχαρι, γλυκόζη)
3. κόβεις το τσουρέκι στην μέση
4. το περνάς από το σιρόπι και το αφήνεις να στραγγίξει μόνο του 3-4 λεπτά.
5 ετοιμάζεις ένα μίγμα - μερέντα, καρύδια, άλλους αλεσμένες ξηρούς καρπούς, ή και κάστανα γλασέ αν σαρέσουν, ή ότι άλλο...
6γεμίζεις το τσουρέκι και το κλείνεις.
7. για σχέδιο μπορείς να λιώσεις σοκολάτα στο μπεν μαρί και να την κάνεις ζικ ζακ πανω από το τσουρέκι για σχέδιο

Ε Τ Ο Ι Μ Ο !!! είναι απίστετα γευστικό !!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και πώς το κλεινεις?
δεν βαζουν τη γεμιση απο την αρχη στη ζυμη?

πως γινεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
και πώς το κλεινεις?
δεν βαζουν τη γεμιση απο την αρχη στη ζυμη?

πως γινεται?
Όχι δεν βάζεις από την αρχή σοκολατα στη ζύμη. Το γράφει βρε συ η κοπέλα καθαρά..:)
Ζυμώνεις τη ζυμη κανονικά τα πλάθεις και τα ψήνεις σκέτα χωρίς να βάλεις τιποτα μεσα!
Μετά αφού τα βγάλεις από το φουρνο ,τα χωρίζεις στη μέση οριζόντια (ξέρεις σαν να το ανοίγεις για να φτιαξεις σαντουΐτς ),τα σιροπιαζεις ελαφρά και βάζεις τη μερεντα κτλ.

Ελπίζω να καταλαβες.:)
Ειναι πολύ νόστιμο ετσι που λέει η Μαρια αλλά με τη πρώτη δαγκωνια πας κατευθειαν στη κόλαση...:redface:Θυμάμαι κοντά στη μαρινα Ζεα σε μια κάθετο της Σαχτούρης είναι ενας φούρνος και φτιάχνει κάτι τέτοια κρουασαν......τελεια...να φανταστειτε αλλαζα δρόμο για αποφυγω τον πειρασμό...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και τα γεμιστα χωρις σκισιμο πώς γινονται?

με κουβερτουρα κομματια πχ στα τσουρεκια της μανα μου ειχε πετυχει αψογα..

αλλα οι πραλινες κλπ γινονται με καποιος χημικους τροπους..

το υγρο δηλαδη μεσα στο κρουασαν τσουρεκι κλπ

(όλα τα γεμιστα τσουρεκια στους φουρνους δηλαδη ειναι με σκισιμο?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Όχι δεν βάζεις από την αρχή σοκολατα στη ζύμη. Το γράφει βρε συ η κοπέλα καθαρά..:)
Ζυμώνεις τη ζυμη κανονικά τα πλάθεις και τα ψήνεις σκέτα χωρίς να βάλεις τιποτα μεσα!
Μετά αφού τα βγάλεις από το φουρνο ,τα χωρίζεις στη μέση οριζόντια (ξέρεις σαν να το ανοίγεις για να φτιαξεις σαντουΐτς ),τα σιροπιαζεις ελαφρά και βάζεις τη μερεντα κτλ.

Ελπίζω να καταλαβες.:)
Ειναι πολύ νόστιμο ετσι που λέει η Μαρια αλλά με τη πρώτη δαγκωνια πας κατευθειαν στη κόλαση...:redface:Θυμάμαι κοντά στη μαρινα Ζεα σε μια κάθετο της Σαχτούρης είναι ενας φούρνος και φτιάχνει κάτι τέτοια κρουασαν......τελεια...να φανταστειτε αλλαζα δρόμο για αποφυγω τον πειρασμό...:P

ΑΚΡΙΒΩΣ !!! χαχαχα, πεντανόστημα βγαίνουν τα άτιμα... εγώ πλέον δεν φτιάχνω τσουρέκι για αυτόν τονν λόγο...απλά το πάνο μέρον το βουτώ στο συροπι ως την μέση, κι όχι ολόκληρο, γιατι λιγώνει λιγάκι...;)

και τα γεμιστα χωρις σκισιμο πώς γινονται?

με κουβερτουρα κομματια πχ στα τσουρεκια της μανα μου ειχε πετυχει αψογα..

αλλα οι πραλινες κλπ γινονται με καποιος χημικους τροπους..

το υγρο δηλαδη μεσα στο κρουασαν τσουρεκι κλπ

(όλα τα γεμιστα τσουρεκια στους φουρνους δηλαδη ειναι με σκισιμο?)

ε, τα περι΄σσότερα γεμιστά... βασικά δεν έχει τύχει να δω γεμιστό χωρίς το σκίσιμο... τώρα πως μένει υγρό μέρα σε τσουρέκι σεν ξέρω... για σουφλέ όμως...ναι!!!:);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Γιατί το βουτάμε στο σιρόπι;
Δεν κατάλαβα.

Εγώ παίρνω έτοιμα μικρά φρέσκα τσουρεκάκια και τα γεμίζω με μερέντα.

Επίσης, λατρεύουμε κρουασάν Γατίδη.

Πείνασαααα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Γιατί το βουτάμε στο σιρόπι;
Δεν κατάλαβα.

Εγώ παίρνω έτοιμα μικρά φρέσκα τσουρεκάκια και τα γεμίζω με μερέντα.

Επίσης, λατρεύουμε κρουασάν Γατίδη.

Πείνασαααα.
Υπάρχουν ακόμα τα τυροπιτάδικα Θείος Βάνιας στη Θεσσαλονίκη; Η καλύτερη κασερόπιτα που έχω φάει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δεν ξέρω. :Ρ

Προς ΟΔ:
Αφαιρέστε τώρα την κατηγορία Μαγειρική. :mad:




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Γιατί το βουτάμε στο σιρόπι;
Δεν κατάλαβα.

Εγώ παίρνω έτοιμα μικρά φρέσκα τσουρεκάκια και τα γεμίζω με μερέντα.

Επίσης, λατρεύουμε κρουασάν Γατίδη.

Πείνασαααα.

για νοστημιά, να ρουφίξει άπό το σιρώπι και να είναι πιο ζουμερό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Τελικά έφτιαξα τη συνταγή και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ικανοποιημένη.Χρωστάω λοιπόν μια ανάρτηση και γι'αυτό θα ανοίξω σχετικό topic δυστυχώς χωρίς φωτογραφία.Ευχαριστώ τις Domenica7 και MaryVeg για τις συμβουλές:).
Καλά μαγειρέματα:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top