Το διάλειμμα στη σχέση... βοηθάει;

Το διάλειμμα στη σχέση... βοηθάει;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 47)

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Προσωπικά για μένα το διαλειμα δεν κάνει καλό. Εγώ αν νιώσω οτι ο άλλος εχει ανάγκη να μείνει λίγο μακρυά μου για να νιώσει καλά, φεύγω για να ειναι πάντα καλά! Και αντίστροφα αν νιώσω να πνίγομαι και οτι χρει'αζομαι λίγη απόσταση, λίγο χρόνο χώρια, ξέρω οτι το λίγο ειναι απλά η αρχή του τέλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Έτυχε να με απασχολήσει αυτό το θέμα, όχι προσωπικά. Σε προσωπικό επίπεδο δεν μπορεί να με απασχολήσει, επειδή διάλειμμα σχέσης για εμένα είναι χωρισμός. Ίσως περισσότερο χωρισμός και από τον ίδιο χωρισμό. Αν και μου έχει τύχει μια φορά κοπέλα να μου ζητήσει διάλειμμα από την σχέση επειδή "χρειάζεται" λίγο χρόνο, το δέχτηκα αλλά της εξήγησα και την πεποίθηση μου. Πρέπει να της ήρθε απότομο :P

Για εμένα οι σχέσεις πάντα θα έχουν προβλήματα, εδώ καμιά φορά δεν έχουμε καλές σχέσεις με τον ίδιο μας τον εαυτό μας (:P). Οι σχέσεις δεν είναι τίποτα περισσότερο από έναν συντονισμένο αγώνα ενάντια στην καθημερινότητα. Αν αυτός ο αγώνας χρειάζεται διάλειμμα, τότε κάτι δεν πάει καλά.

Και ιδού η απορία, έστω ότι κάποια δέχονται το διάλειμμα. Στο διάλειμμα αυτό η απιστία είναι αποδεκτή; (:P)

Υ.γ.: Πρόσθεσα Poll
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Είναι ενα θέμα αυτό, ξέρω ένα ζευγάρι που όντως είχε κάνει διάλειμμα για κάποιο χρονικό διάστημα και υπήρξε απιστία, ο άνδρας το δέχτηκε μετά. Εγώ δεν θα μπορούσα ποτέ. Δεν θα έκανα καν διάλειμμα, ή μαζί ή χώρια, δεν υπάρχει μέση λύση, μπορείς απλά να μην τα λές τόσο πολύ. Αλλά τα διαλείμματα είναι του τύπου "δεν ξέρω τι θέλω, κουράστηκα, ας ξεκινήσουμε έτσι και αν τελικά δεν βρώ κάτι καλύτερο γυρνάω πίσω"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αλλά τα διαλείμματα είναι του τύπου "δεν ξέρω τι θέλω, κουράστηκα, ας ξεκινήσουμε έτσι και αν τελικά δεν βρώ κάτι καλύτερο γυρνάω πίσω"...
Νομίζω ότι διαλείμματα υποδηλώνουν περισσότερο κάτι του τύπου δεν-ξέρω-τι-θέλω-και-λέω-να-δοκιμάσω/ψάξω-κάτι-άλλο-,αν-δεν-πετύχει-θα-γυρίσω-πίσω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Νομίζω ότι διαλείμματα υποδηλώνουν περισσότερο κάτι του τύπου δεν-ξέρω-τι-θέλω-και-λέω-να-δοκιμάσω/ψάξω-κάτι-άλλο-,αν-δεν-πετύχει-θα-γυρίσω-πίσω :P
Wow, θα συμφωνήσω με τον Πάνο. :P

Εγώ θα έλεγα ότι παρουσιάζονται κυρίως σε άτομα που δεν έχουν την αυτοπεποίθηση / τα κότσια (αν θες) να πουν αυτό το πράγμα δεν τραβάει άλλο και κρατάνε τον άλλον πιο πολύ για καβάτζα, μόνο και μόνο για να μην είναι μόνοι τους. Τόση ανασφάλεια πια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Wow, θα συμφωνήσω με τον Πάνο. :P
:eek:
Σαν δεν ντρέπεσαι

Εγώ θα έλεγα ότι παρουσιάζονται κυρίως σε άτομα που δεν έχουν την αυτοπεποίθηση / τα κότσια (αν θες) να πουν αυτό το πράγμα δεν τραβάει άλλο και κρατάνε τον άλλον πιο πολύ για καβάτζα, μόνο και μόνο για να μην είναι μόνοι τους. Τόση ανασφάλεια πια...
Μεταξύ μας, η καβάτζα είναι πιο συχνή στους άντρες τουλάχιστον σαν σκέψη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μεταξύ μας, η καβάτζα είναι πιο συχνή στους άντρες τουλάχιστον σαν σκέψη :P
Μεταξύ μας, η καβάτζα έχει παρατηρηθεί πιο συχνά στις γυναίκες, τουλάχιστον σαν πράξη.

Αυτό το πράγμα "πολυγαμικός άντρας χωρίς συναισθήματα, μονογαμική συναισθηματική κοπέλα" δεν ισχύει πάντα. Είναι ένα απλό στερεότυπο.
Γιατί τέτοιος ρατσισμός βρε Πάνο; Αποκλείεις δηλαδή και μια κοπέλα να θέλει απλώς από σένα ένα πήδουλο για να ξεσκάσει ή να πάρει τα πάνω της; Χωρίς να νιώθει αναγκαστικά κάτι για σένα.

Η ανασφάλεια και η κάλυψη συναισθηματικών κενών όπως-όπως δεν είναι "προνόμιο" μόνο των αγοριών, αλλά και των κοριτσιών. Το θέμα, αδερφέ μου, βρίσκεται κάπου αλλού: στην αυτοσυγκράτηση. Αυτή διαχωρίζει το αγόρι από τον Άντρα, και την Γυναίκα από την ... γκόμενα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Menoula

Νεοφερμένος

Η Menoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Εξαρταται την κατασταση της σχεσης..και τον χαρακτηρα των δυο αυτων ατομων...μπορει η σχεση να εχει ηδη ληξει και επειδη αυτα τα 2 ατομα δεν θελουν να το παραδεκτουν αυτο,χρησιμοποιουν ως δικαιολογια το διαλειμματακι...και μετα ερχεται η καμπαναααα...θελω να χωρισουμε..τελικα βοηθησε το διαλειμμα :Ο αχχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Γιατί τέτοιος ρατσισμός βρε Πάνο; Αποκλείεις δηλαδή και μια κοπέλα να θέλει απλώς από σένα ένα πήδουλο για να ξεσκάσει ή να πάρει τα πάνω της; Χωρίς να νιώθει αναγκαστικά κάτι για σένα.
Ποίος μίλησε ότι αποκλείει κάτι τέτοιο; Ίσα ίσα ότι πολλές φορές αποζητώ τα ίδια.
Κοίτα να δεις Γιώργο, όταν μιλάω για σχέση μιλάω για σχέση. Σχέση. Ούτε πήδουλα, ούτε φυσικά γάμους. Σχέση. Πως το λένε;
Όποτε σταματά αυτές τις χαζές υπεκφυγές. Μιλάμε για σχέσεις. Και φυσικά για ειλικρίνεια. Όταν κάνω μια σχέση, κάνω σχέση. Όταν πηδιέμαι με κάποια, πηδιέμαι. Οκ σίγουρα έχει τύχει να ξεκινήσει αλλιώς και να καταλήξει αλλιώς, αλλά αυτό έχει να κάνει, ας πούμε, με λάθος εκτιμήσεις. Πότε δεν είμαι φίλος με κάποια επειδή θέλω να την πηδήξω, ούτε πηδιέμαι με κάποια επειδή θέλω να είμαι το αγόρι της και ούτε είμαι το αγόρι κάποιας επειδή θέλω να πηδιέμαι μαζί της. Και μέχρι στιγμής το ίδιο συμβαίνει και με τις κοπέλες που μπήκαν με την ζωή μου. Ήταν ξεκάθαρο ποίες είναι οι προθέσεις τους και ποίες είναι οι δικές μου. Ναι έχει τύχει να ερωτευτώ φίλη μου, έχει τύχει να ξενερώσω με σχέση. Μέσα στο πρόγραμμα είναι αυτά. Λάθος εκτιμήσεις και από τα λάθη μαθαίνω.

Εμείς όμως μιλάμε για σχέσεις. Και σαν επιθυμία και σαν πραγματικότητα. Αν θέλω μια σχέση αλλά δεν την έχω, δεν είναι σχέση. Αν έχω μια σχέση και δεν την θέλω, επίσης δεν είναι σχέση. Μιλάμε για όταν θέλουμε και έχουμε μια σχέση. Νομίζω είναι ξεκάθαρη η διαφορά.

Και ναι, περισσότερο συχνά ακούω φίλους μου να ακούω "καλή η κοπέλα μου, αλλά κάπου βαρέθηκα", παρά φίλες μου να μου λέγε ανάλογα πράγματα. Μάλιστα όταν κάποια μου πει "Περνάω φάση με το αγόρι μου" σε λιγότερο από μήνα συνήθως χωρίζει. Να γιατί έχω τον "ρατσισμό" που μου λες. Παρατηρώ γεγονότα από την εμπειρία μου και τον μικρόκοσμο

Η ανασφάλεια και η κάλυψη συναισθηματικών κενών όπως-όπως δεν είναι "προνόμιο" μόνο των αγοριών, αλλά και των κοριτσιών. Το θέμα, αδερφέ μου, βρίσκεται κάπου αλλού: στην αυτοσυγκράτηση. Αυτή διαχωρίζει το αγόρι από τον Άντρα, και την Γυναίκα από την ... γκόμενα. :)
Γιατί ντε και καλά προσπαθείς να πείσεις ότι και οι γυναίκες έχουν ορέξεις; Ποίος το αρνήθηκε αυτό και ποίος το κριτίκαρε;
Πραγματικά με χαροποιεί όταν μια γυναίκα έχει ορέξεις, είτε είναι μια άγνωστη, είτε μια γνωστή, είτε μια φίλη μου είτε, φυσικά, η κοπέλα μου. Ειδικότερα δε όταν θα επιλέξει εμένα να ικανοποιήσει αυτές τις ορέξεις.

Προσωπικά θα ξενέρωνα με την φύση αν οι γυναίκες δεν είχαν ορέξεις ... και το σεξ ήταν είτε μια επιθυμία των ανδρών είτε μια αναπαραγωγική διαδικασία. Αυτό είναι το ωραίο. Αντρές και γυναίκες έχουμε ορέξεις! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natalakigirl

Νεοφερμένος

Η natalakigirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
εμενα μου ειπε να κανουμε ενα ΄διαλειμμα' με την ενοια απλα μιας και θα ειναι καποιες μερεσ στ εξωτερικο και δν θα μπορουμε να χουμε τηλεφωνα να μη μιλαμε για να ηρεμησουμε απτους καυγαδες κλπ και να μιλησουμε οταν γυρισει...ειναι πολυ δυνατα αυτα που νιωθουμε αλλα φοβαμαι γιατι ειναι η πρωτη φορα μετα απο ενα χρονο που θα μενουμε πανω απο καποιες ωρες χωρις να μιλαμε...κ τρομαζω μηπως δει οτι οκ δεν εγινε και κατι καλα ημουν ας χωρισουμε καλυτερα....το θεμα ειναι πως εκει ειναι ευκολο να το πει το θεμα ειναι γινεται να μη μιλαμε οταν ειμαστε στην ιδια πολη καιμπορουμε να επικοινωνησουμε?? δεν ξερω...λενε πως αν οντως ειναι δυνατα τα συναισθηματα ολα θα πανε καλα αλλα φοβαμαι...οτι απλα ηθελε να τσεκαρει πως θα ναι μονος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
εμενα μου ειπε να κανουμε ενα ΄διαλειμμα' με την ενοια απλα μιας και θα ειναι καποιες μερεσ στ εξωτερικο και δν θα μπορουμε να χουμε τηλεφωνα να μη μιλαμε για να ηρεμησουμε απτους καυγαδες κλπ και να μιλησουμε οταν γυρισει...ειναι πολυ δυνατα αυτα που νιωθουμε αλλα φοβαμαι γιατι ειναι η πρωτη φορα μετα απο ενα χρονο που θα μενουμε πανω απο καποιες ωρες χωρις να μιλαμε...κ τρομαζω μηπως δει οτι οκ δεν εγινε και κατι καλα ημουν ας χωρισουμε καλυτερα....το θεμα ειναι πως εκει ειναι ευκολο να το πει το θεμα ειναι γινεται να μη μιλαμε οταν ειμαστε στην ιδια πολη καιμπορουμε να επικοινωνησουμε?? δεν ξερω...λενε πως αν οντως ειναι δυνατα τα συναισθηματα ολα θα πανε καλα αλλα φοβαμαι...οτι απλα ηθελε να τσεκαρει πως θα ναι μονος...

Ναταλάκι γιατί δεν ψάχνεις να βρεις την αιτία των καυγάδων?
Μπορεί να ωφελήσει περισσότερο απ το να ανησυχείς για την προσωρινή απουσία του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natalakigirl

Νεοφερμένος

Η natalakigirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
την εχω βρει!! τα βαλα ολα κατω τα συνηδητοποιησα και καταλαβα τι πρεπει ν αλλαξει κι ειμαι αποφασισμενη να τ αλλαξω!! εκεινος ομως πηγε για δουλεια εκει π οκ θα με σκεφτει θα δει πως θα νιωσει..αλλα δεν θα χει το χρονο να τα βαλει κατω..και ανησυχω...μηπως δει οτι του χει λειψει η μοναξια χωρις γκρινιες κλπ...τον καταλαβαινω αλλα ειλικρινα ολο αυτο μ εκανε ν καταλαβω τα λαθη μου..και θελω να του το δειξω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
την εχω βρει!! τα βαλα ολα κατω τα συνηδητοποιησα και καταλαβα τι πρεπει ν αλλαξει κι ειμαι αποφασισμενη να τ αλλαξω!! εκεινος ομως πηγε για δουλεια εκει π οκ θα με σκεφτει θα δει πως θα νιωσει..αλλα δεν θα χει το χρονο να τα βαλει κατω..και ανησυχω...μηπως δει οτι του χει λειψει η μοναξια χωρις γκρινιες κλπ...τον καταλαβαινω αλλα ειλικρινα ολο αυτο μ εκανε ν καταλαβω τα λαθη μου..και θελω να του το δειξω...

Αφού το κατάλαβες, όλα καλα. Όλα θα φτιάξουν. :)
Να σε ρωτήσω. Εκεί που πήγε, τηλέφωνο δεν έχει. Internet δεν έχει? Δεν έχει πρόσβαση στο e-mail του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natalakigirl

Νεοφερμένος

Η natalakigirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
αν ήταν όλα καλά θα το προσπαθούσε να μπαίνει λίγο facebook...αν και απ ότι είδα κανεις απτούς συνεργάτες δη έχει μπει p μάλλον σημαίνει πως δη παίζει χρόνος .... αλλα το χε ξακαθαρίσει καμια επαφή μέχρι η γυρίσει..οποτε το τήρησε..και δη έχω ιδέα τι σκέφτεται και έχω τρελαθεί..gt δη ξέρω αν είναι pl αργά για να m δώσει μια "αυκαιρια" να επανορθώσω για τις βλακείες m....σήμερα επιστρέφει αν είναι όλα ok πιστεύω θα με πάρει μόλις γυρίσει...αλλα δη μπορεί να μην του έλειψα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Να σκέφτεσαι αισιόδοξα.
Το καλό είναι ότι τώρα επιστρέφει.
Και πραγματικά είναι θετικό ότι τουλάχιστον συνειδητοποίησες τα πιθανά λάθη σου και θέλεις να επανορθώσεις.
Απλά εύχομαι τα λάθη που έκανες ως τώρα, να μην ήταν τραγικά.
Γιατί αν τον τρέλλανες, ε μπορεί και έχασε την υπομονή του.
Πολύ σημαντικό να μην τον πιάσεις απ τα μούτρα μολις έρθει.
Να περιμένεις διακριτικά, να στείλεις και ένα όμορφο μήνυμα, ετοιμάσου για τη συνάντηση, να σαι φρέσκια και όμορφη, και μίλα του κοιτώντας τον στα μάτια, για να πειστεί.
Για τίποτα δεν είναι αργά.
"Ότι δεν συνέβη ποτέ, είναι ότι δεν θελήσαμε αρκετά" είπε ο Καζαντζάκης.
Οπότε είναι στο χέρι σου και να τον πείσεις, και να αλλάξεις, αφού αυτό θες.

Καλή επιτυχία.. :):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

My_paSSion

Νεοφερμένος

Η My_paSSion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λέρος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Αυτό που έχω μάθει μέσα από βιώματα είναι ότι όπου υπάρχει μια υγιή σχέση δεν υπάρχουν διαλείμματα! Υπάρχει ο χωρισμός ή η συνέχεια της σχέσης έστω υπό δύσκολες συνθήκες!Όλα τα ζευγάρια αντιμετωπίζουν δύσκολες περιόδους, αν όμως υπάρχει αλληλοκατανόηση, αμοιβαία αγάπη και υπομονή όλα ξεπερνιούνται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
Και ιδού η απορία, έστω ότι κάποια δέχονται το διάλειμμα. Στο διάλειμμα αυτό η απιστία είναι αποδεκτή; (:P)

η σημαντικότερη ερώτηση ίσως, η οποία και δείχνει τις προθέσεις κάποιου.
προσωπικά, έχω ζητήσει διάλειμμα πάνω από μία φορά στη ζωή μου και ξεκαθάρισα ότι, ενω εγώ δεν το κάνω για να βρω άλλον, εάν το κάνει αυτός, μιας και εγώ ζήτησα το διάλειμμα, δε δικαιούμαι να έχω παράπονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evavar

Νεοφερμένος

Η Evavar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Μπορεί να χρειάζεται απλά μία αποστασιοποίηση από τα πράγματα, μία απομάκρυνση από τη σχέση ώστε να μπορέσουμε να δούμε τα πράγματα πιο καθαρά και αντικειμενικά. Όταν είμαστε μέσα σε μία σχέση που περνά δύσκολα, τα νεύρα και οι αρνητικές σκέψεις δεν βοηθάνε. Ένα διάλειμμα για μια ανάσα και καθαρή σκέψη πιστεύω πως είναι πάντοτε καλό και μπορεί να σε βοηθήσει να δεις και τα δικά σου λάθη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,043 μηνύματα.
Όταν η σχέση φτάνει στο σημείο να κλυδωνίζεται τόσο ώστε να τη σώζει μόνο ένα διάλειμμα, something obviously goes wrong...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evavar

Νεοφερμένος

Η Evavar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Όταν η σχέση φτάνει στο σημείο να κλυδωνίζεται τόσο ώστε να τη σώζει μόνο ένα διάλειμμα, something obviously goes wrong...
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αλλά όταν κάτι πάει στραβά στη σχέση μας, δεν είναι λογικό να θέλουμε να το εντοπίσουμε; Και, αφού το εντοπίσουμε, το επόμενο βήμα -αν όντως μας ενδιαφέρει η σχέση μας και ο άνθρωπός μας- δεν είναι να το διορθώσουμε; Για να γίνουν όλα αυτά καμιά φορά χρειάζεται λίγος χρόνος αποστασιοποίησης και καθαρής σκέψης. Εγώ αυτήν την περίοδο περνάω πολύ δύσκολα με τον δικό μου. Δεν ξέρω τι ακριβώς φταίει αφού έχουμε κάνει πολλές συζητήσεις και πάλι στα ίδια γυρίζουμε. Σκοπεύω να του κάνω μια κουβέντα για να μου πει ποιο πραγματικά είναι το πρόβλημά του. Αν μου απαντήσει πως όλα καλά, θα του ζητήσω λίγο χρόνο γιατί τα πράγματα δεν είναι καθόλου καλά και με το να εθελοτυφλούμε δεν λύνουμε το πρόβλημα. Αν η αποστασιοποίηση αυτή μας οδηγήσει στο χωρισμό, ας είναι. Για καλό θα είναι και όχι για κακό - αυτό είναι σίγουρο. Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να είμαι μέσα σε μια σχέση που δεν μου δίνει χαρά, όσο κι αν νοιάζομαι για τον άλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top