Γυμναστική, χορός και σωστή διατροφή

anastasios5

Νεοφερμένος

Ο anastasios5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
ευχαριστω για τις απαντησεις Δανιηλ και Αγγελε αλλα επειδη οπως ειχα ξαναγραψει εχω προβλημα στην καρδια δεν επιτρεπεται να κανω περισσοτερο απο 15κιλα βαρη.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Γεια σας..θέλω να χάσω 5 κιλα αλλά δε μπορώ..:( Τρώω μικρά γεύματα,φρούτα και πίνω πολύ νερό..κάποιες φορές μέσα στην εβδομάδα κάνω σχοινάκι και ποδήλατο.. Μπορείτε να προτείνετε κάτι??
Σκοινακι? :D:D:D:D:D

Ποδηλατο τι αποστασεις καλυπτεις και σε ποση ωρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ευχαριστω για τις απαντησεις Δανιηλ και Αγγελε αλλα επειδη οπως ειχα ξαναγραψει εχω προβλημα στην καρδια δεν επιτρεπεται να κανω περισσοτερο απο 15κιλα βαρη.....
πους απς επιτρεπεται?
:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasios5

Νεοφερμένος

Ο anastasios5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
οχι δυστηχως....ουτε και μονοζυγο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Γεια σας..θέλω να χάσω 5 κιλα αλλά δε μπορώ..:( Τρώω μικρά γεύματα,φρούτα και πίνω πολύ νερό..κάποιες φορές μέσα στην εβδομάδα κάνω σχοινάκι και ποδήλατο.. Μπορείτε να προτείνετε κάτι??

Κανε καθε μερα την εβδομαδα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Έχω χάσει 10 κιλά σε 1 1/2 μήνα με καθημερινή κολύμβηση.Χωρίς δίαιτα παρόλα αυτά.Και τους γύρους μου τρώω σε αραιά διαστήματα και από όλα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Έχω χάσει 10 κιλά σε 1 1/2 μήνα με καθημερινή κολύμβηση.Χωρίς δίαιτα παρόλα αυτά.
εγω το αντιθετο:P

απο 130 κιλα ειμαι 121..και συνεχιζω,,αλλα με ατακτη που και που ασκηση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Δοκίμασε το υγρό στοιχείο.Θα σου αρέσει μιας και δε θα ιδρώνεις:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μπα,,δεν ξερω μπανιο..

εχω μεγαλο ειδικο βαρος..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Και γω είμαι πολύ βαρύς αλλά όκ .Μια χαρά τα πηγαίνω.Στην αρχή έχει ένα ζόρι αλλά βοηθάει πάρα πολύ και στους πνεύμονες κτλ..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danielhealthy

Νεοφερμένος

Ο Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Γεια σας..θέλω να χάσω 5 κιλα αλλά δε μπορώ..:( Τρώω μικρά γεύματα,φρούτα και πίνω πολύ νερό..κάποιες φορές μέσα στην εβδομάδα κάνω σχοινάκι και ποδήλατο.. Μπορείτε να προτείνετε κάτι??

Βεβαίως.Πρόσεξε μήπως τρως υπερβολικά λίγες θερμίδες.Οι θερμίδες σου να μην είναι κάτω από 1800.Επίσης,αύξησε την πρωτείνη σου σε καθημερινή βάση.Αν δε τρως πρωτείνη,τουλάχιστον στα 3 από τα 5 σου γεύματα,θα χάσεις μυικό ιστό,ο μεταβολισμός σου θα πέσει,με αποτέλεσμα να καις λγιότερο από πριν και να μη μπορείς να κάψεις τις θερμίδες που παίρνεις,άρα και να μη μπορείς να χάσεις κιλά.Χωρίς πρωτείνη,καμία απολύτως δίαιτα δεν είναι αποτελεσματική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πως να χάσω κιλά
Για να χάσετε κιλά δεν υπάρχει κανένας μαγικός, εύκολος και σύντομος δρόμος. Οτιδήποτε ή οποιοσδήποτε σας υπόσχεται το αντίθετο είναι είτε λάθος είτε επικύνδινο για την υγεία σας. Η απώλεια κιλών μπορεί να επιτευχθεί μέσα απο μακροχρόνια αλλαγή του τρόπου ζωής που δεν σχετίζεται όμως ούτε με την στέρηση ούτε με εξαντλητικές δίαιτες ή προγράμματα γυμναστικής. Για να χάστε κιλά πρέπει να αλλάξετε τρόπο ζωής.



Η γυμναστική πλασάρεται ως το αντίδοτο της παχυσαρκίας και συχνά χρησιμοποιείται ως άλλοθι για να τρώμε περισσότερο. Δεν υπάρχει καμμία αμφιβολία ότι η γυμναστική είναι ωφέλιμη για την υγεία και πρέπει να την εντάξετε στην καθημερινότητα σας. Αλλά πάντα με βάση τις ανάγκες σας και τις δυνατότητες σας. Τέλος ο ρόλος της γυμναστικής/διατοφής συγκεκριμένα στην απώλεια βάρους είναι περίπου στο 20% (γυμναστική) και 80% (διατροφή). Με απλά λόγια η κακή διατροφή πολύ εύκολα εκμηδενίζει ή υπερισχύει της γυμναστικής.


Ρωταω του ειδικους εδω μεσα,,ισχυει κατι τετοιο?

νομιζω και εγω οτι πρωτα μετραει σωστη και σταθεροποιημενη διατροφη-εισοδος ενεργειας - και μετα η εξοδος,,γυμναστικη κλπ..

και εχω δει πανω μου το τελευταιο,,να χανω κιλα οπως τωρα 10 κιλα πιο γρηγορα και σταθερα με διαρτροφη ,παρα οταν εκανα εβδομαδιαια ασκηση χωρις να αλλαξω τη διατροφη μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Χωρίς να είμαι ειδικός έτσι πρέπει να είναι.
Η γυμναστική απλώς βοηθά να χάσεις κιλά.
Φέτος στις διακοπές μου (1 βδομάδα) περπατούσα συνέχεια, παρ' όλα αυτά, επειδή έκανα κακή διατροφή γύρισα περίπου 1 κιλό πιο βαρύς, και τώρα προσπαθώ να το χάσω μαζί με αρκετά από τα υπόλοιπα που κουβάλησα μαζί μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εδω οπως ακουγα,,1 κομματι σοκολατα πχ το τρως σε μια στιγμη..

και για να το καψεις,,θελεις ώρεες τρεξιμο..:P


δεν αξιζει..


χρειαζεται βεβαια η γυμναστικη και το ξερω,,-μονο με διατροφη θα φτασεις σε ενα σημειο που δεν χανεις αλλο λιπος-αλλα όντως..πρωτα απο όλα η σωστη διατροφη..



που δεν σε αναγκαζει,αλλα την συνηθιζεις και σου αρεσει,,αλλιως δεν γινεται τιποτα..

πχ εδω και 2 μηνες εχω κοψει εντελως και το αλατι,,εχω να ριξω πανω στο φαγητο τοοσεες μερες..
και δεν μου λειπει..απλα καταλαβαινω τις γευσεις καλυτερα..και βαζω ριγανη,λεμονι,παπρικα πιπερι και αλλα μπαχαρικα..

και κατι ελιες που δοκμασα,,που μου αρεσαν παλια,,τις βρηκα λυσσαα,,:worry:,,τωρα..



Weighing in: Diet vs. exercise for losing pounds

Many studies have compared weight loss resulting from changing diet versus increasing activity. Most often, weight loss during programs focused on dietary change produced two to three times greater weight loss than programs focused on exercise.
However, it’s long-term results that matter for our health.
https://www.thedietchannel.com/diet_vs_exercise
Weight loss through diet alone

Cutting excess calories and eliminating extra fat from the diet can definitely help get you on a weight-loss roll. Any time you eliminate calories without changing anything else you are going to lose weight. And, weight loss will continue for a considerable amount of time until you hit a plateau. When you get to a place where you just can't seem to lose any more pounds you need more-more exercise, that is. Cutting even more calories won't help at that point and you could end up cutting too many. That means you will just end up slowing your metabolism down and undermine weight loss even more.
αυτο που λεγαμε,,,στα πολλα κιλα για αρχη,,μπορει να μην χρειαστει τοσο γυμναστικη,,αλλα μετα χρειαζεται ασκηση..
αν θελεις να εισαι υγιης,,;)


https://www.101weightlossarticles.com/diets/dietorexercise.html
Most experts agree that the best way to reduce body fat is to never let the unwanted calories cross you lips in the first place. The simplicity of this statement is lost on many of us, but you’ll be amazed at how much less you need to exercise when you stop eating too much of the wrong foods.
The cost of gym equipment and a health club membership represent another drawback to the active approach to weight loss. Fortunately, it’s not the cost of the equipment that gets results. Experts have found that exercises done with simple dumbbells can be just as, or even more effective than exercises done with sophisticated machines, like those you’ll find at any health club.
συγνωμη για το σεντονι,αλλα ειναι ενδιαφεροντα σημεια για να ξερουμε ολοι εμεις οι χοντροι και οχι μονο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
σημερα το πρωι ζυγιστηκα..
και για πρωτη φορα εδω και πανω απο 5 χρονια,,ημουν κατω απο τα 120 κιλα..:clapup::clapup::P
119,8:D

Το (ψυχολογικο) φραγμα των 10 κιλων εσπασε..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 010239

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρόσφατα ξεκίνησα (μετα απο πολύ σκέψη) και εγώ τη δική μου δίαιτα.Δέν μπορώ να πώ πως κάνω υπεράνθρωπες προσπάθειες απλά έχω κόψει τα γλυκά,το βούτυρο,το πολυ αλάτι και γενικότερα τα λίπη.Όπου και να βρίσκονται(πατατάκια γαριδάκια σοκολάτες κρέπες γύρους..)Πίνω πολύ νερό(βοηθάει και η αφόρητη ζέστη) και πηγαίνω για τρέξιμο ή γρήγορο περπάτημα.Τρώω φρούτα και λαχανικά και αποφεύγωτο ψωμι.Παλαιοτερα βεβαια (στην αρχη της δίαιτας) έκανα και κολύμπι και ομολογώ πώς βοήθησε πολύ να στο ξεκίνημα.Μέχρι στιγμής εχω χάσει γύρω στα 4 κιλά και προχωράω ακάθεκτη!Τελικά είναι όντως μια απόφαση.Όχι απλή αλλά θέλει θέληση και σωστή διαχείρηση.Τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικα όσο φαίνονται,ωστόσο αυτό που "χτυπάει" κάπως άσχημα είναι η αρχή..όπου απο τη καθιστική ζωή και τις λιχουδιές θα μεταβείς στον υγειινό τρόπο ζωής και τις φαινομενικές στερήσεις.Όμως κάθε αρχή και δύσκολη και στη συγκεκριμένη περίπτωση καλό θα ήταν όλα να έχουν ένα μέτρο γιατί η υγεία του κάθε ατόμου.Φυσικά θα πρέπει να έχει προετοιμάσει κανείς σωστα ψυχολογικά πρώτα τον εαυτό του για κάτι τέτοιο ώστε να έχει όσο το δυνατόν καλύτερα αποτελέσματα και να έχει τον απόλυτο έλεγχο της κατάστασης.Σημειωτέον,τα παραπάνω που ανέφερα (συμβουλες για δίαιτα) είναι κυρίως για τα άτομα που δεν έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα(παχυσαρκίας,βουλιμίας κτλ) αλλά για εκείνους που είτε θελουν να χάσουν ελάχιστα(2-4) παραπάνω κιλά είτε θέλουν να αρχίσουν υγειινή διατροφή για συντήρηση..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
η ηκαλη διατροφη ειναι αυτη που δεν σε δυσαρεστει..αλλα την κρατας για καιρο,,χωρις να το καταλαβαινεις.

απλα σταδιακα τρως λιγοτερο και ισορροπημενα..

συνηθιζει ο εγκεφαλος να τρωει λιγοτερο,,και νιωθεις χορτατος με λιγοτερο..

σε μενα συμβαινει αυτο..

αν νιωθει καταπιεστικα,,και θελεις να την αποτιναξεις,,εισαι σε λαθος δρομο..(οχι προσωπικα,,γενικα εννοω..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Hλεκτρικός διάδρομος με ζώνη αδυνατίσματος στην μέση θα την βρείς στα φαρμακεία, υπολόγισε περίπου 500 θερμίδες την ημέρα.
Απο την άλλη υπολόγισε των συνολικό αριθμό θερμίδων που καταναλώνεις καθημερινά να μήν υπερβαίνει χονδρικά τις 1000 να αποφεύγεις δηλαδή περιττά γεύματα όπως γλυκά σοκολάτες πατατάκια και μπύρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
ειμαι 120 κιλα,υψος 193 τρεχω στι διαδομο σε 45λεπτα 3km και χανω 300 θερμιδες περιπου...τελευταια πηγαινω θαλασσα,εκει φροντιζω να κολυμπαω(κυριωε προστιο) 1ωρα θεωρειτα οτι καιω αρκετα κιλα;;;
κατι αλλο να προτείνετε;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
3km σε 45 λεπτα;;;;;;; Σου παιρνει υπερβολικα πολλη ωρα να τρεξεις 3km. Εγω βγαζω 15km σε 2.5 ωρες περπατωντας! Δεν ξερω αν κανεις καλα που τρεχεις με το βαρος που εχεις γιατι γινεσαι πιο επιρεπης σε τραυματισμους στις αρθρωσεις σου στα ποδια. Στη θεση σου θα περπατουσα (με γρηγορο ρυθμο, πχ 6-7kph) για περισσοτερη ωρα. Το κολυμπι ειναι πολυ καλο, αρκει να κολυμπας για 1 ωρα και να μην πλατσουριζεις με το νερο :P Αν σου αρεσουν οι εξορμησεις στην φυση θα μπορουσες να πηγαινεις καθε σαββατοκυριακο για ορειβασια/ορεινη πεζοπορια (4 ωρες καθε φορα) σε βουνο. Ειναι φοβερη ασκηση για να χασεις αμεσως κιλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top