Noob απορίες περί linux...

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Τι καφρίλες κάνει το Ούμπουντου?! (δεν δίνεις κωδικό ρούτ στην εγκατάσταση?!?! :vava: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rattlehead:
Τι καφρίλες κάνει το Ούμπουντου?! (δεν δίνεις κωδικό ρούτ στην εγκατάσταση?!?! :vava: )
Και εγώ σπάστικα μόλις το είδα... να φανταστώ ότι γίνεται και στο debian αυτό :worry: ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
ΕΕ βασικά η τελευταία έκδοση δεν ξέρω (την προηγούμενη έχω σε cd, απλά κάνω αναβαθμίσεις μέσω νετ) αλλά κατά 97,31% δίνεις κωδικό στην εγκατάσταση.. Άλλωστε το Ubuntu είναι το Debian για αρχάριους αν δεν κάνω λάθος οπότε αυτός πρέπει να ειναι ο λόγος που γίνεται όλο αυτό με τον κωδικό root..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,873 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rattlehead:
ΕΕ βασικά η τελευταία έκδοση δεν ξέρω (την προηγούμενη έχω σε cd, απλά κάνω αναβαθμίσεις μέσω νετ) αλλά κατά 97,31% δίνεις κωδικό στην εγκατάσταση.. Άλλωστε το Ubuntu είναι το Debian για αρχάριους αν δεν κάνω λάθος οπότε αυτός πρέπει να ειναι ο λόγος που γίνεται όλο αυτό με τον κωδικό root..

Που σαι ρε Rattle;;;; :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: Δε μπαίνω και τσατ και σ έχασε το μάτι μου!!! :(

Καφρίλα: Άμα χώσω Debian στο πισί θα μείνω λούλης απ τη δυσκολία ε; Δεν ενδείκνυται; Synaptic παίζει; Ποιά είναι τα κύρια χαρακτηριστικά της Debian;

Ερώτηση 2: Το ubuntu ως παιδί της Debian θα μπορεί να δεχτεί ενα πρόγραμμα που είναι precompiled για την Debian; Πχ VLC media player :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Κοίτα, η τελευταία έκδοση από ότι έχω ακούσει κατά την εγκατάσταση είναι πολύ εύκολη.. το Synaptic γράφτηκε για Debian και μετά το πήραν οι άλλες διανομές..! (Synaptic, apt(-get)=Debian package manager) :) Το ubuntu χρησιμοποιεί ούτως ή άλλως .deb=πακέτα precompiled για το Debian :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Υπάρχει κάτι για RAR σε linux;
Επίσης πως μπορώ να κάνω το ubuntu να δούν τους δίσκους NTFS;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis_wrx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonis_wrx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
κρίνοντας από τα madriva μάλλον πρέπει να ψάξεις τον kernel και ποιά file-systems υποστηρίζει και να ενεργοποιήσεις (και) το NTFS... Και μιας και το έφερε το θέμα, έμενα δεν μου εμφανίζει καθόλου σε NTFS folders/files με ελληνικούς χαρακτήρες.
Ελληνικά με τόνους τελικά κατάφερε να γράψει κανείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Για το rar εγώ έχω 2 εργαλεία-πακέτα το rar και το unrar οπότε υπάρχουν! Τα υπόλοιπα τα είπε σωστά ο antonis_wrx. Δοκίμασε όμως πρώτα
#mount -t ntfs /dev/<NTFS partition> /<mount point>
Για να δεις τα ελληνικά σε NTFS παίζουν πολλά (πρέπει να τα κάνεις mount με το σωστό codepage , κάτι τέτοια).. Σε εμένα πάντως τα ελληνικά δουλεύουν μια χαρά (τα καταφέρνω με ένα dpkg-reconfigure locales <- μόνο σε Debian!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rattlehead:
Για το rar εγώ έχω 2 εργαλεία-πακέτα το rar και το unrar οπότε υπάρχουν! Τα υπόλοιπα τα είπε σωστά ο antonis_wrx. Δοκίμασε όμως πρώτα
#mount -t ntfs /dev/<NTFS partition> /<mount point>
To έκανα αλλά δεν γίνετε κάτι... Τι άλλο να δοκιμάσω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis_wrx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonis_wrx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
τελικά σχετικά με το πρόβλημα στα ελληνικά, στον firefox δεν έχω κανένα πρόβλημα με τόνους, μόνο στο openoffice έχω... Καμία ιδέα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από antonis_wrx:
τελικά σχετικά με το πρόβλημα στα ελληνικά, στον firefox δεν έχω κανένα πρόβλημα με τόνους, μόνο στο openoffice έχω... Καμία ιδέα?
Πάντως εγώ με το OpenOffice 1 δεν έχω αυτό το προβλήμα .... Με τα location έχει να κάνει ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μια ερωτήση...
Κανένα πρόγραμμα για βλέπω dvd @ linux ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Μια ερωτήση...
Κανένα πρόγραμμα για βλέπω dvd @ linux ...
VLC media player απο το VideoLAN, το οποιο το προτείνω και για τα windows (και για MacOS:X) γιατι παίζει DVD,divx,xdiv,ogm,ogg,mkv και υποτίτλους απο τη μάνα του χωρίς να πρέπει να εγκατασταθούν codecs η φιλτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Mplayer = The Best :) Τα παίζει όλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Τα εβαλα, η εγκατασταση εγινε κανονικα χωρις κανενα προβλημα αλλα δεν καταφερνω να κανω τπτ εκει μεσα...:/: Μπορειτε να μου πειτε πως τα τερματιζω, πως θα γραφω με Ελληνικα, πως θα αναγνωρισει τον αλλων σκληρο και τα αλλα partitions του ιδιου σκληρου και αν μπορω να βαλω msn;
Πολλες ερωτισεις,σορυ για το σπασιμο και την ασχετιλα μου:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
ξεκινα να διαβαζεις τα αρθρα του linux.gr και σιγουρα θα αρχισεις να βρισκεις απαντησεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ευχαριστω παραπολυ για το λινκ exposed, βεβαια τον τερματισμο τον βρηκα μονος μου, και με τις γραματοσειρες με μπερδεψε περισσοτερο αλλα στο τελος τα βρηκα! σιγα σιγα θα καταφερω να το φερω στα μετρα μου φανταζομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν μπορω να βρω αυτα που θελω στο linux.gr...:( Μηπος μπορει καπιος να μου εξηγισει πως θα καταφερω να κανω το linux να αναγωνρισει τον αλλον σκληρο; Αμα δεν τα καταφερω δεν μπορω να εχω αρχεια τα οπια χρειαζομαι...

A, και με την αναλυση εχω ενα προβλημα, το μεγιστο που μου βγαζει ως δυνατο ειναι 1024*780, μηπος μπορω καπως να το κανω περισοτερο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Κοιτα εδώ θα βρεις πολλες απαντησεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Σε ευχαριστω για το link exposed αλλα δυστιχος δεν με βοηθεισε σε πολλα, μονο να καταφερω να δω τα αρχεια του partition με τα windows , για τον αλλον σκληρο τπτ δυστιχος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top