Στάση πληρωμών και Επιλεκτική χρεοκοπία

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
....ή αλλιώς επιλεκτική χρεοκοπεία

Τι είναι τούτο έχει καταλάβει κανένας; Από όσο κατάλαβα το ίδιο κράτος επιλέγει σε ποιους τομείς θα χρεοκοπήσει και που όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Πρόκειται ουσιαστικά για την πλήρη επιβεβαίωση αυτών που γράφαμε εδώ και λίγο καιρό, ότι δηλαδή η χρεοκοπία είναι αναπόφευκτη, ότι οι πολιτικές λιτότητας δεν οδηγούν πουθενά αλλού παρά στο ξεπούλημα της χώρας χωρίς ελπίδα και πως το χρέος ΔΕΝ είναι βιώσιμο σε καμμία περίπτωση. Τώρα λοιπόν, αφού μας φλόμωσαν για άλλη μια φορά στο ψέμα, προκειμένου να περάσει το αισχρό Μεσοπρόθεσμο, άρχισαν σιγά σιγά να μας προετοιμάζουν για την αναπόδραστη χρεοκοπία. Μας το φέρνουν σιγά σιγά, όπως συνηθίζουν άλλωστε.

Θα πρέπει να σημειωθεί, ότι οι εκφράσεις "επιμήκυνση" ή "αναδιάρθρωση" του χρέους, είναι συνώνυμες της χρεοκοπίας, όπως έχω διασταυρώσει από ποικίλου προσανατολισμού οικονομικούς αναλυτές και κατά συνέπεια κι αυτές οι συζητήσεις εντάσσονται επίσης στο ίδιο μοτίβο. Το μόνο που τελικά μένει να αποφασιστεί είναι: Χρεοκοπία: Διαρκής ή Μια κι έξω;

Θέλω να δω όλους εκείνους που μας λοιδορούσαν για όσα γράφαμε πριν από ενάμιση περίπου μήνα, που θα κρυφτούν στην συνέχεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Η χρεωκοπια ειναι αναποφευκτη μονο αν την επιτρεψει ο λαος.

Στην Αργεντινη δε το επετρεψε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Πρόκειται ουσιαστικά για την πλήρη επιβεβαίωση αυτών που γράφαμε εδώ και λίγο καιρό, ότι δηλαδή η χρεοκοπία είναι αναπόφευκτη, ότι οι πολιτικές λιτότητας δεν οδηγούν πουθενά αλλού παρά στο ξεπούλημα της χώρας χωρίς ελπίδα και πως το χρέος ΔΕΝ είναι βιώσιμο σε καμμία περίπτωση. Τώρα λοιπόν, αφού μας φλόμωσαν για άλλη μια φορά στο ψέμα, προκειμένου να περάσει το αισχρό Μεσοπρόθεσμο, άρχισαν σιγά σιγά να μας προετοιμάζουν για την αναπόδραστη χρεοκοπία. Μας το φέρνουν σιγά σιγά, όπως συνηθίζουν άλλωστε.

Θα πρέπει να σημειωθεί, ότι οι εκφράσεις "επιμήκυνση" ή "αναδιάρθρωση" του χρέους, είναι συνώνυμες της χρεοκοπίας, όπως έχω διασταυρώσει από ποικίλου προσανατολισμού οικονομικούς αναλυτές και κατά συνέπεια κι αυτές οι συζητήσεις εντάσσονται επίσης στο ίδιο μοτίβο. Το μόνο που τελικά μένει να αποφασιστεί είναι: Χρεοκοπία: Διαρκής ή Μια κι έξω;

Θέλω να δω όλους εκείνους που μας λοιδορούσαν για όσα γράφαμε πριν από ενάμιση περίπου μήνα, που θα κρυφτούν στην συνέχεια...

Ποιοί ήσασταν ΕΣΕΙΣ πια ; Τελικά είστε πολύ χαιρέκακοι όλοι ΕΣΕΙΣ. Προτιμάτε να χρεοκωπήσει η Ελλάδα για να επιβεβαιώσετε το τεράστιο ΕΓΩ σας. Μήπως προσεύχεστε κιόλας να χρεοκωπήσει ; Tη στιγμή που οι ειδικοί σκοτώνονται στην Ευρώπη και στις ΗΠΑ να βρουν λύση εσείς εύχεστε να αποτύχουν. Αντ'αυτού βομβαρδίζετε με αρνητικά μηνύματα. Είμαστε σε πόλεμο εναντίον της Ευρώπης από σκοτεινά κέντρα εξουσίας, δεν επιτρέπεται να το κάνετε αυτό πριν ο πόλεμος χαθεί. Δεν πειράζει όμως, λύσεις υπάρχουν και θα φανεί στην πορεία ότι δεν θα κρυφτούμε πουθενά. 'Ηδη έχουμε φροντίσει για τη μετά-εποχή αν αυτή υπάρξει και επιβεβαιωθούν τα μαύρα σας σενάρια. Η Ελλάδα δεν θα πεθάνει,ούτε η Ευρώπη ! Ζήτω η Ελλάδα ! Ζήτω η Ευρώπη ! 'Οπως είπε και ο Σαμαράς ακόμα "η λέξη χρεοκωπία δεν επιτρέπεται στο λεξιλόγιο μας".
Κι επειδή σας αρέσουν πολύ οι αναδημοσιεύσεις, ας αναδημοσιεύουμε


Είμαι εδώ για να δείξω την ισχυρή υποστήριξη των ΗΠΑ προς την Ελλάδα, δήλωσε η Αμερικανίδα υπουργός Εξωτερικών Χίλαρι Κλίντον, μετά τη συνάντηση με τον Έλληνα ομόλογό της Σταύρο Λαμπιρνίδη.
Είπε ακόμη ότι οι ΗΠΑ υποστηρίζουν σθεναρά την αποφασιστικότητα της κυβέρνησης να ξαναφέρει την οικονομία στο σωστό δρόμο και να την καταστήσει ανταγωνιστική.
«Εχω πίστη στον ελληνικό λαό», ανέφερε χαρακτηριστικά.
Δεν ήταν εύκολες οι αποφάσεις της κυβέρνησης Παπανδρέου. Υποστηρίζουμε όμως την αποφασιστικότητά της για τις μεταρρυθμίσεις. Οι επιπτώσεις της αδράνειας θα ήταν πολύ χειρότερες από τις σημερινές δυσκολίες, τόνισε η Αμερικανίδα υπουργός και εξέφρασε την πίστη της στη δύναμη του ελληνικού λαού.
Από την πλευρά του ο κ. Λαμπρινίδης δήλωσε ότι η Ελλάδα εκτιμά τη στήριξη των Ηνωμένων Πολιτειών σε αυτή τη δύσκολη συγκυρία κατά την οποία πολλοί έχουν ποντάρει στην κατάρρευση της Ελλάδας και της Ευρώπης.
Είπε ότι η κ. Κλίντον είναι φίλη της Ελλάδας και του ελληνισμού και έχει χτίσει ισχυρούς δεσμούς εμπιστοσύνης με τον ελληνισμό της Αμερικής.
Όπως ανέφερε ο κ. Λαμπρινίδης, με την Αμερικανίδα υπουργό Εξωτερικών συζήτησαν για τις ευκαιρίες που παρουσιάζει η χώρα μας για ξένες επενδύσεις, για την κατάσταση στη Μέση Ανατολή, το Κυπριακό, τα Βαλκάνια και τις ελληνοτουρκικές σχέσεις.
Η Αμερικανίδα υπουργός Εξωτερικών θα έχει στη συνέχεια συναντήσεις με τον Πρωθυπουργό Γ. Παπανδρέου, τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας Κάρολο Παπούλια, και τον υπουργό Οικονομικών και αντιπρόεδρο της κυβέρνησης Ευάγγελο Βενιζέλο.
Τη Δευτέρα η κ. Κλίντον αναμένεται να συναντηθεί με τον αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευσης Αντώνη Σαμαρά και τη Δευτέρα με τον αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευσης.




Το Institute of International Finance - IIF (Διεθνής Ενωση Τραπεζών) προτείνει τρεις λύσεις που θα μπορούσαν να ενεργοποιηθούν και συνδυαστικά:
- Πρώτη: Επιμήκυνση για 30 χρόνια όλων των ελληνικών ομολόγων που λήγουν μέχρι το 2020 στην ονομαστική αξία τους, με επιτόκιο χαμηλότερο από αυτό που "τρέχει" σήμερα στην αγορά.
- Δεύτερη: Ανταλλαγή όλων των ελληνικών ομολόγων με νέα 30ετή ομόλογα. Τα νέα ομόλογα θα έχουν την ίδια ονομαστική αξία με τα παλιά ή θα υποστούν "κούρεμα". Η ανταλλαγή θα γίνει με την εγγύηση της ΕΕ.
- Τρίτη: Επαναγορά χρέους με μετρητά από τη δευτερογενή αγορά ομολόγων, όπου οι ελληνικοί τίτλοι διαπραγματεύονται πολύ χαμηλότερα από την ονομαστική αξία τους. Προτείνεται η δημιουργία ενός ταμείου με αρχικό κεφάλαιο μεταξύ 30 και 40 δισ. ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Το να λες ότι έτσι όπως πηγαίνουμε θα καταλήξουμε εκεί, δεν είναι χαιρεκακία, αλλά θυμίζεις στον άλλον τα λόγια σου που επιβεβαιώθηκαν.
Δεν ξέρω δρα αν έχεις διαβάσει την πολύ καλή ανάλυση που έκανε ο Χάος πριν λίγες μέρες, σε παραπέμπω εκεί να το μελετήσεις:
https://www.e-steki.gr/%CF%86%CE%AC%CE%BA%CE%B5%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%BA%CF%81%CE%AF%CF%83%CE%B7/%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B1%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%B1-82157/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ποιοί ήσασταν ΕΣΕΙΣ πια ; Τελικά είστε πολύ χαιρέκακοι όλοι ΕΣΕΙΣ. Προτιμάτε να χρεοκωπήσει η Ελλάδα για να επιβεβαιώσετε το τεράστιο ΕΓΩ σας. Μήπως προσεύχεστε κιόλας να χρεοκωπήσει ; Tη στιγμή που οι ειδικοί σκοτώνονται στην Ευρώπη και στις ΗΠΑ να βρουν λύση εσείς εύχεστε να αποτύχουν. Αντ'αυτού βομβαρδίζετε με αρνητικά μηνύματα. Είμαστε σε πόλεμο εναντίον της Ευρώπης από σκοτεινά κέντρα εξουσίας, δεν επιτρέπεται να το κάνετε αυτό πριν ο πόλεμος χαθεί. Δεν πειράζει όμως, λύσεις υπάρχουν και θα φανεί στην πορεία ότι δεν θα κρυφτούμε πουθενά. 'Ηδη έχουμε φροντίσει για τη μετά-εποχή αν αυτή υπάρξει και επιβεβαιωθούν τα μαύρα σας σενάρια. Η Ελλάδα δεν θα πεθάνει,ούτε η Ευρώπη ! Ζήτω η Ελλάδα ! Ζήτω η Ευρώπη ! 'Οπως είπε και ο Σαμαράς ακόμα "η λέξη χρεοκωπία δεν επιτρέπεται στο λεξιλόγιο μας".
Τελικά Δόκτορα, θα πρέπει κάποια στιγμή να δούμε ποιανού το ΕΓΩ είναι μεγαλύτερο εδώ μέσα μου φαίνεται. Έχω εκφράσει τις απόψεις και τις διαφωνίες μου εγκαίρως, οργανωμένα κι εμπεριστατωμένα, εσύ προτιμάς τις κορώνες και τις προσωπικές επιθέσεις. Έχεις δε δηλώσει ευθαρσώς, ότι "διαισθητικά" (κι ας μην γνωρίζεις μία, αλλά άσχετο) σε πείθουν οι Ανδριανόπουλοι και οι Μάνοι. Ας είναι λοιπόν. Ο καθένας χαρακτηρίζεται από την ποιότητα των λόγων και των έργων του, όπως κι από τις ιδεολογικές του αναφορές.

Θα πω πάντως ότι όταν έχεις πει την αλήθεια κι έχεις δεχτεί τις μύριες όσες επιθέσεις, ως λαϊκιστής, οπαδός σκοτεινών κέντρων (το νικ μου προσφέρεται όντως για τέτοιους συνειρμούς), ανόητος και άσχετος, σχεδόν να υπονοείται ότι έχεις στοιχηματίσει στην χρεοκοπία της χώρας σου, νιώθεις όπως και να το κάνουμε την ανάγκη να υπενθυμίσεις στους επικριτές σου την επιβεβαίωση των λόγων σου κι αυτό δεν αποτελεί χαιρεκακία αλλά ιερή αγανάκτηση. Είναι πικρό να είσαι ο μάντης κακών κι εσύ προσωπικά φαίνεται να θεωρείς ότι εάν ο εξάγγελος δεν έχει νέα ευχάριστα να πει, καλύτερα να μην τα πει καθόλου...

Ειλικρινά εύχομαι να συμβούν τα πράγματα όπως τα λέτε εσείς και να σωθούμε βάσει των δικών σας συνταγών. Προσωπικά θα μου κοστίσει λιγότερο από το να βγω στον αγώνα για ανατροπή τούτης της φρικτής, όπως προδιαγράφεται, κατάστασης. Μάλιστα, δεν έχω ούτε εγώ την πρόθεση να κρυφτώ, εάν αποδειχτώ λάθος. Θα βγω ανακουφισμένος και θα δηλώσω πως έσφαλα, ζητώντας συγνώμη από τους αναγνώστες μου και δεν θα ξαναγράψω ποτέ στο Πολιτικό φόρουμ, αφού έτσι θ' αποδειχτεί ότι "δεν το έχω" που λέμε στην καθομιλουμένη.

Κι επειδή σας αρέσουν πολύ οι αναδημοσιεύσεις, ας αναδημοσιεύουμε
Ευχαρίστως να τα δούμε...

Θα ήθελα απλώς να σε ρωτήσω κάτι: Εφόσον κατά τη ρήση του Σαμαρά, η λέξη "χρεοκοπία" απαγορεύεται ακόμη κι από το λεξιλόγιό μας, για ποιο λόγο οι συνετοί κι οργανωμένοι κυβερνήτες μας, υπό την αιγίδα των σοβαρών και μετρημένων Ευρωπαίων, επαναλαμβάνουν εν χορώ τούτη την "φτου κακά" λέξη κι όλα της τα συνώνυμα εδώ και λίγες ημέρες; Εγώ ποντάρω στη χρεοκοπία ή μήπως την έχουν προαποφασίσει εκείνοι, όπως προ ημερών αποκάλυψε ο βουλευτής Κοζάνης Κουκουλόπουλος;


Είμαι εδώ για να δείξω την ισχυρή υποστήριξη των ΗΠΑ προς την Ελλάδα, δήλωσε η Αμερικανίδα υπουργός Εξωτερικών Χίλαρι Κλίντον, μετά τη συνάντηση με τον Έλληνα ομόλογό της Σταύρο Λαμπιρνίδη.
Είπε ακόμη ότι οι ΗΠΑ υποστηρίζουν σθεναρά την αποφασιστικότητα της κυβέρνησης να ξαναφέρει την οικονομία στο σωστό δρόμο και να την καταστήσει ανταγωνιστική.
«Εχω πίστη στον ελληνικό λαό», ανέφερε χαρακτηριστικά.
Δεν ήταν εύκολες οι αποφάσεις της κυβέρνησης Παπανδρέου. Υποστηρίζουμε όμως την αποφασιστικότητά της για τις μεταρρυθμίσεις. Οι επιπτώσεις της αδράνειας θα ήταν πολύ χειρότερες από τις σημερινές δυσκολίες, τόνισε η Αμερικανίδα υπουργός και εξέφρασε την πίστη της στη δύναμη του ελληνικού λαού.
Από την πλευρά του ο κ. Λαμπρινίδης δήλωσε ότι η Ελλάδα εκτιμά τη στήριξη των Ηνωμένων Πολιτειών σε αυτή τη δύσκολη συγκυρία κατά την οποία πολλοί έχουν ποντάρει στην κατάρρευση της Ελλάδας και της Ευρώπης.
Είπε ότι η κ. Κλίντον είναι φίλη της Ελλάδας και του ελληνισμού και έχει χτίσει ισχυρούς δεσμούς εμπιστοσύνης με τον ελληνισμό της Αμερικής.
Όπως ανέφερε ο κ. Λαμπρινίδης, με την Αμερικανίδα υπουργό Εξωτερικών συζήτησαν για τις ευκαιρίες που παρουσιάζει η χώρα μας για ξένες επενδύσεις, για την κατάσταση στη Μέση Ανατολή, το Κυπριακό, τα Βαλκάνια και τις ελληνοτουρκικές σχέσεις.
Η Αμερικανίδα υπουργός Εξωτερικών θα έχει στη συνέχεια συναντήσεις με τον Πρωθυπουργό Γ. Παπανδρέου, τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας Κάρολο Παπούλια, και τον υπουργό Οικονομικών και αντιπρόεδρο της κυβέρνησης Ευάγγελο Βενιζέλο.
Τη Δευτέρα η κ. Κλίντον αναμένεται να συναντηθεί με τον αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευσης Αντώνη Σαμαρά και τη Δευτέρα με τον αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευσης.
Εάν νομίζεις ότι τα γνωστά επικοινωνιακά κόλπα PR (= propaganda) που γνωρίζει να χειρίζεται κάθε επαγγελματίας πολιτικός, θα δώσουν λύσεις στο πρόβλημα, τότε φοβάμαι πως πλανάσαι πλάνην οικτρά. Πες μου σε παρακαλώ, τι το ουσιαστικό έχουν να προσφέρουν τούτες οι αγαπησιάρικες και γενικόλογες δηλώσεις, πέραν από την φενάκη της παραμυθίας, εκτός από φρούδες ελπίδες, γεννημένες από ανέξοδες και θολές υποσχέσεις του τύπου "μη φοβάστε, όλο και κάτι θα κάνουμε"; Μήπως δεν έχεις ξανακούσει τέτοιου είδους υποσχέσεις από πολιτικούς; Δεν είχες ας πούμε ακούσει το περίφημο "Λεφτά υπάρχουν";


Το Institute of International Finance - IIF (Διεθνής Ενωση Τραπεζών) προτείνει τρεις λύσεις που θα μπορούσαν να ενεργοποιηθούν και συνδυαστικά:
- Πρώτη: Επιμήκυνση για 30 χρόνια όλων των ελληνικών ομολόγων που λήγουν μέχρι το 2020 στην ονομαστική αξία τους, με επιτόκιο χαμηλότερο από αυτό που "τρέχει" σήμερα στην αγορά.
- Δεύτερη: Ανταλλαγή όλων των ελληνικών ομολόγων με νέα 30ετή ομόλογα. Τα νέα ομόλογα θα έχουν την ίδια ονομαστική αξία με τα παλιά ή θα υποστούν "κούρεμα". Η ανταλλαγή θα γίνει με την εγγύηση της ΕΕ.
- Τρίτη: Επαναγορά χρέους με μετρητά από τη δευτερογενή αγορά ομολόγων, όπου οι ελληνικοί τίτλοι διαπραγματεύονται πολύ χαμηλότερα από την ονομαστική αξία τους. Προτείνεται η δημιουργία ενός ταμείου με αρχικό κεφάλαιο μεταξύ 30 και 40 δισ. ευρώ.
Σου ξαναλέω ότι και οι τρεις αυτές "λύσεις", αποτελούν σύμφωνα με αναλυτές ΚΑΙ της φιλελεύθερης πλευράς, συνώνυμα της χρεωκοπίας, ονομαζόμενης στην καλύτερη περίπτωση ως "χρηματοπιστωτικό γεγονός". Τελικά δεν λύνουν το πρόβλημα, αλλά το διαιωνίζουν. Ειδικά για την τρίτη επιλογή σου παραθέτω άρθρο του (ξαδέλφου μου:redface:) Γιώργου Σαρρή, ο οποίος έχει πικρή εμπειρία από το χρηματιστήριο και ξέρει καλά τι γράφει:

Επαναγορά χρέους! Ενα άθλιο σενάριο...
Γράφει ο Γιώργος Σαρρής

Επαναγορά από τη δευτερογενή αγορά τεράστιου μέρους του χρέους στο 50% της αξίας; Προφανώς ή κοροϊδεύουν τον κόσμο ή δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

Παρουσιάζεται ουσιαστικά ως λύση η αγορά Ελληνικών ομολόγων (μέρους του χρέους δηλαδή) από την ίδια την Ελλάδα με δανεικά; Και φυσικά το ξαλάφρωμα των χρεωκοπημένων τραπεζών από τα Ελληνικά ομόλογα; Και μάλιστα θα πληρώσουμε και τοκογλυφικά επιτόκια για να δανειστούμε από το EFSF για την επαναγορά, αλλά και θα παρέχουμε και εγγυήσεις -μέτρα εναντίον του λαού δηλαδή και Δημόσια περιουσία κοψοχρονιά- για τη... διευκόλυνση (ή αλλιώς χαριστική βολή) που μας κάνουν;

Είναι τρελό και σαν σύλληψη μόνο. Όμως αυτό που παρουσιάζεται ως το "κλειδί" της υπόθεσης είναι το ότι αυτά τα ομόλογα θα αγοραστούν σε χαμηλές τιμές στο 50% της ονομαστικής τους αξίας και άρα στο ξεπέρασμα της κρίσης θα αποφέρουν κέρδη! Καταπληκτικό αν είσαι ανέπαφος με την πραγματικότητα των αγορών.

Στις αγορές οι τιμές καθορίζονται από την προσφορά και τη ζήτηση. Οπότε η αγορά τεράστιου ή μεγάλου κομματιού του χρέους σημαίνει τεράστια ζήτηση. Η τιμή επομένως του ομολόγου μετα τις πρώτες λίγες(και αν) χιλιάδες θα πάει στα ύψη. Ποιος τρελός ιδιώτης κάτοχος ελληνικών ομολόγων θα δεχτεί να υποστεί ζημίες πουλώντας τίτλους π.χ. στο 50% της αξίας τους εφόσον του λένε ότι οι αγορές θα είναι τόσο τεράστιου μεγέθους που εγγυώνται ότι η τιμή θα φτάσει στο 80%, 90% και παραπάνω. Στις περιπτώσεις αυτές στο χρηματιστήριο όπου αναμένεται τεράστια ζήτηση σε κάποιον τίτλο η διαπραγμάτευση εκτοξεύεται αμέσως στο limit-up(ανώτερη επιτρεπόμενη τιμή ημέρας). Ακόμη κι αν κάποιοι αποφασίζουν να πουλήσουν για να ξεφορτωθούν κάποιο τίτλο, μόλις δουν να ανεβαίνει η τιμή σταματούν την προσφορά και περιμένουν γιατί βέβαια νοιώθουν πως είναι τα φοβισμένα κορόιδα, οι λαγοί των κερδοσκόπων. Αν βάλει κανείς στο παιχνίδι και άλλες κερδοσκοπικές λογικές (όπως το intraday η το βραχυπρόθεσμο κερδοσκοπικό trade) -που τελικά επιβαρύνουν τον αγοραστή- τότε το κόστος του εγχειρήματος, ο λογαριασμός δηλαδή που θα πληρώσει ξέρετε ποιος, θα είναι τραγικά βαρύς.

Ποιος λοιπόν εγγυάται το ότι η επαναγορά θα γίνει στο 50% της τιμής; Ο Βενιζέλος;
Όχι βέβαια...

[διαβάστε περισσότερα...]

Μπορεί να μου πεις ότι ο Γιώργος είναι τραγουδοποιός κι όχι οικονομολόγος και δεν θα σε κακολογήσω επ' αυτού. Θα σε καλούσα ωστόσο να βρεις συγκεκριμένες απαντήσεις από πάνσοφους οικονομολόγους που ν' αντικρούουν την κοινή λογική των επιχειρημάτων του και να μας τις παραθέσεις εδώ. Θα με κάνεις σοφότερο είναι βέβαιο κι έχω κάθε καλή διάθεση να μάθω όσα δεν γνωρίζω. Μέχρι τότε διατελώ...

Όττο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Ποιοί ήσασταν ΕΣΕΙΣ πια ; Τελικά είστε πολύ χαιρέκακοι όλοι ΕΣΕΙΣ. Προτιμάτε να χρεοκωπήσει η Ελλάδα για να επιβεβαιώσετε το τεράστιο ΕΓΩ σας. Μήπως προσεύχεστε κιόλας να χρεοκωπήσει ; Tη στιγμή που οι ειδικοί σκοτώνονται στην Ευρώπη και στις ΗΠΑ να βρουν λύση εσείς εύχεστε να αποτύχουν.

Εγώ τέτοιους ειδικούς δε θέλω να βρίσκουν λύσεις για τη χώρα μου.Τα αποτελέσματα των λύσεων τους τα γνωρίζουμε εδώ και 1μιση χρόνο,όχι δε θέλω καμιά ευρώπη και καμία ΗΠΑ να συκοφαντούν και να διασύρουν την χώρα μου,όπως ο ίδιος της ο Πρωθυπουργός που 1μιση χρόνα τώρα αποκαλέι όλους τους Ελλήνες ανίκανους και διαφθερμένους.
Η ΕΕ θέλει να βρεί λύση ώστε να εξυπηρετεί τα συμφέροντα των τραπεζιτων και των κρατών που κατέχουν Ελληνικά ομόλογα και cds,
Δε θέλω τέτοιου είδους λύσεις που υπομονεύουν τη χώρα μου,εκχωρώντας την εθνική της κυριαρχία και ξεπουλώντας καθε δημόσιο στοιχείο στους ιδιώτες

Μα δεν καταλαβαίνεις ότι το χρέος δεν είναι βιώσιμο;; Με αυτά τα μέτρα δεν πρόκειται να γίνει τίποτα περισσότερο εκτός απο την χειροτέρευση της ήδη κάκιστης κατάστασης.
Η χρεωκοπία θα επέλθει έτσι κιαλλιώς και δε το λένε μόνο οι κακοί συνομοσιωλόγοι μπλόγκερς και λοιποί άλλοι στο διαδίκτυο,δεν ακούς τις τελευταίες μέρες,ακόμα και στέλεχη, φερέφωνα της κυβέρνησης στα κανάλια κάνουν λόγο για επιλεκτική χρεωκοπία,το φέρνουν σιγά σιγά.

Καμία σημασία δεν θα έδιναν στην Ελλάδα όλοι αυτοί που εσύ λές ότι σκοτώνονται 7/24 για να βρούν λύση,αν δεν κινδύνευαν να χάσουν τα λεφτά τους,αλλά και να κερδίσουν οι κερδοσκόποι που έχουν ποντάρει στη χρεωκοπία της χώρας.. ένας απο αυτούς και ο Γιωργάκης βλ. θέμα cdsκαι οικογένεια Παπανδρέου.

υ.γ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ποιοί ήσασταν ΕΣΕΙΣ πια ; Τελικά είστε πολύ χαιρέκακοι όλοι ΕΣΕΙΣ. Προτιμάτε να χρεοκωπήσει η Ελλάδα για να επιβεβαιώσετε το τεράστιο ΕΓΩ σας. Μήπως προσεύχεστε κιόλας να χρεοκωπήσει ;
Απλά μαθηματικά είναι.

  • Ισοζύγιο = Έσοδα - Έξοδα
  • Ισοζύγιο < 0 ---> Έλλειμμα
  • Έσοδα = 0, μιας και δεν εξάγουμε τίποτα. Μόνο φέτα και λάδι.
  • Τα μοναδικά αξιόλογα έσοδα (δανεικά) δημιουργούν δυσανάλογα έξοδα (τόκοι).
  • Επομένως, Ισοζύγιο = - Έξοδα < 0, σε μόνιμη βάση.
  • Συμπέρασμα: η χρεωκοπία είναι αναπόφευκτη όταν θα σταματήσουν να μας δανείζουν.
Τόσο απλό. Μία δόση common sense στο τραπέζι 5, παρακαλώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Θέλω να δω όλους εκείνους που μας λοιδορούσαν για όσα γράφαμε πριν από ενάμιση περίπου μήνα, που θα κρυφτούν στην συνέχεια...

Αααα, η περίπτωση σας είναι κυριολεκτικά μη αναστρέψιμη, έχω αρχίσει πραγματικά να αναρωτιέμαι εάν έχετε καταλάβει τι προσπαθούν να πετύχουν οι "ανεπτυγμένες" χώρες για λογαριασμό των "καθυστερημένων" ή η εμμονή σας στο ...πρότυπο της "λαϊκής κυριαρχίας" σας έχει καταστρέψει ανεπανόρθωτα το κριτήριο επί πραγματικού!
Διότι επί φανταστικοεικονικού καλά κραττεί.... :rolleyes:

Κι επειδή είσαστε ανυπόφορα προβλέψιμοι και θα με ρωτήσετε "ποιό είναι αυτό", το διατυπώνω με λίγες λέξεις (πήξαμε στο ακατάσχετο ΑΝΟΥΣΙΟ μπλα μπλα) στην επόμενη παράγραφο...

Αλλαγή της αλλαγής της νοοτροπίας του πολίτη κηφήνα,του υπήκοου διαμεσολαβητή, του πονηρού παροχέα υπηρησεών, του επαγγεματία δανειολήπτη, του παρωχημένου "συντρόφου" που μάχεται να διαφυλάξει τα...αρχαία "κεκτημένα" ενώ ο κόσμος αλλάζει ήδη μέσα στο βρακί του, αλλά είναι ΤΟΣΟ στόκος που ενώ το βιώνει δεν το "βλέπει", της...."μάπας" σας δηλαδή! (κατά το "εμείς" για όσα γράφαμε) ;)
Α (και) ναι, ο πλούτος δεν γίνεται να είναι ομοιόμορφα κατανεμημένος, πόσους αιώνες χρειάζεστε 'εσείς' οι....επιβεβαιωμένοι για να το εμπεδώσετε; :P

Συγγνώμη για τον (κάπως) σκληρό λόγο, αλλά τα θέλει κι εσένα ο κώλος σου-μας έχει πρήξει, όπου κοιτάξει κανείς εδώ μέσα πλέον νομίζει ότι αναβίωσε ο....(original-agnos)κομμουνισμός που θα σώσει τον κόσμο μέσα από τις...εμπεριστατωμένες και ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΕΣ "απόψεις" σου! :eek:

Άντε κάνα μήνα διακοπές φίλε Όττο, δίχως internet και e-steki, θα σου κάνει καλό! Κι εμάς "όλους εκείνους" ακόμη περισσότερο (καλό)

ΥΓ Η προσπάθεια για...κατάργηση της ατομικής ιδιοκτησίας και των κοινωνικών τάξεων, εκπέμπει με i7 :rofl:

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αααα, η περίπτωση σας είναι κυριολεκτικά μη αναστρέψιμη, έχω αρχίσει πραγματικά να αναρωτιέμαι εάν έχετε καταλάβει τι προσπαθούν να πετύχουν οι "ανεπτυγμένες" χώρες για λογαριασμό των "καθυστερημένων" ή η εμμονή σας στο ...πρότυπο της "λαϊκής κυριαρχίας" σας έχει καταστρέψει ανεπανόρθωτα το κριτήριο επί πραγματικού!
Διότι επί φανταστικοεικονικού καλά κραττεί.... :rolleyes:
Καλά μην χτυπιέσαι τόσο πολύ, εγώ μιλάω σε ήπιους τόνους και μ' επιχειρήματα. Εάν νομίζεις ότι η επίθεση και η φωνασκία, σου δίνουν καθ' οιονδήποτε τρόπο δίκιο, έχεις επιλέξει τον πλέον λάθος τρόπο για να μας πείσεις. Εάν πάλι βγάζεις σπυράκια όταν βλέπεις τ' ονοματάκι μου, μπορείς να προσπερνάς τα κείμενά μου, δεν επιθυμώ να σε συγχύζω και είμαστε κι οι δυο σε κρίσιμη ηλικία κι αρχίζει ν' ανεβαίνει και η πίεση.

Κι επειδή είσαστε ανυπόφορα προβλέψιμοι και θα με ρωτήσετε "ποιό είναι αυτό", το διατυπώνω με λίγες λέξεις (πήξαμε στο ακατάσχετο ΑΝΟΥΣΙΟ μπλα μπλα) στην επόμενη παράγραφο...
Πήξατε στο ανούσιο μπλα μπλα, ή απλά αδυνατείτε να φέρετε έστω κι ένα αντεπιχείρημα της προκοπής και προτιμάτε τους αφορισμούς; Αυτό θα το κρίνουν οι αναγνώστες κι όχι εγώ, ο πλέον ακατάλληλος όλων για τέτοιους σκοπούς...

Αλλαγή της αλλαγής της νοοτροπίας του πολίτη κηφήνα,του υπήκοου διαμεσολαβητή, του πονηρού παροχέα υπηρησεών, του επαγγεματία δανειολήπτη, του παρωχημένου "συντρόφου" που μάχεται να διαφυλάξει τα...αρχαία "κεκτημένα" ενώ ο κόσμος αλλάζει ήδη μέσα στο βρακί του, αλλά είναι ΤΟΣΟ στόκος που ενώ το βιώνει δεν το "βλέπει", της...."μάπας" σας δηλαδή! (κατά το "εμείς" για όσα γράφαμε) ;)
Μάλλον περιγράφεις τον εαυτό σου και τους συντρόφους σου και δεν σου επιτρέπω να χρησιμοποιείς τέτοιες εκφράσεις, εσύ ο παρακμιακός, βολεμένος και τρυφεροκάπουλος αστούλης, απέναντι σε έναν προλετάριο. Θα ήταν τιμή σου να έχεις δουλέψει όλη σου τη ζωή τόσο σκληρά, όσο σκληρά δουλεύει ένας από εμάς μέσα σε μια βδομάδα. Άλλαξε λοιπόν τον εαυτό σου αφού έχεις τόσες τύψεις για όσα έκανε η τάξη σου τόσα χρόνια κι άσε τις συμβουλές για αργότερα.

Α (και) ναι, ο πλούτος δεν γίνεται να είναι ομοιόμορφα κατανεμημένος, πόσους αιώνες χρειάζεστε 'εσείς' οι....επιβεβαιωμένοι για να το εμπεδώσετε; :P
Σωστά, μπορεί όμως να είναι κατανεμημένος δικαιώτερα, μεταξύ του κεφαλαίου και της παραγωγής και φυσικά δεν είναι δυνατόν ν' ανήκει σε τοκογλύφους κι εμπόρους κοπανιστού αέρα, στοιχηματζήδες και όλο το κακό συναπάντημα, οι οποίοι έχουν διαλύσει την κλασική καπιταλιστική βιομηχανική παραγωγή, ιδιαίτερα στη χώρα μας. Βλέπεις, στον χρόνο που σου πήρε εσένα να εμπεδώσεις κάτι, εμείς είχαμε κοιτάξει δυο απαντήσεις παρακάτω, καημένη παρακμή...


Συγγνώμη για τον (κάπως) σκληρό λόγο, αλλά τα θέλει κι εσένα ο κώλος σου-μας έχει πρήξει, όπου κοιτάξει κανείς εδώ μέσα πλέον νομίζει ότι αναβίωσε ο....(original-agnos)κομμουνισμός που θα σώσει τον κόσμο μέσα από τις...εμπεριστατωμένες και ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΕΣ "απόψεις" σου! :eek:
Από τότε που εφευρέθηκε η συγνώμη χάθηκε το φιλότιμο, κι ο κώλος μου έχει σκληρύνει πολύ στο πεζοδρόμιο για να τον βάζεις στο στόμα σου εσύ, ούτε καν αυτό σου αξίζει...

Άντε κάνα μήνα διακοπές φίλε Όττο, δίχως internet και e-steki, θα σου κάνει καλό! Κι εμάς "όλους εκείνους" ακόμη περισσότερο (καλό)
Το ξέρω ότι η απουσία μου θα σου έκανε καλό. Είναι μεγάλη πίκρα να διαβάζεις τόσα επιχειρήματα από την αντίπαλη πλευρά κι εσύ να μην έχεις ούτε ένα ν' αντιτείνεις. Όσο θα έλειπα θα ένιωθες για λίγο κι εσύ σκεπτόμενος. Δυστυχώς για σένα όμως, έχω internet (όποτε του καυλώσει δηλαδή) και στις διακοπές μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Α (και) ναι, ο πλούτος δεν γίνεται να είναι ομοιόμορφα κατανεμημένος, πόσους αιώνες χρειάζεστε 'εσείς' οι....επιβεβαιωμένοι για να το εμπεδώσετε; :P
Κι έλεγα, δεν θα πέσει αυτή η καραμέλα; Για όρισέ μας πρώτα τι είναι η ομοιόμορφη κατανομή του πλούτου για να συνεχίσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Για όρισέ μας πρώτα τι είναι η ομοιόμορφη κατανομή του πλούτου για να συνεχίσουμε.

ουτε στη φυση ειναι ετσι..

οι φυσικοι ποροι δεν ειναι ομοιομορφα μοιρασμενοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τι σχέση έχει κατανομή του πλούτου με την κρίση που περνάμε ως κράτος; Νομίζετε στην ΕΕ, τουλάχιστον αυτή την περίοδο, ασχολούνται με το αν ο "κυρ Παντελής" πληρώνει αξιοπρεπώς τους υπάλληλους; Μάλιστα αμφιβάλλω αν το κράτος έχει την δυνατότητα και τις υποδομές να γίνει μια μελέτη μισθός και απόδοση εργασίας.

Ο λόγος που διαφωνώ με τους "αγανακτισμένους" και γενικότερα με τους "δυσαρεστημένους" πολίτες τις χώρας είναι ακριβώς αυτό. Η ΕΕ ασχολείται καθαρά με την τεχνική άποψη του προβλήματος της Ελλάδας (και άλλων χωρών). Στην καλύτερη περίπτωση αυτό που θα μπορούσε να κάνουν οι θεσμοί (από την έννοια της Δημοκρατίας μέχρι και τα υπουργεία) είναι πχ να επιδοτούν υποσχόμενα business plans με κάποια κοινωνική ευθύνη. Από εκεί πέρα αν ο επιχειρηματίας/διευθυντής θεωρεί ότι μπορεί να βρει υπάλληλους που θα τους δίνει μισθό 500 και 700€ και να είναι σύμφωνοι με αυτό, θα διαλέξει αυτούς. Απλά μαθηματικά ... Ωστόσο όπως καταλαβαίνετε δεν μπορούν σε καμία περίπτωση πχ στους ανέργους ή στους κακοπληρωμένους υπάλληλους να τους δίνει τον βασικό μισθό ή ένα συμπλήρωμα. Ο ρόλος των πολιτικών δεν είναι αυτός, και δεν θα έπρεπε να είναι αυτός.

Οι μισθοί σε μια χώρα είναι καθαρά μια "αόρατη" διαπραγμάτευση μεταξύ των εργαζομένων και του εργοδότη. Ακόμη και αν το κράτος επιβάλλει έναν "αξιοπρεπές" κατώτερο μισθό, τότε οι εργοδότες ή θα βρουν "παραθυράκια" ή θα πάνε σε μια "φτωχότερη" χώρα. Όλοι αυτό θα έκαναν, είτε ήταν κομμουνιστές είτε φασίστες. Όλοι αυτό κάνουν. Κανένα δυτικής νοοτροπίας κράτος, και ειδικότερα η Ελλάδα, δεν μπορεί να ανοίξει θέσεις εργασίας που θα είναι στο "χέρι" του ο μισθός. Το μοντέλο της δημοσίας επιχειρηματικότητας καλώς ή κακώς (δεν έχει σημασία) έχει απορριφθεί και παράλληλα η Ελλάδα δεν έχει ανάγκη από άλλους δημόσιους υπάλληλους.

Σίγουρα έχουμε το δικαιώματα και παράλληλα οφείλουμε να εκφράζουμε την άποψη μας και να αντιστεκόμαστε στις αποφασίσεις που παίρνονται από την άποψη π.χ. της εθνικής κυριαρχίας ή ότι είναι "γελοίο" να επαναγοράσουμε το χρέος μας. Ωστόσο ακόμη και το τελειότερο μνημόνιο να "βρεθεί", αν δεν αλλάξει η νοοτροπία του "κυρ Παντέλη" και του κάθε Παντελή αλλά και των υπάλληλων, βελτίωση στους μισθούς δεν θα υπάρξει με δεδομένο το παρόν κοινωνικό σύστημα. Από εκεί πέρα ναι θα μπορούσε να αλλάξει το τοπίο, ακόμη και σε πλήρως δημόσιες επιχειρηματικές πρωτοβουλίες, ωστόσο αν το κύριο πρόβλημα μας είναι η κατανομή του πλωτού και σαν λαός επιθυμούμε αυτό το πρόβλημα να αντιμετωπιστεί από το κράτος, τότε κακώς ασχολούμαστε με το μνημόνιο, την ΕΕ κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το μοντέλο της δημοσίας επιχειρηματικότητας καλώς ή κακώς (δεν έχει σημασία) έχει απορριφθεί και παράλληλα η Ελλάδα δεν έχει ανάγκη από άλλους δημόσιους υπάλληλους.
συμφωνω..


πρεπει να μειωθει ο δημοσιος τομεας,,και να αναπτυχθει ο ιδιωτικος..


βιομηχανιες ,επιχειρησεις νεας τεχνολογιας και υπηρεσιες εμποριο ναυτιλια..

η κρατικοδιαιτη βολεμενη οικονομια τελειωσε..

καποτε θα τελειωνε..

αλλα αυτο δεν σημαινει πχ οτι δικαιολογειται ο φορος στις γκαζοζες που επιβαλει το μεσοπροθεσμο πχ..
ή ο φορος σε καποιον που βγαζει 600 ευρω το μηνα..

αλλο αναπτυξη αλλο υπερφορολογηση..

αρα η αγανάκτηση πρεπει να υπαρχει,,οχι ομως για να ξαναβολευτουμε,αλλα για να δημιουργησουμε πραγματικη αναπτυξη,,και να μην μας πίνει το μεδουλι η εφορια,,;)

α,και για να ξεφτιλισουμε τους μαφιοζους χωρις τσιπα που ζουν παμπλουτα απο το δημοσιο χρημα οπως ο Παγκαλος και ζητανε απο εμας να ζουμε λιτα μετα..τετοιοι ανθρωποι ειναι καμμενοι,,για το λαο,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Το Institute of International Finance - IIF (Διεθνής Ενωση Τραπεζών) προτείνει τρεις λύσεις που θα μπορούσαν να ενεργοποιηθούν και συνδυαστικά:
- Πρώτη: Επιμήκυνση για 30 χρόνια όλων των ελληνικών ομολόγων που λήγουν μέχρι το 2020 στην ονομαστική αξία τους, με επιτόκιο χαμηλότερο από αυτό που "τρέχει" σήμερα στην αγορά.
- Δεύτερη: Ανταλλαγή όλων των ελληνικών ομολόγων με νέα 30ετή ομόλογα. Τα νέα ομόλογα θα έχουν την ίδια ονομαστική αξία με τα παλιά ή θα υποστούν "κούρεμα". Η ανταλλαγή θα γίνει με την εγγύηση της ΕΕ.
- Τρίτη: Επαναγορά χρέους με μετρητά από τη δευτερογενή αγορά ομολόγων, όπου οι ελληνικοί τίτλοι διαπραγματεύονται πολύ χαμηλότερα από την ονομαστική αξία τους. Προτείνεται η δημιουργία ενός ταμείου με αρχικό κεφάλαιο μεταξύ 30 και 40 δισ. ευρώ.

Όσο κι αν ακούγεται παράδοξο, την πιο σωστή πρόταση για έξοδο από την Ευρωπαϊκή κρίση την είχε δώσει ο Γιωργάκης λανσάροντας απ' την αρχή το Ευρωομόλογο. Σκεφτείτε απλά ότι κάθε χώρα θα δανειζόταν απευθείας από την ΕΚΤ με επιτόκιο 1-2% και με ομολογία ολόκληρης της Ευρώπης. Ποιος κερδοσκόπος θα χτύπαγε κάτι τέτοιο;

Η (Τρίτη) πρόταση είναι αυτή που φαίνεται ότι θα υλοποιηθεί απλά γιατί δεν αγγίζει τους πιστωτές. Όπως έγραψε το Spiegel, "το Ευρωπαϊκό Ταμείο Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας θα δανείσει χρήματα στην Ελλάδα για να μπορέσει να επαναγοράσει η ίδια από ιδιώτες πιστωτές στις τιμές της αγοράς". Στην καλύτερη περίπτωση αυτό που υποτίθεται ότι γλιτώνουμε είναι 20 δις. Στο υπουργείο Οικονομικών θεωρουν ότι αυτό το σενάριο είναι εκείνο που θα μπορούσε καλύτερα να ταιριάξει αυτή τη στιγμή στην Ευρώπη (περισσότερα εδώ).

Η (Δεύτερη) πρόταση έχει ρεαλιστικό νόημα μόνο με "κούρεμα". Σε αντίθετη περίπτωση απλά μεταθέτει μέρος του προβλήματος 30 χρόνια μετά (με χρηματοοικονομικούς όρους, μια δεκαετία), το οποίο φυσικά δεν είναι λύση. Το "κούρεμα" όμως είναι κόκκινο πανί για τον κύριο Τρισέ και την ΕΚΤ. Ο Γάλλος Τρισέ δεν κάνει τίποτα άλλο απ' το να προστατεύσει τις Γαλλικές τράπεζες που θα χάσουν αρκετά δις σε μια τέτοια περίπτωση και ξεκαθαρίζει: Κατηγορηματικό "όχι" σε κούρεμα από την ΕΚΤ.

Η (Πρώτη) λύση μου ακούγεται εντελώς ουτοπική. Ποιος ιδιώτης πιστωτής θα δεχθεί να δεσμεύσει τα κεφάλαιά του για 30 χρόνια ξέροντας ότι θα κερδίσει λιγότερα και με την απειλή της χρεωκοπίας; Είναι μια νεοφιλελεύθερη πρόταση νηπιαγωγείου...

Ετοιμαστείτε λοιπόν για επαναγορά χρέους με ότι σημαίνει αυτό. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Ζήτημα ημερών πλέον...

Ο κύβος ερρίφθη. Η Γερμανία έχει ήδη αποφασίσει για την τύχη της Ελλάδας. Το Βερολίνο θα οδηγήσει τη χώρα μας σε καθεστώς επιλεκτικής χρεοκοπίας και μάλιστα πολύ σύντομα. Η επίσημη ανακοίνωση της απόφασης μέσω μιας έκτακτης συνόδου κορυφής της Ευρωζώνης είναι πλέον ζήτημα ημερών, όχι μηνών. Ενδέχεται να γίνει και μέσα στην εβδομάδα, χωρίς πάντως αυτό να είναι σίγουρο. Δεν έχουν ακόμη προσδιοριστεί οι όροι και η ακριβής μορφή της επιλεκτικής χρεοκοπίας.

Περί αυτού υφίστανται ακόμη ενδογερμανικές διαφορές. Γερμανικοί τραπεζικοί κύκλοι, που συμπεριλαμβάνουν και μέλη του διοικητικού συμβουλίου της Μπούντεσμπανκ, προβάλλουν σθεναρή αντίσταση και ισχυρές αντιρρήσεις στο να δώσει η ΕΕ δεκάδες δισεκατομμύρια ευρώ στην Ελλάδα για την επαναγορά ελληνικών ομολόγων από την Αθήνα και σε τιμές αγοράς - δηλαδή με έκπτωση περίπου 50%.

Σύντομα θα λήξει αυτή η υπόθεση, πιθανότατα προς την κατεύθυνση που προαναφέρθηκε. Πληρούται ήδη η θεμελιώδης προϋπόθεση: οι γερμανικές τράπεζες έχουν ξεφορτωθεί από πάνω τους ελληνικά ομόλογα αξίας πολλών δεκάδων δισεκατομμυρίων ευρώ που κατείχαν όταν ξέσπασε η κρίση.

Ο Ολι Ρεν επιβεβαίωσε το γεγονός αυτό. Πάνω από 50 δισ. ευρώ άξιζαν τα ελληνικά κρατικά ομόλογα που είχαν γερμανικές τράπεζες το φθινόπωρο του 2009. Στις 31 Μαρτίου 2011 όμως τα "συνολικά ελληνικά κρατικά ανοίγματα δεκατεσσάρων συμμετεχουσών γερμανικών τραπεζών ανέρχονταν σε 14,6 δισεκατομμύρια ευρώ" μόνο όπως τονίζει ο Ολι Ρεν σε απάντηση ερωτήματος του ευρωβουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ Νίκου Χουντή. Εκτοτε, βάσει δημοσιευμάτων του γερμανικού Τύπου, το ποσό αυτό έχει μειωθεί ακόμη περισσότερο και αυτή τη στιγμή είναι κάτω από 10 δισ. ευρώ.

Εχουν μειώσει οι πάντες την έκθεσή τους σε ελληνικά ομόλογα. Οπως αναφέρει χαρακτηριστικά στην απάντησή του ο Ολι Ρεν, "σύμφωνα με τα δεδομένα της Τράπεζας Διεθνών Διακανονισμών η έκθεση όλων των ξένων τραπεζών στο χρέος του ελληνικού δημόσιου τομέα (ήτοι κυρίως σε κρατικό χρέος) μειώθηκε από 66,9 δισεκατομμύρια ευρώ τον Μάρτιο του 2010 σε 39,5 δισεκατομμύρια ευρώ τον Δεκέμβριο του 2010". Σε εννέα μήνες του 2010 ξεφορτώθηκαν δηλαδή σχεδόν τα μισά ελληνικά ομόλογα που κατείχαν οι ξένες τράπεζες, ενώ η τάση αυτή ενισχύθηκε ακόμη περισσότερο το πρώτο εξάμηνο του 2011. Είναι προφανές ότι οι ξένες τράπεζες θα υποστούν μηδαμινές ζημιές από οποιαδήποτε μορφή επιλεκτικής χρεοκοπίας αποφασιστεί από το Βερολίνο.

Δεν θίγονται οι καταθέσεις των Ελλήνων πολιτών στις ελληνικές τράπεζες σε περίπτωση επιλεκτικής χρεοκοπίας. Ούτε υπάρχει κίνδυνος να μην καταβληθούν μισθοί και συντάξεις. Οι φόβοι του κόσμου γύρω από αυτά τα θέματα δεν είναι δικαιολογημένοι. Το πράγμα φυσικά αλλάζει για τους κατόχους ελληνικών ομολόγων ή αμοιβαίων κεφαλαίων που συμπεριλαμβάνουν και ομόλογα του ελληνικού κράτους.

Σοβαρές ζημιές θα υποστούν οι ελληνικές τράπεζες, καθώς θα υποχρεωθούν εκούσες - άκουσες να πουλήσουν κρατικά ομόλογα στη μισή τιμή (αν τελικά επιλεγεί η χρηματοδότηση της επαναγοράς κρατικών ομολόγων από την Ελλάδα με λεφτά της ΕΕ) ή να παρακρατήσουν ομόλογα και μετά τη λήξη τους, αν επικρατήσουν σενάρια βασιζόμενα στην επιμήκυνση. Σε άλλη περίπτωση, οι τράπεζες θα είχαν προβλήματα ρευστότητας και ενδεχομένως σοβαρά. Επειδή όμως τώρα την επιλεκτική χρεοκοπία θα την αποφασίσουν και θα τη μεθοδεύσουν οι Γερμανοί και τυπικά η ΕΕ, οι ελληνικές τράπεζες θα έχουν λεφτά για να πληρώνουν τις υποχρεώσεις τους.

Τα χρήματα θα τα δίνει στις ελληνικές τράπεζες η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα, οπότε δεν θα υπάρξει πρόβλημα - τουλάχιστον αρχικά. Από εκεί και πέρα όμως εγείρονται άλλα ζητήματα. Επί πόσο χρονικό διάστημα θα παρέχει ρευστότητα στο ελληνικό τραπεζικό σύστημα η ΕΚΤ; Με ποιους όρους; Με ποια προοπτική; Στα ερωτήματα αυτά κανένας δεν είναι σε θέση να απαντήσει, αν προηγουμένως δεν ανακοινωθεί το πλήρες περιεχόμενο της επιλεκτικής χρεοκοπίας που θα αποφασιστεί για την Ελλάδα.

Νέο κύμα λιτότητας είναι πάντως βέβαιο ότι θα ακολουθήσει την επισημοποίηση των εξελίξεων, όποιας μορφής επιλεκτική χρεοκοπία και αν επιβληθεί. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Τα πάθη του ελληνικού λαού δεν θα έχουν τέλος.

Γιώργος Δελαστίκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
την πιο σωστή πρόταση για έξοδο από την Ευρωπαϊκή κρίση την είχε δώσει ο Γιωργάκης λανσάροντας απ' την αρχή το Ευρωομόλογο.

απλως την επανελαβε και διαφημισε αφου την ειπαν οι ευρωπαιοι στις βρυξελλες και διαφοροι στην Ελλαδα..

οχι και να πει κατι πρωτοτυπο το ανδρεικελο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Κι έλεγα, δεν θα πέσει αυτή η καραμέλα; Για όρισέ μας πρώτα τι είναι η ομοιόμορφη κατανομή του πλούτου για να συνεχίσουμε.

Θα μας αποδείξεις με την χρήση ανώτατων μαθηματικών μέσα από το ...δωμάτιο σου το οξύμωρον του σχήματος ή ...τι; :confused:
Noμίζω πως μπορείς να το προσπαθήσεις δίχως να αναμένεις απάντηση στην κλασική ερώτηση κλισέ (μια κοψιά εκφοράς λόγου ρε παιδί μου αυτή η γενιά των φόρουμ) που περιμένει πρώτα να αρπάξει το σωσίβιο του....."ορισμού" για να κατατάξει κατάλληλα την ...καραμέλα και να την καταστήσει ακατάλληλη προς γλύψιμο! :D

Έχεις να πεις κάτι....δικό σου; Πες το και αν σταθεί, ευσταθεί ή απλώς αντιστοιχεί, θα έχεις τουλάχιστον την ικανοποίηση
πως τούτη τη φορά τα κατάφερες χωρίς να ζητήσεις να σου .....ορίσουν πως αντιλαμβάνονται αυτό που ισχυρίζονται!
Είναι και μια ευκαιρία να ΜΑΣ (η...λεγεών) αποδείξεις ότι έχεις σωστή αντίληψη των επιμέρους λέξεων, αλλά και του συσχετισμού τους, που αποδίδει το ερμήνευμα της κύριας έννοιας φυσικά! ;)

ΥΓ Γιατί....που να ξέρω εγώ τώρα τι φαντάζεσαι εσύ, ε; :worry:

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

H-M

Δραστήριο μέλος

Ο H-M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός και μας γράφει απο Ραφήνα (Αττική). Έχει γράψει 682 μηνύματα.
....ή αλλιώς επιλεκτική χρεοκοπεία

Τι είναι τούτο έχει καταλάβει κανένας; Από όσο κατάλαβα το ίδιο κράτος επιλέγει σε ποιους τομείς θα χρεοκοπήσει και που όχι.

ΟΧΙ
Kαινούργιοι ανύπαρκτοι Οικονομικοί όροι
Μια χρεοκοπία είτε επιλεκτική, είτε περιορισμένη, είτε μερική, είτε,είτε,είτε, είναι χρεοκοπία
Είτε σουτζουκάκια κάνεις, είτε μπιφτέκια, κιμά θα χρησιμοποιήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Κατά τη διάρκεια των τελευταίων μηνών, στην πορεία των συζητήσεων για το πρόβλημα χρέους της Ελλάδας, έγραψα ουκ ολίγες φορές ότι το ελληνικό χρέος ΔΕΝ είναι διαχειρίσιμο και ότι τα μέτρα του Μεσοπρόθεσμου καταλήγουν σε απόλυτο αδιέξοδο, ακόμη κι αν θεωρητικά εκπληρωθούν πλήρως οι προβλέψεις του, πόσο μάλλον στην Ελλάδα των γνωστών ανίκανων κυβερνήσεων, τις οποίες για κάποιον ανεξιχνίαστο λόγο συνεχίζουμε ακόμη να εκλέγουμε. Για τις προβλέψεις μου αυτές λοιδορήθηκα από τους απολογητές του συστήματος, όπως και όλοι οι υπόλοιποι, οι οποίοι έκαναν παρόμοιες προβλέψεις, από το σύνολο του καθεστωτικού τύπου, έντυπου κι ηλεκτρονικού.

Παρ' όλα αυτά, οι φωνές από εξωτερικό κι εσωτερικό, οι οποίες υποστηρίζουν το προφανές, ολοένα και πληθαίνουν. Δεν έφτανε ο πρόεδρος της βουλής της Σλοβακίας, ο οποίος πρόσφατα δήλωσε ότι "«Τα δισεκατομμύρια απλώς θα κάνουν την κατάσταση χειρότερη. Δεν υπάρχει ένδειξη ότι η Ελλάδα θα ανακάμψει και ότι θα μπορέσει ποτέ να αποπληρώσει τα 350 δισ. του χρέους της. Η Eλλάδα δημιουργεί επιπλέον χρέη. Δεν αποτελεί βοήθεια, δεν υπάρχει διέξοδος όταν σε μια εντελώς υπερχρεωμένη χώρα, δανείζεις συνεχώς, όλο και περισσότερα χρήματα", τώρα η κυβέρνηση δέχεται εξ οικείων τα βέλη. Το νεοσύστατο από την κυβέρνηση "Γραφείο Προϋπολογισμού" της βουλής, σε πρόσφατη έκθεσή του, αποδομεί τον προϋπολογισμό και το μεσοπρόθεσμο, που συντάχθηκαν μεν από κοινού με την τρόικα, εφαρμόζονται δε με καθυστερήσεις και αστοχίες από την κυβέρνηση.

Από τη Δευτέρα, όταν το υψηλόβαθμο κλιμάκιο της τρόικας ξεκίνησε την εξεταστική του Αυγούστου, δεν υπάρχει, σύμφωνα με πηγές, ούτε ένα πεδίο ελέγχου όπου να διαπιστώνονται ότι όλα πηγαίνουν σύμφωνα με τους σχεδιασμούς.

Το αντίθετο. Στις καταργήσεις και συγχωνεύσεις φορέων οι σχεδιασμοί δεν είναι παρά μόνο στα χαρτιά, στις αποκρατικοποιήσεις από τα 5 δισ. ευρώ που απαιτούνται έως το τέλος του έτους στο ταμείο έχουν μπει μόνο τα 390 εκατ. ευρώ από τον ΟΤΕ, το μισθολόγιο το οποίο θεωρητικά θα ήταν έτοιμο στο τέλος Ιουλίου ακόμα μορφοποιείται και ο προϋπολογισμός, ο οποίος θεωρητικά θα οδηγούσε το δημοσιονομικό έλλειμμα στο 7,6% του ΑΕΠ, μπάζει από χίλιες μεριές, με αποτέλεσμα ακόμα και με την πλήρη εφαρμογή του μεσοπρόθεσμου οι υπηρεσίες του υπουργείου να θέτουν τον πήχη του ελλείμματος στο 8,5% του ΑΕΠ για φέτος.

Το υπουργείο Οικονομικών άρχισε εδώ και περίπου δέκα ημέρες να απλώνει τον καμβά των αποκλίσεων με φόντο προβλέψεις ύφεσης μεταξύ του 4,5% και του 5,3% (αντί για 3,8% που ήταν η τελευταία εκτίμηση της τρόικας και του υπουργείου), επιδιώκοντας -αν και ο κ. Βενιζέλος επέμενε να μιλά για συζήτηση και όχι για διαπραγμάτευση- χαλάρωση των στόχων για το έλλειμμα. [Πηγή]

Ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης και υπουργός οικονομικών (χωρίς ουδεμία γνώση περί της οικονομικής επιστήμης) Ε. Βενιζέλος, σίγουρα δεν είναι ηλίθιος, φαίνεται όμως ότι θεωρεί ηλίθιους όλους τους υπόλοιπους, ή ίσως αυτός είναι ακριβώς ο άχαρος ρόλος τον οποίο εκλήθη να εκπληρώσει, καταλαμβάνοντας το θώκο του κρίσιμου αυτού υπουργείου. Έτσι, με δηλώσεις του το πρωί, ο Ευ. Βενιζέλος άσκησε έντονη κριτική για τις εκτιμήσεις της έκθεσης του Γραφείου Προϋπολογισμού της Βουλής, μετά το σάλο που προκλήθηκε εξαιτίας των επισημάνσεων για ανεξέλεγκτη πορεία του δημοσίου χρέους και αδυναμία επίτευξης των στόχων του προϋπολογισμού ακόμα κι αν εφαρμοστούν όλα τα μέτρα του Μεσοπρόθεσμου.

Όπως επισημαίνεται σε σχετική δήλωση του κ. Βενιζέλου, το Γραφείο Προϋπολογισμού είναι προφανές ότι δεν διαθέτει την εμπειρία, τη γνώση και την υπευθυνότητα διεθνών οργανισμών που ασχολούνται με την αποτύπωση της κατάστασης και των προοπτικών των μακροοικονομικών και δημοσιονομικών μεγεθών σημειώνοντας εν ολίγοις ότι η συγκεκριμένη έκθεση δεν είναι έγκυρη.

Μάλιστα, ο κ. Βενιζέλος προαναγγέλει μέτρα για την αναβάθμιση και την εγκυρότητα του έργου του Γραφείου Προϋπολογισμού.

Φυσικά, επειδή σ' αυτήν τη χώρα η ευθιξία δεν αγγίζει τους πολιτικούς μας ταγούς, φαίνεται όμως ότι ακόμη εμφιλοχωρεί σε κάποιους από τους υφισταμένους τους, η επικεφαλής του Γραφείου Προϋπολογισμού, κ. Στέλλα Μπαλφούσια, μετά την κόντρα που ξέσπασε με τον υπουργό Οικονομικών, Ευ. Βενιζέλο με αφορμή τις εκτιμήσεις για τη δυναμική του δημόσιου χρέους, υπέβαλε την παραίτησή της στον πρόεδρο της Βουλής Φ. Πετσάλνικο.

Η κ. Μπαλφούσια εξήλθε αργά το βράδι από το γραφείο του κ. Πετσάλνικου και, σύμφωνα με τις ίδιες πηγές, επέμεινε στην επιλογή της παραίτησης. [Πηγή]

Φαίνεται ότι όποιος έχει την ατυχή έμπνευση να πει την αλήθεια στον ελληνικό λαό, μάλλον δεν έχει σπουδαίο επαγγελματικό μέλλον σ' αυτή τη χώρα και θα πρέπει να το ξανασκεφτεί. Αλήθεια, πού είναι τώρα τα καθεστωτικά παπαγαλάκια, οι Μανδραβέληδες και οι Πρετεντέρηδες, να μας κουνήσουν αυστηρά το δάχτυλο, καταγγέλοντάς μας ως "λαϊκιστές";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top