Εξαργύρωση ξένης επιταγής

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πριν λίγο καιρό πληρώθηκα από την O'Reilly (το γνωστό εκδοτικό οίκο) για την τεχνική επιμέλεια ενός βιβλίου σε ...επιταγή.
Μπορεί να μου πει κανείς σε ποιά τράπεζα να την πάω για να εξαργυρωθεί πιο γρήγορα; Πρέπει να έχω λογαριασμό στην τράπεζα που θα την πάω; (έχω μόνο σε Alpha Bank & Εθνική)
Γενικά ο,τι θεωρείτε χρήσιμο για την όλη διαδικασία, πείτε το.

Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Από ποία τράπεζα είναι η επιταγή;

Μπορείς να πας σε οποιαδήποτε, αλλά θα πληρώσεις προμήθεια. Αν είσαι τυχερή και η τράπεζα έχει υποκατάστημα στην Ελλάδα (π.χ. citibank, HSBC) τότε είναι δωρεάν. Σε όποια τράπεζα και να πας όμως, πρέπει να έχεις λογαριασμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Από ποία τράπεζα είναι η επιταγή;

Μπορείς να πας σε οποιαδήποτε, αλλά θα πληρώσεις προμήθεια. Αν είσαι τυχερή και η τράπεζα έχει υποκατάστημα στην Ελλάδα (π.χ. citibank, HSBC) τότε είναι δωρεάν. Σε όποια τράπεζα και να πας όμως, πρέπει να έχεις λογαριασμό.

Από Wells Fargo Bank N.A.

Δε με ενδιαφέρει η προμήθεια, απλά θέλω να γίνει γρήγορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Το έκανα πριν 2 μήνες, στη marfin, σε μια βδομάδα είχα τα λεφτά και μου κράτησαν προμήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το έκανα πριν 2 μήνες, στη marfin, σε μια βδομάδα είχα τα λεφτά και μου κράτησαν προμήθεια.
Είχες λογαριασμό στη Marfin?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Ναι, αλλά δε σκέφτηκα να σου πω να πάω σε τράπεζα που δεν είχα. Για να λέει ο Πάνος πως είναι απαραίτητο, μάλλον είναι. Νομίζω όμως πως τα χρήματα δεν θα τα πάρεις επί τόπου, πρέπει να τα τσεκάρουν την επιταγή μου είπαν σε κεντρικό σύστημα για να μπορέσουν να στην εξαργυρώσουν. Γι'αυτό δεν ήξεραν εξαρχής την προμήθεια η οποία ήταν κανα 20άρικο για 500 ευρώ. Δεν ξέρω αν είναι μεγάλο το ποσό που θέλεις πόσο θα σου κρατήσουν. Να πας σχετικά άμεσα Αμέρικα δεν παίζει; Νομίζω πως ισχύουν για ένα εξάμηνο οι επιταγές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top