Πονάει περισσότερο αυτός που χωρίζει ή που τον χωρίζουν;

Eleni fairy

Νεοφερμένος

Η Eleni fairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
σε εναν χωρισμο ειναι σιγουρο πως και οι 2 πληγωνονται πολυ και πως και για τους 2 ειναι εξισου δυσκολο,(μιλαω για σοβαρες σχεσεις και οχι αυτες της πλακας)γι'αυτον που εχει παρει την αποφαση ειναι δυσκολο γιατι ξερει πως θα πληγωσει με τν αποφαση του!πιστευω ομως πως γι'αυτον που ακουει αυτη την αποφαση ειναι πολυ πιο δυσκολο ακριβως γιατι δεν μπορει να κανει κατι για να το αλλαξει,τελειωνει κατι ομορφο χωρις την θεληση του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
ποναει ο αλλος οχι αυτος που το θελει γιατι αυτος το εχει αποφασισει .

αν και μερικες φορες ο χωρισμος ειναι αναποφευκτος και ποναει το ιδιο και για τους δυο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bopajgo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Bopajgo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 327 μηνύματα.
πονάει περισσότερο αυτός που αγαπάει ακόμα.... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Πονάει αυτός που κακοπερνάει σε μια σχέση, και λέω σχέση ουσιαστική που και οι δύο έχουν δώσει το είναι τους για να ορθοποδήσει(άλλος πιο πολύ άλλος πιο λίγο) ....Οπότε μην βάζουμε πάντα τη ταμπέλα του κακού σε αυτόν που αποφασίζει να πει "όχι δεν μπορούμε να συνεχίσουμε", αλλά να είναι λόγοι ουσιαστικοί ....όχι τύπου στο κάνω για να μην σε πληγώσω άλλο ...είμαι σίγουρη ότι δεν θα περνάς καλά μαζί μου....
Γιατί όταν χωρίζεις, χωρίζεις για το δικό σου καλό όχι για το καλό του άλλου.....

Απλά αυτός που το ακούει δεύτερος θα πρέπει να κάνει τη διεργασία που έχει κάνει ήδη ο άλλος, για να συνειδητοποιήσει, γιατί οδηγήθηκε η σχέση στο τέλος αν και είμαι σίγουρη ότι τα στραβά τα έβλεπε... οπότε κι αυτός με τη σειρά του πονάει.

Εκτός αν κάποιοι μένουν με κάποιον από συνήθεια και μεγάλη ανεκτικότητα , οπότε τους χαλάει την "ηρεμία" και ότι έχουν φτιάξει.....στο μυαλό τους.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sweet_Butterfly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
Το ιδιο ποναει...και με εχουν χωρισει και εχω χωρισει εγω...η καταληξη μου ηταν ιδια...πονος ατελειωτος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Πονάει περισσότερο αυτός που χωρίζει ή που τον χωρίζουν;


Και οι δύο μαζί δεν πονάνε περισσότερο από μένα, που είχα μια στενή επαφή με το ρόπαλο ενός ματατζή τις προάλλες. :vava:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ποια είναι η άλλη επιλογή; :hmm:
Να μη χωρίσεις παρόλο που δεν είσαι ερωτευμένος-η;
Προφανώς. Δεν λέω ότι τα 2 options είναι εξίσου καλή ιδέα (προφανώς σε τέτοια περίπτωση καλύτερα να χωρίσεις), αλλά έχεις επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Επενδυτής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Αυτός που αγαπάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.

Darkstar

Νεοφερμένος

Η Darkstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εχω βρεθεί και στις δύο θέσεις..Πιστεύω είναι αναλογά το πόσο σημαντικός ήταν για σένα ο άλλος..Σίγουρα άμα σε αφήνει ο αλλός πονάς..Αλλα έχει τύχει να είναι δίκη μου επιλογή κ μέτα από ένα χρονό ν τον σκέφτομαι ακομά και να με πονάει..Ίσως με ποναεί που δεν εκτίμησε ότι έκανα γι'αυτόν..Όσο και αν τον ήθελα το κέρατο και το γραψίμο δεν μπορώ να το ανεχτώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Εχω βρεθεί και στις δύο θέσεις..Πιστεύω είναι αναλογά το πόσο σημαντικός ήταν για σένα ο άλλος..Σίγουρα άμα σε αφήνει ο αλλός πονάς..Αλλα έχει τύχει να είναι δίκη μου επιλογή κ μέτα από ένα χρονό ν τον σκέφτομαι ακομά και να με πονάει..Ίσως με ποναεί που δεν εκτίμησε ότι έκανα γι'αυτόν..Όσο και αν τον ήθελα το κέρατο και το γραψίμο δεν μπορώ να το ανεχτώ..

αμα ειναι πιο σημαντικος απο οτιδηποτε δεν θα τον χωρισεις οσα και να ναι τα εμποδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
αμα ειναι πιο σημαντικος απο οτιδηποτε αλλο δεν θα τον χωρισεις οσα και να ναι τα εμποδια

Ακόμη κι αν σε απατήσει; Άντε πες ότι του συγχωρείς την μία φορά... Αν σε απατήσει επανειλημμένα; :/:
Ή αν μπλέξει με τζόγο, αλκόολ, ναρκωτικά; Ξέρω, ίσως να είναι τραβηγμένες περιπτώσεις, αλλά συμβαίνουν κι αυτά :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
1.Ακόμη κι αν σε απατήσει; Άντε πες ότι του συγχωρείς την μία φορά... Αν σε απατήσει επανειλημμένα; :/:
2.Ή αν μπλέξει με τζόγο, αλκόολ, ναρκωτικά; Ξέρω, ίσως να είναι τραβηγμένες περιπτώσεις, αλλά συμβαίνουν κι αυτά :(

1.Τοτε δεν εισαι σημαντικος για τον αλλον,οποτε τα συναισθηματα δεν ειναι αμοιβαια και παυει να ισχυει αυτο που εννοω εγω σχεση που τα δινεις ολα αμοιβαια.

2.Αυτο ειναι πολυ ενδιαφερον ερωτημα πραγματικα;)

αν εισαι στην αρχη της σχεσης που ακομα δεν εχεις δεθει με τον αλλον ,δεν εχεις μοιραστει πραγματα και τον μαθαινεις τοτε ειναι πιο ευκολο να φυγεις οσο ερωτας και αν υπαρχει.Δεν νομιζω να υπαρχει σχεση που απο την πρωτη μερα ο αλλος ειναι το ιδιο δεμενος.Αν και μεταξυ μας ειμαι εναντιον σε οποιονδηποτε εθισμο διοτι ειναι ενδειξη αδυναμιας χαρακτηρα.

Επισης, αυτο που ηθελα να τονισω ειναι οτι αυτος που ξεκιναει να εθιζεται σε κατι (θα μου πεις βεβαια δεν το καταλαβαινει:hmm:) τεσπα, αν εχει λιγη εστω αυτογνωσια θα πρεπει να πει ''για στασου ρε φιλε τι παω να κανω?δεν ειμαι πια μονος μου!θα παρω και αλλον ανθρωπο στο λαιμο μου αμα κανω καμια μαλακια''.Εννοω πως οκ μπορει ρε φιλε να σ αρεσει ο τζογος,αλλα σκεψου οτι ο αλλος θα στεναχωρεθει για σενα,σκεψου οτι ο αλλος κανει ονειρα με σενα,σκεψου οτι χτιζει τη ζωη του με βαση τη δικη σου.

αν το μαθεις μετα απο ενα διαστημα που θεωρεις οτι ειναι ο ανθρωπος σου,το αλλο σου μισο,η αδερφη ψυχη σου τοτε τον βοηθας να ξεμπλεξει απο οπουδηποτε,δεν φευγεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Επισης, αυτο που ηθελα να τονισω ειναι οτι αυτος που ξεκιναει να εθιζεται σε κατι
Και τι θεωρείς ως "εθισμό"; Την συνήθεια που αποκτάς με κάποιον άλλον;
Γιατί εκεί ναι, ακόμα κι αν δεν είσαι ερωτευμένος πλέον με το άλλο άτομο, μπορεί να πονέσεις πάρα πολύ γιατί σου κόβεται η συνήθεια, ο εθισμός σου.

1.Τοτε δεν εισαι σημαντικος για τον αλλον,οποτε τα συναισθηματα δεν ειναι αμοιβαια και παυει να ισχυει αυτο που εννοω εγω σχεση που τα δινεις ολα αμοιβαια.
Γιατί αυτό να συμβαίνει αναγκαστικά; Δεν λέω ότι δεν συμφωνώ (ίσα-ίσα παρόμοια άποψη έχω) αλλά προσπαθώ να μην είμαι τόσο απόλυτος σε τέτοια θέματα και να σκέφτομαι και εναλλακτικά.
Εσένα δηλαδή αν σε απάταγε ο σύντροφός σου θα σκεφτόσουν ότι "για να με απατάει, έχει χάσει το ενδιαφέρον του για μένα"; Και δεν θα προσπαθούσες ξανά;
Αντίστοιχα, αν εσύ έχεις κάνει αυτό το πράγμα, το έκανες για τους ίδιους λόγους; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
αυτος που το λεει ξερει τι του γινεται και δεν ποναει! πιο πολυ αμηχανια θα το λεγα! ο αλλος που του ρχεται ομως η κεραμιδα..... ΡΑΚΟΣ μετα :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Και τι θεωρείς ως "εθισμό"; Την συνήθεια που αποκτάς με κάποιον άλλον;

τζογος,ναρκωτικα κλπ


Γιατί αυτό να συμβαίνει αναγκαστικά; Δεν λέω ότι δεν συμφωνώ (ίσα-ίσα παρόμοια άποψη έχω) αλλά προσπαθώ να μην είμαι τόσο απόλυτος σε τέτοια θέματα και να σκέφτομαι και εναλλακτικά.
Εσένα δηλαδή αν σε απάταγε ο σύντροφός σου θα σκεφτόσουν ότι "για να με απατάει, έχει χάσει το ενδιαφέρον του για μένα"; Και δεν θα προσπαθούσες ξανά;
θα προσπαθουσα,εφοσον το συζηταγαμε πρωτα,τα συναισθηματα μου δεν θα αλλαζαν,δεν παευεις να τον αγαπας

αν και οταν εισαι ερωτευμενος δεν εχεις ματια για αλλον.-

Αντίστοιχα, αν εσύ έχεις κάνει αυτό το πράγμα, το έκανες για τους ίδιους λόγους; :hmm:

το εχω κανει και το εκανα καθαρα για τους ιδιους λογους που αναφερω παραπανω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Πονάει περισσότερο αυτός που αγαπούσε πραγματικά, που τα έδωσε όλα και πήρε το τίποτα, που η ψυχή του μετά τον χωρισμό έμεινε πίσω στις καλές στιγμές... που ενω δεν έφτιαγε κατηγορούσε τον εαυτό του.
Όπως και να χει αυτός που φεύγει μάλλον το χει πιο εύκολο, οπότε πονάει και λιγότερο, ο άλλος μαζεύει τα κομμάτια του.

Μάλλον τελικά πονάει ο πιο αδύναμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Αυτός που ανακοινώνει τον χωρισμό, το έχει αποφασίσει και πονάει πολύ λιγότερο, ενώ ο άλλος δεν έχει καν περιθώρια επιλογής, του ανακοινώνεται μία απόφαση και τέρμα.
Δεν υπάρχει σύγκριση κατά την γνώμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αυτός που ανακοινώνει τον χωρισμό, το έχει αποφασίσει και πονάει πολύ λιγότερο, ενώ ο άλλος δεν έχει καν περιθώρια επιλογής, του ανακοινώνεται μία απόφαση και τέρμα.
Δεν υπάρχει σύγκριση κατά την γνώμη μου.

Ναι...αλλά δεν έχει πονέσει και ο άλλος μέχρι να πάρει την απόφαση του χωρισμού;
΄Οταν το επεξεργάζεται, όταν δεν είναι καλά για χ,ψ λόγους ενώ πραγματικά θα ήθελε να είναι αλλιώς τα πράγματα;
Όταν προσπαθεί και τίποτα δεν αλλάζει; (οκ...έγινα πολύ μελό :P)

Δεν μπορούμε να μετρήσουμε τον πόνο ή να το βάλουμε σε ζυγαριά.... Πιστεύω ότι και για τους δύο είναι δύσκολο.... Και γι' αυτόν που αποφασίζει το τέλος, είναι μία διαδικασία που πρέπει να επεξεργαστεί για να πάρει την απόφαση και λογικά υπάρχει πρόβλημα που δεν λύνεται εύκολα.... Και ο άλλος ο οποίος απλά του ανακοινώνεται και πρέπει να το αντιμετωπίσει .... Και συνήθως ξέρουμε όταν είμαστε στην σχέση αν κάτι πάει ή δεν πάει καλά... Σπάνιες είναι οι περιπτώσεις που δεν ξέρουμε από που μας ήρθε το τέλος.

Δεν είναι όλα άσπρο ή μαύρο.... Και προσωπικά έχω πονέσει και στις δύο περιπτώσεις...και λόγω χαρακτήρα, ίσως, περισσότερο όταν εγώ χώρισα που πήρα όλη την ευθύνη μαζί με την απόφαση κι έγινα η κακιά στα μάτια του ....

P/s: Πήρα αφορμή από το σχόλιο σου απλά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ets32kate

Νεοφερμένος

Η Katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Οταν δυο ατομα αγαπιουνται πραγματικα και ερθει καποια στιγμη η ωρα του χωρισμου, καποιος θα κανει την κινηση, αυτο ομως δε σημαινει πως θα πονεσει μονο τον αλλον! Και οι δυο θα πληγωθουν, γιατι αν η σχεση τους ειχε νοημα, τοτε ειναι σιγουρο πως δεν θα ειναι ευκολο πραγμα ο χωρισμος για αυτους τους δυο! Δεν εχει σημασια ποιος κανει το βημα του χωρισμου, αλλα πως νιωθουν ή νιωθαν ο ενας για τον αλλον!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top