• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ινοαδένωμα στα 18

ELISAVET

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
είμαι 18 ετών και μετά απο κάποιες ενοχλήσεις εδω και 3 μήνες στον ενα μαστό,εκανα σήμερα εναν υπέρηχο. Ινοαδένωμα 3 εκατοστών . Ο ακτινολόγος μου συνέστησε υπέρηχο ανα 6 μήνες για να ελέγχω το μέγεθος του ενώ ο γυναικολόγος της μητέρας μου αφαίρεση. Μάλιστα είπε πως δεν είναι λογικό να κάνω καθε 6 μηνες υπέρηχο και να έχω άγχος,πότε το καλοηθες ινοαδενωμα θα γίνει κακοήθες. Ποια η γνώμη σας; Αν υπάρχει και κάποιος γιατρός στο forum θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη του.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
είμαι 18 ετών και μετά απο κάποιες ενοχλήσεις εδω και 3 μήνες στον ενα μαστό,εκανα σήμερα εναν υπέρηχο. Ινοαδένωμα 3 εκατοστών . Ο ακτινολόγος μου συνέστησε υπέρηχο ανα 6 μήνες για να ελέγχω το μέγεθος του ενώ ο γυναικολόγος της μητέρας μου αφαίρεση. Μάλιστα είπε πως δεν είναι λογικό να κάνω καθε 6 μηνες υπέρηχο και να έχω άγχος,πότε το καλοηθες ινοαδενωμα θα γίνει κακοήθες. Ποια η γνώμη σας; Αν υπάρχει και κάποιος γιατρός στο forum θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη του.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μην ζητάς ιατρικές συμβουλές εξ αποστάσεως να εμπιστεύεσαι τον ιατρό σου και να μην ζητάς απαντήσεις σε οποιοδήποτε δηλώνει ιατρός σε ένα forum.


Το ινοαδένωμα δεν έχει καμία σχέση με τον καρκίνο και εκδηλώνεται σε νεαρές ενήλικες πιο συχνά (οπότε δεν είσαι η εξαίρεση στον κανόνα). Ο ακτινολόγος σου είπε σωστά αν ένα αδεοκαρκίνωμα δεν είναι μεγάλο (πάνω από 3εκ , δε μεγαλώνει και δεν είναι επώνυμο δε χρειάζεται να ανησυχείς. Μελλοντικά μπορεί να εξελιχθεί σε καρκίνο (ο καρκίνος μπορεί να εξακριβωθεί μονάχα με βιοψία) οπότε για να σου φύγει αυτός ο μπελάς δεν υπάρχει λόγος να μην το βγάλεις......

Eγώ θα ακολουθούσα την άποψη του γυναικολόγου (όχι ότι η άλλη είναι λάθος όμως)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top