Εγχειρίδιο κώδικα Visual Basic

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Μιας που τελείωσα τις πανελλήνιες και έχω χρόνο θέλω να ασχοληθώ με τη visual basic..

Δε μπορώ όμως να βρω κάτι (ηλεκτρονικό γιατί δε θέλω να αγοράσω βιβλίο) που να μου λέει για το πως γράφω το κώδικα της γλώσσας.. Κάτι που βρήκα ως εγχειρίδια μου λένε για τις εφαρμογές τις γλώσσας και γενικά πως τη χρησιμοποιείς αλλά δεν εξηγεί για τη διαδικασία της κωδικοποίησης κάτι που το θέλω..


Αν έχετε κάτι υπόψη σας ή βρείτε please πείτε μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Επειδή στην εποχή του DOS ήξερα πολύ καλά την QuickBasic, στην μετάβαση στην VisualBasic ενώ ο κώδικας είχε πολλές ομοιότητες, ο προγραμματισμός έγινε περισσότερο αντικειμενοστρεφής, ασχολήθηκα έτσι για πολύ λίγο και μετά τα παράτησα.
Θα με ενδιέφερε το θέμα που έβαλες και περιμένω κι εγώ απαντήσεις, για να θυμηθώ και λίγο τις παλιές καλές εποχές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Κανείς? Τίποτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.

mythos_tei_dm

Νεοφερμένος

Ο mythos_tei_dm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μιας που τελείωσα τις πανελλήνιες και έχω χρόνο θέλω να ασχοληθώ με τη visual basic..

Δε μπορώ όμως να βρω κάτι (ηλεκτρονικό γιατί δε θέλω να αγοράσω βιβλίο) που να μου λέει για το πως γράφω το κώδικα της γλώσσας.. Κάτι που βρήκα ως εγχειρίδια μου λένε για τις εφαρμογές τις γλώσσας και γενικά πως τη χρησιμοποιείς αλλά δεν εξηγεί για τη διαδικασία της κωδικοποίησης κάτι που το θέλω..


Αν έχετε κάτι υπόψη σας ή βρείτε please πείτε μου!

babisgr λοιπόν, δεν ξέρω αν ασχολείσαι πρώτη φορά με visual basic ή έχεις προηγούμενη εμπειρία. Επίσης δεν γράφεις αν έχεις προηγούμενη εμπειρία από κάποια γλώσσα προγραμματισμού. Γράφεις ότι τελείωσες τις πανελλήνιες. Σε ποια κατεύθυνση ήσουν; Αν ήσουν τεχνολογική (κύκλος πληροφορικής) αυτά που κάνατε στο μάθημα Α.Ε.Π.Π. είναι αλγόρυθμοι που αφορούν τον δομημμένο προγραμματισμό. Ο οποίος υλοποιείται με τις γλώσσες όπως pascal, c κλπ στην συνέχεια εμφανίστηκαν και άλλες κατηγορίες σχεδίασης προγραμμάτων ο αντικειμενοστραφής προγραμματισμός που υλοποιείται με c++, java κλπ και ο οπτικός προγραμματισμός (οδηγούμενος από τα συμβάντα) που υλοποιείται με visual c++ ή builder c++, visual basic κλπ. Λοιπόν αν δεν γνωρίσζεις βασικά θέματα του αντικειμενοστραφούς προγραμματισμού, ο οπτικός θα σου βάνει κινέζικα. Ωστόσο, μόνο η visual basic έχει την ιδιαιτερόστητα, να είναι κατάλληλη για εκμάθηση προγραμματισμού για τον κάθε αρχάριο στο προγραμματισμό ναι μπορείς να ασχοληθείς χωρίς να έχεις προηγούμενη εμπειρία προγραμματισμού...
όσον αφορά για τα εγχειρίδια υπάρχει κάποιο σε ηλεκτρονική μορφή https://repository.edulll.gr/edulll/bitstream/10795/1396/2/1396.pdf όπου μπορείς να του ρίξεις μια ματιά... να ψάξεις για εγχειρίδια που αρμόζουν σε σένα, διότι ο κάθε άνθρωπος μαθαίνει με τον δικό του τρόπο. Αν δεν καταλαβαίνεις από κάποιο εγχειρίδιο μην τα παρατάς, αλλά ψάξε κάποιο άλλο.... Θα σου συνιστούσα αν μπορείς να βρεις ή να δανειστείς από κάποια βιβλιοθήκη βιβλία μεταφρασμένα από ξένους συγγραφείς. (οι έλληνες συγγραφείς τα γράφουν πολύ δυσνόητα και πολύ επιστημονικά και ακαταλαβαίστικα συνήθως). Επίσης θα σου συνιστούσα να αποφεύγεις βιβλία της Microsoft. Έχω διαβάσει κάποιο και το περισσότερο μέρος είναι "διάλλειμμα για διαφημίσεις"... Ένα καλό βιβλίο που είχα μελετήσει είναι το "Visual basic 5 βήμα βήμα εκδόσεις γιουρδα" είναι πολύ καλό για κάποιον αρχάριο. Ό,τι χρειάζεσαι μπορεί να μου γράφεις στο e-mail. "nikolasx7@hotmail.com" όσο μπορώ να σε συμβουλέψω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Χίλια ευχαριστώ για την απάντηση.. Ναι είμαι αρχάριος.. Από προγραμματισμο ξέρω μόνο αυτά του λυκείου, δηλαδή τίποτα αλλά είδα το βιβλίο που κάνουν στα ΕΠΑΛ και δε μου φαίνονται και τόσο βουνό.. Δε το λέω για να ψονιστώ...

Ευχαριστώ για το pdf ..θα το κοιτάξω. Μήπως υπάρχει και το αντίστοιχο βιβλίο μαθητή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Ασε τη visual basic κατα μέρος και κάτσε μάθε C. Είναι η καλύτερη μετάβαση απο το μάθημα του λυκείου σε πραγματικό προγραμματισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Για αρχάριο εγώ πάντως προτείνω την Java. Είναι πιο εύκολη στην εκμάθηση και δεν έχει τόσο steep learning curve όπως η C. Επιπλέον δεν θα χρειάζεται να ασχοληθεί με pointers και memory allocation. Αυτά μπορεί να τα μάθει αργότερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top