Επαίτες στο δρόμο, πώς τους αντιμετωπίζετε;

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Άλλοι το κάνουν απο ανάγκη, άλλοι απο επάγγελμα δέν μπορείς να τους ξεχωρίσεις. Όπως και άν το κάνουν οι περισσότεροι είναι τρομερά ενοχλητικοί ειδικά σε κάθε φανάρι που επιζητούν εκβιαστικά να πλύνουν τα τζάμια του αυτοκινήτου σου φορτώνουν τα νεύρα εύκολα γι'αυτό και εγώ σε σπάνιες περιπτώσεις έτυχε να τους δώσω κανένα ψιλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Εχεις δικιο .Ετσι το βλεπεις οταν εισαι μεσα στο αυτοκινητο και θελουν να στο καθαρισουν, οταν περνας απο εμπορικα μερη και τους προσπερνας, οταν πας στην εκκλησια και τους αποφευγεις και γενικα οταν τους βρισκεις μπροστα σου.Θελω να δω ομως καποιον να προσπαθει να το δει και απο την δικη τους μερια, να σκεφτει αν αυριο εμενε στον δρομο και περνουσε απο μπροστα του ενας τυπας με την ιδια λογικη με σενα τι θα εκανε..πως θα αντιδρουσε αυτος να μου ελεγε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Έχεις συνομιλήσει ποτέ g1wrg0s με επαίτη; Το έχω κάνει. Ξέρεις τι μου είπε; Ότι του αρέσει αυτός ο τρόπος ζωής. Οι περισσότεροι είναι έτσι. Τα μισά ή και παραπάνω χρήματα που θα βγάλουν θα καταλήξουν σε ναρκωτικά, τσιγάρα ή αλκοόλ. Τα παιδάκια στα φανάρια είναι θύματα εκμετάλλευσης. Αν τους δώσω χρήματα νιώθω ότι συμβάλλω στην εκμετάλλευση τους.
Προτιμώ να τους αγοράσω τρόφιμα και ρούχα, παρά να τους δώσω χρήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Μα εγω δεν ειπα οτι η λυση ειναι να δωσεις χρηματα. Μπραβο σου αν βοηθας με αυτον τον τροπο γιατι πραγματικα βοηθας . Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω συνομιλισει με επαιτη, αλλα δεν νομιζω πως οι περισσοτεροι αρεσκονται με την κατασταση.Ειναι τελειως διαφορετικο να αγοραζεις σε ενα επαιτη τροφιμα θεωρωντας οτι με αυτο τον τροπο τον βοηθας και αλλο να κρυβεται καποιος πισω απο το δακτυλο του και να λεει διαφορες δικαιολογιες για να μην προσφερει. Δεν ξερω τι γινεται στην Ολλανδια, βλεπω τι γινεται στο Ηρακλειο της Κρητης και πιστεψε με υπαρχουν ανθρωποι που εχουν αναγκη και ειδικα τωρα με την οικονομικη κριση κανουν ουρες εξω απο super market περιμενοντας να κλισει και να πεταξει τα ''σκουπιδια'' αφου για αυτους ειναι τροφη. Κυκλωματα υπαρχουν δυστυχως με θυματα πολες φορες παιδια.Δεν ειναι ομως λυση απλα να προσπερασεις.Ξερεις πολες φορες κοντοστεκονται επαιτες εξω απο εκκλησιες και ο κοσμος , ο δηθεν χρηστιανικος που εχει πιασει το βαθυ νοημα της θρησκειας του τους αγνοει τελειως....Αγαπητη Ceres Victoria και εσυ αν βρισκοσουν αυριο στον δρομο ισως να φεροσουν οπως και αυτοι..Αυτο προσπαθω να δειξω τοση ωρα...Να προσπαθησουμε να τους καταλαβουμε !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από g1wrg0s:
Εχεις δικιο .Ετσι το βλεπεις οταν εισαι μεσα στο αυτοκινητο και θελουν να στο καθαρισουν, οταν περνας απο εμπορικα μερη και τους προσπερνας, οταν πας στην εκκλησια και τους αποφευγεις και γενικα οταν τους βρισκεις μπροστα σου.Θελω να δω ομως καποιον να προσπαθει να το δει και απο την δικη τους μερια, να σκεφτει αν αυριο εμενε στον δρομο και περνουσε απο μπροστα του ενας τυπας με την ιδια λογικη με σενα τι θα εκανε..πως θα αντιδρουσε αυτος να μου ελεγε.

Τα θέλουν οι ίδιοι και τα παθαίνουν όλοι τους σχεδόν είναι αλλοδαποί δέν καταλαβαίνω τον λόγο γιατί ήρθαν στην Ελλάδα για να καταλάβουν απο ένα φανάρι ο καθένας και να ορμάνε στα αυτοκίνητα; Eσύ θα πήγαινες σε καμιά άγνωστη χώρα στην άλλη άκρη του κόσμου με αναρίθμητους κινδύνους στον δρόμο για να κάνεις αυτή την δουλειά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Eσύ θα πήγαινες σε καμιά άγνωστη χώρα στην άλλη άκρη του κόσμου με αναρίθμητους κινδύνους στον δρόμο για να κάνεις αυτή την δουλειά;

Δεν ξερω αν η ερωτηση ειναι ρητορικη παντως θα απαντησω για καθε περιπτωση..Η απαντηση μου ειναι δεν ξερω, θεωρω ομως πως εαν εφτανα στο σημειο να μην εχω τα προς το ζην τοτε το να παω σε αλλη χωρα και μα γινω επαιτης σε αυτην θα ηταν το λιγοτερο..
Α! Δεν μιλαω για ανθρωπους που εκμεταλευονται την ελεημοσυνη του κοσμου (και οχι μονο ) και ολο αυτο το θεωρουν ΔΟΥΛΕΙΑ (αυτη την λεξη χρησιμοποιησες στην ερωτηση σου). Πιστευω οτι ειναι τουλαχιστον υποκριτικι να τους βαζουμε ολους στο ιδιο τσουβαλι και να βρισκουμε δικαιολογιες για να μην βοηθαμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Δυστυχώς για τους περισσότερους αυτό είναι το "επάγγελμα" τους και ο τρόπος ζωής τους. Πχ δεν θα δώσω ποτέ χρήματα σε κάποιον που έρχεται στο τραπέζι μου, μου αφήνει ένα χάρτακι στο οποίο λέει ότι έχει ένα παιδί άρρωστο και ζητάει χρήματα. Αυτοί είναι απατεώνες (γεμάτη η Ελλάδα από τέτοιους). Ούτε θα δώσω χρήματα σε κάποιον που βγάζει τον ανάπηρο συγγενή του στην λαϊκή και ζητιανεύει. Θέλω να πιστεύω ότι ποτέ μια μάνα δεν θα έβαζε το παιδί της να ζητιανέψει, ακόμα και αν δεν είχε να φάει. Εγώ πάντως δεν θα άφηνα ποτέ ένα παιδί να ζητιανέψει. Αυτό που κάνουν που βάζουν παιδάκια να ζητιανεύουν είναι απαίσιο. Σίγουρα με την οικονομική κρίση έχουν αυξηθεί αυτά τα περιστατικά, αλλά δυστυχώς μαζί με αυτά έχουν αυξηθεί και οι απατεώνες. Αν έχουν ανάγκη για ένα πιάτο φαγητό υπάρχουν πολλά συσσίτια που μπορούν να πάνε. Μου έχουν τύχει άπειρα περιστατικά όπου με πλησίαζαν και μου ζητούσαν να λεφτά για να φάνε και τους έλεγα να πάμε μαζί να τους αγοράσω ότι θέλουν και με έβριζαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,690 μηνύματα.
Σήμερα καθώς πήγαινα στο σπίτι της ξαδέλφης μου, με σταμάτησε ένα παιδί συνομήλικο και δείχνοντάς μου μια κολώνια μου είπε ότι θα του έκανα μεγάλη εξυπηρέτηση αν την αγόραζα. Τον ρώτησα αν είναι οικονομικό το θέμα (ok χαζή ερώτηση :P ) και μου είπε πως ναι και προς θεού δεν έχει ούτε να φάει. Του έδωσα 2 ευρώ και αντί να πει ευχαριστώ, με ρώταγε αν έχω κανένα τάλιρο. :/:
Απαράδεκτη συμπεριφορά, δεν ξεκόλλαγε κιόλας!
Πάντως δεν ήταν ούτε βρώμικος ούτε τίποτα, μια χαρά καθαρό παιδί και με ok ρούχα ήταν.

Μάλλον θα πρέπει να αρχίσω να γίνομαι πιο επιλεκτικός στο πότε δίνω χρήματα. Απλά σκέφτομαι ότι έστω 1-2 ευρώ να δώσω, θα αξιοποιηθούν καλύτερα. :/:

Αυτό έγινε στο Περιστέρι, σε κάποιο στενό (όχι στο κέντρο δηλαδή).

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Δεν δίνω ποτέ παρά μόνο σε μικρά παιδιά. Σκέφτομαι κάθε φορά που βλέπω ενήλικες να το κάνουν αυτό τί θα έκανα αν ήμουν στη θέση τους. Θα πήγαινα στο υπουργείο πρόνοιας. Αν δεν μου έδινε λύση αυτό θα πήγαινα σε κάποια μεγάλη εκκλησία, ίσως σε κάποια Μητρόπολη, ύστερα σε κάποια εκκλησία της γειτονιάς μου. Αν δεν μου έδινε κανείς από τους δυο και δεν έβρισκα και κάποιο φιλανθρωπικό ίδρυμα θα αυτοκτονούσα, αφού πρώτα ανατίνασα την εκκλησία και έκαιγα ζωντανό τον παππά. Οι περισσότερες εκκλησίες δίνουν ένα πιάτο φαί, δεν υπάρχει πρόβλημα. Απορώ γιατί δεν πάνε εκεί όλοι αυτοί. Είναι το μόνο πράγμα για το οποίο είναι χρήσιμη η εκκλησία της Ελλάδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Σήμερα καθώς πήγαινα στο σπίτι της ξαδέλφης μου, με σταμάτησε ένα παιδί συνομήλικο και δείχνοντάς μου μια κολώνια μου είπε ότι θα του έκανα μεγάλη εξυπηρέτηση αν την αγόραζα. Τον ρώτησα αν είναι οικονομικό το θέμα (ok χαζή ερώτηση :P ) και μου είπε πως ναι και προς θεού δεν έχει ούτε να φάει. Του έδωσα 2 ευρώ και αντί να πει ευχαριστώ, με ρώταγε αν έχω κανένα τάλιρο. :/:
Απαράδεκτη συμπεριφορά, δεν ξεκόλλαγε κιόλας!
Πάντως δεν ήταν ούτε βρώμικος ούτε τίποτα, μια χαρά καθαρό παιδί και με ok ρούχα ήταν.

Μάλλον θα πρέπει να αρχίσω να γίνομαι πιο επιλεκτικός στο πότε δίνω χρήματα. Απλά σκέφτομαι ότι έστω 1-2 ευρώ να δώσω, θα αξιοποιηθούν καλύτερα. :/:

Αυτό έγινε στο Περιστέρι, σε κάποιο στενό (όχι στο κέντρο δηλαδή).

-petros

Μάλλον δεν κυκλοφορείς συχνά στο πεζόδρομο της Ερμού στην Αθήνα.... γεμάτο από καθαρούς καλοντυμένους νεαρούς....(μην σας πιάσει κρίση και ρατσισμός.....) οι περισσότεροι αθίγγανοι όπου πουλάνε σε τιμή ευκαιρίας και αρώματα και κολώνιες και ρολόγια...Προσεγγίζουν και τουρίστες και ημεδαπούς....
Επιμένουν ένα δύο λεπτά αλλά επειδή κυκλοφορεί Ελληνική Αστυνομία και Δημοτική Αστυνομία αποσύρονται πολύ γρήγορα....

Υπάρχουν επαίτες και επαίτες.... π.χ. αυτοί που από τότε που ήμουν φοιτήτρια 19 ετών και έχουν περάσει 20 χρόνια τους βλέπω ακόμη μέσα στον ΗΣΑΠ και το Metro να λένε για χειρουργεία, για καρκίνους, για τα άρρωστα παιδιά τους που ακόμη δεν μπορούν να στείλουν στο εξωτερικό..... Άλλη περίπτωση που κυκλοφορούν μέσα στον ΗΣΑΠ είναι δυο παιδιά αθίγγανοι παραμορφωμένα και καμένα ...τα θυμάμαι τα βγάζανε τη δεκαετία του 90 μικρά παιδιά να ζητιανεύουν έχουν γίνει τώρα κοτζάμ άντρες.... Σε συγκεκριμένο σταθμό συναντούν τη μητέρα τους και τον εκμεταλλευτή τους στους οποίους δίνουν τα χρήματα.....
Επαίτες είναι και πολλοί ναρκομανείς που ειδικά στην Αθήνα την στήνουν έξω από τα super markets και με τη δικαιολογία " Ε Ψιτ κοπελιά.. μου κρατούν τα πράγματα μέσα στο μαγαζί για ένα ευρώ που δεν έχω...μπορείς να μου το δανείσεις..". Μόλις το δώσεις λένε "Α κοπελιά ήταν δύο ευρώ τελικά"
Τώρα στη περίπτωση του ναρκομανή αυτό που του δίνεις είναι μόνο για να γίνει χειρότερα και όχι καλύτερα....ή για να μπορέσει να βάλει κάτι στο στόμα του....
Το σωστό θα ήταν να υπάρχει Κοινωνική Πολιτική.. και να μην υπάρχει επαιτεία.....
Γιατί μέσα στους τόσους επαίτες σίγουρα υπάρχουν και άνθρωποι που πραγματικά υποφέρουν και θέλουν μόνο για εκείνη τη χρονική στιγμή μια βοήθεια για να ορθοποδήσουν.....και όχι επειδή το έχουν κάνει επάγγελμα..
Χαρακτηριστικό παράδειγμα... όσοι κατοικούν κοντά στη Λεωφόρο Κηφισίας υπήρχε πριν πολλά πολλά χρόνια χαρακτηριστική φιγούρα γιαγιάς (με συγκεκριμένα πόστα δίπλα σε φανάρια) που όλοι έλεγαν ότι από την επαιτεία είχε ολόκληρη πολυκατοικία.... και ναι ήταν αλήθεια..... δεν σταμάτησε ποτέ να ζητιανεύει.......
Θυμάμαι ότι πριν πολλά χρόνια μια εφημερίδα είχε κάνει ένα ρεπορτάζ γύρω από την επαιτεία ..είχε βάλει τρεις δημοσιογράφους για ένα ολόκληρο 24ωρο να το παίζουν ζητιάνοι..... Το χρήμα που είχε μαζευτεί ήταν απίστευτα μεγάλο ποσό.....


Άσχετο...θηρίο μου βγήκε το post...:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Επαίτες είναι και πολλοί ναρκομανείς που ειδικά στην Αθήνα την στήνουν έξω από τα super markets

Πριν 1.5 χρόνο είχα δώσει υπόσχεση στον εαυτό μου να μην ξαναδώσω ποτέ σε κανέναν. Πριν 3 μηνες βγαίνοντας από το σούπερ μάρκετ της γειτονιάς μου ήταν μια κυρία (όχι αθίγγανη) με ένα μικρό κοριτσάκι που δεν είχα ξαναδεί (η κλασσική αθίγγανη που τη στήνει έξω από το σουπερ μάρκετ βρισκόταν στην κλασσική της θέση λίγο πιο πέρα).
Μου ζήτησε χρήματα για να ταίσει το παιδί της, δεν είναι επαίτης η μοίρα την ανάγκασε γιατί είναι άνεργη κτλ κτλ κτλ. Για κάποιο λόγο την πίστεψα αλλά επειδή είχα υποσχεθεί ότι δεν θα ξαναδώσω χρήματα έβγαλα από τα ψώνια μου ένα κουτί φρέσκο μισόλιτρο γάλα και το ψωμί που είχα αγοράσει με σκοπό να της τα δώσω.
Η αντίδρασή της με έπεισε ότι ορθώς έχω πει ότι δεν θα ξαναδώσω τπτ σε κανέναν.
Πήρε το γάλα (το ψωμί δεν το καταδέχτηκε καν) με την ατάκα "ω καλά τι να το κάνω αυτό? Να πάρε άμα το θες (προς το κοριτσάκι)" το οποίο κοριτσάκι επίσης δεν έδειξε να συγκινείται στη θέα του γάλατος (δεν ξέρω εγώ άμα πεινούσα μια..συγκίνηση θα την είχα αν κάποιος μου χάριζε φαί).

Έκτοτε η συμπεριφόρα μου παραμένει σταθερη. Αδιαφορώ. Δεν ξέρω αν είμαι σκληρή ή απάνθρωπη αλλά...

Πολλοί δήμοι οργανώνουν συσσίτια, σπίτια αστέγων υπάρχουν, η πλειοψηφία των επαιτών δεν βρίσκεται σε αυτές τις θέσεις εξαιτίας της έλλειψης πρόνοιας αλλά εξαιτίας κυκλωμάτων θεωρώ. ΔΕΝ θα τα βοηθήσω να συνεχισουν να υπάρχουν, όσο περνάει από το χέρι μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Η αντίδρασή της με έπεισε ότι ορθώς έχω πει ότι δεν θα ξαναδώσω τπτ σε κανέναν.
Πήρε το γάλα (το ψωμί δεν το καταδέχτηκε καν) με την ατάκα "ω καλά τι να το κάνω αυτό? Να πάρε άμα το θες (προς το κοριτσάκι)" το οποίο κοριτσάκι επίσης δεν έδειξε να συγκινείται στη θέα του γάλατος (δεν ξέρω εγώ άμα πεινούσα μια..συγκίνηση θα την είχα αν κάποιος μου χάριζε φαί).

Έκτοτε η συμπεριφόρα μου παραμένει σταθερη. Αδιαφορώ. Δεν ξέρω αν είμαι σκληρή ή απάνθρωπη αλλά...

Μα έτσι τσεκάρω πολλούς που ασχολούνται επαγγελματικά με την επαιτεία....
Του λες "Θες να σου πάρω ψωμί και γάλα;;;"
Και σου απαντά "Θέλω goodys"
Συγνώμη αλλά δούλεψε για να το πάρεις ή δέξου την προσφορά που σου δίνεται.....
Κοινωνική πολιτική εννοώ όχι μόνο να τους βοηθάς με συσσίτια...( κάποιο πράγματι ζουν κάτω από τα όρια της φτώχειας) αλλά να εφαρμόσεις κατάλληλους νόμους για να εξαλείψεις την επαιτεία....
Άλλωστε η επαιτεία απαγορεύεται από το νόμο.....

Αυτές που συγκινούνται πολύ είναι οι μωρομάνες που καθώς βγάζουν τα παιδιά τους για βόλτα και βλέπουν μανάδες και πατεράδες να κρατούν ένα μικρό στα χέρια τους βρώμικο και εξαθλιωμένο από τις ώρες που το αφήνουν ατάιστο μέσα στον ήλιο ή το κρύο .... δίνουν πάντα γιατί τους πιάνει η ευσυγκινησία τους.....
Μάρτυρας εγώ που είχα βγει με φίλη στο δρόμο έτυχε και συναντήσαμε σε 3 διαφορετικές μεριές μανάδες να επαιτούν με τα παιδιά τους και έδινε τα 2ευρω λες και ήταν μαρουλόφυλλα.. το ίδιο έκαναν κι άλλες μανάδες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Δεν δίνω ποτέ παρά μόνο σε μικρά παιδιά
Οπουδήποτε αλλού θα έδινα, εκτός από τα μικρά παιδιά.
Και ο λόγος είναι, ότι τα παιδιά τα στέλνουν μεγάλοι και τα εκμεταλλεύονται, και πιστεύω ότι περισσότερο κακό κάνουμε σε αυτά αν τους δίνουμε.

Μοναδική εξαίρεση που την θυμάμαι εδώ και χρόνια είναι αυτή:
Καλοκαίρι και αφόρητη ζέστη.
Καθώς έβγαινα από το super market, μου ζήτησε ένα γυφτάκι να του δώσω.
Του απάντησα αρνητικά.
Εκείνο κοίταξε την τσάντα με τα γιαούρτια με φρούτα που ήταν πάνω-πάνω και με παρακάλεσε να μην του δώσω χρήματα αλλά να φάει ένα τέτοιο γιαούρτι γιατί ήθελε κάτι δροσιστικό.
Το ρώτησα θυμάμαι "-και πως θα το φας χωρίς κουτάλι;", και μου απάντησε ότι θα έβγαζε το καπάκι, θα το δίπλωνε και θα το έκανε κουτάλι.
Του έδωσα, έκατσε σε ένα πεζούλι και το έτρωγε, και με κοίταξε με ευγνωμοσύνη και με ευχαρίστησε.

Την θυμάμαι χρόνια αυτή τη σκηνή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Οπουδήποτε αλλού θα έδινα, εκτός από τα μικρά παιδιά.
Και ο λόγος είναι, ότι τα παιδιά τα στέλνουν μεγάλοι και τα εκμεταλλεύονται, και πιστεύω ότι περισσότερο κακό κάνουμε σε αυτά αν τους δίνουμε.

Εγώ δίνω Κ Υ Ρ Ι Ω Σ σε μικρά παιδιά. Φίλη μου που δουλεύει με κακοποιημένα παιδιά, μου είπε πως τα περισσότερα από αυτά, όταν επιστρέφουν άπραγα πίσω, δέχονται απίστευτη σωματική τιμωρία....:mad:
Και κάτι σχετικό που διάβαζα πριν λίγο καιρό:

Ορεινή Ναυπακτία: Καίνε παιδιά για να τα κάνουν επαίτες





Παιδί δέκα χρόνων χτυπήθηκε από αυτοκίνητο στη Θεσσαλονίκη, προσπαθώντας να καθαρίσει τζάμια αυτοκινήτων. Μεταφέρθηκε σε νοσοκομείο, όπου πέθανε έπειτα από μία βδομάδα, χωρίς να το αναζητήσει κανείς. Σε άλλες περιπτώσεις ανάπηρα παιδιά πουλήθηκαν από τους γονείς τους σε αδίστακτους δουλεμπόρους, ενώ υπάρχουν καταγγελίες ότι σε περιοχή της ορεινής Ναυπακτίας οι ίδιοι οι γονείς καίνε, ή ακρωτηριάζουν, τα παιδιά τους ως «επένδυση!».

Οι τρέχουσες οικονομικές συνθήκες και η αύξηση του αριθμού οικογενειών που ζουν κάτω από το όριο της φτώχειας ωθούν καθημερινά ολοένα και περισσότερα παιδιά στη ζητιανιά.​

Σύμφωνα με στατιστικά στοιχεία της Γενικής Αστυνομικής Διεύθυνσης Αθηνών (ΓΑΔΑ), η επαιτεία είναι σχεδόν το μόνο έγκλημα στο οποίο έχουν διπλασιαστεί τα ποσοστά κατά τη διάρκεια της τελευταίας δεκαετίας, αγγίζοντας αύξηση της τάξης του 52%. Περισσότερα από 3.500 χιλιάδες παιδιά βρίσκονται σε αυτό το «σκοτεινό τούνελ» και από αυτά 11,5% είναι ελληνόπουλα.​

Όπως επισημαίνουν στο ΑΠΕ-ΜΠΕ δύο αξιωματικοί του τμήματος ανηλίκων, καθημερινά στο κέντρο της Αθήνας εκτυλίσσονται φρικιαστικές εικόνες, έξω από σε σπίτια, μπροστά σε φανάρια των αυτοκινήτων.​

Διευκρινίζουν δε ότι πλέον δεν πρόκειται για παιδιά «ενός κατώτερου θεού» από την Αφρική, την Ασία, τις χώρες της Ανατολικής Ευρώπης, αλλά και ελληνόπουλα, τα οποία οδηγούνται στην επετεία, λόγω της κρίσης. Οι δύο αστυνομικοί ισχυρίζονται πως η απελπισία συναντά την εκμετάλλευση και σπρώχνει τις οικογένειες σε καταστάσεις ξένες προς τα ήθη και τις παραδόσεις της Ελλάδας.​

Η ψυχολόγος Αναστασία Κωνσταντάρα ερμηνεύει τις επιπτώσεις του νοσηρού φαινομένου. «Τα περισσότερα από αυτά τα παιδιά, πέραν των τραυματικών εμπειριών που υφίστανται καθημερινά ζητιανεύοντας στον δρόμο, βιώνουν χειρότερες καταστάσεις από τους ανθρώπους που βρίσκονται πίσω τους και για τους οποίους δουλεύουν, όπως λεκτική και σωματική κακοποίηση. Οι προσωπικότητες που πλάθουν αυτά τα παιδιά είναι σκληρές, αντικοινωνικές, χωρίς συναίσθημα, χωρίς ηθικούς και κοινωνικούς φραγμούς, με πολλές φοβίες και ανασφάλειες μέσα στα βάθη της ψυχής τους», τονίζει η κ. Κωνσταντάρα και προσθέτει: «Τα παιδιά αυτά θα εξελιχθούν σε "τέρατα" σαν κι αυτά τα "τέρατα" για τα οποία δουλεύουν, σε διαταραγμένες ψυχοπαθολογικές προσωπικότητες, με πολλά ψυχολογικά προβλήματα, σε άτομα επιρρεπή σε ναρκωτικές ουσίες, στους αυριανούς ληστές, βιαστές, δολοφόνους, πιθανόν και σε τρομοκράτες».​

Σύμφωνα με τον καθηγητή Κοινωνιολογίας του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, Γιώργο Πιπερόπουλο, «κοινωνιολογικές και ανθρωπολογικές έρευνες αποδεικνύουν ότι ακόμη και στις πλέον πρωτόγονες κοινωνίες έχει εντοπιστεί μία, έστω υποτυπώδης, μορφή οικογένειας, η οποία φροντίζει τα παιδιά που δύο άνθρωποι φέρνουν στον κόσμο, ως πατέρας και μητέρα. Κάποιοι γονείς, δηλαδή εκείνα τα άτομα που βιώνοντας το γονικό τους ρόλο πρέπει να αναλώνουν συναισθήματα και φυσικές-οργανικές αντοχές στη συστηματική προσπάθεια να μεγαλώσουν σωστά το παιδί ή τα παιδιά που έφεραν στον κόσμο, αποδεικνύουν με τη συμπεριφορά τους ότι τελικά "δεν προστατεύουν, δεν νουθετούν, δεν αγαπούν τα παιδιά τους", ρίχνοντάς τα στην αναζήτηση μερικών κερμάτων σαν ζητιάνους στα φανάρια, στις καφετέριες, στα ρεστοράν».​

Ο εκπρόσωπος Τύπου της ΓΑΔΑ, Λεωνίδας Κοκκαλάκης, εξηγεί στο ΑΠΕ-ΜΠΕ την προσπάθεια της αστυνομίας να περιορίσει την επαιτεία: «Εμείς κάνουμε ό,τι μπορούμε. Συλλαμβάνουμε όσους εξωθούν τα παιδιά στην επαιτεία και πάντοτε μέσω εμπεριστατωμένης έρευνας προσπαθούμε να ανακαλύψουμε εάν κρύβεται πίσω από αυτό δουλεμπόριο, ή εξώθηση στην πορνεία, ή οποιουδήποτε άλλου είδους εκμετάλλευση. Από τη σύλληψη και πέρα είναι αρμοδιότητα των δικαστικών Αρχών».​

Όπως, όμως, επισημαίνει, η επαιτεία όπως και η παραμέληση εποπτείας ανηλίκου θεωρούνται πλημμελήματα και οι ποινές δεν είναι ιδιαίτερα αυστηρές.

«Από εκεί και πέρα σε συνεργασία με τις υπηρεσίες κοινωνικών δομών του υπουργείου Παιδείας, κάποια από αυτά τα παιδιά μεταφέρονται και μένουν εκεί ως ελάχιστη ένδειξη προστασίας», τονίζει ο κ. Κοκκαλάκης.​

Σύμφωνα με έρευνα, που διεξήγαγε το «Χαμόγελο του Παιδιού», 70% των παιδιών των φαναριών είναι προς «ενοικίαση», ενώ όταν δεν καταφέρνουν να συγκεντρώσουν ικανοποιητικά χρηματικά ποσά, τιμωρούνται από τους προστάτες τους με ξύλο και εξαναγκασμό σε ολονύκτια εργασία. Κατά την ίδια έρευνα, παιδιά ηλικιών νηπιαγωγείου και δημοτικού ακούσια και βίαια «ρίχνονται στον δρόμο» και σε όλους τους κινδύνους που υπάρχουν, όπως δυσμενή καιρικά φαινόμενα, αλλά και σε κινδύνους από κάθε είδους χαρακτήρες ανθρώπων από τους οποίους θα ζητιανέψουν μερικά ευρώ.​

καληνύχτα Ελλάδα....:/:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
.
Σύμφωνα με έρευνα, που διεξήγαγε το «Χαμόγελο του Παιδιού», 70% των παιδιών των φαναριών είναι προς «ενοικίαση», ενώ όταν δεν καταφέρνουν να συγκεντρώσουν ικανοποιητικά χρηματικά ποσά, τιμωρούνται από τους προστάτες τους με ξύλο και εξαναγκασμό σε ολονύκτια εργασία. Κατά την ίδια έρευνα, παιδιά ηλικιών νηπιαγωγείου και δημοτικού ακούσια και βίαια «ρίχνονται στον δρόμο» και σε όλους τους κινδύνους που υπάρχουν, όπως δυσμενή καιρικά φαινόμενα, αλλά και σε κινδύνους από κάθε είδους χαρακτήρες ανθρώπων από τους οποίους θα ζητιανέψουν μερικά ευρώ.​
Άρα η λύση ποια είναι?
Αν συνεχίζουμε να δίνουμε σε παιδιά αυτά τα φαινόμενα θα συνεχιστούν στους αιώνες των αιώνων (αμήν) για πάμπολλα παιδιά.
Αν δεν δίνουμε αυτό το παιδί θα υποστεί απίστευτη σωματική (και ψυχολογική) βία.

ΑΡΑ?!?!?

:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
...άρα, αν δίνουμε γινόμαστε συνένοχοι και συνυπεύθυνοι , τροφοδοτούμε την βία, την βαναυσότητα και γινόμαστε χορηγοί αυτής της εκμετάλλευσης...:/: Κανείς δεν εξακολουθεί για πολύ να προσπαθεί να προάγει και να εκμεταλλευτεί ένα ¨προϊόν¨, αν αυτό δεν συναντά αποδέκτες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Άρα η λύση ποια είναι?
Αν συνεχίζουμε να δίνουμε σε παιδιά αυτά τα φαινόμενα θα συνεχιστούν στους αιώνες των αιώνων (αμήν) για πάμπολλα παιδιά.
Αν δεν δίνουμε αυτό το παιδί θα υποστεί απίστευτη σωματική (και ψυχολογική) βία.

ΑΡΑ?!?!?

:|

Θα σου απαντούσα, πως θα έπρεπε να λειτουργήσουν οι δημόσιοι φορείς, όμως οι περισσότεροι θα γελάσουμε και θα πούμε ποιοι;;;;;; Τίποτα....... το μονο που υποψιάζομαι, είναι πως θα διαιωνίζεται επ' άπειρον αυτή η κατάσταση. Άλλωστε τα ιδρύματα (όπως το χαμόγελο του παιδιού κ.α.) που υποστηρίζονται κυρίως από δωρεές, παίζουν για άλλη μια φορά, τον ρόλο του κράτους. Το ίδιο μάλλον καλούμαστε, να πράξουμε οι πολίτες, σε ένα κράτος παντελώς απρόσωπο.

...άρα, αν δίνουμε γινόμαστε συνένοχοι και συνυπεύθυνοι , τροφοδοτούμε την βία, την βαναυσότητα και γινόμαστε χορηγοί αυτής της εκμετάλλευσης...:/: Κανείς δεν εξακολουθεί για πολύ να προσπαθεί να προάγει και να εκμεταλλευτεί ένα ¨προϊόν¨, αν αυτό δεν συναντά αποδέκτες...

Εν μέρει θα συμφωνήσω. Απ' την άλλη όμως οι μεγάλοι θα βρουν άλλους τρόπους για να εκμεταλλευτούν ένα τέτοιο "προϊόν", είναι τόσο ευάλωτο άλλωστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Δεν υπάρχει φορά που θα ανηφορίσω προς Αθήνα κέντρο και να μην μου την πέσουν 2-3 να ζητήσουν. Ακόμα και αν είμαι με παρέα απ' όλους θα προτιμήσουν εμένα για ζητιανιά. Λες και γράφει στο κούτελό μου "Ο Ελεήμων". :P

Αν έχω καλή διάθεση βοηθάω, αν όχι κοιτάω αλλού. Θέλω κάτι για ανταπόδοση. Πούλα κύριε χαρτομάντηλα και θα αγοράσω ένα να σου κάνω χάρη. Είναι βρώμικο το τζάμι, άντε πάρε μισό ευρώ να το καθαρίσεις. Το εντελώς ζητιάνικο του στυλ "δώσμου να φάω" επαφίεται καθαρά στο νευροφυτικό μου εκείνη τη στιγμή. Τους αθίγγανους τους αποφεύγω γιατί κοροϊδεύουν. Στα πρεζόνια συνήθως δίνω κάτι τις, για να μην πάνε να κλέψουν. Στα μικρά παιδάκια, δίνω κάτι αλλά λιγότερα....20 λεπτά π.χ. (υποτίθεται ότι είναι απονήρευτα και δεν ξέρουν την αξία του χρήματος :baby:).

Όταν γίνονται πολύ φορτικοί τους λέω..."αμέτε στην Εκκλησία, αυτοί είναι πλούσιοι....ούτε φόρους πληρώνουν, ούτε τίποτα, εμείς στεγνώσαμε". :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Άρα η λύση ποια είναι?
Αν συνεχίζουμε να δίνουμε σε παιδιά αυτά τα φαινόμενα θα συνεχιστούν στους αιώνες των αιώνων (αμήν) για πάμπολλα παιδιά.
Αν δεν δίνουμε αυτό το παιδί θα υποστεί απίστευτη σωματική (και ψυχολογική) βία.

ΑΡΑ?!?!?

:|
Deadlock. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η μαμά μου πάντα δίνει κάτι. Μια φορά ήρθαν στο σπίτι μας και μας ζήτησαν φαγητό. Η μαμά μου αντί να δώσει κάτι απλό άρχισε να τους δίνει ένα σορό πράγματα. Κάποια στιγμή κοιτάει η γύφτισσα τα μακαρόνια και λέει " MISKO δεν έχεις?". ΕΛΕΟΣ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top