Το διάλειμμα στη σχέση... βοηθάει;

Το διάλειμμα στη σχέση... βοηθάει;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 47)

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κι εμένα το μυαλό μου στα φιλαράκια πήγε, we were on a break!

Τι γίνεται όμως στην αληθινή ζωή;
Πιστεύετε ότι ένα συνειδητό διάλειμμα, μπορεί να φέρει στη σχέση κάτι που δεν υπήρχε εξ' αρχής;

Δεν αναφέρομαι σε διαλείμματα που ξεκίνησαν ως χωρισμοί, και τελικά το ζευγάρι επανασυνδέθηκς...

Αν νιώθεις ότι κάτι σου λείπει, ότι κάποια πράγματα πρέπει να τα ξαναπάρεις από την αρχή...
Πόσο μπορέι να βοηθήσει, το να κρατήσεις για λίγο μία απόσταση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Θα ειμαι πολυ σαφης, κατατοπιστικος και βοηθητικος :

Καθολου, ελαχιστα, λιγο, λιγο περισσοτερο, λιγο περισσοτερο με σαντυγι, πολυ.

:P Εξαρταται απο τις περιστασεις βασικα...Πρωτη λυση ειναι η συζητηση. Μετα δοκιμαζεις οτι αλλη λυση σουρθει. Μετα πλακωνεστε στο ξυλο. Και μετα κανετε το break και βλεπετε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι η συζήτηση είναι κάτι.

Αλλά 'εν τσέρω... κάποια πράγματα λέγονται τόσο δύσκολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Αν δεν εχει σκοπο το ζευγαρι να χωρισει γενικοτερα το διαλειμμα δεν χρειαζεται καθολου.. Δηλαδη την απομακρυνση της μιας βδομαδας/ενος μηνα, οταν ο ενας συνεχιζει να εχει δεδομενο τον αλλο, και ξεροντας οτι θα μιλησουν 3 φορες τη μερα και θα βρισκονται καθε δευτερη μερα..δεν εχει νοημα.
Για μενα υπαρχει λογος να γινει διαλειμμα αν η σχεση ειναι δυνατη, αλλα τα 'μελη' περνουν κριση, αν χρειαζεται επειγοντως η αποσταση αλλα χωρις να ειναι δεδομενο τιποτα, παιρνοντας το ρισκο να χασεις τον αλλον, αλλα αν γυρισεις να ξερεις οτι αυτο θες και τελος.(μπερδεμενα τα 'πα μου φαινεται)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
μπα δεν τι διαλειμματα... η χωριζεις γιατι δεν τα πατε καλα η προσπαθητε να τα βρειτε...να παει να γ******ει με αλλη κ να γυρισει πισω?
εγω δεν τα πιστευω αυτα...
εγω μετα απο 4 χρονια σχεση δεν θα αντεχα ουτε λεπτο να σκεφτομαι οτι δεν ειμαι μαζι του... αν εισαι πραγματικα ερωτευμενος δεν χρειαζονται αυτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
είμαι αρκετά κατά :/:
πάντα ένιωθα και νιώθω ότι το διάλειμμα είναι ένας όμορφος τρόπος για να βάλεις τον άλλον στο κλίμα ότι σιγά σιγά χωρίζετε

αν έχεις πρόβλημα το λύνεις μαζί με τον άλλον (γιαυτό άλλωστε είσαστε και ζευγάρι.... μαζί στα καλά μαζί και στα άσχημα)
αν δεν μπορείς να το λύσεις, χωρίζεις :/:


βέβαια γνωρίζω ανθρώπους που τους βγήκε σε καλό αυτό το διάλειμμα
είδαν δλδ σε αυτό το μικρό χρονικό διάστημα ότι αυτό που θεωρούσαν πρόβλημα στη σχέση ήταν πολύ μικρό για να είναι μακριά από έναν άνθρωπο που αγαπούν

γενικά είναι ανάλογα στους ανθρώπους και στη σχέση....
πάντως όταν ζητάς το διάλειμμα, να έχεις πάντα στην άκρη του μυαλού σου ότι η άλλη πλευρά μπορεί να μη δεχτεί το διάλειμμα και να σου πει απλά και χωρίς γυρισμό "χωρίζουμε"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Κι εγώ πάντως σε γενικές γραμμές είμαι κατά του διαλείμματος και νομίζω πως δεν μπορεί να βοηθήσει, μόνο να χειροτερέψει τα πράγματα. Βέβαια δεν έχω παραδείγματα να σου παραθέσω από γνωστούς, θεωρώ όμως πως κάτι ραγίζει αν ζητήσεις διάλειμμα.. είναι αυτό που λέει η Κουέ: στη σχέση ή λύνεις όσα έχεις ή χωρίζεις. Αν δεν μπορείς να τα λύσεις τώρα, γιατί να μπορείς σε μια εβδομάδα; Κι επιπλέον αν θέλεις τον άλλον.. ε, σόρρυ, αλλά δεν μπορείς να νιώθεις πως είναι μακριά σου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
σφωναω απολυτως με Κουέ και Καγίρα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δεν είμαι άνθρωπος που καταλαβένω άπο μπρέικ, να κάτσεις να το παλέψεις λέω σε αυτούς που το σκέυτοντε ή χώρισε απευθείας, το διάλειμα είναι αποκοπή απο την σχέση, πιστέυω ότι ή ο ένας ή ο άλλος θα ξενερώσει και τα πράγματα είναι χειρότερα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αχ, έξω από τα δόντια λοιπόν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δυστυχώς.... ναι :/:
Αν η σχέση είναι δυνατή και με βάσεις τα ξεπερνάει τα δύσκολα
Αν πάλι όχι... καλύτερα τώρα παρά μετά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Πλέον αυτό δεν το δέχομαι. Δεν το δέχομαι γιατί το έχω κάνει. Διάλλειμμα για ποιο λόγο και με ποια έννοια? Διάλλειμμα επειδή υπάρχει η καβάτζα;διάλλειμμα επειδή δεν γουστάρω να του μιλήσω, επειδή θέλω να σκεφτώ; (τι να σκεφτώ, όλη την ημέρα σκέφτομαι δεν χρειάζεται να διακόψω σχέση!). Ούτως ή άλλως στον άλλο δημιουργούνται ανασφάλειες ότι κάτι δεν πάει καλά και γυρίζει boomerang.Ούτως ή άλλως όποιος ζητάει διάλλειμμα και δεν υπάρχει ουσιαστικά το τρίτο πρόσωπο ξαναγυρίζει. Σκεπτόμενος το ξεκινάει και λέει "αν μου λείπει ξαναγυρίζω" ε φυσικά και θα του λείψε, 1,2,3 μέρες όταν δεν μιλάς στον άλλο όταν έχεις μάθει αλλιώς σου κακοφαίνεται. Έτσι στην ουσία ούτε το πρόβλημα λύνει κάποιος, ούτε βλέπει τι θέλει.
Για μένα το "διάλλειμμα" είναι ένα βήμα προς χωρισμό που θα έρθει στο μέλλον. Δεν θέλω διάλλειμμα από τη σχέση που με ενδιαφέρει, δεν θέλω να πληγώσω, θέλω να είμαι δίπλα του και να λύσουμε το οτιδήποτε μαζί.
Όχι πλέον εκπτώσεις, τα έχω ξαναπεί;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Νομιζω οτι ειναι απο τα θεματα στα οποια δεν μπορω να απαντησω αν δεν βρεθω σ'αυτη τη θεση. Δεν ξερω, ισως καποιοι παραγοντες να το δικαιολογουσαν. Αλλα δεν μου φαινεται και τοσο λογικο. Θα αισθανομουν να παιζω με τα νευρα του αλλου η να τον τεσταρω. Οταν εχω προβλημα στη σχεση μου κοιταζω να το λυσω μεσα στη σχεση η να αποκτησω την αποσταση μου χωρις να το καταλαβει και να τον φθειρω... Εκτος αν ειναι σοβαρο το προβλημα οποτε του δινω να καταλαβει οτι δεν ειναι ολα καλα ωστε να μην πεσει απο τα συννεφα αν τελικα αποφασισω να χωρισω. Δεν μπορω να φανταστω τι θα μπορουσε να συμβαινει ωστε να θελω να κανω διαλειμμα. Κατ'εμε, ειτε θες να εισαι με τον αλλον ειτε δεν θες. Αν δεν θες αρκετα ωστε να το προσπαθησεις μεσα στη σχεση, η αν δεν συνεννοειστε αρκετα ωστε να λυσετε τα προβληματα μαζι, το διαλειμμα μαλλον ειναι η αρχη της διαλυσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Κατ'εμε, ειτε θες να εισαι με τον αλλον ειτε δεν θες. Αν δεν θες αρκετα ωστε να το προσπαθησεις μεσα στη σχεση, η αν δεν συνεννοειστε αρκετα ωστε να λυσετε τα προβληματα μαζι, το διαλειμμα μαλλον ειναι η αρχη της διαλυσης.

+1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NINJAKI

Περιβόητο μέλος

Η ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Κι εμένα το μυαλό μου στα φιλαράκια πήγε, we were on a break!

Τι γίνεται όμως στην αληθινή ζωή;
Πιστεύετε ότι ένα συνειδητό διάλειμμα, μπορεί να φέρει στη σχέση κάτι που δεν υπήρχε εξ' αρχής;

Δεν αναφέρομαι σε διαλείμματα που ξεκίνησαν ως χωρισμοί, και τελικά το ζευγάρι επανασυνδέθηκς...

Αν νιώθεις ότι κάτι σου λείπει, ότι κάποια πράγματα πρέπει να τα ξαναπάρεις από την αρχή...
Πόσο μπορέι να βοηθήσει, το να κρατήσεις για λίγο μία απόσταση;

Γίδι, εγώ είμαι απόλυτα υπέρ μ'αυτό που λες. Γενικά πιστεύω πως η απόσταση από τα "πράγματα", από τον κόσμο, από την καθημερινότητα γενικά είναι κάτι τέλειο όταν σου προσφέρεται. Μπορείς να δεις αυτά που έχεις και να τα εκτιμήσεις, γιατί θα σου λείψουν:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι... αχ πόσο μα πόσο δύσκολα, όμως, λέγονται κάποια πράγματα... πόσο χαζά ακούγονται, όταν τα πεις... :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Γίδι, εγώ είμαι απόλυτα υπέρ μ'αυτό που λες. Γενικά πιστεύω πως η απόσταση από τα "πράγματα", από τον κόσμο, από την καθημερινότητα γενικά είναι κάτι τέλειο όταν σου προσφέρεται. Μπορείς να δεις αυτά που έχεις και να τα εκτιμήσεις, γιατί θα σου λείψουν:)

Το πρόβλημα καμάρι μου είναι το μετά; θα είσαι το ίδιο με πρίν; θα σε θέλει ή θα έχει ξενερώσει; θα τσατιστεί και μετά δεν θα το βρήσκεις το άτομο που ζητάς πήσω; αυτό είναι το ζήτημα, άν θές ανάσα κάντο άλλα όχι σε στίλ δειάλημα στην σχέση, απλά πηγαίνεις ταξιδι άλλα για σχέση και διάλειμα είναι πρόβλημα, δεν ξέρεις τι θα συναντήσεις μετα:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Βρε Γιδάκι μου τι σε απασχολεί στην σχέση σου;

Δεν ξέρω...εμένα τα διαλείμματα απλά με φοβίζουν... ίσως με πιάνει και η ανασφάλεια ότι ο άλλος μπορεί και χωρίς εμένα...
Τα βλέπω ως το βήμα πριν το χωρισμό... Ως η περίοδος που απλά σε βάζει σε αυτή την φάση....

Γενικά είμαι της άποψης ότι τα προβλήματα τα λύνουμε αμέσως με το που δημιουργηθούν με συζήτηση... αν είναι τόσο ανυπέρβλητα τότε χωρίζουμε και πάμε παρακάτω.... Τα διαλείμματα είναι για εμένα μία απλή παράταση πριν το τέλος... οκ ίσως κάνω και λάθος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κι εγώ έτσι έλεγα πάντα.
Το θέμα είναι ότι πλέον... απλά δεν ξέρω τι να του πω. Ξέρω περίπου τι μου φταίει, μία άλλη κοπέλα θα με καταλάβει αν της τα πω... αλλά ένας άντρας και δη αυτός, τον οποίο αφορά ό,τι σκέφτομαι... πόσο θα καταλάβει το μπέρδεμά μου;;;

Μπορεί τελικά να μην είναι αυτός, στον οποίον θα βρω ό,τι ψάχνω...
Αλλά όποτε βλέπω ένα ίχνος από ένα μικρό βηματάκι που έχει κάνει, για να με καταλάβει και να με ευχαριστήσει.. .λέω, αφού το παλεύει... και χαίρομαι, πραγματικά χαίρομαι...

αλλά όταν για άλλη μία φορά ξενυχτάω... τι να ΄κανω;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top