Πρόβλημα με bios και boot!

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά, εχω πρόβλημα! Στην αρχή παταω f2 για να μπεί στο bios και ο υπολογιστής σβήνει εντελώς, και όταν πατάω f12 για να επιλέξω odd ή κάτι τέτοιο για να κάνει boot from cd δεν βγάζει καθόλου το μενού! Τι να κάνω;;;
(το μόνο που έκανα πριν ήταν να βάλω superior password ή κάτι τέτοιο αλλά το θυμάμαι, δεν βγάζει καθόλου ούτε το enter password όταν πατάω f2 απλά σβήνει! ή κάνει επανεκκίνηση δεν θυμάμαι.) Τι να κάνω τώρα;;;

Υ.Γ: Εγραψα το προβλημα μου στο μικρές απορίες και προβλήματα με τους υπολογιστές και "με έγραψαν:P:P" γι' αυτό και αποφάσισα να φτιάξω νέα συζήτηση...:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

corrupted93

Νεοφερμένος

Ο corrupted93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Δοκιμασε να πατησεις delete για να μπεις στο bios πριν μπουταρει το λειτουργικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Μπάα.. με το del. και το delete δεν έμπαινε ποτέ, αλλά νομίζεις δεν το δοκίμασα..., τίποτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
λοιπον ... φιλε μου ... δεν ξερω τι εκανες στο BIOS αλλα για να το επαναφερεις στην αρχικη του κατασταση πρεπει να κανεις RESET .
αυτο γινεται με τον εξης απλο τροπο : ανοιγεις το κουτι του υπολογιστη σου και πανω στην μητρικη εχει μια μπαταρια ( σαν και αυτες απο τα ρολογια κυκλικες μικρες )
την βγαζεις αφηνεις το μηχανημα κανα 10 λεπτο να ξεφορτισουν οι πυκνωτες του και μετα ξαναβαζεις την μπαταρια . θα εχουν σβηστει τα παντα απο το BIOS οτι αλλαγες εχεις κανει και θα μπορεσεις να κανεις αυτο που θες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Μα νομιζω οτι και εσυ ειχες βαλει το χερακι σου στο bios με κωδικους και τετοια οποτε ακομα κι αν καποιος γνωριζει απο υπολογιστες και τετοια (δεν αναφερομαι σε μενα) δεν μπορει να γνωριζει τι εχεις πειραξει. . .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Εμμμ. έχουμε ένα μικρό προβληματάκι.. έχω laptop...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
μμμμ και παλι υπαρχει η μπαταριουλα που λεγαμε . απλα τωρα θα πρεπει να ξεβιδωσεις τις βιδουλες του πλαισιου του λαπτοπ σου. και να κανεις το reset . αλλιως το πας σε ενα τεχνικο και σου το κανει η σε ενα φιλο σου που ξερει .

αν και νομιζω πως σε ορισμενα λαπτοπ εχουν ενα κουμπι ( δεν θυμαμαι ποιο )που το πατας στην αρχικη οθονη και κανει reset μονο του

αλλα θα πρεπει να κοιταξεις το manual απο το λαπτοπ σου για να δεις αν υπαρχει και ποιο ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
εεε καλά και πάλι δεν θέλω να ανοίξω το laptop μου..:redface:

Καμιά άλλη ιδέα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Το καλύτερο είναι να κάνεις αυτό που είπε ο Κορωνεύς.

Εναλλακτικά υπάρχει τούτο το προγραμματάκι https://www.pccmos.com/. Αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ούτε θα το δοκιμάσω και αν θέλεις να το χρησιμοποιήσεις το κάνεις με δικιά σου ευθύνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
εεε καλά και πάλι δεν θέλω να ανοίξω το laptop μου..:redface:

Καμιά άλλη ιδέα;;

Να σταματήσεις να πειράζεις πράγματα που δεν κατέχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Να σταματήσεις να πειράζεις πράγματα που δεν κατέχεις.
Αν δεν τα πειράξει δεν θα μάθει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Το καλύτερο είναι να κάνεις αυτό που είπε ο Κορωνεύς.

Εναλλακτικά υπάρχει τούτο το προγραμματάκι https://www.pccmos.com/. Αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ούτε θα το δοκιμάσω και αν θέλεις να το χρησιμοποιήσεις το κάνεις με δικιά σου ευθύνη.
Εσείς τι λέτε παιδιά;,να το βάλω;;:/::/:
Μόνο το bios θα πειράξει ή και τα windows;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αν δεν τα πειράξει δεν θα μάθει ;)
ε ναι αλλά όταν την κάνει τη βλακεία και αρχίζει τα "ε δεν θελω να κάνω αυτό, δεν θέλω να κάνω εκείνο" δεν μαθαίνει και τπτ!

(μαθαινουν/με οι υπόλοιποι πιθανά βέβαια οποτε δεν είναι και εντελώς ανούσιο να απορρίπτει όλες τις λύσεις επειδή "δεν θέλει".)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
ε ναι αλλά όταν την κάνει τη βλακεία και αρχίζει τα "ε δεν θελω να κάνω αυτό, δεν θέλω να κάνω εκείνο" δεν μαθαίνει και τπτ!

(μαθαινουν/με οι υπόλοιποι πιθανά βέβαια οποτε δεν είναι και εντελώς ανούσιο να απορρίπτει όλες τις λύσεις επειδή "δεν θέλει".)
1.ΑΚΡΙΒΟΣ τις ίδιες κινήσεις έκανα και στο παλιό μου laptop, και μια χαρά λειτουργεί...... οπότε άλλο είναι το πρόβλημα...;););)
2. Δεν έχω σκοπό να ανοίξω το laptop μου, ξέρω πολύ καλά από υπολογιστές (έχω κάνει και πολλά μαθήματα) αλλά δεν ξέρω πολύ καλά από hardware από software ξέρω ... (για υπολογιστή desktop το συζητάγαμε..)
και άμα θες να πάρεις εσύ την ευθύνη για το https://www.pccmos.com/ κανένα πρόβλημα!;););)

Λοιπόν παρ όλα αυτά, έβαλα συζήτηση για να μου πείτε τι θα κάνω όχι για να με μαλώσετε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δες,,τι λαπτοπ εχεις ειπαμε?
https://www.tomshardware.co.uk/forum/29068-20-laptop-dead-clear-cmos-toshiba-satellite
εδω γραφει οτι για το βιος πολλα λαπτοπ χρησιμοποιουν την κεντρικη μπαταρια,,οποτε την βγαζεις για 30 λεπτα,, εκτος μπριζας εννοειται..

ενα googlaρισμα θελει

αν μπορουσες βεβαια να μπεις στο βιος θα εβαζες απλα εκει τις αρχικες εργοστασιακες ρυθμισεις και θα τελειωνε..

βλεπω πως μερικα λαπτοπ εχουν ειδικο κουμπι που το καθαριζει το βιος.. βαλε το μοντελο του λαπτοπ σου με clear cmos πλαι στο γοογγλη και θα δεις τι θα βγαλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
και άμα θες να πάρεις εσύ την ευθύνη για το https://www.pccmos.com/ κανένα πρόβλημα!;););)
Nα πάρω εγώ την ευθύνη για το προγραμματάκι? Όχι χρυσέ μου από που κι ως που? Εδώ ο ίδιος που στο πρότινε σου δηλώνει ότι δεν το έχει χρησιμοποιήσει θα σου πω εγώ?
Εγώ ότι μλκ έκανα με τα μηχανάκια μου την έπαιρνα την ευθύνη μόνη μου και αξιολογούσα τις απαντήσεις που έπαιρνα όταν χρειάστηκε να ανατρέξωω σε φόρουμ.
Αν δεν είσαι πρόθυμος να την πάρεις την ευθυνη λύση του κουτιού δεν υπάρχει πάντα...

Και επίσης, μετά από ΠΟΛΛΑ μαθήματα και χρόνια εργασιακής εμπειρίας θα σου πω ότι το να δουλέυει κάτι "έτσι" σε ένα σύστημα και "γιουβέτσι" σε ένα άλλο είναι τόσο σύνηθες όσο και το όνομα Μαρία στις γυναίκες ;).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Nα πάρω εγώ την ευθύνη για το προγραμματάκι? Όχι χρυσέ μου από που κι ως που? Εδώ ο ίδιος που στο πρότινε σου δηλώνει ότι δεν το έχει χρησιμοποιήσει θα σου πω εγώ?
Εγώ ότι μλκ έκανα με τα μηχανάκια μου την έπαιρνα την ευθύνη μόνη μου και αξιολογούσα τις απαντήσεις που έπαιρνα όταν χρειάστηκε να ανατρέξωω σε φόρουμ.
Αν δεν είσαι πρόθυμος να την πάρεις την ευθυνη λύση του κουτιού δεν υπάρχει πάντα...

Και επίσης, μετά από ΠΟΛΛΑ μαθήματα και χρόνια εργασιακής εμπειρίας θα σου πω ότι το να δουλέυει κάτι "έτσι" σε ένα σύστημα και "γιουβέτσι" σε ένα άλλο είναι τόσο σύνηθες όσο και το όνομα Μαρία στις γυναίκες ;).
Γιαυτό λέω και εγώ καλύτερα να μην το χρησιμοποιήσω...

τώρα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
συνηθως τα προγραμματα που λενε οτι καθαριζουν τοBIOS δεν λειτουργουν . στο ξαναλεω αφου εκανες την βλακεια ( και ναι το καθε λαπτοπ , επειδη θεωρειται ως ηλεκτρονικη συσκευη , εχει τα δικα του κολπα - οσο πιο απλα μπορω να το πω - αρα αν στο παλιο σου εκανες κατι αυτο δεν παει να πει οτι στο νεο θα γινει το ιδιο - δεν ειναι τα ηλεκτρονικα σαν τα αυτοκινητα ) λοιπον παμε στο προβλημα σου . ο αγγελος εδω δυστυχως δεν εχει δικιο . διοτι ολοι μα ολοι οι υπολογιστες χρησιμοποιουν μια μικρη μπαταρια για να μπορει να λειτουργει το ρολοι της μητρικης ( δεν αναλυω παραπερα τι ειναι το ρολοι ) . αυτη η μπαταρια τροφοδοτει και τo bios . αρα η μονη λυση ειναι να βγαλεις την μπαταρια για να ξεφορτωσουν οι πυκνωτες και να κανει reset το bios σου .δεν υπαρχει αλλη λυση . αφου δεν μπορεις και εχεις τοσιμπα ψαξε να βρεις ποιο ειναι το πιο κοντικα καταστημα ideal . ειναι η αντιπροσωπεια .το πας και στο κανουν σε 30 λεπτα . τελος .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
KingFox, σε παρακαλώ να χρησιμοποιείς το κουμπάκι "επεξεργασία" στο κάτω μέρος του μηνύματός σου, όταν θες να προσθέσεις κάτι στο ποστ σου για να μη γεμίζει το θέμα με συνεχόμενα ποστ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
συνηθως τα προγραμματα που λενε οτι καθαριζουν τοBIOS δεν λειτουργουν . στο ξαναλεω αφου εκανες την βλακεια ( και ναι το καθε λαπτοπ , επειδη θεωρειται ως ηλεκτρονικη συσκευη , εχει τα δικα του κολπα - οσο πιο απλα μπορω να το πω - αρα αν στο παλιο σου εκανες κατι αυτο δεν παει να πει οτι στο νεο θα γινει το ιδιο - δεν ειναι τα ηλεκτρονικα σαν τα αυτοκινητα ) λοιπον παμε στο προβλημα σου . ο αγγελος εδω δυστυχως δεν εχει δικιο . διοτι ολοι μα ολοι οι υπολογιστες χρησιμοποιουν μια μικρη μπαταρια για να μπορει να λειτουργει το ρολοι της μητρικης ( δεν αναλυω παραπερα τι ειναι το ρολοι ) . αυτη η μπαταρια τροφοδοτει και τo bios . αρα η μονη λυση ειναι να βγαλεις την μπαταρια για να ξεφορτωσουν οι πυκνωτες και να κανει reset το bios σου .δεν υπαρχει αλλη λυση . αφου δεν μπορεις και εχεις τοσιμπα ψαξε να βρεις ποιο ειναι το πιο κοντικα καταστημα ideal . ειναι η αντιπροσωπεια .το πας και στο κανουν σε 30 λεπτα . τελος .
Το laptop μου toshiba είναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top