Ηλεκτρικές Κιθάρες

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μαλλον θα αρχισω κιθαρα φετος και μετα απο λιγους μηνες θα περασω στην ηλεκτρικη. Δεν εχω ομως ιδεα απο κιθαρες οποτε σκευτικα να κανω αυτο το topic για να μαθω αλλα και να συζιταμε για κιθαρες. Λοιπον, ερωτηματα για να αρχισουμε:
Παιζετε ηλεκτρικη;
Εχετε ηλεκτρικη;
Τι μοντελο εχτε (αμα θελετε δειχτε και μια φοτο)
Πια ειναι η κιθαρα των ονειρων σας;
Και μια για να μαθενω... Το Humbucker τι διαφορα εχει απο τα Διπλα μαγνιτακια; Εμφανισικα τα βλεπω τα ιδια αλλα τι κανουν περα του οτι περνουν τον ηχο και τον πανε στον ενισχητη δεν εχω ιδεα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billthevampire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Λίγο άσχετο με το θέμα αυτό που θα πω. Έχω ακούσει ότι πρέπει να αρχίσεις πριν από τα 10 για να "σπάσουν" τα δάκτυλα σε τέτοια ηλικία είναι κάπως δύσκολο.

ΥΓ : Και έγω θέλω να πάω φέτος κιθάρα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Να "σπάσουν" τα δάκτυλα σου? Μήπως είναι κανένα μύθος αυτό πάλι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μαλλων λογο του οτι τα μικρα ειναι πιο ευλιγιστα τα δαχτυλα του να "σπανε" πιο ευκολα αλλα δεν ειναι δυσκολο και αργοτερα, απλα ειναι πιο δυσκολο μετα αλλα ελαιστα. Μετα απο καμια βδομαδα νομιζω αρχειζεις να στρωνεις και στης 2 εισαι μια χαρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Επειδή παίζω κιθάρα 6 χρόνια μπορώ να έχω μια γνώμη.Καταρχήν ο,τιδήποτε και αν μαθαίνεις μικρός είναι καλύτερα,κιθάρα,κολύμβηση,μαθηματικά,ο,τιδήποτε!Γενικά πάντως δεν παίζει και πολύ μεγάλο ρόλο.Εγώ ξεκίνησα στα 18 μου και έχω ένα φιλαράκι που ξεκίνησε στα 30 μπουζούκι!Οπότε μην το σκέφτεστε για την ηλικία.Τα δάχτυλα θα "ανοίξουν" μόνα τους σιγά σιγά.Κατα δεύτερον,δεν θα προτείνω κιθάρα γιατι αυτό έχει να κάνει και με το στυλ του καθενός αλλά και με τα λεφτά που διαθέτει.Γνώμη μου όμως είναι ότι πρέπει νααρχίζεις με μία σχετικά φτηνη.Ο λόγος είναι ότι πολλά παιδιά ξεκινάνε να μάθουνε και στην πορεία εγκαταλείπουν.Αν αποφασίσεις ότι θες να συνεχίσεις λοιπόν την πουλάς και παίρνεις μια καλύτερη αν δεν σε καλύπτει αυτή.Επίσης αν κάποιος ενδιαφέρεται γενικότερα για κιθάρα και όχι μόνο για ηλεκτρική,θα συνιστούσα να αρχίσει με κλασική.Στην κλασική είναι πιο δύσκολο το παίξιμο(το μπράτσο της είναι πιο πλατύ,οι χορδές πιο χοντρές κ.α.),οπότε μαθαίνοντας στην κλασική,η ηλεκτρική φαίνεται πιο εύκολη όταν θα την πιάσεις.Τέλος και σημαντικότερο,όπως έχω ξαναγράψει νομίζω,αυτό που χρειάζεται απαραίτητα,είναι πολύ υπομονή,πολύ εξάσκηση και μεράκι!Ελπίζω να σας κάλυψα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,873 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από billthevampire:
Λίγο άσχετο με το θέμα αυτό που θα πω. Έχω ακούσει ότι πρέπει να αρχίσεις πριν από τα 10 για να "σπάσουν" τα δάκτυλα σε τέτοια ηλικία είναι κάπως δύσκολο.

ΥΓ : Και έγω θέλω να πάω φέτος κιθάρα. :)


Έχω ενα φίλο που είναι 17 χρονών και ξεκίνησε ηλεκτρική απ την ηλικία σου. Στις 8 Ιουλίου που είχα πάει να παρακολουθήσω μια συναυλία στο χωριό, δεν πίστευα στ αυτιά μου. :)

ΥΓ: Να δούμε, εγω θα ξεκινήσω να μάθω ηλεκτρική άραγε; Είναι στα εντελώς άμεσα σχέδια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγω να δεις πως θελω valder αλλα ειναι στην μεση τα μαθηματα... Εχω ιδι κλεισει μια μερα που δεν γινετε με τπτ... οποτε μονο ηλεκτρικη μπορω να κανω, τα αλλα χενιουνται, ο πατερας μου ομως πιστευει πως ειναι καλυτερα να παω για proficiency τωρα και για κιθαρα στο πανεπιστιμιο η και στο λυκιο αν μπρολαβενω και μπορω. Ομως εγω εχω κουραστει αφανταστα τα φροντιστιρια και πιστυεω πως αμα παιζω κιθαρα θα φτιαχνετε η διαθεση μου και θα μπορω να αποδιδω περισοτερο στα μαθηματα. Τωρα το θεμα ειναι πιος θα κανει το βημα πισω γιατι και των δυο οι γνωμες ακουγοντια λογικες...

Α, και μια ερωτησει... μηπος ξερει κανεις ποσο περιπου πανε τα μαθηματα κιθαρας (σε οδειω, οχι ιδιετερα) ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,873 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Εγω να δεις πως θελω valder αλλα ειναι στην μεση τα μαθηματα... Εχω ιδι κλεισει μια μερα που δεν γινετε με τπτ... οποτε μονο ηλεκτρικη μπορω να κανω, τα αλλα χενιουνται, ο πατερας μου ομως πιστευει πως ειναι καλυτερα να παω για proficiency τωρα και για κιθαρα στο πανεπιστιμιο η και στο λυκιο αν μπρολαβενω και μπορω. Ομως εγω εχω κουραστει αφανταστα τα φροντιστιρια και πιστυεω πως αμα παιζω κιθαρα θα φτιαχνετε η διαθεση μου και θα μπορω να αποδιδω περισοτερο στα μαθηματα. Τωρα το θεμα ειναι πιος θα κανει το βημα πισω γιατι και των δυο οι γνωμες ακουγοντια λογικες...

Α, και μια ερωτησει... μηπος ξερει κανεις ποσο περιπου πανε τα μαθηματα κιθαρας (σε οδειω, οχι ιδιετερα) ;


Άκου τον πατέρα σου... Έτσι είχα κλείσει κι εγω τα αυτιά μου στον δικό μου και τώρα βαριέμαι να ξαναδίνω για τα Αγγλικά (όταν θα τα δώσω, το Proficiency δηλαδή)

Ότι μαζέψεις τώρα αδερφέ... Μετά θα είναι ασήκωτα αν τα αφήσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Kronos,οι σπουδές είναι πιο σημαντικές,στην ηλικία σου τουλάχιστον.Πάρε κάποια απαραίτητα εφόδια και μετά κάνεις ό,τι θέλεις.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Κι εγώ που είχα ξεκινήσει από δημοτικό σταμάτησα το ωδείο στο λύκειο για να διαβάσω (βέβαια δε σταμάτησα να παίζω). Οπότε τώρα καλύτερα είναι να κάνεις τα μαθήματα και τα αγγλικά πιστεύω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Κατάρχας μερικά μηνύματα βγήκαν off-topic
--------------------------
Λοίπον περίπου τον οκτώβριο του 2004 ξεκίνησα μαθήματα κιθάρας, αγόρασα κιθάρα κτλ κτλ. Το θέμα δεν πέτυχε 100%. Πρέπει να έχεις υπομονή , ειδικά στην αρχή τεράστια... Αν κατάφερεις να βγάλεις την αρχή μετά δεν είναι τόσο φρικτά τα πράγματα... Εγώ δεν τα κατάφερα, και τώρα που σταμάτησα για διακοπές, δεν είμαι σίγουρος αν θα συνεχίσω.... Δεν έχω την υπομονή για κάτι τέτοιο ίσως.....
Για αυτό αν δεν έχεις υπομονή, πρέπει να το ξανασκεφτείς, δεν είναι τόσο απλό... Είναι μάθημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ξεκίνησα με μια Κimaxe (μη γελάτε ρε), τη πιο παρακμιακή κιθάρα όλων των εποχών. Ήταν πολλαπλών χρήσεων...

α) Φονικό εργαλείο (μια σπασμένη χορδή τυλίχθηκε στο λαιμό μου κάποτε),

β) Μικρόφωνo (αν μιλούσες στις χορδές, ακουγόταν μια απόκοσμη φωνή από τον -εξίσου συλλεκτικό- ενισχυτή "Prince")

γ) Προστατευτικό για τη μπασοκιθάρα (ασχολούντο όλοι με τη κιθάρα, και το μπασάκι μου έμενε ήσυχο)

δ) Στολίδι γωνίας τοίχου (δεν ήταν για παίξιμο αυτό το πράμα)

ε) Το τρέμουλο ήταν χρήσιμο για να ανοίγω μπύρες.

στ) Και η θήκη ήταν πολύ βολική όμως... Χώραγε πέντε αλλαξιές ρούχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kaimaktsalan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kaimaktsalan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
δεν εχω ηλεκτρικη κιθαρα ακομα αλλα θα αποκτησω σε κανενα δυμηνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anjelinio

Νεοφερμένος

Ο anjelinio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ας τα πώ κι εγώ, μιας και δουλειά δεν παίζει σήμερα ...

Πρώτη μου κιθάρα ήταν μια Vester ... καλή για κουπί, και για να παριστάνεις οτι είσαι ο Marty Friedman απ'τους Megadeth ... (ήταν απομίμηση Jackson το κιθαράκι). Κατα τ'άλλα ήταν φτηνή και άντεξε χρόνια ... τόσο που ...

Και η δεύτερη κιθάρα μου ήταν μια Vester !!! Απομίμηση Ibanez Jem τώρα (ανακάλυψα το Steve Vai ... ) εξίσου καλή και φτηνή, 24 τάστα, τύποις Floyd Rose tremolo κτλ κτλ

Ώσπου σοβαρεύτηκα στην Αγγλία φοιτητής και πήρα μια Fender "πειραγμένη" απο κάποιο τρελλό Άγγλο, με original Floyd Rose tremolo, κι έναν διπλο-σε-μέγεθος-μονού Duncan μαγνήτη στη γέφυρα.

Τώρα που ψιλο-γέρασα, την πήγα για περισσοτερο πείραγμα, και άλλαξα όλους τους μαγνήτες σε DiMarzio ... και αρρωσταίνω !!! :D

Ήχος απο βαριά Chicago Blues, σε Jimmy Hendrix overdrive, ως hard rockin' headbanger's ball party, αρρωστη ταστιέρα, πανέμορφη και ... πανάκριβη πλέον !

Όνειρο ακόμη απατηλό μια Ibanez S Series ... εκείνες οι πολύ λεπτές κιθάρες, με τις οποίες παίζεις απο pop ως jazz fusion ως .. Fishbone :)

Απ'όσο ξέρω κι έχω δεί πάντως, οι Γιαπωνέζικες Fender είναι πολύ καλές για πρώτη κιθάρα, όπως και οι Aria και οι Kramer (αν και δεν ξέρω αν θα βρείς πλέον Kramer κάπου... ) πάντως μην επενδύσεις και πολλά αν δε δείς πρώτα οτι όντως θα το τραβήξεις το θέμα ...

Αυτά γι'αυτό ;) πολύ καλησπέρα σας !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

billpapad

Νεοφερμένος

Ο billpapad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Εγω εχω μια Σαμικ ηλεκτρικη.Την αποχτησα πριν 2 χρονακια αλλα εχει εμφανισει ενα (ασ το λεμε)προβλημα στις πανω χορδες (ακουγονται λιγο βραγνες λόγω της φθαρμενης ταστιερας).Κατα τα άλλα ευχαριστημενος,δεν παιζω πάρα πολύ βέβαια.

Νταρκ Κρονε όσο καλύτερη κιθάρα (και όχι απαραιτητα πανακριβη) πάρεις τοσο καλυτερα και πιο ευκολα θα μαθεις να παιζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Γιατι οσο πιο καλη τοσο πιο ευκολα μαθενεις; Ολες ιδιες δεν ειναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Οχι ρε συ billpapad, καλή κιθάρα για 1η;! Η πρώτη κιθάρα πρέπει να είναι φθηνή για πολλούς λόγους: 1) Μπορεί τελικά να αποφασίσεις ότι δε σου αρέσει τελικά ή είναι πολύ δύσκολο και δε θέλεις να συνεχίσεις να παίζεις κιθάρα, 2) Ως αρχάριος όλο και θα την "τραυματίσεις" κάποια στιγμή, 3) Και σίγουρα ως αρχάριος δε θα ξέρεις ακόμα να τη συντηρείς σωστά.. Καλύτερα μια φθηνή. Ούτως ή άλλως την καλή κιθάρα την καταλαβαίνεις όταν μάθεις να παίζεις αρκετά καλά, στην αρχή όλες ίδιες φαίνονται..! Οπότε δεν υπάρχει λόγος η πρώτη κιθάρα να είναι καλή (κάθε άλλο μάλιστα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Πιστευω πως ο Rattlehead εχει δικιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billpapad

Νεοφερμένος

Ο billpapad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Υπαρχουν πολλών ειδων κιθαρες .Υπαρχουν και πολυ μαπα που δε φαινονται απο το 1ο παιξιμο,η με σιγανό παίξιμο,αλλά το καταλαβαίνεις αν τις δοκιμάσεις σε ολη τους την εκταση, ή αμα τις συγκρίνεις με αλλες στον ιδιο ενισχυτη...
Πιστευω καλυτερα να παρεις μια και να την κρατησεις 5 χρονια (με καλο μπρατσο,χορδες,ταστιερα,μαγνητες)και να παιζει ακομα λες και την αγορασες σημερα παρά να αγοράζεις συνεχεια καινουργιες κιθαρες.Οσο για το αν μαθαινες καλυτερα με καλη κιθαρα το εχω ακουσει απο πολλους εμπειρους να το λένε,αλλά δεν ξερω αν ειναι απόλυτο.Τι να σου πω Νταρκ Κρονε,μπορει να αναδειχτεις ταλεντάρα (κι ας παρεις φτηνη κιθαρα)..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billpapad

Νεοφερμένος

Ο billpapad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rattlehead:
Ούτως ή άλλως την καλή κιθάρα την καταλαβαίνεις όταν μάθεις να παίζεις αρκετά καλά, στην αρχή όλες ίδιες φαίνονται..!

Σ' αυτο που λες Rattlehead διαφωνω καθετα.Μια καλη κιθαρα (οχι απαραιτητα ακριβή, αλλά με καλο ηχο) σε βοηθαει στο παιξιμο.Ειναι 100% τσεκαρισμενο αυτο που σου λεω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top