Αναβαθμιση απαρχαιωμένου pc...

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Βρηκα προσφατα στην ταρατσα ενα μηχανημα που εμοιαζε με pc...Toshiba S35DVD(Satellite 35DVD - Product Specifications - Toshiba)

θα ηθελα να μου πειτε,μπορω να του βαλω μια ram που εχω 512mb 667mhz DDR2 ή θα καει ;;;;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
:eek: βρήκες λάπτοπ στην ταράτσα;

Παίζει και να την σηκώνει, αλλά σε τι θα χρησιμεύσει αν δεν κάνεις ανάλογη αναβάθμιση και στο υπόλοιπο σύστημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
standard : 128 MB
technology : SDRAM
θα καει..:D
δεν παιρνει ddr2

πρεπει να βαλεις μια τετοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
θα καει..:D
δεν παιρνει ddr2

πρεπει να βαλεις μια τετοια.
οκ οκ thanx;)

:eek: βρήκες λάπτοπ στην ταράτσα;
ναι το εψαχνα για να παρω τους φορτιστες του για το κανονικο μου laptop...

Παίζει και να την σηκώνει, αλλά σε τι θα χρησιμεύσει αν δεν κάνεις ανάλογη αναβάθμιση και στο υπόλοιπο σύστημα;
ε μωρε επειδη εχω μια κενη για αυτο ρωτω...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
βρήκες λάπτοπ στην ταράτσα;

επεσε απο το σακι του αη βασιλη τη πρωτοχρονια?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Καλέ άιντε πέτα το
Αυτή τη μανία που χουν μερικοί να μαζεύουν και να φτιάχνουν σαράβαλα ποτέ δεν την κατάλαβα
(και συνήθως την έχουν άνδρες...
κύριε ελέησον)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,814 μηνύματα.
Να το χαρίσεις σε κάποιο παιδάκι να ξεκινήσει να μαθαίνει τα βασικά, ή χάρισέ το σ' ένα σχολείο της περιοχής σου.

Εναλλακτικά μπορείς να του κοτσάρεις έναν εξωτερικό σκληρό και να αφήσεις όλα τ' άλλα ίδια, και να το χεις 24/7 για κατεβαστήρι. Οικονομία στο ρεύμα.

Δεν αξίζει να το πολυμαστορέψεις... Δε θα πάει πουθενά με μνήμη SDRAM και IDE υποδοχές για δίσκους (αν και όλο και κανέναν θα βρείς).

Εγώ αυτά θα είχα ως επιλογές. Μη το καταστρέψεις. Οικονομική κρίση έχουμε. Η δώστο κάπου ή έχε το για οικονομικό κατεβαστήρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Μη το καταστρέψεις. Οικονομική κρίση έχουμε. Η δώστο κάπου ή έχε το για οικονομικό κατεβαστήρι.
Σωστός. Γιατί είναι "οικονομικό" κατεβαστήρι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,814 μηνύματα.
Σωστός. Γιατί είναι "οικονομικό" κατεβαστήρι;

Γιατί φοράει λιγότερο ενεργοβόρα υποσυστήματα. Από κάρτες μέχρι τροφοδοσίες κλπ. Κατεβαστήρι είναι και ο μεγάλος μου ο υπολογιστής και δε θες να μάθεις πόσα δίνω στη ΔΕΗ.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Καλέ άιντε πέτα το
Αυτή τη μανία που χουν μερικοί να μαζεύουν και να φτιάχνουν σαράβαλα ποτέ δεν την κατάλαβα
Δεν είναι προφανές ότι το να δίνεις ζωή σε κάτι που ήταν για πέταμα αναπτερώνει το ηθικό σου και σε κάνει να νιώθεις όμορφα για τον εαυτό σου; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Δεν είναι προφανές ότι το να δίνεις ζωή σε κάτι που ήταν για πέταμα αναπτερώνει το ηθικό σου και σε κάνει να νιώθεις όμορφα για τον εαυτό σου; :worry:
ασφαλως και συμφωνω αλλα δεν ειναι μονο αυτο,εχει και συναισθηματικη αξια για αυτο ρωτησα....(ειναι το 1ο laptop που ειχα ever!!!:clapup::clapup::clapup:)
Γιατί φοράει λιγότερο ενεργοβόρα υποσυστήματα. Από κάρτες μέχρι τροφοδοσίες κλπ. Κατεβαστήρι είναι και ο μεγάλος μου ο υπολογιστής και δε θες να μάθεις πόσα δίνω στη ΔΕΗ.:redface:
λες ε;;;χμμμμμμ δεν το σκεφτηκα αυτο θα το κανω μαλλον,θα δω αν γινεται να κανω ενα δικτυο και να κατεβαζω μεσω αυτου αντι του κεντρικου pc...
Να το χαρίσεις σε κάποιο παιδάκι να ξεκινήσει να μαθαίνει τα βασικά, ή χάρισέ το σ' ένα σχολείο της περιοχής σου.
δεν νομιζω καποιος να μαθει τα βασικα απο αυτο το laptop,προφανως δεν ειχεις δει καλα τα specs....:whistle:

Εναλλακτικά μπορείς να του κοτσάρεις έναν εξωτερικό σκληρό και να αφήσεις όλα τ' άλλα ίδια, και να το χεις 24/7 για κατεβαστήρι. Οικονομία στο ρεύμα.
καλη ιδεα αυτη πραγματι θα δω,μου αρεσει:P

Δεν αξίζει να το πολυμαστορέψεις... Δε θα πάει πουθενά με μνήμη SDRAM και IDE υποδοχές για δίσκους (αν και όλο και κανέναν θα βρείς).
μπααααααα δεν αξιζει ειναι πολλα τα χρηματα για αναβαθμιση,fuck it παρα ειναι παλιο....

Εγώ αυτά θα είχα ως επιλογές. Μη το καταστρέψεις. Οικονομική κρίση έχουμε. Η δώστο κάπου ή έχε το για οικονομικό κατεβαστήρι.
αν δεν καταφερω να το κανω κατεβαστηρι θα το δωσω πουθενα για ανακυκλωση:P

Καλέ άιντε πέτα το
Αυτή τη μανία που χουν μερικοί να μαζεύουν και να φτιάχνουν σαράβαλα ποτέ δεν την κατάλαβα
(και συνήθως την έχουν άνδρες...
κύριε ελέησον)
δεν την εχουμε μονο εμεις την εχουν και οι γυναικες,αλλωστε,πολλα ατομα την εχουν και οχι τοσο με ηλεκτρονικα αλλα με μπλουζες βαζακια κτλπ...Ασε,που δωθηκαν παραπανω καποιες pretty interesting ideas:whistle::clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
δεν την εχουμε μονο εμεις την εχουν και οι γυναικες,αλλωστε,πολλα ατομα την εχουν και οχι τοσο με ηλεκτρονικα αλλα με μπλουζες βαζακια κτλπ...Ασε,που δωθηκαν παραπανω καποιες pretty interesting ideas:whistle::clapup::clapup::clapup:

Χαχ, δεν έχεις κι άδικο και για τις γυναίκες (ανθρώπινο φανόμενο εν τέλει) μόνο που έπεσες στην περίπτωση! Εγώ δε μαζεύω τίποτα που είναι παλιατζούρα ή ακόμα και παλιά ρούχα μου που δε μου κάνουν, παπουτσια, βαζάκια (βαζάκια;;; τοινγκ :P) κλπ, εκτός(!) αν πρόκειται για βιβλία! Ρούχα/παπούτσια, αν είναι σε καλή κατάσταση τα δίνω σε φίλες μου που έχουμε αυτή την οικείοτητα της ανταλλαγής (πολλές φορές βαριόμαστε τα ίδια και τα ίδια και οι τράμπες είναι ''ανανεωτικές''). Είχα δώσει κάποτε μια σακούλα στην εκκλησία με καμμιά 30αριά μπλουζάκια (!), πεδιλάκια, μπότες.... μέχρι που έμαθα πως δε πήγε ποτέ σε ορφανά, αλλά στα ανίψια και εγγόνια του παπά, ο Θεός να τον έχει καλά (...). Γενικότερα αναπτερώνομαι με τα νέα κι όχι με τη επιδιόρθωση παλαιών, εκτός αν πρόκειται για κάτι διαχρονικό και προβλέπω να το χρησιμοποιήσω στο μέλλον, οπότε το κρατάω.
Οσο για τα σχολεία που αναφέρθηκαν, δίνονται επιδοτήσεις για νέους υπολογιστές, συνήθως δεν τα δέχονται, αλλά αν τελικά γίνουν δεκτά (σπάνιο βέβαια, δεν το έχω ακούσει να συμβαίνει), κάντε μου τη χάρη και κάντε μετά μια βολτά στο σχολείο, να σιγουρευτείτε πως το απαρχαιωμένο πισί σας είναι ακόμα εκεί....
Καλύτερα σε φτωχό παιδί που ξέρεις, παρά σε χέρια που δεν ξέρεις. Γνώμη μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Χαχ, δεν έχεις κι άδικο και για τις γυναίκες (ανθρώπινο φανόμενο εν τέλει) μόνο που έπεσες στην περίπτωση! Εγώ δε μαζεύω τίποτα που είναι παλιατζούρα ή ακόμα και παλιά ρούχα μου που δε μου κάνουν, παπουτσια, βαζάκια (βαζάκια;;; τοινγκ :P) κλπ, εκτός(!) αν πρόκειται για βιβλία! Ρούχα/παπούτσια, αν είναι σε καλή κατάσταση τα δίνω σε φίλες μου που έχουμε αυτή την οικείοτητα της ανταλλαγής (πολλές φορές βαριόμαστε τα ίδια και τα ίδια και οι τράμπες είναι ''ανανεωτικές''). Είχα δώσει κάποτε μια σακούλα στην εκκλησία με καμμιά 30αριά μπλουζάκια (!), πεδιλάκια, μπότες.... μέχρι που έμαθα πως δε πήγε ποτέ σε ορφανά, αλλά στα ανίψια και εγγόνια του παπά, ο Θεός να τον έχει καλά (...). Γενικότερα αναπτερώνομαι με τα νέα κι όχι με τη επιδιόρθωση παλαιών, εκτός αν πρόκειται για κάτι διαχρονικό και προβλέπω να το χρησιμοποιήσω στο μέλλον, οπότε το κρατάω.
Οσο για τα σχολεία που αναφέρθηκαν, δίνονται επιδοτήσεις για νέους υπολογιστές, συνήθως δεν τα δέχονται, αλλά αν τελικά γίνουν δεκτά (σπάνιο βέβαια, δεν το έχω ακούσει να συμβαίνει), κάντε μου τη χάρη και κάντε μετά μια βολτά στο σχολείο, να σιγουρευτείτε πως το απαρχαιωμένο πισί σας είναι ακόμα εκεί....
Καλύτερα σε φτωχό παιδί που ξέρεις, παρά σε χέρια που δεν ξέρεις. Γνώμη μου...

μαζευεις βιβλια ε;;παραξενο εγω παιρνω και διαβαζω πολλα βιβλια διοτι μολις τα τελειωσω μπορω να τα κανω δωρο;)
τωρα αυτο με τα ρουχα κτλπ δεν ξερω,να σου πω την αληθεια παραξενο μου ακουγεται αλλα αν σου αρεσει εσενα....:clapup:
τα βαζακια που ειπα ναι ειναι λιγο ακυρο αλλα αυτο μου ηρθε στο μυαλο:P
η ιστορια με τον παπα ειναι θεικη of course:P:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:ο Θεός να τον έχει καλά :P:P:P:D:D:D
ναι καλα για τα σχολεια δεν νομιζω οτι οι επιδοτησεις πανε εκει αλλα οτι συνηθως τα τρωνε...εχεις παντως δικιο καλυτερα σε καποιο φτωχο αν και ειλικρινα δεν νομιζω ετσι οπως ειναι το laptop ουτε αυτος να το ηθελε:P:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
βάλτου ένα puppy linux και θα γίνει σαν καινούριο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Γιατί φοράει λιγότερο ενεργοβόρα υποσυστήματα. Από κάρτες μέχρι τροφοδοσίες κλπ. Κατεβαστήρι είναι και ο μεγάλος μου ο υπολογιστής και δε θες να μάθεις πόσα δίνω στη ΔΕΗ.:redface:
Valder,

Ένας celeron τρώει περίπου στα 60-70watt, ενός ένας core2duo (που δεν είναι η τελευταία λέξη στην τεχνολογία) γύρω στα 50.
(ή εκτός το συγκινείς με desktop οπότε πάω πάσο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Βάλτου την μνημη και είσαι Ok. Για ιντερνετοδουλειές μια χαρά είναι δε χρειάζεται να το δώσεις σε κανέναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
βάλτου ένα puppy linux και θα γίνει σαν καινούριο :D
ειχα βαλει μια φορα,δεν μου αρεσαν και τοσο ηταν παραξενα,ασε που ειχα προβληματα και με το να συνδεθω με wifi...


Βάλτου την μνημη και είσαι Ok. Για ιντερνετοδουλειές μια χαρά είναι δε χρειάζεται να το δώσεις σε κανέναν.
δεν μπαινει η μνημη που εχω,ειναι πανακριβη να του αγορασω συμβατη μνημη,κοστιζει παραπανω απο την ολικη αξια του pc...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ένας celeron τρώει περίπου στα 60-70watt, ενός ένας core2duo (που δεν είναι η τελευταία λέξη στην τεχνολογία) γύρω στα 50.
οντως.. οι καινουριοι επεξεργαστες ολοι σχεδον χαλανε λιγοτερη ενεργεια και αποδιδουν περισσοτερο..

αναμενομενο αφου χρησιμοποιουν ολο και μικροτερα τσιπς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
ειχα βαλει μια φορα,δεν μου αρεσαν και τοσο ηταν παραξενα,ασε που ειχα προβληματα και με το να συνδεθω με wifi...

έχω ένα desktop με 256 ram και έναν amd επεξεργαστή (δεν θυμάμαι τύπο) και τρέχω lubuntu. Μια χαρά πάει! Βέβαια δεν μπορώ να δώ HD βίντεο γιατί τα γραφικά δεν είναι καλά και κολλάει το βίντεο, αλλά για βασικά πράγματα, πχ σερφάρισμα, πάει μια χαρά. Το lubuntu τρέχει lxde το οποίο είναι πιο φιλικό από τα puppy. Αν δεν κάνω λάθος, τo minimum req για ram είναι 128mb στο lubuntu :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
έχω ένα desktop με 256 ram και έναν amd επεξεργαστή (δεν θυμάμαι τύπο) και τρέχω lubuntu. Μια χαρά πάει! Βέβαια δεν μπορώ να δώ HD βίντεο γιατί τα γραφικά δεν είναι καλά και κολλάει το βίντεο, αλλά για βασικά πράγματα, πχ σερφάρισμα, πάει μια χαρά. Το lubuntu τρέχει lxde το οποίο είναι πιο φιλικό από τα puppy. Αν δεν κάνω λάθος, τo minimum req για ram είναι 128mb στο lubuntu :hmm:

ειναι καλα τα lubuntu;;;δεν τα εχω ξαναακουσει ποτε!!!δεν εχω προβλημα να τα βαλω και να τα χρησιμοποιω αν δεν αναγνωρισει το wifi...ειναι πιο ελαφρια απο τα puppy??? τρεχουν σε intel 500mhz????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top