Πτυχιούχοι στο χωράφι: Επιστροφή στην πρωτογενή παραγωγή

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
στις πόλεις έχεις κάποιες επιλογές παραπάνω
Σαφώς και δεν είναι μόνο αυτό- είναι οι περισσότερες επιλογές.
Πληθώρα επιλογών: Ελευθερία ή δυστυχία;
Ναι έτσι νομίζεις και παγιδεύεσαι μέσα σ' αυτές και τελικά δεν κάνεις τίποτα.


Π.χ. εδώ ελπίζουμε στην κυριολεξία για μια καλή θεατρική παράσταση το καλοκαίρι, ενώ κάποιος στην πόλη έχει πληθώρα επιλογών και το χειμώνα. Το ίδιο ισχύει και για τις συναυλίες και τις διάφορες μουσικές σκηνές. Ακόμη, είναι η πρόσβαση στον κινηματογράφο - και δεν μιλάω μόνο για τις παραγωγές που φέρνει το Village και το Ster.
Ακριβώς τα ίδια είπα κάποτε σε έναν Αθηναίο που φοιτούσε στην Κρήτη και σκεφτόταν να μείνει μόνιμα. Μου απάντησε κάτι που με έβαλε σε σκέψεις: «Εσείς εκεί μπορεί να έχετε πολλές επιλογές για εικαστικά δρώμενα, αλλά ακριβώς επειδή τα έχετε μεσ' τα πόδια σας, καταλήγετε να μην παρακολουθείτε κανένα. Εμείς εδώ, τρέχουμε στην παραμικρή παράσταση και στην πιο μικρή έκθεση». Πράγματι έτσι είναι. Άσε που οι τιμές είναι απλησίαστες.
...ειδικά πάντως στην δική σου περίπτωση, που απέχεις 1 ωρίτσα από το μεγάλο αστικό κέντρο που λέγεται Θεσσαλονίκη, εγώ θα ήμουν πανευτυχής. :D Έχεις και τα καλά της επαρχίας και τις ευκολίες τις πόλης, όλα σε ένα. ;)

Η επαρχία υστερεί σε τομείς όπως η τέχνη, η περίθαλψη, η εκπαίδευση και γενικά πολλά άλλα.
Σε γενικές γραμμές δεν θα διαφωνήσω. Είναι άλλωστε -απ' ό,τι μαθαίνω- ο βασικός λόγος που οι Θεσσαλονικείς καταβάλλονται από αίσθημα μειονεξίας μπροστά στους Αθηναίους και δεν έχουν άδικο. Η περίθαλψη και η εκπαίδευση ειδικά, είναι απαράδεκτο να έχουν τα μαύρα τους τα χάλια στην επαρχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Να με συμπαθάς αλλά δεν βλέπω μεγάλες διαφορές από τη ζωή στην πόλη. Πολλοί αστοί ζουν ακριβώς έτσι, δίπλα σε επαρχιώτες - και όχι μόνο- που κατέβηκαν στην πόλη για τη "μεγάλη ζωή".

Πολλές φορές το έχω ακούσει, αλλά δεν συμφωνώ. Πάντα σύμφωνα με την προσωπική μου εμπειρία:

Μένω σε προάστιο της Αθήνας που φέρνει αρκετά σε χωριό/κωμόπολη. Ήσυχα, καθόλου πολυκατοικίες, τα τζιτζίκια σε ξεκουφαίνουν το καλοκαίρι και λοιπά και λοιπά. Όπως και να το κάνεις πάντως, η νοοτροπία παραμένει αθηναϊκή. Αν και βλέπουμε τις ίδιες και τις ίδιες φάτσες συνέχεια, κανείς δεν ασχολείται με τον άλλον, πέρα από τα άτομα που έτυχε να γνωρίσουμε στην γειτονιά και να αναπτύξουμε σχέσεις. Το καλοκαίρι που κοιμάμαι με ανοιχτή πόρτα ακούω κάθε βράδυ τον γείτονά μου να παίζει κρητική λύρα ή κιθάρα και να τραγούδα κρητικά ή έντεχνα. Όταν πηγαίνω βόλτα με το ποδήλατο και περνώ από το σπίτι άλλου γείτονά μου (έφηβου) τον ακούω να εξασκείται στην ηλεκτρική κιθάρα (να ξεκαθαρίσω ότι για τα συγκεκριμένα γειτόνια δεν ξέρω τίποτα άλλο :P).

Αισθάνομαι οπότε ότι μένω σε περιοχή που υπάρχει κάποια χ ποιότητα τόσο στο φυσικό περιβάλλον, όσο και στους ανθρώπους. Από την άλλη υπάρχει και η αποξένωση της Αθήνας, κάτι που με ευχαριστεί. Δεν μου αρέσει να χαιρετώ όλους τους γείτονες, δεν με απασχολεί να τους γνωρίζω όλους και σαφώς απεχθάνομαι να με γνωρίζουν εκείνοι (με εξαιρέσεις).

Και μετά είναι το χωριό μου στο νομό Κορινθίας, μες στην θάλασσα και τα εσπεριδοειδή, εκεί που ο καθένας θα έλεγε "τόπος να ζεις". Ως παιδί πέρναγα 4 μήνες τον χρόνο εκεί! Τώρα πηγαίνω πολύ πιο αραιά όταν θέλω να χαλαρώσω και να δω την γιαγιά μου. Πραγματικά φρικάρω με τη νοοτροπία των ανθρώπων. Το κουτσομπολιό πάει σύννεφο, ακόμα και για ζητήματα τελείως άνευ ενδιαφέροντος και ουσίας. Γνωστή μου τις προάλλες έλεγε: "Κατέβηκε η κυρία Μ. Ναι, την είδα (σκασίλα μας). Καθόταν στο μπαλκόνι. Είναι 2 μέρες εδώ και δεν έχει κατέβει στην θάλασσα. Μα να μην κατέβει στην θάλασσα! Εντάξει βέβαια, πιθανώς να έχει έρθει η περίοδός της!" :vava:. Και τότε ήταν που είπα ότι "Μα καλά, δεν έχετε με τι να ασχοληθείτε εδώ πέρα; Μόνο το πότε κατουράει ο άλλος δεν ξέρετε." και πήρα ως απάντηση "Άσε μας ρε underwater, εδώ δεν είναι Αθήνα που κουτουλάτε τον γείτονα και δεν χαιρετιόσαστε. Εδώ είναι άλλες οι σχέσεις των ανθρώπων".:P Από την άλλη δεν ξέρω αν πρέπει να τους κατηγορήσω, όταν οι ρυθμοί εκεί είναι ΤΟΣΟ απελπιστικά αργοί, έχεις άπλετο ελεύθερο χρόνο και, αρκετά συχνά, ελλιπή παιδεία, είναι επόμενο με κάτι να θελήσεις να ασχοληθείς, και τι πιο εύκαιρο από τον συγχωριανό σου.

Και μετά σκέψου ότι θέλεις να βγεις το βράδυ. Έκανα βόλτα στην κωμόπολη δίπλα στο χωριό μου τις προάλλες να δω τι καινούριο παίζει και, πέρα από τις άπειρες ταβέρνες, δεν είδα κάποιο μπαράκι/κλαμπάκι με ροκ ή έθνικ μουσική που μου αρέσει. Παντού χαουζάκια και σκυλάδικα ή mainstream ξένα (προτίμησα τα 3α ως πιο "ασφαλή" επιλογή). Σκέφτηκα ότι αν έμενα εκεί απλά δεν θα μπορούσα να βγω για ποτό και να το χαρώ! Και δεν λέω, δεν είναι η πεμπτουσία της ζωής το να βγεις, αλλά κάπου-κάπου το επιθυμείς.

Για να μην μακρυγορώ, νομίζω ότι υπάρχει βασική διαφορά νοοτροπίας των ανθρώπων μεταξύ πόλεων και χωριών, και κάποιος που δεν έχει διαμορφωμένο κύκλο εκεί πιθανώς να δυσκολευτεί να κοινωνικοποιηθεί. Και είναι από τους λόγους που με κωλύουν να μεταφέρω το γραφείο μου στην Κορινθία, ενώ ξέρω ότι επαγγελματικά θα είναι πολύ ευκολότερα για μένα.

Οι αγροτικές/κτηνοτροφικές δουλειές εμένα δεν μου ταιριάζουν και δε νομίζω ότι θα μπορούσα να τις κάνω καλά, αλλά χαίρομαι να βλέπω νέους ανθρώπους να ασχολούνται, καθώς συχνά κάνουν κινήσεις εκσυγχρονισμού του συγκεκριμένου τομέα με καινοτόμες ιδέες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Πληθώρα επιλογών: Ελευθερία ή δυστυχία;
Ναι έτσι νομίζεις και παγιδεύεσαι μέσα σ' αυτές και τελικά δεν κάνεις τίποτα.

Οι περισσότερες επιλογές σου δίνουν τη δυνατότητα να διαφοροποιηθείς αν κάτι δεν σου αρέσει. Και τίποτα να μην κάνεις, είναι μια επιλογή προσωπική που επαφίεται στον ψυχισμό σου. Θα προτιμούσα να μην κάνω τίποτα όταν περπατάω στα σοκάκια του χωριού μου και συναντάω την κάθε γιαγιά, αλλά ο κοινωνικός περίγυρος δεν με αφήνει να διαφοροποιηθώ. Εγώ δεν ξέρω κανέναν και όλοι με αναγνωρίζουν! :worry: Πρέπει να χαμογελάσω και να πω σε μια άγνωστη γριά - "χαίρεται", κι αυτή θα γυρίσει και θα με καρφώσει με τις ματούκλες της...."ποιος είναι αυτός, ποιος είναι αυτός...ααα...ο γιος του Ηρακλή!" 8)

Απ' την άλλη το ότι τρέχουν όλοι στα γκαλά και τα χάπενιγκ της επαρχίας δεν μου λέει κάτι ιδιαίτερο. Βλαχομπαρόκ κουλτούρα, οι περισσότερες "πολιτιστικές εκδηλώσεις" δεν είναι παρά οι μικροαπάτες του κάθε δημάρχου και κρατικοδίαιτου διαπλεκόμενου αρτίστα. Και ξέρεις γιατί; Δεν το εκτιμούνε αληθινά, τρέχουν σαν τα πρόβατα από κόμπλεξ ή βαρεμάρα. Κάτι σαν "προθέρμανση" για το βραδινό ξεφάντωμα με την Λούλα και τη Σούλα τραγουδιάρα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Α πα πα πα... η εικόνα σου για την επαρχία αν και δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί να είναι σωστή σε κάποιες περιπτώσεις, ωστόσο δεν είναι η μοναδική.
Εγώ για παράδειγμα έζησα έναν ολόκληρο χρόνο στα Βραγκανιώτικα, ένα χωριό της Κέρκυρας και ουδέποτε ένιωσα αυτήν την καταπίεση που περιγράφεις. Μάλλον γιατί ποτέ δεν έδωσα σημασία στα αδιάκριτα βλέμματα και περνούσα ανάμεσά τους σαν να μην υπήρχαν. :P

Όσο για τα καλλιτεχνικά δρώμενα, μιλώ για τις παραστάσεις που αφού παιχτούν στην Αθήνα, περιοδεύουν και στην επαρχία και το ίδιο συμβαίνει και με αρκετές εκθέσεις. Δεν υπάρχει μόνο το κλαρίνο και το πανηγύρι, μην τρελαθούμε!

Συμπτωματικά μεταφράζω αυτή τη στιγμή ομιλία μιας Νιγηριανής στο TED που μιλά για τους κινδύνους αυτού που ονομάζει «μοναδική ιστορία» και αναφέρεται στην παγιωμένη εντύπωση που δημιουργούμε για κάποιους ή για κάτι. Λέει χαρακτηριστικά για την αντιμετώπιση που έτυχε από τη συγκάτοικό της: «Η θέση της απέναντί μου, ως Αφρικανή, ήταν εξ ορισμού ένας συγκαταβατικός, καλοπροαίρετος οίκτος.»
Την ίδια ακριβώς εντύπωση μου δίνεις κι εσύ για τους ανθρώπους της επαρχίας, πράγμα που συνολικά πιστεύω πως τους αδικεί.

Edit: πληθώρα επιλογών υπάρχει και στην επιλογή επαρχιακού τόπου προς μετοίκιση. Μην το ξεχνάμε αυτό. :P Έχει και γκράβαρο (sic), έχει και πιο ...αριστοκρατική επαρχία και ό,τι άλλο βάζει η ψυχή σου. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Οι περισσότερες επιλογές σου δίνουν τη δυνατότητα να διαφοροποιηθείς αν κάτι δεν σου αρέσει. Και τίποτα να μην κάνεις, είναι μια επιλογή προσωπική που επαφίεται στον ψυχισμό σου. Θα προτιμούσα να μην κάνω τίποτα όταν περπατάω στα σοκάκια του χωριού μου και συναντάω την κάθε γιαγιά, αλλά ο κοινωνικός περίγυρος δεν με αφήνει να διαφοροποιηθώ. Εγώ δεν ξέρω κανέναν και όλοι με αναγνωρίζουν! :worry: Πρέπει να χαμογελάσω και να πω σε μια άγνωστη γριά - "χαίρεται", κι αυτή θα γυρίσει και θα με καρφώσει με τις ματούκλες της...."ποιος είναι αυτός, ποιος είναι αυτός...ααα...ο γιος του Ηρακλή!" 8)

Το ότι κάποιος σου λέει καλημέρα και αυτό σου στερεί δυνατότητες διαφοροποίησης ή ελευθερίας, επέτρεψέ μου να το πάρω για αστείο.
Τι εννοείς με τη "διαφοροποιήση" και με ποιον τρόπο το πετυχαίνεις αυτό στην πρωτεύουσα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Edit: πληθώρα επιλογών υπάρχει και στην επιλογή επαρχιακού τόπου προς μετοίκιση. Μην το ξεχνάμε αυτό. :P Έχει και γκράβαρο (sic), έχει και πιο ...αριστοκρατική επαρχία και ό,τι άλλο βάζει η ψυχή σου. ;)

Στο συγκεκριμένο έχεις δίκιο. Εγώ έχω φίλη με ανδριώτικη καταγωγή που με το που τελειώσαμε το πανεπιστήμιο έφυγε για Άνδρο και ξεκίνησε την ζωή της εκεί. Αλλά όσο να 'ναι, αν τα οικογενειακά χωράφια/κτήματα/καλλιέργειες (ή ακόμα και κάποιο σπίτι για να μην πληρώνεις νοίκι) είναι στην Άνω Ραχούλα Ηλείας εκεί είσαι "εξαναγκασμένος" να πας. Δεν έχουμε όλη την τύχη να έχουμε περιουσίες στην Άνδρο, την Κρήτη, την Σαντορίνη και την Αλεξανδρούπολη ("πολιτισμένα" παραδείγματα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Το ότι κάποιος σου λέει καλημέρα και αυτό σου στερεί δυνατότητες διαφοροποίησης ή ελευθερίας, επέτρεψέ μου να το πάρω για αστείο.
Τι εννοείς με τη "διαφοροποιήση" και με ποιον τρόπο το πετυχαίνεις αυτό στην πρωτεύουσα;

Και ποιος σου είπε καλή μου Ηρώ ότι θα καταδεχτεί μια Ανδριώτισσα αρχοντο-γιαγιά (και το δικό μου χωριό στην Άνδρο είναι :D ) να σου πει καλημέρα; Εσύ πρέπει να της πεις. Κι όταν το κάνεις 9 στις 10, δεν θα το ανταποδώσουν με χαμόγελο, αλλά θα κοντοσταθούν και θα σε κοιτάνε ερευνητικά. :worry:

Διαφοροποίηση, να κάνεις αυτό που σε ευχαριστεί χωρίς να αναφέρεσαι σε κοινωνικούς κώδικες συμπεριφοράς.

Α πα πα πα... η εικόνα σου για την επαρχία αν και δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί να είναι σωστή σε κάποιες περιπτώσεις, ωστόσο δεν είναι η μοναδική.
Εγώ για παράδειγμα έζησα έναν ολόκληρο χρόνο στα Βραγκανιώτικα, ένα χωριό της Κέρκυρας και ουδέποτε ένιωσα αυτήν την καταπίεση που περιγράφεις. Μάλλον γιατί ποτέ δεν έδωσα σημασία στα αδιάκριτα βλέμματα και περνούσα ανάμεσά τους σαν να μην υπήρχαν. :P

Έχει κάποια διαφορά όντως να πηγαίνεις ξένος στην επαρχία απ' το να επιστρέφεις στο δικό σου χωριό. Πήγαινε παντελώς ξένος να ανοίξεις δική σου επιχείρηση και θα δεις τη γλύκα. :P

Όσο για τα καλλιτεχνικά δρώμενα, μιλώ για τις παραστάσεις που αφού παιχτούν στην Αθήνα, περιοδεύουν και στην επαρχία και το ίδιο συμβαίνει και με αρκετές εκθέσεις. Δεν υπάρχει μόνο το κλαρίνο και το πανηγύρι, μην τρελαθούμε!

Φυσικά και όχι. Υπάρχουν δήμαρχοι που "στήνουν" πολιτιστικές εκδηλώσεις. Θέλεις να σου πω τι γίνεται στην Άνδρο με λεπτομέρειες;

Συμπτωματικά μεταφράζω αυτή τη στιγμή ομιλία μιας Νιγηριανής στο TED που μιλά για τους κινδύνους αυτού που ονομάζει «μοναδική ιστορία» και αναφέρεται στην παγιωμένη εντύπωση που δημιουργούμε για κάποιους ή για κάτι. Λέει χαρακτηριστικά για την αντιμετώπιση που έτυχε από τη συγκάτοικό της: «Η θέση της απέναντί μου, ως Αφρικανή, ήταν εξ ορισμού ένας συγκαταβατικός, καλοπροαίρετος οίκτος.»
Την ίδια ακριβώς εντύπωση μου δίνεις κι εσύ για τους ανθρώπους της επαρχίας, πράγμα που συνολικά πιστεύω πως τους αδικεί.

Εμένα πάλι γιατί μου δίνεις την εντύπωση ότι πάσχεις από Tedoποίηση; :hehe: Το σύνδρομο της "μοναδικής ιστορίας" δεν είναι μόνο να λες τη μοναδική ιστορία που υπάρχει, αλλά και να θεωρείς ότι η ιστορία που μοιράζεται ο άλλος μαζί σου είναι η μοναδική που πιστεύει.

Edit: πληθώρα επιλογών υπάρχει και στην επιλογή επαρχιακού τόπου προς μετοίκιση. Μην το ξεχνάμε αυτό. :P Έχει και γκράβαρο (sic), έχει και πιο ...αριστοκρατική επαρχία και ό,τι άλλο βάζει η ψυχή σου. ;)

Στις "καλές" επιλογές δεν υπάρχουν και πολλά καλλιεργήσιμα εκτάρια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Όσοι μπορούν ας μείνουν στην πόλη τους και οι υπόλοιποι ας πάμε να αναπνεύσουμε καθαρό αέρα.

Έχετε ξεφύγει εντελώς από το κεντρικό θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Και ποιος σου είπε καλή μου Ηρώ ότι θα καταδεχτεί μια Ανδριώτισσα αρχοντο-γιαγιά (και το δικό μου χωριό στην Άνδρο είναι :D ) να σου πει καλημέρα; Εσύ πρέπει να της πεις. Κι όταν το κάνεις 9 στις 10, δεν θα το ανταποδώσουν με χαμόγελο, αλλά θα κοντοσταθούν και θα σε κοιτάνε ερευνητικά. :worry:
Μάλιστα. Μισάνθρωποι οι Ανδριώτες. Ενδιαφέρον.

Διαφοροποίηση, να κάνεις αυτό που σε ευχαριστεί χωρίς να αναφέρεσαι σε κοινωνικούς κώδικες συμπεριφοράς.

Αυτό δε λέγεται διαφοροποίηση.
Επιμένω όμως και θα ήθελα να μου πεις με ποιον τρόπο εκδηλώνεις αυτή την διαφοροποίηση στην πρωτεύουσα. Τι είναι αυτό που κάνεις και σε ευχαριστεί και πιστεύεις ότι στην επαρχία δε θα είναι όχι μόνο αποδεκτό, αλλά θα υποστείς και αρνητική κριτική.



Φυσικά και όχι. Υπάρχουν δήμαρχοι που "στήνουν" πολιτιστικές εκδηλώσεις. Θέλεις να σου πω τι γίνεται στην Άνδρο με λεπτομέρειες;
Ναι, εγώ θα ήθελα πολύ να μάθω. Η Άνδρος με περιοδικές εκθέσεις διασήμων καλλιτεχνών και μόνιμη έκθεση μουσείου μοντέρνας τέχνης, είναι πολύ ψηλά στα μάτια μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Έχετε ξεφύγει εντελώς από το κεντρικό θέμα.
Νομίζω ό,τι συζητάμε είναι παρελκόμενο αυτού του θέματος. :hmm:

Διαφοροποίηση, να κάνεις αυτό που σε ευχαριστεί χωρίς να αναφέρεσαι σε κοινωνικούς κώδικες συμπεριφοράς.
Προσωπικά αυτό έκανα και κάνω παντού και πάντα. Και στην (κουτσομπόλικη) γειτονιά που μεγάλωσα και στη γειτονιά που μένω τώρα και στο χωριό και στην πόλη. (Είχα βέβαια και ανοιχτόμυαλους γονείς, έπαιξε κι αυτό το ρόλο του, αφού δεν χρειάστηκε να ανησυχώ μην τους εκθέσω). Αν αλλάζεις απ' αυτό που θες να είσαι για να ικανοποιήσεις τους κοινωνικούς κώδικες συμπεριφοράς της κυρά Μαρίτσας, φταις εσύ, όχι εκείνη. :P

Έχει κάποια διαφορά όντως να πηγαίνεις ξένος στην επαρχία απ' το να επιστρέφεις στο δικό σου χωριό. Πήγαινε παντελώς ξένος να ανοίξεις δική σου επιχείρηση και θα δεις τη γλύκα. :P
Δεν έχω εμπειρία επ' αυτού, μπορεί να έχεις και δίκιο...αν κρίνω από το Κολοκοτρωνίτσι :hehe:

Εμένα πάλι γιατί μου δίνεις την εντύπωση ότι πάσχεις από Tedoποίηση; :hehe: Το σύνδρομο της "μοναδικής ιστορίας" δεν είναι μόνο να λες τη μοναδική ιστορία που υπάρχει, αλλά και να θεωρείς ότι η ιστορία που μοιράζεται ο άλλος μαζί σου είναι η μοναδική που πιστεύει.
Guilty as charged and proud of it. :D
Αν πιστεύεις περισσότερα από αυτά που μοιράζεσαι μαζί μας, δείξτε το τουλάχιστον στον τρόπο που συντάσσεις το λόγο σου. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Μάλιστα. Μισάνθρωποι οι Ανδριώτες. Ενδιαφέρον.

Ε μην υπερβάλλουμε τώρα. Μια χαρά άνθρωποι είναι, απλά οι γιαγιάδες είναι λίγο κουτσουμπόλες. Έτσι είναι τα όμορφα κυκλαδίτικα κορίτσια, με τα "πάχη τους και τα κάλη τους". :D

Αυτό δε λέγεται διαφοροποίηση.
Επιμένω όμως και θα ήθελα να μου πεις με ποιον τρόπο εκδηλώνεις αυτή την διαφοροποίηση στην πρωτεύουσα. Τι είναι αυτό που κάνεις και σε ευχαριστεί και πιστεύεις ότι στην επαρχία δε θα είναι όχι μόνο αποδεκτό, αλλά θα υποστείς και αρνητική κριτική.

Π.χ. στην πρωτεύουσα δεν χρειάζεσαι παρέα για να πας σινεμά στα Village ή σε μια οποιαδήποτε θεατρική παράσταση. Πηγαίνεις και βλέπεις την παράσταση που σου αρέσει, μόνος σου και κανείς δεν ασχολείται μαζί σου. Αισθάνεσαι ελεύθερος απ' τον περίγυρο και αδέσμευτος ως προς τις επιλογές σου. Αυτό είναι το αληθινό νόημα της διαφοροποίησης για μένα. Να μπορείς να κάνεις ότι σε ευχαριστεί πραγματικά χωρίς να χρειάζεται να αναφερθείς στο μυαλό των άλλων. Αν εσύ έχεις κάποιον άλλο ορισμό, πολύ ευχαρίστως να τον ακούσω. :)

Ναι, εγώ θα ήθελα πολύ να μάθω. Η Άνδρος με περιοδικές εκθέσεις διασήμων καλλιτεχνών και μόνιμη έκθεση μουσείου μοντέρνας τέχνης, είναι πολύ ψηλά στα μάτια μου.

Αυτές οι περιοδικές εκθέσεις διάσημων καλλιτεχνών γίνονται κυρίως απ' το Μουσείο Γουλανδρή. Πρόκειται για μια καθαρά ιδιωτική πρωτοβουλία, ενός πρώην κοτσαμπάση (το γένος του) και νυν πάμπλουτου εφοπλιστή. Όμορφη πρωτοβουλία για τους καλοκαιρινούς λουόμενους του νησιού. Που είναι όλοι αυτοί το χειμώνα; :hmm:

Θα σου πω την εξής ιστορία. Κανένας στο νησί δεν θέλει να βάλει υποψηφιότητα για δήμαρχος, όλοι όμως σκίζουν τα ιμάτιά τους να γίνουν δημοτικοί σύμβουλοι. Δεν θέλουν την δημόσια κατακραυγή αλλά λιγουρεύονται το παρασκήνιο. Ξέρω άτομο εκ των έσω που "επένδυσε" 100.000 σε καμπάνια γνωρίζοντας ότι θα τα βγάλει δεκαπλάσια και η πλάκα είναι ότι το ομολογούσε καμαρωτός. :confused: Όπου βλέπεις εκδηλώσεις της μορφής...."Ο Δήμος ΧΧΧ σας προσκαλεί στη μαγική βραδιά. Συμμετέχουν οι καλλιτέχνες, μπλα μπλα μπλα" έχει πέσει χονδρή κονόμα.

Αυτά βέβαια στο παρελθόν, τώρα έκλεισε η κάνουλα για όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
παραφερνάλια: αν σ'αρέσει μπαρμπα Λάμπρο, ξαναπέρνα από την Άνδρο :P


Ηρώ: ας αφήσουμε τον μονέ και τον νταλί
κι ας κάνουμε ποδήλατο από γαύριο μέχρι Μπατσί.


Isiliel: μην αθωώνεις τη Μαρίτσα.
Είδες την κοκό τη Σανέλ την αρχιπρακτόρισσα, ε?
Οπότε η Μαρίτσα όταν βάζει τα γιουβαρλάκια να γίνονται
ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΕΙ με τι κωδικό όνομα είναι γνωστή
στους κύκλους της NSA.
Νίνα? Μπάρμπι? Ρυτιδιασμένο μπούτι?
Έχεις το ακαταλόγιστο και για αυτό σε καταδικάζω
σε 2 χρόνια κάθειρξη στο ανω πετρομαγουλίτσι δερβενοχωρίου
να κάνεις γκοσιπ με τις γυναίκες του χωριού μέχρι τα χείλη σου
να γίνουν λευκά σαν κιμωλία. :redface::D


diotima: \m/ power to the portokaleones.
power to the rodies.
power to the olive oil , σαρκοβόρα πυργιώτα.

Κουρούτα μπιτς. :confused:


και στον εαυτό μου: να μη σώσω να επιστρέψω στη σουρεαλιστική σύνθεση
μετά το σφύριγμα του ανέμου της ζωής μου. :/:

δεν έχω κάτι άλλο να πω, για αυτό διατρέχω τα μουστάκια της γάτας μου
μιας κι εγώ ουκ έχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
μπερδεύουμε συχνά τις σπουδές με την επαγγελματική αποκατάσταση αν και μάλλον δεν πάνε πάντα μαζί αυτά τα δύο.

Το θεωρώ δεδομένο (ονειρικό...) να εργάζεται κάποιος πάνω σε αυτό που έχει σπουδάσει που φυσικά το έχει σπουδάσει επειδή του αρέσει και του άρεσε αλλά γνωρίζω αρκετά άτομα που κάνουν κάτι άλλο τελικά. Θες η ανεργία σε ορισμένους, θες η αλλαγή πλεύσης και μυαλών, θες η συνήθεια στην τεμπελιά και στα ετοιματζίδικα...

Πάντως όσο δεν υπάρχουν υποχρεώσεις οικονομικές, οικογενειακές, ρίσκαρε!

και οποιος πραγματικα το αγαπαει,,ας το κυνηγησει..


Κι εγώ αυτό λέω...

Η ελευθερία είχα ακούσει είναι επιλογές και οι επιλογές σημαίνουν δυσκολίες. Γι'αυτό όταν φτάσεις εκεί που θέλεις έχει μεγαλύτερη αξία απο αυτή που περίμενες

Εγώ για παράδειγμα,δεν συμβιβάστηκα ποτέ με τις ΔΣ που πήγα να σπουδάσω (από προσωπική επιλογή).
Ονειρευόμουν να ασχοληθώ με τον τομέα και να φέρω αυτό το γαμωεπάγγελμα στα μέτρα μου.
Αδίκως το προσπάθησα.Τα όνειρά μου ναυάγησαν.
Δεν κατάφερα να γίνω ο ψεύτης,ο γλύφτης που ήθελαν.Είναι σκληρή η δουλειά του δημοσιοσχετίστα.

Αλλά αυτό δε σημαίνει πως θα πεθάνω κιόλας.
Ασχολούμαι με τις βιολογικές καλλιέργιες.
Είμαι μια τηλεαγρότισσα .
Έβαλα ροδιές,ξαναζωντάνεψα τις πορτοκαλιές μου,έφτιαξα τον μπαχτσέ μου,πότισα τις ελιές μου,..Επένδυσα και ονειρευτηκα ένα εναλλακτικό μέλλον.
Πούλησα τα πρώτα πορτοκάλια μισοτιμής επειδή δεν είχα ιδέα.Και μπήκα μέσα...αλλά το παλεύω.

Και αν μου ναυγίσει και αυτό...
Ε,θα ανοίξω αυτό το ριμαδοβιβλιοπωλείο και όπου με πάει ο Χάρος...

Μαγκιά. Το ήθελες παράλληλα, δεν το έκανες μόνο εξ'ανάγκης επειδή σου φαλήρισε η πρώτη επιλογή...


Πιστέυω για τον καθένα υπάρχει αυτό το κάτι που θέλει, αρκεί να στραφεί προς τα κει κι όταν αυτό το θέλω αλλάζει πραγματικά (προσοχή! όχι να βαφτίσει το συμβιβασμό με το θέλω) τότε ας ανοίξει πανιά για άλλες θάλασσες, ποτέ δε λέω ποτέ, όλα στη ζωή είναι πιθανά, όλα αλλάζουν αρκεί να είναι επιλογές κι όχι καταναγκαστικά έργα. Με θυμώνει το σημερινό άδικο στη χώρα μας , το οποίο όλο και λοξεύει προς την υπόλοιπη Ευρώπη

fcuk
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Θησεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θησεύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Oχι δεν θα το εκανα γιατι είμαι πραγματικά παιδι της πολης κ μαλιστα μεγάλων πολέων (1 εκ+)..Πάντως είναι ευχάριστο το γεγονός της αύξησης των αγροτών.Να γίνουμε αυτάρκεις.Ελπίζω βέβαια να είναι κ σε προσιτές τιμές τα ελληνικά προιόντα κ όχι να τα χρυσοπληρώνουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Να γίνουμε αυτάρκεις.Ελπίζω βέβαια να είναι κ σε προσιτές τιμές τα ελληνικά προιόντα κ όχι να τα χρυσοπληρώνουμε..

Ναι, να ζούμε και με κάτι δικό μας! Στην αρχή πιθανολογώ θα τα χρυσοπληρώνεις (ουμε), αλλά αύτο μέχρι να παιχτεί ανταγωνισμός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από asterix;2762075.:
Ελπίζω βέβαια να είναι κ σε προσιτές τιμές τα ελληνικά προιόντα κ όχι να τα χρυσοπληρώνουμε..
Θα ξέρετε βέβαια, ότι οι ντομάτες και γενικά τα αγροτικά προϊόντα τα δικά μας βρίσκονται σε χώρες της Ευρώπης σε πολύ χαμηλότερες τιμές από την Ελλάδα, τα πουλάμε στους ξένους φθηνά και στους δικούς μας ακριβά, όπως τουλάχιστον είχα δει σε κάποιες εκπομπές στην τηλεόραση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Θα ξέρετε βέβαια, ότι οι ντομάτες και γενικά τα αγροτικά προϊόντα τα δικά μας βρίσκονται σε χώρες της Ευρώπης σε πολύ χαμηλότερες τιμές από την Ελλάδα, τα πουλάμε στους ξένους φθηνά και στους δικούς μας ακριβά, όπως τουλάχιστον είχα δει σε κάποιες εκπομπές στην τηλεόραση.

Αυτό δεν καταλαβαίνω γιατί συμβαίνει. Εξηγείται λογικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Αυτό δεν καταλαβαίνω γιατί συμβαίνει. Εξηγείται λογικά;

Ναι. Οι εταιρείες τροφίμων ανήκουν στους εξωστρεφής κλάδους της Οικονομίας. Αυτό σημαίνει ότι μπορούν να αναζητήσουν πελάτες σε αγορές του εξωτερικού μέσω εξαγωγών καλύπτοντας την χασούρα της κρίσης. Δεν ακούς που λένε ότι οι εξαγωγές έχουν αυξηθεί; Είναι γιατί πουλάνε τα αζήτητα προϊόντα τροφίμων σε αγορές του εξωτερικού σε χαμηλότερες φυσικά τιμές αλλά δεν τους νοιάζει τόσο αυτό, όσο να μπορούν να συγκρατήσουν τον αποπληθωρισμό στην βασική τους εγχώρια αγορά, δηλαδή τις τιμές ψηλά. Τα αγροτικά προϊόντα εξάγονται πολύ ευκολότερα από άλλα.

Ποιος καλός καπιταλιστής είπε ότι όταν πέφτει η ζήτηση πέφτουν και οι τιμές; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ε μην υπερβάλλουμε τώρα. Μια χαρά άνθρωποι είναι, απλά οι γιαγιάδες είναι λίγο κουτσουμπόλες. Έτσι είναι τα όμορφα κυκλαδίτικα κορίτσια, με τα "πάχη τους και τα κάλη τους". :D
Τις "υποστήριζα" , τις έκραζες. Όταν τις έθιξα, αμέσως να τις υποστηρίξεις. Περίεργη τελικά η ψυχολογία του ανθρώπου. :P



Π.χ. στην πρωτεύουσα δεν χρειάζεσαι παρέα για να πας σινεμά στα Village ή σε μια οποιαδήποτε θεατρική παράσταση. Πηγαίνεις και βλέπεις την παράσταση που σου αρέσει, μόνος σου και κανείς δεν ασχολείται μαζί σου. Αισθάνεσαι ελεύθερος απ' τον περίγυρο και αδέσμευτος ως προς τις επιλογές σου. Αυτό είναι το αληθινό νόημα της διαφοροποίησης για μένα. Να μπορείς να κάνεις ότι σε ευχαριστεί πραγματικά χωρίς να χρειάζεται να αναφερθείς στο μυαλό των άλλων. Αν εσύ έχεις κάποιον άλλο ορισμό, πολύ ευχαρίστως να τον ακούσω. :)

Ωραία, θα πουν 5 άνθρωποι που δε σε ξέρουν ότι είσαι βαρεμένος για να πάς σινεμά μόνος σου. Και;
Δεν έχω άλλον ορισμό, αλλά μου ταιριάζει πιο πολύ η λέξη "ελευθερία" και όχι η διαφοροποίηση. Δε διαφοροποιείσαι από τους άλλους στην πόλη. Μια μάζα ανθρώπων είμαστε. Με το να πας σινεμά μόνος σου στην πρωτεύουσα δεν κάνεις κάτι περίεργο. Στην επαρχία μπορεί να φανεί περίεργο, αλλά και εκεί οι κοινωνίες έχουν αλλάξει. Αν εμμένεις σε αυτόν τον ορισμό, τότε νομίζω πως πιο εύκολα διαφοροποιείσαι στην επαρχία, παρά στο άστυ. Μιας και το να πας σινεμά μόνος σου, αμέσως σε διαφοροποιεί! Hello? :hehe:



Θα σου πω την εξής ιστορία. Κανένας στο νησί δεν θέλει να βάλει υποψηφιότητα για δήμαρχος, όλοι όμως σκίζουν τα ιμάτιά τους να γίνουν δημοτικοί σύμβουλοι. Δεν θέλουν την δημόσια κατακραυγή αλλά λιγουρεύονται το παρασκήνιο. Ξέρω άτομο εκ των έσω που "επένδυσε" 100.000 σε καμπάνια γνωρίζοντας ότι θα τα βγάλει δεκαπλάσια και η πλάκα είναι ότι το ομολογούσε καμαρωτός. :confused: Όπου βλέπεις εκδηλώσεις της μορφής...."Ο Δήμος ΧΧΧ σας προσκαλεί στη μαγική βραδιά. Συμμετέχουν οι καλλιτέχνες, μπλα μπλα μπλα" έχει πέσει χονδρή κονόμα.

Αυτά βέβαια στο παρελθόν, τώρα έκλεισε η κάνουλα για όλους.

Δε λες κάτι καινούργιο, ούτε σοκαρίζομαι! Αυτό συνέβαινε εξίσου και στα μεγάλα αστικά κέντρα. Αλλά εκεί λίγο δύσκολο να πέσουν στα αυτιά του πολίτη.
Αυτό που δεν ξέρεις είναι ότι στην επαρχία, οι περισσότερες πολιτιστικές εκδηλώσεις διοργανώνονται από πολιτιστικούς συλλόγους που αγαπούν τον τόπο τους. Θεατρικά σκετσάκια, μουσικές εκδηλώσεις, κινηματογραφικές βραδιές, εκθέσεις φωτογραφίας, διαγωνισμούς μαγειρικής παραδοσιακής κουζίνας και άλλα χαριτωμένα διαδραματίζονται σε μία πάλαι ποτέ σκληρή κοινωνία στα ορεινά του Σουλίου. Η γριά έχει εκσυγχρονιστεί, έχει γίνει όσο πιο openminded μπορεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Στην επαρχία μπορούσα να ζήσω, άλλωστε η αγαπημένη μου γυναικούλα θεωρεί την πόλη μου ήδη ως "επαρχία"...:hehe:

Ίσως όχι σε κάθε λογής επαρχία, θα ήθελα μια περιοχή κυρίως θαλασσινή για να ευφραίνεται το μάτι μου.

Θα το έκανα μόνο σε περίπτωση που θα έβρισκα κάποια δουλειά με πολύ καλά φράγκα όμως, πράγμα που στην πράξη είναι αδύνατο.

Το μόνο για το οποίο είμαι σίγουρος είναι ότι ΔΕΝ θα ήθελα με καμμία παναγία να κάνω αγροτικό επάγγελμα, αυτό είναι κάτι που απεχθάνομαι. Κάλλιο να πάω στην οικοδομή παρά στο χωράφι.

Πάντως στις περισσότερες επαρχιακές περιοχές που γνωρίζω θα μου είχαν κρεμάσει κουδούνια. Το μόνο που θα με έσωζε είναι ότι είμαι πολύ μεγάλος γάιδαρος κι έτσι κι αλλιώς δεν θα έδινα καμμία σημασία.:loltooth:

Όσο για τις εκδηλώσεις, σάμπως πάω και σε καμμία; Εδώ ήρθαν οι Judas Priest και οι Whitesnake και δεν πήγα λόγω απλησίαστου για μένα εισιτηρίου (45 ευρώ). Να σκεφτείς πως πριν δέκα χρόνια είχα ταξιδέψει μέχρι την Αθήνα με ωτοστόπ για ν' ακούσω τους Priest...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top