Ζωή σε ξένη χώρα

Θα θέλατε να μείνετε μόνιμα στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 148)
  • ΝαιΙ

    Ψήφοι: 107 72.3%
  • Όχι!

    Ψήφοι: 41 27.7%

X-girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Εγω ειμαι Ελλαδα 3,5 χρονια! Τωρα πια μενω εδω μονημα και ουτε καν σκεφτομαι να γυρισω πισω. Μια χαρα περναω και εδω και δεν μου λειπει τιποτα. Τους πρωτους 3 μηνες ηταν λιγο δυσκολα να συνηθισω την καινουρια μου ζωη, αλλα μετα ολα πηγαν μια χαρα! Αλλα παιζει ρολο βεβαια πως δεν ηρθα εδω τυχαια, ειχα εδω τη γιαγια μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
X-girl από πού είσα, αν επιτρέπεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
X-girl από πού είσα, αν επιτρέπεται;
Xμ...Καλη ερωτηση...Η καταγωγη μου ειναι απο το Αζερμπαιτζαν, αλλα ετυχε να ειμαι 50% ελληνιδα και χαιρομαι πολυ για αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
:) Μάλιστα!

Πάντως, ναι, το να έχεις κάποιον μετράει πολύ.
Ρε παιδιά, μισή μέρα μένω στο νέο σπίτι, και το ότι η άλλη είναι Ελληνίδα, έχει δώσει άλλη ατμόσφαιρα. Δε λέω ότι αλλιώς δε γινόταν, ή ότι μόνο με Έλληνες θέλω να κάνω παρέα, αλλά μετράει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
ΔΕΝ μπορω να φανταστώ την ζωή μου χώρις άρωμα ΕΛΛΑΔΑΣ εχω ταξιδέψει σε πολά μέρη αλλα σαν τήν Ελλάδα καμία. Πώς μπόρω να ζήσω χωρίς τις φωνές και τα παράπωνα τών Ελλήνων, πώς θα ζήσω χωρίς να ακούω Ελληνικά; Δεν ξέρω πώς οι Ανθρωποι φέυγουν όταν έρχοντε ξένοι να ζήσουν εδώ, όσο καλά και να είναι τα πράγματα έξω και άναβαθμισμένα σε σχέση με μάς, δεν γίνετε. Είμαστε Ελληνάρες που μαζευόμαστε στις πλατείες και πανηγυρίζουμε τις πρωτιές της χώρας μας και όταν κάτι μας πάει στραβά έχουμε τον δίπλα να μας πεί μία λέξη. Ε λοιπόν αυτό δεν το αλλάζω με ΤΙΠΟΤΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thodoris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Βασικά θα το έκανα να μείνω στο εξωτερικό .

Θα το έκανα για θέμα εμπειρίας.
Θα το έκανα για θέμα οργάνωσης που έχουν μερικές χώρες σε θέματα εργασιακού επιπέδου.
Θα το έκανα για να γλυτώνω τα φακελάκια που ζητάνε οι γιατροί στην Ελλάδα καθότι ο αδερφός μου είναι καρδιοπαθής.
Θα το έκανα διότι στην Ελλάδα και ιδιαίτερα στην Αθήνα το έχουν ξεφτυλίσει με την ακρίβεια και ένας καφές κοστίζει 4 ευρώ.

Δεν θα το έκανα για τον καλό καιρό,τους φίλους μου και την οικογένεια μου.

Ελπίζω να ήμουνα πλήρης :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Ισως και να το κανα..
σιγουρα ομως οχι τωρα.


kassie, πως εισαι, πως νιωθεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Παιδιά, εκτός αν έχετε γερό στομάχι ή πολιτικό μέσο, φύγετε από τον καταραμένο τόπο. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
γεννηθηκα, μεγαλωσα, υπηρετησα στην Νοτια αφρικη, στα 22 μου ηρθα στην ελλαδα μονιμα, ναι ειμαι ελληνας απο καταγωγη, αλλα νιωθω Νοτιο Αφρικανος και παντα ετσι θα νιωθω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
μαρεσει η υπευθυνοτητα κ ο προγραματισμος σε ορισμενες χωρες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Παιδιά, εκτός αν έχετε γερό στομάχι ή πολιτικό μέσο, φύγετε από τον καταραμένο τόπο. :mad:
Και που θα βρούμε άλλο τόπο ρε συ να είναι τόοοοοοσο πολύ χύμα.;:D :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μονο σε συγκεκριμενες χωρες θα σκεφτομουν να μεινω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δε νομίζω πως υπάρχει περίπτωση να έμενα μόνιμα στο εξωτερικό. Είμαι σχεδόν 3 μήνες Σκωτία και η επιθυμία να γυρίσω έχει χτυπήσει κόκκινο! Κι ενώ είμαι ευπροσάρμοστο άτομο και ταυτόχρονα κάνω ένα μεταπτυχιακό που μου αρέσει. Μερικές φορές σκέφτομαι πώς θα ήταν η φάση αν έμενα εδώ, αν σκεφτείτε μάλιστα πως το επάγγελμά μου είναι ιδιαίτερα καλοπληρωμένο σε αυτή την χώρα! Αλλά δεν παίζει!

Ενώ πάντα μου άρεσε η βροχή έχω φτάσει να ξεκινάω την μέρα με ένα "άντε στον δ*****" κάθε φορά που ανοίγω το παράθυρο! Με νευριάζει η μουνταμάρα, το ότι όλα κλείνουν 11-12, το ότι οι άνθρωποι είναι στα όρια του αλκοολισμού. Γελάω και περνάω καλά για το έτος που θα κάτσω, αλλά δεν θα πάρω άλλο!

Πώς αλλάζουν οι απόψεις σε μισό χρόνο!:D Αν και η αφορμή για να μείνω δεν ήταν το πόσο ωραία χώρα είναι εδώ, αλλά στάνταρ ένας χρόνος δεν ήταν αρκετός για να μαζέψω αυτά που ήθελα. Συνεχίζω να θεωρώ ότι δεν θα μπορούσα να μείνω για πάντα, αλλά διασκεδάζω τρομερά να είμαι κάπου ξένη, να κάνω παρέα με ξένους και να παίρνω αυτά που η Ελλάδα δεν μπορεί να μου δώσει (δίνει άλλα και πολύ σημαντικά, αλλά δεν με πειράζει που τα στερούμαι για λίγο!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Μετά από 9 μήνες στη Σκωτία έχω να πω ότι δεν θα ήθελα με την καμία να μείνω για πάντα εδώ. Και ο μόνος λόγος είναι ο καιρός. Μα, το πιστεύετε ότι είναι μέσα Ιουνίου και δεν έχουμε καν υποψιαστεί καλοκαίρι? Βρέχει και έχει 15 βαθμούς. Νομίζω ότι αν καθόμουν ένα χρόνο ακόμα χωρίς μια γερή δόση καλοκαιριού στο ενδιάμεσο κάπου στο Φεβρουάριο θα είχα πάθει κατάθλιψη. ( underwaterίνι μην ακούς εσύ, άλλη κράση εσύ:P) Αν δεν ήταν αυτό πραγματικά δεν θα με πείραζε να κάτσω κι άλλα χρόνια εδώ.

Κάποια στιγμή θέλω να ξαναξενιτευτώ σε θερμότερα κλίματα για κανα-δυο-τρία χρονάκια αλλά σε καμιά περίπτωση δεν θα ήθελα να περάσω όλη μου τη ζωή στο εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Παντως, να πω οτι εγω ειμαι Αγγλια 4 χρονια τωρα, και αυτος ειναι ο μονος Ιουνιος που δεν την εχω βγαλει στα γρασιδια να διαβαζω, να τα πινω και να κανω ηλιοθεραπεια! Ενταξει, ειναι λιγο χαλια ο καιρος, αλλα δεν ειναι παντα ετσι! Το λεω για τα κοριτσια που ειναι πρωτο χρονο Αγγλια, να μη νομιζουν οτι δεν εχει καλοκαιρι εδω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Παντως, να πω οτι εγω ειμαι Αγγλια 4 χρονια τωρα, και αυτος ειναι ο μονος Ιουνιος που δεν την εχω βγαλει στα γρασιδια να διαβαζω, να τα πινω και να κανω ηλιοθεραπεια! Ενταξει, ειναι λιγο χαλια ο καιρος, αλλα δεν ειναι παντα ετσι! Το λεω για τα κοριτσια που ειναι πρωτο χρονο Αγγλια, να μη νομιζουν οτι δεν εχει καλοκαιρι εδω!


Ώστε έτσι ε? Τον μοναδικό χρόνο που εγώ είμαι εδώ διάλεξε να μην κάνει καλοκαίρι. :angry: Κατάραααααα (που λέει και το μικρο ΧΑ! :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Ώστε έτσι ε? Τον μοναδικό χρόνο που εγώ είμαι εδώ διάλεξε να μην κάνει καλοκαίρι. :angry: Κατάραααααα (που λέει και το μικρο ΧΑ! :P)

Χαχα! Νι σου λεω! Αφου περισυ ειχα καει κιολας απο τον ηλιο!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NINJAKI

Περιβόητο μέλος

Η ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.
XA!!!
Eμένα θα με αρέσει πολύ η αγγλία τώρα που θα έρθω το σεπτέμβριο! Είμαι σίγουρο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
δεν μαρεσουν πολυ οι αγγλοι...νομιζω οτι ειναι ξενερωτοι κ εκει βρεχει πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*marouli*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία με τα κιτρινα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,001 μηνύματα.
Εγώ νομίζω δεν θα μπορούσα!!Φανταστείτε ότι πριν ενα χρόνο έλεγα ότι ούτε καν για σπουδες δεν θέλω να πάω έξω!Τρομερή αρνηση!Τώρα αρχίζω να σκέφτομαι για σπουδες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top