Eθισμός στα forum

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Xθες ετυχε κ ημουν μπροστα σε μια συζητηση για forum...
Οι περισσοτεροι υποστηριζαν οτι τα forum ειναι ακαταλληλα για ανθρωπους εσωστρεφεις,που δεν ανοιγονται κ τους προβληματισμους τους,τους κρατανε μεσα τους...
Το αποτελεσμα να μην αντιμετωπιζουν το προβλημα τους κ να μπαινουν σε φορουμ κ να τα βγαζουν ολα εκει... το βλεπουν σαν ενα απρωσοπο φιλο...
ετσι κ η παραμικρη πιθανοτητα να ανοιχτουν εχει φυγει...
Δεν αναφεραν μονο αυτους τους ανθρωπους αλλα κ για αυτους που εθιζονται με τα φορουμ καθονται ολοι μερα μπροστα απο το pc κ χανουν καθε επικοινωνια με το περιβαλον... δεν μιλανε ποια για τα προβληματα τους τα γραφουν μονο εκει... κ κλεινονται στον εαυτο τους...

τι γνωμη εχετε για αυτο?πιστευτε οτι οντος ειναι ετσι?
αν τελικα απαντατε θετικα πιστευετε οτι αντιμετωπιζετε? η ο καθενος εχει ελευθερη βουληση να ανοιξει τα σωθικα του οπου θελει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μετρον αριστον.
αν το παρακανει και το κανει και με λαθος τροπο (που δε τον ωφελει)....δε τον ωφελει. απο την αλλη , υπαρχουν ατομα που βοηθιουνται να εκφραστουν λιο ευκολα και σιγα σιγα να επεκταθουν και εκτος φορουμ.

Σε καθε περιπτωση καλο ειναι να μην προσωποποιειται, να ειναι περισσοτερο ενα εργαλειο, ενα χομπυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Xθες ετυχε κ ημουν μπροστα σε μια συζητηση για forum...
Οι περισσοτεροι υποστηριζαν οτι τα forum ειναι ακαταλληλα για ανθρωπους εσωστρεφεις,που δεν ανοιγονται κ τους προβληματισμους τους,τους κρατανε μεσα τους...
Το αποτελεσμα να μην αντιμετωπιζουν το προβλημα τους κ να μπαινουν σε φορουμ κ να τα βγαζουν ολα εκει... το βλεπουν σαν ενα απρωσοπο φιλο...
ετσι κ η παραμικρη πιθανοτητα να ανοιχτουν εχει φυγει...
Δεν αναφεραν μονο αυτους τους ανθρωπους αλλα κ για αυτους που εθιζονται με τα φορουμ καθονται ολοι μερα μπροστα απο το pc κ χανουν καθε επικοινωνια με το περιβαλον... δεν μιλανε ποια για τα προβληματα τους τα γραφουν μονο εκει... κ κλεινονται στον εαυτο τους...

τι γνωμη εχετε για αυτο?πιστευτε οτι οντος ειναι ετσι?
αν τελικα απαντατε θετικα πιστευετε οτι αντιμετωπιζετε? η ο καθενος εχει ελευθερη βουληση να ανοιξει τα σωθικα του οπου θελει?

Προσωπικά είμαι πολύ εσωστρεφές άτομο και δεν νιώθω καμία ανάγκη να βγάλω τα ξωψυχα μου σε κανένα forum.

Θεωρώ πως πρέπει να υπάρχει μέτρο,κριτική σκέψη και καλλιεργημένη προσωπικότητα.Με αυτές τις αρετές μπορούμε να απολαύσουμε και την μαγεία της αληθινής ζωής και την χαρά της ιντερνετικής ζωής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εγώ (αν και μόνο σε αυτό το forum μπαίνω), είμαι άτομο που θέλει να λέει αυτά που έχει μέσα του, θέλω εξωτερίκευση. Αλλά στο forum είμαι πιο επιφυλακτική. Έχω πει πολλά, αλλά καμία σχέση με αυτά που λέω στους φίλους μου. Και είναι μερικά πράγματα που δεν μου αρέσει να συζητάω (το να λέω αν είμαι φωτιά ή όχι ας πούμε στο κρεββάτι για μένα δείχνει ανασφάλεια).

Το ότι υπάρχουν άτομα που κολλάνε σε ένα forum, συζητάνε τα πάντα εκεί και προσπαθούν να βγάλουν ένα συγκεκριμένο προφίλ προς τα έξω είναι γεγονός. Αλλά νομίζω πως τα άτομα αυτά είναι αδύναμα και χρειάζονται ένα χέρι να τα τραβήξει. Κάποιου που εμπιστεύονται. Επειδή ας πούμε πριν μερικά χρόνια προσπάθησα να ξεκουνήσω έναν τύπο από ένα forum, με καλό τρόπο και διάθεση, αλλά δεν το ήξερα και καλά το παιδί, οπότε τα έκανα θάλασσα.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
καποτε και γω κολλουσα.
καμια σχεση ομως με εσωστρεφεια η ελλειψη φιλων.
ευτυχως που βρεθηκαν στο δρομο μου ηλιθιοι, και που ημουν κι εγω τοσο ηλιθια ωστε να τους ακουω και να σεληνιαζομαι, κι ετσι ξεκοψα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ πιστευω οτι μάλλον το αντίθετο αποτέλεσμα έχουν τα forums. Μαθαίνοντας κάποιος να ανοίγεται, σιγά σιγά χρησιμοποιεί τις νεοαποκτηθείεσες κοινωνικές δεξιότητες του και στη "real life". Εγώ ναι μεν ήμουν εξωστρεφής και πριν, αλλά μετά τη συχνή συμμετοχή σε fora έγινα ακόμη περισσότερο. Ώρες ώρες μόνο με πιάνει εσωστρέφεια, κυρίως όταν βρίσκομαι με πάρα πολλά άτομα εκ των οποίων δεν γνωρίζω κανένα. Κάτι που συμβαίνει στους περισσότερους ανθρώπους νομίζω. :)
Πάντως, ακόμα κι αν δεν συμβεί αυτό, και κάποιος εθιστεί στα fora και περνάει όλο του το χρόνο εκεί, ποιοί είμαστε να τον κρίνουμε αν αυτός είναι ευτυχισμένος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Πάντως, ακόμα κι αν δεν συμβεί αυτό, και κάποιος εθιστεί στα fora και περνάει όλο του το χρόνο εκεί, ποιοί είμαστε να τον κρίνουμε αν αυτός είναι ευτυχισμένος;

Προσωπικά δεν κρίνω. Αλλά νομίζω καλό είναι να δοκιμάζει κάποιος και κάτι άλλο, κι αν δει ότι προτιμάει virtual αγκαλιές, συζητήσεις, βλέμματα από τα της real life, με γεια του με χαρά του. Το άσχημο είναι ότι υπάρχουν άτομα που δεν το έχουν δοκιμάσει λόγω φόβου, ανασφάλειας, βολέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Εγώ πάλι δεν συμμετείχα ποτέ σε κάποιο forum με σκοπό να γράφω έτσι για να γράφω. 'Ο,που και να συμμετείχα, είχα πάντα συνειδητά σκοπό να γνωρίζω κόσμο από κοντά, και γράφοντας ήταν ένας καλός τρόπος να βλέπω περίπου ποιοί μου ταίριαζαν και ποιοί όχι. Σε όποιο forum και να έχω μπει, έγραφα με κύριο σκοπό να να βρω ανθρώπους στο ίδιο μήκος κύματος και μετά να τους γνωρίσω από κοντά. Αλλιώς τί νόημα θα είχε να καταθέτω τις απόψεις μου σε ένα άγνωστο κοινό ? Και ποιός νοιάζεται τι πιστεύω για το ένα ή το άλλο θέμα? Βέβαια τότε ήταν αλλιώς, ήμουν πολύ πιο ανοιχτός και πολύ πιο ορεξάτος για γνωριμίες μέσω δικτύου. Πέταγα θα έλεγα από τον γνωστό ενθουσιασμό και την απειρία κάθε πρωτάρη που ανακαλύπτει τον ''παράδεισο'' των forum και ήταν πολύ εύκολο και να προσκαλώ αλλά και να αποδέχομαι τις προσκλήσεις τους. Θα έλεγα ήμουν πολύ ανοιχτός και πολύ ξεκούραστος. Πολλές συναντήσεις και πολλές επαφές μέσα σε λίγα χρόνια. Οι άνθρωποι που μου ταίριαζαν σε μήκος χρόνου δυστυχώς όμως αποδείχθηκε ότι ήταν περισσότερο οι εκτός forum. 'Εγραφα όμως την αλήθεια μου στα sites, έγραφαν κι οι άλλοι την δική τους αλήθεια και μετά από λίγο καιρό συναντιόμασταν. Αυτός ήταν ο στόχος μου, οι γνωριμίες. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι πολύ δύσκολα φεύγεις αλώβητος από τον κυβερνοχώρο, ειδικά αν έχεις κάποιες ευαισθησίες που για άλλους είναι υπερβολικές, ή κάποια standars που δεν είναι κατανοητά. Κράτησα ένα δυο άτομα που γνώρισα από sites και που τα εμπιστεύομαι πια, και εξακολουθώ να τα βλέπω από κοντά. Στο steki απλά έτυχε να είμαι απρόθυμος για πιο άμεσες γνωριμίες, μόνο και μόνο γιατί είμαι σε φάση που έχω κουραστεί πάρα πολύ από διάφορα ατυχή γεγονότα στη ζωή μου και όπως έχω γράψει σε άλλο topic, θέλω όταν με γνωρίζουν κάποιοι να γνωρίζουν τον χαμογελαστό Strangelove κι όχι κάποιον που θα πάει σε μια συνάντηση φορτωμένος με προβλήματα και άγχη από μια κωλοεποχή που δεν λέει να τελειώσει. 'Ενα είδος εθισμού αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς, προκαλούν τα sites όμως. Και φοβερά κοινωνικά άτομα που γνωρίζω αφιερώνουν αρκετή ώρα στο internet. 'Εχω ένα φίλο που ακόμα και στις διακοπές, όταν περπατάμε μαζί, και τύχει να βρει κάποιο internet cafe εκεί κοντά μου λέει κάτσε τώρα να ρίξω μια ματιά στο site να δω τί έγραψε αυτός και πολλές φορές τσακωνόμαστε γι'αυτήν την υπερβολή. Κάποια άλλη γνωστή μου πρόσφατα μου τηλεφωνούσε κάθε 1 ώρα για να μου πει ''α είδες τί έγραψε αυτός ? είδες τί έγινε ? πού είσαι εσύ χάθηκες, μπες μπες να δεις !!! Κάθε μία ώρα τηλέφωνο για πολύ καιρό, με είχε τρελλάνει ώσπου αγρίεψα. Ακόμα και σήμερα όταν μου μιλάει, από την μισή ώρα τηλεφώνημα, τα 25 λεπτά χοντρικά, περιστρέφεται η συζήτηση γύρω από τις εξελίξεις στο site.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εγώ πιστευω οτι μάλλον το αντίθετο αποτέλεσμα έχουν τα forums. Μαθαίνοντας κάποιος να ανοίγεται, σιγά σιγά χρησιμοποιεί τις νεοαποκτηθείεσες κοινωνικές δεξιότητες του και στη "real life". Εγώ ναι μεν ήμουν εξωστρεφής και πριν, αλλά μετά τη συχνή συμμετοχή σε fora έγινα ακόμη περισσότερο. Ώρες ώρες μόνο με πιάνει εσωστρέφεια, κυρίως όταν βρίσκομαι με πάρα πολλά άτομα εκ των οποίων δεν γνωρίζω κανένα. Κάτι που συμβαίνει στους περισσότερους ανθρώπους νομίζω. :)

+1
Με πρόλαβες Λιάκι. Αυτά θα έγραφα! Πάντως έχω την εντύπωση πως εμείς οι δύο όταν είμαστε μαζί συζητάμε με άνεση για θέματα που θα αναλύαμε και σε ένα φόρουμ! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μα δεν νομίζω οτι υπάρχει θέμα που υπο τις κατάλληλες συνθήκες δεν θα μπορούσα να συζητήσω σε ένα φόρουμ :P Same goes for real life ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Το φόρουμ το γνώρισα καθαρά απο το στέκι, άρα μπορώ να πώ για εδώ:)

Συχνά βλέπω άνθρώπους να απαντάνε σε ερωτησεις ποιο έυκολα όσο την πραγματική ζωή, απαντάνε με όποιο τρόπο, ενημερώνεσε, διαβάζεις, γνωρίζεις κόσμο, λές κάποιο πρόβλημα σου.

Μπορώ να πώ ότι ναί θα μπορούσε να σε αποξενόσει απο την ζωή άλλα υπάρχει το θετικό ότι μπορείς να μηλήσεις και να διασκεδάσεις πάλι με ανθρώπους, δηλαδή εκείνοι που είναι στο απέναντι πληκρτρολόγιο δεν είναι άνθρωποι; δεν έχουν εσθήματα;

Δεν πιστέυω ότι είναι τόσο τραγηκό να μηλάς και να κολάς σε ένα φόρουμ σαν αυτό, προσωπικά γνώρησα ανθρώπους χωρίς να τους ξεχωρίσω απο το εκτώς φόρα και πιστέυω ότι άξιζε, όσο για τα προβλήματα που λένε καλά κάνουν, βοηθάς εσύ σήμερα κάποιον που σε χρηάζετε σε βοηθάει εκείνος όταν τον χρειάζεσε, έτσι είναι και έτσι πιστέυω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν μπορούμε να δώσουμε σαφή απάντηση σε ένα τέτοιο ερώτημα.
Σε ένα φόρουμ συμμετέχουν πολλοί και διαφορετικοί μεταξύ τους χαρακτήρες.
Αλλοι είναι έτσι, άλλοι είναι αλλιώς, άλλοι εσωστρεφείς, άλλοι εξωστρεφείς.
Αλοίμονο στο φόρουμ εκείνο που θα είχε την τάση να συλλέγει μόνο μιας κατηγορίας προσωπικότητες και χαρακτήρες.
Δεν θα μπορούσε απλά να σταθεί στο χώρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Το φόρουμ το γνώρισα καθαρά απο το στέκι, άρα μπορώ να πώ για εδώ:)

Συχνά βλέπω άνθρώπους να απαντάνε σε ερωτησεις ποιο έυκολα όσο την πραγματική ζωή, απαντάνε με όποιο τρόπο, ενημερώνεσε, διαβάζεις, γνωρίζεις κόσμο, λές κάποιο πρόβλημα σου.

Μπορώ να πώ ότι ναί θα μπορούσε να σε αποξενόσει απο την ζωή άλλα υπάρχει το θετικό ότι μπορείς να μηλήσεις και να διασκεδάσεις πάλι με ανθρώπους, δηλαδή εκείνοι που είναι στο απέναντι πληκρτρολόγιο δεν είναι άνθρωποι; δεν έχουν εσθήματα;

Δεν πιστέυω ότι είναι τόσο τραγηκό να μηλάς και να κολάς σε ένα φόρουμ σαν αυτό, προσωπικά γνώρησα ανθρώπους χωρίς να τους ξεχωρίσω απο το εκτώς φόρα και πιστέυω ότι άξιζε, όσο για τα προβλήματα που λένε καλά κάνουν, βοηθάς εσύ σήμερα κάποιον που σε χρηάζετε σε βοηθάει εκείνος όταν τον χρειάζεσε, έτσι είναι και έτσι πιστέυω:)

πρακτικα ομως δεν θα μπορει να υπαρχει βοηθεια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NINJAKI

Περιβόητο μέλος

Η ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.
Κάθε φόρουμ του κόσμου μπορεί να βοηθήσει τον κάθε χρήστη του να ανοιχτεί πολύ. Μέσα από το φόρουμ κάνεις απίστευτες γνωριμίες και κερδίζεις φιλίες τόσο σε διαδικτυακό επίπεδο όσο και σε ρεαλιστικό.

Από προσωπική εμπειρία : Συμμετέχω σε ένα φόρουμ εδώ και 2 χρόνια. Μέσα σαυτά τα χρόνια έγινα απίστευτα κοινωνικό άτομο. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα κοινωνικότητας αλλά πλέον είμαι περισσότερο κοινωνικό ον από παλιά. Έκανα δεκάδες φίλους και έμαθα πολλά πράγματα. Διασκέδασα απίστευτα και θεωρώ ότι μόνο καλό μου έδωσε αυτό το φόρουμ.

Είναι στο χέρι του καθενός μας να αξιοποιεί παραγωγικά το χρόνο του και να καθορίζει κατά πόσο αξίζει να γράφει σε ένα φόρουμ ή όχι.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
πρακτικα ομως δεν θα μπορει να υπαρχει βοηθεια....


Μα δεν είπα εγώ ότι θα βοηθηθεί, απλά θα έχει ενα καλό λόγο, μια λέξη, κάτι που δεν θα τολμήσει πόσο μάλων στηριχτεί απο τους άλλους.

Οσο για την βοήθεια ναι υπάρχουν άνθρωποι που μπορει να βοήθηθήκανε και άς μην το βλέπυν οι άλλοι, υπάρχουν άτομα που νοιώθουν απλά την ψυχολογική στήριξη και είναι καλύτερα, μπορούν πολλά άτομα να το βεβαιώσουν εδώ ότι όσοι μήλησαν για κάποιο πρόβλημα ένοιωσαν καλύτερα μετά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Νομίζω οτι δεν πρέπει να δίνουμε τόσο πολύ μεγάλη σημασία.
Ενα φόρουμ είναι απλά ένας ευχάριστος τρόπος να περνάμε την ώρα μας και να ανταλλάσουμε απόψεις πάνω σε διάφορα θέματα.
Δε νομίζω οτι έχει καμία σχέση με το πόσο κοινωνικός είναι κάποιος ή όχι.
Εκτός πια αν ψάχνεται για γνωριμίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Μα δεν είπα εγώ ότι θα βοηθηθεί, απλά θα έχει ενα καλό λόγο, μια λέξη, κάτι που δεν θα τολμήσει πόσο μάλων στηριχτεί απο τους άλλους.

Οσο για την βοήθεια ναι υπάρχουν άνθρωποι που μπορει να βοήθηθήκανε και άς μην το βλέπυν οι άλλοι, υπάρχουν άτομα που νοιώθουν απλά την ψυχολογική στήριξη και είναι καλύτερα, μπορούν πολλά άτομα να το βεβαιώσουν εδώ ότι όσοι μήλησαν για κάποιο πρόβλημα ένοιωσαν καλύτερα μετά:)
ψυχολογικα παντος εχω βοηθηθει πολυ...

ειμαι ποιο ανοιχτη κ εχω ποιο αυτοπεπηθηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Νομίζω οτι δεν πρέπει να δίνουμε τόσο πολύ μεγάλη σημασία.
Ενα φόρουμ είναι απλά ένας ευχάριστος τρόπος να περνάμε την ώρα μας και να ανταλλάσουμε απόψεις πάνω σε διάφορα θέματα.
Δε νομίζω οτι έχει καμία σχέση με το πόσο κοινωνικός είναι κάποιος ή όχι.
Εκτός πια αν ψάχνεται για γνωριμίες.

ενώ δεν έχεις άδικο... διαφωνώ :P
στις δύσκολες μέρες που πέρασα την περασμένη χρονιά (πολύ δύσκολες όμως) βρήκα ψυχολογικά ένα στήριγμα εδώ μέσα που δεν βρήκα ούτε έξω στους real life φίλους μου
πήρα από εδώ μέσα τόση δύναμη και τόσο κουράγιο και "άκουσα" πράγματα από "άσχετους" που μου έκαναν απίστευτο κλικ και που οι έξω φίλοι μου.... δεν θα μπορούσαν καν να σκεφτούν ότι χρειάζομαι


Τα φόρα είναι ένα εργαλείο που παρέχει το Internet προς χρήση
Το πως και με ποιο τρόπο θα το χρησιμοποιήσει κάποιος, εναπόκειται καθαρά σε αυτόν.
Κάποιοι μπορεί να βοηθηθούν και κάποιοι όχι
Εγώ είμαι από αυτούς που έχω πάρει πολύ περισσότερα απ όσα θα μπορούσα ποτέ να ελπίζω μέσα από τους άγνωστους φίλους μου εδώ μεσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Όχι είναι ωραία τα φόρουμ. Ότι καλύτερο μπορείς να βρεις στο διαδίκτυο. Είχα ψάξει πολύ για να βρω ένα φόρουμ σαν το e-steki και το παρακολούθησα για ένα διάστημα ως απλός επισκέπτης. Πολύ πιο όμορφο να γνωρίζεις τον άλλο απʼ το μυαλό του παρά από μια συγκυρία κοινωνικής συμβίωσης.

Έχω συνδέσει τη συμμετοχή μου με αυτό που λέμε «αναζήτηση» - «προσωπική βελτίωση». Μου ήρθε η επιθυμία να γράψω κι εγώ, 1 βδομάδα μετά το τελευταίο post (μη βαράτε τώρα ανακάλυψα το θρεντ) μπαίνοντας σήμερα από περιέργεια σε ένα άλλο φόρουμ που συμμετείχα πριν 3 χρόνια. Ήθελα να δω τι απέγιναν μερικές απʼ τις παλιές φιγούρες που είχα γνωρίσει και διάβασα επί ευκαιρίας post που είχα γράψει.

Αμάν....εγώ τα έγραφα αυτά; :look:Θα πρέπει να είχα φτάσει σε σημεία παράκρουσης :wall:, ευτυχώς φθηνά την γλίτωσα!:D

Λειτούργησε στην περίπτωσή μου εκτονωτικά. Ακόμα και αν εθιστεί κάποιος δεν νομίζω ότι τελικά κάνει τόσο μεγάλο κακό στον εαυτό του. Αυτό μπορεί να έχει, αυτό έχει. Απʼ το να βλέπεις τηλεόραση και να κάνεις ταβανο-therapy καλύτερα να διαβάζεις τα post των άλλων και να συμμετέχεις που και που.

Να σε ολοκληρώσει ένα φόρουμ, αυτό δεν γίνεται. Υπάρχει η δίψα και για περισσότερα πράγματα. Αλλά μπορεί να είναι μια αφετηρία να ψαχτείς λίγο περισσότερο μέσα σου, να χαλαρώσεις, να γελάσεις, να συμπαθήσεις μερικά άτομα, να αναγνωρίσεις άλλα.

Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι είναι «φαγάνας» χρόνου. Άντε να διαβάσεις όλα τα post, άντε να σκεφτείς τη δική σου γνώμη, άντε να τα διατυπώσεις σωστά (μην παρεξηγηθείς κιόλας), άντε να τα γράψεις, άντε να κάνεις copy-paste στο Word μπας και σου ξέφυγε κανένα ορθογραφικό που βγάζει μάτια, άντε να τα κάνεις post. Εεεε, φατσάκια δεν θα βάλεις; :clapup:Πρώτα προεπισκόπηση και μετά υποβολή.

Ουφφφφ...την επιδεξιότητά σας πότε θα την φτάσω, μου λέτε;:stupid:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ειδηση δεν ειναι, ομως το ακουσα τωρα στην τηλεοραση και ειπα να μπω να σας το πω.
Αν υπαρχει παρομοιο θεμα, παρακαλω συν- μοντς να το μεταφερουν!:)
Σκεφτομουν τους λογους που μετεχει κανεις σε φορα, φεισμπουκ και ολα τα λοιπα που εχουν να κανουμε με επικοινωνια μεταξυ των ατομων.
Εχω ακουσει τα χιλια μυρια (ασχημα) για οσους μετεχουν σε τσατ, φορα και γενικα σπαταλουν ας πουμε χρονο κι εχω νιωσει καπως διοτι τιποτα απο αυτα δεν ισχυει για μενα. Και ηρθε η απαντηση για μενα σημερα.
Οι πολυασχολοι ανθρωποι συνηθως ασχολουνται με το νετ, γιατι δεν εχουν χρονο να βγουν πολυ εξω. Φεισμπουκ δεν εχω (την αποψη μου γι αυτο την εχω πει σε αλλα θεματα) και γενικα αυτα τα σοσιαλ νετγουορκς λιγακι με ενδιαφερουν, εως καθολου.

Τα τελευταια χρονια δουλευω τοσο πολυ που γυρναω σπιτι αρκετα κουρασμενη και η επικοινωνια αυτη ειναι πολυ ωραια για μενα, με τις πυτζαμες μου:P. Βγαινω τακτικα κι εχω φιλους εκτος και στενους, σχεσεις και ολα τα λοιπα που καθιστουν εναν ανθρωπο φυσιολογικο, αλλα το χειμωνα τουλαχιστον τα ξενυχτια που κανα καποτε και για χρονια μου ειναι αδυνατα.:D

Γενικα πιστευω πως δεν πρεπει το νετ να γινεται η προσωπικη σου ζωη, παρατηρω ανθρωπους που το κανουν αυτο και για μενα ειναι μεγα λαθος.
Αλλα να ειναι ενα χομπυ και να περνας ευχαριστα και φιλικα τον χρονο σου, μαθαινοντας νεα πραματα.

Σχολιαστε...και μεταφερετε(σιγουρα καπου αλλου πρεπει να παει αυτο αλλα επειδη φευγω σε 5 λεπτα απο τωρα για ταξιδακι, το γραφω εδω και εμπιστευομαι τα παιδια να μεταφερθει εκει που πρεπει, καλημερα!:) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top