Θεωρία για την 6η αίσθηση

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
παιδια βοηθεια.λοιπον.εχω σκεφτει κατι για την εκτη αισθηση(δεν εχει να κανει με φαντασματα και παραφυσικα).το σκεφτομουν αρκετο καιρο και επεξεργαζοντας και αλλα θεματα που ειχα διαβασει εβγαλα το συμπερασμα.τελος παντων θελω να απευθυνθω σε καποιον "ειδικο" για να μου πει αν ειναι σωστη ή οχι.. ευχαριστω πολυ :)

Και εχει να κανει με τον εγκεφαλο και γι'αυτο το εβαλα εδω :$ αν ειναι οφ τοπικ σορρυ :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

MeltingGlass

Νεοφερμένος

Η MeltingGlass αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
νομιζω οτι για αρχη πρεπει να απευθηνθεις σε ψυχολογο. αυτος θα σε παραπεμψει λογικα κάπου αλλου, αλλα πιστευω πως θα ξερει να σου πει και 2 πραγματα παραπανω ρε αδελφε.
μπορεις να πας στο γραφειο καποιου που ειναι δημοσιο και για εφηβους, ωστε να μην πληρωσεις επισκεψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
πιστευα πως οι βιολογοι εχουν σχεση με αυτα.εκτος και αν το λες ειρωνικα :Ρ οπως ειπα δεν εχει παντως σχεση με φαντασματα,αυρες και ολα αυτα οπως και στην ταινια.ειναι κατι απλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MeltingGlass

Νεοφερμένος

Η MeltingGlass αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
όχι δεν το είπα ειρωνικά.
απλά με ενδιαφέρει η ψυχολογία και απότι ξέρω υπάρχουν πεδία που ασχολούνται με αυτά.
βιολογία; μπα, κοιτα, οι θετικοι επιστημονες ειναι λιγοτερο δεκτικοι σε τετοια θεματα. οι ψυχολογοι οχι, επειδη η επιστημη αυτη ειναι ακομα σε πρωιμο σταδιο. εχεις ακουστα για τον Γιουνγκ; αυτος ερευνησε διαφορα τετοια και δεχτηκε οτι μερικα πραγματα ειναι πραγματι παραφυσικα και η δεν μπορουμε ακομα η δε θα μπορεσουμε ποτε να τα εξηγησουμε επιστημονικα.
αν επιμενεις παντως να παρεις μια πιο "θετικη" γνωμη, ενας νευρολογος ισως θα μπορουσε να σε βοηθησει. η 6η αισθηση συνδεεται με το μυαλο,τα ενστικτα κι ολα αυτα, που σχετιζουνται με τα εγκεφαλικα κυτταρα, νευρα και τετοια.
ναι οκ, σιγουρα η 6η αισθηση ειναι καπως διαφορετικη απο οτι παρουσιαζουν οι ταινιες, αλλα οπως και να το κανεις ειναι η 6η αισθηση.... οι θετικοι απο οτι ξερω την αρνουνται, επισημα τουλαχιστον.
θες να μου πεις τι σκεφτηκες; με εχει φαει η περιεργεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

talismans

Νεοφερμένος

Ο talismans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Η 6η αίσθηση είναι κάτι που λίγο πολύ το (την) έχουμε όλοι μας

Με αυτό το κομμάτι δεν έχουν σχέση ούτε βιολόγοι ούτε ψυχολόγοι.

Δεν ξέρω για πιο λόγο ρωτάς αλλά τα σημάδια της στα δείχνει ανά καιρούς και είτε τα βλέπεις και τα αισθάνεσαι ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MeltingGlass

Νεοφερμένος

Η MeltingGlass αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
ναι ρε σιγουρα, αυτα ομως ειναι ηδη γνωστα. δεν εχει να κανει με σπεσιαλ ανθρωπους, αλ΄λα ισως με το μαγνητισμο των σωματων, τεσπα, εξαρταται απο το ατομο αν θα την αντιληφθει και κατα ποσο θα την αξιοποιησει. προσωπικα εχω αντιληφθει τη δικη μου, ενταξει δεν ειμαι δα και μεντιουμ, πιο λαιτ πραγματα, σα διαισθηση ενα πραγμα καιο τετοια, αρα εχω σχηματισει αποψη πανω σε αυτο. κανεις λαθος, και ψυχολογοι και βιολογοι (χμ, καλα δεν το νομιζω, αυτοι ασχολουνται περισσοτερο γενικα με τον ανθρωπο, εκτος κι αν ειναι ερευνητης ειδικα πανω στα ενστικτα οποτε αλλαζει, αλλα και πλ αμφιβαλλω αν θα βρεις τετοιον στην ελλαδα, γτ το υπουργειο δινει ψιχουλα στην ερευνα, αν δινει κιολας. τετοιες πρωτοβουλιες ειναι καθαρα προσωπικες η ιδιωτικες, κτ ομως που ολο και χανει εδαφος επισης καθως "οι μεγαλοι" αποχωρουν εν σιγει ιχθυος), γιατι οπως συμφωνησαμε, η 6η αισθηση δεν ειναι προνομιο, απλα "τυφλο σημειο" για τους πιο πολλους και αδαεις. ο νευρολογος παλι, επειδη ασχολειται καθαρα με τον εγκεφαλο και αν πετυχεις κπν ανοιχτομυαλο, μαλλον μπορει να σου πει περισσοτερα.
σου ειπα, απο περοεργεια ρωτησα, επειδη με ενδιαφερουν ολα αυτα τα "κρυφα" και μυστηρια. οκ αν δε θες να μου πεις, παντως δε θα σου εκλεβα το κοπυραιτ. :p δεν εχω τετοιες φιλοδοξιες εγω. παντως, ακομα κι αν περασει καιρος, ακομα και χρονια δλδ και μιλησεις με κπν η εστω ξεκαθαρισεις αυτο που σκεφτηκες, και δεν εχεις πια φοβο μη σε αντιγραψουν τελος παντων, γραψε μου τι ηταν, σε πλιζαρω! ακουγεται πλ ενδιαφερον και με εχει φαει η περιεργεια. αυτο ειναι ολο, ειλικρινα και τιμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

noukooo

Νεοφερμένος

Η noukooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
και πως μπορεί κάποιος να μάθει να χρησιμοποιεί την τηλεπάθεια? :confused::confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
μια συχνη παρανοηση που εχουμε ειναι οτι οι αισθησεις μας ειναι 5 ητοι αφη, οσφρηση, γευση, ακοη, οραση.

αυτο ειναι τελειως λαθος, οι αισθησεις μας εξ οσων μπορουμε να συναγουμε ειναι καπου στις 19.

για παραδειγμα η αισθηση της ισοροπιας, της θεσης των ακρων μας, του ογκου των πνευμονων, της πληρωσης του στομαχου, η αισθηση του χρονου κτλ κτλ. Ολα αυτα ειναι αισθησεις.

θελω να καταληξω καπου βεβαια, στο οτι η "εκτη αισθηση" η οποια φανταζομαι αναφερεται σε καποιου ειδους παραφυσικη ενσυναισθηση η οτιδηποτε τετοιο ειναι απλα ενα παιδαριωδες κατασκευασμα ανθρωπων οι οποιοι πολυ απλα δεν γνωριζαν ΚΑΝ την συγχρωνη ανθρωπινη φυσιολογια.

και πως μπορεί κάποιος να μάθει να χρησιμοποιεί την τηλεπάθεια?

Παρε δυο μπλοτερ LSD. Εκει να δεις τηλεπαθεια που θα εχεις. Ολα θα κουνιουντε γυρω σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top