Τυροπιτάκια πορτοκαλιού

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Τα δοκίμασα στο σπίτι μιας φίλης που τα έκανε, όταν τα δοκίμασε κι αυτή σε φιλικό σπίτι που ήταν καλεσμένη...
Ενθουσιάστηκε και την επόμενη μέρα τα ετοίμασε....
Με τη σειρά μου τα ετοίμασα κι εγώ...
Η συνταγή είναι πάρα πολύ εύκολη
1 ποτήρι φυσικό χυμό πορτοκάλι
3/4 ποτηριού αραβοσιτέλαιο
1/4 ποτηριού ελαιόλαδο
3 ποτήρια αλεύρι
1 πρέζα αλάτι
Τα ανακατεύετε όλα μαζί, τα ζυμώνετε, βάζετε τη ζύμη για μισή ώρα το ψυγείο και μετά πλάθετε 40 μπαλάκια σαν να φτιάχνετε κιοφτεδάκια...
Ανακατεύετε τυρί φέτα ή ανθότυρο με ένα αυγό και αρχίζετε να γεμίζετε τα μπαλάκια στη μέση με τη γέμιση...πατάτε τη ζύμη να κλείσει μέσα της τη γέμιση και έτοιμα για τηγάνισμα...

Καλύτερα να τηγανιστούν σε αραβοσιτέλαιο για να μην γίνουν βαριά...
Θα πρέπει να κάψει καλά το λάδι πρώτα.....
IMG_0694.JPG
λαχταριστό τυροπιτάκι πορτοκαλιού
IMG_0695.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Έχω μια απορία. Η ίδια συνταγή μπορεί να γίνει και με χυμό λεμονιού αντί πορτοκαλιού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Έχω μια απορία. Η ίδια συνταγή μπορεί να γίνει και με χυμό λεμονιού αντί πορτοκαλιού;
Δεν το έχω δοκιμάσει γιατί μην ξεχνάμε ότι το λεμόνι είναι ξινό.....Μια δοκιμή θα σε πείσει αν είναι νόστιμο....;)
Απλά αν τα έκανα με λεμόνι τότε θα έβαζα ανθότυρο και μια πρέζα δυόσμο....για να υπάρχει ισορροπία στη γεύση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μπορούν άραγε να ψηθούν στο φούρνο;

Μέχρι εδώ μοσχομύρισαν!!! :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Ναι μπορούν να ψηθούν και στο φούρνο.....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Τι ωραία που φαίνονται! Θέλω και εγώ να τα δοκιμάσω! ^_^

βββ έχουμε το ίδιο πιατάκι! ♥
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
βρηκα το νεο φαγητο της παρεας!!! τερμα οι πιτσες και τα σουβλακια τωρα τρωμε πορτοκαλιου τυροπιτακια:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ἀναρωτιέμαι τὶ πραγματικὰ εἶναι πιο λαχταριστό: Ἡ ὑπέροχη συνταγὴ μὲ τὰ πορτοκαλένια τυροπιτάκια ἢ ὁ τρόπος μὲ τὸν ὁποῖον μᾶς τὰ παρουσίασες Venividivici;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Το δεύτερο Πατρεύς μην γελιόμαστε είναι ηλίου φανερότερο...:P
Αλλά δοκίμασε τα πρώτα για να είσαι σίγουρος ...μην μένεις μόνο στην εικόνα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Από μυρωδιά σκίζουν. Από γεύση ..θα σας πω σε λίγο, γιατί τα ψήνω ακόμα (έβαλα αντικολλητικό τηγάνι χωρίς λάδι και δεν κολλήσανε..)

ΥΓ. Κερνάω όποιον θέλει, βγήκαν αρκετά και είμαι μόνη! :P

Edit: Κι απο γεύση σούπερ, απλώς έπρεπε να τα κανω πιο λεπτά και μικρά.. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Περιμένουμε να μας πεις γευστικές εντυπώσεις......;)
και να βάλεις και φωτογραφία αν θέλεις....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
kajira, εγώ θέλω. :redface:

Όχι φωτό. Ανοίγει η όρεξη με τη φαντασία, αρκεί. :hungry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Από μυρωδιά σκίζουν. Από γεύση ..θα σας πω σε λίγο, γιατί τα ψήνω ακόμα (έβαλα αντικολλητικό τηγάνι χωρίς λάδι και δεν κολλήσανε..)
Άμα γίνονται χωρίς λάδι στο τηγάνι, ακόμη καλύτερα να μην ανάβουμε και φούρνο... Δεν έχω πορτοκάλια αλλιώς θα τα είχα ήδη δοκιμάσει. :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν βάζω φώτο, δεν είναι τόσο ωραία όσο τα δικά σου. Βασικά δεν έχω φτιάξει πολλές φορές ζύμες και τα έκανα χοντρούλια, όποτε έμειναν άψητα σε κάποια σημεία - αλλά που θα πάει, την επόμενη φορά θα βγουν καλύτερα :redface: Από γεύση σκίζανε πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Να συμπληρώσω ότι αν βάλετε αλευρι για όλες τις χρήσεις καλό είναι να βάλετε ενα κουταλάκι του γλυκού μπέικιν πάουντερ....αλλιως χρησιμοποιήστε το κλασικο αλεύρι φαρίνα απ που φουσκώνει μόνο του.....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Απ' αυτό που κάνουμε το κέικ; Δηλαδή αν πάρουμε κι εκείνο με τη γεύση πορτοκάλι ακόμη καλύτερα σαν να λέμε; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Α δεν παίζωωωωωωωωωωω, δεν μας τα είπες αυτά εγκαίρως! :cry_x::baby:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δεν γλυκιζουν?

ψητα γινονται?

για να διατηρουνται καλυτερα..

(παντως με χυμο πορτοκαλι αντι για γαλα ,γινεται τελειο κεικ και ταρτα και κουλουρακια,,μυρωδατα και δεν χαλανε ..και διατηρουνται ιδια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν γλυκίζουν καθόλου, είναι πάρα πολυ ωραία, τα συνιστώ ανεπιφύλακτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
tyropitaki.jpg
Τα έκανα στο φούρνο και η οικογένεια τα κατευχαριστήθηκε. :D:yahoo:
Εγώ, να πω την αμαρτία μου, έφαγα δύο ζεστά, μόλις βγήκαν απ' το φούρνο και μου έκατσαν βαριά στο στομάχι. :/:
Είναι πάντως πεντανόστιμα και λαχταριστά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top