Γιατί ΔΕΝ θα παντρευτώ στην Εκκλησία

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.

:hmm: 2 κύκλοι είναι και ο ένας έχει πετραδάκι

δεν είναι καλύτερο αυτό;


:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
:hmm: 2 κύκλοι είναι και ο ένας έχει πετραδάκι

δεν είναι καλύτερο αυτό;


:worry:

εχμ... οχι?:redface:

δε μαρεσει ο πολιτικος γαμος! θελω οταν πρωτα ο Θεος παντρευτω, να μαστε καλα και υγιεις, να κανω θρησκευτικο γαμο!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Πάντως με εκνευρίζει η νοοτροπία του "φτωχού και ταπεινού" πολιτικού γάμου και η άποψη που επικρατεί ότι οι πολιτικοί γάμοι είναι ξενέρωτοι και χωρίς γλέντι. Εμείς δηλ. που δεν είμαστε θρησκευόμενοι είμαστε καταδικασμένοι να μην χαρούμε τον γάμο μας;

Νομίζω ότι υπάρχει σαφής διαχωρισμός μεταξύ όσων κάνουν πολιτικό γάμο για οικονομικούς λόγους ή με την προοπτική να κάνουν πιο μετά θρησκευτικό, σε σχέση με όσους κάνουν πολιτικό λόγω πεποιθήσεων. Οι 1οι συνήθως δεν αντιμετωπίζουν τον πολιτικό γάμο με τον απαραίτητο σεβασμό, ενώ οι 2οι είναι ευνόητο ότι θα προσπαθήσουν να τον κάνουν αξέχαστο. Και προσωπικά ξέρω περιπτώσεις πολύ "glamorous" πολιτικών γάμων, με τρελά γλέντια, πάρτυ σε νησιά/εξοχή και λοιπά.

Προσωπικά αν αποφασίσω να παντρευτώ θα είναι όπως είπα πολιτικά. Έχω όμως σαν δεδομένο ότι θα κάνω πάρτυ για να διασκεδάσω με τα αγαπημένα μου πρόσωπα. Σίγουρα η τελετή δεν θα είναι τόσο γραφική όσο κάποια σε ερημικό εκκλησάκι, αλλά αφενός δεν είμαι διατεθειμένη να ισοπεδώσω τα πιστεύω μου για να κάνω γραφική τελετή, αφετέρου τα καλύτερα συμβαίνουν στα γαμήλια πάρτυ και όχι στην ίδια την τέλεση του γάμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
αφετέρου τα καλύτερα συμβαίνουν στα γαμήλια πάρτυ και όχι στην ίδια την τέλεση του γάμου.

καλα αυτο ειναι υποκειμενικο.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Εγώ θα πάω στην εκκλησία με το Merida μου! :D
Το γελας?Μην ξεχασεις ομως να το κλειδωσεις μην στο κλεψουν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
δε μαρεσει ο πολιτικος γαμος! θελω οταν πρωτα ο Θεος παντρευτω, να μαστε καλα και υγιεις, να κανω θρησκευτικο γαμο!:redface:
Μα είναι πανάκριβος λέμε! Να υποθέσω ότι θα τον πληρώσει ο σύζυγος; Μαζί με...
Πολύ ακριβή είσαι βρε παιδί μου. :P

Bottom line, είτε κάνεις πολιτικό γάμο είτε θρησκευτικό, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο: μπορείς να παίρνεις φθηνότερα στεγαστικά δάνεια. :hehe:

Και στην τελική είναι υποκρισία να κάνεις θρησκευτικό γάμο αν δεν είσαι Χριστιανός. Να υποθέσω ότι όσοι θέλετε να κάνετε θρησκευτικό γάμο είστε 100% "Χριστιανοί", έτσι; Πηγαίνετε τις Κυριακές στις Εκκλησίες, νηστεύετε 40 μέρες το Πάσχα και δεν κάνετε σεξ πριν τον γάμο, έτσι; Παρθένοι και παρθένες είστε - και όχι, δεν μιλάω για το ζώδιο.

Συγγνώμη, αλλά αυτό λέγεται "παίρνω ό,τι με βολεύει"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Βρε δεν πα να με πουνε τσιγκουνη και οτι αλλο θελουν.Εγω δεν προκειτε να παιξω το παιχνιδι γιατι <<ετσι πρεπει>>.

Ακου εκει 3000 ευρω για ενα ρουχο (που εμενα εδω που τα λεμε δεν το βρισκω και ωραιο) που μαλιστα θα το φορεσεις για μια μονο φορα.Ο κοσμος εχει σαλεψει,τελος
πεεεστααα:D
δικος μας εισαι εσυ..:clapup:

να μαστε καλα και υγιεις, να κανω θρησκευτικο γαμο!:redface:
οτι θρησκευτικος και να ειναι?δηλαδη εσυ και αλλοι βεβαια,θελετε τον θρησκευτικο για το θρησκευτικο αισθημα ακομα και αν δεν ειναι πολυτελης..ή απλα θελεις το νυφικο?

καταλαβαινεις τι εννοω..

Νομίζω ότι υπάρχει σαφής διαχωρισμός μεταξύ όσων κάνουν πολιτικό γάμο για οικονομικούς λόγους ή με την προοπτική να κάνουν πιο μετά θρησκευτικό, σε σχέση με όσους κάνουν πολιτικό λόγω πεποιθήσεων
αμ δεν υπαρχει..

γιαυτο τα εχουμε κανει μπαχαλο..γιατι ο καθενας κρυβει τους πραγματικους λογους που κανει κατι,,και κοροιδευομαστε μεταξυ μας..



αν κανει καποιος πολιτικο και το πιστευει πραγματικα και οχι σαν ενδιαμεσο μεχρι το γλεντι του θρησκ. ,τοτε το δεχομαι,,και το σεβομαι..


Bottom line, είτε κάνεις πολιτικό γάμο είτε θρησκευτικό, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο: μπορείς να παίρνεις φθηνότερα στεγαστικά δάνεια. :hehe:
επειδη τρελαθηκα τωρα..:hehe:
αν δουμε και τη λειτουργια του γαμου.ως κοινωνικη εκδηλωση που η γυρω κοινωνια αναγνωριζει το ζευγαρι και το βοηθαει με δωρα κλπ στο πρωτο ξεκινημα σπιτι κλπ..

,εχει καποια λογικη ο μεγαλος γαμος,,και τα διαφορα δωρα..

και το ναμην γινει κλειστος γαμος..

αλλα η επιδειξη πλουτου και η σπαταλη χρηματων που γινεται συχνα δεν βοηθαει ουτε το ξεκινημα του ζευγαριου ουτε την ουσια του γαμου ως εννοια και μυστηριο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Προσωπικά αν αποφασίσω να παντρευτώ θα είναι όπως είπα πολιτικά. Έχω όμως σαν δεδομένο ότι θα κάνω πάρτυ για να διασκεδάσω με τα αγαπημένα μου πρόσωπα. Σίγουρα η τελετή δεν θα είναι τόσο γραφική όσο κάποια σε ερημικό εκκλησάκι, αλλά αφενός δεν είμαι διατεθειμένη να ισοπεδώσω τα πιστεύω μου για να κάνω γραφική τελετή, αφετέρου τα καλύτερα συμβαίνουν στα γαμήλια πάρτυ και όχι στην ίδια την τέλεση του γάμου.
Very true. Και μπορείς κάλλιστα τα λεφτά που δεν θα φάει ο παπάς να τα ξοδέψεις για σένα, κοινώς να κάνεις ένα μεγαλύτερο πάρτυ για να γιορτάσεις τον γάμο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Δεν θεωρω οτι ο θρησκευτικος γαμος ειναι ιδιαιτερα δαπανηρος .Ειναι κατ'αρχην ενα μυστηριο.Το κατα ποσον δαπανηρο ειναι εξαρταται απο την επιλογη του ζευγαριου αν θα επιλεξουν τα ελαχιστα που αφορουν την τελεση του μυστηριου χωρις καμια πολυτελεια ή θα τον αναγαγουν σε κοσμικο γεγονος οπου η κλιμακα δαπανης ανεβαινει αναλογα με το ποσα διατιθεται το ζευγαρι να διαθεσει.
Οποιως και στον πολιτικο γαμο ,τα παντα ειναι θεμα επιλογης :μπορει να γινει λιτος με περιορισμενα εξοδα ή πλουσιοπαροχος αναλογα με το ποσα εχει διαθεση το ζευγαρι να διαθεσει για να ικανοποιησει τις απαιτησεις του....Τα παντα ειναι θεμα οικονομικης ανεσης ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
οτι θρησκευτικος και να ειναι?δηλαδη εσυ και αλλοι βεβαια,θελετε τον θρησκευτικο για το θρησκευτικο αισθημα ακομα και αν δεν ειναι πολυτελης..ή απλα θελεις το νυφικο?

θρησκευτικο γιατι πιστευω. και οσο μεγαλωνω πιστευω περισσοτερο. αν παντρευομουν με πολιτικο γαμο δε θα ενιωθα παντρεμενη, δε θα μου αρεσε. θελω ομορφη τελετη, θελω και ομορφο νυφικο αλλα κυριως θελω να παντρευτω σε εκκλησια, στο σπιτι του Θεου που πιστευω.:)

Μα είναι πανάκριβος λέμε! Να υποθέσω ότι θα τον πληρώσει ο σύζυγος; Μαζί με...

Πολύ ακριβή είσαι βρε παιδί μου. :P

λολ. καλυτερα να μασας παρα να μιλας. υπαρχουν εθιμα για το τι πληρωνει η καθε οικογενεια. τα επιπλα του σπιτιου εκτος την κρεβατοκαμαρα ειναι της οικογενειας της νυφης (νομιζω), το νυφικο του πεθερου, οι βερες νομιζω μαζι, αλλα πραγματικα μικρη σημασια εχει γιατι οταν παντρευεσαι υπαρχει ΚΟΙΝΟ πορτοφολι. ειστε οικογενεια. :)


Και στην τελική είναι υποκρισία να κάνεις θρησκευτικό γάμο αν δεν είσαι Χριστιανός. Να υποθέσω ότι όσοι θέλετε να κάνετε θρησκευτικό γάμο είστε 100% "Χριστιανοί", έτσι; Πηγαίνετε τις Κυριακές στις Εκκλησίες, νηστεύετε 40 μέρες το Πάσχα και δεν κάνετε σεξ πριν τον γάμο, έτσι; Παρθένοι και παρθένες είστε - και όχι, δεν μιλάω για το ζώδιο.

Συγγνώμη, αλλά αυτό λέγεται "παίρνω ό,τι με βολεύει"...
οτι να ναι πραγματικα ομως. -.-'

παμε παλι απο την αρχη. τι οριζει το σωστο χριστιαννο? το να πηγαινει στην εκκλησια καθε μερα να αναβει κερακι και την υπολοιπη μερα να βριζει και να καταριεται? ΛΟΛ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Εγω δεν καταλαβαινω ποιος ειναι ο σκοπος ενος ακριβου δακτυλιδιου, οταν ο σκοπος του ειναι συμβολικος, και οχι εμφανισιακος. Δεν θυμαμαι 100% τι συμβολιζει, αλλα νομιζω πως ειναι η σταθεροτητα της σχεσης η κατι τετοιο :))

Και φοκο, εγω θα εχτιζα δικο μου πισι με τα λεφτα και θα μου εμεναν και εξτρα :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Εγώ αντιτίθεμαι στο οτι ο παπάς πρέπει να πάρει χρήματα για να παντρέψει κάποιον. Θα έπρεπε ο καθένας ανάλογα με την οικονομική του κατάσταση και τα πιστεύω του να δίνει ό,τι τον ευχαριστεί. Ο γάμος που είναι μυστήριο έχει καταντήσει απλά ένα αλισβερίσι. Δεν τον υποβιβάζω εγώ παραπάνω από ό,τι τον έχουν ήδη υποβιβάσει οι παπάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Εγω δεν καταλαβαινω ποιος ειναι ο σκοπος ενος ακριβου δακτυλιδιου, οταν ο σκοπος του ειναι συμβολικος, και οχι εμφανισιακος. Δεν θυμαμαι 100% τι συμβολιζει, αλλα νομιζω πως ειναι η σταθεροτητα της σχεσης η κατι τετοιο :))

Και φοκο, εγω θα εχτιζα δικο μου πισι με τα λεφτα και θα μου εμεναν και εξτρα :))

με αυτη τη λογικη ολοι θα παιρναμε οτι ηταν αναγκαιο και θα καταργουσαμε την εννοια της αισθητικης. απο τη στιγμη που εχεις και μπορεις να πληρωσεις αυτο που σαρεσει γιατι να μη το παρεις?

πσ: δε λεω οτι εγω εχω λεφτα να αγορασω κατι τοσο ακριβο, ειδικα τωρα που ειμαι φοιτητρια ανεργη σε χρεοκωπημενη χωρα (τι τραγικο που ακουγεται:P), αλλα αν καποιος μπορει γιατι οχι?

και προσωπικα θεωρω αχρηστα τα λεφτα σε τοσο ακριβο πισι. γιατι να παρεις το απλ και να μην παρεις το τοσιμπα με τα 500 ευρω? τη δουλεια σου θα την κανεις εκτος και αν θελεις να πουλας μουρη με το πισι σου. :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εγω δεν καταλαβαινω ποιος ειναι ο σκοπος ενος ακριβου δακτυλιδιου, οταν ο σκοπος του ειναι συμβολικος, και οχι εμφανισιακος. Δεν θυμαμαι 100% τι συμβολιζει, αλλα νομιζω πως ειναι η σταθεροτητα της σχεσης η κατι τετοιο :)

πολυ καλυτερο θα ηταν ενα μοναδικα σκαλιστο πχ ξυλινο ή γυαλινο δαχτυλιδι..με εμπνευση,,που θα μεινει ως μοναδικο κειμήλιο ,παρα ενα αγορασμενο χρυσο..πχ


η αξια δεν ειναι μονο τα λεφτα,,αλλα και ο κοπος και τεχνη που μπαινει σε ενα αντικειμενο..


ολα τα μετραμε με τα λεφτα σημερα,,ετσι και στο γαμο..

αυτο πρεπει να αλλαξει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
θρησκευτικο γιατι πιστευω. και οσο μεγαλωνω πιστευω περισσοτερο. αν παντρευομουν με πολιτικο γαμο δε θα ενιωθα παντρεμενη, δε θα μου αρεσε. θελω ομορφη τελετη, θελω και ομορφο νυφικο αλλα κυριως θελω να παντρευτω σε εκκλησια, στο σπιτι του Θεου που πιστευω.:)

Έχει δώσει δικαιοδοσία ο Θεός που πιστεύεις να παίρνουν οι παπάδες παράβολα από την εφορία για να σε παντρέψουν;:hmm:

Εντωμεταξύ ο Γιώργος λέει:

Και στην τελική είναι υποκρισία να κάνεις θρησκευτικό γάμο αν δεν είσαι Χριστιανός. Να υποθέσω ότι όσοι θέλετε να κάνετε θρησκευτικό γάμο είστε 100% "Χριστιανοί", έτσι; Πηγαίνετε τις Κυριακές στις Εκκλησίες, νηστεύετε 40 μέρες το Πάσχα και δεν κάνετε σεξ πριν τον γάμο, έτσι; Παρθένοι και παρθένες είστε - και όχι, δεν μιλάω για το ζώδιο.

Συγγνώμη, αλλά αυτό λέγεται "παίρνω ό,τι με βολεύει"...

Κι εσύ λες:

οτι να ναι πραγματικα ομως. -.-'

παμε παλι απο την αρχη. τι οριζει το σωστο χριστιαννο? το να πηγαινει στην εκκλησια καθε μερα να αναβει κερακι και την υπολοιπη μερα να βριζει και να καταριεται? ΛΟΛ!

Ο Γιώργος δε μίλησε για βρισιές, κατάρες κλπ. Καλός Χριστιανός είναι αυτός που ακολουθεί τα ήθη και τις προσταγές της Καινής Διαθήκης ΚΑΙ το κήρυγμα του Χριστού που έλεγε να είμαστε καλοί και ταπεινοί (μεταξύ άλλων και πολύ χοντρικά). Το ένα δεν αναιρεί το άλλο και είναι και τα δύο εκ των ουκ άνευ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Έχει δώσει δικαιοδοσία ο Θεός που πιστεύεις να παίρνουν οι παπάδες παράβολα από την εφορία για να σε παντρέψουν;:hmm:

Εντωμεταξύ ο Γιώργος λέει:



Κι εσύ λες:



Ο Γιώργος δε μίλησε για βρισιές, κατάρες κλπ. Καλός Χριστιανός είναι αυτός που ακολουθεί τα ήθη και τις προσταγές της Καινής Διαθήκης ΚΑΙ το κήρυγμα του Χριστού που έλεγε να είμαστε καλοί και ταπεινοί (μεταξύ άλλων και πολύ χοντρικά). Το ένα δεν αναιρεί το άλλο και είναι και τα δύο εκ των ουκ άνευ.

ε ρε με τα 30 ευρω! παντρεψου ρε χιμελα και αν σου λειπουν 30 ευρω θα στα δωσω εγω απο το χαρτζιλικι μου.

προσωπικα αδιαφοροι μου ειναι οι παπαδες. ανθρωποι ειναι και αμαρτανουν. ποιος σου ειπε οτι τους εχω και ιδιαιτερη αδυναμια? αλλα δε θα παω εναντια στα πιστευω μου για 30 ευρω και για τον παπα. ασε που ο καθενας μας εχει το δικο του πνευματικο. υποθετω εκεινος θα τον παντρεψει κιολας οποτε για να εχεις επιλεξει καποιον για πνευματικο σου τον εμπιστευεσαι.

και εγω του ειπα πως δεν μπορει αυτο να ορισει τον καλο χριστιαννο. καποιος που κανει ολα αυτα που ειπε ο γιωργος μπορει να ειναι κακος ανθρωπος. καποιος που δε τα κανει και προτιμαει να προσευχεται σπιτι του ειναι πολυ καλυτερος. εισαι χριστιαννη χιμελα? εχεις κανει ποτε τετοια συζητηση με τον πνευματικο σου? ρωτα τον να δεις τι θα σου πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εγω δεν καταλαβαινω ποιος ειναι ο σκοπος ενος ακριβου δακτυλιδιου, οταν ο σκοπος του ειναι συμβολικος, και οχι εμφανισιακος. Δεν θυμαμαι 100% τι συμβολιζει, αλλα νομιζω πως ειναι η σταθεροτητα της σχεσης η κατι τετοιο :))
Ποιος είναι ο σκοπός ενός ακριβού δαχτυλιδιού;
Αγάπη μου, αν με αγαπάς θα πρέπει να μου πάρεις μία ακριβή διαμαντένια βέρα για τον γάμο μας! ^^
Τι, δεν με θες όμορφη; Θες να είμαι σαν την Κούλα την γειτόνισσα; Δεν με αγαπάς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
προσωπικα αδιαφοροι μου ειναι οι παπαδες. ανθρωποι ειναι και αμαρτανουν.

Και οι γιατροί άνθρωποι είναι και αμαρτάνουν, αλλά αν πάρουν φακελάκι γίνεται χαμός :loltooth:
[sorry δεν άντεξα]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
ε ρε με τα 30 ευρω! παντρεψου ρε χιμελα και αν σου λειπουν 30 ευρω θα στα δωσω εγω απο το χαρτζιλικι μου.

Δεν είναι τα λεφτά το θέμα αλλά το οτι εκμεταλλεύονται την πίστη του κόσμου για να κάνουν επιχείρηση.:mad:

εισαι χριστιαννη χιμελα? εχεις κανει ποτε τετοια συζητηση με τον πνευματικο σου? ρωτα τον να δεις τι θα σου πει.

Προσωπικά πιστεύω στο Χριστό και στο κήρυγμά του και Τον θαυμάζω ως άνθρωπο γιατί κήρυξε το καλό και θυσιάστηκε για να αποδείξει αυτά που πίστευε. Τώρα αν αυτό με κάνει Χριστιανή, μωαμεθανή, βουδίστρια ή άθεη λίγο με νοιάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top