g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
παντως με ενα προχειρο υπολογισμο η δικια μου οικογενεια ΄΄ζει΄΄ με περιπου ενα χιλιαρικο το μηνα. Επειδη ειμαι ομως μικρος για να ξερω ολες τις αναγκες της οικογενειας και τα εξοδα της δεν μπορω να εκφρασω αποψη για το αν μπορει μια οικογενεια να ζησει με λιγοτερα απο 2.275 το μηνα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οι οικογενεια μου 3 ατομα τωρα καποιες μερες 4 ..μια χαρα ζουμε..οσο θυμαμαι τον εαυτο μου με τοσα..

απλα δεν εχουμε ενοικιο ,γιατι χτισαμε το σπιτι μονοι μας μονοκατοικια..
και κανουμε πολλα πραγματα μονοι μας,,και ζουμε μια χαρα,,

ποτέ δεν ενιωσα φτωχος..


στην αθηνα και με 700 ευρω εργατες με οικογενεις ζουνε..

αλλα δυσκολα


βασικα,,στην αθηνα με κοινοχρηστα ενοικια κλπ,,τρως λεφτα,,η πολη ζηταει λεφτα.
στην επαρχια ζεις φτηνοτερα..


αν δεν προσεχεις τι αγοραζεις δεν σου βγαινει..

μονο τα καθημερινα φαγητα και τροφιμα,αν τα παρεις απο επισημες μαρκες μονο,,χαλας διπλασια λεφτα.(lidl carrefour και ιδιωτικες ετικετες ειναι απαραιτητες)
αν δεν εχει ηλιακο παλι χαλας λεφτα..αν εχεις ματια στην κουζινα και οχι γκαζι παλι χαλας λεφτα..αν εχεις αιρ κοντισιον παλι χαλας λεφτα,αν εχεις λαμπες πυρακτωσης παλι χαλας λεφτα

εμεις πχ σε 90τμ σπιτι καιμε 1000 κιλοβατωρες το τριμηνο και δεν μας λειπει τιποτε.. απο 1200 πεσαμε σε 1000 τελευταια επειδη καταργησαμε την καθημερινη χρηση του φουρνου με αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
παντως με ενα προχειρο υπολογισμο η δικια μου οικογενεια ΄΄ζει΄΄ με περιπου ενα χιλιαρικο το μηνα. Επειδη ειμαι ομως μικρος για να ξερω ολες τις αναγκες της οικογενειας και τα εξοδα της δεν μπορω να εκφρασω αποψη για το αν μπορει μια οικογενεια να ζησει με λιγοτερα απο 2.275 το μηνα .
Δεν αναφέρεις, αλλά έστω ότι είστε 3 άτομα, δύο ενήλικες κι εσύ, ζείτε με 1000 ευρώ το μήνα πληρώνοντας νερό, ρεύμα, τηλέφωνο (κινητό/σταθερό), φαγητό, ενοίκιο, φροντιστήρια, βενζίνες (και το χειμώνα πετρέλαιο); :hmm:
Στην ανάγκη ζεις και με λιγότερα, εδώ λέμε πώς ζεις ανθρώπινα. Αρκετές οικογένειες αυτή τη στιγμή ζουν με λιγότερα από 2.275
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εδώ λέμε πώς ζεις ανθρώπινα.
ποοολυυ σχετικο αυτο..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Δεν αναφέρεις, αλλά έστω ότι είστε 3 άτομα, δύο ενήλικες κι εσύ, ζείτε με 1000 ευρώ το μήνα πληρώνοντας νερό, ρεύμα, τηλέφωνο (κινητό/σταθερό), φαγητό, ενοίκιο, φροντιστήρια, βενζίνες (και το χειμώνα πετρέλαιο); :hmm:
Στην ανάγκη ζεις και με λιγότερα, . Αρκετές οικογένειες αυτή τη στιγμή ζουν με λιγότερα από 2.275

1) Η φραση ''ζεις ανθρωπινα'' ειναι σχετικη οπως λεει ο φιλος Αγγελος. Λες ''εδώ λέμε πώς ζεις ανθρώπινα'' αλλα εγω δεν ειδα κατι τετοιο στο τιτλο του topic, ωστε να πω αν θεωρω οτι με πολυ λιγοτερα λεφτα η οικογενεια μου ζει ανθρωπινα (συμφωνα με την δικια μου αποψη για τον παραπανω φραση)
2) Επειδη ανεφερες παραδειγμα θα σου πω καποια στοιχεια ωστε να στηριξω την αποψη που θα εκφρασω παρακατω. Εξαμελης οικογενεια, ο πατερας μονο μπορει και εργαζεται, φροντιστηρια- ιδιαίτερα δεν εχει για τα τρια απο τα τεσσερα παιδια (το μικροτερο κανει Αγγλικα), ενοικιο οχι ,ουτε σταθερο και το πετρελαιο παει εξ αδειερετου σε ολη την πολυκατοικια (μεσω κοινοχρηστων).
Η αποψη μου ειναι πως το ζωναρι σε μια οικογενεια μπορει να σφηξει παρα πολυ και να ζησει με λιγοτερα χρηματα απο 1000 ευρω (σιγουρα κατω απο 2.275). Οπως ομως διευκρινησα στο προηγουμενο post Isiliel δεν θελω μα εκφρασω την πληρη αποψη μου επι του θεματος διοτι δεν μπορω να γνωριζω επακριβως πως τα φερνει βολτα ο πατερας μου και γενικα ποιες ειναι ολες οι αναγκες μιας οικογενειας μιας και δεν εχω κανει οικογενεια.Μπορω να βλεπω τα βασικα και να παιρνω καποιες φορες μερος στην οικονομικη διαχειρηση του σπιτιου αλλα αυτο ειναι τελειως διαφορετικο απο το πως το βλεπει ο πατερας μου και τι σημβαινει στην πραγματικοτητα.. .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Μία ερώτηση... Το νοικοκυριό από πόσα μέλη αποτελείται;
Από μία παρόμοια έρευνα που είχα διαβάσει πριν μερικά χρόνια εννοούν 4μελή οικογένεια.

Τώρα, αν θα ζουν με 1000 ευρώ 4 άτομα, θα πρέπει να υπολογιστούν πολλές παράμετροι, ακόμα και όταν θα φτάσουν τα παιδιά σε ηλικία να θέλουν φροντιστήρια, σπουδές κλπ, και επίσης θα πρέπει και μία οικογένεια να έχει και κάποια χρήματα κανονικά στην άκρη για την περίπτωση κάποιας ασθένειας σε κάποιο από τα μέλη, το κόστος πετρελαίου τον χειμώνα και άλλα πολλά.

Απ' ό,τι είχα διαβάσει τότε, εννοούν το όριο μεταξύ φτώχειας και κάποιας υποτυπώδους αξιοπρεπούς ζωής σε μία τετραμελή οικογένεια χωρίς πολυτέλειες και τα παρόμοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
ποοολυυ σχετικο αυτο..;)

1) Η φραση ''ζεις ανθρωπινα'' ειναι σχετικη οπως λεει ο φιλος Αγγελος.
Πάααρα πολύ σχετική, γι' αυτό στη λίστα που έφτιαξα στα πρόχειρα, δεν έβαλα ούτε το κομμωτήριο της μαμάς, ούτε τα καινούργια αθλητικά του παιδιού, ούτε έκτακτα έξοδα όπως είναι ένας καφές. Έβαλα - θέλω να πιστεύω- τα απολύτως απαραίτητα μιας οικογένειας -άντε έστω ότι το φροντιστήριο είναι περιττό έξοδο, αν και μάλλον κάποιοι θα διαφωνήσουν έντονα.
Πράγματα δηλαδή που χρειάζεται κάθε μέση οικογένεια.
Και οι δύο βέβαια είπατε πως οι οικογένειές σας δεν πληρώνουν ενοίκιο... σημαντικό αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Και οι δύο βέβαια είπατε πως οι οικογένειές σας δεν πληρώνουν ενοίκιο... σημαντικό αυτό.
το κυριοτερο..

γιαυτο πρεπει να η οικογενεια να το κυνηγα..

πρωτα το κεραμιδι πανω απο το κεφαλι,ιδιοκτητο,,και μετα ολα τα αλλα..

αν γινεται βεβαια..


και η οικογενεια μου στα 6 μου χρονια,,
εφυγε απο το ενοικιο ακριβως γιαυτο το λογο..

και μπηκαμε στο σπιτι που φτιαχναμε ενω ακομη δεν ειχαμε βαλει ουτε μαρμαρα..με τα τσιμεντα..αλλα ειχαμε βαλει ηλιακο

ουτε ρευμα ρομαντικα με τις λαμπες πετρελαιου ημασταν.:P

ακομα θυμαμαι τα ποντικια να κοβουν βολτες κατω απο τραπεζι..:worry:(ειμαστε μεσα σε ελιες να καταλαβεις)

καμια φορα πρεπει να βουτας στα βαθια,,ακομα και αν δεν ξερεις τοσο καλο κολυμπι..:)


πρωτα ιδιόκτητο σπιτι..και μονοκατοικια.. αυτα για οποιον τα εχει,,ειναι τερααααστια ελαφρυνση,,,,:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικολέττα Π.

Νεοφερμένος

Η Νικολέττα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Δημητσάνα (Αρκαδία). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Τι λέτε βρε παιδιά!!! Εμείς με 700 περίπου ευρώ το μήνα και ζούμε μια χαρούλα... :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τι λέτε βρε παιδιά!!! Εμείς με 700 περίπου ευρώ το μήνα και ζούμε μια χαρούλα... :clapup:
ελα μπραβο..

μονο μια ερωτηση.. για τη συζητηση..
ενοικιο ή οχι?:hmm:
(αρκαδια δημητσανα γραφεις,,καταλαβα,,επαρχια κλπ)

ε,,ετσι ζει φτηνα ο κοσμος,,τιμημενη ελληνικη επαρχια..:D


για μενα το ιδανικο ειναι να μενεις στα προαστια 15 χλμ απο την πολη το πολυ-οπως εδω στην Πατρα πχ- και να πηγαινεις να δουλευεις στην πολη ,,με αυτοκινητο ή με τρενο
ετσι εχεις τον συνδιασμο


δεν ειναι τυχαιο που οι μεγαλυτερες βιλες πλουσιοτερα σπιτια για οικογενειες και μη ειναι στα προαστια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικολέττα Π.

Νεοφερμένος

Η Νικολέττα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Δημητσάνα (Αρκαδία). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Και όχι μόνο αυτό έχουμε και τον κήπο μας και μας στέλνει και ο παππούς ό,τι μπορείς να φανταστείς... Περνάμε ζωή και κότα!!!!! Μόνο φέτος τσούχτηκα λίγο που δεν μπορούσα να κάνω φροντ.....:/: Αλλά και πάλι όλα μια χαρά!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και μεις εχουμε κηπο εδω,,

μαρουλια και κρεμμυδακια χλωρα τρωμε αβερτα..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Κατ'αρχήν,ανάλογα τι εννοείτε "ζει".Μιλάμε με ή χωρίς τα έξοδα για εκπαίδευση;Γιατί εκεί πάει η πολύ μεγάλη πλειοψηφία των εξόδων.Και το "ανθρώπινα" είναι σχετικό.Οι γονείς μου πολύ σπάνια αγοράζουν για τον εαυτό τους πράγματα,ρούχα,οτιδήποτε.(Για κομμωτήριο που ειπώθηκε πάνω,για παράδειγμα, ούτε λόγος,εκτός από πολύ σημαντική αφορμή)Η έξοδος για αυτούς είναι μια φορά το χρόνο όταν για κάποιο λόγο θα καταφέρουν να μας διώξουν και τους τέσσερις,και η τελευταία φορά που θυμάμαι καλοκαίρι να είχαν μαζί κενό ήταν πέρσι μια μέρα που πήγαμε και η εξάδα για μπάνιο :P Με έξι άτομα στο σπίτι,3 από τα οποία τρώνε ΣΥΝΕΧΩΣ,το σούπερ μάρκετ γίνεται δεύτερο σπίτι.Αν δεν ξέρεις πως να ψωνίζεις,μπαίνεις μέσα.Από κει και πέρα,κι εμείς ιεραρχούμε τις ανάγκες μας.Οι διαθέσιμες έξοδοι(γιατί έξοδος = έξοδα)μοιράζονται,ώστε κανείς να μη στερείτε κάτι και να μην επιβαρύνουμε τους γονείς υπερβολικά.Παλαιότερα έχω δουλέψει,όπως το κάνει κι η αδερφή μου τώρα.Ειδικά απο τη στιγμή που η μαμά δουλεύει εποχικά μόνο,δε γίνεται αλλιώς.(Και του πατέρα εξαρτάται από την εποχή)Και το πανηγύρι είναι όταν έρχεται ο καιρός για σπουδές.Με το τέταρτο (είμαι ο πρώτος),απέχουμε 7 χρόνια.Φαντάζεστε τι γίνεται.Το καλό είναι ο τόπος που είναι το πατρικό,αλλά και οι συγγενείς μου.Έχει λυθεί το πρόβλημα των διακοπών :D-Και κάτι ακόμη:πολλοί δεν πληρώνουν ενοίκιο,αλλά δάνειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Έρχομαι κι εγώ να απορήσω... Όποιος δεν πληρώνει ενοίκιο, σημαίνει ότι δεν πληρώνει τίποτα; Ουρανοκατέβατη ήρθε η μονοκατοικία; Γιατί απ' όσο ξέρω, η πλειονότητα των 30χρονων, όντως, δεν πληρώνει ενοίκιο πια, ξεπληρώνει το στεγαστικό της. Το οποίο στεγαστικό μηνιαία βγαίνει αρκετές φορές πολύ πιο ακριβό από το ενοίκιο, αλλά φυσικά συμφέρει, εφόσον τα χρήματα παν σε κάτι που θα γίνει κάποια στιγμή δικό σου. The point is, ότι κι αυτοί που έχουν δικό τους σπίτι, κάποτε το πλήρωσαν. Δεν ήταν έτοιμο εκεί να τους περιμένει. Υπάρχει κι αυτό το μεταβατικό στάδιο, το οποίο μπορεί, εν τέλει, να κρατήσει πολλά χρόνια, κατά τη διάρκεια των οποίων αντίστοιχα η οικογένεια είχε περισσότερα έξοδα.

Κι όταν επιτέλους έχεις καταφέρει να ξεπληρώσεις το στεγαστικό σου, το ποσό αυτό δε διαγράφεται από τα έξοδα του νοικοκυριού, καθώς τότε θα έχεις να πληρώσεις το ενοίκιο του γιου σου, που πέρασε στην Αλεξανδρούπολη. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Κι όταν επιτέλους έχεις καταφέρει να ξεπληρώσεις το στεγαστικό σου, το ποσό αυτό δε διαγράφεται από τα έξοδα του νοικοκυριού, καθώς τότε θα έχεις να πληρώσεις το ενοίκιο του γιου σου, που πέρασε στην Αλεξανδρούπολη. :P

σωστη.:)
Ακομα και ενοικιο να μην εχεις, ουτε μονοκατοικια δεν σημαινει οτι δεν πληρωνεις, καθως δυο ειναι οι αλλες επιλογες σου . Αυτες δεν ειναι αλλες απο το να μενεις σε παραγκα κατω απο καμια γεφυρα (δεν κοροιδευω) ή να μενεις σε ενα τεραστιο κουτι πουλεγεται πολυκατοικια.Θα μιλησω για την πολυκατοικια και θα πω οτι μπορει να μην πληρωνω νοικι αλλα καθε μηνα τσουπ τα κοινοχρηστα και τα εξοδα για την πολυκατοικια. Βεβαιως υπαρχουν μηνες που αυτα τα εξοδα ειναι 80-90 ευρω (καλοκαιρινους), ομως αυτο δεν συμβαινει σε καμια περιπτωση οταν το καρβουνι ο καυστηρας θελει πετρελαι και οταν γινεται αλλαγη ανελκυστηρα ή πορτας ή δεν ξερω κι εγω τι...με λιγα λογια οπου και να εχεις μονιμα τον πισινο σου πληρωνεις !Ειτε νοικι ειτε οχι. . .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

H-M

Δραστήριο μέλος

Ο H-M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός και μας γράφει απο Ραφήνα (Αττική). Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Εμείς εξ αρχής πάντως λέμε ότι εύκολη απάντηση, μια επιλογή δηλαδή που να μη συνοδεύεται από κόστος, δεν υπάρχει! Η κυβέρνηση με απόλυτη σιγουριά λέει να εφαρμοστούν και μάλιστα όσο το δυνατόν πιο γρήγορα οι αποφάσεις που έλαβαν οι ηγέτες της ευρωζώνης στις 21 Ιούλη. Η Αθήνα βιάζεται γιατί – πολύ σωστά – βλέπει ότι το κλίμα αλλάζει κι οι επόμενες εβδομάδες θα είναι πολύ πιο απρόβλεπτες ακόμη κι απ’ αυτές του καλοκαιριού.
Με την Ιταλία και την Ισπανία, συγκεκριμένα, να στέκονται στην κόψη του ξυραφιού, ποιός μπορεί να εγγυηθεί ότι αύριο δεν θα χρειασθούν εκατοντάδες δισεκατομμύρια ευρώ για να σωθούν αυτές οι δύο χώρες, ενώ η διάσωση της Ελλάδας τότε να μετατρέπεται σε παρωνυχίδα μπροστά στα τεράστια διακυβεύματα από μια πιθανή χρεοκοπία της Ρώμης και της Μαδρίτης; Ποιός μπορεί επίσης να θεωρεί δεδομένη την συμμετοχή των δύο αυτών χωρών στη δεύτερη δανειοδότηση της Ελλάδας ύψους 109 δισ. ευρώ, όταν για παράδειγμα οι ίδιες δανείζονται πλέον με πολύ μεγαλύτερο επιτόκιο απ’ αυτό που θα μας δανείσουν; Ποιός τέλος μπορεί να θεωρεί σίγουρη ακόμη κι αυτή την ψυχρή, βεβιασμένη συμφωνία πολλών κρατών και κυβερνήσεων όταν στο εσωτερικό τους οι αντιδράσεις πληθαίνουν;
Από την άλλη, μια πιθανή εφαρμογή των αποφάσεων της 21ης Ιούλη ανοίγει τον ασκό του Αιόλου. Δίνει δηλαδή το δικαίωμα στις χώρες της ευρωζώνης να απαιτήσουν από την Ελλάδα ενυπόθηκες εγγυήσεις! Κι αυτό μάλιστα όχι βάσει κάποιας αυθαίρετης ή διασταλτικής ερμηνείας των άρθρων της, αλλά κατά την πλήρη εφαρμογή τους κι ειδικότερα του άρθρου 9 που αναφέρεται ρητά στη δυνατότητα ενυπόθηκων εγγυήσεων που μπορεί να ζητήσει όποια χώρα συμμετέχει.
Σε αυτό το πλαίσιο κάθε άλλο παρά αυθαιρέτησε η Φινλανδία που ζήτησε την υπογραφή διμερούς συμφωνίας με την Ελλάδα ως εκ των ων ουκ άνευ όρο για να προχωρήσει στην έγκριση από τη Βουλή της τής σχετικής συμφωνίας. Σε εξ’ ίσου στέρεο έδαφος πάταγε κι η γερμανίδα υπουργός Εργασίας, Ούρσουλα φον ντερ Λέγεν που μιλώντας σε ραδιοτηλεοπτικό δίκτυο της χώρας της την Τρίτη ζήτησε εγγυήσεις όπως αποθέματα χρυσού ή μετοχές από κρατικές επιχειρήσεις ως προϋπόθεση για οποιαδήποτε μελλοντική «διάσωση».
Παρόλα αυτά, το κατά πόσο ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης Β. Βενιζέλος έπρεπε να υπογράψει τη συμφωνία με την Φινλανδία, την οποία πλέον αποκηρύσσει και το ίδιο το Βερολίνο, είναι κάτι διαφορετικό. Δεν έπρεπε!, είναι η δική μας γνώμη. Μπορούσε κάλλιστα να παρέπεμπε τις φινλανδικές αξιώσεις στις Βρυξέλλες χωρίς να επωμιζόταν η Αθήνα το πολιτικό κόστος από την ακύρωση στην πράξη της συμφωνίας της 21ης Ιούλη. Γιατί αυτό σήμαινε η διμερής συμφωνία με την Φινλανδία και το ντόμινο ανάλογων απαιτήσεων που αυτόματα ενεργοποιήθηκε από άλλες χώρες.
Το μεγάλο πρόβλημα ωστόσο δεν έγκειται στο παροιμιώδες αλαλούμ της κυβέρνησης Παπανδρέου αλλά στην ίδια την συμφωνία, τις αντιφάσεις που τη συνοδεύουν και τους σοβαρότατους κινδύνους που εγκυμονεί η υλοποίησή της για τα κυριαρχικά μας δικαιώματα που έχουν βρεθεί αλλεπάλληλες φορές στο στόχαστρο των πιστωτών τον τελευταίο ενάμισι χρόνο. Η απόκρυψη από την μεριά της κυβέρνησης αυτών των κινδύνων μπορεί να βοηθάει ώστε να φαίνεται προφανής η απάντηση που δίνει, στην πραγματικότητα όμως θολώνει και δεν ξεκαθαρίζει το τοπίο...

Πηγή : Σοφοκλέους 10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

H-M

Δραστήριο μέλος

Ο H-M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός και μας γράφει απο Ραφήνα (Αττική). Έχει γράψει 682 μηνύματα.


Άντε να δω που θα σταματήσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Όλα στο κόκκινο. Μόνο τηλεπικοινωνίες κάπως την παλεύουν... κι άμα έρθει και η διάσπαση ΟΤΕ σε δίκτυο και εμπορικό κομμάτι, κλάφτε μανούλες κι εκεί...

Έπρεπε να χαμε μυριστεί το χρυσό (και το ασήμι) από πρόπερσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
.Αν δεν ξέρεις πως να ψωνίζεις,μπαίνεις μέσα

ω ,ναι..

βασικα ομως οι δοσεις του στεγαστικου,,πεφτουν με τον καιρο..
και σου μενει και το σπιτι..:)

κλασικη σκεψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

H-M

Δραστήριο μέλος

Ο H-M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός και μας γράφει απο Ραφήνα (Αττική). Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Όλα στο κόκκινο. Μόνο τηλεπικοινωνίες κάπως την παλεύουν... κι άμα έρθει και η διάσπαση ΟΤΕ σε δίκτυο και εμπορικό κομμάτι, κλάφτε μανούλες κι εκεί...

Έπρεπε να χαμε μυριστεί το χρυσό (και το ασήμι) από πρόπερσι...


Διάβασε όλο το άρθρο στο παρακάτω Link

https://www.xrimanews.gr/epistimoniki-texniki-analysi/chart-of-the-time/11487-2011-08-09-08-00-06

Όσον αφορά τον χρυσό, το μυρίστηκα από τα τέλη του 1999.
Τότε δηλαδή που οι καμπύλες μετοχών των SPX,DJI,NASDAQ κατέγραφαν σημαντικά κέρδη, ενώ ο δείκτης εμπορευμάτων CRB ( περιλαμβάνεται και ο χρυσός ) κινούνταν έντονα πτωτικά, υποδηλώνοντας ότι οι μετοχές ήταν φούσκα. Κι αυτό γιατί μετοχές και εμπορεύματα, χρηματιστηριακά συμβαδίζουν
Τότε αγόρασα δειλά κάποια ETF χρυσού, τα οποία μέχρι σήμερα διαχειρίζομαι.
Η πρόσφατη πτώση του χρυσού κατά 150$ σε 2 ημέρες, πιθανόν να είναι κατοχύρωση κερδών
Θα δείξει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top