Κλασική και ακουστική κιθάρα

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Η κλασική κιθάρα είναι ένα από τα πιο όμορφα όργανα της δυτικής μουσικής. Αν και βρίσκεται πάντα στη σκιά του πιάνου και του βιολιού τα οποία πάντα δεσπόζουν στις ορχήστρες καθότι κατ' εξοχήν χαμηλόφωνο όργανο, εντούτοις έχουν γραφεί πάνω της υπέροχα κομμάτια από μεγάλους συνθέτες (F. Tarrega, Villa Lobos, F. Carulli και άλλοι) ενώ έχουν υπάρξει και υπάρχουν ακόμη μεγάλοι εκτελεστές οι οποίοι δίνουν τελείως ξεχωριστή διάσταση σε αυτό το -φαινομενικά- ταπεινό όργανο. Ο μεγάλος Andres Segovia, ο John Williams, αλλά και η σύγχρονη Ana Vidovic.

Ξεκινώντας το αφιέρωμά μου στην κλασική κιθάρα, θα παρουσιάσω το πιο γνωστό ίσως κομμάτι, το «Asturias» του Ισαάκ Αλμπενίζ. Το κομμάτι, αν και έχει γραφθεί από το συνθέτη για να παιχθεί στο πιάνο, εντούτοις έχει γίνει περισσότερο γνωστό από τις πολυάριθμες εκτελέσεις του στην κιθάρα ενώ έχει επενδύσει με τη μελωδία του πολλές ταινίες του κινηματογράφου. Σημειωτέον ότι είναι από τα πιο δύσκολα κομμάτια για κιθάρα και απαιτεί μεγάλη δεξιοτεχνία.

Η πιο χαρακτηριστική εκτέλεση είναι αυτή του Ισπανού Andres Segovia. Ήρεμη, χωρίς βιασύνη και με χαρακτηριστική την αίσθηση του ρυθμού.

Πολύ ωραία εκτέλεση έχει κάνει και ο John Williams. Πιο αλλέγκρα, πιο εξωστρεφής αλλά χωρίς να παρασύρεται από το ρυθμό, σφάλμα το οποίο είναι εύκολο να κάνει κάποιος παίζοντας αυτό το κομμάτι.

Και τέλος, μια πιο «επιθετική» ερμηνεία από την Κροάτισσα κιθαρίστρια Ana Vidovic χωρίς όμως να χάνει σε εσωτερική δύναμη.


Τέλος, να συμπληρώσω ότι το συγκεκριμένο κομμάτι έχει γνωρίσει πολλές διασκευές, ακόμα και διασκευή σε techno(!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.

Είναι Η μελωδία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Ο Williams ποτέ δεν μου άρεσε....τεχνική και flat παίξιμο. Αντίθετα ο άλλος Βρετανός της παρέας ο Julia Bream μπορεί να μην έχει την τεχνική του Williams αλλά έχει πολύ περισσότερα να πει ως μουσικός.

Το πρόβλημα με μας τους κιθαριστές είναι ότι είμαστε κολλημένοι με την τεχνική. Δεν είμαστε όργανο ορχήστρας, και βαυκαλιζόμαστε παίζοντας μόνοι μας χωρίς να ακούμε και τις περισσότερες φορές χωρίς να εμβαθύνουμε.

Αυτή η Vidovic αν και την είχα αρχικά παρεξηγημένη, στην πορεία άλλαξα γνώμη. Είναι πραγματικά μεγάλο ταλέντο! :) Υπάρχουν όμως τόσοι και τόσοι....η κιθάρα έχει χτίσει τη δική της μεγάλη ιστορία.

Ιδού ένας μεγάλος κιθαριστής, δάσκαλος και άνθρωπος: https://www.youtube.com/watch?v=6ROOLI-Kh4I
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Κλασσική κιθάρα χωρίς αυτόν δεν υπάρχει! :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Ο Ύμνος! :worship:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Λατρευω την κλασσικη κιθαρα..Αν και επαιζα πιανο 4+ χρονια ,η κιθαρα με κερδισε απ την πρωτη στιγμη...Την λατρευω...

Παντα μετα απο ενα πολυωρο διαβασμα που τα περιεχει ΟΟΟΛΑ (πιεση,ερωτησεις,αποριες,διαβασμα,αποστηθιση,συγκεντρωση,γραψιμο)μια μελωδια στην κιθαρα ειναι το καλυτερο χαλαρωτικο...Τουλαχιστον για εμενα...:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Τι μου θυμίσατε τώρα.
Έπαιζα κάποτε και την έχω παρατημένη εδώ και χρόνια.
Μάλλον πρέπει να την ξανακουρδίσω να παίξω κανένα κομμάτι κάποια στιγμή.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Εχετε υποψη σας κανενα βιντεο με εκμαθηση καποιου τραγουδιου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
https://www.youtube.com/watch?v=95L_NAE6rtU μολις βρηκα αυτο και πιστευω πως βοηθαει αρκετα. :) υπαρχουν και αλλα βιντεο που σου μαθαινουν κλασικη κιθαρα,αν θελεις πες το μου και θα τα ψαξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
https://www.youtube.com/watch?v=95L_NAE6rtU μολις βρηκα αυτο και πιστευω πως βοηθαει αρκετα. :) υπαρχουν και αλλα βιντεο που σου μαθαινουν κλασικη κιθαρα,αν θελεις πες το μου και θα τα ψαξω.

Ναι, αυτό όμως δεν είναι κλασσική κιθάρα. Είναι ένα κλασσικό κομμάτι παιγμένο σε ηλεκτροακουστική. :/:

Θα σας πω μια ιστορία... :)

Κάποτε είχα φτιάξει στον υπολογιστή ένα ωραίο αφισάκι για μια συναυλία που έδινα. Είχα βάλει διακοσμητικά γύρω γύρω, μια ωραία κιθαρούλα, το πρόγραμμα...και πήγα περιχαρής στη δασκάλα μου να το δείξω.

Το κοιτάζει εκείνη και γυρνάει με ένα βλοσυρό ύφος: "Τι είναι αυτό; Συναυλία κλασσικής κιθάρας;" :mad: (θύμωσε). Εγώ στραβοκατάπια και της λέω....ε γιατί, κλασσική κιθάρα δεν παίζουμε; :redface: Και τότε γυρνάει και μου λέει....

"Γιατί, υπάρχουν κι άλλες κιθάρες;" :P "Να το αλλάξεις σε 'Βραδιά Κιθάρας'. Η κιθάρα είναι μία και είναι αυτή που κρατάς στα χέρια σου".

Ο όρος 'κλασική' βασικά δεν αντιστοιχεί σε είδος κιθάρας, απλά αναφέρεται σε μία ιστορία που έχει μείνει αναλλοίωτη στο πέρασμα των χρόνων. Από τότε η κιθάρα εξελίχθηκε και άλλαξε και κάποιες "μορφές". Γνήσια μορφή όμως είναι αυτή, η ξύλινη...



Και ένα πιο μποέμ "τραγουδάκι": https://www.youtube.com/watch?v=nqw043POqRw (παίζει ο συνθέτης)

Όλο το κομμάτι, στην καλύτερη εκτέλεση ever: https://www.youtube.com/watch?v=dMWxzGmDJBE
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Ναι, αυτό όμως δεν είναι κλασσική κιθάρα. Είναι ένα κλασσικό κομμάτι παιγμένο σε ηλεκτροακουστική. :/:

Συγγνώμη. Η αλήθεια είναι (προφανές κιόλας) ότι δεν γνωρίζω και πολλά αλλά εμένα κλασσική μου φάνηκε. Έπρεπε να το προσδιορίσουν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Συγγνώμη. Η αλήθεια είναι (προφανές κιόλας) ότι δεν γνωρίζω και πολλά αλλά εμένα κλασσική μου φάνηκε. Έπρεπε να το προσδιορίσουν :P

Έλα ρε μη ζητάς συγγνώμη, σιγά. Άντε να σου βάλουμε κάτι που το ξέρεις σίγουρα! ;)
https://www.youtube.com/watch?v=JnUZC3aFWmY

υ/γ: Ο Takemitsu μαζί με τους Britten και Boule είναι ένας από τους 3 μεγαλύτερους μεταπολεμικούς συνθέτες του 20ου αιώνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Είναι πολύ όμορφο αλλά δεν το έχω ξανακούσει!!!
Προτιμώ την ηλεκτρική κιθάρα όμως. Κάτι σε Gary Moore ή Santana. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Είναι πολύ όμορφο αλλά δεν το έχω ξανακούσει!!!
Προτιμώ την ηλεκτρική κιθάρα όμως. Κάτι σε Gary Moore ή Santana. ;)

Προδότρα...ν' αλλάξεις θρεντ! :P

https://www.youtube.com/watch?v=hm_EJHsY4fw
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Προδότρα...ν' αλλάξεις θρεντ! :P

https://www.youtube.com/watch?v=hm_EJHsY4fw


χαχαχα δεν φεύγω!δεν φεύγω! εξάλλου παρεμφερί είναι τι κλασσική τι ηλεκτρική. έκανα και κάτι χρόνια να τις ξεχωρίσω χαχα
https://www.youtube.com/watch?v=Eg0MyUecUvs
πριν λίγο άκουσα αυτό που μου έστειλες!από τα καλύτερα που υπάρχουν :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Έλα ρε μη ζητάς συγγνώμη, σιγά. Άντε να σου βάλουμε κάτι που το ξέρεις σίγουρα! ;)
https://www.youtube.com/watch?v=JnUZC3aFWmY

υ/γ: Ο Takemitsu μαζί με τους Britten και Boule είναι ένας από τους 3 μεγαλύτερους μεταπολεμικούς συνθέτες του 20ου αιώνα.

Why she have to go ..I dont know ..she wouldnt say....:redface::redface:

Beatles...Το ειχα αγαπησει αυτο το κομματι οταν το ειχα δει να το παιζει σε μια συναυλια ο Paul MacCartney...(Απ την τηλεοραση βεβαια..:P:P)

Hταν το πρωτο κομματι που εβγαλα στο πιανο...Το πρωτο κομματι που εβγαλα στην κιθαρα ηταν το ''Να μ αγαπας" του Σιδηροπουλου...:)Ειχα μαθει τις συγχορδιες απλα και εκατσα και το παλεψα...Κολλημα με το κομματι αυτο..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Να σας κανω μια ερωτηση; Ποσο θα κοστισει μια κλασσικη κιθαρα οχι πολυ ακριβη αλλα να μην ειναι και εντελως της πλακας;
Θα ειναι η πρωτη μου και δεν ξερω ακομα να παιζω, γι'αυτο ρωταω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Να σας κανω μια ερωτηση; Ποσο θα κοστισει μια κλασσικη κιθαρα οχι πολυ ακριβη αλλα να μην ειναι και εντελως της πλακας;
Θα ειναι η πρωτη μου και δεν ξερω ακομα να παιζω, γι'αυτο ρωταω. :)

Εντελος τις πλακας μπορεις να βρεις και με 20ευρο (αν ψαχτεις αρκετα). Δεν ξερω και πολλα απο κλασσικες, αλλα η γνωμη μου ειναι πως πρεπει να πας σε πολυ ακριβες κιθαρες για να καταλαβεις μια διαφορα στηην ποιοτιτα σε σχεση με "απλες" (οχι και τις πλακας βεβαια). Το πρωτο ερωτημα ειναι μαλλον ποσα περιπου λευτα θελεις να δωσεις εσυ..! Εδω μπορει να κινιθεις λιγο-πολυ με δυο λογικες, να παρεις μια "καλη" γιατι οσο ναι θα εχει καλητερο μανικο, καλητερη συνετρια κλπ τα οπια θα σε βοηθισουν να αιστανθεις πιο ανετα εξ αρχης και να μαθεις πιο ευκολα, και θα σου μεινει και ενα καλο οργανο που παντα θα αξιζει τον κοπο να σε συνοδευει, η να πας σε κατι φθηνο με την λογικη να μαθεις σε αυτο, να μην ρισκαρεις πολυ στο οικονομικο σε περιπτωση που τελικα τα παρατισεις και να εχεις ξοδεψει λιγοτερα, και αργοτερα, οταν θα ξερεις και η ιδια τι ζητας απο μια κιθαρα να πας κατευθειαν σε κατι στα μετρα σου. Αυτο ειναι δικη σου επιλογη, θα ακουσεις διαφορες αποψεις απο διαφορα ατομα, εγω δεν υποστιριζω καμια απο τις δυο, και τα δυο σωστα ειναι, αναλογα με τα οικονομικα δεδομενα σου!

Απο εκει και περα υπαρχει και το θεμα του απο που θα την παρεις; Απο internet, απο τοπικο καταστιμα; Αν απο το internet το σκευτεσε για αγορα απο εξωτερικο (θα σου ερθει φθηνοτερα η κιθαρα και οποια συμπραγκαλα παρεις, αλλα μπορει να σου βγουν πολλα τα μεταφορικα και να μην αξιζει, αλλα αν ξεπερασεις ενα ποσο αγορας τα μεταφορικα θα ειναι δωρεαν). Αν απο τοπικο καταστημα, κανε μια βολτα, πες στους καταστηματαρχες σε τι λευτα περιπου θες να κινιθεις, δες τι εχουν, πια σου φαινετε οτι σε βολευει πιο πολυ, πιας ο ηχος σ'αρεσει πιο πολυ, πες μας και εμας τι παιζει να σου πουμε καμια γνωμη.

Απο εξωτερικο (https://www.thomann.de/gr/index.html) μπορεις να βρεις καλουτσικες για αρχαριο γυρο στα 100 ευρο (μιλοντας για 4/4 παντα, φανταζομαι οτι δεν θες πιο μικρη), αλλα οσο πιο πολυ ανεβεις στην τιμη τοσο καλητερη κιθαρα θα παρεις. (το συγκεκριμενο καταστημα για παραγκελειες ανω των 300€ δεν χρεωνει μεταφορικα για Ελλαδα)
Απο Ελλαδα σε τετιου βελινικους κιθαρες η διαφορα στην τιμη ειναι πολυ μικρη ωστε να αξιζει τον κοπο να παρεις απο εξωτερικο.

Βασικα, ισως να σε χαωσα και περισσοτερο τωρα που βλεπω ποσο μεγαλο εγινε ηδη το ποστ μου...! Πες μας λιγο τι εχεις εσυ κατα νου να μπορεσω να κινιθω γυρο απο τα δικα σου δεδομενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Να σας κανω μια ερωτηση; Ποσο θα κοστισει μια κλασσικη κιθαρα οχι πολυ ακριβη αλλα να μην ειναι και εντελως της πλακας;
Θα ειναι η πρωτη μου και δεν ξερω ακομα να παιζω, γι'αυτο ρωταω. :)

Πάρε μια Yamaha από τον Νάκα, γύρω στα 150 ευρώ max. Είναι σχετικά καλές γι' αυτά τα λεφτά.
https://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=242&Category=1747

Αν πραγματικά θέλεις να δεις διαφορά πας από 2χίλιαρο και πάνω ενώ ένας επαγγελματίας ξεκινάει απ' τα 5000 και συνήθως αγοράζει χειροποίητες από συγκεκριμένους κατασκευαστές. Εγώ έχω μία Παύλου Γήπα. Ωραία κιθάρα στην εποχή της, έλατο, πανάλαφρη, εύκολη στο παίξιμο αλλά με τον καιρό το έλατο "κλείνει" δυστυχώς. Τώρα έχει βουβαθεί, είναι μόνο για μελέτη στο δωμάτιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Δεν ξερω και πολλα απο κλασσικες, αλλα η γνωμη μου ειναι πως πρεπει να πας σε πολυ ακριβες κιθαρες για να καταλαβεις μια διαφορα στηην ποιοτιτα σε σχεση με "απλες" (οχι και τις πλακας βεβαια). Το πρωτο ερωτημα ειναι μαλλον ποσα περιπου λευτα θελεις να δωσεις εσυ..!

Κοιτα μου ειπαν πολλα ατομα οτι σιγουρα θα θελησω να παρω και αλλη κιθαρα μετα και γι'αυτο να μην δωσω πολλα λεφτα για την πρωτη μου. Πιστευω οτι μεχρι 300 ευρω μπορω να δωσω. (Οχι οτι μου περισσευουν, αλλα προτιμω να στερηθω ρουχα-καφεδες κλπ για να μαζεψω λεφτα για κατι που πραγματικα θελω)

Ευχαριστω που εγραψες ολο αυτο το ποστ για την απορια μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top